WAT NU? KRUSCHEh! Hoe identiteit wordt vastgesteld. BUITENLAND. Alle Lijders aan Rheumatiek FEUILLETON TWEEDE ELAD. 2 Wachten op oproep. Zooals bekend, zal de uitreiking van de persoonsbewijzen geschieden vóór 1 October a.s. De „Staatscou rant" van 25 Februari gaf nu nadere richtlijnen over die bewijzen. De verzending of uitreiking zal zoodanig tusschen 1 Maart en 1 Oc tober geschieden, dat elke maand ongeveer een zevende deel der ge rechtigden wordt opgeroepen en elke week ongeveer een vierde deel van het aantal per maand. De opgeroepene legt zijn identi teitsbewijs over en, indien dit iden titeitsbewijs niet de distributiestam kaart is, bovendien zijn distributie stamkaart. De vaststelling der identiteit moet met groote nauwkeurigheid geschie den aan de hand van de gegevens, welke zijn vermeld op de persoons kaart van het bevolkingsregister. In geval van twijfel wordt het on derzoek voortgezet. Is geen zekerheid omtrent de iden titeit van den persoon te verkrijgen, dan wordt de verdere behandeling voorloopig geweigerd. Indien de ontvangen antwoorden zoo bevredigend zijn, dat de identi teit van den opgeroepene geacht kan worden genoegzaam vast te staan, wordt onmiddellijk overgegaan tot het vaststellen van de nationaliteit. Ten aanzien van een ieder wordt door ondervraging de nationaliteit vastgesteld. Hierbij is slechts reke ning te houden met de onderschei ding in Nederlanders, Nederlandsche onderdanen en vreemdelingen (hier in begrepen de staatloozen). Bij twijfel omtrent dubbele natio naliteit wordt de zaak voorgelegd aan het Hoofd der Rijksinspectie. Indien geen verschil of twijfel be-' staat en het model van het ingevulde Persoonsbewijs, zoomede van de in geleverde uitnoodiging, in overeen stemming is met de vastgestelde na tionaliteit, wordt terstond overge gaan tot het vaststellen van den burgerlijken staat. Ten aanzien van gehuwden, we duwnaars, weduwen en gescheide- nen worden de geslachtnaam en de voorletters van de(n) (gewezen) echtgenoot(e) vastgesteld. Een en ander wordt vergeleken met de ter zake in vakken van de persoonskaart vermelde gegevens.' Indien deze ge gevens niet overeenstemmen met de verkregen inlichtingen, wordt een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Het Persoonsbewijs kan eerst worden uitgereikt nadat aan de hand van de door dat onderzoek verkregen inlich tingen, met zekerheid de burgerlijke staat is kunnen worden vasstgesteld. Stemmen de verkregen gegevens overeen met die van de Persoons kaart, dan wordt de invulling ter zake van het Persoonsbewijs en van de ingeleverde uitnoodiging op haar juistheid getoetst. Schuilnamen. De burgemeester of het Hoofd der Rijksinspectie kan, op schriftelijk verzoek van den gerechtigde op blad zijde 6 van het Persoonsbewijs onder „aanteekeningen van bevoegd ge zag" melding doen maken van den schuilnaam (pseudoniem), waaronder deze als schrijver, tooneelspeler, kunstenaar of artist bekend staat. Het vorenstaande is van overeen komstige toepassing ten aanzien van Roomsch-Katholieke geestelijken en ordebroeders of ordezusters, die in deze hoedanigheid een bijzonderen naam voeren. In andere gevallen is het melding maken van schuilnamen, enz. niet geoorloofd. De op blz. 6 van het Persoonsbewijs vermelde bijzondere naam wordt op de ingeleverde uitnoodiging aange- teekend in de ruimte naast de inge voerde foto, zoomede als staande in verband met het beroep in vak 7 van de Persoonskaart. In het Per soonsregister wordt een verwij zings kaart geplaatst. Voor de vermelding van het be roep op het Persoonsbewijs is in het algemeen alleen het voornaamste- of hoofdberoep van belang. Het beroep moet zoo worden om schreven, dat een ieder terstond een indruk krijgt van de werkzaam heden, welke de persoon Verricht. Het is niet geoorloofd een be schermd beroep op het Persoonsbe wijs en op de ingeleverde uitnoodi ging te vermelden, tenzij ter inzage is overgelegd het officieel bewijs stuk, waaruit blijkt, dat de persoon, krachtens aanstelling of diploma, af gegeven door een wettelijk bevoegde of algemeen erkende instantie, tot de uitoefening van dat bêroep in het be zette gebied bevoegd is. Als beschermde beroepen worden beschouwd elke functie in overheids dienst, in alle rangen en onder alle benamingen: advocaat, apotheker, arts, candidaat-notaris, dierenarts, ingenieur (bouwk.-, electro-techn.-, scheik.-, enz.), makelaar, notaris, predikant, priester, procureur, tand arts, verpleegster, verpleger. Vingerafdrukken. Vingerafdrukken mogen alleen worden gemaakt door hen, die daar toe bevoegd zijn verklaard door het hoofd der Rijksinspectie. Dit geldt zoowel voor den burgemeester als voor den aangewezen ambtenaar en den daartoe bijzonderlijk door den burgemeester aangewezen ambte naar van politie. Vingerafdrukken mogen in geen geval worden geno men door hulppersoneel. De wijze, waarop de bevoegdverklaring tot stand komt, wordt geregeld door het hoofd der Rijkinspectie. De afdrukken, welke van den rechterwijsvinger worden gemaakt, zijn zoogenaamde platte afdrukken. De vinger moet dus niet gerold" worden. Het gebruik van een stem- pelkussen voor het maken van een vingerafdruk is verboden. Indien noodig, wordt de vinger tevoren goed schoongemaakt, hetzij met water en zeep, hetzij met ben zine, hetzij met terpentine (geen terpentijn), hetzij met terta-chloor- koolstof. In normale gevallen worden de drie achereenvolgende afdrukken gemaakt van den rechterwijsvinger. Indien de rechterwijsvinger ont breekt, worden de afdrukken ge maakt van den rechtermiddelvinger. -ringvinger, -pink of -duim, van den linkerwijsvinger, middelvinger -ringvinger, -pink of -duinm, tel kens indien de voorafgaande vinger ontbreekt. Indien de rechterwijsvinger niet ontbreekt, doch wegens verwonding e.d. niet kan worden afgedrukt, ge schiedt het maken van afdrukken van een der andere vingers, tenzij de verwonding van zoodanigen aard is te achten, dat binnenkort gene zing is te verwachten. In dit laatste geval wordt het ne men van vingerafdrukken uitge steld tot na de genezing. Een litteeken op den rechterwijs vinger, mits niet te groot, vorml geen beletsel voor het maken van een afdruk van dien vinger, aange zien een zooanidg litteeken veeleer een kenmerk temeer zal zijn. HET BONDGENOOTSCHAP ENGELAND—TURKIJE. Istanboel, 27 Febr. (D.N.B.) Ter gelegenheid van het bezoek van Eden schrijft de afgevaardigde Na- dan in het blad Cumhuriyet o.a.: Het bondgenootschap van Turkije met Engeland houdt werkelijk niets in, dat een aanval op een staat, welke ook, zou kunnen bevorderen. Bij iedere gelegenheid heeft de Turk- sche regeering het uitvoerige defen sieve karakter van het bondgenoot schap bekend gemaakt. In dezen oor log heeft Turkije geen aansoraken, die het moet laten gelden. Het is slechts op het behoud van de eigen veiligheid bedacht. Ook het blad Son Posta wijst er op, dat de verplichtingen, die voor Turkije voortvloeien uit het bond genootschap met Engeland, uitslui tend defensief zijn. Turkije is voor nemens, den vrede te bewaren, doch het zal in geen geval een aanval op zijn veilingheidszóne en onhanke- Ljkheid dulden. „ILLUSIE VAN CHURCHILL". Berlijn, 27 Febr. (A.N.P.) Het tijd schrift „Berlin-Rome-Tokio" bevat onder het opschrift „Illusies van Churchill" het volgende hoofdarti kel: Zooals de „Potemkin-dorpen" in de geschiedenis en spreekwijze van Europa ingang gevonden hebben, zoo moet ook het begrip „Illusies van Churchill" en „De hersenschimmen van Churchill's politiek en propagan da" eens als gevleugeld woord in de woordenschat van Europa worden opgenomen. Deze illusies van Chur chill zijn van velerlei aard. Waar er een vervliegt, toovert Churchill een nieuwe te voorschijn. Zoo zijn daar b.v. de hulp van de Ver. Staten, het Z.O. van Europa, dat de Britsche mi nister-president bij voorkeur tot mo gelijk oorlogstooneel verklaart, de verhouding tusschen Duitschland en Rusland, waaruit Churchill steeds nieuwe gevaren voor Duitschland en steeds nieuwe voordeelen voor Enge land bedenkt, de steeds weer bezwo ren solidariteit der democraten en van de commonwealth, en tenslotte het z.g. „ontembare uithoudingsver mogen" van 't dagelijks gebombar deerde, ontredderde en in onbe schrijflijke sociale ellende levende verhongerende Engelsche volk, en de „oorlogsmoeheid" van het stelselma tig verzorgde, beschermde, zegevie rende en door 'n sterke idee gedragen Duitsche volk. Een jaar geleden sprak Churchill niet over „uithou dingsvermogen". Toen heette het „Vertrouwen in de overwinning, ze kerheid van de overwinning, verplet tering van het nationaal-socialistische rijk, vernietiging van de nationaal- socialistische heerschappij" en hoe de slagwoorden allemaal mochten hee- ten, welke Churchill zich voor zijn overwinningspolemiek had uitge dacht. Evenals op dit punt, worden ook elders vorm en inhoud der illu sies van Churchill gewijzigd en raakt het Engelsche volk eraan gewend, ook hier van de hand in de tand te leven. Op het ongerijmde en holle der illusies van Churchill, zijn politieke en illusoire propaganda afzonderlijk in te gaan, zou vergeefsche moeite zijn. Churchills politiek kan nog slechts vergeleken worden met de treurige functie van een arts, die om bepaalde redenen voor zijn patiënt het sterfuur door steeds versterkte geneesmiddelen rekt. Bij vlagen pro beert de Engelsche minister-presi dent zijn volk op te zweepen, het met producten der fantasie, die voor ons steeds onbegrijpelijker worden, den waren toestand te verdoezelen en zijn blik af te leiden van den weg, welke onvermijdelijk naar het fatale einde voert. Het feit, dat de Engel sche regeering nog slechts van vol houden spreekt en haar volk met een treurige, ij dele hoop probeert te troosten, kenmerkt den Engelschen toestand beter dan al het andere. Het is slecht gesteld met den oor log van een volk, dat nog slechts vecht ter wille van het volhouden Er bestaat hiervoor een precedent van niet lang geleden: de positie van het Fransche volk in het vorige jaar met de oproepen van Reynaud, de godsdienstoefeningen en al de andere acties om vol te houden, waarmede de Fransche regeerders hun volk te vergeefs bij elkaar probeerden te houden. Engelands nederlaag is ze ker. Steeds meer volken en regee ringen gaan dit inzien. Ook Amerika dat onthullen de op marktge schreeuw gelijkende debatten rond om de wet tot hulpverleening aan Engeland wil geen overwinnings wapen, doch slechts nog uithoudings wapenen aan Engeland in groote haast door zijn beursvrienden aldaar ter beschikking stellen, opdat dezen hun geld gunstig in de Amerikaan- sche wapenindustrie kunnen beleg gen, en daarmede tevens de firma Engeland zoo mogelijk uitverkocht geraakt en voor altijd niet tot con- curreeren in staat is, wanneer de Joodsche ophitsers het eiland ont vluchten en de dan npg overgeble ven deelen van de commonwealth in den schoot der alleenzaligmakende democratie van Roosevelt vallen. Steeds krachtiger wordt in de we reld het bewustzijn van het feit, dat er aan de Duitsch-Italiaansche eind overwinning niets te veranderen valt, welke zich op den achtergrond der Engelsche illusies scherp aftee- kent. Het is daarom begrijpelijk, dat in deze omstandigheden de bereid willigheid tot medewerking aan de nieuwe regeling van de Europeesche vraagstukken en aan de nieuwe or dening in deze gebieden steeds groo- ter wordt. Zoo kan het Z.O. van Europa thans over het algemeen als een min of meer gesloten aanhanger van de politiek der nieuwe ordening beschouwd worden. Ook andere landen zullen in toe nemende mate van het feit overtuigd geraken, dat de in het verleden met Engeland aangeknoopte verbindin gen voor een alliantie-politiek sinds lang verbroken zijn, en dat de belan gen van hun volken beter beschermd zijn, wanneer hun staatslieden reke ning houden met de nieuwe werke lijkheid in Europa, in plaats van te treuren om opvattingen of combina ties welke door de gebeurtenissen al lang zijn achterhaald. De macht van de in het driemo- gendhedenpact verbonden mogendhe den, Duitschland, Italië en Japan, en van de daarbij aangesloten staten, en het vernuft van hun nuchtere poli tiek kan en zal ook in de toekomst in toenemende mate hen tot inzicht brengen, die uit vrees of wanbegrip meenden hun sympathieën aan En geland te moeten schenken. Deson danks zal Winston Churchill probee- ren, het Engelsche volk en de wereld met zijn illusies te blijven bedrie gen. Wij herinneren hier aan het En gelsche spreekwoord: „Men kan elk een soms, vele menschen telkens, maar niet alle menschen telkens voor den gek houden". Ook aan Churchill zal de waarheid van dit spreekwoord niet ontgaan. De staten van het drie- mogendhedënpact en van de bij hen aangesloten landen bereiden zich echter op de eindoverwinning voor. De daarvoor benoodigde wapenen zijn gesmeed. Geweldig staan alle deelen van de Duitsche weermacht voor den slag gereed. Vast aaneen gesmeed staat het front van de strij ders en het thuisfront. Vast aaneen gesmeed staan de verbonden tegen standers van Engeland, als een vast beraden levensgemeenschap. Met hun wapenen echter zullen zij df- illusies van Churchill als een schim verdrijven. BEROEMDE FRANSCHE KUNST SCHATTEN IN VEILIGHEID. Parijs, 27 Febr. (D.N.B.) De kost baarste Fransche kunstvoorwerpen zijn volkomen onbeschadigd en be vinden zich in veiligheid. Prof. dr. Langdorf, van de afdeeling cultu- reele zaken bij het bestuur van den militairen bevelhebber in Frankrijk, heeft verklaard, in tegenstelling tot desbetreffende berichten der buiten- landsche propaganda, dat de Duit sche militaire overheid in het geheel geen kunstvoorwerpen, handschrif ten of boeken uit openbaar Fransch bezit naar Duitschland heeft ge bracht. De beroemde „Nike van Sa- mothracee" bevindt zich op veilige plaats in het onbezette Frankrijk, en hetzelfde is het geval met de „Mona Lisa" de „Venus van Milo", de Griekscbe reliefs van het Parthenon en andere groote kunstschatten uit het Louvre. De Fransche autoriteiten en de directie van het Louvre heb ben het grootste deel dezer kunst schatten voor h:'; begin van het offensief in veiligheid gebracht Van Duitsche zijde wordt bovendien alles gedaan om de waardevolle his torische kasteeleu te beschermen. Zoo zijn Main-tenon, Versailles, Fon- tainebleau en Compiegne door de Duitsche troepen weer ontruimd. moesten de eenvoudige Kruschen-kuur volgen, zooels miljoenen menschen over de heele wereld dat dagelijks doen. Kruschen zal ook U uitkomst brengen: Diórom, neem óók onder voortdu rende controle v<in siheikun dige-apoiht'ker G. J. Logger Bij apoth en drog. 1.62,1 47,0 76,0 41. JOHN WINANT NAAR ENGELAND VERTROKKEN. New York, 27 Febr. (D.N.B.) De nieuwe Amerikaansche ambassadeur voor Londen, John Winant, is heden per Clipper-vliegtuig naar Portugal vertrokken, om zich vandaar naar Engeland te begeven. Volgens de Associated Press verklaarde hij voor zijn vertrek, dat president Roosevelt en hij het eens geworden waren over een „politiek van materieele hulp aan Engeland". Hij zeide alles te zullen doen om deze politiek uit te voeren. Wat er ook gebeure, alles hangt af van de Amerikaansche be reidwilligheid tot h.ulpverleening in de komende weken en maanden. De ambassadeur reist in gezelschap van den hem door president Roosevelt meegegeven adviseur Benjamin Cohen. DE TOENEMENDE STAKINGEN IN DE VER. STATEN. New-York, 27 Febr. (D.N.B.) De New-York Times meldt, dat de toe nemende stakingen in de staal-, de textiel- en de steenkoolindustrie be zorgdheid wekken in de voor de be wapening verantwoordelijke kringen in Washington. De staking in de Bethlehemfabrieken zal nadeelig zijn voor het scheepsbouwprogram en den bouw der tankschepen voor het leger. In kringen van het bewape ningsbureau verklaart men, dat men wellicht Roosevelt zal voorstellen om de Bethlehemfabrieken door den staat te doen overnemen. Ook de tex- tielvakvereenigingen hebben kortge leden looneischen in de wolindustrie gesteld. ROOSEVELT OVER DE HULP AAN ENGELAND. Washington, 28 Febr. (D.N.B.) President Roosevelt heeft ter ge legenheid van de bekroning der beste Amerikaansche filmartisten van het Witte Huis uit een radiotoe spraak gehouden, waarin hij het ont werp tot hulpverleening aan Enge land een hoogst belangrijken factor voor de verdediging van het Weste lijk halfrond noemde. Hij sprak de meening uit, dat de Vereenigde Staten alle democratieën van het Westelijk halfrond, alsmede de toe komst der democratie zelve, hebben te verdedigen. Hij zeide verder, dat het Westelijk halfrond thans een lichtend voorbeeld van inter-Ame- rikaansche solidariteit is. De regee ring der Vereenigde Staten heeft een instrument geschapen, dat de groeiende economische en cultureele betrekkingen met de andere Ame rikaansche republieken bevordert in den geest der inter-Amerikaan- sche solidariteit en der verdediging van het Westelijk halfrond. Roose velt zeide, dat het de eerste taak der Amerikaansche filmartisten is, dat zij door hun kunst de volken van het Westelijk halfrond nader tot el kander brengén. DE VREDESCONFERENTIE IN TOKIO. Tokio, 27 Febr. (D.N.B.) Naar het blad Asahi Sjimboen meldt, heeft de Fransche ambassadeur, Arsene Henry, heden van Vichy antwoord ontvangen op het jongste Japansche bemiddelingsvoorstel in het grens geschil tusschen Thailand en Fransch Indo-China. Waarschijnlijk zal Henry krach tens deze nieuwe instructies tegen voorstellen doen. Het blad schrijft in dit verband, dat de Japansche re geering vast besloten is voor het einde van deze week een oplossing van de aangelegenheid te bewerk stelligen. De bijzondere afgezant van de regeering van Thailand, minister Badakaroe, is per vliegtuig in Tokio aangekomen. Hij verklaarde aan journalisten niets te kunnen zeggen over de betrekkingen tusschen Thai land en Fransch Indo-China, zoolang de Vredesconferentie geen resultaat heeft opgeleverd. Thailand zoo zeide de minister hoopt op een spoedigen succesvollen afloop van de conferentie. Naar de Jomioeri Sjimboen meldt, heeft minister Badakaroe belang rijke instructies voor Tokio ontvan gen. Behalve deelneming aan de vredesconferentie zou zijn taak be staan in de versterking der betrek kingen van vriendschap tusschen Japan en Thailand. Domei meldt uit Hanoi, dat de gouverneur-generaal Decoux giste ren in een bijzondere conferentie heeft gepoogd een beslissing te ver krijgen over het Japansche compro misvoorstel tot bijlegging van de grensgeschillen tusschen Thailand en Fransch Indo-China. Aan deze conferentie namen de opperbevelhebber van de Fransch- Indo-Chineesche strijdkrachten, ge neraal Mordant, en andere vooraan staande personen van het bestuur te Hanoi deel. Over het resultaat der conferentie is nog niets bekend. 1500 ARBEIDERS AAN DE CLYDE STAKEN. New York, 27 Febr. (D.N.B.) Vol gens een bericht uit Londen zijn 1500 arbeiders van een werf aan de Clyde in staking gegaan, dit is een protest actie tegen de uitsluiting van vele honderden werknemers, die te laat op het werk zijn verschenen. MINISTER EDEN TE ANKARA. Istanboel, 27 Febr. (D.N.B.) Ter wijl de Britsche minister van buiten- landsche zaken, Eden, gisteren zijn voorgenomen bezoeken aan den mi nister-president, den voorzitter der nationale vergadering en den Turk- schen minister van buitenlandsche zaken bracht, heeft de chef van den Britschen generalen staf, Dill, zijn ambtsgenoot maarschalk Tsjakmak, en diens plaatsvervanger, generaal Dunduz, bezocht. Volgens een bericht uit Cairo zal Eden ook een bezoek aan Athene brengen. Cripps naar Istanboel. Moskou, 27 Febr. (D.N.B.) De Britsche ambassadeur te Moskou, sir Stafford Cripps, is vanochtend met een speciaal vliegtuig naar Istanboel vertrokken. In zijn gezelschap bevin den zich de ambassadesecretaris Rus sell en de Britsche luchtvaartatta ché te Moskou, Hullawell. Men neemt aan, dat sir Stafford Cripps te Istanboel den Engelschen minister van buitenlandsche zaken Eden en den chef van den generalen staf Dill zal ontmoeten. DE AFGEZANT VAN ROOSEVELT TE TSJOENGKING. Tsjoengking, 27 Febr. (D.N.B.) De persoonlijke afgezant van Roosevelt, Lauchlin Currie, die zijn missie te Tsjoengking heeft volbracht, is ver trokken naar Hongkong, vanwaar hij de reis naar de Ver. Staten zal voortzetten. Currie heeft te Tsjoengking met de vooraanstaande Chineesche staatslie den, onder wie den opperbevelheb ber van het leger besprekingen ge voerd over den economischen toe stand en de behoeften van China. BOTSINGEN TUSSCHEN COMMUNISTEN EN TROEPEN VAN TSJOENGKING. Tokio, 27 Febr. (Domei). Uit Tai- joean wordt gemeld, dat zich in Sjensi en Sjansi bloedige gevechten hebben voorgedaan tusschen commu nistische troepen en troepen van Tsjoengking. Na een verbitterden strijd zijn 3000 man roode troepen ontwapend door strijdkrachten van Tsjoengking onder bevel van gene raal Li-Wen. Eerder in Februari is het ten zuiden van Linhsieu tot een botsing gekomen tusschen 6000 com munisten en het 40ste leger van Tsjoengking. Tweeduizend commu nisten werden ontwapend, de ande ren trachtten in Sjansi binnen te dringen. Op 17 Februari zijn afdee- lingen van generaal Tsjan-Li-Sjeng, commandant van de achtste oorlogs zone, door communistische troepen te Toengtaitsjai in Sjensi op de vlucht gedreven. DOOR DENIS MACKAIL. 47) Harry was beslist veel zwaarder gebouwd dan zijn tegenstander en hoewel hij blijkbaar niet in training was, zou hij, zijn postuur in aan merking genomen, wel geacht mo gen worden in staat te zijn, zijn aanvaller den tuin uit te gooien, als hij daartoe een poging wilde doen. Maar hoe langer hij zijn tegenstan der opnam, hoe meer hem de lust verging een poging in die richting te wagen, zelfs al druischte het te gen zijn gevoel van rechtvaardig heid in, dat een aanval op den ver heven persoon van Harry Lloyd on gestraft zou blijven. „Nou?" zei Jim veelbeteekenend. „Wat, voor den duivel, doe je hier?" antwoordde Harry. En als hij slechts het gesprek op dezen voet zou kunnen voorzetten, leek het, alsof hij althans uit hoofde van zijn meerdere taalkennis een overwicht op dien vagebond, of wat die vent mocht zijn, zou kunnen behouden. Doch Jim sloeg geen acht op dit verzoek om inlichtingen en her haalde slechts zijn vraag. „Ben je van.plan je excuses te maken aan juffrouw Steele?" zei hij, -welke vraag gevolgd werd door verschillende gebeurtenissen. Om te beginnen keek Mary voor de eerste maal op om haar redder in oogenschouw te nemen en uitte daarbij een onderdrukten kreet, waarin verbazing, schrik, opluch ting, verontwaardiging en blijdschap om den voorrang streden. Ten twee de deed Jim, die merkte dat hij op zijn vraag niet het prompte ant woord kreeg, hetwelk naar zijn meening geboden was, een stap in Harry's richting, waarbij hij zijn rechterhand tot een, naar Harry meende, zeer onplezierig uitziende vuist balde. En het derde voorval was, dat Harry, die plotseling een stap zijwaarts deed, hetzij om den dreigenden vuist te ontgaan, dan wel een poging te doen, zich weel bij Mary te voegen, over een der steenen van het pad struikelde. Terwijl hij vooruit schoot, hief hij zijn linkerarm op, om een eventu- eelen slag af te wenden en schreeuwde: „Pas op, als je slaat!" Jim deed hierop een tweede stap voorwaarts, waarop Harry het op een loopen zette. Jim dacht een' oogenblik dat deze vlucht 'n voort zetting was van Harry's struikeling en slechts diende om zijn evenwicht te herstellen, doch hij bemerkte al gauw, dat hij zich hierin vergiste en zette de achtervolging in. Gedreven door een panischen schrik en wilde wraakgevoelens, sprong Harry over het beekje en zette koers naar een opening in de (axishaag. op den voet gevolgd door Jim. Deze laatste gebeurtenissen hadden elkaar zoo snel opgevolgd, dat zoowel vluchteling als achter volger reeds door de heg verdwe nen waren, voor Mary's angstige uitroep „Jim! Jim! Niet daarheen!" een van hen had kunnen bereiken. En zoo sloot zich een derde figuur, haar mooie oogen nog rood van tra nen en haar miniatuur zakdoekje als een natten bal in haar hand verfrommelend, bij de achtervolging aan. Gelijk Atalanta bij de eerste rende van haar historischen wed strijd, snelde Mary over het gras veld, waarbij haar lange slanke beenen, in witte tenniskousen, over het groene tapijt vlogen. En toen zij door het poortje in de heg verdwenen was, keerde de rust weer in het kleine tuintje met het Japansche bruggetje, waar de stilte nu nog slechts verstoord werd door het gekabbel van het water over de gladde steenen, terwijl het beekje zijn weg vervolgde naar de rivier. IV. New Court, het buitenverblijf van Sir Adolf Lloyd, was op denzelfden grond en ten deele van hetzelfde materiaal gebouwd als een oud landhuis, dat eenige jaren tevoren aan de markt was gekomen. Om Sir Adolf rechtte doen wedervaren, moet gezegd worden, dat hij, door het oude gebouw te doen afbreken, geen daad van vandalisme had ge pleegd, want „Beddings", zooals het toen genoemd werd, was zoo ver vallen en er was door vorige bewo ners zooveel bijgebouwd, dat het weinig historische waarde bezat en niet op uiterlijk schoon kon bogen Het bezat echter wel een zeer groo- ten en mooien tuin en deze was vrijwel onveranderd gebleven, toen New Court (Sir Adolf had er niet toe kunnen komen, den ouden naam van het landgoed te handhaven) gebouwd werd, zoodat de zetting eer kon aandoen aan het juweel dat er in geplaatst zou worden. En ofschoon New Court misschien geen juweel genoemd kon worden, was het in ieder geval een zeer luxueus en comfortabel huis. Aan den Zuidwestelijken hoek van dit huis had de architect, waar schijnlijk om te voldoen aan een aangeboren voorliefde van zijn op drachtgever voor het Oostersche. een soort openlucht-vertrek gecon strueerd, waarover bij mooi weer een groen tentzeil gespannen kon worden en waar het, eveneens bij mooi weer, gewoonte was thee te drinken. Van deze tuin theekamer, heeft men een goed uitzicht op de tennisbanen en de daarachter gele gen begroeide hellingen en bloe- menschat van den tuin, terwijl nog verder op den achtergrond het 1 andschap zich tot den horizon uit strekt. Op dezen middag zaten hier twaalf tot vijftien personen van beiderlei kunne en verschillende leeftijden, allen de gasten van Sir Adolf Lloyd en allen in meer of minder luie hcudingen, etend en drinkend. Een aantal tennisrackets stond tegen ta fels en stoelen overeind en de wit te kleeding en roode rubberzolen van het jongere deel van het gezel schap wezen er op, dat er getennist was, en hun gesprekken schenen in hoofdzaak beperkt tot de techniek en de moeilijkheden van het spel Noch de gastheer, noch zijn zoon waren op dat oogenlik aanwezig, en aangezien er geen Lady Lloyd be stond (hoewel er vroeger wel een mevrouw Loewe geweest was), pre sideerde een zuster van Sir Adolf die weduwe was en een groot deel van het jaar op New Court ver bleef, waar zij als chatelaine optrad over de grootste theepot. Onder de aanwezigen kunnen worden opge merkt, gaande van links naar rechts, de heer Metcalfe Steel;1 Lord en Lady Plater, Sir John Bowlby (secretaris aan het departe ment van economische zaken) en de heer Godfrey Bridger (van de procureursfirma Bridger en Brid ger). Ofschoon dit gezelschap uitslui tend uit fatsoenlijke en welopge voede personen bestond, is het een merkwaadig feit, dat bijna ieder der aanwezigen er wat voor over had gehad, als mevrouw Mayer (Sir Adolf's zuster), weggetooverd had kunnen worden, om gelegenheid te geven tot die allergenoegelijkste tijdpasseering: een algemeene dis cussie door de gasten van een lo geerpartij over hun gastheer. Om een duidelijk beeld te geven van den algemeenen gedachtengang van het gezelschap, moge vermeld wor den,- dat slechts vrees voor haar broeder de deugdzame mevrouw Mayer ervan weerhield, zelf dit onderwerp aan te roeren. Nu de zaak er echter zoo voor stond, aten de ouderen hun cake en sandwiches en vroegen elkaar om een kopje thee, terwijl de jongelui (onder wien freule Ursula Plater, juffrouw Mercy Bowlby, majoor Bagley en kapitein Kahn vermeld mogen worden), hun gesprek door spekten en hun verschillende sla gen bespraken. trnrvpl Gr|

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6