mssm V STILLE AGENDA Jaarvergadering Alkmaarsehe Brandweer. Twee scheidende hoofd brandmeesters tot eere lid benoemd. fyrop*» 4 tefp»r'*9 BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHTEN LAND- EN Tl De toepassin; teeltplan 194! AMSTERDA BEUF opga vi amsterdams chi tabakken. v ALUTAKOERSEN BANK, 27 F] (Schriftelijke en U n ASHI HAMMI raïmo 41 EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. N.V. NOORDER BANK, ALKMAAR. In de gister gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werd het dividend over het boekjaar 1940 (div. no. 41) vastgesteld op 5 (evenals vorig jaar). DE C- EN D-KOEIEN VOOR DE VEEHOUDERS. Men meldt ons: Na een uitvoerige bespreking, welke te Den Haag plaats had met Dr. Siebers kan worden medege deeld, dat binnen zeer korten tijd van de handelaren geen C- en D- koeien door de centrale zullen wor den overgenomen. Op verzoek zullen bedoelde koeien aan den vetweider mogen worden verkocht. Zeer zeker een stap in de goede richting. VERGADERING TYPOGRAFEN UITGESTELD. De tegen hedenavond uitgeschre ven vergadering van de afdeeling Alkmaar van den Alg. Ned. Typ. Bond is wegens het vergaderings verbod van hooger hand tot nader order uitgesteld. Men ziet de advertentie in dit nummer. CURSUS BOUWVAKPATROON. In 1938 werd te Alkmaar, ten einde te kunnen voldoen aan de eischen der vestigingswet, een cur sus voor de theoretische vakopleiding van den a.s. bouwpatroon in het leven geroepen. Deze cursus heeft aan zijn doel beantwoord. In Dec. 1940 zijn, onder toezicht van een rijksgedelegeerde, de eerste examens afgenomen en zijn vier cursisten na een 2-jarige studie geslaagd. De nieuwe 3-jarige cursus vangt aan op 15 Maart a.s. Voor meerge vorderden bestaat gelegenheid in de examenklas te worden geplaatst. Voor bijzonderheden zie men elders in dit nummer. UITVOERING DE HALTER. Nonstop-Gymnastiek-Revue. Gisteravond gaf de Alkmaarsehe gymnastiekvereeniging De Halter een tweede opvoering van de non- stopijrevue Voorwaarts Marsch, die op den donateursavond 15 Februari j.3. zulk een groot succes had. Dat velen toen geen plaats hadden kunnen krijgen, bleek gisteren wel duidelijk, want toen na den vaan- delgroet en het zingen van het bondslied, de heer Reurslag, voor zitter der vereeniging, het woord nam, kon hij aan een geheel gevulde Harmonie-izaal het welkom toeroe pen. Hij dankte het Salonorkest, dat weer zoo bereidwillig was geweest Bioscopen. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Moord in de villa Harden (rom.- sens.); hoofdrollen Louis Graveure, Gina Falckenberg en Walter Rilla. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Pygmalion (Holl. film-comedie) hoofdrollen Lily Bouwmeester, Jo- han de Meester, Eduard Verkade, Emma Morel e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Jud Süss (rom.); hoofdrollen Ferdinand Marian, Heinrich George, Kristina Söderbaum, Werner Kraus e.a. Toegang boven 18 aar. Donderdag 27 Februari. 7.30 uur, Harmonie, propaganda- avond van „Nazorg". Vrijdag 28 Februari. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, dans avond Maud Kool. Zaterdag 1 Maart. 6.30 uur, Harmonie, jubileumavond handelsschoolvereeniging Pacivolo m. m. v. De bonte Spelers. 3 uur, Harmonie, vierde abonne mentsconcert H.O.V. >m ook dezen avond zijn medewer king te verleenen. 'n Volgende maal wilde de Halter zich alleen tot een donateurs-uitvoering bepalen en er volgde dan ook een aansporing om zich als donateur op te geven. Met groote voldoening sprak de heer Reurslag over de verplichte invoe ring van de lichamelijke opvoeding voor de jeugd. Dat zou ook de Deze vergadering, gisteravond gehouden in Huize London aan het Verdronkenoord, had een bijzónder karakter: in de eerste plaats waren er veel meer brandweerlieden aanwezig dan anders, tengevolge van de in schakeling van de luchtbescher mingsbrandweer bij het Alk maarsehe vrijwillige korps; in de tweede plaats was in een huldi ging van scheidende hoofdlieden en aanstelling van nieuwe func- tionnarissen; dan werden de heeren Lind en Lütjeharms tot eere-leden benoemd en voorts werden verschillende nieuwe leden van het korps geïnstal leerd. Openingswoord. Als altijd waren de burgemeester en de gemeentesecretaris onder de aanwezigen en bovendien was er de beer Couzy, inspecteur van het brandweerwezen in de provincies Noordholland en Utrecht, voorheen commandant van de Leidsche brand weer; alsmede de heer W. A. Pieters, waanemend hoofd van den luchtbe schermingsdienst. Allen werden door den commandant van de Alkm. Brandweer, den heer F. H. Ringers, hartelijk welkom geheeten, evenals de oud-brandmeesters van Dijk en Buys en de oud-hoofdbrandmeesters Lütjeharms en Lind. Van den heer Couzy hoopte spr., dat deze niet als voogd, maar slechts als toeziende voogd hier zal behoeven op te treden en dat de samenwerking met hem wederzijds tot voldoening zal stem men. Na ook de overige aanwezigen te hebben, begroet, memoreerde de commandant hoe en wat de brand weer deed in de oorlogsdagen, hoe het gevaar voor benzinebrand in die dagen kon worden voorkomen, hoe hulp werd gebracht in Den Helder na het groote bombardement en hoe na een loos alarm voor de S.S.- kazerne (H.B.S.) op 7 Nov. de com mandant van de Duitsche brand- weer-politie en de hoofdinspecteur van het brandweerwezen in Neder land, de heer P. L. van Boven, ge tuigden van hun waardeering voor het optreden van de vrijwillige brandweer. Dezen lof bracht spr. terug aan het gemeentebestuur, dat op voorbeeldige wijze met het korps meeleeft. Voorts besprak de heer Ringers de inschakeling van de luchtbe schermingsbrandweer bij het be staande Alkm. korps. Van deze nieu we brandweerlieden eischte spr. den zelfden ijver en evenveel dienst vaardigheid als van de anderen, al vormen zij dan ook eigenlijk slechts de reserve. In gewone omstandig heden zal hun hulp niet noodig zijn, want dan zijn de pl.m. 50 menschen van de vrijwillige korpsen voldoende, maar in de huidige tijdsomstandig heden kan hun hulp wèl noodig zijn en bovendien zullen zij bij vacatures in de bestaande brandweer kunnen worden ingeschakeld. Aan het einde van zijn openings woord herdacht spr., terwijl alle aanwezigen gingen staan, den over leden hoofdbrandweerman Waijboer (die met ingang van 1 Jan. j.l. in die lunetie was benoemd) en dien hij schetste als een goed kameraad en uitstekend brandweerman. Spr. eindigde ten slotte met een paar dichtregelen, waarin tot plicht getrouw werken in de brandweer werd opgewekt. Mededeelingen. De commandant deelde mede, dat eenige berichten van verhindering waren binnengekomen en voorts dat een gift van 10 was ontvan gen als bijdrage voor de premiekas, geschonken door de eigenaren van een pand, waar op 5 Februari van het vorige jaar onder zeer moeilijke omstandigheden (ijzel) hulp was verleend. Jaarverslag van den secretaris ir. Keesman. Ir. Keesman, adj.-commandant, aangewezen als secretaris in opvol ging van den heer Lütjeharms, bracht hierna zijn eerste jaarverslag uit. Wij ontleenen hieraan het vol gende: Het jaar 1940 zal voor de Alk maarsehe Vrijwillige Brandweer een jaar blijven, dat men niet vergeet, omdat het vele buitengewone dien sten heeft gevraagd, die met liefde zijn gegeven met het volle bewust zijn van de verantwoordelijke taak welke wij op ons hebben genomen tot bescherming van onze medebur gers. In de heeren Jac. Lind en J. H. W. Lütjeharms, die wegens het berei ken der leeftijdsgrens de brandweer verlieten, verloor zij actieve, vriend schappelijke en toegewijde werkers. Verder zijn eervol ontslagen door het bereiken der leeftijdsgrens of om andere redenen de manschap pen: J. van de Nes, P. Vennik en Chr. Wiedijk. Nieuw werden aangesteld: als ad junct-commandant: ir. C. Keesman en als brandweerlieden: D. Haas broek, K. Bijl, Kreb en als E.H.B O.-er: Verhoeve. De leeftijdsgrens is door de bij zondere tijdsomstandigheden voor- loopig-vastgesteld op 55 jaar. Het personeel bestond aan het eind van het verslagjaar en begin van dit jaar uit: 1 commandant, 1 adjunct-commandant, 1 hoofdbrand meester, chef van het materieel, 3 hoefdbrandmeesters, 4 brandmees ters, 4 onderbrandmeesters, 40 brandweerlieden, 1 E.H.B.O.-er, 3 commandeurs, 1 commandeur-chef van het materieel, 8 ondercomman deurs en 40 reserve brandweerlie den. De korpsen hebben regelmatig ge oefend en steeds groote ambitie ge toond. Voor het opkomen bij brand of luchtalarm is niets dan lof te geven. De inspecties op 15 Maart en 13 November betreffende de uitrusting der manschappen gaven als resul taat, dat zij, op enkele kleinigheden na, in goeden staat was. Op 1 Mei vond op het Waagplein de jaarlijk- sehe demonstratie plaats, waarbij de brandweer door den burgemeester en den commandant der stad, kolo nel von Freytag Drabbe, werd ge ïnspecteerd en een pluim in ont vangst kon nemen over de uitmon stering en het materieel. Op 14 Augustus werd op de Handelskade een gemeenschappelijke oefening gehouden met de brandweer van den L.B.D.S., waarbij de gezamelijke brandweer werd geïnspecteerd door het hoofd der L.B.D.S. Op 27 De cember vond op het Stadhuis de plechtige installatie plaats van de nieuwe brandweerfunctionnarissen en mochten de vertrekkende brand meesters Lind en Lütjeharms uit de hand van den burgemeester de zil veren eere-legpenning der stad Alk maar in ontvangst nemen. Door den heer Verhoeve, den E.H. B.O.-er, werd zeven keer de eerste hulp verleend; merkwaardigerwijze was het ernstigste ongeval niet het verbinden van een brandweerman, doch van een voorbijganger, die bij den brand te Oudorp de ruiten had ingeslagen om de bewoners te wek ken. Éénmaal heeft een brandweer man de hulp van een dokter moeten inroepen, die hem rust heeft voorge schreven. Wij beschikken over 1 auto-lad derwagen met uitschuiflengte van 20 meter, 3 automobielbrandspuiten, 2 motorspuiten, 3 babyspuiten en een ander volledige uitgerust en met een totale capaciteit van 9100 liter per minuut; voorts 1 slangenwagen en 2660 meter 2dms en 1230 meter 2 dms slang. De Buick werd veran derd in een sierlijken manschappen- wagen. Verder kwam de brandweer in het bezit van een „Pyrene" red dingsapparaat, hetwelk zeer nuttige dienst kan bewijzen. In den loop van het jaar werden weer eenige gasmaskers aangeschaft en alle manschappen voorzien van een stalen helm. De kazerne verkeert in goeden toestand en beantwoordt geheel aan het doel; wel wordt decentralisatie van het materieel gewenscht in dezen tijd, ook hiervoor heeft men een goede oplossing op het oog. Als preventieve maatregelen tegen brand wordt controle gehouden over alle bioscopen en theaters en daar waar een film zal worden gedraaid; de brandbluschmiddelen in de open bare gebouwen worden op onge regelde tijden geïnspecteerd. De brandkranen-inspecties leverden en kele brandkranen op welke moeilijk waren te openen, belangrijke defec ten kwamen niet voor. Verder is controle uitgeoefend voor en tijdens de oorlogsdagen over de barakken kampen en noodziekenhuizen. Regel matig is er controle over de auto spuiten en motoren. In de vorst periode waren er voldoende ijsbijten. Belangrijke adviezen werden ver strekt voor de brandveiligheid van de Groote Kerk. Een belangrijke controle wordt •verricht door den adjunct-brand meester Borst en zijn 2 hooistekers. 56 bedrijven werden totaal 107 maal bezocht. Op 6 bedrijven moest wor den gespit. Brand door hooibroei is niet ontstaan. In zake hulpverleening is een overeenkomst gesloten met 12 bui tengemeenten; bovendien heeft Nieuwe Niedorp in geval van brand onze hulp aangevraagd, welke wij hebben toegezêgd. Op de vergaderingen, voor een er. ander noodig, werd noode gemist de heer Waijboer, die afwezig was door ziekte en tenslotte door den dood werd weggerukt. De verzekering werd gegeven, dat hij in de herinne ring zal voortleven als vriend en actief brandweerman. In de buitengewone algemeene vergadering van 18 November werd het voorstel gedaan om het ladder corps tot vrijwillig corps te maken, hPtgeen inmiddels is geschied. Door enkele hoofdlieden is de Alk maarsehe Brandweer vertegenwoor digd bij belangrijke gebeurtenissen van andere brandweren. In de gemeente Alkmaar werden 34 branden en brandjes gebluscht Zooals altijd waren de schoorsteen branden ver in de meerderheid, n.l. 19; vervolgens werden geconstateerd 6 binnenbranden, 4 uitslaande bran den, 1 scheepsbrand, 3 autobranden, 1 brandende electromotor. Het leeuwenaandeel der schoor steenbranden en autobranden werd door de politie gebluscht, nl. 17 keer: door de bewoners of buren werd 9 maal gebluscht, de overige branden 8 stuks werden door de brandweer gebluscht. Voor de buitengemeenten werd 6- maal hulp verleend en wel als volgt: 13 Jan. te Warmenhuizen, 15 Jan. tweemaal te Heiloo, 10 April to Oudorp, 14 Juli een hooibrand te Heiloo en 6 Aug. bij een brand op den gashouder te Castricum. Van elk dezer branden, werden, evenals van de belangrijkste te Alk maar, eenige bijzonderheden naai -ymnastiekvereenjgingen ten goede komen,, want daar zal men dan de gymnastiek verder kunnen beoefe nen. Na allen een prettigen avond te hebben toegewenscht, kon de revue beginnen en de inzet door alle Hal terleden was al heel gelukkig. Het uitgebreide programma werd daar na met- onderbreking door één pauze, in zeer vlot tempo afge werkt. Gymnastiek, ballet en caba ret wisselden elkaar geregeld af. Van de gymnastiek noemen wij van de dames de goede brugoefe- ningen, en de vrije en rhytmische oefeningen. De heeren blonken uit aan hoogrek, paard en brug, terwijl zij zich ook goede paardspringers toonden. Van de jongens zagen wij een aardige serie vrije oefeningen en bij al dit werk verhoogde de muzikale medewerking van het orkest het succes. Aan den dans was in deze revue een ruime plaats ingeruimd en met veel genoegen hebben de aanwezi gen gekeken naar het ballet van de tinnen soldaten, den walsdroom, het tap- en springballet, den lantaarn- dans en het schaatsenrijders-ballet. De uitvoerenden kweten zich in aeze nummers uitstekend van hun taak. Aardige zangnummers gaven mej. T. Schot en de heer Dekker en ook de gebr. Dekker. Voor aardige conférence en leuké cabaret-num mers zorgden de heeren Hos, Loevens en Wassink. De eerste wist een zang van het publiek prettig te leiden in de Kaasdans en het revue lied: Voorwaarts Marsch. De directeur van de Halter, de heer K. Boot uit Schoorl, verdient aen woord van hulde voor het samenstellen van deze revue. Na afloop dankte de voorzitter alle medewerkenden en werden aan mej. Schot bloemen aangeboden. De Halter kan ten zeerste over het succes van den tweeden avond tevreden zijn. LINKERONDERBEEN GEBROKEN. Gistermiddag 5 uur is de 55-jarige mej. O., wonende te Broek op Lan- gendijk, in het magazijn van de fa. wed. J. P. Boom en Zn. aan den Kooltuin, waar zij eenige inkoopen deed, zoodanig gevallen dat zij haar linkeronderbeen brak. De heer Stoutjesdijk verleende de eerste hulp. Zij is daarna op last van dr. Dijkhuizen per ziekenauto naar het St. Elisabethziekenhuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. BALDADIGE JEUGD AAN DEN LANGENDUK. De H.A.B.O. heeft, naar wij ver nemen, nogal last van te groote be langstelling van de jeugd voor de gasgeneratoren van de bussen, waar mede de diensten van Oudkarspel naar Alkmaar onderhouden worden Deze generator-bussen behoeven al een speciale behandeling, maar nu gebleken is, dat de jeugd in de trek gaten van de generatoren stukjes hout en aardappelen stopt, waardoor de trek in den generator verloren gaat en dus geen gas verwekt wordt, is het nog veel erger geworden. In het eerst had men dit niet opgemerkt, zoodat het veel naspeuren kostte om het euvel, waaraan de bus mank ging, te vinden. Heel wat uren in voren gebracht. Ook bijzondere diensten werden door de brandweer verricht: 27 Febr. werd de hulp ingeroepen door den directeur van gemeentewerken om smeltwater, hetwelk niet door de be vroren rioolputten kon worden afge voerd voor den Frieschen weg en ge vaar opleverde voor het verkeer weg te pompen. Na eigenaardige moeilijkheden werd ook dit werk tot stand gebracht. Voorts werd op 28 Februari hulp ingeroepen voor den schelpenzuiger „Minister Colijn", die zinkende was en dreigde te kapseizen, waardoor het verkeer op het Noordhollandsch kanaal gestremd zou zijn. Ook dit werk werd prompt uitgevoerd. Verder werden eenige kleinere scheepjes, welke door ijsgang lek geraakt waren, leeggepompt en weer drijvende gemaakt. Aan twee collecten werd medege werkt, n.l. aan die voor Finland en voor de Winterhulp Nederland 1940. Uitvoerig werd in het verslag stil gestaan bij de oorlogsdagen en het geen er toen voor de brandweer te doen is geweest, terwijl voorts herin nerd werd aan haar werk in den Helder. In die dagen is bevestigd, dat onder de Alkmaarsehe brandweer lieden een goede verstandhouding leeft en men onder de ergste omstan digheden paraat is. Het verslag eindigde als volgt: Als een in nood verkeerende ge meente of onze eigen stad getroffen mocht worden, dan weet ik, dat wij allen pal staan om dat te volbren gen, wat wij onzen hoogsten plicht achten: helpen waar geholpen moet worden. Zooals onze commandant nog onlangs zei: „Wij staan voor onze taak en zullen die volbrengen ook, wat er ook gebeure". De heer R i n g e r s bracht den secretaris dank voor zijn uitvoerig verslag. Bevorderingen en installaties. De commandant memoreer de, dat de heer Keesman aanvanke lijk voor een jaar was benoemd, in afwachting of hij met een vaste aan stelling zou accoord gaan. In dat jaar is gebleken, dat hij met ambitie zijn taak vervult, weshalve spr. voorstelde ir. Keesman voor vast te benoemen tot adjunct-commandant en secretaris. De vergadering stem de onder applaus hiermee in. Verder deelde spr. mede, dat de heer Hamstra, na in verschillende rangen bij het korps te hebben ge werkt, is benoemd tot hoofdbrand meester. Gememoreerd werd, dat Ui als chef van het materiaal heeft ge- .naakt, dat de kazerne werd, wat zij nu is. Tot hoofdbrandmeesters waren voorts benoemd de heeren N. Land man en J. van Maarleveld. Het deed spr. genoegen, -dat B. en W. het ad vies van het bestuur in dezen had den gevolgd. Eerstgenoemde is een deskundige op bouwgebied en de tweede heeft zooveel ambitie voor de brandweer getoond, dat hij waar dig werd geacht den rang van ad junct te kunnen overslaan. Spr. herinnèrde voorts nog aan de benoeming van brandmeesters bij de verschillende korpsen, zooals die op 27 Dec. 1.1. reeds officieel op een kleinere bijeenkomst ten stadhuize zijn geïnstalleerd: bij Burgerplicht de heer Haasbroek, bij Kwiek de heer Pander, bij het ladderkorps de heer G. de Wit (die den rang van adj.-brandm. oversloeg) en bij Kracht en Vlugheid de heer de Vis ser; terwijl bovendien nog werd ge memoreerd de benoeming van de heeren J. v. d. Pol, Erkamp, v. d. Idsert en v. d. Sluis tot adj.-brand meesters. Spr. kende al deze nieuwe functionnarissen als zeer ambitieus en was ervan overtuigd, dat zij ook in het nieuwe ambt htm taak trouw zullen vervullen. Als commandeurs stelde spr. aan de vergadering voor de heeren van der Waal, J. Met, P. Bijl, van Maar leveld, J. Wiese, Coppens, Asma en G. van Maarleveld en als adj.-com- mandeurs de heeren J. Wolzak, J. H. de Haas, Anema, van der Gulik, P. Opdam, S. A. Surig, J. de Vries en J. Water. Daarna installeerde spr. nog een 40- tal nieuwe leden, die door hem daarbij gewezen werden op den plicht om steeds op te komen als zij geroepen worden en dan te gehoorzamen aan de gegeven bevelen. Gij hebt meer plichten dan rechten, zei spr.,. juist omdat bij onze brandweer alles vrij willig is. Aan de eervol ontslagen man schappen van de Nes. Vennik en Wiedijk'bracht spr. dank voor wat zij als brandweerman hebben ge daan. Huldiging van twee oud hoofdlieden. De burgemeester sprak een vriendelijk woord tot den heer Couzy, om 'wiens prestaties op het gebied van het brandweerwezen te Amsterdam en Leiden spr. zich ge lukkig prees, dezen te zien benoemd als inspecteur op dat terrein voor Noordholland en Utrecht. Tot de jongere toegetredenen zei spr.: Ik heb altijd een opname bij het korps beschouwd als een eer en ik zou u willen zeggen: Houdt Alk- maars roem op brandweergebied hoog. Dan, zich richtend tot de heeren Lind en Lütjeharms, herinnerde spr. aan de vergadering van 27 Dec., ten stadhuize, toen zij na resp. 45 en 40 dienstjaren aftraden als hoofdbrand weerman, bij welke gelegenheid spr hen de legpenning van 't gemeente bestuur had "mogen overhandigen. Thans schonk hij ieder hunner als huldeblijk een gouden speld voor het groote eereteeken der brandweer alsmede een diploma van de Neder- landsche Brandweervereeniging. De commandant deelde in aansluiting hierop mede, dat de bei de korpsen, waartoe genoemde hee ren behooren, hadden gevraagd om hen te benoemen tot eere-leden van de Alkm. Brandweer. Met veel ge noegen deed spr. hiertoe thans het voorstel. Onder daverend applaus .ging de vergadering met dit eerbetoon accoord. Woorden van dank. De heeren Lütjeharms en Lind betuigden hun dank voor de vriendelijke woorden, tot hun ge sproken, en de daarop gevolgde hul diging. Eerstgenoemde sprak daarbij nog den wensch uit, dat de heer Keesman evenveel voldoening van zijn werk in dienst van de brand weer zal vinden als spr. zelf ervan heeft gehad. De heer Couzy verzekerde den burgemeester, dat zijn hart klopt voor de brandweer in het algemeen en voor de Alkmaarsehe in het bij zonder. Deze tweede kennismaking met het korps van de kaasstad (vijf jaar geleden had spr. eenzelfder, avond als dezen meegemaakt) hao hij uiterst prettig gevonden, omdat hem was gebleken, dat de geest on der de Alkmaarsehe brandweerlie den nog steeds dezelfde is als toen. Deze geest is het, die maakt dat de brandweer van Alkmaar zoo goed staat aangeschreven. Moge dat steeds zoo blijven. Inderdaad hoopte spr. slechts de functie van toeziende voogd uit te oefenen, maar dat zal liggen aan het korps zelf. Als het blijft op het peil van thans (wat geest en capaciteit betreft), zal het een voorbeeld blij ven voor andere brandweren en een steun voor een groot deel der pro vincie. Het offieleele deel van de jaarver gadering was hiermee afgeoopen, zoodat de commandant de bij eenkomst sloot. Tot sluitingstijd bleef men echter nog gezellig bijeen. De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lompen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS CC LAMPEN den nacht zijn hieraan opgeofferd, doordat de bussen niet overdag uit de diensten konden worden geno men. De baldadigheid is nu opgemerkt en het is nu gemakkelijker, om het te verhelpen, maar toch geeft het nog vele moeilijkheden. EGMOND AAN ZEE. Openstelling secretarie. - Met ingang van a.s. Maandag zal de secretarie der gemeente weder op de gewone uren geopend zijn, 's mor gens van 9 tot \2y2 uur. Werkverschaffing. - Van de.200 werkloozen, die momenteel in zorg zijn, zjjn er niet minder dan 124 te werk gesteld in de werkverschaf fing. Hiervan zijn er 80 in de cen trale en 44 in de gemeentelijke werkverschaffing. Na goedkeuring der diepspitregeling zullen in de ge meentelijke werkverschaffing bo vendien nog 20 werkloozen tewerk gesteld worden. OUDE NIEDORP. Winterhulp-bal. - Het winter hulpbal van Zondag j.L bij den heer J. Blankendaal heeft, naar wij nog nader vernemen, een netto opbrengst opgeleverd van 108. Er werden 268 entreebewijzen verkocht. Goed afgeloopen. - Dr. Schreu- der van Oude-Niedorp geraakte te Waarland met zijn auto in de ring vaart. Gelukkig liep het ongeval voor hem goed af. Door bemiddeling van de garage Biersteker werd de auto met een kraanwagen uit het water gehaald, waarna de auto naar de garage werd gesleept voor het herstellen van de geleden schade. DE ENKHUTZER ALMANAK. Naar de uitgever aan de Tex. Crt. meedeelde, is da Er.khuizer Alma nak met alle zetsel en verder materiaal bij hem in beslag geno men. Ook bij den boekhandel waar voorhanden is dit geschied. Op welken grond deze maatregel werd getroffen, is den uitgever niet bekend. WARMENHUIZEN. De omzetbelasting. - Maandag avond had in café Wester een gecom bineerde vergadering plaats van de middenstandsvereenigingen Samen werking en Do Hanze, in welke bij eenkomst de heer Volkmaars, belas ting-inspecteur te Den Helder, een uiteenzetting gaf over de nieuwe be palingen op de omzetbelasting, welke met ingang van 1 Januari 1941 van kracht zijn geworden. Aangezien dezelfde spr. over dit onderwerp ook reeds heeft gespro ken in een door de K. y. K. te Alk maar uitgeschreven vergadering met besturen van middenstandsvereeni gingen in haar district en van die vergadering een uitvoerig verslag is opgenomen in de Alkmaarsehe Crt., meenden wij een verslag thans wel achterwege te kunnen laten. Na zijn uitvoerige en duidelijke uiteenzettingen gaf de spreker ge legenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd ge maakt. Op zeer bevattelijke wijze diende bij allen van antwoord. Tenslotte bracht de voorzitter der vergadering hem namens allen een hartelijk woord van dank. ALKMAA.t. GEBOREN: Cornelis T. B., z. van Berend Eikenaar en Th. C. van der Weele. Elisabeth I., d. van Jan W. D. Meihuizen en A. II. van Emden. GETROUWD: Dirk Willemsen en Baukje J. Foeckert. OVERLEDEN: Maria C. Muller, wed. van B. J. Gottmer, 79 jaar. NOORDS!'u Ah.WOUDE, 27 Febr. (Noordermarktbond). 110300 kg Roode kool f 7; 31700 kg Gele kool 6; 118400 kg D. witte kool 5.10; 22100 kg Uien en grove uien 6, drieling uien 4.204.50; 1700 kg Peen (A en B) 4.20. BROEK OJ LANGENDUK, 27 Febr. (Lang. Groen ten veüing). 24800 kg Roode kool 7; 36000 kg Gele kool 6; 58800 kg D. witte kool 5.10; 22400 kg Uien grove uien en drie lingen 6; 2600 kg Peen 4.20; 9000 kg Bieten 3.40. WARMENHUIZEN, 26 Febr. 1941. 1000 kg Uien 6; 105500 kg Roode kool 7; 37200 kg Gelé kool 6; 45700 kg D. witte kool 5.10. EERSTE BLAD Mededeeling v: bouwvoorlichti Noordholland. De Productie Cor Noordholland, ir. schrijft ons: Uit de persmedec men kunnen lezen spronkelijk vastgest voor 1941 nog eeni heeft ondergaan. In veel gevallen di< rekening te houden anderingen, omdat h maakte bouwplan nu den gehandhaafd. E dikwijls voor dat de grondgebruikers niet de hoogte zijn met de schriften en daarom enkele punten nader Het is bijvoorbealc meer toegestaan op geregistreerd graslaiu derbieten te teelen ir uitbreiding bëteekent 1940. Aangezien deze be; 21 Januari is bekenc het onbillijk zijn er kracht aan te ge' welke land vóór 21 laten registreeren en te kennen hebben gei we bouwland te wil voor de teelt van ha' bieten zullen hun gaan. In alle andere gev oppervlak voederbiet* zijn dan overeen kor middelde oppervlakte geteelde ruwvoeden Bijkantoor Al van Donderdag 27 i ST A ATSLEEN1NGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 II 3—3y, Nederl 1938 3 Ned.-lndië 1937. BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank ind. ond. binnenl. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. Nederl Ford. Lever Bros PhiL GloeiL *Gem. Bezi ind. ond. buitenl. Am. Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service General Motore Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur. Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. P.tr. Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—Japan lijn Kon Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can. Pac t Valuta's: New-York 1.88 3/16-1.8 <5.28-75.43, Brussel 3C sinki 3.81-3.82, Stockho Zurich 43.63-43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19-75.34, Ne\ 1.901/4, Brussel 30.08 holm 44.76-44.94, Züric 3ESCHREV l' E E K E N I N ALEXANL

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2