DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duitsche vliegers vallen Malta aan. Londen en Cardiff gebombardeerd. van 19.17 tot 8.27, ALKMAAR. Verdedigingswerken aan het Grieksche front gebombardeerd. Rust in Amsterdam. Bonaanwijzingen. AARSCH COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang tto. 50. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Vrijdag 28 Februari 1941 Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 27 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht deelt mede: Bij luchtaanvallen op schepen in het zeegebied rond Engeland werden een patrouillevaartuig en een koop vaardijschip van 2000 brt. tot zinken gebracht. Een groot koopvaardij schip werd zwaar beschadigd Een aanval van lichte gevechtsfor maties op het vliegveld Lympne in Zuid-Engeland richtte aanzienlijke verwoestingen aan. Sterke formaties gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers van hel Duitsche vliegerkorps in Italië, onder leiding van den generaal der vliegers Geisler, hebben onder bescherming van Duitsche en Italiaansche jagers een geslaagden luchtaanval onderno men op het vliegveld Luca, op net eiland Malta. Tien vijandelijke nom- menwerpers werden op den beganen grond vernield, een aantal wera zwaar beschadigd. Twee vliegtuig- hangars, gebouwen, barakken en brandstofopslagpiaatsen gingen m de vlammen op. Bij luchtgevechten heb ben Duitsche jagers vier en Italiaan sche jagers twee vijandelijke jacht vliegtuigen neergeschoten. In de Middellandsche zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van 5000 brt. tot zinken gebracht en een torpedojager in de haven van Tobroek in brand gewor pen. In den afgeioopen nacht hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigen geslaagde aanvallen op Londen en Cardiff ondernomen. In beide havens braken zware branden uit. Bij aan vallen op vliegvelden in Zuid-Oost Engeland werden verscheidene vijan delijke vliegtuigen op den beganen grond vernield en 2 Britsche vliegtui gen boven hun eigen vliegveld neer gehaald. Jachtvliegers en luchtdoel geschut hebben gisteren een poging der Engelschen, een luchtaanval op Calais te ondernemen, verijdeld Hierbij verloor de vijand zes vlieg tuigen in luchtgevechten. In den nacht van 26 op 27 Febr. heeft de vijand op eenige plaatsen in West- Duitschland lukraak bommen gewor pen, hoofdzakelijk op dorpen. Er ontstond slechts geringe materieele schade aan niet-militaire gebouwen Eenige burgers werden gedood of gewond. In het tijdvak van 23 tot 26 Febr. heeft de Duitsche luchtmacht 33 vijandelijke vliegtuigen vernield, daarvan 18 in luchtgevechten en 3 door luchtdoelgeschut. De rest werd op den beganen grond vernield. In dezelfde periode gingen 10 eigen vliegtuigen verloren. Luitenant-kolonel Mölders heeft gisteren zijn 60e overwinning in de lucht behaald. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 27 Febr. (D.N.B.) De Brit sche berichtendienst meldt, dat de Duitsche luchtmacht in den afgeioo pen nacht in aanzienlijken omvang aanvallen op Engeland heeft onder nomen. De aanvallen waren gerich op Oost-, Zuid- en West-Engeland en Zuid-Wales. In dit laatste gebied werden de aanvallen gedaan dooi opeenvolgende golven vliegtuigen, die brand- en brisantbommen wier pen. In Londen is tweemaal alarm gemaakt. Geslaagde luchtaanval op convooi. Berlijn, 27 Febr. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede: Duitsche lange-afstandsbommenwer- pers hebben op 26 Febr. op 500 km ten westen van Ierland een be schermd Britsch convooi aangeval len. Zij brachten in een stoutmoedig uitgevoerden aanval 9 schepen me' een totale tonnage van 58.000 brt. to' zinken. Bovendien werden 3 schepen zoo zwaar beschadigd, dat aangeno men kan worden, dat zij verloren zijn. Vier andere schepen kreger zware treffers. Aanvallen op koopvaarder* afgeslagen. Berlijn, 27 Febr. (D.N.B.) Vliegtui gen van de Britsche luchtmacht heb ben op 25 Febr. in totaal vijf aan vallen op Duitsche koopvaarders in het Oosten der Noordzee gedaan. Alle adnvallen mislukten tengevolge van het af weer vuur der beschermen de vaartuigen, dat de Engelsche toe stellen spoedig dwong een anderen koers te nemen. De Duitsche aanvallen op Malta. Home, 27 Febr. (D.N.B.) De in hel weermachtsbericht van vandaag vermelde groote aanval van afdee lingen Duitsche bommenwerpers op de vliegvelden van Malta wordt VERDUlSÏEmmS- TIJDEN Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 28 Februari op 9.17 onder 22 02. 6 Maart Eerste Kwartier, De spanningen in het Verre-Oosten zijn in den laatster, tijd door alarmeerende geruchten zoo toegenomen dat men den indruk krijgt, dat de toestand in Oost-Azië verontrustend zou zijn. Het betreft hier dat duizenden Australische troepen de garnizoe nen op Malakka zijn komen versterken en vooral de vlootbasis Singapore; in Tokio wijst men er op dat troepenbewegingen van het eene deel van het Britsche rijk naar het andere dagelijks voorkomen. Wij drukken hierbij een kaartje af van de belangensfeeren van 5 mogendheden. De Britsche belangen zijn het meest gelegen in den z.g. driehoek Singapore, Port-Darwin, Hongkong; die van de V. Staten Cavite en Goeam. Japan bezit behalve die reeds op de kaart zijn aangegeven nog twee steunpunten, een op het Chineesche door hem bezet eiland Haiman (gelegen onder Hongkong) en de Paracel-eilanden die ge legen zijn aan de kust van de Fransch-Indo-China. Het gebied dat door Japan in China bezet is loopt thans langs de geheeie Chineesche kust tot aan de grens van Indo-China. door den specialen correspondem van Stefani den belangrijksten aan .'al genoemd, die tot dusver in dezer, sector is gedaan. Bij den grooten aanval van Woensdagmiddag wer den ongeveer honderd tonnen bom men door de Duitsche vliegers op verschillende doelen neergeworpen. Ondanks het buitengewoon hevige afweervuur konden de door de Duitsche en Italiaansche jachtvlieg tuigen vergezelde Duitsche bom menwerpers hun opdracht geheel vervullen. SPECIALE VERGUNNINGEN TEXTIELPRODUCTEN. De Leider van den Distributie- dienst te ALKMAAR maakt het na volgende bekend: In afwijking van het vroeger mede gedeelde, alsmede het gepubliceerde .n de Handleiding van het Rijks- oureau voor de Distributie van Tex tielproducten door den Handel, No. 5, zal eerst op 17 Maart a.s. een aan vang worden gemaakt met de uit gifte van speciale punten, een rege- ing, welke in de plaats komt voor de tot nu toe verleende speciale vergun ningen. In verband mei de voorbereiding van bovengenoemde regeling zullen tot 17 Maart a.s. geen speciale ver gunningen worden afgegeven, noch formulieren verkrijgbaar zijn. Alle aanvragen voor algemeene kleeding, beroepskleeding, huishou- delij ke artikelen, woninginrichting en beddenvak kunnen eerst na dien aatum ingediend worden aan het Bureau Oudegracht 168, ingang Ridderstiaat, op de daartoe bestemde formulieren, welke aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Alkmaar, 28 Februari 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. in Somaliland wijken de Italianen voor sterkere strijdkrachten. Italiaansch legernericht. Rome, 27 Febr. (Stefani). Het 265e a eermachtbericht luidt: Aan het Grieksche front niets be langrijks te melden. Ondanks de ongunstige weersgesteldheid hebben onze vliegtuigen verdedigingswerken en de achterwaartsche verbindings- iijnen van den vijand met bommen en mitrailleurvuur bestookt. Een on zer vliegtuigen is niet teruggekeerd. Duitsche bombardementsformaties, die door Italiaansche en Duitsche es cadrilles jagers geëscorteerd werden, hebben een grootscheepschen aanval op de vliegvelden van Malta onder nomen. Op den grond zijn tien bran dende vliegtuigen waargenomen. Talrijke andere werden ernstig be schadigd. Hangars en haveninstalla ties werden getroffen. Bij luchtge vechten zijn vier vliegtuigen van het type Hurricone door Duitsche jagers neergeschoten en twee door Italiaan sche jagers. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen vijandelijke auto's en Kampementen gebombardeerd en met mitrailleurs beschoten. Op der. 25en Februari overdag hebben vlieg tuigen van bet Duitsche vliegerkorps met bommen van zwaar kaliber een op de reede van Tobroek liggender. vijandelijken torpedojager, autopar keerplaatsen en artilleriestellingen in de nabijheid der stad getroffen. Een afdeeling Duitsche torpedovlieg tuigen heeft in het westelijk deel van de Middellandsche zee een schip van 5000 ton tot zinken gebracht. In O. Afrika hebben de vijandelijke troe pen, die in het gebied van Zilmani (Soedan) een nederlaag hebben ge leden, zooals in het 262e weermacht- bericht gemeld, zich met achterlating van talrijke dooden en oorlogsmate riaal op Boma teruggetrokken, fn Somaliland trekken onze troepen zich, na meer dan een maand ver woed tegenstand te i.ebben geboden aan sterkere vijandelijke strijdkrach ten, zich al strijdens terug in de rich ting van Mogadiscio. VLIEGVELDEN IN ENGELAND AANGEVALLEN. Berlijn, 27 Febr. (D.N.B.) Vandaag in den loop van den dag zijn twee vliegvelden m het Oostelijk gedeelte van midden-Engeland door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen, waarbij op ondubbelzinnige wijze kon worden waargenomen, dat bom men op twee groote hangars terecht kwamen en een andere hangar door twee voltreffers, die tijdens een duikvlucht vanuit zeer geringe hoogte werden geplaatst, getroffen werd. De cokesafdeeling van een gas fabriek werd bij een handig uitge voerde scheervlucht door verschei dene bommen getroffen. In verschil lende plaatsjes werden watertorens met de boord wapens zoo doeltref fend' aangevallen, dat door de be manningen der vliegtuigen kon wor den waargenomen, hoe het water wegstroomde. HET GEBOORTECIJFER IN DUITSCHLAND. Berlijn, 27 Febr. (D.N.B.) Het ge boortecijfer in Groot-Duitschland heeft, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, in 1940 met 1.645.000 het cijfer van 1939, dat 1.633.000 bedroeg, nog overtroffen. HET TELEFOON- EN TELEGRAAF- VERKEER IN BEZETTE DEEL VAN FRANKRIJK. Berlijn, 27 Febr. (D.N.B.) Met in gang van 1 Maart zullen, naar het D.N.B. verneemt, voor het telefoon - en telegraafverkeer in het bezette gebied, van Frankrijk belangrijke faciliteiten verleend worden. Ver wacht wordt, dat door deze maatre-- gelen ook het bestuur en het eco nomische leven in het bezette ge bied van Frankrijk aanzienlijk ver gemakkelijkt zullen worden. 9 dooden, 24 zwaar gewonden. 's-Gravenhage, 28 Febr. Van be voegde zijde wordt gemeld: De toestand te Amsterdam kon vanmorgen overal weder geheel nor maal worden genoemd. Reeds in den loop van den dag van gisteren had het Amsterdamsche stadsbeeld zijn gewone aanzien herkregen, nadat ook in die openbare en particuliere bedrijven, waar Woensdag het werk was stilgelegd, het personeel weder voltallig aanwezig was. Noemens waardige incidenten zijn niet meer voorgekomen. Tengevolge van politioneel optre den op verschillende plaatsen, dat in de voorafgaande dagen in de stad Amsterdam en omgeving noodig was geworden, zijn aan de zijde van or- deverstorende elementen negen doo den, 24 zwaargewonden en 21 licht gewonden te vermelden. Ook ver schillende politiebeambten hebben verwondingen opgeloopen. JAPANSCHE ACTIVITEIT IN DE LUCHT. Ergens in Fransch Indo-China, 27 Febr. (Domei). Japansche marine vliegtuigen in formatie, die vanmor gen een aanval gedaan hebben op Kotsjoe in de provincie Joennan hebben daar een tinraffinaderij ge troffen, die zwaar beschadigd wero, volgens het perscommuniqué van de Japansche vloot in de Zuid-Chinee- sehe wateren. Een andere formatie marinevliegtiugen heeft den Birma- v/eg aangevallen en zware schade aangericht aan een brug te Hoei toeng over den bovenloop van de rivier de Salwien. Zie verder Buitenland pag. 2 2e blad. VASTE BRANDSTOFFEN. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Zater dag 1 Maart a.s. tot en met Maandag 31 Maart a.s. de njnren no. „15", „16", en „17" van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels" en de bonnen no. „35", „36", „37", „38", „39", „40" en „41" van de „bonkaart distribu tie vaste brandstoffen centrale vervarming", alsmede de met „brandstoffen, één eenheid vijfde periode" en de met „cokes, één eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen elk recht zullen geven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. De bonnen no. „14" van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden, kachels" en no. „33" en „34" van de bon kaart distributie vaste brandstoffen cenitiale verwarming" zijn komen te vervallen en kunnen worden vernietigd. De verbruikers in de groepen B, C en D met een verbruik van meer dan 25 eenheden per periode, dienen zich in de maand Maart tot de distributiediensten op door deze diensten te bepalen tijdstippen te wenden, ten einde de toewijzingen .n ontvangst te nemen. De geldigheidsduur van de bon nen no. „11", „12" en „13" van de „bonkaart distributie vaste brand stoffen haarden, kachels" en de oonnen no. „25" tot en met no. ,32" van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen centrale ver warming", alsmede de met „brand stoffen, één eenheid, vierde perio de" en de met „cokes, één eenheid, vierde periode" gemerkte bonnen wordt verlengd tot en met Vrijdag 14 Maart 1941. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat tegen inlevering van de bonnen, welker geldigheidsduur tot 14 Maart is verlengd, gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart 1941 tot en met Vrijdag 14 Maart 1941 geen turf mag worden verkocht of afgeleverd. De geldigheidsduur van de toe wijzingen, welke geldig waren ver klaard tot 14 Maart of een vroege- ren, mits na 13 Februari gelegen, datum wordt eveneens verlengd tot en met Vrijdag 14 Maart a.s. Ge durende het tijdvak van 1 Maart tot en met 14 Maart a.s. zullen deze toewijzingen evenmin recht geven ip het koopen van turf. Voorts wordt bekend gemaakt, dat gedurende het tijdvak van Za terdag 1 Maart 1941 tot en met Maandag 31 Maart i941 de met de woorden „generatoranthraciet tweede periode" gemerkte bonnen elk recht zullen geven op het koo pen van 1 H.L. (maximum 75 kg) anthiacietnootjes V. De met de woorden „generator- turf tweede periode" gemerkte bon nen zullen gedurende bovenge noemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. De secretarisgeneraal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende be kend: EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Maart tot en met Zon dag 9 Maart a.s. geeft de met „81" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart a 1- gemeen" recht op het koopen van één ei. De oonnen, welke op 9 Maart nog niet gebruikt zijn, blij ven geldig tot en met Zondag 16 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 10 Maart tot en met 16 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restau rants e. d. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Maart tot en met Zon dag 9 Maart a.s. geeft de met „06" genummerde bon van de laatst uit gereikte boter- en vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „06" genummerde bon nen, die op 9 Maart nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog gel dig tot en .met Zondag 16 Maart a.s. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 3 Maart tot en met Zon dag 9 Maart a.s. geeft elk der met „06" genummerde bannen van de nieuw uitgereikte brood kaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „06" ge nummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen ge bak. Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerijproductij telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, wpl~ ke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsooen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 9 Maart nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 10 Maart tot en met 16 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatst genoemde week niet mogen wor den gebruikt in hotels, restaurants e. d. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 1 Maart tot en met Zon dag 30 Maart a.s. geeft de met „16" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bon kaart algemeen" recht op het koo pen van 150 gram toiletzeep (nieu we samenstelling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samenstelling van vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1. Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordit er op gewezen, dat waschpoeder niet ge kocht kan worden door het publiek, aoch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van wassche rijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwerkende wasch- middelen en vloeibare zeep, welke zeepsoorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitverkocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onver minderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voor geschreven is dienen de wassche rijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daar na een hoeveelheid van 20 kg. waschgoed, hetzij- ineen-s, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De wasch van kantoren, hotels, café's enz., voor oover het hand doeken, poets- en stofdoeken, ser vetten, tafellakens e. d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarbij bonnen behoe ven te weaken afgeg£v§n.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1