DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 143e Jaargang iMo. 56. Vrijdag 7 Maart 1941 Geslaagde tegenaanval op Keren. Britsche luchtaanvallen in Erythrea. Italiaansch legerbericht. VLIEGVELD OP MALTA AANGEVALLEN. Britsche poging om tot Noord-Frankr k door te dringen verijdeld. Het Duitsche legerbericht. Conferentie in Tokio met succes besloten. Het Japansche bemidde lingsvoorstel aanvaard. De vlucht van Carol naar Portugal. Met valsche passen over de grens. DISTRIBUTIE- NIEUWS Op Zaterdag publicatie van nieuwe bonnen. VERDUISTERINGS TIJDEN van 19.29 tot 8.12. op 12.59 ondèr 4.02 Ter dood veroordeeld. Het vonnis direct voltrokken. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, pctgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Ergens in Italië, 6 Maart (Stefani) Het 272ste communiqué van het Ita- liaansche hofdkwartier luidt: „Van het Grieksche front niets van beteekenis te melden. Onze vlieg tuigen hebben de havenwerken van het eiland Mytilene gebombardeerd. In Noord-Afrika levendige ver kenningsbedrijvigheid op den grond en in de lucht, de vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben op 4 Maart een der vijandelijke lucht- bases gebombardeerd. In den sector Keren in Oost-Afri- ka hebben wij een tegenaanval ge- dan op vijandelijke strijdkrachten, die des nachts door onze linies trachtten te sluipen. Wij hebbe. eenige gevangenen gemaakt. De vijand heeft luchtaanvallen op eenige plaatsen in Erythrea gedaan: er zijn geen slachtoffers te betreu ren, de schade is gering. Afdeelingen van het Duitsche vlie gercorps hebben de luchtbases op Malta herhaalde malen aangevallen. De installaties van een vliegveld, op den grond staande vliegtuigen en artilleriestellingen werden doel tref fend» bestookt met bommen en ma chinegeweervuur. Bij deze aanvallen werden drie vliegtuig .van het type Hurricane tijdens gevechten neerge schoten, drie andere toestellen van verschillend type werden op den grond vernield". Berlijn, 6 Maart (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend. De in Bulgarije binnenrukkende Duitsche troepen hebben op den vijfden Maart ondanks de moeilijke terreinsomstandigheden de gestelde dcelen bereikt. Een duikboot heeft weer 9.000 b.r.ti vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken gebracht en daarmede haar totale resultaat tot 27.000 b.r.t. opgevoerd. "In het gebied van de Middelland- sqhe Zee hebben Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers, die van Duitsche jagers vargezeld waren, het vliegveld Hai- far op het eiland Malta met groot succes aangevallen. Zij vernielden hangars en schuilplaatsen en ver nietigden verscheidene op den be- ganen grond staande vliegtuigen. Jachtvliegers schoten in luchtge vechten boven Malta drie Britsche vliegtuigen omlaag. Ook in Noord-Afrika deden Duit sche gevechtsvliegtuigen met goed gevolg een aanval op een vijandelijk vliegveld. Verkenningsvliegtuigen bombardeerden militaire installaties te Portsmouth en plaatsten daarbij treffers op kazernes en op het ter rein van de staatswerf. Aan de Oost kust van Schotland vernietigde een gevechtsvliegtuig met voltreffers een Britschen mijnenlegger. De poging van den vijand om in den loop van den dag met eenige gevechtsvliegtuigen onder bescher ming van jagers tot Noord-Frankrijk door te dringen, mislukte op den vastberaden afweer door formaties jachtvliegers en luchtdoelartillerie. Van in totaal zestien aanvallende vliegtuigen werden zes in luchtge vechten en een door luchtdoelartil irrie neergeschoten. Noch overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen het gebied van het Duit sche rijk binnengevlogen. In den tijd van 27 Februari tot 5 Maart verloor de vijand -bij elkaar 23 vliegtuigen, waarvan zestien in luchtgevechten, vijf door luchtdoel- artillerie en twee door de marine. Bovendienwerd een- aantal Brit sche vliegtuigen op den beganen grond vernield. In denzeifden tijd gingen vijftien eigen toestellen ver loren. De Duitsche aanvallen. Berlijn, 6 Maart (D.N.B.) Volgens een door den Engelschen berichten dienst bekendgemaakt communiqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart heeft de activiteit van het Duitsche luchwapen zich vandaag voornamelijk tot Oost- en Zuid-Oost- Engeland uitgestrekt. Daarbij zijn in East-Anglia, het graafschap Kent en hét gebied van Londen bommen ge worpen, die „een zekere schade" aan gericht en enkele slachtoffers ge- eischt hebben. Nanking, 6 Maart (D.N.B.) Vol gens een officieel bericht uit Tokio is de bemiddelingsconferentie aldaar met succes besloten. In kringen der Chineesche nationale regeering' hul digt men in dit verband de opvatting, dat de aanvaarding van de Japan sche bemiddelingsvoorstellen door Thailand en Fransch-Indochina den politieken invloed van Engeland en Amerika in het Zuid-Westelijke deel van Azië verlamt. De overeenkomst. Tokio, 6 Maart (D.N.B.) De over eenkomst tusschen Thailand en Fransch Indochina welke geschied is op grond van de Japansche bemidde lingsvoorstellen, wordt door een ge meenschappelijke mededeeling van de vertegenwoordigers van Japan, Frankrijk en Thailand bekend ge maakt. Verscheidene details, welke nog niet zijn opgehelderd, zullen bin nen enkele dagen geregeld worden. In die omstandigheden gelooft men, dat de wapenstilstand tusschen Frankrijk en Indochina, welke Vrij dagmiddag afloopt, niet meer ver lengd behoeft te worden. Gemeenschappelijk communiqué. Tokio, 6 Maart (D.N.B.) Zooals reeds gemeld, hebben de regeeringen van Japan, Thailand en Frankrijk een gemeenschappelijke mededeeling over de regeling van het conflict tus schen Thailand en Fransch Indochina uitgegeven. Deze mededeeling welke den vorm van een gemeenschappelijx communiqué heeft, is door de afdee- ling perszaken van de Japansche re geering gepubliceerd en vermeldt, dat de Fransche ambassadeur tijdens zijn onderhoud van heden met den mi nister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, er kennis van heeft ge geven, dat de regeering te Vichy de vóórnaamste punten van het Japan sche bemiddelingsvoorstel aanneemt. De bijzonderheden voor de definitie ve bijlegging van het grensconflict zullen langs den weg van onderhan delingen in de komende dagen'gere geld worden. Hiermede is het Japan sche bemiddelingsvoorstel door beide betrokken landen aanvaard, daar Thailand reeds kort geleden met het Japansche voorstel heeft ingestemd. Nadere besprekingen. Tokio, 7 Maart (D.N-.B.) Minister Matsoeoka en de Fransche ambassa deur, Henry, zijn, naar verluidt, bij hun onderhoud van gisteren ook ten aanzien van de bijzonderheden tot volledige overeenstemming gekomen. In welingelichte kringen verklaart men, dat de conferentie daarom ais geslaagd kan worden beschouwd. In de komende dagen moeten nog tech nische bijzonderheden worden be sproken. Omdat vandaag de wapen stilstand tusschen Thailand en Indo- China afloopt, zijn gisteren, naar men verder verneemt, nog besprekingen gehouden over de maatregelen, welke noodig zijn tot de onderteekening van het vredesverdrag. Te dezen aanzien is, zoo wordt medegedeeld, een „vriendschappelijk accoord" bereikt. Ex-koning Caroi. Madrid, 6 Maart (D.N.B.) Het offi- cieele Spaansche persbureau Cifra kenmerkt den vlucht van ex-koning Carol van Roemenië naar Lissabon als woordbreuk, daar hij zich, alvo rens hem verlof tot vestiging ver leend was, verplicht had, Spanje niet té verlaten. De vroegere koning be woonde met mevrouw Lupescu een reeks kamers in het grootste hotel van Sevilla. Op zijn .eerewoord had hij zich tegenover de Spaansche auto riteiten verplicht, geen poging tot vluchten te ondernemen, en het Spaansche grondgebied niet te ver laten. Krachtens dit eerewoord was hem een aanzienlijke vrijheid van beweging toegestaan. Carol kon in het hotel volkomen ongehinderd be zoeken ontvangen, telefoongesprek ken voeren en uitstapjes in groote Amerikaansche auto's maken. Kort voor zijn vlucht had hij bezoek ont vangen van een uit Portugal komen den vreemdeling, die hem en mevr. Lupescu van valsche passen voorzag. Met deze papieren is het blijkbaar ge lukt de Spaansche beambten aan de grens nabij Badajoz te bedriegen. Nadat, hun de passen waren overhan digd, verwijderden Carol en Lupescu zich uit het hotel te Sevilla onder het voorwendsel, een wandeling te wil len gaan maken. Zooals gebruikelijk werd Carol door geheime politie ver gezeld. Het gelukte hem echter deze bewaking spoedig na het verlaten van het hotel van zich af te schud den. Kort- daarop zag men hem aan het stuur van een groote auto op den hoofdverkeersweg in de richting van de Portugeésche grens rijden. Veertig kilometer voor de grens stapte Carol uit den Chrysler-wagen, waarin hij met groote snelheid naar de grens plaats Rosala de la Frontera gereden was, in een andere klaarstaande auto over. Ongehinderd passeerden Carol en mevr. Lupescu de Portugeesche grens. Hoe het gelukt is, alle eenigszins gemakkelijk te vervoeren - voorwer pen van waarde, zooals de juweelen van mevr. Lupescu en zelfs de kost bare collectie El Greco's van Carol in de auto te brengen, is voorloopig nog niet opgehelderd. Het hotel te Sevil la zit nog met een onbetaalde reke ning van 10.000 peseta's en Carol's eigen personeel, dat in Sevilla is ach tergebleven, komt eveneens twee maanden salaris te kort. Carol naar Amerika? Lissabon, 6 Maart (D.N.B.) Met betrekking tot de vlucht van ex-ko ning Carol en mevr. Lupescu uit Se villa verluidt, dat Carol reeds een dezer dagen naar Amerika zal ver trekken. DESERTIE ONDER INDISCHE TROEPEN. Sjanghai, 6 Maart (D.N.B.) Berich ten uit Bangkok melden, dat de de serteurs van de Indische troepen bij de Britsche strijdkrachten die als ge volg van de jongste versterking der verdediging van 'Singapore aan de grens tusschen Malakka en Thai land gestationneerd zijn, in dagelijks toenemend aantal de grens naar Thailand overschrijden. Volgens de zelfde bron zijn deze gevallen van desertie een gevolg van de vele wei geringen van gehoorzaamheid onder de Indische troepen in Malakka, die door de Britsthe officieren kracht'ig onderdrukt worden. DE DEBATTEN IN DEN AMERIKAANSCHEN SENAAT. Washington, 7 Maart (D.N.B.) Ir, de senaat is gisteren gesproken over Ellenders amendement, volgens het welk het optreden van leger en vloot tot het westelijk halfrond beperkt zou moeten blijven. De leider der de mocratische fractie, Barkley, sprak zich. tegen dit amendement uit. In dien het zou worden aangenomen, zeide hij, zou de indruk gewekt wor den, dat de Ver. Staten niet zouden optreden om hun burgers en belan gen ergens te beschermen, zoolang niet andere mogendheden de Philip- pijnen en andere Amerikaansche be zittingen op het westelijk halfrond zouden bedreigen. Het amendement zou door de wereld worden opgevat als een verklaring van het congres over de buitenlandsche politiek der regeering. Taft interrumpeerde hier met de vraag, of een dergelijke politieke ver klaring eenig verschil zou maken met de verklaringen over de buiten landsche politiek, door Roosevelt vóór zijn herkiezing afgelegd. Indien er geen verschil bestaat,1 kan men er ook geen bezwaar tegen hebben, dat deze politiek in de wet tot hulpver leening aan Engeland bevestigd wordt. Barkley antwoordde, dat hij geen landen met name wilde noemen, doch de minister van buitenlandsche zaken is van oordeel, dat het aanne men van het amendement zijn vrij heid van beweging aanzienlijk zou belemmeren. Wheeler wees er gp, dat Roosevelt gedurende de verkiezings campagne heeft verklaard, dat hij geen Amerikaansche troepen naar het buitenland zal zenden. Indien de Japanners op de Philippijnen of el ders Amerikaansche burgers zouden molesteeren, aldus Wheeler, zou ik tot de eersten behooren, die ze er uit wenschten te drijven. De Japanners moeten niet den indruk krijgen, dat mijn woorden beteekenen, dat Ame rika in zoo'n geval niet zouden vech ten. Hierop antwoordde Barkley, niet iets in de wet te willen brengen, dat bij een andere mogendheid de mee ning zou kunnen doen postvatten, dat de Ver. Staten weliswaar belangen in de geheele wereld hebben, doch deze niet zouden verdedigen. Wij kunnen niet verklaren, aldus Bark ley, dat buiten het westelijk half rond andere mogendheden beheev- scher der zeven zeeën zullen zijn. De republikein Brooks zeide, dat de verhoudingen sedert den tijd van Theodore Roosevelt veranderd zijn en dat men de vloot niet meer de halve wereld rond kan zenden, zon der dat zij beschoten wordt. De voorstanders van het wetsont werp werken nu aan een compro misvoorstel, dat het amendement van Ellender zou moeten vervangen en zou bepalen, dat het; wetsontwerp geen verandering zal brengen in de reeds bestaande volmachten van den president voor leger en vloot. DUITSCHE BLADEN OVER DE REDE VAN ALEXANDER. Berlijn, 6 Maart (D.N.B.) Een Britsche erkenning van de ongun stige zeestrategische positie van En geland, aldus betitelen de avondbla den de rede van den eersten lord der admiraliteit Alexander. De Nachtausgabe schrijft: Lord Alexander heeft de werkelijke situa tie van Engeland ter zee gekenmerki met den zin: „Met het oog op den strijd op den Atlantischen oceaan, die wel zeer spoedig zal beginnen, heb ben wij iedere gram energie van onze arbeiders en een voortdurend toene mende productie noodig". Daarmede heeft hij toegegeven, dat de Britsche vloot niet in staat is, aan den komen de Duitschen duikbootoorlog met succes het hoofd te bieden en dat op zijn minst nieuwe schepen noodig zijn, die nauwelijks gebouwd kunnen worden. Volgens zijn woorden ligt de beslissing niet zoozeer bij de vloot dan wel bij de handhaving der oorlogsproductie in Engeland. Deze hangt er echter van af, in welke" mate Duitsche duikbooten en vlieg tuigen de toevoeren naar Engeland verhinderen. HET BEZOEK VAN EDEN AAN ATHENE. Istanboel, 6 Maart (Stefani). Vol gens berichten uit Athene heeft Eden, na zijn besprekingen met de Grieksche staatslieden te hebben ge ëindigd, een onderhoud gehad met den Turkschen gezant te Athene. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in den vervolge de aanwijzing der nieuwe distributiebonnen niet meer in de avondbladen van Vrijdag, maar in die van Zaterdag gepubliceerd zullen worden. Het is .gebleken dat een be langrijk gedeelte van het pu bliek reeds op Zaterdag den winkelier tracht te bewegen distributiegoederen te leveren tegen afgifte van de eerst op Maandag ingaande bonnen. Teneinde dit euvel tegen te gaan is de bovengenoemde re geling getroffen. De nadeelen, welke hieruit voortvloeien voor personen die aangewezen zjjn op plaatselijke bladen, welke niet dagelijks verschijnen, wegen niet op tegen de voordeelen welke de nieuwe regeling medebrengt. De plaatselijke distributie diensten zullen zich evenwel in bet algemeen tijdig in kennis kunnen stellen van de onder scheiden bonnummers, zoodat de gegevens voor de bedoelde categorie van personen aldaar te verkrijgen zijn. SABOTAGE VOOR ENGELSCHE REKENING. Belgrado, 6 Maart (D.N.B.) In de Dalmatijnsche havenstad Split is de zer dagen een uit acht man bestaan de sabotagebende gearresteerd. Uit hetgeen hieromtrent thans bekend is geworden, was de leider dezer ben de de bekende Dalmatijnsche politi cus en vroegere afgevaardigde Pasj- trowitsj, die tot de Joegoslavische na tionale partij behoort. De bende moest voor Engelsche opdrachtge vers, vooral te Sjibenik en in anders Dalmatijnsche havens, in bauxiet la dende Duitsche schepen explosieve ladingen aanbrengen. Daar deze op dracht door bijzondere omstandighe den niet kon worden uitgevoerd, kregen de leden der bende van hun opdrachtgevers bevel, Italiaansche houtopslagplaatsen aan de Dalma tijnsche kust in brand te steken. De politie kon ook dit plan tijdig op het spoor komen en de leden der bende arresteeren. Tegelijkertijd werd een voorraad van veertig brandbommen eh magnetische bommen in beslag genomen. Als opdrachtgever noemen de ge arresteerden een ambtenaar van het Britsche consulaat te Agram, Hud son. Ook de voormalige minister An- djelinowitsj, die eveneens tot de lei ding van de Joegoslavische nationale partij behoort, schijnt door de afge legde verklaringen gecompromitteerd te worden. JOODSCHE ARBEIDSKRACHTEN IN DUITSCHLAND. Berlijn, 6 Maart (D.N.B.) Den laat- sten tijd zijn, naar de Börsenzeitung meldt, in toenemend^ mate Joodsche arbeidskrachten, die zich bij de ar beidsbeurzen meldden om werk te krijgen, in het arbeidsproces inge schakeld, ten einde Duitsche arbeids krachten voor dringende, in staatspo- litiek opzicht belangrijke, werkzaam heden vrij te maken en van alle ar beidsreserves ten volle gebruik te maken. De Joden worden ,in begin sel in gesloten groepen te werk ge steld en kunnen bij geschiktheid ook met belangrijke werkzaamheden be last worden. Zij ontvangen, onder voorwaarde, dat zij volwaardigen ar beid leveren, het volle arbeidsloon. Daar zij niet de lasten behoeven te dragen, die voor de Duitsche volks- genooten voortvloeien uit het feit, dat zij tot de volksgemeenschap be hooren, wordt van de Joodsche ar beidskrachten, ten einde te vermij den, dat zij tegenover de Duitsche arbeiders in het voordeel zijn, een sociale compensatie-belasting gehe ven. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 7 Maart: Het A.N.P. meldt: Een Jood, die te Amsterdam biljetten, waarin tot staking werd opgewekt, aanplakte, werd op heeter daad betrapt en ge vangen genomen. Door het krijgsgerecht te Amsterdam werd hij ter dood veroordeeld. Het vonnis is gistermiddag met den kogel voltrokken. VOLKSGAARKEUKENS IN ANTWERPEN. Brussel, 6 Maart (A.N.P.) De bur gemeester van Antwerpen Delweide, heeft aan de pers mededeelingen ver strekt over de volksgaarkeukens in zijn stad, waarvan er vijftien bestaan, die aan 27.000 menschen eten uitdee- len. Om de groote kosten te dekken welke hiermede gepaard gaan, heeft de stad Antwerpen reeds in October 1940 een crediet van tien millioen francs ter beschikking gesteld,, waar door het mogelijk was reeds op 4 No vember in zes lokalen de eerste maaltijden te verstrekken. Reeds op 31 Januari bedroeg het aantal der verstrekte maaltijden 9000 en begin Maart was de organisatie zoo uitge groeid, dat in 15 lokalen aan 27.000 menschen tegen drié francs een warme maaltijd verstrekt werd. Ten einde echter een nog grooter deel der bevolking van deze maaltijden te kunnen laten genieten, heeft de Bel gische Winterhulp zich bereid ver klaard, de helft van den kostenden prijs voor haar rekening te nemen, zoodat het thans 'mogelijk is een warm middagmaal voor 1franc te krijgen. Om elk misbruik te voorko men, ontvangen de Antwerpsche bur gers die hiervan gebruik maken een kaart, waaraan men kan zien, hoeveel leden van het gezin recht op het goedkoope eten hebben. Het is dus uitgesolten meer porties af te halen dan den houder van de kaart en zijn gezin toekomt. Het eten wordt bereid en uitgereikt in nette, vrien delijk ingerichten en van moderne fornuizen voorziene lokalen. De burgemeester deelde nog mede, dat de volksgaarkeukens voorraden hebben tot den volgenden oogst, zoo dat overeenkomstig het belangrijkste doel van de geheele organisatie, nie mand honger behoeft te lijden. HET VERTREK VAN DEN ENGELSCHEN GEZANT UIT SOFIA. Belgrado, 6 Maart (D.N.B.) De En gelsche gezant in Sofia heeft aan een verslaggever van Politika na, zijn bezoek aan den Bulgaarschen minis ter-president Filoff verklaard, dat hij alles in het werk heeft gesteld om tot een samengaan tusschen 'Bulgarije en Engeland te geraken. Hij moest ech ter tot zijn leedwezen zeggen, dat zijn taak hier niet gelukt is. 'Naar alle waarschijnlijkheid zal hij Maan dag of uiterlijk Dinsdag vertrekken. Aan een verslaggever van Vreme verklaarde hij, dat de Bulgaarsche ministerpresident bij de ontvangst verklaard heeft, van de overwinning van Duitschland overtuigd te zijn. De gezant bevestigde, dat hij Filoff ver zocht had, hem tevens de diplomaten- passen te verstrekken voor de ver tegenwoordigers der vorige regeerin gen van België, Nederland en Polen. Gemeenschappelijk zouden zij dan naar Londen vertrekken. Dr. Willem Mengelberg bij den paus. (D.N.B.) - Dr. Willem Mengel berg is gisteren door den paus in audiëntie ontvangen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1