Nederland heeft nieuwe „Staalmeesters" 1 BIJ HET UITZWERMEN DER NIEUWE R D-STALENBOEKEN „Ons Nestje" Boeken vragen Uw aandacht RADIOPROGRAMMA VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijl regels BUITENLAND Binnenkort verschijnt Tijdschrift voor het gezellige huis Vijandelijke doelen aan de Albaneesche kust gebombardeerd. BOMMEN OP KRETA. Italiaansch legerbericht. Militaire doelen in Z.-Engeland bestookt. NDORSCH EILAND AANGEVALLEN. Het Duitsche legerbericht. EERSTE BLAD. 3 Ingezonden Mededeeling.) EDERLAND heeft nieuwe „Staalmeesters"! Ze heeten R D! Hun stalen zijn eenig in het genre en hun meesterschap is van echt Nederlandschen aard: zij brengen huiselijke schoonheid en vreugde! Daarom is het juist thans de moeite waard zoo spoedig moge lijk kennis te maken niet de nieuwe R D -staalboeken. Wie een van deze fleurige folianten ter hand neemt, beseft onmiddellijk, dat dit werk is van echte kunstenaars en van Nederlandsche kunstenaars, die met ware bezieling hun taak hebben opgevat en uitgevoerd. Alleen wie is geboren en getogen in het Holland- sche landschap, alleen wie elke nuance kent van onze verre ver schieten, van onze wisselende luch ten, alleen wie vertrouwd is met iedere schakeering van die typisch Hollandsche luminositeit, kan zulke muurbekleeding ontwerpen voor het binnenhuis in Stad en Land. In de nieuwe stalen-uitgaven van R&D, zoo handig en practisch ge bundeld en hier raken we punt één van het staalmeesterschap vindt u een overzichtelijke verzame ling behangselpapieren, een aan dachtige studie waard. Uw oog zal verrukt worden door de variatie van kleuren en tinten, door de fraaie dessins, door de ver scheidenheid en rijkdom van geheel nieuwe vondsten, die op waarlijk kunstzinnige wijze zijn toegepast. En bovenal zal het u treffen hoe uit muntend, al deze behangsels passen in het kader van onze woningen en in het omringende stadsbeeld of tuinlandschap. We willen u even den tijd laten deze stimuleerende schoon heid in u op te nemen alvorens uw aandacht te vragen voor het alles zins belangrijke feit, dat al deze des sins zijn gedrukt in het onnavolg bare Fixa-Color procédé, waarvan het geheim uitsluitend berust bij Rath Doodeheefver. Wat dat be teekent? Dat beteekent, dat alléén R D die frissche kleuren, die fijne tinten op deze solide wijze drukken kan; dat beteekent, dat dit behang in druk verschijnt precies zooals de kunstenaar het heeft ontworpen, nauwkeurig afgedrukt tot in de kleinste en fijnste schakeeringen; dat beteekent, dat R D-behang ir, artistieke waarde gelijkstaat aan iedere andere uiting van de decora tieve^ kunst. Dat dit bereikt is, dat is te danken aan de moderne R D- druktechniek, waarvan het degelijke Fixa-Color kleurenprocédé een zoo belangrijk onderdeel uitmaakt! Het is niet aan elkeen gegeven be hangselpapier in èen stalenboek van beperkten omvang te kunnen beoor- deelen met het oog van een binnen huisarchitect, die, aan de hand van een paar vierkante decimeters pa pier, midden in de kamer het effect kan beoordeelen van dat papier, als of het reeds volledig was aange bracht op de vier wanden van dat vertrek. Ook deze moeilijkheid wis ten de „staalmeesters" van R&D op te lossen. De nieuwe groengekaf- te boeken bevatten stalen op de volle rolbreedte! Nu kunt u zelf het effect goed en vlug beoor deelen. Zet zoo'n boek opengeslagen tegen den muur, op een stoel, op een kastje of op den schoorsteen; plaats het afwisselend tegen den eenen muur en tegen den anderen; houdt het tegen de gordijnen aan, bestu deer die effecten van den tegenover- gestelden wand bij daglicht en VRIJDAG. HILVERSUM l, 415 M. (Nederl. progr. NCRV). 7.30 Gr.pl. 7.45 Och tendgymnastiek. 7.55 Gr.pi. 8.-— Schriftlezing en meditatie. 8.15 Ge wijde muziek (opn.) 8.20 Ochtend gymnastiek. 8.30 ANP-ber. 8.45 Gr.pl. 9.30 Zang en piano. 10.10 Orgelcon cert (opn.) 10.30 Morgendienst. 11. Gr.pl. 11.30 Viool, cello, clavecymbel en gr.pl. 12.30 Gr.pl. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.— NCRV-orkost en gr.pl. '2.30 Voor de vrouw. 2.45 Geestelijke liederen (opn.) 3.15 Huisvrouwenpraktijk. 3.45 Cello en piano. 4.15 Voor de kinderen. 4.45 Gr.pl. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Quatre- 's avonds. Zoo wordt het gemakke lijk uit de voorloopige keuze van zes of acht of tien stalen datgene te vinden, dat in de kamer het best tot zijn recht komt en dat de kamer het best tot haar recht doet komen. Want daar gaat het toch immers om! Nu de dagen beginnen te lengen, nu grijpen we, bijna begeerig, naar elke nieuwe voorjaarsbelofte. Stel dan de vervulling van deze belofte een huis of een kamer vol nieuwe frissche kleur geen dag langer uit. Vraag uw behanger direct u de nieuwe R D-stalenboeken ter in zage te sturen. Doe het liever van daag nog dan morgen! Laat ze ko men, die boeken! En dan'. dan begint het feest! Dan begint dat heerlijke werkje. Eerst bladert u de behangsels zoo e'êns door, alleen om u tie vermeien in al die pracht van kleur en lijn. Hier en daar ziet u op eens de voorkamer in dit dessin! Langzaam aan begint u te kiezen, uw verbeelding toovert u al voor den geest uw heele huis in zijn nieu we pracht! De dagen, weken en maanden die achter ons liggen, heb ben het ons goed ingeprent, dat het geluk, het GELUK, besloten ligt bin nen de vier muren van onze wo ning. Geluk, een mysterieus samen spel van duizend verschillende in grediënten, elk apart zoo gewoon tjes, zoo bekend, het geheel zoo on definieerbaar, zoo moeilijk te ver klaren. Toch hebben we wel ge ieerd, dat dit geluk groeit naarmate de sfeer in ons huis ook stoffelijk harmonischer is, lichter, in overeen stemming met onze beste eigen schappen en onze beste voornemens. Wie van ons zou nog durven bewe ren, dat behang niet belangrijk is? We hoeven het niet eens meer te hebben over de psychologische waar de van licht behang, over het effec1 van kleur op ons humeur en karak ter, we hoeven niet meer te praten over de onmisbaarheid van dezen zonneschijn-per-rol. Zonneschijn-pei- rol! Dat is het immers, wat u koopt wanneer u nieuw behang op uw muren laat plakken. Hamster dién zonneschijn-per-rol! Zorg voor die zonnige sfeer, ook op donkere, som bere dagen. Even belangrijk is dat voor uw geluk, voor de prettige stemming in huis, voor het welsla gen van werk en genoegen als al die andere factoren, die daar aan mede werken en waarvan u er immers niet één verwaarloost. Zonneschijn-per- rol, dat is immers wat we nu alle maal noodig hebben! Zeg niet, dat dit onzin is, overdreven praat van geleerden en overgevoelige kunste naars. Die geleerden hebben het geenszins overdreven en het zijn niet alleen kunstenaars, die gevoelig mains. 6.Ber. ti.Oa Land- en tuin- bouwcauserie. 6.25 Gr.pl. 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7.Econ. vragen van den dag ANP. 7.15 Gr.pl. (7.30—7.45 Ber. Eng.) 8.— ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 NCRV Har monie-orkest (opn.) 9.„Goethe in zijn geestelijke worstelingen", lezing. 9.20 N CR V-kleinkoor en -orkest (opn.) Hierna Schriftlezing. 9.45 En- gelsche ber. ANP. 10ANP-ber. en sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. (AVRO). 7.30 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8 20 Ochtendgymnastiek. 8.30 ANP-ber. 8.45 Gr.pl. 9.15 Om- ropeorkest en solist (opn.) 10. Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.25 Voor de vrouw. 10 30 Ensem&le Jack der Kinderen. (11.11.20 Deel.) 12.Ber., event, gr.pl. 12.15 Om roeporkest, koor van de opera-ver. en solist (opn.) 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Orgelspel. 1.20 Syl- vestre-trio. 2.„Moeders in de die renwereld", lezing. 2.20 Philh. kwar tet. 3.Omroeporkest en soliste (opn.) (4.4.20 Gr.pl.) 5.VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, econ. en beursber. ANP- 5.30 Avro-Amus.-orkest. 6.15 Gr.pl. 6.42 Almanak (gripl.) 6.45 Act. rep. of gr.pl. 7.7.15 Econ. vragen van den dag ANP en sluiting. WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) zijn voor den invloed van kleur en licht. Ga het bij uzelf maar eens na 's Morgens wordt u wakker. Wat een verschil wanneer het eerste, dat uw oogen zien, een frissche, zonnige kamer is. Dat geeft al direct moed, Vol plannen staat u op," meteen wilt u aan den gang, dit doen en dat. Met energie, met plezier! Net eender vergaat het man en vrouw, precies zoo reageeren de kinderen. Het ont bijt, genuttigd in een kamer, die levensmoed en levensblijheid sug gereert door de kleur van de wan den, bevordert die goede stemming en zelfs naturen, die den aanvang van den dag moeilijk plegen te vin den, worden er door meegesleept en opgewekt. Werk, met plezier ge daan, moet goed lukken. Goed en vlug. Dat leidt weer tot allerlei an dere prettige dingen. Niet altijd direct, dat niet, maar het gevoel, dat alles goed gaat, dat helpt ons heen over tallooze kleine struikelblokken en over moeilijkheden, die ons an ders wellicht zouden hebben be zwaard en gehinderd. Zoo verloopt de dag vlot, zonder groote moeheid te veroorzaken en dan komt de avond, de thuiskomst van man en kinders in dat prettige, zonnige huis. Hè, heerlijk is het om thuis te ko men. Wat mooi is ons huis, wat ge zellig! Echt prettig om nu samen aan tafel te zitten, straks genoeglijk te zitten lezen of breien. Het is maar heel alledaagsch, dit beeld van ons leven, met een beetje winst door dat mooie behang. Een beetje winst, iederen dag, zou dat niet een heele boel winst zijn, zoo over een jaar gerekend? Neem ze dus spoedig vóór u, deze groengekafte R&D stalenboeken, die de boeken zijn van het huiselijk geluk het grootste geluk. EEN ONTMOETING VAN GOERING EN ANTONESCU. Weenen, 5 Maart (D.N.B.) Rijks maarschalk Hermann Göring is van daag tegen 11 uur in Weenen aange komen. Hij begaf zich terstond naar het vliegveld Aspern, waar om 11 uur 20 de Roemeensche staatsleider, generaal Antonescu, met een speciaal vliegtuig uit Boekarest landde. Op het vliegveld was een eere- compagnie van het luchtwapen op gesteld. Voor de ontvangst waren voorts verschenen rijksstadhouder Baldur von Schirach en gouwleider rijksstadhouder dr. Jury, benevens vertegenwoordigers van weermacht, staat en partij. Terstond na de aan komst op het vliegveld begeleidde de rijksmaarschalk zijn gast per auto naar hotel Imperial. De autocolonne werd door de Weensche bevolking hartelijk begroet. Des middags begon in Belvédère een bespreking tusschen den rijks maarschalk en de- Roemeenschen staatsleider. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, zoo meldt het A.N.P. uit Berlijn, gelooft men in politieke kringen, dat bij de besprekingen tus schen rijksmaarschalk Göring en den Roemeenschen staatsleider, generaal Antonescu, eerder militaire dan eco nomische of politieke vraagstukken op den voorgrond staan. Men ver klaart, dat aan de besprekingen, die in zeer kleinen kring worden gehou den, ook de Duitsche luchtvaart attaché te Boekarest, kolonel Ger- stenberg, deelneemt. In het gezelschap van generaal An tonescu bevonden zich de onder staatssecretaris van het Roemeensche ministerie van economische zaken, Dimitricu, en de directeur van het kabinet, Elefterescu. Verder verneemt men, dat gene raal Antonescu vanmiddag te 16 uur per vliegtuig zou terugkeeren. STAFFORD CRIPPS TE MOSKOU TERUGGEKEERD. Moskou, 5 Maart (D.N.B.) De En- gelsche ambassadeur te Moskou, Sir Stafford Cripps, die zich op 27 Febr. naar Istanboel heeft begeven, ten einde den Engelschen minister van buitenlapdsehe zaken, Eden, en den chef van den generalen staf, Dill, te ontmoeten, is hedenmiddag met een speciaal vliegtuig van de Sovjet-Rus sische burgerluchtvaart te Moskou aangekomen. Behelst o.a. leuke puzzle met mooie prijzen. Een proefexemplaar wordt U op aan vraag gaarne franco toegezonden. AdrezseerenPostbus375, A'dam-C. NOTAWISSELING TUSSCHEN ENGELAND EN JAPAN. Tokio, 5 Maart (D.N.B.) De woord voerder van het ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft tegenover de pers verklaard, dat het ministerie van buitenlandsche zaken op 25 Febr. een antwoordnota van Chur chill heeft ontvangen en enkele da gen geleden hierop geantwoord neeft. Dit antwoord kan slechts met toestemming van Engeland gepubli ceerd worden. Daar echter Butler den inhoud van dit memorandum van Matsoeoka aan Eden gedeeltelijk gepubliceerd heeft, zal Japan zonder inbreuk te maken op het diplomatie ke gebruik thans hetzelfde doen. Matsoeoka heeft niet den indruk ge kregen, dat Churchill een antwoord verwacht heeft, doch hij heeft ge bruik gemaakt van de gelegenheid om de volgende punten naar voren te brengen: 1. In zijn memorandum aan den minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft Matsoeoka nooit het plan gekoesterd ook slechts maar een toe speling te maken op het feit, dat hij bereid is op te treden als bemidde laar tusschen oorlogvoerende staten in Europa. Matsoeoka heeft het niet voor mogelijk gehouden, dat eenige passage in zijn memorandum aanlei ding gegeven zou kunnen hebben voor een dergelijke veronderstelling. 2. Matsoeoka verklaarde, dat Ja pan bij het vervullen van de plich ten, die hij in het driemogendheden- pact op zich genomen heeft, steeds aan den kant van zijn bondgenooten zal staan, evenals Japan ook zijn ver- dragstrouw gedurende het bondge nootschap met Engeland voldoende bewezen heeft. VERTREK ENGELSCHE LEGATIE UIT SOFIA. Sofia, 5 Maart (D.N.B.) De Engel- sche gezant, Rendell, heeft vanoch tend den Bulgaarschen minister-pre sident Filoff, die den zieken minister van buitenlandsche zaken, Popoff, vervangt, medegedeeld, dat de En- gelsche legatie uit Bulgarije zal ver trekken. Naar verluidt zal Rendell nog in den loop van vandaag voor de Engel- sche en Amerikaansche pers een des betreffende verklaring afleggen. Hij zelf en de overige ledn van de Engel- sche legatie zullen waarschijnlijk aan het einde van d.e week, op zijn laatst Maandag, uit Bulgarije vertrekken. Den vertegenwoordigers alhier van de in ballingschap verkeerende re geeringen zou, naar men hier ver neemt, van Bulgaarsche zijde den raad zijn gegeven 't land te verlaten, aangezien hun verder verblijf niet geduld kan worden. Een nota van den Britschen gezant. In een nota, die de Engelsche ge zant vanochtend heeft overhandigd aan den minister-president, is 'om trent de motieven van Engeland tot het verbreken der diplomatieke be trekkingen met Bulgarije o.m. ver klaard, dat de Engelsche regeering het niet eens is met de verzekering van Bulgarije, dat de Duitsche troe pen in Bulgarije den vrede op den Balkan in stand houden. Het toetre den van Bulgarije tot het driemo- gendhedenpact zoo wordt in de nota verder gezegd en dc op- marsch van Duitsche troepen, vor men de voornaamste 'redenen voor het besluit van Engeland. De nota geeft uitdrukking aan de meening, dat er naar Engelsche opvatting geen twijfel aan bestaat, dat het 't doel is van de Duitsche actie om „het met Groot-Britannië geallieerde Grieken land te bedreigen en aan te vallen". De nota verwijt de Bulgaarsche re geering, dat zij de Duitsche voorne mens begunstigd heeft. EEN SOVJET-RUSSISCHE PERSSTEM. Sjanghai, 5 Maart. (D.N.B.) Het hier verschijnende Sovjet-Russische blad „Novostidnia" schrijft naar aan leiding van de jongste gebeurtenis sen op den Balkan, dat het binnen trekken van de Duitsche troepen in Bulgarije door de ontwikkeling van den oorlog noodzakelijk is geworden en zoodoende slechts een kwestie is, die Bulgarije alleen aangaat. De Duitsch-Bulgaarsche actie beteekent geenszins een bedreiging van de Sovjet-Unie, zooals de Engelsche propaganda heeft beweerd. Het com muniqué van de Moskousche radio moet beschouwd worden als een uit eenzetting van het Sovjet-Russische standpunt. DE HANDELSBESPREKINGEN TE BATAVIA. Ned.-Indië zal zijn onafhankelijke politiek handhaven. Batavia, 5 Maart (Domei). De der de week der handelsbesprekingen tusschen den Japapschen consul-ge neraal Yoetaka Isjizawa en het hoofd van de afdeeling handel van het de partement van economische zaken, J. E. van Hoogstraten, is gisteren be gonnen met een conferentie, die twee uur duurde. De woordvoerder der regeering, J. H. Ritman, verklaarde gisteren op een persconferentie, dat de bespre kingen een vlot verloop hebben. Hi.i gaf als zijn meening te kennen, dat de onderhandelingen tot bijlegging van het Thailandsch-Indo-Chineesche grensconflict geen invloed op de handelsbesprekingen tusschen Japan en Ned.-Indië zullen hebben. Op een vraag betreffende de be richten omtrent spanning in het Zuidzeegebied antwoordde Ritman dat Ned.-Indië zijn onafhankelijke politiek zal handhaven en geen der den mogendheden om bijstand zal verzoeken. EDEN BIJ GRIEKSCHEN MINISTER-PRESIDENT. Berlijn, 5 Maart (D.N.B.) Volgens een bericht van den Britschen be richtendienst uit Athene heeft Eden vanochtend: een afscheidsbezoek ge bracht aan den Griekschen minister president om zijn reis tezamen met den chef van den generalen staf Dill naar Cairo voort te zetten. DE JAPANSCHE LANDING BIJ PAKHOI. Kantpn, 5 Maart (Domei). Japan- sche troepen hebben sleutelpunten bezet aan de kust der provincie Kwangtoeng, na den verrassenden aanval van 3 Maart op Pakhoi, zoo wordt medegedeeld door het opper bevel der Japansche expeditietroé- nen in Zuid-China. Een stalen cordon is door de Japanners gevestigd langs de 400 km lange kust, waardoor de leverantieweg voor het Tsjoengking- regime volledig wordt afgesneden. Uit Tokio wordt gemeld: Over de bezetting van Pakhoi door Japansche troepen meldt Domei nader, dat de Japanners bij de landing geen verlie zen hebben geleden. Het fort, dat op een voorgebergte 2 kilometer ten W. van Pakhoi ligt, werd onmiddellijk bezet door de Japanners, die het in den rug aanvielen. Bestuur en justi tie werden onmiddellijk door de Ja panners overgenomen, terwijl de in woners, ongeacht hun nation'aliteit, bevel kregen zich te doen inschrij ven bij de Japansche militaire auto riteiten. GEHEIME ORGANISATIE. Belgrado, 5 Maart (D.N.B.) De politie te Split (Spalata) heeft een terreurorganisatie opgespoord, waaraan daden van sabotage tegen bauxietschepen ten laste gelegd konden worden. Tot dusvlr zijn vijf personen gearresteerd. Hierbij is een brandbom gevonden, die af komstig is van 't Engelsche consu laat-generaal te Zagreb (Agram). Ergens in Italië, 5 Maart. (Stefani) Het hoofdkwartier publiceert leger bericht no. 271. Het luidt als volgt: Aan het Grieksehe front hebben formaties luchtstrijdkrachten doel treffend met bommen van groot en klein kaliber vijndelijke troepen concentraties en offensieve installa ties bestookt. Eenheden van onze marine heb ben vijandelijke doelen langs de Al baneesche kusten gebombardeerd. Een sterke vijandelijke luchtforma- tie, die trachtte onze eenheden aan te vallen, werd teruggeslagen door het felle afweervuur der schepen en door het snelle ingrijpen van een afdeeling jagers, die een bescher mingskruistocht ondernamen en stoutmoedig en vastberaden de vijan delijke formatie aanvielen weike in aantal ruim tweemaal zoo groot was. Zes vijandelijke toestellen werden neergeschoten, twee onzer toestellen keerden niet terug. In Noord-Afrika hebben duikbom menwerpers en bombardements vliegtuigen van het Duitsche vlie gercorps opnieuw vijandelijke troe penconcentraties en een vliegveld in de omgeving van Agedabia gebom bardeerd. In Oost-Afrika optreden van pa trouilles in den sector van Keren. Onze vliegtuigen hebben schepen en haveninstallaties in de baai van Suda, op Kreta, gebombardeerd. Volgens de laatste gegevens heeft de duikboot, die onder bevel staat van den korvettenkapitein Adalberts Giovannini, behalve de schepen, die vermeld zijn in legerbericht nr. 269, op den Atlantischen Oceaan nog twee schepen in den grond geboord. Italiaansche luchtzege. Tirana, 5 Maart. (Stefani). Een speciale verslaggever van Stefani meldt: Een Italiaansch eskader heeft gisteren aan de kust een actie uit gevoerd door verdedigingswerken van den vijand te bombardeeren. Toen de Italiaansche schepen hun opdracht volbracht hadden, trachtten meer dan 30 Engelsche vliegtuigen over de Italiaansche eenheden te vliegen, maar zij werden door het hevige luchtdoelvuur afgeslagen. Enkele (•ogenblikken later kwam 15 Italiaan sche jagers aan, die ter bewaking rondvlogen, en vielen de Engelsche toestellen aan. Ofschoon de Italianen één tegen twee stonden, schoten zij in den loop van den volgenden strijd vier Glos- ters, een Spitfire en een Fairey Battle neer, waarna zij meester van de lucht bleven als gevolg van de vlucht van den vijand. Gedurende de achtervolging werden waar schijnlijk drie Glosters en een Fairey Battle neergeschoten. Berlijn, 5 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De bewegingen der Duitsche troe pen in Bulgarije verloopen verder volgens het opgestelde plan. In de ochtenduren van 4 Maart trachtten lichte Britsche zeestrijd krachten een overval te plegen op een niet versterkt eiland in de sche ren van Noord-Noorwegen, waaraan eenige daar liggende visschersvaar- tuigen ten offer vielen. Eenige Duit sche en Noorsche visschers geraak ten in gevangenschap. Nog vóór het optreden van Duitsche tegenmaat regelen verlieten de vijandelijke oorlogsschepen in volle vaart weer de Noorsche wateren. In het gebied van de Middelland- sche Zee zijn overdag wederom vijandelijke troepenconcentraties en een vliegveld bij Agedabia door duikbommenwerpers met bommen bestookt. Formaties gevechtsvliegers deden jn den afgeloopen nacht met suc ces aanvallen op verscheidene mi litaire doelen in het Zuiden van Engeland, o.m. op haven- en in dustrie-installaties in Cardiff en Londen. De tegenstander is overdag noch des nachts Duitsch rijksgebied binnengevlogen. De overval op Svolvaer. Oslo, 5 Maart (D.N.B.) Bij hun overval op het onverdedigde eiland Svolvaer in Noord-Noorwegen heb ben de Engelsche oorlogsschepen naar het voorbeeld van Oran, Dakar, Genua en Castellorosso met hun doelloos geschutvuur de burgerbe volking van een vreedzaam dorp ge troffen. Installaties van de Noorsche visscherij werden beschadigd en ver nield en zoodoende de levensmidde lenvoorziening van een deel van de Noorsche burgerbevolking in gevaar gebracht. De Duitsche luchtaanvallen. Berlijn, 5 Maart, (D.N.B.) De aan vallen van het Duitsche luchtwapen hebben zich den afgeloopen nacht in hoofdzaak uitgestrekt tot Zuid- Wales, zoo meldt de Engelsche be richtendienst. Een groot aantal brandbommen is neergeworpen, waardoor branden ontstonden. Ook boven andere deelen van Engeland zijn vijandelijke vliegtuigen ver schenen, o.m. boven Oost-Engeland. De Royal Air Force heeft, naar san het D.N.B. gemeld wordt, in den nacht van Dinsdag op Woensdag geen vluchten ondernomen naar Duitsch of bezet gebied, ofschoon de weersomstandigheden een optreden in de lucht niet onmogelijk maakten. Het Duitsche luchtwapen heeft, naar reeds gemeld is, met succes aanvallen gedaan op Cardiff. South ampton en Londen, waar in de be stookte Tilbury-docks groote bran den woeden. Een Duitsch vliegtuig ging verloren. Boulogne aangevallen. Berlijn, 5 Maart (D.N.B.) Forma ties Duitsche jagers hebben vandaag een aanval over het Kanaal onder nomen. Onder de Engelsche kust stuitten zij op Britsche jagers en noopten ze tot den strijd. Op ver scheiden plaatsen ontwikkelden zich luchtgevechten tusschen afzonderlij ke toestellen en groepen vliegtuigen. Volgens tot dusver ontvangen be richten zijn zes Britsche jagers van het type Spitfire neergeschoten. Enkele Britsche bommenwerpers hebben vandaag onder escorte van een formatie jagers en onder dekking van laaghangende wolken weer de stad Boulogne aangevallen. Enkele bommen vielen op woonhuizen en beschadigden een voor de burgerbe volking belangrijke ravitailleerings- installatie. De Duitsche afweer ver ijdelde een grootscheepsche uitwer king van den aanval en verjoeg de, vijandelijke formaties. Bij de ach tervolging werd een Britsche jager van het type Spitfire door Duitsche jagers neergeschoten.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3