LflNDKMRTEH AFRIKA 52% c. SRIEKEKLAHO- ALBAlU'k GEEN PLEKJE GROND MAG ONBEBOUWD BLIJVEN. DE RADIODISTRIBUTIE IN DE RESIDENTIE. AMSTERDAMSCHE BEURS 961/, 132 131 151 N.V. v.h. Herms. Coster Zn. LAAÏSTE MtükCHTith ZWITSERLAND'S PAROOL: Vreedzame veldslag in Zwitserland. UIT 'THAAGJE KERK EN SCHOOL MARKTBERICHTEN EERSTE BLAD. 3 HEER-HUGOWAARD (Februari). Geboren: Reinier Cornells, z. van G. A. Klaver en J. B. Boersen. Petrus Hendrikus, z. van B. H. Ruhland en C. Brussel (bev. Den Helder). Ida Maria, d. van A. Moras en C. Pater. Marie Nelly, d. van J. Schoen en M. Zwaag. Pe- tronella, d. van N. Schouten en J. Leijen. Brigitta Geertruida, d. van A- P. Botman en B. J. Bommer. Maria Johanna, d. van J. Veldman en C. Bakker. Albert Jacob, z. van H. Knol en H. Rijfkogel (bev. Den Helder). Ondertr ouwd: Geen. Getrouwd: J Smit en B. Bier steker. P. A. Visser en M. Snoek. Overleden: Aris Groot, echtg van A. Stammis, 74 jaar. Aaltje Messchaart, wed. van J. Ens, 83 jaar. Margaretha Grpot, echtg. v. P. B Weel, 69 j. Christiaan Vis, wed. v. A. van der Gragt, 78 jaar. Ariën Kwantes, echtg. van N. Nieuwland. 77 jaar. Kornelis Zuurbier, echtg. van M. Langedijk, 75 jaar. Dieuwke Hogema, echtg. van L. van der Pal, 84 jaar. Aris van Scha'gen, wed. van M. Snelten, 66 jaar. Keeltje Volkers, wed. van P. Meereboer, 78 jaar. Petrus Johannes IJdema, z. van H. IJdema en M. Mooij, 3 maan den. Michel Albertus Boogaard, echtg. van A. W. van Straaten, 55 laar, overl. te Alkmaar. Dirk van Diepen, echtg. van A. Wijnker, 80 jaar. Elisabeth Hoogland, d. van D. Hoogland en E. van Dam, 4 jaar, overl. te Alkmaar. BOMMEN OP NEDERLAND. Het A. N. P. Meldt: In het afgeloopen weekeinde is het Nederlandsche grondgebied vrij hef tig aangevallen door Engelsche vlie gers, die op vrij veel plaatsen bri sant- en brandbommen hebben ge worpen. Verscheidene dozijnen woonhuizen zijn op verschillende plaatsen des lands min of meer be schadigd, talrijke andere gebouwen en woonhuizen hebben glasschade opgeloopen. Op een plaats is een groote heidebrand veroorzaakt door brandplaatjes, waardoor 70 hectaren ziin afgebrand. Verschillende brand plaatjes zijn teruggevonden, in ver band waarmede de bevolking eraan wordt herinnerd, dat dergelijke bandplaatjes, wanneer zij gevonden worden, met de noodige voorzorgen vvoeten worden ingeleverd. Bijzonder zwaar is dezen keer de residentie geteisterd, waar op de binnenstad in een zeer bevolkte wijk zes brisantbommen neervielen en daar eenige woonhuizen vernielden of zwaar beschadigden. Hierbij zijn negen bewoners, en wel zes mannen een vrouw en twee kinderen gedood, .16 personen zwaar gewond en 11 OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Zaterdag 1 Maart 1941 Vor k 907/8 94:5/15 85% 83 Vs .119- ■11)4 ■202 32 "V. l-5/s 232 ISO .123 143 110 99I/2 plm 2 u vüV, 94'ö/m ö-3/« 831/j 110 109 160 111 89 59 311 93'/, 182 40'/, 251/» '5'/» Si/, 4/ J2VS 21 'A 21% 5'VIB 57i/4 373 225 225 99 2011/0 3A/3 IP/4 97, 232 180 122 H0 110 4'/» 160 19/ 171 22>/4 8% 10 13 77 41/4 licht gewond. Het r.k. ziexennuit. Joannes de Deo, dat zeer dicht bij de plaats van de bominslagen lag, verkreeg glasschade en schade dooi scherfwerking. In verband met dezen luchtaanva is twee maal luchtalarm gegeven Hierbij werd opgemerkt, dat ver schillende verkeersmiddelen dooi reden en vrij veel burgers zich op straat bleven ophouden. Van be oegde zijde wordt er de aandach: op gevestigd, dat tijdens luchtalarm een ipder dekking moet zoeken en vooral ook vermijden moeten, dal door het openen van ramen of deu ren licht naar buiten traalt. Ook andere plaatsen d es lands hebben onder de luchtaanvallen ge leden. In een plaats in het wester, des lands is een aantal huizen ver nield, waarbij een burger is ge'dooa en een jongen is gewond. Ook is ei gens benedenwaarts gericht mitrail leurvuur afgegeven, dat gelukkig geen slachtoffers maakte. Eenige schade aan broeikassen was er het gevolg van. In totaal zijn over het afgeloopen weekeinde tien dooden en 28 ge wonden o.w. 16 zwaargewonden, ais slachtoffers van Engelsche luchtaan vallen te betreuren. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld.) STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 II 3—3K Neder 1. 1938 3 Ned.-lndië 1937 BANK-1NSTELL1NGEN Amsterd. Bank Hande' Mij. Cert. v. 250.110 Koloniale Bank. .159 Ned. lnd. Handelsbank 1111/3 IND. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 91% CaTvé Delft Cert. 58% Nederl. Ford3i5 Lever Bros95% Phil. Gloeit. Gem. Bezit 190% IND. OND. BUITENL. Am. Smelting .41 Anaconda20 Bethleh. Steel 70 Cities Service 5% General Motors 4/H/, Kennecott Copper. 33 North American Rayon. 21% Republic Steel 22 Standard Brands 51.1% Steel 53 CULTUUR MAATSCH. H. V. A,376 Java Cultuur230 Ned. lnd. Suiker Unie .'235 Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr.1 Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—Japan lijn 131'/, Kon. Ned. Stoombooi .134 Scheepvaart Unie 150% TABAKKEN. Deli Batavia 169% Oude Deli200 Senembah1741/» AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka 22 /t Illinois Central 87, Southern Pacific 40 Southern Railw. 13 Union Pacific 77 Can Pac41% VALUTAKOERSEN DER NED. BANK, 4 MAART. (Schriftelijke en tel.-transacties) Valuta's: New-York 1.88 3/16-1.88 9/16, Berlijn 75.28-75.43, Brussel 30.11-30.17, Hel sinki 3.81-3.82, Stockholm 44.81-44.90, Zürieh 43.63-43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19-75.34, New-York 1.86 y. 1.901/4, Brussel 30.08-30.20, Stock holm 44.76-44.94, Zürieh 43.59-43.75. Voordam Alkmaar Tel. 3320 uj truing der samenwerking met Ja pan te ndoel heeft. Naar de mee nmg der gedelegeerden is het dan nog slechts van belang, dat de Thailandsche gebiedseischen niet direct het karakter van annexatie krijgen, maar dat het zwaartepunt wordt gelegd op het instellen van gedemilitariseerde grenszones DE STEMMING IN ROEMENIE. Boekarest, 4 Maart (D.N.B.) Het voorloopige eindresultaat dei volksstemming luidt: Uitgebracht 2.020.975 stemmen: „ja" 2.018.417, „neen" 2.358. Onge veer één op de duizend stemmen luidde dus „neen". Te Boekarest zijn tot dusverre 225.502 stemmen geteld, waarvan 488 met „neen" Er zijn geheele. dis tricten met een stemn.ental tot 28.000, waarvan geen enkele „neen" luidde. In vele districten is slechts één „neen"-stem uitgebracht, in talrijke andere 2 tot 4. HET BULGAARSCHE TEGOED IN DE VEREENIGDE STATEN. Washington, 4 Maart (D.N.B, President Roosevelt heeft gister avond een beschikking betreffende de blokkeering van het Bulgaarsche tegoed in de Vereenigde Staten geteekend. (Van onzen correspondent). Zürieh, Februari 1941. Dr. F. T. Wahlen, de chef der afdeeling voor landbouw-pro- ductie van het Zwitsersche De partement voor Voedselverzor- ging in Oorlogstijd, heeft een plan opgesteld, dat ten doel heeft, den Zwitserschen bodem in véél grooter mate dan tot nu het geval was, voor den ver bouw van landbouwproducten geschikt te maken. De tegen woordige toestanden op de le vensmiddelenmarkt maken het voor Zwitserland noodzakelijk, een „levensmiddelen-autarkie" na te streven. Zooals ik in het vorige artikel schreef, verminderen de Zwitser sche levensmiddelenvoorraden als sneeuw voor de zon, terwijl nieuwe invoeren in de eerste plaats hoogst zeldzaam en in de tweede plaats zeer onzeker zijn. Er zit dan ook niets anders op, dan schoffel en ploeg ter hand te nemen, teneinde te verbouwen wat Zwitserland niet meer uit het buitenland kan krij gen. Deze actie moet zéér groote vormen aannemen, anders vervult zij haar doel Zwitserland's le vensmiddelenverzorging onafhan kelijk van het buitenland te maken niet. De vreedzame strijd, dien het Zwitsersche volk dit jaar voor zich heeft, is met één woord een strijd tegen het spook van den honger. Voor de Zwitsersche bevolking heeft deze strijd het karakter van een beslissenden veldslag en daar om is de uitdrukking: „verbouw- veldslag („Anbauschlacht"), die men voor dr. Wahlen's plan meest al gebruikt nog zoo slecht niet gekozen. Een werk der gemeenschap. De verbouw-veldslag stelt de Zwitsersche autoriteiten voor groo te organisatorische opgaven, want nieuwe bodem moet worden ont gonnen of vruchtbaar gemaakt (niet minder dan 50.000 h.a.) en de noodige werkkrachten moeten daarvoor worden gevonden. Men heeft niet alleen arbeidsdetache- menten noodig voor de landbouw bedrijven, maar ook arbeidscom- pagnieën voor de groote ontgin ningen, die voor het verkrijgen van nieuwen akkerbodem nood zakelijk zijn. Volgens een besluit van den Bondsraad van 11 Februari j.l. is een crediet van 50 millioen Frs. beschikbaar gesteld voor ontgin ningen en verbeteringen van den Zwitserschen bodem. Tevens is bepaald dat zij, die reeds in den landbouw werken, slechts om zéér speciale redenen van beroep en betrekking mogen veranderen. Be paalde groep personen (o.m. werk- loozen, studenten, scholieren, bui tenlanders) kunnen voor den „ar beidsdienst" in den landbouw wor den opgeroepen. Tenslotte heeft de Bondsraad een beroep gedaan op vrijwillige arbeidskrachten. De Bondsregeering zal de pro ductiebehoeften over de kantons verdeelen, de kantons over de ge meenten in hun ressort en de ge meenten wijzen in hun gebied de verschillende bedrijven aan, die aan den meerderen verbouw moe ten meehelpen. Voor iedere grond- strook wordt door de overheid vastgesteld, w a t er moet worden verbouwd. De kosten. Ook de industrieele ondernemin gen moeten aan het grootsche project nïedewerken. Volgens besluit van den Bondsraad worden de onder nemingen door de kantons verplicht, een gedeelte van hun arbeiders voor het werk op het land beschikbaar te stellen. De industriefirma's zullen bovendien voor een belangrijk deel van het noodige bedrijfskapitaal moeten zorgen. Een hectare aardppelen b.v. ver- eischt een kapitaalinvesteering van 1500 tot 3000 Frs., in welk bedrag zaaigoed, kunstmest, grondrente en bewerking zijn inbegrepen. Deze uitgaven stroomen weer binnen, wanneer de aardappelen zijn ge oogst; doch belangrijke „overbrug- gings-credieten" dienen te worden verleend. Voor de. nieuwe akkerbouwgebie den moeten de noodige landbouwma chines beschikbaar zijn. Dr. Wahlen denkt zich nu de zaak zóó, dat men uit de landbouwgebieden, waar over bodige of verouderde machines on gebruikt staan te verroesten het nog bruikbare materiaal uitzoekt. Dit wordt dan door handarbeiders weer ir. orde gebracht en zoo goedkoop HEVIGE BRAND TE UTRECHT. Heck's Lunchroom totaal verwoest. In het centrum van Utrecht heeft hedennacht een brand gewoed met en hevigheid zooals Utrecht na den brand van de Galeries Moder- nes en Centraal Station niet meei heeft gekend. Op slechts enkele meters afstand van de plaats, waai bijna twee jaar geleden het groote Warenhuis Galeries Modernes in de asch werd gelegd, heeft een on tembare vuurzee thans een groot modern'pand, nl. Hecks Lunchroom n de Potterstraat, hoek Oudegracht, ;eheel verwoest. De brandweer kon met een Ma- gyrusladder het uit zes personen cestaande gezin van den gerant van Je lunchroom, den heer Rijnreis, in veiligheid brengen. De aangrenzende perceelen liepen ernstig gevaar en de brandweer kon niet verhinderen, dat van de foürniturenzaak van de firma de Groot de bovenste verdieping uit brandde. Toen het leek, dat het vuur bedwongen was, bleek, dat het zich ook meegedeeld had aan de eerste etage van de fourniturenzaak. De schade bij Hec'. is zeer groot en op geen duizenden guldens te overzien. Het geheele interieur van bet gebouw is in de vlammen opge gaan. Bij het perceel van „Electra" is de waterschade zeer groot. Dit laatste kan ook gezegd worden van het pand van de firma de Groot, dat echter bovendien voor een groot gedeelte door de vlammen is ver teerd. Voor het meerendeel worden brand- en waterschade door vér zekering gedekt. Dit was evenwel niet het geval met alle instrumen- en, toebehoorend aan de leden van het orkest van Boyd Bachmann, welk ensemble voor de maand Maart was geëngageerd. Deze zijn zonder een uitzondering gtheel ver loren gegaan. De schade bedraagt voor hen enkele duizenden guldens. Over de oorzaak van den brand tast men tot op heden in het luister. DE CONFERENTIE TE TOKIO. Tokio, 4 Maart (D.N.B.) Domei meldt, dat de vredesconferentie te Tokio zeer binnenkort zal gesloten worden. Woensdag worden de laat ste informeele besprekingen gehou den en daarop volgt, kort voor het afloopen van den wapenstilstand, een laatste officieele bijeenkomst der delegaties. Het verdrag zal dan geredigeerd en voor onderteekening gereed zijn. In conferentiekringe blijft men optimistisch. Men zegt, dat Vichy en Indo-China het er over eens zijn, dat men de conferentie niet mag laten mislukken. Van Franschen kant streeft men veel eer naar een compromis, dat vriend schappelijke betrekkingen tusschen Indo-China en Thailand en een ui)- (Van onze Haagsche correspondent). De jongste maatregelen ten aan zien van de radio henben behalve voor de omroepvereenigingen zeer ingrijpende veranderingen tenge volge voor degenen, die op eeniger lei manier bij de radiodistributie betrokken zijn. Voor de luisteraars maken de wijzigingen weinig uit, zij zullen er tot dusver in de mees te gevallen nog maar heel weinig, waarschijnlijk zelfs in het geheel niets van gemerkt hebben, des te meer de exploitanten van radiodis tributie-centrales, wier bedrijven met ingang van 26 December zijn genaast. Dit is niet iets speciaal-Haagsch, maar de radiodistributie heeft in Den Haag zoo'n omvang gekregen, dat het wel de moeite loont er een.-: een brief aan te wijden. Nog heel goed herinner ik mij. dat ik in 1923, om precies te zijn óp den 8sten Februari 1923. bij de officieele opening van den eerster Neder] andschen radio-omroep ge weest ben. Dat was in het laborato rium van de Nederlandsche Radio industrie op het Beukplein in Den Haag, ten huize van ir. Idzerda, een van de pioniers van de radio in Nederland. Hij had al vóór den 8sten Februari 1923 gedurende een week of wat op Donderdagavonden radiouitzendingen voor het publiek gedaan, maar met ingang van 8 Februari 1923 kreeg dat alles een meer officieel karakter doordat de Nederlandsche Vereeniging voor radiotelegrafie het toen overnam. Wij allemaal weten, hoe uit dit eerste, zeer schuchtere en primitie ve, begin in een wonderbaarlijk snel tempo veel sneller dan da ontwikkeling van telegraaf en tele foon de tegenwoordige radio- omroep is gegroeid. Het begin. Heel gauw is hierbij ook de distri butie in het spel gekomen, al was het in het begin maar een primi tieve disributie. In het voorjaar van 1924 was er al een amateur, de heer A. L. Bauling te Koog aan de Zaan, die zijn buurman door mid del van een draadje en een kopte lefoon in de gelegenheid stelde mee te luisteren naar de muziek, die hij op zijn ontvangtoestel opving. Hjj zal er niet op verdacht geweest zijn, dat hij hiermee het begin maakte van iets, dat een speciali teit is geworden en gebleven van ons land de radiodistributie zoo- als wij die kennen, bestaat in an dere landen niet en als bedrijt naast de radio-ontvangst per toe stel een niet te voorziene ontwikke ling heeft gekregen. Als ik even buiten mijn Haagsche bestek mag gaan: op 26 December j.l., den datum, waarop de P. T. T alle radiodistributie aan zich heeft getrokken, waren er in ons land 798 definitieve machtigingen voor het exploiteeren van radiodistribu tiebedrijven verleend, en waren er 797 radiodistributie-inrichtingen in exploitatie. Tezamen bedienden de ze ultimo November 299.263 abon- né's, een cijfer, dat terloops gezegd een scherpen terugval vertegen woordigt als men het vergelijkt mei dat van ultimo December 1939 (411.758) en zelfs met alle vorige jaren tot 1933 toe, toen het aantal aansluitingen op radiodistributie- centrales, dat in 1932 nog 285.294 bedroeg, reeds tot 319.926 was aan gegroeid. In Den Haag tweeërlei distributie. In Den Haag zitten er van de 299.263 radiodistributieluisteraais 41.564. In tegenstelling met zulkt gemeenten als Amsterdam, waar alles particuliere en met Rotterdam, waar alles gemeentelijke distributie is, heeft mgn in de residentie d< twee vormen naast elkaar. De part; eulieren zijn er echter het eerst bij geweest en hebben ook verreweg den grootsten aanhang. Bij het in werking treden van den nieuwen toestand waren er in Den Haag 28 verschillende distributiecentrales, tc zamen over 50 machtigingen uit hoofde van het Radioreglement be schikkende, waarvan de grootste, de N.V. Hardo, ruim over de 10.000 abonné's bediende en in een negen tal verschillende kringen volledige ontvang- en zendstations had. Ook verschillende andere Haagsche ra diocentrales hebben meer dan een station. Uit het aantal abonné's blijkt al, dat de luisteraars tevreden moe ten geweest zijn over de „service" De particuliere stations hebben dan ook een groote activiteit ontwikkeld om hun luisteraars goed te bedienen. De Hardo is onder de eerste radio centrales geweest, die om een sto ringsvrije ontvangst te waarborgen ertoe overgegaan is een eigen directe lijn naar de uitzendstations te ne men en verschillende andere groote Haagsche centrales hebben dit voor beeld nagevolgd. Vooral na 1937 hebben de Haagsche radiocentrales veel verbetering aangebracht in hun uitzendingen. -De voor een deel nog maar voorloopige verbindingen, ge deeltelijk luchtdraden, zijn toen op groote schaal door ondergrondsche loodkabels vervangen en van deze gelegenheid is gebruik gemaakt om het aantal programma's, dat men kon ontvangen en dat tot drie of vier beperkt was, tot vijf of zes op te voeren. De tram. De radiodistributie kan in de groote stad op eenige hulp van de tram rekenen. Deze stoort de gewone ont vangst n.l. op een --antal punten zoo zeer, dat men een gewoon ontvang toestel lang niet voor zijn plezier heeft. Hierdoor zijn velen ertoe ge komen een abonnement op de radio- distributie te nemen. Aanvankelijk had deze baar abonné's weliswaar het meest onder de arbeiders, maar in den mop der laatste jaren heeft men gezien, dat juist dezen er wel toe over wildan gaan de distribute af- en een eigep ontvangtoestel aar te schaffen. Later dan do particuliere distribu tie is de gemeentelijke in het spel gekomen. Uen Haag heeft hiervan, dank zij wijlen den directeur van den Gemeentelijken telefoondienst, ir. Snijders, de p-'imeur gehad. De ge meentelijke radiodistributie is in tweeërlei vrm verkrijgbaar, de meest gebruikelijke van deze twee is via den telefoondraad. Een nadeel hiervan is, dat de uit zending wordt afgebroken, als men wordt opgebeld. Als voordeel stond hiertegenover, dat gemeente iets goedkooper was dan de particuliere centrales, die over het algemeen 2 per maand berekenden. Bij haar kostte het abonnement n.l. slechts f 15, maar men moest er dan nog een versterker bij hebben voor per jaar huur, want de gemeente levert op telefoonsterkte tegenover de radiocentrales op kamersterkte. Ook niet-abor.né's kunnen van de gemeente een aansluiting krijgen deze loopt dan over een gewonen draad, in beginsel precies als bij de radiocentrales. Ook de service van de gemeente was uitstekend. Zij hield er een eigen ontvangstation op na en onder hield eveneens rechtstreeksche draadverbindingen met de uitzend stations. Toch heeft zij het nooit tot ten aantal abonné's kunnen brengen dat maar in de verte met dat van de gezamenlijke particuliere centrales vergeleken kon worden. Op den da tum van den overgang naar het rijk nad zij er niet meer dan 6805. Gezegd moet worden, dat zij nooit scherp heeft geconcurreerd en al hebben sommigen het wel eens geducht, resp. aanbevolen, nooit de particu liere centrales naar het leven heeft gestaan. Integendeel heeft zij altijd naar een zeer schappelijke samen werking met hen gestreefd en hen, voor zoover zij het wenschten, van haar technische inrichtingen latèn meeprofiteeren. mogelijk daar verstrekt waar men aan dergelijke machines behoefte heeft. Ook voor het gebruik der andhcuwmachines moet de gedachte van het gemeenschapswerk door dringen. Iedere bezitter, moet zijn machines, gereedschappen en arbei ders, zoonoodig voor het gebruik in zijn omgeving ter beschikking stel len. Dr. Wahlen ziet de verwezenlij king van zijn grootsch-opgezette project vol vertrouwen tegemoet. Van de regeering, die zijn plan offi cieel heeft overgenomen, heeft hij alle medewerking. „Nog een jaar geleden", zoo zegt hij, „had men in Zwitserland een dergelijken oproep niet verstaan. Pas de distributie maatregelen, en het uitblijven der aanvoeren uit overzeesche landen hebben iederen Zwitser de oogen geopend voor den toestand, waarin het land zich bevindt. Met iedere scheepslading voedingsmiddelen, die r. i e t in Zwitserland aankomt, gaat de opbrengst van een aantal hecta ren verloren. Wij moeten die thans op onzen eigen bodem vinden. Het Zwitsersche volk' heeft groot ver trouwen in zijn eigen kracht. Men mag daarom van dit volk minstens zooveel verlangen als andere regee ringen van hun volken". Vele waardevolle krachten zullen er thans alles op zetten in den strijd tegen den honger overwinnaar te olijven. Men verwacht niet alleen van de bevolking, dat zij haar plicht doet, doch eveneens van de regee ring, dat zij ieder lid der bevolking zijn opgave in het groote gemeen schappelijke werk van den „ver bouw-veldslag" aanwijst. „Geen plekje grond mag onbe bouwd blijven", zoo luidt Zwitser land's parool in de komende maan den! FRED K. A. ROMBACH. NOODTOESTAND. In een vergadering van kerk voogden en notabelen der herv. gem. te Wieringerwaard werd o.m. ook de rekening over 1940 voorge legd, waarbij bleek dat de uitgaven bijna 100 hooger waren geweest dan de ontvangsten. Aangezien de kas van den ontvanger bovendien bijna was uitgeput, was hij al niet in staat het tractement van den godsdienstonderwijzer op tijd uit te betalen. Ook de begrooting 1941 kon niet sluitend worden gemaakt. Deze vertoonde een tekort van ongeveer 300. ALKMAAR, 3 Maart. (Alkm. Ex portveiling). Andijvie 3740, Boe renkool 3.8014, Bieten 3.40, Gele kool 4 306, Knolselderie 13, Koolrapen 2.202.90, Prei 8.50, Roode kool 4.307, Uien 4.606, Witte kool 3.40, Wortelen 3.40 en Wascwortelen 9 per 100 kg; Peter selie 12.00, Rabarber 17, Selderie 6.5011.60 per 100 bos; Spruiten 7.50—20.50 en Witlof le s. f 11— 13.50 en 2e s. 710 per 100 pond. BROEK OP LANGENDiJK, 4 Maart. (Lang. Groentenveiling). 50200 kg Roode kool 7; 33700 kg Gele koot 6; 57300 kg D. witte kool f 5.10; 19800 kg Uien, grove uien en drielin gen 6; 4000 kg Peen 4.20; 1100 kg Bieten 3.40. NOORDSCHARWOUDE, 4 Maart. (Noordermarktbond). 31600 kg Roo de kool 6; 7900 kg Gele kool f 6; 110700 kg D. witte kool 5.10; 31600 kg Uien, grovo uien en drieling uien 6 en iep -lien 1.40; 1400 kg Peen 4.20; 2200 lig Bieten 1.90—3.40. WARMENHUIZEN, 3 Maart 1941. 1450 kg Uien 6; 96900 kg Roode kool 7; 18600 kg Gele kool 6; 57900 kg D. witte kool 5.10. PURMEREND, 4 Maart 1941. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 3 partijen, wegende 1400 kg. Hoogste prijs 35.25 Handel vlug. Kaasmarkt. 1 stapel, wegende 163 kg, Kleine Boeren 34 per 50 kg. Veemarkt: 62 Geldekoeien 300 400, 100 Melkkoeien 325—480, Graskalveren 310260, Nuchtere kalveren (fok) 4565, 11 Magere varkens f 2542, 150 Biggen 18 32,741 Schapen 4055, 23 Bokken 1624, handel matig; 1000 Oude kippen en hanen (wit, rood en blauw) 13 per kg; Konijnen 28; 300 Eenden 11.85. Voor de levering: 360 Vette koeien, Stieren, Vette kalveren, een gedeelte van 1147 Nuchtere kalveren (slacht) en 125 Schapen. Dit alles behoort nu wat de onder scheidingen tusschen particulier en gemeentelijk betreft tot het verleden, het is in den grooten smeltkroes van oe rij ksexploitatie" geworpen, waar bij men echter, naar het schijnt voor- ioopig van de bestaande technische middelen gebruik zal blijven maken. Hoe de verdere ontwikkeling zal zijn moeten wij maar rustig afwachten. Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd. De omzetting is natuurlijk een ingrijpend werk en zal nog wel even tijd vorderen. Maar hoe het ook 'komt: den par ticulieren zal de eer blijven, dat zij de kastanjes uit het vuur gehaald en de radiodistributie, die in ons land zoo'n belangrijke en unieke olaats inneemt, „erin" gebracht heb ben.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3