De komende W.H.N.- collecte. TWEEDE BLAD. IN DEN MIDDENPOLDER NABIJ DE KALFJESLAAN (BIJ AMSTERDAM) ZAL EEN NIEUW COMPLEX VOLKSTUINTJES VERRIJZEN. Op het oogenlblik is men. bezig met het ploegen van de groote stukken- grond. De meeuwen zijn de eersten, die hun voedsel van dezen bodem weghalen. (Polygoon) Nu kan men aannemen, dat er be zwaren bestaan tegen mede-onder- teekening van 'n voorstel, dat af komstig is van 'n bepaalde politieke zijde, waarmee men niet sympathi seert, maar men kan ook iets an ders vaststellen: dat de Amsterdam- sche raad geen aanleiding zag een besluit te nemen tot steun aan Winterhulp Nederland, terwijl op de vorige begrooting een bedrag van ongeveer 700.000 gulden voor steun aan liefdadige instellingen was uitgetrokken. Voorts worden allerlei onder- grondsehe acties gevoerd als het aanplakken of 's nachts rondbezor- gen van anonieme vlugschriften met beleedigenden inhoud voor de leiders van Winterhulp Nederland en met valsche voorstellingen om trent haar werkzaamheden. Aan de muur geplakte affiches, welke ten doel hebben het publiek een col lecte aan te kondigen, waarvan de opbrengst blijkens de practijk ge heel ten goede komt aan onze ar me landgenooten, worden afgerukt of besmeurd. Een misdaad tegen over die arm^l! Zoo zijn er vele feiten bekend, waarbij helaas te veel Nederlan ders een afkeer toonen, welke niet op haar plaats is. Wie de nooden werkelijk kent, kan slechts met wrevel de duizenden aanschouwen, die weigeren hun offer, te brengen. In de komende laatste helft van de actie voor Winterhulp Neder land dient het Nederlandsche volk te bewijzen, of dat het innerlijk sterk is en karakter bezit, of dat het een ongedisciplineerd en tegen zijn eigen belangen opstandig volk is, dat door zijn leiders, van de meest uiteenloopende richtingen aiepbeschaamd moet worden gade geslagen. Winterhulp Nederland is, zonder het te willen zijn, een der meest aan den dag tredende toets- steenen voor de innerlijke waarde van ons volk. Zij is en blijft een sociale instel ling van het volk door het velk'ten zal onder alle omstandigheden haar taak tot verheffing uit uiterlijke;! nood en versterking van de Neder landsche volkskracht blijven ver vullen. De directeur-generaal is meer dan ooit vast besloten dit doel te bereiken. Hij heeft van den rijkscommissa ris de stellige toezegging gekregen, dat deze hem bij dit mooie werk in Nedelandschen zin en voor het Ne derlandsche volk zal steunen, en daarbij heeft de rijkscommissaris alleen en ook geheel alleen woor den gebruik en toezeggingen ge daan, welke iedere oprechte Neder lander slechts met diepe dankbaar heid zou kunnen aanhooren. Iedere tegenwerking al is die ook» nog zoo in het verborgene, moet daarom door de Nederlanders, die de keukengeheimen van Winterhulp Nederland kennen, als een verfoei lijke, on-vaderlandslievende daad wol-den gebrandmerkt. BRUINE BOONEN EN LATE AARDAPPELEN. De meest gewenschte gewassen voor den volkstuin. In tal van gemeenten openbaart zich het streven om ter uitbreiding van onze voedselvoorziening braak liggende gronden en/of terreinen, welke door de tijdsomstandigheden niet voor hunne oorspronkelijke be stemming in gebruik kunnen wor den genomen, geschikt te -maken voor het telen van voedingsgewas sen. De meest voorkomende methode is, dat deze terreinen, al dan niet teeltklaar gemaakt, door de gemeen tebesturen aan particulieren of aan vereenigingen van volkstuinders worden uitgegeven. Teneinde echter met deze teelten een resultaat te bereiken, dat in overeenstemming is met de voor de inrichting van deze volkstuinen ge maakte kosten en de daaraan door de bewerkers bestede zorgen en arbeid, is het van groot belang, dat bij de keuze der te telen gewassen in bij zondere mate wordt gelet op de be- teekenis, welke die gewassen voor de voedselvoorziening zullen hebben, ook is de vraag van gewicht, welke: grond- en hulpstoffen bij die teelten zullen moeten worden gebruikt, aan gezien die stoffen in het algemeen schaarsch zijn en dus zoo rendabel mogelijk moeten worden gemaakt. De teelt van bruine boonen en late aardappelen beantwoordt aan de eischen veel beter dan de groente teelt. Bruine boonen en aardappelen zijn voedzame producten, die gedu rende langen tijd kunnen wórden- bewaard en dus bij uitstek als win terprovisie geschikt zijn. Het telen van deze producten is vrij eenvoudig, zulks in tegenstelling met het kwee ken van groente, waarbij zekere vak kennis onontbeerlijk is om misluk kingen en teleurstellingen te voor komen. Men behoeft er (anders dan bij de groente) in het algemeen geen kunstmest voor te gebruiken. Boven dien worden groenten gedurende het "rootste deel van het jaar in vol doende hoeveelheden door den be- roepstuinbouw beschikbaar gesteld. ELF CLANDESTIEN GESLACHTE 7/**>FENS C-EVONDEN. Ambtenaren van den crisis-con- b öledienst slaagden er in te Eder- veen niet minder dan elf clandestien "eslachte varkens op te sporen in °en betonnen put op een boerenerf. De boer had de varkens nooit voor de registratie-kaart opgegeven. De dieren werden in beslag genomen en zullen te zijner tijd voor de voedsel voorziening worden beschikbaar gesteld. Door auto overreden. - Dinsdag middag word te Bussum de 76-jarige heer de Ruyter, die plotseling den rijksstraatweg overstak, door ee'n uit de richting Amersfoort komende auto overreden en zoo ernstig ge wond, dat hij gistermiddag is overle den, DE ANTWERPSCHE VIERDAAGSCHE. De Nederlandsche renners op de baan. Links Boeyen, daarachter Wals, boven Wals, Arie van Vliet en geheel rechts onderaan Schulte, die met zijn. koppelgonoot Boeyen de overwinning heeft behaald. (Polygoon) DE REDE VAN HITLER TE MüNCHEN. Een overzicht tijdens de rede, welke de Führer te München heeft uitgesproken ter herdenking van den 2'1-sten verjaardag van de oprichting van de Partij. (Telegrafisch overgebrachte foto), (Hoffmann) BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn eenige Engelsche bommen op Nederlandsoh grondge bied geworpen, welke grootendeels op open veld terecht kwamen. In een plaats 'werd een scheepvaart bedrijf aangevallen, doch de bom men misten doel. Ook overigens is de schade onbelangrijk, op één punt na, waar een drietal woonhuizen door eeru brisantbom is vernield. Hier is een. burger gedood, drie anderen zijn ondier het puin bedol ven, zes personen zijn zwaar ge wond. Elders ging een graanschuur in vlammen op. KLEERMAKER HANDELDE IN VLEESCH. Een pientere inspecteur van politie te Ede hield daar een taxi aan, waarin een kleermaker zat, diie als een groot koopman met zeven koffers reisde, hetgeen den politie man uiteraard verdacht voorkwam. Hij nam den man met de taxi mede naar het politiebureau, waar de kleermaker naderen uitleg omtrent zijn bagage moest geven. Deze kon zich evenmin als de taxichauffeur iets herinneren, waarom beiden in airest werden gesteld. Intusschen werden in één der koffers nog be bloede papieren gevonden, hetgeen op een moord kon wijzen. Na een nacht in het cachot te hebben door gebracht konden de kleermaker en de taxi-chauffeur zich eindelijk herinneren, wat er gebeurd was. Het bleek toen, dat de kleermaker in vleesch in plaats van in stoffen had gehandeld. Het vleesch was door hem aan eendge restaurants in een stad geleverd, natuurlijk zonder bon en te hoog in prijs. Het vleesch werd daar nog aangetroffen en in beslag genomen. Glimlachje. Pardon, kunt U me ook zeggen, waar ik woon? OM DE PAAR JAAR wordt in het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden een inspectietocht langs de skeletten gemaakt. De olifanten worden aan een onderzoek ondierworpen. (Polygoon) Winterhulp ontmoet nog veel te weinig medewerking. Het A. N. P. meldt o.m. het volgende: Weer staat een collecte ten be hoeve van Winterhulp Nederland voor de deur en in verband daar mede heeft een verslaggever van het A. N. P. zich opnieuw tot een der naaste medewerkers van den direc teur-generaal gewend, ten einde nog eenige nadere bijzonderheden over dit mooie sociale werk te verkrijgen. Het is de bedoeling van de leiding van Winterhulp van 15 Mei tot onge veer October de werkzaamheden naar buiten te staken, zoodat we thans voor de laatste werkperiode staan. Dit beteekent natuurlijk niet, dat in de komende zomermaanden het werk van Winterhulp geheel zal stil liggen. Integendeel, de verdere op bouw van de organisatie zal krachtig worden voortgezet, de band met de vele medewerkers mpet nog verste vigd worden, het contact met tal van personen en instellingen moet be houden blijven, de propaganda mag niet verslappen, opdat ook in de zomermaanden de' giften rijkelijk zullen blijven vloeien. Alleen de openbare collectes zullen tijdelijk worden stopgezet. Er resten ons dus nog 4 collectes en wel voor het g'eheele land morgen en Zaterdag een huis- en straat collecte. van 17 tot 22 Maart een huis-lij stencollecte, van 15 tot 19 April eveneens een huis-lijstencol- lecte én ten slotte op 2 en' 3 Mei een huis- en straatcollecte. Alleen voor Amsterdam zijn de termijnen voor de lijstencollectes ruimer genomen in verband met de uitgestrektheid der stad en mede met het oog op het aantal beschikbare collectanten. De hoop mag worden uitgesproken, dat de opbrengst dezer collectes het werk van Winterhulp Nederland zal bekronen. Want uit een ingesteld onderzoek is reeds gebleken, dat de menschen, die steun aanvragen, dien steun den geheelen winter absoluut noodig hebben. Dat wil zeggen dat, waar over de eerste drie maanden een bedrag van 3 millioen is ver deeld, de komende maanden min stens een even groot bedrag moeten opbrengen. Wij schrijven min stens, want helaas moet worden geconstateerd, dat met de ingeza melde gelden slechts in de dringend ste gevallen kan worden geholpen. Dit zal duidelijk zijn, als men weet, dat over het geheele land gerekend, de ondersteunden ongeveer 1/3 ge deelte vormen van het aantal aan vragers, wier aanvragen volkomen gerechtvaardigd waren. De opge brachte gelden stelden derhalve Win terhulp Nederland slechts in staat, aan het aantal aanvragen, welke be antwoord hadden moeten worden, in zeer bescheiden mate te voldoen; de uitkeeringen waren dikwijls niet hoog genoeg, terwijl in de behoeften op het gebied van kleeding en dek king te weinig kon worden voor zien. Dat is niét alleen teleurstellend, doch nog meer beschamend, wanneer men aanneemt, dat ook onder de huidige omstandigheden het Neder landsche volk toch nog best in staat is, de behoeftige landgenooten bij te staan. Winterhulp Nederland zou de haar opgedragen taak kunnen vol brengen, wanneer het niet-nood- Jijdende deel van het Nederlandsche volk per gezin en per maand ge middeld 1 gulden zou bijdragen. Tot dusver hebben de Nederlan ders bij lange na niet in' die verhou ding geschonken en helaas moet worden geconstateerd, dat vele Ne derlanders zich nog geen voldoende offer hebben getroost voor hun be hoeftige landgenooten. Er zijn natuurlijk oorzaken, welke tot dit gebrek aan offergezindheid hebben geleid, onbekende doch ook bekende oorzaken. Aan den eenen kant kan men laten gelden, dat een land, dat militair verslagen is en van zijn politieke leiding is be roofd, het evenwicht heeft verloren, daardoor de spontane animo om zich achter iets nieuws te scharen, mist. Doch daartegenover staat, dat in vele opzichten het Nederlandsche volk de kans heeft gekregen om nieuwe wegen te bewandelen en daarbij zijn energie te toonen. Moge dit vooral Winterhulp Ne derland ten goede komen, want juist in deze tijden heeft het Nederland sche volk de plicht om voor zijn noodlijdende landgenooten op te komen dit is een eereplicht en nie mand heeft het recht zich op welk argument dan ook te beroepen, om zich aan deze plicht te onttrekken. Helaas gebeurt dit echter nog in te groote mate. Is het niet betreu renswaardig te moeten constateeren, dat bij de laatste straatcollecte in de groote steden het meerendeel der voorbijgangers voorbij de collecte bussen trok zonder iets te geven? Dat was een beschamende en belache lijke demonstratie, waarvan de ach tergrond natuurlijk moet worden ge zocht in den tegenzin in de huidige omstandigheden. Men bedenke ech ter, dat een dergelijke houding tweeërlei gevolgen heeft: in de eerste plaats, dat de behoeftige Nederlan ders in den steek worden gelaten, hetgeen on-Nederlandseh is en voorts, dat daarin een zeker optre den tegenover de Duitschers gezien kan worden, welk optreden als zoo danig een dwaasheid is. De Duitsche overheid heeft van dergelijke „demonstraties" niet den minsten last, doch vaststaat, dat het aanzien van het Nederlandsche volk er allerminst door stijgt, terwijl de gevolgen van die mindere waardee ring noodwendig ook op andere ge bieden hun uitwerki'ng zullen heb ben. Hier schaadt de Nederlander zijn volk, dat hij beweert lief te hebben. Het zijn harde woorden, doch er zijn .helaas te veel feiten, welke de ze beweringen kunnen boekstaven. De directeur-generaal van Win terhulp Nederland heeft keer op keer van zijn bedoeling getuigd, dat hij met de bestaande liefdadige in stellingen wilde samenwerken ten behoeve van het noodlijdende deel van ons volk. Vele dezer instel lingen hebben gelukkig het prac- tisch bewijs geleverd, ook harer zijds te willen samenwerken, maar enkele zeer belangrijke corporaties hebben dit geweigerd. Ook zijn er helaas autoriteiten, waarvan het moeilijk is vast te stellen, of hun medewerking van harte is of ook lijdelijk. Waarom deed zich bijv. in Amsterdam het volgende voor? De N. S. B.-fractie van den ge meenteraad stelde voor een' gift van f 5000 aan Winterhulp Nederland te doen toekomen. Voor het in be handeling nemen van een derge lijk voorstel zijn vier voorstellers noodig en, aangezien de N. S. B.- fractie slechts drie leden telt, had een der andere raadsleden mede zijn handteekeiling er onder moeten plaatsen. Dit echter is niet geschied en Winterhulp bleef van een bij drage verstooten.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5