GRIEPW HET GEh jfauiMetou AGENDA Wettelijke regeling der. dierenbescherming. Wanneer zal het Alkmaarsche asyl opgericht worden? LAATSTE BERICHTEN l'JHIWMm Nieuwe Amste wethoud AMSTERD Al BEUR VAN HET DOODELUK EERSTE BLAD. Alkmaar, Maandag. DE VEEVORDERING. Voor de veevordering werden he den slechts 35 runderen aangevoerd (vorige week 75 en de week daar voor 240). Van dit aantal moet allereerst het deel af voor de Duitsche weermacht, een deel voor de ziekenhuizen en de Centrale Keuken, terwijl het over blijvende deel nog gedeeld moet worden met de buitengemeenten. Voor de consumenten van de slagers blijven dan ook deze week slechts enkele koeien beschikbaar. De sla gers zullen dan ook Zaterdag nage noeg geen rundvleesch verkrijgbaar hebben. Met het nuchtere kalfs- vleesch staat het er beter voor. De aanvoer bedroeg heden n.l. 350 stuks nuchtere kalveren tegen 300 in d vorige week en 450 in 'dezelfde week van het vorig jaar. COMPLOT VAN KETTING- HANDELAREN ONTDEKT. Voor 5000 gulden in beslag genomen. Rechercheurs en controleurs van den Centralen Crisiscontroledienst hebben op het einde van de vorige week in opslagplaatsen in de Zaan streek, Den Beemster, Egmond en Castricum bij kettinghandelaren 337 kazen, 500 kg varkens- en rund vleesch, 35 kisten abrikozen, 23 va ten zeep en zeepcrême, een partij inlandsche tarwe, 100 kg zeeppoeder en 2000 stuks toiletzeep in beslag genomen. Deze artikelen werden tegen een veel te hoogen prijs bui ten de distributie aan den man ge bracht. Tegen tien leden van het ccmplot is proces-verbaal opgemaakt ter zake van overtreding van de hamster- en prijsopdrijvingswet, de distributiewet en het voedselvoor- zieningsbesluit. De recherche had een tip gekregen en onderhandelingen over den ver koop werden aangeknoopt. Een van de politiemannen zag kans als taxi chauffeur de heeren te vervoeren naar de verschillende verblijfplaat sen, toen de aspirant-kooper met in ternationale relaties de partij wilde zien, alvorens tot koopen over te gaan. Vor een waarde van 5000 gulden kon in beslag worden genomen. De goederen zijn aan de gewone distri- butievoorraden toegevoegd. PRIJZEN VOOR CONTRACT TEELT. De prijzen, welke zullen gelden voor de op contract te telen pro ducten, ingevolge de uitbreiding van de teelt met 2500 h.a. buiten de gewone teeltvergunningen om, waren bij de bekendmaking van die regeling nog niet bekend. Thans heeft Dp Tuinderij, het officieel orgaan van het Centraal Bureau v. d. Veilingen in Nederland, verno men, dat deze prijzen zullen zijn: voor doperwten 12, dubbele boo- nen zonder draad 13, peen 3, prei 6 en knolselderij zonder lof 7.80 per 100 kg. De toewijzing der te telen pro ducten zal wel binnen enkele dagen volgen, terwijl er bovendien nog gelegenheid schijnt te zijn om voor de teelt van enkele dezer producten alsnog opgave te doen om in aanmerking te komen. BEKROOND. Het hoofdbestuur der Evange lische Maatschappij heeft onlangs een prijsvraag uitgeschreven voor een geschrift, handelende over „De taak van het protestantisme in het heden. Van de ingekomen manus cripten werd dat van ds. H. A. Enklaar te Den Helder bekroond. NEDERL. BURGEMEESTERS NAAR DUITSCHLAND. De burgemeester van Zijpe, mr. D. Breebaart, is door den commis saris der provincie Noordholland uitgenoodigd om deel te nemen aan een studiereis van Nederlandsche burgemeesters door Duitschland. GESLAAGD. Voor het examen voor lingerie en huishoudkleeding zijn geslaagd de dames D. de Geus te Koedijk; T. Moerbeek en N. Ouweltjes te Drie huizen; T. Tesselaar te Warmen- huizen en T. Volger te Grootscher mer; voor costumière mej. S. v. d. Berg te Alkmaar. DE BONTE SPELERS NAAR HAARLEM. Op uitnoodiging van de Neder landsche Reisvereeniging, afdeeling Haarlem, zullen de Bonte Spelers van Alkmaar a.s. Zaterdag aldaar hun cabaret-revue „Volle Maan" opvoeren. Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdn. Jud Süss (rom.); hoofdrollen Ferdinand Marian, Heinrich George, Kristina Söderbaum, Werner Kraus e.a. Toe gang bovei 18 jaar. (Geprolongeerd) Harmonie-theater, 7 uur, hoofdn Schandaalorr Veronika (am,); hoofd rollen Gusti Huber en Wolf Albach- Retty. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag geen voorstelling. Roxy-theater, 7 uur, hoofdnummer De blanke vrouw van den maha- radja (rom.); hoofdrollen Isa Miran da, Gustav Diessl en Attila Hörbiger, Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, huif 3, matine: City-theater, 7 uur, hoofdnummer Die Fledermaus (operette); hoofd rollen Lida Baarova en Hans Söhn- ker. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 12 Maart, 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Lastige Mannen door het Ned. Tooneel (dir. C. v. d. Lugt Melsert). OPROEPING CANDIDATEN VOOR DE EXAMENS LANDMACHINIST 1941. De commissie, belast met het af nemen der examens landmachinist 3 941, breng ter kennis van belang hebbenden, dat de aangifte voor de deelname aan de voorjaarsexamers 1941 is opengesteld tot uiterlijk 1 April 1941. Het eerste (schriftelijke) gedeelte zal bij voldoende deelname worden afgenomen o.a. te Alkmaar. Aanmeldingsformulieren en in lichtingen worden verstrekt door bet secretariaat: Amsterdam, Tol lensstraat 62. EEN BESTE GEIT. In de vorige week verloor de heer A. K. alhier te Alkmaar zijn beste melkgeit. Bij de slachting aan het abattoir bleek, dat de geit een hoeveelheid van 20 pond vet had. Het personeel van het slacht huis en de daar gaande en komende slagers stonden verbaasd. Het komt meermalen voor, dat een koe geen 20 pond vet geeft, zoo verzekerde men ons. Inmiddels heeft men den eigenaar een armen drommel, d:e bovendien zwak is en melk moet ge bruiken grootendeels schadeloos gesteld met een bedrag van 45. Wel is een geit veel duurder, maar het getuigt van medeleven in het ver lies van de „koe van den werk man". EEN MOOIE TOONEELAVOND IN 'T GULDEN VLIES. A.s. Woensdag 12 Maart (lichte maan), aanvang 's avonds half acht, wordt in 't Gulden Vlies een opvoe ring gegeven van het succesvolle blijspel „Lastige mannen", van Fred. Lonsdale. In den korten tijd dat dit stuk op het repertoire van het Nederlandsch Tooneel voorkomt, heeft het al meer dan 25 opvoeringen beleefd- De hoofdrollen worden vervuld door Cor v. d. Lugt Melsert, Mien Duymaer van Twist, Anton Roe mer en Josephine v. Gasteren. Men krijgt in dit alleraardigste stuk met zijn sprankelenden dialoog de gelegenheid om Cor v. d. Lugt Melsert in één zijner fijnste rollen te zien. Zooals hij dezen hertog van Bristol speelt, is het niet te verbe teren. Maar ook de overige uitvoe renden spelen prachtige rollen op buitengewone wijze in een zeer aan trekkelijk milieu. Met recht mag gesproken worden van vlot samen spel in een boeiend amusements- sluk, terwijl de Maasbode na de eerste opvoering sprak van een stuk raak en geestig van typeering en mooi van aankleeding. Een wel verzorgde opvoering die zeker kan aanbevolen worden. Men kan dus zeker Woensdag een interessanten tooneelavond verwachten. EEN AARDIG BOEKJE OVER OUD-ALKMAAR. Het bestuur der Vereeniging Oud-Alkmaar heeft een interessant pi opaganda-boekje uitgegeven. Men vindt daarin o.a. een afbeelding van een zegel der stad Alkmaar, dat ge drukt was op een brief door Burge- meesteren, Schepenen en Raden der stad op den 14 April 1439 geschre ven aan die van Abbekerk. Het koperen signet waarmee het ge drukt is, werd in het jaar 1582 in een zilveren verwisseld. Van Alkmaar's rijke geschiedenis wordt getuigd door de vele oude bouwwerken welke het nog bezit. Ai ging er veel verloren, er bleef nog veel dat den grooten slooper, den tijd weerstond en van veel van dit oude getuigen in dit boekje zeer fraaie teekeningen vervaar digd door den Alkmaarsche teeke naar, den-heer R. Bankert. Afbeel dingen, teekeningen en cliché's zijn door de directie dei N. Holl. Levens verzekering Mtp. N.V. van 1891 alhier, welwillend beschikbaar ge steld. Afgebeeld zijn een huis aan de Gedempte Baansloot, een binnen huisje aan de Hekelstraat', de pomp van de Vischmarkt, de ingang van de Kapelkerk, de Kromme Elle boogsteeg, 't Waaigat, 't Splinter Hofje en 't Hof van Sonoy. Het doel der vereeniging is de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving te bescher men en, te bewaren door het ver zamelen, van gegevens en het ver spreiden van kennis over Alkmaar en omgeving, alsmede het in goeden staat behouden of doen behouden van roerende of onroerende goede ren, die kunnen dienen ter verdui delijking en illustreering dier kennis. Door een bijgevoegd inschrij- vingsbillet kan men zich opgeven als fondateur (trice), donateur (trice) of als lid der vereeniging. DE NIEUWE FILM „TANAH SABRANG"IN DE HARMONIE. Door prettige samenwerking van de plaatselijke besturen van de Ver eeniging „Oost en West" en Volks universiteit, zal Alkmaar ook de mooie nieuwe Indische film „Tanah Sabrang" (het Land aan den Over kant) te genieten krijgen. Deze op last der Indische re geering gemaakte film is niet slechts fototechnisch schitterend geslaagd, doch de prachtige natuur opnamen plaatsen ons midden in het heerlijke tropenland Java. Alhoewel deze film gemaakt is voor de Javaan, om de door de ge weldige bevolkingstoename hoog- noodige volksverhuizing aan te moedigen, is de aaneenrijging der beelden zoo bekoorlijk, het leven en bewegen der Javanen zoo natuur getrouw weergegeven, dat deze film inderdaad een der beste op dit gebied genoemd kan worden. Bovendien vertolkt de vervaardir ger hiervan den heer M. Fran ken het ontstaan en doel dezer eerste Javaansche geluidsfilm op zeer bevattelijke wijze en in een dusdanig onderhoudende trant, dat het de bezoekers inderdaad een goed inzicht geeft van de dikwijls moeilijke problemen waarvoor onze Indische regeering zich soms ge plaatst ziet. Met groot respect en waardeering voor ons uitstekend Indische bestuursapparaat wordt men gewaar, op welke uiterst tact- tische wijze deze problemen wor den aangepakt en opgelost. Dat het moeilijke problemen zijn die zich voordoen, blijkt wel als men bedenkt dat Java in 1860 nog slechts 12 millioen zielen telde, terwijl dit in 1900 reeds tot 28 mil lioen was gestegen, en thans niet minder dan 48 millioen bedraagt. Deze bevolkingstoename komt thans overeen met een jaarlijks surplus van ruim 700.000 zielen. Dat dit bestuurszorgen met zich brengt behoeft geen nader betoog, doch dat een kleine mogendheid als Nederland dit groote vraagstuk weet op te lossen, strekt ons land er. ons volk tot groote eer. Oost en West zoowel als de Volksuniversiteit hebben met deze film een uitstekende keuze gedaan, want er zullen veel, zeer veel stad en streekbewoners zijn, die dil grootsche werk en de moeilijk heden die hieraan verbonden zijn eens zelf aanschouwelijk willen gaan zien. Bovendien valt de datum 13 Maart tesamen met een volle maan, zoodat duisternis geen bezwaar behoeft te zijn. Wij besluiten met te verwijzen naar de betreffende aankondiging iri dit blad, en met het devies van Oost en West „Ons Koloniaalbelang is een wezenlijk groot Lansbe- lang!" die zich in dit schijnbaar zoo zon tiige milieu op zulk een duistere v.-ijze manifesteerde? Allemaal vra gen, die niet zoo gemakkelijk wa ren te beantwoorden. De deelnemers aan het uitstapje kenden elkaar allen goed, zij wa ren ten deële zelfs zeer met elkaar bevriend. En voor moord moet toch in de eerste plaats een motief aan wezig zijn; dat is het juist, wat naar het schijnt volledig ontbreekt. Het onderzoek naar den moordenaar leidt tot een verdenking van bijna al deze jonge menschen, die aan het tragische uitstapje hebben deelge nomen. Het zijn menschen, wier kleine en groote harstochten de gedachten aan een moord niet uit sluiten, maar tegen geen van wie toch voldoende aanwijzingen schij nên te bestaan om den dader of de daderes van de misdaad onder hen te zoeken. Tegen den achter grond van dit plotselinge sterfge val speelt zich hun bestaan af Liefde en haat mengen zich met de dagelijksche dingen des levens en het is vooral daarom dat er zulk een bijzondere sfeer hangt om Het Geheim van het doodelijke Gif. FEEST U.L.O.-SCHOOL- VEREENIGING. Het jaarlijksche feest van de u.l.o.-schoolvereeniging Emagosas (Eendracht maakt goed samenspel) dat aanvankelijk op een later uur zou worden gehouden, heeft Zater dagmiddag om 4 uur plaats gehad in verband met de toen nog bestaande bepaling van vervroegde sluting. In dit geval heeft het feest daardoor niet aan gezelligheid ingeboet: het mag bijzonder goed geslaagd worden genoemd. Dat was natuurlijk voor een zeer groot deel te danken aan de revue „Je moet het zoo nauw maar niet nemen", een product van eigen leden der vereeniging en ge heel door eigen krachten opge voerd, waardoor de naam der ver eeniging wel als een zeer goed ge kozen devies kan worden aan gemerkt. De verschillende scènes en schet sen werden bijzonder op prijs ge steld, wat bewezen werd door het zeer gulle applaus van de goed ge vulde zaal (ouders der leerlingen, vertegenwoordigers van andere schoolvereenigingen en natuurlijk het personeel der school). De vlinderdans, na de pauze uit gevoerd door een der jongste mede werkenden, lokte zoo'n grooten bij val uit, dat dit nummer werd ge bisseerd. De bloemen, aan de danseres aangeboden, vormden zeer zeker een welverdiende hulde. Na gfloop van het programma werd er nog een paar uurtjes met veel animo gedanst. ONS NIEUWE FEUILLETON. Zes jonge menschen maken teza men een autotochtje in de omge ving van de stad. Het lijkt een idylle: in twee auto's rijden ze van huis, ze laten de stadsbebouwing achter zich en vermeien zich in de vrije natuur, die hen op een zonni- gen herfstmorgen naar buiten lo' Twee meisjes en vier jongemannen genieten van hun jeugd en laten hun zorgen ver achter zich. Als ze ergens óp een mooi plekje zijn ge komen, zetten ze hun auto's aan den kant van den weg neer en stappen uit. Koffers worden voor den dag gehaald, want er is ook aan mondvoorraad gedacht, en een flesch wordt ontkurkt. Het zou in derdaad een idylle kunnen zijn, in dien dit picnicpartijtje niet zoo tragisch eindigde. Het nieuwe feuilleton, met welks publicatie wij een aanvang maken, vertelt van dit tragische einde, dat aan een der deelnemers het leven kost. Was het een toeval? Zonder twijfel niet. Een der andere deel nemers werd ernstig ziek, maar kon, dank zij dadelijk ingeroepen medische hulp, in het leven gehou den worden. Zelfmoord scheen dus uitgesloten. Het was moord; ten minste, alle aanwijzingen wezen in die richting. Maar wat leefde er in dit groepje jonge menschen, dat In 2ulk een misdaad tot uiting kwam? Had het slachtoffer vijanden onder do andere deelnemers, of was het misschien een invloed van buiten, EXTRA BROODRANTSOEN VOOR TUINBOUWERS. Men schrijft ons: Het is nog niet zoo lang geleden, dat wij berichtten, dat de tuinbou wers een extra rantsoen brood zouden krijgen, tengevolge van de bemoeiingen van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. Die verstrekking is toen niet doorgegaan. Er kwam plotse ling een kink in den kabel. Het Centr. Bureau deelt thans mede, dat het zijn pogingen om voor de tuinbouwers een extra rantsoen brood en vet te verkrijgen heeft voortgezet. Deze pogingen zijn nu ten deele met succes bekroond. Het resultaat van de besprekin gen is, dat aan de tuinders een dub bel rantsoen brood zal worden verstrekt. De aanschrijving aan de plaatselijke distributiediensten, waarin van deze verhooging van het broodrantsoen voor tuinders mel ding wordt gemaakt, is reeds in het begin van de vorige week verzon den. De tuindex-s, die voor dit extra rantsoen in aanmerking willen ko men, kunnen zich derhalve om for mulieren voor het aanvragen van extra-broodkaarten wenden tot den distributiedienst in de plaats hun ner inwoning. Met het extra-rantsoen vet is hei niet zoo vlot gegaan. Daartegen blijken nog bezwaren te bestaan, niet, dat men meent, dat de tuin ders het wel zonder dit vet kunnen stellen, maar er zijn andere be zwaren. STOMPETOREN. Uitvoering zangver. Crescendo. - Hoe gaarne had Zondagmiddag het bestuur van Crescendo de zaal in café Kamsteeg geheel bezet gezien! Helaas toonden de dorpsgenooten op ontstellende wijze, hoe weinig be langstelling men heeft voor den arbeid en den ondernemingsdurf van het wakkere zanggezelschap onder leiding van zijn directeur, den heer H. J. Zaal. Was het, omdat door de bijzondere omstandigheden het con cert op den middag plaats had? Wij weten het niet maar betreuren het, dat de zaal zoo leeg was, ofschoon het prettig aandeed, dat eenige ware muziek- en zangliefhebbers in den regen uit Schermerhorn den tocht naar de „Apollo-hal" hadden onder nomen. De voorzitter, de heer Blauw, be groette in het bijzonder mevrouw en burgemeester Posch, en schetste de moeilijkheden, waarmee de vereeni ging in den afgeloopen winter b(j de repetities had te kampen gehad. Het verheugde hem, dat de uitvoering kon doorgaan en dat hij de leden van het Alkm. Salonorkest met hun directeur, den heer A. de Vlieger, Wanneer eenmaal ons land weer vrij en, naar wij vertrouwen, onaf hankelijk zal zijn, zal blijken dat het contact met onze Duitsche buren van zeer grooten invloed op het definitief opruimen van vele ver ouderde en ongewenschte toestan den is geweest en dat het ook goede plannen, die al te lang bekeken en besproken werden zonder tot uitvoe ring te kunnen komen, op krachtige wijze den weg tot verwezenlijking gebaand heeft. Mr. Backer, de nieuwe commissaris onzer provincie, heeft er Zaterdag in zijn interessante installatierede reeds op gewezen, dat de oorlog en zijn gevolgen definitief een einde aan de Hollandsche hokjes- en schotjesgeest hebben gemaakt en ook het oude stelsel der werkloosheidszorg waar bij velen die werken konden, op straffe van onthouding van alle over heidszorg, tot nietsdoen werden ge dwongen, zal in een herboren Nederland zeker geen aanhangers meer vinden. Er zijn vele vraagstukken die bui ten alle politieke inzichten staan en ieder, hoe zijn godsdienstige of poli tieke richting ook moge zijn, moeten interesseeren en tot de grootst moge lijke samenwerking moeten brengen Daaronder behoort de dieren bescherming en het is van alge- meene bekendheid dat over de voor naamste problemen daarvan veel ge dacht en veel gesproken is zonder dat men tot dusver iets bereikt heeft, dat algemeen tevredenheid kon wek ken. Er waren slechts enkele zeer sobere bepalingen in het strafwet boek waardoor tegen dierenmishan deling kon worden opgetreden en al was het een. verblijdend verschijnsel, dat vele leden van de rechterlijke macht bij de bestraffing van dieren beulen zoo ver gingen als maar eenigszins mogelijk was, de leemten in de wet waren oorzaak, dat alleen de ergerlijkste kwellingen waar onder het opzettelijk onthouden van eten en drinken en de duidelijk ge constateerde ernstige mishandelingen met succes geverbaliseerd en ge vonnist konden worden. Elders in dit blad zal men kunnen lezen, dat de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren Zaterdag in Den Haag een bijeenkomst belegd heeft in verband met een hoogst nood zakelijke wettelijke regeling der dierenbescherming, welke thans door het Dep. van Sociale Zaken ter hand is genomen. De onder-voorzitter, de heer Van Poelgeest heeft op deze bijeenkomst een overzicht gegeven van datgene, wat door de vereeniging in de afge loopen jaren reeds voor de voorbe reiding van een wettelijke regeling verricht werd en de gevolmachtigde voor veterinaire aangelegenheden van den Rijkscommissaris Oberregie- rungsrat Dr. Pschorr heeft er daarna op gewezen, dat men van Duitsche zijde groot belang in dit vraagstuk stelt en zeer zeker reeds zou hebben ingegrepen als het vele voorberei dend werk van Nederlandsche zijde niet tot verdere samenwerking ge noopt had. In Duitschland is reeds in 1933 een groote, algemeene wet op de dieren bescherming tot stand gekomen en van de voorbeelden der Duitslche wetgeving op dit gebied zal men thans hier te lande kunnen profi- teeren, waardoor de wet den rechter een bruikbaar wapen in de hand zal geven tegenover dierenmishandeling.' Er werd daarbij gewezen op betere voorschriften ten aanzien van trek en kettinghonden en een voortdu rende controle der vivisectie, waar door bloedige proeven op dieren niet meer mogelijk zullen blijken. Door deze daadkrachtige Duitsche medewerking zal er dan eindelijk in ons land een wettelijke regeling komen, waardoor dierenbeulen streng gestraft kunnen worden. Zooals voor het geheele land, is dit ook voor Alkmaar van groote betee- kenis en in verband daarmede zou den wij er tevens op willen wijzen, dat de plannen om hier een dieren- asyi te stichten, nog altijd maar plannen zijn gebleven, terwijl dage lijks blijkt, dat er aan deze uiterst nuttige en humane instelling in deze gemeente reeds jarenlang groote be hoefte bestaat. Het moet niet langer mogelijk zijn, dat een inspecteur der plaatselijke vereeniging, door zijn liefde tot het dier daartoe gedreven, als particu lier vrijwel dagelijks den last on dervindt van het opsporen en onder dak brengen van allerlei zwervende of gewonde dieren, die men vaak een voudig bij hem op den stoep zet. Met hoeveel toewijding hij en zijn vrouw de taak der daadwerkelijke dieren bescherming ook op zich hebben ge nomen, er zijn tenslotte grenzen, waarbuiten men niet op particuliere liefdadigheid zal mogen parasiteeren. Te veel zieke, zwervende of ge wonde dieren kunnen in het huidige Alkmaarsche systeem niet die ver zorging en bestemming vinden, welke men hen zoo gaarne zou willen geven. Noodig is hier allereerst de stich ting van een dierenasyl, waarin al die zwervers en zieken liefderijk worden opgenomen, waarin zij een passende verzorging kunnen vinden en zoo dit noodzakelijk mocht zijn op pijnlooze wijze kunnen worden afgemaakt. Reeds jarenlang heeft de Alkmaar sche afdeeling voor een asyl een klein kapitaaltje, hoofdzakelijk door het uitgeven van dubbeltjesloten, bijeen gebracht. Meermalen heeft men reeds op het punt gestaan, een geschikt huis als asyl in te richten, maar er bleek altijd weer verschil van in zicht of een zoodanig asyl in of buiten de stad moet worden op gericht. Wellicht zal de meerdere belang stelling voor de bescherming van het dier, welke door de komende rege ling zeker nog vergroot zal worden, de nog ontbrekende som aan het reeds gespaarde kunnen toe voegen en zal naar de o.i, beste inzichten van den inspecteur het asyl tot stand kunnen komen, dicht bij, maar toch buiten de gemeente, zoodat geen omwonenden zich over het lawaai, dat altijd aan een tehuis voor zwervende en zieke honden is verbonden, behoeven te beklagen. Meer dan ooit is het thans tijd de hand aan den ploeg te slaan en Alkmaar datgene te geven, waaraan de behoefte reeds vele jaren zoo overduidelijk is gebleken. bereid had gevonden, mede-te con certeeren. Ook de luisteraars kunnen daar blij om zijn. Nimmer nog heeft men in ons, dorp van zoo goede mu ziek kunnen genieten; alle nummers werden in aandachtige stilte aange hoord en verw'erven een luid applaus. Buitengewoon mooi klonken de liederen die „Crescendo" ten ge- hoore bracht en door het orkest werden begeleid, waarvan „De Hei lige Stad", ,,'k Zie aan 't Raam", en „Donauzanger" uitblonken. Het jongste lid van het A. S. O. bege leidde het koor zeer verdienstelijk op de piano bij het lied „Zigeuner leven", een prachtige prestatie van den twaalfjarigen Siem Volkers. Spontaan gaf het A. S. O. een toegift na een daverend applaus Het was een middag van heerlijk- kunstgenot. WIERINGERWAARD. Handel in stieren reeds begonnen. - Was het voorgaande jaren zoo, dat de handel in dekstieren zich meer op de centrale stierenkeuring concentreerde, thans zijn in de fok- vereeniging alhier reeds een 4-tal dieren verkocht. Naast een drietal, dat naar het Zuiden van deze pro vincie verkocht werd, is dezer da gen nog een stier naar Hekelingen in Zuidholland verkocht. (Ongecorrigeerd.), VAN RAFPARD NAAR DE WAFFEN S.S. Het A.N.P. meldt: Tijdens een hedenmiddag in het volksgebouw gehouden jaarvergadering van den kring den Haag van de nat. soc. Nederl. arb. partij heeft de leider van deze partij dr. E. H. van Rappard, naar ons wordt medege deeld, bekend gemaakt, dat hij zich, als vrijwilliger heeft gemeld voor de Waffen S. S., dat hij hiervoor goedgekeurd is en dat hij hedenav. naar Duitschland zal vertrekken, „om met de wapens in de hand de lotsverbondenheid van het Neder- Duitsche volk met het Duitsche broedervolk te bewijzen". In zijn afscheidsrede spoorde dr. van Rappard zijn medestrijders aan den strijd vol te houden en hij gaf hen voor den tijd, dat hij afwezig zal zijn het parool: „Dood aan het separatisme! Alles voor Groot-Duitschland". Verder verneemt het A.N.P., dat in de komende week een groot aan tal vrijwilligers uit de N.S.N.A.F. en haar S. A. naar de Waffen S. S. in Duitschland zal vertrekken 'ten einde op korten termijn te worden opgeleid. SMUTS TE PRETORIA TERUGGEKEERD. Lissabon, 10 Maart (D.N.B.) De Zuid-Afrikaansche minister-presi-- dent, generaal Smuts, is, naar uit Pretoria gemeld wordt, gisteren daar aangekomen. Hij verklaarde voldaan te zijn over de besprekingen, die hij te Cairo met Eden en Dill gehad heeft, en over wat hij in Kenya en Oost-Afrika gezien heeft. Hij zeide: „Wij staan aan den vooravond van belangrijke gebeurtenissen." DE AARDE BEEFT. Belgrado, 10 Maart (D.N.B.) Het seismologisch observatorium van Belgrado deelt mede, dat Zondag avond om 19 uur 31, middel-Euro- peeschen tijd, een krachtige aardbe ving is geregistreerd. De grootste schok der beving, welker epicentrum ongeveer 230 km ten Z. van Belgra do is gelegen aan den "toegang tot het historische Amselfeld, had een kracht van 10 micronen. EERSTE BLAI Help Uw keel infectie vo< met de beproefde geneeskr: De regeerin-gscommi mester E. J. Voute, h< de wethouders benoer beheer der achter hu melde afdeelingen op de heer Jac. Rustig drukkelij-k verzoek v£ ringseommissaris zich verklaard het w< voorloopig te blijve financier, bedrijven richtingen. de Heer J. H. van open-bare gezohdheid, wezen, bevolkingsreg lij'ke stand en voorts m-aatschappelijken stc telij-ke verzorgingshui den van dagen, het w burgerweeshuis, te in stadsbestedelingen en leening) en de keurin •waren,, die tot nu toe deelibg levensmiddels de. Ir. C. J. Neiszen: P ken en Volkshuisvest: .Dr. J. Smit: Onder en Wetenschappen, tei tijdelijk zal waarnemei en arbeidszaken, stati: middelen, (behalve dienst van waren), schoonmaak-, bad- en ting, marktwezen, m steun ,behale het deel Van der Bend is toege OPGAVB AMSTERDAMSCHE Bijkantoor Alk van Maandag 10 M STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 11 33)4 Nederl 3 Ned.-lndië 1937. BANK-1NSTELLINGEN Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank. IND. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delft Cert. NederL Ford Lever Bros PhiL Gloeil. Gem. Bezit IND. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper North American Rayon. Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. P-tr Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChina—Japan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deü Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Illinois Centra) Southern Pacific Southern Railw. Union Pacific Can Pac i) Door FRANK HOOFDSTUK Kamer 218 bevond tweede verdieping van gebouw, waarin het van politie gevestigd is een kamer als honderd het omvangrijke gebt hoofdinspecteur Kybant afdeeling moordzaken 1 ging gedaan om er een persoonlijk cachet aan Aan den muur, te schrijftafel, hing een k en al sloeg deze klok kamer was er toch lev aanzicht en vriendelijk worden. Den koekoeksl moeten afzetten,' want Larris in de kamer er van het geroep van d* nerveus. „Neem het me niet 1

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2