RACHT IENDE, Is actueel LAAPKAMER. Modebladen. Boekhandel. ttie. ïgd salaris deel ik loodzaakt idering te politieke Alkmaar. i 60 ct. L. 3500. N. Raad en College van Burgem. en Weth. van Amsterdam, Hilversum en Zaandam ontbonden. Ter dood veroordeeld wegens geweld pleging. Verplichte veelevering. kt voor direct r. letter U 926 g gevraagd ij voorkeur TWEEDE BLAD. ALKMAAKSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 MAART 1941. ia 6000.- w. f 6000- w. 16000.- atste aart a ah). 1101 ,n LOTEN intkiosken. eek waren [e LolingI I...I800- 8 uur n.m. ,n de kassa. oolzwemmen week. 20 et. per IMENT VAN 1RT. r de Electro- installateurs, :n en afgekondigde epartemenit van ectrotechnische Industrieën ook lan zij, die zich lanleg en het an de Beschik- :h 10 dagen aan ;n hen bij deze ingevuld en dit hun nog niet verkrijgen, ande bedrijven, het onderhoud aersoneel doen dat de onder was ingesteld jf bezighouden rhandelen van e bij den handel iet uitzondering d artikel reeds nschrijven. de Industrieën deze Sectie is aopen, voorhan- liken, te bewer- :oopen of af te schriftelijk ver- bekendmaking eschrevenen bij ensatie van dit >enden, die aan wie bovenge- in.gen handelen Industrieën 1940 lutiewet. sgenheid tot in- ien datum nog ellen zich bloot bedrijf. aangeraden om alsnog vóór 15 de Electrotech- enihage. EEN GROOT GEZELSCHAP VRIENDEN EN BEWONDERAARS was in Dili- gentia in den Haag 'bijeengekomen om Koos Speenfhoff te huldigen in verband met het feit, dat hij veertig jaar geleden voor het eerst op de planken kwam. Een ontroerend oogenblik tijdens de huldiging van Koos en Caesarina Speenhoff. De bejaarde actrice Mevr. van Eysden-Vink (in het midden) biedt het echtpaar haar gelukwenschen aan. Schimmelpenningh DR. TIE GOEDEWAAGEN, secretaris-generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, heeft Zaterdag in het Stedelijk Museum te Amsterdam de tentoonstelling van beeldhouwwerk bezocht. V.l.n.r. de heeren Dirk Woibers, Eduard Gerdes en Dr. Goedewaagen (Polygoon) Wethouders kunnen hun werkzaamheden voorzetten. Aan den tekst van de gisteren verschenen eerste verordening van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betref fende buitengewone maatregelen op staats- en administratief rechtelijk gebied, welker voorschriften gelijk gemeld, inmiddels van toepassing zijn verklaard op de gemeenten Am sterdam, Hilversum en Zaandam, ontleenen wij het volgende: Gemeenten, voor welke de rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied zulks noodzakelijk acht, worden op den voet van de volgende bepalingen bestuurd: De gemeenteraden, de colleges van burgemeester en wethou ders, mistgaders alle gemeen telijke commissies zijn ontbonden. De bevoegdheden en verplich tingen, welke aan de ontbonden lichamen ingevolge wettelijke bepalingen en ingevolge bepalin gen uit overeenkomst behoor den, alsmede de functies van den burgemeester, gaan op een re- geeringscommissaris over. De werkzaamheden van de wethouder in het gemeentelijk bestuur worden door de ontbin ding van de colleges van burge meester en wethouders overigens niet aangetast, voor zoover in bepaalde gevallen niet anders wordt bepaald. De regeeringscommissaris is met betrekking tot zijn gezamenlijke ambtswerkzaamheden onderworpen aan het toezicht van den commissaris der provincie en van den secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken; hij is gehou den hun aanwijzingen op te volgen. De regeeringscommissaris benoemt en ontslaat wethouders naar goed dunken. In de hoofdsteden der pro vinciën en in gemeenten met meer dan 50.00C inwoners behoeft de be noeming en het ontslag door den regeeringscommissaris de goedkeu ring van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken. De regeeringscommissaris benoemt vier tot acht mannen, die hem bij de uitoefening van zijn taak van raad dienen. Zij voeren den titel van „raadsman van den regeeringscom missaris". Gemeenten, ten opzichte van welke de bepalingen dezer ver ordening toepassing vinden, worden door den rijkscommissa ris voor het bezette Nederland sche gebied bij decreet aangewe zen. Heer dan honderdduizend vereenigingen en stichtingen. Herordening in voorbereiding. Men deelt het A. N. P. van Duit- sche zijde mede, dat door de veror dening 145 van den rijkscommissa ris van 21 September 1940 meer dan 100.000 niet-commereieele ver eenigingen en stichtingen zijn be streken. Voor de eerste maal is daardoor in Nederland een over zicht over deze soort vereenigingen en stichtingen verkregen. De zifting en bewerking van het verkregen materiaal leidde tot de gevolgtrek king, dat bij verschillende organi saties en stichtingen in het belang van het Nederlandsche volk een schoonmaak noodig is. In het gis teren verschenen verordeningen blad is daarom een verordening van den rijkscommissaris opgenomen, krachtens welke een nieuwe orde ning op het gebied van de niet- commercieele vereenigingen en stichtingen zal worden getroffen. Met de uitvoering van deze taak is de commissaris voor de niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen in Nederland, de heer Müller- Lehning, belast. Deze treft ten aanzien van de vereenigingen van personen en de stichtingen van de in de genoemde verordening bedoelde soort (verder „vereenigingen en stichtingen" ge noemd) de maatregeen van per soonlijken, financieelen en organi- satorischen aard, welke binnen het kader der herordening van het ver- eenigings- en stichtingswezen nood zakelijk zijn; hij houdt tevens toe zicht op de uitvoering dier maat regelen. De organen en leden dier ver eenigingen en stichtingen zijn ver plicht gevolg te geven aan de door den commissaris met betrekking tot hun werkzaamheid gegeven aan wijzingen en voorts aan hem of aan zijn gevolmachtigde op diens vor dering de boeken, de ledenlijsten en andere stukken van de vereeni ging of stichting voor te leg gen, alsmede alle gewenschte in lichtingen te verschaffen. De commissaris is voorts ge rechtigd vereenigingen en stichtingen om redenen'van or- ganisatorischen aard te ont binden of bij andere vereeni gingen of stichtingen onder te brengen, de statuten te wijzigen en voor vereenigingen of stichtingen of groepen van ver eenigingen en stichtingen mo del-statuten vast te stellen. De ontbinding en het onder brengen bij andere vereenigingen of stichtingen behoeft de goedkeu ring van den rijkscommissaris voor bet bezette Nederlandsche gebied (commissars-generaal voor bijzon- dre aangelegenheden). Om dezelfde redenen kan de commissaris de organen van be staande vereenigingen en stich tingen tijdelijk of blijvend van hun functie ontheffen en hun opvolgers benoemen en voor vereenigingen ent stichtingen leiders aanstellen. De commissaris kan met goed keuring van den rijkscommissaris (commissaris-generaal voor bijzon dere aangelegenheden) met betrek king tot de aanwending van vermo gens van vereenigingen of stichtinge of van deelen van zoodanige vermo gens aanwijzingen geven en in het bijzonder bepalen, dat deze voor doeleinden van algemeen nut zullen worden gebruikt. Gelast hij de ont binding van een vereeniging ot stichting, dan kan hij bepalen, dat de door deze gesloten privaatrech telijke overeenkomsten als bij fail lissement worden ontbonden. De commissaris kan tot een door hem te bepalen bedrag van de ver eenigingen en stichtingen bijdragen vorderen tot dekking van de be heerskosten. Bedoelde bijdragen mogen jaarlijks niet meer dan 10 procent van de activa van de be treffende vereeniging of stichting bedragen. Bij de oprichting van vereeni gingen en stichtingen moeten deze bij den commissaris, tot wien een verzoek om toezending der benoo digde formulieren moet worden ge richt, worden aangemeld en wel ge lijktijdig met de voorgeschreven mededeeling aan den bevoegden procureur-generaal, fungeerend di recteur van politie. Deze bepalingen zijn mede van toepassing op vereenigingen en stichtingen, welke na het inwer king treden der verordening no. 145-1940, doch vóór het inwerking DE BEKENDE ZUID-HOLLANDSCHE SCHAATSENRIJDER PIET KEYZER uit de Lier, de feitelijke winnaar van den Elfstedentocht 1940, werd Zondag in den Haag door het bestuur van den Zuid- Hollandschen Ijsbond gehuldigd. Niet alleen voor zijn prachtige prestatie in den vorigen Elfstedentocht, doch ook voor zijn overwin ning op de 5000 M. tijdens de nat. kampioenschappen te Bergen in Januari j.l. De heer H. Veth, Voorz. Z.H.IJ.B., speldt hem een médaille op. (Schimmelpenningh) Het A.N.P. meldt: Het S.S. en politie-veldgerecht in den Haag heeft op 27 Februari een Jood wegens geweldpleging ter dood veroordeeld. De voltrekking van het vonnis door middel van den kogel geschiedde op 3 Maart in de vroege morgenuren. De veroordeelde had met een spuit met zure vloeistof een aanslag op manschappen der Sicherheits- polizei gepleegd, die ter uitvoering van een politioneel onderzoek zijn lokaal in het Jodenikwartier in Amsterdam wilden doorzoeken. Het lokaal was de verblijfplaats van een terreurbende, welke volgens te voren beraamde plannen overval len op Nederlandsche nationaal- socialisten deden. De veroordeelde had ook een deel van de terreurbénde met slagwapens uitg-erust. Zijn medeleden van de ber.de werden wegens verstoring van de rust in het land gevangenis straffen en tuchthuisstraffen tot 10 jaar opgelegd. Talrijke schiet-, slag- en steekwapens konden in beslag worden genomen. BELEEDIGING DE" DUITSCHE WEERMACHT. Een jaar gevangenisstraf. Het A.N.P. meldt: Het S.S. en Politieveldgerecht in clen Haag heeft een 20-jarig Neder- landsch meisje wegens beleediging van de Duitsche weermacht tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij had zonder eenige 'aanleiding een op wacht staanden post van de Orduningspolizei in Amsterdam het scheldwoord „rotmof" toegeroepen. DE DIEFSTAL VAN EEN SCHILDERIJTJE. Omtrent den diefstal van een kostbaar schilderijtje uit een kunst handel aan de Zeestraat te den Haag, kan nog het volgende wor den gemeld Vrijdag j.l. tegen half vier heeft een als heer gekleed persoon den kunsthandel verlaten. Men heeft gezien, dat de man onder de ann eén actetasch droeg, waarin het schilderstuk moet zijn verborgen. De tasch was echter te klein, zoodat een gedeelte van de lijst naar buiten stak. De man is in de richting van het Noordeinde verdwenen. treden van de onderhavige veror dening, opgericht zijn, met dien ver stande, dat de aanmelding uiterlijk op 31 Maart 1941 moet geschieden Opzettelijk verzuim van een en ander wordt gestraft. Verlengd tot 1 Juli van dit jaar. Het rijksbureau .voor de voed selvoorziening in oorlogstijd deelt het volgende mede: De verplichte veelevering, welke met ingang van 25 No vember 1940 werd ingesteld, voorzag tot 1 Maart in de vleeschbehoefte, waarbij reke ning gehouden werd met een kleine reserve. Daar echter ook na 1 Maart een regelmatige vleeschvoorzie- ning een noodzakelijke eisch is, kan ook na dien datum een ver dere duur van de verplichte levering niet worden vermeden. Daarom is een verplichte leve ring ingesteld, welke zich uit strekt tot 1 Juli 1941. Ten einde hierbij het reeds ge leverde rundvee volledig in rekening te kunnen brengen, is de verplichte levering zoodanig ontworpen, dat men haar moet beschouwen als loopende van 25 November 1940 tot 1 Juli 1941, waarbij dus de tot 1 Maart geleverde of uitgevoerde runde ren in aftrek komen van het totaal der door den veehouder tot 1 Juli te leveren runderen. Als grondslag voor deze levering wordt uitgegaan van de op 24 No vember aanwezige melk- en kalf- koeien, het hoogdrachtige jongvee (ten minste 7 maanden drachtig) en stielen van 1 jaar en oudei;, alsmede van het mestvee, dat de veehouder in zijn bezit had. Betreffende deze laatste categorie werd reeds vroeger gepubliceerd, dat de veehouders ten aanzien van dit vee voor het volle aantal volgens de gegevens der De cember-telling 1940 zouden worder, aangeslagen. In de thans ontworpen regeling is dit principe doorgevoerd, terwijl in het algemeen van de daar- v o o r genoemde categorieën 22 y.£ zal dienen te worden geleverd in de periode van 25 November 1940 tot 1 Juli 1941. Veehouders met 1 of 2 runderen, mits niet voor de slacht geschikt, zijn in het algemeen van- de verplichte veelevering vrijgesteld. Bezitters van 3 runderen van de bovengenoemde categorieën zijn niet vrijgesteld, hun verplichting om een rund te leveren zal worden beoordeeld naar den aard van hun bedrijf en hun vee stapel, terwijl tevens de mogelijk heid bestaat, dat drie van deze wee houders worden aangewezen om te zamen éèn rund te leveren. Het in hun bezit zijnde mestvee zal echter voor het volle aantal geleverd die nen te worden. Hoewel deze verplichte levering den veehouders een zwaren last op legt, dient men niet uit liet oog L DE VLASSERSOPLEIDING TE STEENBERGEN. Onlangs werd te Steenbergen een vlasschool geopend. De leerlingen aan de „book- machine" (beukmachine) onder leiding van Adr. Vanderputten. (Het Zuiden) NEDERLANDSCHE ARBEIDS DIENST. Kostwinnersvergoeding. Aan degenen, die op of na 1 Maart 1941 vrijwillig tot den Ar beidsdienst toetreden, wordt van rijkswege huisvesting, voeding en kleeding verstrekt en, daarboven nog een zakgeld van 0.25 per dag. Voorts wordt aan hen, die op 17 Februari 1941 gehuwd waren, toe gekend een vergoeding voor onder houd van hun gezin 'bedragende 3.per dag, eventueel vermeer derd met 0.30 per dag voor ieder wettig kind van hen of van hun echtgenoote en voor ieder pleeg kind, voor zoover deze kinderen den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt (gezinsvergoeding). Om aanspraak te kunnen maken op de g'ezms-vergoeding, moet de vrijwilliger zoo spoedig mogelijk aan den commandant van- het kamp, waarbij hij is ingedeeld, overleggen een door den burgemeester der ge meente zijner inwoning afgegeven verklaring' betreffende het gehuwd zijn en ever.tu0"1 betreffende de kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar. Aan ongehuwde vrijwilligers, die op 17 Februari 1941 kostwinner waren, kan worden toegekend een vergoeding, gelijk aan het bedrag, dat zij als kostwinner plachten af te dragen met een maximum van 3.per dag. Als kostwinner wordt beschouwd hij, die bijdraagt tot het noodzake lijke levensonderhoud van zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie, zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad, zijn pleegouders of degenen in wier onderhoud hij ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien. verliezen, dat zij zich uitstrekte over een periode van 7 maanden, zoodat de thans ontworpen regeling naar verhouding veel minder diep in grijpt dan de thans in uitvoering zijnde regeling, welke immers loopt over drie maanden. Het ingevolge deze levering te verkrijgen aantal runderen is boven dien absoluut noodzakelijk, zoowel ten aanzien van de vleeschvoorzie- nig als uit het oogpunt van ónze veevoederpositie. Ten einde verzekerd te zijn, dat de vleeschvoorziening niet stagneert, doch tevens om zooveel mogelijk te voorkomen, dat te veel onrijp vee zal worden afgeslacht, is een rege ling getroffen, waardoor een aan zienlijk aantal van deze dieren eerst nog voor den mest en weiderij be stemd kan worden. Om aanspraak te kunnen maken, op de laatstbedoelde vergoeding, moet de vrijwilliger zoo spoedig mogelijk overleggen door den bur gemeester der gemeente zijner in woning afgegeven bewijsstukken, waaruit de toekenning der vergoe ding kan worden beoordeeld. ALGEMEENE REGELING VAN DE NATUURBESCHERMING. Naar de heer Plutzar, referent fü-r Kulturverwaltung beim Reichs- kommssar, in een persconferentie mededeelt is onlangs in een verga dering bij commissaris-generaal dr. Wimmer, waarbij tegenwoordig waren prof. van Dam, secretarie- genieraal van het departement van: opvoeding, wetenschap en cultuur bescherming, dr. van Steijn, direc teur van het Staatsboscbbeheer, nar. van Tienihoven, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging tot be houd van Natuurmonumenten, Oberforstmeister Hagemann, ge volmachtigde voor natuurbescher mingszaken en de heer Plutzar aan wezig waren, door den commissaris- generaal met waardeering vastge steld dat zoowel van particuliere zijde als door Staatsboschbeheer veel waardevols op het gebied van natuurbescherming tot stand is ge bracht. Een algemeene regeling ech ter heeft tot nu toe ontbroken. Of schoon een natuurbeschermingswet langen tijd op de agenda heeft ge staan is het daartoe nooit gekomen. De nieuwe organisatie van het de partement van. opvoeding, weten schap en cultuurbescherming maakt het mogelijk daar de belangen der natuurbescherming onder te bren gen. Nu alle parlementaire moei lijkheden uit den weg zijn geruimd hoopt prof. van Dam dat hij in, samenwerking met het departement van landbouw en met Staatsbosch beheer een regeling tot stand zou kunnen brengen. Aan het departe ment is een specialist op het gebied van natuurbescherming aangesteld, t.w. ir. W. G. van der Kloot, terwijl het de bedoeling is dat later een inspecteur der natuurbescherming zal worden aangesteld. De nieuwe regeling zal niet alleen oog hebben voor het ongerept be waren van natuurmonumenten doch ook voor een goede verzorging en behandeling van het in cultuur ge brachte landschap. Juist op het laatste punt is er in Nederland wel het een en ander misdreven. Uw drukwerk, groot of klein is bij ons in handen van goede vaklieden. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCKE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5