DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. E. J. VOUTE, BURGEHEESTER EN REGEERINGSCOMMISSARIS VAN AMSTERDAM. Nieuwe aanvallen op Britsch gebied. De Engelsche houding tegenover Bulgarije. De Duitsche troepen in Bulgarije. Gepantserde afdeelingen in Noord-Afrika teruggedreven. VhRDVlSltRINbb- TIJDEN van 19.25 tot 8.16. op 12.58 onder 3.22 Duitsche pers over de reis van Eden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, pt-tgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 54. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Woensdag 5 Maart 1941 Duitsche successen in Afrika. I Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 4 Maart. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt mede. „Het binnenrukken van Duitsche troepen in Bulgarije voltrekt zich volgens het vastgestelde plan. Gistermiddag hebben door jager; beschermde lichte gevechtsvliegtui gen een vliegveld in Zuid-Engelanci gebombardeerd. Verscheidene han gars en onderkomens werden daarbij vernietigd. In den nacht van 3 op 4 Maart hebben afdeelingen gevechts vliegers havenwerken en fabrieken te Cardiff aangevallen. Men heefi talrijke voltreffers op doelen van militair belang waargenomen, ge paard gaande met krachtige ontplof fingen en branden. Aan de Schot- sche Oostkust hebben gevechtsvlieg tuigen de havenwerken en scheeps werven van Newcastle bestookt met brand- en brisantbommen. Ook hier kon een goede uitwerking worden waargenomen. Bij aanvallen op verschillende vliegvelden ten Noorden van Lon den- zijn hangars, onderkomens, biandstof-, en munitieopslagplaatsen en eenige op den grond staande vliegtuigen vernield. Aan de Engelsche Zuidkust heeft een gevechtsvliegtuig een koopvaar der van 3000 ton tot zinken gebracht. Een ander koopvaardijschip bleef ten Oosten van Aberdeen, na twee maal te zijn aangevallen, met zware slagzij liggen. Buiten de Britsche scheepsverliezen, vermeld in het weermachtsbericht van gisteren, heeft de Jijchtmacht op 2 Maart nog een. koopvaardijschip van ongeveer 8000 ton in den grond geboord op 25 kilometer ten Westen van de Hebri- den. Onze vliegerafdeelingen, die in de Middellandsche Zee opereeren, heb ben bij Agedabia Britsche gemotori seerde strijdkrachten met succes aangevallen. Er werden talrijke tref fers geplaatst op autoconcentraties en colonnes. Een Duitsche gemotori seerde verkenningsafdeeling, die aan de Libysche kust opereerde, heeft opnieuw gevangenen binnengebracht en een Britschen pantserwagen buit gemaakt. In den afgeloopen nacht heeft de vijand op verscheidene plaatsen in West-Duitschland eenige brisant bommen en een groot aantal brand bommen laten vallen. Er is geen militaire schade aangericht, doch een aantal huizen werd getroffen. Eenige burgers zijn omgekomen of gewond". De Duitsche luchtaanvallen. Berlijn, 4 Maart (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 3 op 4 Maart een aanval van vijf uur gedaan op Cardiff. In steeds nieuwe aanvallen wierpen de Duitsche vlie gers bommen op de havenwerken en de groote docks, welke zij zwaar be schadigden. Verscheidene groote branden braken in de havenwerken uit. Bij goed zicht kon worden waar genomen, dat de groote droogdokken en drijvende dokken treffers kregen. Verscheidene vliegtuigen richtten hun aanvallen op een groote staalfa briek, waarvan de gebouwen door een reeks voltreffers van groot kali ber werden getroffen. Een Britsche koopvaardijschip is iri den nacht van 3 op 4 Maart voor dt Schotsche kust aangevallen door eer Duitsch gevechtsvliegtuig. Het schip werd door verscheidene treffers zwaar beschadigd en bleef met slag zij liggen. In den afgeloopen nacht zijn door een reeks afzonderlijke acties van het Duitsche luchtwapen verschei dene vliegvelden in de Oostelijke graafschappen van Engeland zwaar geteisterd. Op het vliegveld Milden- ball troffen de bommen een benzine en munitieopslagplaats, die met zware en voortdurende ontploffin gen in brand vloog. Drie vliegtuigen werden hier op den grond vernield. Ook ging op een vliegveld bij Docking een vliegtuig in vlammen op en bij twee andere-, toestellen kwamen de bommen zoo -vlakbij neer, dat verwacht kan worden, dat zij vernield zijn. Op de vliegvelden Upwood en West-Raynham, Wyton en bij Honington ontstonden ontplof fingen en vrij groote branden in de hangars en schuilgelegenheden. Aan de Middellandsche Zee bom bardeerden Duitsche duikbommen werpers Maandagmiddag in de Noord-Afrikaansche woestijn de transportwegen der Britsche troe pen. Groote en kleine concentraties auto's ten Noorden en Oosten van Agedabia werden doeltreffend met duikaanvallen met bommen gestookt en vernield. Op verscheidene plaat sen raakten de voertuigen boven dien in brand. Ten slotte wordt nog bekend, dat een Duitsche verreafstandsbommen - werper bij zijn terugkeer van een actie boven den Atlantischen Oceaan in de nabijheid van de Engelsche kust op een Britschen jager van het type Spitfire stiet. De Britsche jager liet zich, de strijdkracht van de Duitsche groote vliegtuigen misken nende, verleiden tot den strijd, die na een kort vuurgevecht te zijnen nadeele werd beslist. De Spitfire werd getroffen en stortte brandend in zee. De hevige aanvallen op Cardiff. New-York, 5 Maart (D.N.B.) De Londensche correspondent van de New-York Sun noemt den aanval der Duitsche luchtmacht op Cardiff „den zwaarsten, dien deze stad tot dusver re heeft ondergaan". Men heeft waarschijnlijk getracht van Cardiff een tweede Coventry te maken. Een gemeente-ambtenaar had den aanval den grootsten sedert het uitbreken van den oorlog genoemd. Deze nach telijke aanval, aldus de correspon dent, bewijst, dat „Engeland den nachthemel slechts gedeeltelijk be- heerscht". Luchtaanval op Britsche haven. Berlijn, 4 Maart (D.N.B.) Sedert de vroege avonduren zijn, naar het D.N.B. verneemt, zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen opgestegen voor aanvallen op strategische doelen eener haven aan de Britsche west kust. Volgens mededeelingen der eerst teruggekeerde bemanningen werd een groot aantal omvangrijke branden en ontploffingen waargeno men. Aanvallen op kanaal van Bristol. Berlijn, 5 Maart (D.N.B.) De eerste Duitsche gevechtsvliegtuigen die wa ren opgestegen voor den nachtelijken Men kan Britsche vijandelijkheden verwachten. Stockholm, 4 Maart (A.N.P.) D Londensche correspondent 'van Goe teborgs posten, Thornburn, deelt mede, dat men er in Londen op wijst, dat de Engelsche toezeggingen, die het Sofia heeft gegeven, n.l. dat er een oorlogsverklaring zal worden overhandigd, voordat de vijandelijk heden beginnen, niet onder alle om standigheden van kracht zijn. Bij een Duitsche bezetting van het land is het niet noodig een oorlogsverklaring te overhandigen, daar Engeland reeds met Duitsch land in oorlog is. Het is derhalve niet uitgesloten, dat de initiatieven voor de vijande lijkheden op den Balkan van Brit sche zijde kunnen komen, zonder dat Duitschland eerst met een aan val is begonnen. De elementaire beginselen der Duitsche politiek. Berlijn, 4 Maart (A.N.P.) Vandaag zijn in Berljjnsche politieke kringen nogmaals nauwkeurig de motieven opgesomd voor het binnenrukken van Duitsche troepen in Bulgarije De Duitsche .maatregelen in Zuid Oost-Europa, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, berusten hoofd zakelijk op twee beginselen. Het eerste beginsel wordt gekenmerkt door den wil om in dit gebiedeen permanenten vrede en een stabiele orde voor alle tijden te verkrijgen en te waarborgen. Het tweede beginse wordt bepaald door den oorlog tegen Engeland, een oorlog, waarin Duitschland, zooals de Führer reeds gezegd heeft, Engeland zal verslaan waar 't maar te verslaan is. Duitsch land zal, zoo verklaarde men van daag van Duitsche zijde opnieuw, iedere poging van Engeland om den oorlog over te brengen naar gebie den, die Duitschland beschouwt als te behooren tot zijn economisch ge bied, verhinderen. Door deze beide elementaire beginselen der Duitsche politiek worden, zoo verklaarde men verder in politieke kringen der rijks hoofdstad, de vriendschappen van het rijk evenzeer bepaald als de or ganisatie van deze vriendschappen en de maatregelen van het rijk wat betreft omvang, vorm en tijd. aanval op strategische doelen in En geland, meldden, dat aan het kanaal van Bristol te Cardiff zes groote en vele kleine branden waren waarge nomen. Andere afdeelingen die een aanval op Londen ondernamen meldden, dat ook hier groote succes sen behaald werden. In de bocht van de Theems en ten O. daarvan werd een reeks groote branden waargeno men. Het zicht was goed, zoodat de vliegtuigen hun doel duidelijk kon den vaststellen. DE LIGGING VAN BULGARIJE. Bijgaande kaart geeft een goed overzicht van Zuid- ©ost Europa, waar momen teel in Bulgarije Duitsche troepen binnen trekken. Naar het opperbevel van de Duit^phe weermacht meldt, zijn ter bescherming tegen de bekend geworden Britsche maatregelen in Z'üd-Oost-Europa, na tfe- stemming te hebben verkre gen van de Koninklijke Bul- gaarsche regeering, sedert begin Maart afdeelingen van de Duitsche weermacht bezig Bulgarije binnen te trekken. Bulgarije sluit zich dus bij de Asmogendheden, aan. Te ïstanboel zouden de Turk- sche scheepvaart-autoritei ten bevolen hebben dat alle buitenlandsche schepen, die door de Dardanellen willen varen, zich van te voren moeten melden en een loods afwachten.. let cZ c WiKcsii? ».o e £|08] 's-Gravenhage, 4 Maart. Het rijkscommissariaat maakt be kend; De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft krachtens par. I van zijn verordening nr. 3/40 over de uit oefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland de burge meesters dr. de Vlugt te Amsterdam, en mr. In 't Veld te Zaan dam met ingang van heden gepensionneerd. Met ingang van he den heeft de rijkscommissaris tot burgemeester van Amsterdam benoemd den heer Edward John Voute te Amsterdam. Voor Zaandam en Hilversum resp. kap. v. Ravenswaaij en jhr. von Bönninghausen. Voorts heeft de secretaris-generaal van het ministerie van binnenland- sche zaken krachtens de hem bij de verordening van den rijkscommissa ris nr. 108/40 over bijzondere admi nistratief-rechtelij ke maatregelen verleende machtiging den gepension- neerden kapitein van Ravenswaaij te Nunspeet met ingang van heden tot burgemeester van Zaandam be noemd. Nadat door het decreet van den Rijkscommissaris nr. 37/41 de ge meenten Amsterdam, Hilversum en Zaandam aan de voorschriften van de nieuwe verordening nr. 36/41 over buitengewone maatregelen op consti tutioneel en administratief-rechtelijk gebied waren onderworpen, heeft de Rijkscommissaris met ingang van he den tot regeeringscommissaris voor de gemeente Amsterdam den nieu wen burgemeester Voute en tot re geeringscommissaris voor de ge meente Hilversum den burgemeester aldaar, jhr. mr. Ernst voh Bönning hausen aangewezen. Voorts heeft de secretaris-generaal van het ministe rie van binnenlandsche zaken op grond van de hem verleende vol macht, den nieuwen burgemeester van Ravenswaaij met ingang van he den tot regeeringscommissaris voor de gemeente Zaandam aangewezen. Aanvallen ten W. van Gondar afgeslagen. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 4 Maart (Stefani; Het 270ste legerbericht van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt; „Aan het Grieksche front hebben afdeelingen bommenwerpers met succes bases en verdedigingswerken van den vijand gebombardeerd. Bij luchtgevechten zijn drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee on zer vliegtuigen zijn niet terugge keerd. In Noord-Afrika is een Duitsch detachement slaags geraakt met vijandelijke gepantserde afdeelingen, die op de vlucht werden gedreven met achterlating van gevangenen en materiaal. De vijand heeft opnieuw in menigte Dzjaraboeb aangevallen en de overgave geëischt. Ons garni zoen beantwoordde met geschutvuur. In Oost-Afrika hebben onze troe pen een vijandelijken aanval in de stieek ten Westen van Gondar afge slagen. In andere sectoren bedrij vigheid van patrouilles en artillerie aan weerskanten". Garnizoen te Djaraboeb houdt stand. Tripolis, 4 Maart (Stefani). Luite nant-kolonel Castagna, de comman dant van het garnizoen te Djaraboeb beeft op 2 Maart om elf des ochtends het volgende telegram verzonden; Van 7 tot 9 uur heeft de vijande lijke artillerie de stellingen der oase en de versperringsposten gebombar deerd. Onze vooruitgeschoven stuk ken beantwoordden het vuur. Orn kwart over negen en om kwart voor tien vloog een vijandelijk verken ningsvliegtuig boven Djaraboeb en wierp strooibiljetten uit, waarin werd gezegd, dat alle hoop op een terugtocht teniet gedaan was, dat ie verbindingsweg reeds versperd was en dat bijgevolg geen versterkingen konden aankomen. Wij willen uw leven sparen, aldus de tekst, u goed behandelen en voeden. Geeft u thans over. Waarom een wanhopigen strijd voortzetten? Legt de wapens neer. Het antwoord is reeds gegeven door onze kanonnen, die sedert het aanbreken van den dag zondej op houden gevuurd hebben. De vijande lijke artillerie heeft het vuur op onze stellingen heropend. Leve Italië Leve de koning-keizer. Leve de Duce DE VREDESCONFERENTIE IN TOKIO. Tokio, 4 Maart (Domei). Het gor dijn zal over enkele dagen vallen na, een gelukkige ontknooping van het drama van het Thailandsch-Fransch Ir.do-Chineesche grensconflict, dank zij de Japansche bemiddeling. De toestand van de conferentie te Tokio is door Istji, den woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen he denochtend tegenover de vertegen woordigers van de buitenlandsche pers beschreven als „hoopvol", waar aan 'hij toevoegde, dat Japan vastbe - sloten is de conferentie tot een min nelijk besluit te brengen tegen 7 Maart, op welken datum de twee maal verlengde wapenstilstandsover eenkomst tusschen Thailand en Frankrijk afloopt. De gedelegeerden van Frankrijk en Thailand hebben hun resp. regeeringen gevraagd om laatóte instructies betreffende „een belangrijk punt en eenige minder be langrijk punten" in de gewijzigde Ja pansche compromisformule, zoo deel de de woordvoerder mede. De Fran- sche en Thailandsche gedelegeerden verwachtten Maandagavond de ant woorden hunner regeeringen, zoodat deze vandaag ter beschikking zullen zijn. Japans „laatste compromisfor mule" is „een beetje gewijzigd", zoo maakte de woordvoerder bekend, of schoon de gewijzigde Japansche be middelingsvoorstellen practisch op de voornaamste punten van kracht ring aangebracht in de Japansche voorstellen, de woordvoerder hoopte echter, dat zoowel Thailand als Frankrijk ze zoo snoedig mogelij'; zouden aanvaarden, terwijl Japan vastbesloten is „de conferentie tegen 7 Maart te beëindigen". De toestand is aardig hoopvol, zoo zeide de woordvoerder nog, die echter waar schuwde tegen te groot optimisme. Geen volledige overeenstemming. Tokio, 4 Maart (Domei). De Fran- sche ambassadeur, Charles Arsene Henry, heeft geen volledige overeen stemming van opvattingen tot stand kunnen brengen met den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeo- ka, ten aanzien van de Japansche formule voor regeling van het grens conflict tusschen Thailand en Fransch-Indochina tijdens een onder houd van 45 minuten, dat hij heden middag met den minister heeft ge had, zoo verneemt Domei van be trouwbare zijde. blijven. Er is geen radicale verande- meerderheid. SENAAT EN KEF.K IN AMERIKA. In godsdienstig-kerkelijk opzicht is de Amerikaansche senaat, te Washington, aldus samengesteld: 110 R.Katholieken, 104 Methodisten, 50 Presbyterianen, 55 leden van de Episcopaalsche kerk, 23 Lutheranen, lO^Joden, 53 behoorend tot verschil lende kleinere kerkformaties of reli gieuze groepen en 25 senatoren, die tot geen enkele kerk of godsdiensti ge gemeenschap behooren. De Pro testanten zijn dus verreweg in de Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 5 Maart 6 Maart Eerste Kwartier. Thans tracht Engeland Syrië te verkoopen. Berlijn, 4 Maart (D.N.B.) Onder groote opschriften, zooals „Thans tracht Engeland Syrië te verkoopen", publiceeren de Duitsche ochtendbla den artikelen, waarin zij zich bezig houden met het doel van Edens be zoek aan Turkije en de plannen met Syrië, waarover de Vreme reeds had gesproken. De Völkischer Beobachter schrijft: Zoo ziet dus de reorganisatie er uit, die Engelsche politici voor den tijd na den oorlog hebben aangekondigd. Zij is even laag, immoreel voor de betrokken volken verderfelijk als de „orde" van Versailles, St. Germain, Trianon, Neuilly en Sevres. Ook in Turkije zal men immers niet geheel vergeten hebben, dat de vrede van Lausanne niet alle schoonheidsfou- ten van Sevres heeft verholpen. Eden belooft, maar weigert zich schriftelijk te verbinden. Hier blijkt de reus achtige verlegenheid, waarin de Brit sche buitenlandsche politiek ver keert. Zij is overal in het nauw ge dreven. Men moet van het politieke inzicht der volkeren van Zuid-Oost- Europa en het naburige Oosten een slechte meening hebben, wanneer men aanneemt, dat zij de Engelsche verlegenheid niet zien. Eden had van Churchill de opdracht gekregen, na te gaan, hoe sterk de stellingen nog zijn, die de Britsche diplomatie in dat gebied had opgebouwd. De Essener National-Zeitung schrijft: „De nieuwe reis van den Britschen minister is een wanhoops poging om bij den kansloo'zen toe stand der Britsche politiek op den Balkan en in het Z.O. nog te redden, wat er te redden valt. Men heeft de aankomst van Eden te Athene alge meen beschouwd als een stormsig naal van de grootste beteekenis voor de Britsche politiek in het Oosten der Middellandsche zee. Eden moest Griekenland bewegen zich ten gun ste van Engeland op te offeren. Uit de berichten, uit Athene ontvangen, blijkt in tusschen duidelijk, dat de laatste gebeurtenissen in Z.O.-Euro- pa, die zich afwikkelen onder direc- ten Duitschen invloed en met het verschijnen van Duitsche troepen aan de Grieksche grens een onmid dellijke uitwerking op Griekenland hebben, in de Grieksche hoofdstad een opmerkelijke ontnuchtering ten gevolg hebben. Als laatste Europee- sche staat ziet Griekenland in, dat Engeland op het vasteland volkomen uitgeschakeld wordt. Deze schok heeft te Athene een groote ongerust heid veroorzaakt, die ook het bezoek van Eden niet kan doen verdwijnen". De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: „De diplomatieke terugtocht van Engeland uit den Balkan, inge leid door het vertrek van den Engel- schen gezant te Boekarest, wordt nog duidelijker door de onthullingen over de Syrische plannen van Eden, die hij te Ankara zou hebben besproken. De beteekenis dezer Syrische plan nen is, dat Engeland zelf wel niet meer hoopt, op Europeeschen bodem voor Turkije een houdbaar front op te richten, maar dat het nu tracht, dit front achter het Turksche ge bied, in Syrië en de aangrenzende landen, tot stand te brengen ten kos ten der Arabische wereld". ENGELAND VERBREEKT DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET BULGARIJE. Berlijn, 4 Maart (D.N.B.) De En gelsche berichtendienst heeft bekend gemaakt, dat Groot-Britannië de di plomatieke betrekkingen met Bulga rije heeft verbroken. De Engelsche gezant te Sofia zal blijven tot de loo- nende zaken afgehandeld zijn. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1