WAT NU? IRDÖRF IELISF Jbumhandel 6 is actueel 'es Kampen arbeidsdienst in gebruik genomen. Schepen in het ijs. FEUILLETON llhhï ERT op is tot ondiging ELD. IDEN AAR 10 - Alkmaar. IDIBERS, Op den derden Maart is de eerste ploeg vrijwilligers van deni Neder- landschen arbeidsdienst opgekomen en daarmee zijn de eerste vier kamp, twee in Laren, één in Vier houten en één in. Nunspeet, bevolkt. Bij deze gelegenheid heeft de commandant van den Nederland- schen arbeidsdienst, majoor J. N. Breunese, een dagorder uitge vaardigd, die gistermiddag, toen de mannen geleidelijk allen op hun plaats van bestemming waren ge komen en de eerste kennismaking met de nieuwe omgeving had plaats gehad, voor allen gezamenlijk werd voorgelezen en die als volgt luidt: Mannen. Op dezen voor ons historischen dag, nu wij met den opbouw van een Nederla-ndschen Arbeidsdienst een aanvang maken, heet ik u, die als eersten in dezen arbeidsdienst wordt opgenomen, welkom in de levens- en werk-gemeenschap, waartoe gij een half jaar lang zult behooren. In dit half jaar zult gij u met uitsluiting van al het andere, wij den aan de Nederlandsche volksge meenschap in haar'geheel. Ik her haal: met uitsluiting van al het andere, dat is met name van al wat ons verdeelt, van partijpolitiek en groepsbelang. Hier zijt gij geen ar beider of student, geen werklooze of welgestelde, geen propagandist van een politieke partij of beweging. Dat be teekent niet, dat gij geen vleesch of visch zijt. Gij zijt hier Nederlander dat is vleesch èn visch. Gij zijt hier niet om voor u zelf of voor de groep van uw voor keur te halen doch om aan uw volk te geven, om een eereplicht te vervullen jegens het vaderland. Daarvooi alleen geldt de leus van onzen Nederlandschen arbeids dienst: ,,Ick dien!" Het gaat nu snel. De Nederieiideche Arbeidsdienst moge met deze vier kampen, die te zamen een zeshonderd jongens be vatten, bescheiden aanvangen, met kracht wordt, aan den verderen uit bouw voortgewerkt. Reeds een week na de opening van deze eer ste kampen zullen er vier. nieuwe, met wederom een zeshonderdtal jongens, worden opengesteld en wel in RoetriEongjan, Ommen, Wasberg en Ba-ara. Vóór den eersten April, den datum, waarop de invoering van den Arbeidsdienst werd ver wacht, zal dus het leven, in acht kampen reeds in vollen gang zijn. Gedurende de maand April worden in N.-Limburg en O.-Brabant tien nieuwe kampen geopend en in de maanden, die daarop volgen tot October, geleidelijk nog 'n vijftig tal. In October zal de Nederlandsche Arbeidsdienst dus een kleine zeven tig kampen tellen, die tezamen tien a twaalfduizend deelnemers be vatten. In verband met de slechte houtpositie en met de geringe be schikbare legeringsruimten, zullen de barakken voor een groot deel uit het buitenland worden betrokken. Uit Duitschland zullen de ver plaatsbare barakkenkampen wor den benut, volgens het bij den Reichsarbeitedienst in gebruik zijn de model. De objecten, waaraan de arbeids dienst zich wijdt, zullen hoofdzake lijk bestaan uit werken van cul- tuur-technischen aard, zooals bodem- en bosch-verbeteringen terwijl ook aan den aanleg en het herstel van wegen zal worden ge arbeid. Inmiddels heeft de arbeidsdienst ook zijn eigen organisatie gekregen, los van de organisatie van den op- bouwdienst, die binnen afzienbaren tijd de hem opgedragen taak zal hebben vervuld. Naast dit alles gaat de opleiding van het kader in de bestaande kaderschölen en oplei dingskampen de eerste voor het Lgere-, de laatste voor het midden kader voort. Persoonsbewijzen voor hen die geen vaste verblijf plaats hebben. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken is ten aanzien van het uitvoeringsbesluit „per soonsbewijzen" o.a. het volgende be paald: Ieder gerechtigde, die geacht kan worden té behooren tot de varende, rijdende of zwervende bevolking, doet zich, ter verkrijging van een persoonsbewijs, eigener beweging vervoegen ter secretarie der gemeen te, in welker bevolkinsregister hij is opgenomen of, indien hij is opgeno men in. het 'centrale bevolkings register, ten bureele van de rijksin spectie. Een verzoek van tot genoemde zwervende bevolking behoorende ge rechtigden om uitreiking van een persoonsbewijs wordt terstond in behandeling genomen, zonder dat tevoren een schriftelijke uitnood! ging wordt gezonden. De vaststelling van identiteit, na tionaliteit, burgerlijken staat, beroep en signalement, geschiedt ten aar. zien van deze bevolking met meer dan gewone nauwkeurigheid. De gerechtigde is verplicht des-gevor derd de noodige bewijzen omtrent zijn identiteit te leveren. Aan tot de varende, rijdende of zwervende bevolking behoorende gerechtigden, die, ten genoegen van den burgemeester of den aangewe zen ambtenaar eener andere ge meente dan die, in welker bevol kingsregister zij opgenomen zijn, aantöonen, wegens beroepsbezig heden of anderszins, niet dan ten koste van belangrijk geldelijk na deel, binnen den voor de uitreiking bepaalden termijn, aan de hiervoren bedoelde verplichting te kunnen voldoen, kan worden toegestaan eed „aanvraagformulier persoonsbewijs" 11 MAART A.S. wordt op het Jaarbeursgebouw te Utrecht d§ jaarlijksche Voorjaarsbeurs geopend. Overzicht van de bij-gebouwen voor de komende Jaarbeurs. Op den achtergrond de Domtoren. (Polygoon) VALSCHERMJAGER MAX SCHMELING. De Duitsche kampioen van alle klassen, wienis bokswedstrijden zoo dikwijls in het middel punt van de wereld-belangstelling stonden, bevindt zich nu bij een Valschermjager-af deeling. De camera bezocht Max Schmelinig tijdens de opleiding, waarbij deze -opname ontstond. Onze foto toont Max Schmeling bij den sprong uit het Vliegtuig. (Sche-rl) model a (hetwelk als bijlage bij de beschikking is gevoegd) in te vullen. Het ingevulde en door den ge rechtigde behoorlijk onderteekende aanvraagformulier wordt op beide deelen te bestemder plaatse voorzien van een afdruk van diens rechter wijsvinger en van het gemeente- stempel en, begeleid van de beide voorgeschreven foto's, a a n g e- teekend toegezonden aan den burgemeester der gemeente, in wel ker bevolkingsregister de belang hebbende volgns zijn verklaring op genomen is of aan het hoofd der rijksinspectie, indien hij verklaard heeft te zijn 'opgenomen in het cen trale bevolkingsregister. De burgemeester of het hoofd der rijksinspectie zendt tijdig voor het in de aanvrage vermelde tijd stip een ten name van den aanvra ger gesteld en voor uitreiking onderteek end persoonsbewijs, be nevens een zooveel mogelijk in gevuld ontvangbewijs, beide voor zien van de voorgeschreven foto, aangeteekend aan den bur gemeester de gemeente, waar de aanvrager het stuk volgens zijn op gave in ontvangst zal nemen. De burgemeester der gemeente, waar de aanvrager het persoons bewijs volgens zijn opgave in ont vangst zal nemen zorgt voor het vaststellen van identiteit, nationali teit, burgerlijken staat, beroep en signalement en doet het persoonsbe wijs en het ontvangbewijs voor zoo veel noodig aanvullen of wijzigen. Nadat persoonsbewijs en ontvangbe wijs op de voorgeschreven wijze zijn voorzien van noodige vingerafdruk ken, van het rijkszegel, van de hand- teekeningen van belanghebbende en var de vereischte stempelafdrukken, wordt het persoonsbewijs tegen be taling van de verschuldigde leges dan wel kosteloos uitgereikt. VLIEGTUIG ONTMOET EEN ITALIAANSCHE DUIKBOOT. Zee- en luchtstrijdkrachten werken ook in de Middellandsche Zee op de nauwste wij-ze samen. Hier ontmoet een- Italiaansch vliegtuig een Italiaansche duikboot tijdens een controle-vlucht. (Scherl) WAT ER VAN HET INTERIEUR VAN HECK'S LUNCHROOM te Utrecht na den brand is overgebleven. (Polygoon) De ruggeg-.aat van elk reclame-plan: DAGBLAD - BFl'l.AMF' Groote ijsbank voor Lemmer. Groote ijsbank voor Lemmer. Op ongeveer zeven kilometer buiten Lemmer is het 1700 ton me tende schip „San Anto Nio" met de sleepboot „Tijma II" uit Hardinx- vel-d, op weg van Amsterdam naar Lemmer op het IJselm-eer vastge- ioopen in den 1 K.M. breeden- ijs- dam, welke van de bocht van den Meerdijk tot nabij Enkhuizen loopt. Ondanks alle pogingen van de sleepboot o-m los te komen, gelukte dit niet. Schip en sleepboot moeten in het ijs overnachten. De stoomboot „Friesland" van de N.V. Reederij Koppe, die op weg was van Lemmer naar Amsterdam, geraakte om half een ook in den ij-sdam vast. De stoomboot „Hol land' van dezelfde reederij, op weg van Amsterdam naar Lemmer, ver leende de „Friesland" assistentie. Het gelukte des avonds om zeven uur de „Friesland" los te krijgen, waarna de booten ieder hun reis voortzetten. DOOR AUTO AANGEREDEN EN GiA)OOD. Gisteren heeft de zesjarige C. T. Neuteboom, wonende in de Noord molenstraat te Rotterdam, het zon der uitkijken oversteken van den weg met den dood moeten békoo- pen. De jongen, die in gesprek wa-s met zijn vriendje, den vijfjarigen C v. d. W. liep in de Zaagmolen straat tegen een- juist passeerenden vrachtwagen, een zwaren a-uto met oplegger bestuurd door den 41- jarigen chauffeur A. N. uit Delft, op en werd door het achterstuk ge grepen. Het knaapje was onmiddel lijk dood. Zijn vriendje kwam er met enkele schaafwonden af. EEN TE WATER GERAAKT PAARD heeft eeniige benauwde oogeniblikken mee gemaakt. Ongeveer een kwartier lang heeft deze viervoeter in den Singel nabij de Brouwersgracht te Amsterdam moeten zwemmen, totdat de brandweer als redder kwam. (Polygoon) EXAMENS DER VOET VERZORGING ONDER RIJKSTOEZICHT. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal er onder auspiciën vart de Algemeen Neder landsche Associatie van Chiropodis ten, Vereeniging tot behartiging en bevordering der Voetverzorging, waarvan de algemeene leiding be rust bij den heer L. H. Kuipers te Sneek, een samenwerking met alle Voe'tverzorgers(sters) in Nederland tot stand komen. De bedoeling is aan de misstanden, die zoowel op hygiënisch als op economisch ge bied in dit vak heerschen voor goed een einde te maken. Stappen hiervoor zijn reeds, ge nomen, richtlijnen vastgesteld en inmiddels is een vakraad gevormd, die men moet volgen om te komen tot een gezonde bedrijfsgroep van alle Nederlandsche Voetverzorgers (sters). Door instelling van deze \akraad zal leiding, cultuur, vakbe langen, ontwikkeling en toepassing der voetverzorging worden bevor derd in den meest uitgebreider! zin. De vakraad zal op naleving van de wettelijke voorschriften toezien en er tevens voor zorgdragen dat de opleiding tot dit vak uitsluitend zal geschieden door erkende leerkrach ten. Het eerstvolgende examen voor Chiropodist zal geschieden onder toezicht en ten overstaan van den Rijksgedelegeerde en Vertegen woordiger der betreffende Mini steries. Het secretariaat is gevestig Lorentzskade 118, Haarlem, alwaar alle inlichtingen zijn te bekomen. DOOR DENIS MACK.AIL. „Toevallig was Ik toen inderdaad buitenslands", zei Harry, „hoewel ik niet begrijp, hoe dit mensch daar achter is gekomen. Dat is het eeni- ge deel van haar verhaal, dat met de waarheid overeenkomt". „O, ja?" zei de vrouw onver stoorbaar. „Misschien wilt u wel zoo vrien delijk zijn", ging zij voort, zich tot Sir John wendend, „bewijs num mer drie aan deze heeren voor te lezen. Ik vond dit in mijnheer Lee's kamer, na zijn vertrek in het va lies hoewel ik, dom genoeg, het verband niet begreep, totdat -ik hem hier weer ontmoette. Ik denk, d.at u dan wel zult inzien, dat het meer is dan een kwestie van zijn woord tegen het mijne!" Sir John keek Lord Pater vra gend aan. „Is het lang?" vroeg de laatste. „Het schijnt een brief te zijn neen, niet lang", zei Sir John, die het laatste bewijsstuk uit de en veloppe had gehaald. „Waar komt het vandaan?" vroeg mijnheer Steele. ,Van dit adres New Court", zei Sir John, den brief ophoudend, zoodat de anderen het gedrukte zwarte briefhoofd konden lezen. „En het is precies vijf jaar geleden gedateerd". „Nu, laat u maar eens hooren", zei majoor Bagley. En op dit oogenblik traden uit een der balcondeuren de heeren Sir Adolf Sigismund'Lloyd en Her- bert Lush naar buiten. Sir Adolf wilde iets zeggen, doch op hetzelfde moment' begon Sir John, die met zijn rug naar de nieuw aangekomënen stond, den brief voor te lezen; en bij het hoo ren van de eerste woorden bleef Sir Adolf even plotseling staan, als zijn zoon had gedaan, toen hij juf frouw Romano gewaar werd. Sir John las: Beste Harry, Het is van het grootste belang, dat je onmiddellijk na ontvangst van dezen brief, den terugtocht aanvaardt, daar de algemeene toestand - er allesbehalve roos kleurig uitziet. Mochten zich moeilijkheden voordoen, dan zal Krauss, van de Kuklose-faforie* kèn, je wel helpen. Denk er om, dat je alle pape- i rassen, betrekking hebbende or de koper-uitvinding, vernietigt, zooals ik ook reeds met de mijne heb gedaan. Verbrand dit. 'A. S. L." Er viel een korte stilte, nadat Sir Johri den brief had voorgelezen, waarna Sir Adolf's heesche, stem geluid zich hoorbaar maakte. „Mag ik weten", vroeg hij, „wat u hier allemaal uitvoert?" Zelfs op dit oogenblik was de kracht, die van zijn persoonlijkheid uitging, voldoende om het kleine groepje in een schuldbewust zwij gen te hullen. Toen zijn kleine, scherpe oogen van den een naar den ander gingen, waarbij hij alleen op juffrouw -Romano geen acht scheen te slaan, kroop iedere gast in zijn schulp en deed een schietgebedje, dat een ander den moed zou vin den, die hem ontbrak, om hun gast heer te vertellen waarmede zij be zig waren. Zelfs juffrouw Romano, hoewel niet blootgesteld aan zijn verlammenden blik, scheen tot zwijgen gebracht. Als dit nog een minuut langer duurde, leek het waarschijnlijk neen, zeker dat het onofficieele gerechtshof uit elkaar zou vallen en verdwijnen, om vader en zoon naar goeddunken over de indringster te laten be- schikkken. Doch op dit oogenblik stapte Feetvader Jim achter zijn pil; vandaan en verscheen op het too- neel. „Indien u mij toestaat", zei hij, het woord tot Lord Plater richtend, „geloof ik dat ik u .kan helpen aan een verklaring van den brief, diep wij juist hebben hooren voorle zen". Of het kwam doordat geen dei- aanwezigen zich meer over iets kon verbazen, of door Jim's ontegenzeg gelijk correcte spraak; of het alge meen gevóel van opluchting bij de ze nieuwe tusschenko'mst, het is een feit dat zijn beslist schunnige uiter lijk niet half zoo'n sensatie ver wekte, als onder andere omstan digheden het geval zou zijn ge weest. Aller blikken richtten zich óp hem; herinneringen aan den kortelings gadegeslagen menschen- jacht doken in ieders brein op, en als iemand er aan gedacht had Lusji gade te slaan,, zou hij op diens ge zicht evén een uitdrukking van ontsteltenis en wanhoop hebben kunnen waarnemen. Een van de jongere leden van het gezelschap fluisterde het woord „Detective". Lush, die het dichtst bij Sir Adolf stond en een zeer scherp gehoor bezat, zag, meer dan hij hoorde, hoe zijn lippen de waar schuwing aan zijn zoon toevoegden: „Het is een vaL. Pas op", en toen hij dit bericht opving, verdween de wanhopige blik uit zijn oogen en .deed hij een stap naar voren o1. een strategische positie in te ne men, voor de eenige geopende ter rasdeur. Jim had het eerste gefluisterde woord gehoord. „Neen, ik ben geen detective", zei hij. „Mijn naam is Grant. James Grant". Het is lastig te zeggen in welken hoek dit bericht de grootste sensa tie verwekte. Metcalfe Seele's zwa re onderkaak zakte plotseling om laag en 't was merkwaardig te zien hoe in een oogenblik tijds zijn an ders zoo indrukwekkend en bijna angstaanjagend voorkomen veran derd was in dat van iemand, die er uitzag of hij geen tien kon tellen. Het gezicht van Harry Lloyd werd vuurrood. Hij deed een stap voor waarts en keek Jim woedend aan, terwijl Sir Adolf's grof dik gelaat, gewoonlijk geel van kleur, nu een groene tint aannam. Jim hoefde zich zeker niet te bekla gen over gebrek aan belangstelling, en zich tot Sir John wendend, ver volgde hij: „De brief, dien u zoo juist hebt voorgelezen, heeft betrekking op 'n formule voor 'n kóper-vervangings middel, uitgevonden door een Epgelschman en hem door Sir Adolf Lloyd ontstolen, en die door den laatste in zijn fabriek te Düsseldorf bij de fabricage van ammunitie werd toegepast. Als deze diefstr niet door Sir Adolf gepleegd Wciv zou het geheim in onze handen ge bleven zijn". „Weet u wel, dat u hiermede een zeer ernstige beschuldiging tegen Sir Adolf uit?" zei Lord Plater, die, nu hij niet genoodzaakt was, het woord tot zijn gastheer te richten, zijn gerechtelijke houding weer had aangenomen. „Kunt u dit bewij zen?" „Ja", zei Lush, van zijn plaats bij de deur. „Dat kunnen wij". V. Hieruit blijkt dus al weer, dat de beide schurken van het verhaal louter door bluf van hun stuk wer den gebracht. De opwindende jacht en zijn intense wraakgevoelens je gens Harry Lloyd hadden Jim in een positie gebracht, waaruit hij het wellicht moeilijk zou hebben gevonden, zich te bevrijden zonder een aanklacht wegens laster tegen zich te zien ingesteld. Doch deze plotselinge bijstand van een zijde, waarvan zij dien allerminst hadden verwacht, was te veel voor de Lloyds. Zij hadden het gevoel in het duister te strijden; zij konden niet weten hoeveel hun kweldui vels wisten en daarom niet, op wel ke punten het noodig was te lie gen, en bovenal ontbrak hun tijd en gelegenheid, bij onderlinge afspraak een gemeenschappelijk plan van verdediging op te maken. XWordt vervolgd). eteekent de klant 1 de ver- deeding. Cel. 3.2.9.0. OG, eg no. 72 - Tel. 2497 IR. kNDS- IPLOMA; a-gelijks. Jaagden onder EN ZEGELS VRAAGD. ts. Bij gebleken )31 bur. v/d blad. 8000,-» 2 I 6000A 6000.» I6000.-J 5 koelen 3 stamboek* tulgpearden icht Prijzen* d. A. no. 1101. art opg. 1908 i 800.-. 50.-, 350.- kiosken 000 Haag 1 Trek Haag. 6 Feb. tOct. »ze loiinal regel- ït vol- helpt, en uur brengt r koop it voor TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 5 MAART 1941. iet boek- cen over 3n boek- osn Huis pagina's. QEH HAMtiEL

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5