ERQÏ KEEL,Pi. STAD EN OMGEViNG AGENDA rJr PER WEEK hm ■M Jan Otto te Koedijk jubileert. STILLI DASH HAMN kunst en we'j AMSTERDAM BEURS opgavb amsterdamsche B.' staatsleeningen. v f V- A.38! tabakken. I EERSTE BLAD. Alkmaar, Maandag-. KEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST Het echtpaar P. Boon, M. Boon Meilis, Stationsweg 164II alhier, vierdë gister onder groote belang stelling zijn gouden huwelijksfeest. Vijf en twintig jaar heeft dit kwieke echtpaar in Schagen het bekende café Boon aan de Vee markt geëxploiteerd en het land bouwbedrijf uitgeoefend. Reeds 25 jaar wonen de echte lieden in Alkmaar, waar de man voor zich zelf den tuinbouw be oefent. De vrouw is 74, de man 80 jaar. Beiden genieten nog een goede gezondheid. De vrouw doet in huis alles nog zelf en de man is nog zoo kwiek, dat hij vóór enkele weken nog met een handwagen naar Schoorldam trok, om een vrachtje te halen. Vele bloemstukken, brieven en kaaYtjes getuigden van de belang stelling met dit feest, dat in den familiekring (.de beide dochters uit dit huwelijk zijn gehuwd) werd ge vierd. Ook de buren leefden volop mee. DE VEEVORDERING. De bepaling dat de C en D-koeien niet meer voor de veevordering aoor den handel op de markt mogen worden overgenomen, omdat zij, voor de weiderij op de boerderij moeten blijven, deed heden reeds haar invloed geiden. In tegenstel ling met de vorige week toen 240 stuks koeien werden aangevoerd, waren er thans slechts 75 stuks aanwezig. Deze week zal er voor d# consumptie dus minder vleesch be schikbaar zijn. Het aantal nuchtere kalveren, 300 stuks, ongeveer 3/4 van het- geen dezen tijd van het jaar nor maal wordt aangevoerd, was be vredigend. RIJCKE TREK-LOTEN. Een aankondiging elders in dit nummer vermeldt nadere bijzonder heden omtrent de gehouden beide trekkingen van de Rijcke Trek- verloting. In vele plaatsen waren de loten sedert Februari al uitverkocht, het geen mede een reden voor het comité der verloting heeft gevormd een derde serie ook op korten termijn te doen trekken en wel op 21 Maart. Deze verloting biedt eveneens een hoofdprijs t.w.v. f 6000 en een serie diverse prijzen. De loten zijn verkrijgbaar bij de bekende adressen alhier en in de omgeving. ONGEWENSCHTE METHODE. Vele grootgebruikers sloten met de gemeentelijke lichtbedrijven een contract voor het afnemen van een bepaald kwantum electriciteit en gas in een zeker tijdperk, waardoor zij een lager tarief verkregen, doch te vens verplicht waren om het even tueel niet afgenomen kwantum te be talen. Een van deze afnemers, maakte in Oct. 1939, met het oog op den door de mobilisatie ontstanen onzekeren toe stand, bezwaar het contract te ver nieuwen. Hem werd echter met na druk verzekerd, dat bij force ma jeur vanzelfsprekend geen betaling van het daardoor niet gebruikte zou worden gevorderd. De man nam hiermede genoegen en teekende op nieuw het contract. Inmiddels brak de oorlog uit, met als gevolg koler- schaarschte en aanmaningen om met het verbruik de noodige zuinigheid te betrachten. Ook deze afnemer vol deed aan dit verzoek, met het gevolg, dat hij beneden het aangegane ver bruik bleef Ondanks de gedane toe zegging, werd hij dezer dagen echter tot betaling van het niet-verbruikte kwantum verplicht. Het bedrijf was zich blijkbaar volkomen bewust van de onredelijkheid van deze vorde ring, want de sommatie ging verge zeld van de mededeeling, dat de be trokkene aan de directie terugbeta ling kon verzoeken, die dit verzoek dan ter beoordeeling van B. en W. zou voorleggen. De afnemer ziet hierin terecht een streven van de directie om voor de gemeente hst winstcijfer uit de bedrijven zoo hoos mogelijk te houden. Wij zijn het met hem eens, dat deze methode beneden de waar digheid van het gemeentebedrijf ligt en dat hier slechts het royale gebaar past om dergelijke verbruikers een voudig vrij te stellen van de ver plichting het niet verbruikte te be talen. DUINTERREIN HEEMSKERK OPENGESTELD VOOR HET PUBLIEK. Toen het provinicaal bestuur ein de 1938 tot aankoop besloot van het zgn. Heemskerkerduin, waar mede een bezit van pl.m. 720 ha werd toegevoegd aan het rond 3300 ha groote gebied, waarover het P.W.N. reeds het beheer voert, kon verwacht worden, dat binnen af zienbare tijd opnieuw een prachtig stuk natuur voor het publiek zou worden ontsloten. Thans, ongeveer 2 jaar nadat het duinterrein Heemskerk in eigen dom aan de provincie overging, is tot openstelling van dit gebied overgegaan. Dinsdag 4 Maart. 3 uur, ten huize van mevr. Paleari, Paul Krugerstraat 11, alg. verg. ver- eeniging Kinderkleeding. -g voor Voorkom een kunstgebit, wend U tot PROVETA. En als U een kunstgebit noodig heeftvoordee- lig, goed en verzekerd zelfs tegen verlies: Profiteer dan van woonachtig en 1868 aan schoolspaar- ders. Onder de in Februari uitgereikte nieuwe boekjes zijn begrepen 5 boekjes bestemd voor pasgeborenen. (Op deze boekjes plaatst de Spaar bank'een eersten inleg van 1. De lediging in den loop der maand Februari van 148 spaarbusjes lever de een bedrag van 2153,50 aan kleine besparingen op. DIERENBESCHERMING. Er is komen aanloopen een hond (herder) voorzien van halsband, waaraan bevestigd een hondenpen ning der gemeente Alkmaar „KI. I, no. 16 van 1939". De eigenaar ge lieve zich te vervoegen bij den heer A. Bakker te Schagerbrug E 74. De provincie beschikt nu over een aaneengesloten gebied van Eg- mond aan Zee tot Wijk aan Zee. Tüsschen deze beide plaatsen is, tusschen de zee- en binnenduinen fin het noorden langs den duin voet), een weg, de zg. Noord-Zuid- baan aangelegd. Door deze baan, welke voor een groot deel over een breedte van 3 meter is bestraat en voor het overige deel verhard is met puin is men in staat gesteld een prachtigen fietstocht te maken van een goed uur. Voor het terrein Heemskerk zijn dezelfde toegangsvoorwaarden vastgesteld als voor het duinterrein BakkumEgmond: dagkaarten 10 cent, maandkaarten 50 cent, jaar kaarten 1.50 per persoon en ge- zinskaarten (5 personen) 2.50. Op elk van deze kaarten hebben 2 kin deren, niet ouder dan 13 jaar, gra tis toegang. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandoverzicht Februari 1941. In den loop der maand Februari werd op de spaarbankboekjes inge legd 118.202,13 en terugbetaald 252.452,38. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 3.268.924,94. Het aantal in den loop van Fe bruari nieuw uitgegeven boekjes be draagt 43. Ingetrokken werden 67 boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 13924. Van dit aantal behooren 9090 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 2966 aan personen elders INGEKOMEN PERSONEN. M. P. Boerlage-Bakker, z.b. R.K., van Limmen naar van Everdingen- straat 18 R. Zoethout, filiaalhou der, en gezin, G.K., van Harlingen naar Scheteldoekshaven 3. U. M. Groot, dienstbode, R.K., van Heer- hugowaard naar Spoorstraat 7. D. Oukes, z.b., N.H., van Winkel naar Snaarmanslaan 102. W. C. Pen- nings, kantoorbediende, en echtg., R.K., van Amsterdam naar Mient 10. N. C. den Dubbelden, landarbei der, R.K., van Rijnsaterswoude naar Zeglis 61. S. Kracht, los-arbeider, geen, van Harlingen naar Geester- weg 2. L. Kracht-Nauta, D.G., van 's-Gravenhage naar Geesterweg 2. J. Boon, postbeambte, en echtg., N.H., van den Helder naar Bisschop Botte- mannestraat 70. C. J. v. d. Tang, schipper, R.K., van Alkemade naar Schermerweg 64. J. J. Juijn, kas telein, en echtg., N.H., van Epe naar Prinses Julianalaan 1. G. A. Hermse, z.b., N.H., van Epe naar Prinses Julianalaan 1. W. v. Brug gen, rijksveldw., N.H., van Leer dam naar Corfstraat 12. E. M. de Reus, dienstbode, R.K., van Rotter dam n. Boekelerweg Fl. M. Reijn, R.K., wed. P. Schlosser, v. Almelo n. Vermeerstraat 19. M. Horseling, dienstbode, N.H., van Noordschar- woude naar Kraanbuurt 4. J. W. van Zanten, dienstbode, R.K., van Alkemade naar Schermtrweg 64. Wed. J. Wittenberg, z.b., geen, van Aagtdorp naar Nassauplein 11. VERTROKKEN PERSONEN. C. C. Dahe, geen, zonder beroep, van Van der Kaaijstraat la, naar Hoorn. A. de Vries, geen, land arbeider, van Trompstraat 14, naar Schermerh. F. P. J. Peperkamp, R.K., electricien, en echtgenoote, en kinderen, van Verdronkenoord 16, naar Haarlem. O. van der Baan, R.K., huisknecht, van Rembrandt- straat 39, naar Echt. J. A. van Uijs Reijmer, N.H., verzekerings agent, van Emmastraat 49, naar Ede. J. R. Reijmer, R.K., hande laar in bouwm., en echt. (N.H.) van Emmastr. 49, naar Ede. M. Wes- terhove, R.K., dienstbode, van 60 jaar schuitenmaker. 60 jaar pramenbouwer en kenner der West- Friesche historie. De 86-jarige Jan Otto te Koedijk herdenkt Donderdag a.s. den dag, waarop hij 60 jaar geleden het schuitenmakersbedrijf van zijn va der zelfstandig voortzette. In ons gewest is Jan Otto als vooraanstaand lid van 't Historisch Genootschap West-Friesland en als steunpilaar van den IJsbond Hollands Noorderkwartier een be kende persoonlijkheid. Nog dage lijks oefent hij zijn oud-vader- lansche vak uit. Wie de krachtige figuur Zaterdags, steeds in 't zwart gekleed en met z'n onafscheidelijk kaasbolletje op, in Alkmaar ziet loopen, geeft hem stellig niet de 86 levensjaren, die hij achter den rug heeft. Toen wij hem Zaterdagmiddag te zijnen huize bezochten, keerde hij juist met de bus van zijn weke- ljjksch bezoek uit Alkmaar terug. Zijn groote, houten woning, op één der vele eilandjes aan het Noord einde van Koedijk, grenst onmid dellijk aan zijn scheepswerf, waar nog een paar „pramen" op de helling lagen. Van de werf af heeft men een ruimen blik over de dui zend eilandjes in Geestmer-Am- bacht. „Ik heb een mooi leven gehad", zoo vertelde Otto, „en ik ben blij mijn werk nog te kunnen doen. Als u straks vertrekt, moet ik nog weer aan het schuiten breeuwen. Ik woon hier thans alleen. Tweemaal in de week knapt een van mijn dochters hier den boel op. Verder doe ik alles zelf, sinds ik vijf jaar geleden mijn vrouw verloor. En zooals u ziet, blijft alles nog volko men in orde. Mijn kinderen wenschten een feestelijk karakter aan den a.s. jubileumdag te geven en nu dat toch zal gebeuren, moet 't maar een goeie dag worden. Wij hebben hier de ruimte en met m'n kinderen, behuwd- en kleinkinderen leef ik op goeden vöet. Ik heb zoo juist in Alkmaar een kwart ankertje wijn besteld en hoewel ik, als ik alleen ben, nooit drank gebruik, zullen we het er Donderdag maar eens van nemen en zal 't aan niets ontbreken", - Ik was 11 jaar, zoo vertelt Jan Otto verder, toen ik bij mijn vader op de helling in dienst kwam. Mijn vader heeft vanaf 1843 tot 1881 dit bedrijf uitgeoefend en van 1881 tot op heden ben ik hem opge volgd. Het bedrijf is een schuiten makerij voor klein werk. In hoofd zaak worden hier driekwart pra men gemaakt en hersteld. Gedu rende mijn periode zijn hier onge veer 800 nieuwe vaartuigen ge maakt. De pramen zijn platboomde vaartuigen, die in Geestmer-Am- bacht ook voor het veevervoer worden gebruikt. Nu bestaat Geestmer-Ambacht in hoofdzaak uit bouwland. Met de bewerking van dit land begon men zoo ongeveer in 1870. Vóór dien tijd telde Koedijk nog 65 zuivelboeren. Mijn vader hield ook nog een tiental koeien en ik weet nog heel goed, dat mijn moe der zelf kaasde en tot de beste boerinnen behoorde. De kaas van al die zelfkazende boeren ging wekelijks met de beurtschippers naar Alkmaar. De kaasmarkt ver toonde toen nog het beeld van de honderden zelfkazende boeren, die hun product per kaaswagen of beurtschipper aanvoerden, waar door het stadsbeeld destijds zoo bizonder kleurig en levendig was". „Hebt u altijd met de schuiten makerij uw brood kunnen ver dienen?" „Ja, dat heb ik. Ik had zeven kinderen, er was dus heel wat noodig. Altijd heb ik in de wereld verkeerd, maar ik kon er voor zor gen, dat steeds mijn kinderen net jes voor den dag kwamen. Natuurr lijk heb ik nooit den boel wegge gooid. Een knecht van me oefent thans in de gemeente zelfstandig het bedrijf uit. Wat er nog te doen is, doe ik nu allemaal nog zelf. Een knecht wil ik niet meer hebben. Als dat noodig wordt, ruim ik liever den boel op. De laatste jaren zijn voor de bouwers heele slechte jaren ge weest, er zijn nog heel wat wrakke klanten, al gaat het thans wat beter". De historicus aan het woord. De historie van West-Friesland heeft altijd den heer Otto?s bizon- dere belangstelling gehad. „Histori cus, zoo zeide hij, ben ik mijn leven langvgeweest". Hij sprak ons over zijn vriendschap met wijlen Dr. Van Balen Blanken en wijlen me vrouw van ReenenVölter, die zich beiden zeer voor de historie van ons gewest hebben geïnteres seerd. Een bibliotheek heb ik. altijd ge had, aldus de heer Otto. Voor de kinderen is die bibliotheek altijd een bron van groot genot geweest. Vol trots toonde Otto ons een exemplaar van Hooft's Nederlands Historiën, opmerkende dat er nog geen Nederlandsche geschiedschrij ver is geweest, of hij heeft dit werk al eens geraadpleegd. Trotsch was hij ook op het boekwerk: De lof der zotheid, van Erasmus. Hij liet ons een groot werk zien over den grondlegger van ons zelfstan dig volksbestaan: Prins Willem I. Hij sprak ons van de verwoesting van het dorpje Vroonen, het tegen woordige St.-Pancras, in 1297 door Jan I, liet ons een kannetje zien uit 1297, dat daar was opge graven, benevens een stukje lei van het kapelletje, dat in Bergen op Zanegeest heeft gestaan en daar in den tijd van den Beeldenstorm was verwoest. Het kostte wel eenige moeite om Otto, die al verder afdwaalde in de vaderlandsche geschiedenis, weer wat dichter bij Koedijk te brengen. Tenslotte gelukte het. Vóór het graven van het Noord- Hollandsch Kanaal, zoo vertelde hij, was de toestand hier heel anders. De vaartverbinding be stond in een kanaal van Alkmaar naar Petten, dat in 1531 werd gegraven, waarna de Reekerpolder onder Bergen werd drooggelegd en toen stonden de Reeker molens van Zanegeest tot aan Koedijk. De West-Friesche dijk liep in dien tijd nog door tot Schoorlen in een bocht tot Petten. U moet weten, dat het tegenwoordige Petten, het derde Petten is. In 1756 werden daar nog 50 huizen met een raad huis door de zee verzwolgen. Na de gereedkoming van het Noord-Hollandsch Kanaal was dit de eenige verbinding voor de groo te scheepvaart met Amsterdam. De spoorbaan van Alkmaar naar Den Helder kwam in 1867 tot stand en als kind ik liep nog op school heb ik heel wat kolonia len langs ons dorp, die in Den Hel der waren aangekomen en in Am sterdam moesteh afmonsteren, voorbij zien marcheeren. Ik was toen erg bang van al die gebaarde menschen Groote sleepen van schepen met pakgoederen uit overzeesche ge westen trokken toen door het Ka naal, soms met 12 of 16 paarden ervoor. Toen mijn vader zich in 1843 in Koedijk vestigde, telde die ge meente 700 inwoners en in 1894 1111. Ik herinner mij dit nog heel goed, want mijn oudste dochter ging juist van school af en meester had dit toen aan de kinderen ver teld. Op onze vraag of Jan Otto ook nog een taak had vervuld in het vereenigingsleven van Koedijk, vertelde hij, dat hij 10 jaar lid en 5 jaar voorzitter van de Rederij kerskamer „De Roos" was ge weest. „Mijn werk in de afdeeling Koedijk van den IJsbond Hollands Noorderkwartier is u niet onbe kend. 32 jaar lang heb ik daarin actief gewerkt en voor dat werk reikte mij de voormalige voorzit ter, mr. Minnema, in de algemeene vergadering het eereteeken uit. Onder mijn leiding hadden wij hier in Koedijk altijd goede banen, waarop twaalf of dertien man aan het werk werden gezet. Ik was vaak van 's morgens acht tot elf uur op het ijs en de mannen, die voor ons werkten, waren daar blij om. Nu werkt er geen mensch meer op de verbindingsbanen". Wij merkten op, dat het thans zooveel moeilijker is, omdat het kanaal steeds wordt opengehouden. De heer Otto antwoordde echter, dat dit ook vroeger het geval was. „Het kanaal was echter breed ge noeg om daarop langs de kanten een verbindingsbaan aan te leggen. Nu bepaalt men er zich slechts toe- om bij de school een baantje te maken en wil men het liefst iede- ren dag een ijsfeest.Maar dat is geen ijsbond! Het ijstoerisme eischt goede verbindingsbanen". Op onze vraag, wat Otto met z'n lange avonden doet, merkte hij lachend op, dat men tegenwoordig de Alkmaarsche krant al gauw heeft uitgelezen. Ik leg nog al eens een kaartje met m'n schoon zoons en overigens lees ik in histo rische werken. Deze man bevestigde ons de waarheid, dat het er niet op aan komt, dat men veel boeken ver slindt, maar wel, hoe men leest en herleest. Met een fermen handdruk namen wij afscheid van dezen stóeren Westfries met zijn groote historie kennis en zijn merkwaardig ge heugen. Parkstraat 2, naar Amsterdam. H. Westerhove, R.K., d.ienstbodè, van Parkstraat 2, naar Amsterdam. J. J. Hiemenz, R.K., kermisreizi ger, en kinderen, van Laat 32, naar 's-Gravenhage. S. Groen, OBisCl., dienstbode, van Langestraat 65a, naar Bergen. A. Wijker, OBisCl., huishoudster, van Varnebroek 29, naar Amsterdam. M. Maats. Chr.Afg., zonder beroep, van Tous- saintstraat 20, naar Oudkarspel. W. Ooms, N.H., echtg. v. J. Burger, zonder beroep, van Lindenlaan 61 n. Oudorp. P. Hopman, N.H., koop man in brillen, van Voormeer 18 n. Haarlem. H. C. van der Hoek, D.G., echtgen. van E. Daalder, ver pleegster, van Kweerenpad 13 naar Amsterdam. A. Kalma, G.K., d.b., van Spoorstraat 8 naar Heiloo. H, Asjes, N.H., zonder beroep, van Uitenboschstraat 43 naar Leeuwar den. J. B. van der Gulik, N.H., zonder beroep, van 2e Landdwars- straat 30 naar Ermelo. H. M. Hof man, R.K., echtgen. van J. J. Tam- bach, zonder beroep, van Van Leeu wenhoekstraat 23 naar Groningen. D. Stobbe, geen, zonder beroep, van Stuartstraat 21 naar Bergen. A. Ottema, geen, dienstbode, van Drui- venlaan 14 naar Amsterdam. H. Pannekeat, R.K- kapper, van Station straat 61 naar Castricum. WESTFRIESLAND EN KENNEMERLAND. Een interessante lezing. Zaterdagmiddag heeft mr. dr. A. de Goede te Utrecht een lezing ge houden voor de leden van het Ned. Volkskundig genootschap en voor die van de afd. Utrecht van de West- Friesche Stijk over het onderwerp „Kennemer volksverhalen en hun toepassing de vorige eeuw". Spre ker begon met de vraag te beant woorden: Hoe heeft Kennemerland gepast in de historie der volken om zich heen? In den tijd van Karei de Groote, den tijd van de Lex Frisionum behoorde tot Westfries land het land tusschen het Sincvaal en het Vlie (het Sincvaal is het Swin bij Brugge). De Westfriezen waren steeds in strijd met de Hollanders, dat waren de bewoners van Holland, dat oorspronkelijk gelegen was in de buurt van Katwijk, waar tegenwoor dig het waterschap Rijnland zich be vindt. Expansiedrang van Holland was de oorzaak van die twisten. De graven van Holland waren oorspron kelijk Friesche graven, maar zij na men de feodaliteit over, welke oor spronkelijk in Friesland onbekend was en hun veroveringen werden voortgezet, in de eerste plaats in Kennemerland. Dat de Westfriezen oorspronkelijk ook in Katwijk en in Scheveningen woonden, blijkt uit het daar nog aanwezige strand-Friesch en ook in het Utrechtsch dialect ko men nog Westfriesche woorden voor. Het Westfriesch werd door de ge leerden Friso-Frankisch genoemd. Het oude gebied is ook nog kenbaar aan den zelfden vorm van boerderij, welke men er vindt, en welke stolp of stjelp genoemd wordt. In 1840 werd Westfrirsland een deel van de provincie Noordholland, terwijl het van 1795 tot 1840 nog Friesch was. Door deze verandering stond het mi nimalisme op, waardoor de namen Texelaars, Kennemers en Westfrie zen een speciale beteekenis inhiel den, ook al was de laatste naam be perkt tot de bewoners van het water schap Westfriesland. Nu deed zich het tragische ge beuren voor, dat er na 1840 een anti-Westfriesche beweging ont stond, de Kennemer beweging. Het is vooral de dichter Hofdijk, geboren op 27 Juni 1816 in Alk maar, die hoewel zelf van Westfriesche afstamming daar aan mededeed, gedreven door zijn belangstelling voor roman tiek. Hij beschouwde die oude kasteelen in Kennemerland niet als dwang- burchten om een vijand tot onder werping te dwingen, maar hij zag alleen de zwierige ridders, die op de valkenjacht gingen. Een rumoerige tijd van 300 jaar moet natuurlijk in vloed gehad hebben op de volksver halen en op de sagen van die streek, maar uit de Kennemer balladen Van Hofdijk blijkt hieruit niets. Er was een strijd tusschen het kaas- en het broodvolk, men had er de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten, maar in de balladen van Hofdijk vinden wij alleen het standpunt van de Hol- landsche ridders ingenomen. Daar door werd het werk van Hofdijk anti-Westfriesch. Als voorbeeld noemde spreker het gedicht Sint- Vincentsnacht, waarin gesproken wordt van het valsch geweer door de Westfriezen gevoerd, ze maakten de ridders af met staken, ze werden „het wolvenheer" genoemd. Er ging zooveel invloed van uit, ook van den lateren schrijver ds. Heynes in zijn „Noordholland en de Noordhollanders", dat men bijna huiverig zou worden zich Westfries te noemen. Hofdijk heeft zijn ver diensten als dichter, maar we moe ten zijn dichtwerk neutraliseeren. Zijn' fantasie speelt hem wel eens parten bovendien. Er is gelukkig nog een schat van volksverhalen, welke voortleven in den mond van het volk zelve. Echter moeten deze niet verzameld worden door perso nen, voor wie het te behandelen on derwerp boven hun kunnen zou gaan. De leden van de „Westfrieze Styk", die een studie van dit onderwerp maken, krijgen hiervoor hunne in structies van het bestuur. Dit is het nieuwe van deze organisatie. Uit de gedachtenwisseling welke op deze voordracht volgde, bleek wel dat de vergadering met groote belangstelling het geschetste had aangehoord waardoor men het stand punt van den Westfries in de ge schiedenis van zijn eigen streek leer de kennen. PACIVOLO. Ter gelegenheid van het 5e lustrum hield het bestuur der H.S.V. Faci- volo in de dancing van de Harmonie een receptie, waar o.a. de burge meester van Akmaar aanwezig was. Verder zagen wij nog den direc teur der Handelsschool, den heer Snijders, den heer Grondsma, leider der Bonte Spelers en de afgevaar digden der plaatselijke zusterver- eenigingen. De voorzitter, de heer Beets, open de de bijeenkomst met de aanwezi gen hartelijk welkom te heeten en voor de ontvangen bloemstukken te bedanken. O.a. wees hij op 't nut van de schoolvereeniging en memoreer de de afgeloopen 25 vereenigings- jaren. De volgende spreker was de heer Snijders, die het bestuur prees om de betoonde energie en die tevens Faci- volo tot grooten bloei zag komen in de laatste jaren. Vervolgens werd het bestuur toe gesproken door den heer G. Louwaars, den oudsten donateur der vereeniging, die in eenige treffende woorden de 25 jaren vereenigings leven, die hij had meegemaakt, de revue liet passeeren. Verder sprak de heer Grondsma, die, evenals de heer Snijders, het bestuur om zijn activiteit prees en die tevens het vereenigingsleven in den tijd van zijn voorzitterschap in herinnering bracht. Daarna voerde de burgemeester het woord, die op de beteekenis van Pacivolo voor de gemeente wees en voorts de verheugende mededeeling deed, dat de plannen tót den bouw van een nieuwe handelsschool vasten vorm begonnen aan te nemen. Nadat nog de verschillende afge vaardigden der zustervereenigingen het woord hadden gevoerd, dankte de heer Beets allen in passende be woordingen, waarna men nog eeni- gen tijd gezellig bijeen bleef. NOORDSCHARWOUDE. Productiecursus voor tuinbouwers. - In het lokaal van den heer J, de Bakker alhier werd Zaterdagmid dag een productie-cursus gegeven door den heer L. Mallekote, tuin- bouwonderwijzer alhier. Deze cur sus ging uit van de tuintoouwver- eenigingen De Eendracht te Oud karspel, Tuinbouwbelang te Noord- scharwoude en de afd Langendijk van den L.T.B. Er was een flinke belangstelling voor. Het doel dezer cursussen is, de tuinbouwers zooveel mogelijk profijt te doen trekken van de beschikbare meststoffen door een doelmatig ge bruik. Er zal binnenkort nog een dergelijke cursus worden gehouden. ZUIDSCHARWOUDE. Winterhulp Nederland. - De collecte voor do Winterhulp Neder land heeft in deze gemeente 77.50 opgebracht. Kleuterschool. - De heer Bos, een der ouders, die een verzoek om tusschenkomst inzake de beschik baarstelling van een schoollokaal hebben gericht tot Ged. Staten, heeft van dilt college bericht ont vangen, dat ook na het mondeling v derhoud over deze aangelegen heid Ged. Staten geen termen aan wezig achten om tusschenkomst te verleenen. Zal men nu toch moeten wachten tot de samenvoeging van de gemeenten een feit is? UITGEEST. Veldwachter benoemd. - Door den commisssaris der provincie is met ingang van heden benoemd tot bezoldigd gemeenteveldwachter al hier de heer Hendrik Kleijn, laat stelijk korporaal bij de politietroe- pen, wonende te 's-Gravenhage Bevordering vischstand. - Door den heer A. C. van den Kommer alhier, pachter van het vischwater in den polder De Broek, zün dezer dagen 1000 stuks edelkarper te wa ter gelaten ter verbetering van den vischstand in dien polder. EERSTE BL G E S C H T. E TEEKENI ALEXA R A YM 4' I vandaag en morgen v Bescherm Uw keel teg< met de beproefde geneest Boomenrooien. - aan den Heerenweg Raa.dhuisweg tot den vertoonen reeds lang oorzaakt door de iepe Thans zullen B. en tot geheele opruiming deelte dat het ergst h< te beginnen bij het noordelijke richting. 1 zullen er meidoorns plaats komen. Volkstuintjes. - D zijn verleden jaar een tuintjes beschikbaar arbeiders, die staan bij de arbeidsbeurs. Dit jaar hebben B. ten op het gemeentel i, drijf (het z.g. uitb: Muijs) volkstuinen bes stellen voor iedereen, ien velen gebruik mak< H. O. V. Op het vierde, te' abonnementsconcert in van de Haarlemsche niging hoorde men twe die algemeen bekend zi eerste symphonie van en de Tanhauser ou Richard Wagner. Maar slechts bekende doe liefde nummers. Dat K applaus dat na de schi speelde Finale zóó spo dat dirigent Marinus Ac tweede maal voor de h musici gebrachte hulde men bedanken. Zoo bek ze symphonie is, zoo o: Beethoven's „Primo am delciel". Zooals deze ti' is de muziek op Italiaa: gecomponeerd. Het stuk een lied en een uitgebr tief, waarin aan het coloratuur-passages Het werd door de solis Bijkantoor Alknu van Maandag 3 Maa: 4 Nederland 1941 u 4 Nederland 1Q1i 4—3 NedwL 1938 6 3 Ned -Indie ivj, BANK-INSTELLINCEN Amsterd. Bank .11 Handel Mij. Cert. T 25011 Koloniale Bank. ,16 Ned. lnd. Handelsbank II IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 9 Calvé Delft Cert. 6 NederL Ford31 Lever Bros10 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 19 IND. ond. bu1tenl. Am. Smelting 4 Anaconda2i Bethleh. Stee! 7 Cities Service General Motors 4 Kennecott Copper. 3: North American Rayon. 2 Republic Steel 2 Standard Brands 5 Jteel comm. fii CULTUUR MAATSCH. •'av,a Cultuur231 Ned, lnd Suiker Unie .22 1 -TROLEUM.'anden 'ltJ' phiiiips^oii :2>! Shell Union Tide Water 1 RUBBERS. 1 Amsterd Rubber ,23* Deli Bat Rubber tgi Ilessa Rubber ,iq lnterc. Rubber 4 SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 104 Java—China—Japan lijn 13t Kon. Ned. Stoomboot 13? Scheepvaart Unie 1 ;5 oe!i B®,avisu.s Oude Deli213 oenembahig j AMER. SPOORWEGEN. Atchison (opeka 22 Illinois Central Southern Pacific 10 S I'i^prn Railw 13 1 IJC 73 1 - 411

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2