DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BULGARIJE TOEGETREDEN TOT HET DRIEMOGENDHEDENPACT. Plechtigheid in Weenen. DE DUITSCHE TROEPEN IN BULGARIJE. OE GRENS REEDS OVERSCHREDEN. HISTORISCHE ZITTING VAN DE BULGAARSCHE KAMER. Hoe de toetreding van Bulgarije beoordeelt wordt. VERDUISTERINGS TIJDEN van 19.22 tot 8.22. De toestand aan het Grieksche front onveranderd, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.5Q. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 52. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Maandag 3 Maart 1941 Berlijn, 1 Maart (A.N.P.) Za terdagmiddag om 13 uur 30 is, zooals wij nog in ons vorig num mer konden vermelden, te Wee nen in kasteel Belvedère het pact onderteekend betreffende de toe treding van Bulgarije tot het driemogendhedenpact. De onderteekening geschiedde door den rijksminister van bui- tenlandsche zaken, von Kibben- trop, den Bulgaarschen minister president, Filoff, den Italiaan- schen minister van buitenland- sche zaken, graaf Ciano, en den Japanschen ambassadeur te Ber lijn, Osjima. De plechtigheid. Weenen, 1 Maart (D.N.B.) In het kasteel Belvédère is heden in den vorm van een officieele plechtigheid Bulgarije toegetreden tot het driemo- -- gendhedenpact. Op dezelfde plaats, waar voor enkele maanden Honga rije toetrad tot het pact in tegen woordigheid van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano van den Japanschen am bassadeur, Osjima, den Hongaar- schen gezant te Berlijn, Sztojay, den Roemeenschen zaakgelastigde Bra- betzianu en den Slowaakschen ge zant Cernak, van den Bulgaarschen minister-president, prof. dr. Filoff, den legatie-secretaris in het Bulgaar- sche ministerie van buitenlandsche zaken, Schischmanoff, werd de on derteekening voltrokken. Even over één uur kwamen de gasten der rijksregeering aan bij het kasteel, waar een eereformatie was opgesteld. De rijksminister van bui tenlandsche zaken ontving na elkan der op het met bloemen versierde perron voor het kasteel de uitgenoo- digde vertegenwoordigers van de in het driemogendhedenpact verbonden landen en begeleidde hen naar de gele zaal voor de officieele plechtig heid. Daar stond de Duitsche en de buitenlandsche pers opgesteld. De rijksminister van buitenland sche zaken begroette met een korte toespraak de ministers, ambassa deurs en gezanten der verbonden mogendheden en deelde mede, dat de koninklijke Bulgaarsche regeering den wensch.had uitgesproken, om toe te treden tot het driemogendheden pact. Voor de vierde maal, zoo zeide de rijksminister van buitenlandsche za ken, zijn wij vandaag bijeengekomen öm met een plechtigheid de toetre ding te voltrekken van een nieuwen staat tot het driemogendhedenver- drag en ik verheug mij zeer in het bijzonder, dat het ditmaal het ko ninkrijk Bulgarije is, dat naar den geest reeds altijd naast ons stond en dat thans het besluit genomen heeft zich ook aan te sluiten bij ons pact. Voortgaande zeide de rijksminister, dat de regeeringen der in het drie- mogendhedenverdrag vereenigde sta ten overeengekomen zijn te voldoen aan den wensch van de Bulgaarsche regeering. In aansluiting hierop werd het pro tocol over de toetredirig van Bul garije tot het driemogendhedenver- drag voorgelezen. Na de plechtige onderteekening maakte de Bulgaarsche minister-pre sident, dr. Filoff, in het Duitsch een verklaring zijner regeering bekend. Verklaring van Filoff. „De wensch van het Bulgaarsche volk om in vrede en goede betrek kingen met zijn naburen te leven, zo zeide hij, heeft voortdurend de Bulgaarsche buitenlandsche politiek geleid. Het Bulgaarsche volk heeft uit naam van deze politiek de ge volgen van den wereldoorlog, welke aan de zware vredesvoorwaarden verbonden waren, met geduld gedra gen. Het hgeft echter steeds de hoop gekoesterd dat het aan het land be gane onrecht door vreedzame midde len weer goed gemaakt kan worden. Dit geloof heeft zich het vorige jaar gerechtvaardigd door de tusschen Bulgarije en Roemenië gesloten over eenkomst betreffende de kwestie der Dobroedsja. Dit dankt Bulgarije aan de asmogendheden, aan hun groote leiders Adolf Hitler en Benito Mus solini, dip het initiatief genomen heb ben om deze kwestie op te lossen en die het herstel van de oude vriend schap tusschen Bulgaren en Roeme nen mogelijk gemaakt hebben. Ds as mogendheden hebben zich daarmede van deze politiek, welke ten doel niet alleen den innigen dank van het Bulgaarsche volk verworven, doch ook hun vastberadenheid bewezen, doordat zij een nieuw tijdperk van goede verstandhouding en samenwer king tusschen de volkeren geopend hebben. Uitgaande van dit groote historische feit, ziet Bulgarije in het tusschen Duitschland, Italië en Ja pan gesloten pact een instrument heeft den volkeren de mogelijkheid te geven zich rustig te ontwikkelen, hun welstand te versterken en een rechtvaardigen en blijvenden vrede, te waarborgen. Bulgarije treedt tot het driemo gendhedenpact toe, bezield met den wensch ook zijnerzijds, zooveel het mogelijk is, er toe mede te werken om dit hooge doel te bereiken. Het blijft daarbij trouw aan de vriend schapsverdragen welke het met zijn naburen gesloten heeft en is vast be sloten de traditioneele betrekkingen van vriendschap met de Sovjet-Unie voort te zeten en verder te ontwikke len. Als getrouwe deelgenoot in het driemogendhedenpact hoopt Bulga rije zijn deel er toe bij te dragen, dat een blijvende vrede en een meer rechtvaardige nieuwe ordening ge waarborgd mogen worden. Toespraak van von Ribbentrop. Weenen, 1 Maart (D.N.B.) De rijksminister van buitenlandsche za ken von» Ribbentrop besloot de plechtigheid in de Belvédère met een toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat er in Europa thans een krachtig van Engeland onafhankelijk centrum ont staat. De legers van de as zijn opge rukt en staan klaar voor den sprong om Engeland overal aan te pakken en te verslaan, waar het zich ver toont. Aan het einde van deze laatste worsteling echter staat de overwin ning van alle jonge volkeren en de definitieve bescherming van hun po sitie en hun levensgebied in de we reld. De thans hier vertegenwoordig de andere Staten staan op wacht en zijn bereid ook hun bijdragen te le veren voor de definitieve overwin ning van onze gemeenschappelijke zaak. Wij vertegenwoordigen de sterkste machtspositie, die ooit ter aarde bestaan heeft. De nieuwe we reldorde, welke zij tot stand zal bren gen, zal een rechtvaardig en perma nent karakter dragen. In den strijd van de jeugd tegen den ouderdom zal en moet de jeugd overwinnen en haar definitieve vrijheid bevechten. Het politieke fundament, waarop deze vrijheid bevochten wordt, en haar symbool, zal evenwel voor alle tijden het driemogendhedenpact zijn". Na de toespraak van den rijksmi nister van buitenlandsche zaken wenschten de vertegenwoordigers van de verbonden mogendheden den Bulgaarschen premier gelük met de toetreding. Gevolmachtigden aan noen maal vereenigd. Weenen, 1 Maart. (D.N.B.) In aan sluiting op de plechtigheid, waarbij Bulgarije tot het driemogendheden pact toetrad, gaf de Führer een noen maal. Aan het noenmaal namen de per sonen deel, die aanwezig geweest waren bij de onderteekening en, bovendien van Duitsche zijde, o.a. de chef van het opperbevel der weer macht, generaal veldmaarschalk von Keitel, rijkschef dr. Dietrich, rijks leider Bormann, de Duitsche am bassadeur te Rome, van Mackensen en de Duitsche gezant te Sofia, von Richthofen. Na den maaltijd nam de Führer de gelegenheid waar om zich in de his torische vertrekken van het Bel védère nog eenigen tijd te onder houden met den Bulgaarschen mi nisterpresident, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, den Japanschen ambassadeur en de overige aanwezige hooge vertegen woordigers der bevriende mogend heden. Bij aankomst en vertrek be wees een eereformatie van de weer macht aan den Führer en de buiten landsche ministers en leiders der delegaties de militaire eerbewijzen. Berlijn, 2 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: Ter bescherming tegen de bekend geworden Britsclie maat regelen in Zuidoost-Europa zijn, na toestemming te hebben ver kregen van de Koninklijke Bulgaarsche regeering, sedert den tweeden Maart afdeelingen van de Duitsche weermacht Bulgarije binnengetrokken. De aankomende troepen worden door het Bulgaarsche volk hartelijk begroet. Minister-president Filoff legt een verklaring af. Sofia, 2 Maart (D.N.B.) De histo rische zitting van de Bulgaarsche kamer voor het aanhooren van een regeeringsverklaring inzake het toetreden van Bulgarije tot het driemogendhedenpact en het bin nentrekken van Duitsche troepen in Bulgarije is vandaag enikele minuten na 18.00 uur gehouden. Een groote menschenimenigte was op het plein voor het parlements gebouw bijeengekomen, waar zij de kamerleden en de regeering be groette. De zitting werd door den voorzitter der kamer, Logofetof, met een korte toespraak geopend. Toen' de regeering de zittingszaal binnentrad,stond het meerendeel der leden van hun plaatsen op en begroette de regeering met geest driftig hoerageroep en langdurige ovaties. Logofetof wees op het historische oogenblik, waarop deze zitting werd gehouden. Toen hij hierbij zeide,. dat Bulgarije thans bondgenoot van zijn hartelijker» vriend Duitschland was geworden, werd zijn réde door luide en geestdriftige ovaties, niet alleen van de kamer, doch ook van de toehoorders op de gaanderijen, onderbroken. Door dit toetreden, aldus zeide Logofetof verder, draagt Bulgarije bij tot het bewaren van den vrede op den Balkan en neemt het actief deel aan het oprichten van een rechtvaardige nieuwe orde in Europa. Voordat minister-president Filoff met zijn regeeringsverklaring begon, zeide hij o.a.: „Door den loop aer gebeurtenissen, die zich roodom ons in Europa ontwikkelen, is een nieuwe toestand ontstaan, waar mede wij rekening moesten houden teneinde de levensbelangen van den Bulgaarschen staat en van het Bul gaarsche volk te waarborgen. De regeering heeft den toestand nauw keurig bestudeerd en haar beslis sing genomen, vooral met het oog op de levensbelangen van Bulgarije, zonder af te wij-ken van den grond slag der tot nu toe door ons gevoer de buitenlandsche politiek. Deze be slissing der regeering betreft de De tekst van het protocol. Weenen, 1 Maart. (D.N.B.) Het protocol betreffende de toetreding van Bulgarije tot het driemogend hedenpact heeft den volgenden tekst: „De regeering van Duitschland, Italië en Japan eenerzijds, en de regeering van Bulgarije anderzijds stellen door hun ondergeteekende gevolmachtigden het volgende vast: Artikel 1. Bulgarije treedt toe tot het op 27 September 1940 in Berlijn onderteekende driemogendhedenpact tusschen Duitschland, Italië en Japan. Artikel 2. In Zooverre de in Arti kel 4 van het driemo gendhedenpact vastge stelde gemeenschappe lijke technische com missies kwesties behan delen, welke de belan gen van Bulgarije be treffen, zullen ook ver tegenwoordigers Van Bulgarije aan de be raadslagingen van de commissie deelnemen. Artikel 3. De tekst van het drie mogendhedenpact is aan dit protocol als supple ment toegevoegd. Het onderhavige protocol is in de Duitsche, Italiaansche, Japan- sche en Bulgaarsche taal opgesteld, waarbij elke tekst voor oorspron kelijk geldt. Het treedt op den dag der onderteekening in werking". toetreding van Bulgarije tot het driemogendhedenpact en het hier mede verband houdende vraagstuk over de toelating van Duitsche troe pen in Bulgarije. De verklaring van Filoff. Sofia, 2 Maar (D.N.B.) De ver klaring van den premier, professor Filoff, luidde als volgt: „De regeering van het Duitsche rijk heeft de regeering van Bulga rije toestemming verzocht om Duitsche troepen naar Bulgarije te zenden. Zij heeft daarbij verklaard, dat de taak van deze troepen van tijdelij'ken aard is en handhaving van vrede en rust op den Balkan ten doel heeft. De regeering van het Duitsche rijk heeft uitdrukkelijk rekening gehouden met de bestaan de vriendschapsverdragen, die wij met onze buren hebben gesloten en tevens met de verklaring, die wij onlangs met Turkije hebben onder teekend, een verklaring, die op- Bogdan Filoff (Archief) nieuw de vreedzame politiek van de Bulgaarsche regeering heeft onder streept. In deze situatie heeft de regeering van Bulgarije besloten het verzoek in te willigen. Ander zijds acht de regeering van Bulga rije het haar plicht te verklaren, dat de aanwezigheid van de Duitsche troepen in het land geenszins de vreedzame politiek van Bulgarije wijzigt. Bulgarije blijft trouw aan zijn verdragsverplichtingen en is vastbesloten van den grondslag der bovengenoemde vreedzame politiek niet af te wijken en derhalve van eiken aanval en van iedere maat regel af te zien, die de belangen van iemand zou kunnen bedreigen. De regeering van Bulgarije hoopt, dat haar houding allerzijds juist opge vat en door het Bulgaarsche volk gbillijkt wordt." De Kamer hoorde de verklaring van Filoff staande en met geestdrif tig hoerageroep aan. De kamer voorzitter, Logofetof, sloot de his torische zitting met de verklaring, dat de Kamer met absolute meer derheid de verklaring van den premier goedgekeurd en aanvaard heeft. D.e Kamer heeft de regee ring en in het bijzonder den premier voor het uiteengaan nog een en thousiaste ovatie gebracht. AILE-KANAAL HERSTELD. Parijs, 2 Maart. (D.N.B.) De recht- streeksehe verbinding tusschen Pa rijs en Gent is hersteld, zoo wordt in welingelichte kringen verklaard, nu het Aile-kanaal weer in gebruik ge nomen is, hetgeen is geschied binnen het bestek van de maatregelen der Duitsche autoriteiten tot bevordering van het Fransche verkeers- en ver voerwezen. Vierhonderd vrachtbooten die in het Aile-kanaal geblokkeerd waren, kunnen nu weer in dienst gesteld worden op dit traject. In Fransche economische kringen worden deze maatregelen beschouwd als een be langrijke bijdrage tot de approvian deering van Parijs. Duitsche persstemmen. Berlijn, 1 Maart. (D.N.B.) Het beeld van de Duitsche avondbladen staat volkomen in het teeken van de groote gebeurtenis te Weenen. De ontmoeting van staatslieden van het koninkrijk Bulgarije met de toonaangevende vertegenwoordigers der landen van het driemogend hedenpact, in tegenwoordigheid van den Führer, richt de aandacht op dit Balkanland, schrijft de „Lokalan- zeiger", waarmede wij door oude en mnige betrekkingen verbonden zijn. Niet tevergeefs, vervolgt het blad, is tenslotte de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, nog persoonlijk naar Ankara gesneld om voor Engeland nog iets te winnen. Maar het blijkt zoojuist, dat Enge land geen propagandistische kracht meer bezit, noch geestelijk, nóch economisch, noch politiek. Groot- Brittannië moet het aanzien dat ook Bulgarije den koers der jonge vol keren kiest en met hen deelneemt aan een rechtstreeksche samenwer king door toetreding tot het drie mogendhedenpact. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" prijst de verdiensten van den Bul gaarschen minister-president Bogdan Filoff, die ook in internationale we tenschappelijke kringen als vooraan staand archeoloog en onderzoeker naam gemaakt heeft, en door zijn wetenschappelijken arbed sinds lang met Duitschland, waar hij ook stu deerde, verbonden is. Het blad wijst er dan vooral op „hoe Bulgarije in vorige jaren van gemeenschappe- lijken strijd en gemeenschappelijk lijden steeds nabij was en door veelvuldige banden van beschaving en bedrijfsleven met Duitschland verbonden was. En hoe het ook thans in het uur van den strijd om bet zelfbeschikkingsrecht op het Europeesche continent een met de asmogendheden bevriend land is". In een beschouwing over de toe treding van Bulgarije tot het drie mogendhedenpact schrijft de „Deut sche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz" Zaterdagavond o.a., dat alleen volledige onbekendheid met den waren toestand in Zuidoost- Europa en op den Balkan verklaren kan, dat de Britsche politiek opnieuw zoo verrast kon worden als door de toetreding van Bulgarije tot het drie- landenpact. De toetredingen tot dit pact werpen een scherp licht op het unieke van de totalitaire staatkunde, het vermogen om militaire pauzen voor diplomatieke overwinningen te gebruiken. In Weenen is bevestigd, dat Duitschers en Bulgaren, ook in de toekomst, naast elkaar met de ver bonden mogendheden van het drie- landenpact willen optrekken. Italiaansch commentaar. Rome, 1 Maart. (D.N.B.) De toe treding van Bulgarije tot het drie mogendhedenpact beheerscht .vol komen het beeld van de Romeinsche avondbladen. De semi-officieele „Giornale d' Italia" schrijft: De toe treding van Bulgarije toont aan, dat rondom de as een Donau- en Balkan- blok ontstaat, dat met de as tegen haar vijanden samenwerkt. Van be- teekenis acht het blad voorts, dat de toetreding van Bulgarije plaats heeft enkele weken na de onderteekening van de Bulgaarsch-Turksche verkla ring en ondanks de Engelsche drei gementen en de aanwezigheid van Eden in het nabije Oosten. Bulgaarsche persstemmen. Sofia, 2 Maart. (D.N.B.) De Bul gaarsche bladen staan geheel in het teeken van de toetreding van Bul garije tot het drie-mogendhedenpact. Het regeeringsblad Vettsjer schrijft o.a.: Door de toetreding van Bulgarije tot het drie-mogendhedenpact wordt een der grootste étappes van zijn buitenlandsche politiek gekenmerkt. Er kan geen twijfel over bestaan, dat van dezen historischen datum af de politieke beteekenis van Bulgarije zeer sterk zal toenemen. De toetre ding van Bulgarije tot het drie mogendhedenpact zal overal in den lande met groote vreugde worden be groet. Het Bulgaarsche volk ziet, hoe Europa zich geleidelijk in groote 1 rekken tot een nieuwe rechtvaardige en duurzame internationale orde vormt. Terwijl Bulgarije aan de be staande vriendschapsverdragen met zijn buurstaten, alsmede aan de tra- Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 3 Maart op 10,29 onder 1.10 6 Maart Eerste Kwartier. ditioneele betrekkingen met de Sovjet-Unie trouw blijft, treedt het tot het driemogendhedenpact toe met de diepe overtuiging, dat zijn streven binnen de perken van zijn mogelijk heden zullen bijdragen tot het schep pen der rechtvaardige orde tusschen de staten, Belgrado over de gebeurtenis, Belgrado, 1 Maart. (D.N.B.) In de J^ego-Slavische hoofdstad wijst men op het Duitsche streven, reeds thans, tijdens den oorlog, een nieuwe orde ning in dit deel van Europa tot stand te brengen. Men gelooft, dat de hou ding van Bulgarije ook in Joego slavië, dat thans de eenige staat is in het Donaubekken, welke nog niet tot het driemogendhedenpact behoort, hoewel de verantwoordelijke staats lieden de overeenstemming met dit streven tot uiting gebracht hebben, bepaalde terugslagen zal hebben. Men is er van overtuigd, dat de ont wikkeling van den laatsten tijd naar een versterkte samenwerking met het Groot-Duitsche rijk nog bespoe digd zal worden. Tenslotte merkt men op, dat deze gebeurtenis het juiste antwoord is op de oorlogsop hitsing en plannen van Eden in de aan Bulgarije grenzende landen. Malta opnieuw aangevallen. Italiaansch legerbericht. Rome, 2 Maart (Stefani) Het 268e legerbericht meldt: Van het Grieksche front te land geen activiteit van beteekenis. Onze luchtformaties hebben met bommen van zwaar kaliber kampementen, verdedidingswerken, ravittaillee- ringsbases en verbindingswegen be stookt. Een belangrijk vijandelijke vlootbasis kreeg treffers met groote uitwerking. Vliegtuigen van het Duitsche vlie gerkorps hebben met duidelijk zicht bare uitwerking de haven van La Valette (Malta) aangevallen. Een groote, met twee kanonnen bewa pende pont werd tot zinken gebracht. In Oost-Afrika zijn vijandelijke af deelingen op de vlucht gejaagd in den sector van Arresa en in het ge bied van Sirgoli (ten Z.W. van Asosa). HET VERBLIJF VAN EDEN EN DILL IN TURKIJE. Istanboel, 1 Maart (D.N.B.) Vol gens een officieele mededeelirog hebben de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, en de chef van den generalen staf, Dill, heden een bespreking van ruim twee uren gehad met den president der Turksche republiek, in tegen woordigheid van den Britschen ambassadeur en van den Turksche minister van buitenlandsche zaken. Voorts wordt gemeld, dat de Brit sche ambassadeur te Moskou, Cripps, in Ankara is aangekomen. De Turksche politiek. Istanboel, 2 Maart (D.N.B.) In verband met de publicatie van het communiqué betreffende het be zoek van Eden wijizen de bladen er op, dat de besprekingen te Ankara niet tot nieuwe besluiten buiten het bestaande pact hebben geleid. De regeering stelt de nationale belan gen sedert twintig oorlogsmaanden boven alles en blijft daarbij. On danks het bondgenootschap met Engeland heeft de Turksche politiek nooit haar onafhankelijkheid ver loren en zij stelt dc eigen belangen boven iedere oeverweging. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e bl.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1