NIEUWE PUNTENLIJSI TEXTIEL- GOEOEREN PAM BIJ DE HAANAPEN. Bloedwraak. LAATSTE BERICHTEN AMSTERDAMSCiiïE BEURS voor Stuk glas doet wonderlijke verhalen. BUITENLAND. TWEEDE BLAD. DIEFSTAL BENZINEBONNEN OPGEHELDERD. De gemeentepolitie van Oss is er in geslaagd den dader van den dief stal van benzinebonnen voor ruim 4000 liter benzine aan te houden. De bonnen waren ontvreemd uit het "kantoor van den districtskring Oss. De dief, zekere van R., werd te Huizen gearresteerd. Hij was reizend ambtenaar van den distributiedienst te Oss, waar hij per 1 Maart was ontslagen. De man legde bij zijn verhoor een bekentenis af. Van R. heeft de bonnen, welke hij had uitgegeven, teruggehaald, toen hij bemerkte, dat de diefstal ontdekt was. Hij heeft ze daarna vernietigd, Benzine is er dus niet uitgegeven. Van R. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Ongecorrigeerd. DE REGEERINGSCOMMISSARIS TE HAARLEM. De heer S. L. A. Plekker, die te Haarlem benoemd is tot regeerings- commissaris, is 57 jaar en ging reeds op jeugdigen leeftijd naar Ned.-Indië, waar hij van 1903 tot 1926 bestuur, der was van verscheidene tabakson dernemingen. In 1926 keerde hij naar ons land terug en wijdde hij zich aan de studie der economie. In 1927 werd hij benoemd tot secretaris van een landbouw-cultuurmaatschap- pij. Sedert 1932 bewoog hij zich uit sluitend in het politieke leven. Dat jaar trad hij tot de N.S.B. toe en tot nu toe was hij gevolmachtigde van den leider der N.S.B. in Noordhol land. EEN SPOORLIJN DOOR DE SAHARA. Vichy, 6 Maart. (D.N.B.) Ten aan zien van het plan voor het aanleg- ken van een spoorlijn door de Saha ra verluidt hier, dat nog dit jaar wellicht met de werkzaamheden een aanvang zal worden gemaakt. Men raamt, dat de aanleg van de spoor lijn drie jaar in beslag zal nemen. PANAMA EN DE VEREENIGDE STATEN. New-York, 6 Maart. (D.N.B.) De president van Panama, Arias, heeft in een manifest medegedeeld, dat tusschen Panama en de Vereenigde Staten solidariteit bestaat ten aan zien van alle kwesties betreffende de verdediging van het Panama kanaal. Er is een overeenkomst ge sloten, krachtens welke de Vereenig de Staten ook buiten de kanaal zone luchtbases en stations voor de r - van zoeklichten en luister- '-1 mneen inrichten. OPGAVE AMSTERDAMS CHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 6 Maart 1941 Vor k. 94% 94% 84% 83'/4 .109V« STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 II 3—3H NederL 1938 3 Ned-lndië 1937 BANKINSTELLINGEN Amsterd. Bank Hande' Mij. Cert. v. 250111 Koloniale Bank 100 Ned. Ind. Handelsbank 114% IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 93 Calvé Delft Cert. 611/4 Nede^L Ford. .315 Lever Bros98 Phil. Gloeil. Gem. Bezit 188 IND. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A. 401/4 26% 76% 5% 43V, 33% 21% 22'/, 53/4 58% .390 .228 227 104% •211 321/4 H% 9%, .239 133 125% 145 114 43/, Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr.4 Phillips Oil 4 4.. Shell Union .444 Tide Water .444 RUBBERS. Amsterd. Rubber 4 Dtdi Bat. Rubber Hessa Rubber 4 Oostkust Serbadjadi 4 Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 102% JavaChina—Japan lijn 135% Kon. Ned. Stoomboot .137 Scheepvaart Unie 1551/, TABAKKEN. Deli Batavia ..14.165 Oude Deli 4 207% Senembah185 AMER. SPOORWEGEN. Atcbison lopeka Illinois Centra^ 4 Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can Pac OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DEK NEDERLANDSCHE BANK, 6 MAART. Schrift, en tel. transacties. Valuta's: New York 1.88 3/16— 1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brus sel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.8144.90; Zürich 43.63—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.1975.43; New York 1.86 1/2—1.901/4; Brus sel 30.08—30.20; Stockholm 44.76— 44.94; Zürich 43.5943.75. 22% 9l/i« 10% 13% 75% 4% plm 2u 96% 94'/, 84i 833/4 110 110 163 115 97% 61% 315 100 186 40 26% 76 5% 6 48'/, 32'/, 21% 223/, 53A 58% 389 228 22? 103 2121-3 32 11% 9% 240 183 125 140 113 4% 101 134 133'/, 154 164 210 184 223/4 9 10% 13% 78 4 AARDSCHOKKEN GEREGISTREERD IN NOORWEGEN. Oslo, 6 Maart. (D.N.B.) Het Seismografische instituut te Bergen heeft hedenochtend een zwakke aardbeving geregistreerd, waarvan het centrum ongeveer op vijftig km. van het instituut lag. Later werden nog drie andere aardschok ken opgeteekend. Het is tot dusver nog niet voorgekomen, dat in Noor wegen vier aardschokken binnen enkele minuten tijds gevoeld wer den. KANSEN DER CONFERENTIE TE TOKIO WEER GUNSTIGER. Tokio, 6 Maart. (D.N.B.) Volgens een mededeeling van het informatie bureau der regeering heeft de Fran- sche ambassadeur, Arsene Henry, vanochtend te 11 uur een onderhoud met Matsoeoka gehad, dat een uur duurde. De besprening werd in de ambtswoning van prins Konoje ge houden. Ofschoon over het resultaat niets bekend is, verluidt volgens Domei, dat de kansen der conferentie te Tokio weer gunstiger geacht kunnen worden. Prijs 7% cent. Bureau Alkmaarsche Courant N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam 9. Wat de spectroscoop omtrent de sterren en het heelal vertelt. Reeds meer dan eens hebben wij erop gewezen, hoe de spectroscoop de moderne wetenschap in staat stelt, een groot aantal geheimen van het heelal voor den mensch bloot te leggen. Door middel van den spectroscoop heeft men de samenstelling van de meeste vaste sterren kunnen bepalen, heeft men allerlei wetenswaardigs kunnen vaststellen omtrent onze zusters in ons zonnestelsel, de planeten, de spectroscoop heeft de vorschers der wetenschap de meest pre- ciese en perfecte me-dedeelingen gedaan omtrent de nevelvlekken, de sterrenhoopen, kortom, dit instrument heeft op vele vragen, die vroeger niet of nauwelijks te beantwoorden waren, een volledig en volkomen bevredigend antwoord gegeven. Wat voor wonderding is dan toch de spectroscoop, en hoe stelt hij de astronomen en de astro-physici in staat dergelijke gehei men te ontsluieren? Het is zeker de moeite waadr, hierbij eens wat nader stil te staan, daar hij ongetwijfeld een van de meest belang rijke hulpmiddelen is geworden, niet alleen van de sterrekundigen, doch evenzeer van natuur- en scheikundigen. Niets nieuws onder de zon. Het principe van den spectroscoop berust op de welbekende eigenschap van het prisma, dat het wit licht ontleedt in zijn samenstellende kleu ren. Het prisma is, zooals bekend, een driehoekig stuk glas, en wan neer, geleid door een nauwe spleet, een straal wit licht op een van de zijden valt, en vervolgens ook nog de tegenovergestelde zijde door loopt, wordt die lichtstraal gebroken, fin aangezien de verschillende kleu ren, ook in verschillende mate gebro ken worden, verschijnt op een scherm, dat achter het prisma is op gesteld, het spectrum: de rangschik king naast elkaar van de kleuren rood tot en met violet, een regen boog in het klein dus. De regenboog, dien wij dikwijls aan den hemel zier) verschijnen, berust eigenlijk op het zelfde beginsel: het witte zonlicht wordt door regendruppels gebroken, en het spectrum wordt tegen den hemel geprojecteerd. In het algemeen gezegd dus: het prisma is in staat wit licht te analy seeren in zijn samenstellende kleu ren; en aangezien rood het minst en violet het meest gebroken wordt, komen de kleuren in een ononder broken band naast elkaar te liggen. Zulk een spectrum noemt men een continu spectrum, en het ontstaat als men wit licht door een prisma laat vallen. Geheel anders wordt de situatie echter, als men het licht bijvoorbeela van een lichtend gas door een spec troscoop, waarvan het voornaamste bestanddeel een prisma is, laat val len. In dat geval ziet men geen con tinu spectrum meer verschijnen, doch ziet men op het scherm gepro jecteerd een zwarten band, waarop slechts enkele lichtende lijnen voor komen, welke lijnen echter vallen op de plaatsen waarop in het conti nue spectrum ook de kleuren staan; een roode lijn valt dus altijd in h'et roode gedeelte, een gele lijn op de plaats van het geel. Zoo ontstaat het lijnenspectrum, dat een zeer belang rijk hulpmiddel is geworden bij al lerlei chemische onderzoekingen. Want tot goed begrip van de zaak dient men te weten, dat elke stof, elk element dus, zijn eigen karakte ristieke lijnenspectrum heeft, en dus altijd daaraan is te herkennen. Zoo beeft natrium zijn specifieke spec trum, evenas calcium en andere grondstoffen. Men zal nu zonder meer kunnen begrijpen, dat de spectraal analyse een zeer gewichtig hulpmiddel is ge worden in de chemie, daar men, voor de bepaling van de samenstelling eener stof, slechts het lijnenspec trum behoeft te onderzoeken, om zich klaar en duidelijk een beeld van de samenstelling te kunnen vormen. Deze soort analyse is buitengewoon nauwkeurig en bovendien haar scherp, daar elk element, ook al komt er in de te onderzoeken stof ook maar een spoortje van voor, zich aanstonds door zijn karakteristieke lijnenspectrum verraadt. Indien wij nu terugkeeren tot de stronomie, zal men ook kunnen be grijpen, welk een waardevol hulp middel men heeft in den spectros coop bij de bestudeering van de vaste terren. Dat zijn namelijk niet an ders dan gloeiende gasbollen, zoodat net lijnenspectrum van zulk een ster aanstonds den onderzoeker hier op aarde vertelt, welke stoffen in gas- vormigen toestand op die ster aan wezig zijn. En op deze wijze is men ook tot de zeer belangrijke conclusie gekomen, dat nergens in het heelal stoffen voorkomen, die hier op aarde onbekend zijn. Het onmetelijke groote heelal is dus overal uit pre cies' dezelfde bouwstoffen opge bouwd, zoowel onze kleine aarde, als ae op millioenen lichtjaren afstand voortwentelende zonnen of spiraal nevels. Zoo -bezien heeft de aloude spreuk: Er is niets nieuws onder de zon, inderdaad een zeer diepen zin. Maar dat is niet het eenige, wat het spectrum ons vertelt van de mysteriën van het heelal. Het licht namelijk de wetenschap ook in over de snelheid van de sterren, het ver telt ons nauwkeurig, of een bepaalde ster zich van ons af beweegt, of naar ons toe komt, het geeft ons boven dien nog precies aan, met welke snelheid dat geschiedt. Hier doet zich namelijk, zij het in anderen vorm, een verschijnsel voor, dat analoog is aan dat, wat men dik wijls kan opmerken als een geluids bron aan ons oor voorbij gaat. Rijdt bijvoorbeeld een trein langs ons heen, en fluit de locomotief op dat moment, dan zuilen wij waarnemen, dat de toonhoogte zakt, als de loco motief, de geluidsbron dus, aan ons voorbij is gegaan. Hetzelfde kan men cok met een fietsbel waarnemen. Dit verschijnsel is in de wetenschap be kend als het Doppler-effect. Een soortgelijk effect doet zich nu voor bij de spëctraai-analyse: als de licht bron, waarvan wij het licht onder zoeken, zich beweegt, zullen de lijnen van het spectrum verschuiven t.o.v. hun plaats in het spectrum van dezelfde lichtbron in rust. En aan den aard en de mate van deze verschuiving kan de physicus na gaan, zij het dikwijls na moeilijke en vooral ingewikkelde berekeningen, in welke richting zich de lichtbron beweegt, en hoe groot haar snelheid wel is. Op deze wijze heeft men zich een denkbeeld kunnen vormen omtrent de groote spiraalnevels, die zich op duizenden en nog eens duizenden Uchtjaren afstand bevinden, en zich gedeeltelijk met ongelooflijk groote snelheden van ons af bewegen. Het keline instrument, dat spectroscoop heet, vertelt den mannen der weten schap vrijwel alle geheimen die zij weten willen, al ligt het te doorvor- schen geheim ook nog zoo ver buiten onze aarde. Ten slotte moeten wij nog ver melden een derde soort spectrum, met name het absorptiespectrum. Dat ontstaat namelijk, als het licht van een witte lichtbron valt door lichtend gas. Dan ontstaat namelijk weer het oude continue spectrum, doch op de plaats van de lichtlijnen ontstaan dan zwarte lijnen, de zoo- genaabde Frauenhofersche lijnen. Het is dus als het ware het omgekeerde van een lijnenspectrum. Het zou ons echter te ver voeren, om daarop nog nader in te gaan. Hoe het zij, de spectroscoop is een van de belangrijke hulpmiddelen van de moderne wetenschap geworden, een simpel stukje glas, dat ons de 'wonderlijkste verhalen doet. Tegen de Zuidelijke helling van de Monte Roso scheen stralend de prille ochtendzon ver weg glim-pte gouden licht over donkere rotspartijen, dichterbij lag een matte schijn over de wijnranken en citroenboomen, en nog dampig was de bruin- omwoelde grond. Myriaden dauwdroppen glinsterden als paarlen, en zoo frisch en jong was de natuur, dat het wel leek, of heel de wijde wereld glim lachte van stille vreugde. Geen wonder dus, dat Giorgio Picozzo plotseling uit volle borst een tin-telend lied aan-hief zuiver en krachtig schalde z'n stem de oneindigheid in, en door de heldere klanken trilde het uitbundige geluk van een blij mensch. Maar dan boog Giorgio Picozzo zich rustend over zn schop, en on bestemd dwaalden z'n bLkken rond, wij-duit over de heerlijke drever. van zijn geboortegrond, daar, in de diepte, aan de helling, wazig onder het kleed van een violetten nevel, lag z'n dorpje; hoog daarboven- lichtte een pralend blauwe lucht; potsierlijk dreven er kleine witte wolkjes in, zë zeilden als frêle veertjes naar den einder; ze trokken over kale hoogspitsen en lieflijke valleien, over geboomte, over wilde bloemenpracht en geurige aarde Z'n eiland Azzuro was feitelijk een paradijs gelijk, dacht Giorgio, maar zoo onderwijl hij dit dacht, trok een schaduw over z'n gelaat, en z'n oogen verloren het peinzend onbestemde; ze werden scherp, en niet langer lag er stil geluk in be sloten. Terzijde van hem, uit de lage glooiing van de Monte Scipio, kringelde, traag en dun, een rook spiraal opwaarts en Giorgio staarde somber voor zich; want daar, o noodlot van zijn leven, daar woonde z'n ongeluk, daar, verbor gen onder de citroenboomen lag het nuisje der gevloekte Bianchi's, daar ieefden z'n erfvijanden, de doods vijanden van z'n geslachten Gjorgio mompelde een verwen- schin-g. Eeuwen reeds duurde de veete, maar nu lag de beslissing in zicht. Van de Picozzo's was nog slechts Giorgio over; van de Bianchi's leef den er nog drie: Carlo, z'n vrouw Gxovanna, en hun zoontje Camillo. Dat was drie om één; dat betekende een eindstrijd van ue bloedtragedie tusschen de Picozzo's en de Bian chi's, de ontknooping van het dra ma, waarvan eens het voorspel werd gespeeld in de donkerte van verre eeuwen. En op Giorgio rustte, als laatste van zijn geslacht, thans, in heel z'n gewicht, de heilige eed der vaderen; zwaar was die last En langzaam verstierf in den laatsten der Picozzo's het blije ge luk; z'n oogopslag was niet open meer en fier, geen jubelende, uit bundige woorden welden meer zin gend in hem op, en niet langer lag er over de ranken en boomen de iachende stilte van een paradijs. Zwaar en donker groeide in hem de .-laatstemming, en Giorgio bedacht, dat hij toch niet langer wachten mocht; té lang reeds had hij steeds weer uitgesteld. Z'n vader was dood, z'n broer Ricardo was dood, vermoord, beiden, dood door de Bianchi's, en soms was 't hem, of hij Ricardo naast zich voelde, en een isende stem hem wild opzweepte. Wanneer hij thans niet toesloeg, hij, als laatste, - dan zou een dag komen, dat Carlo toesloeg, en dan zouden de Picozzo's overwonner en uitge roeid zijn, voor eeuwig Vervuld van wraak en tegenzin ioerde Giorgio naar de helling der Monte Seipio. Wat het lot hem had toeebedeeld, zou hij als zijn taak volbrengen, maar innerlijk koester de hij een diepen afkeer. Z'n aard was van nature blijmoedig en op geruimd, en er scheen daar geer plaats voor zwarte hartstochten; doch loodzwaar drukte op hem de duistere, woeste eed van z'n voor geslacht, en er scheen geen ont komen mogelijk. Mocht hij een laf aard zijn, en wachten tot de Bianchi's hem? Hoe zouden ze hem smadelijk hoonen en vervloe ken, al zijn verwanten daar aan ge ne zijde! Welk een wilde, helsche beroering! De laatste der Picozzo's een onvolwaardige, een eerlooze, 'n schenner der heilige bloedwraak? Dat kon nooit zijn Dien dag, laat in den achterna middag, sloop hij vastberaden de helling van Monte Scipio op. De zon had reeds aan kracht ingeboet Rond de kale hoogspitsen van hel kustgebergte hingen blauzwart- omrande wolken. Een onweer broeide, en de natuur was loom en het was intens stil. Giorgio klemde onder zijn arm een karabijn en z'n blik was troebel en donker. Voorzichtig, klimmend, da lend en bukkend, langs slingerende paadjes, en over vale steenklompen, liep hij voort. En zoo naderde hij eet: witbepleisterd huisje, droomerig ge legen bij de Magnolia's en citroen boomen, het huisje der Bianchi's. Tei plaatse gekomen verborg hij zich be hoedzaam achter een massief brok steen, richtte zijn karabijn en wachtte de komende dingen. De haat omklemde hem thans geheel, en hij wist nu heel zeker, dat hij gi..g doo- den. Sterven zouden ze allemaal, de ellendigen, te beginnen bij Carlo, die z'n vader en z'n broeder door een verraderlijken kogel had geveld; de anderen zouden hem dan overgele verd zijn Doch terwijl hij daar zoo lag te wachten, bezeten door wrok en moordlust, verscheen niet Carlo, maar kwam plotseling een dartel jongetje het huisje uitgerend, de kleine Camillo; achter hem klonk roepend een vrouwenstem, maar het ventje holde stoeiend verder. In Giorgio's oogen lichtte een sinister licht. Wat maalde het ten slotte, dan maar eerst de kleine. Hij drukte de kolf vast aan zijn schou der, en mikte zorgvuldig, doch wat toen geschiedde herinnerde hij zich later niet precies meer; het ging te snel. Van onder de boomen kwam met een akelig geblaf een groote hond aangesneld; de tong hing uit den epen bek, en vlardig speeksel droop op het grijze bergwegje. Het was een dolle hond, die daar met groote sprongen op den kleinen Bianchi afstormde; het moest een kwestie zijn van enkele seconden. Waarom trok er zoo'n vreemde gloed n Giorgio's oogen? Waarop mikte hij nog? Toen scheen het te bliksemen uit z'n korte karabijn; een felle, droge knal, die zich donderend voort plantte langs de hellingen Op het kronkelwegje lag stil de hond z'n witte tanden dreigend bloot, een dun bloedstraaltje langs den kop Een meter verder stond een kind, met ronde, verschrikte kijkers En dan naderden snel menschen dit trieste groepje. Vanachter een rotsblok kwam een man naar voren, met open, fieren trek op z'n gelaat; onder z'n arm hield hij achteloos een karabijn. Vanuit het huisje holden iri pamschen angst een jonge vrouw, die zich vol teedere bezorgdheid over uen kleine boog, en 'n forsche, don- aere man, die verbijsterd, roerloos en onhandig bij den hond bleef staan. Dat groepje bleef daar zoo eigen aardig bijeen gedurende vele minu ten. Toen opende tenleste Carlo Bianchi onzeker stamelend z'n mond, en met neergeslagen oogen sprak hij: Mijn hand zou je niet aannemen, Giorgio Picozzo, maar ik zou haar je graag geven Toen bleef het weer lang stil. Door de magnolia's dreef een windje. Ver weg, langs de kale hoogspitsen, trok ken dreigende wolken af Nee, je hand zou ik niet aan nemen, Carlo Bianchi, zij zou me doen huiveren maar laten we zeggen, dat met dit schot de eer der Picozzo's is hersteld Mijn wraak is genomen; dat de vaderen mij ver geven Toen drupten langzaam dikke tranen langs den verweerden kop van Carlo Bianchi, en terwijl hij verward den ander naoogde, die met veerkrachtigen tred en hoog opge richt hoofd, zich verwijderde, mom pelde hij zacht: Dat de vaderen m ij vergeven, Giorgio Picozzo 't zijn de Bian chi's, die voor eeuwig zijn over wonnen. DE AMER1KAANSCHE MARINE. Washington, 5 Maart (D.N.B.) Vol gens een bericht van Associated Press heeft de voorzitter van de ma rinecommissie, Vinson, een wetsvoor stel ingediend, waarbij het Ameri- kaansche marinepersoneel wordt uit gebreid van 192.000 man tot minstens 232.000 man. Het voorstel zou den president tegelijkertijd machtigen het aantal manschappen van de Ame- rikaansche vloot en de mar ine-infan terie te brengen op het maximum van 300.000 man. Vinson vroeg te vens machtiging voor den aankoop van 200.000 ton scheepsruimte der koopvaardij voor de Amerikaansche defensie. DE KATHOLIEKE KERK IN DUITSCHLAND. Berlijn, 5 Maart (D.N.B.) Uit krin gen der katholieke geestelijkheid wordt medegedeeld, dat de katholie ke kerk in Duitschland thans over 38 gemotoriseerde kerken beschikt. Het betreft hier kleine altaren, die op auto's zijn gemonteerd en die in stre ken, waar weinig verkeer is, in dienst worden gesteld, ten einde zoodoende ook den inwoners van kleine dorpen de gelegenheid te geven de heilige mis bij te wonen. Ondanks de rant soeneering van benzine en auto's heb ben de desbetreffende autoriteiten hun medewerking verleend bij het aanschaffen van deze gemotoriseerde kerken. De eerste vijf van deze auto's zijn in Beieren in dienst gesteld. Men verwacht, dat er nog tien van deze gemotoriseerde kerken vervaardigd zullen worden, die dan ook bij de geestelijke verzorging der troepen in ver van elkaar liggende kampen gebruikt zullen worden. In de mees te gevallen worden deze auto's door de geestelijken zelf gereden. En in de dagen daarop klonk langs de helling van de Monte Rosso een heerlijk blijde zang; uitbundige klanken van zuiver gelukEn hoog in het pralende blauw van den hemel, dreven zachte witte wolkjes Op de aarde stond een mensch, vrij HANS GEORGE. ENGELAND BESCHOUWT BULGARIJE ALS „DOOR DEN VIJAND BEZET GEBIED". Berlijn, 5 Maart. (D.N.B.) Volgens den Engelschen berichtendienst heeft het ministerie voor de blok kade een decreet gepubliceerd, vol gens hetwelk Bulgarije thans als „door den vijand bezet gebied" be schouwd moet worden. Derhalve wordt Bulgarije met ingang van heden als vijandelijke bestemming beschouwd en staan alle goederen, die van Bulgaarschen oorsprong of Bulgaarsch eigendom zijn, bloot aan inbeslagneming. DE FRANSCHE VERLIEZEN. Genève, 5 Maart. (D.N.B.) De Fransche kranten kondigen vandaag een binnenkort verschijnend boek van Jean Labussiere aan, dat o.a. ge gevens bevat over de verliezen, die het Fransche leger in den veldtocht '39'40 geleden heeft. Het aantal dooden is officieel nog niet bekend, maar tot 15 Februari zijn 80.000 graven van Fransche soldaten in Frankrijk geteld en is geconstateerd, dat ten minste 20.000 militairen ver mist zijn, van wie tot dusver geen spoor gevonden is. Het aantal gewon den bedraagt 120.000. In totaal zijn 1.5 millioen man gevangen genomen. Er zijn 40.000 officieren gedood, ge wond, vermist of gevangen geno men en alleen van het corps actieve officieren 14.500 gevallen of in ge vangenschap geraakt, d.w.z. 65 pet. van de totale sterkte van dit corps. Volgens deze opgave zijn de ander halve maand van den voorjaarsveld- t.ocht 1940 Frankrijk op meer ver liezen te staan gekomen dan de eerste drie maanden van den oorlog van 1914. 163. De professor heeft inmiddels ook een der andere wachters gepakt. Doch als hij de tweede wil grijpen, blijkt het, dat die hem te slim af is geweest. Hij is spoorloos verdwenen. 164. De professor zoekt naar alle kanten, doch kan het tweede dier nergens vinden. Dat spijt hem, want deze gaat natuurlijk de anderen waarschuwen en daardoor kan het werk erg bemoeilijkt worden.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6