Nieuwe richtlijnen voor land- en tuinbouw* producten. Voortaan „De Nederland sche Omroep", Uitzonderingstoestand opgeheven. Uitpoteri ongekeurde roode star verboden, ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAF 10 MAART 1941. DE LEIPZIGER VOORJAARSMESSE GEOPEND. Aan het Ring-Messhaus in Leipzig toonen de vlaggen der landen de groote beteekemis, welke de Lei pager Voorjaarsmesse ondanks den oorlog in de wereld heeft. (Hoffmann) Toelichting van den heer S. L. Louwes. Het brood wordt nog duurder. Het A.N.P. meldt uit 's-Gra- venhage: In een persconferentie heeft de heer S. L. Louwes, regee- ringscommissaris voor de voed selvoorziening, een toelichting gegeven op de nieuwe richt prijzen. Wanneer men de nieuw-vastge- stelde richtprijzen vergelijkt met die van verleden jaar, dan geven zij voor verscheidene artikelen een verhooging te zien, zooals voor aardappelen, tarwe, rogge, erwten enz. Vermoedelijk heeft men zich in kringen van den landbouw te hooge voorstellingen van de nieuwe richtprijzen gemaakt en zijn de richtprijzen, zooals zij nu zijn vast gesteld, misschien een tegenvaller. Waarom zijn de prijzen zoo en niet ander» -vastgesteld? Hierop wilde de heer Louwes een antwoord geven. De vastgestelde prijzen bereiken thans lang niet de fantastische hoogten van de prijzen tijdens den wereldoorlog. Toen volgde de toenmalige regeering een geheel andere prijspolitiek, welke op den duur tot inflatie moest lei den. Zij miste nog de ervaring waarover wij nu beschikken. In Duitschland is dan ook reeds lang het standpunt ingenomen, dat het prijsniveau moest worden be- heerscht. Ook hier te lande is dit streven belichaamd in de prijzen- contröle van den prijzencommissa- ris. In de practijik beteekenit prijscon trole natuurlijk dikwijls een „neen'"-zeggen op tal van aanvra gen. Zij beteekenit meestentijds, dat de producent zijn verlangens op dit punt niet ziet ingewilligd. Daar is nu eenanaal niets aan te doen. Dit zijn nu de prijzen van 1941, zoo riep de heer Louwes uit, en zij zullen niet meer worden veranderd. Een tweede factor welke een rol heeft gespeeld bij de vaststelling van de richtprijzen is het streven naar toenadering tusschen de Duit sche en de Nederlandsche prijzen. Een derde richtlijn, welke is ge volgd, wds daarin gelegen, dat de regeering in de eerste plaats die ar tikelen wil steunen, welke zij het liefst wil hebben verbouwd. Daar om zijn de richtprijzen van aard appelen, tarwe, rogge, suikerbieten en erwten in het bijzonder verhoogd. Koolzaad wordt in deze serie niet genoemd, omdat hiervoor in den vorigen zomer reeds prijzen zijn vastgesteld, welke hun uitwerking reeds hebben gehad. Aanpassing bij het Duitsche prijsniveau wil niet zeggen, dat de Nederlandsche prijzen nu precies dezelfde zullen worden als de Duit sche. Er moet immers rekening worden gehouden met het verschil in productievoorwaarden. Wanneer wjj in Nederland steeds hoog heb ben opgegeven van onze lage pro ductiekosten, dan kunnen wij toch met onze landbouwprijzen de Duit sche zeker niet voorbij gaan. Wie de lijst van de vastgestelde richtprijzen in bijzonderheden na gaat, zal opmerken, dat voor som mige aardappelsoorten, de prijzen lager zijn dan verleden jaar. Dit is niet in strijd met het voorgaande. Immers het betreft hier soorten, welke weliswaar veel geliefd zijn, maar weinig opbrengen, zooals de bonten en blauwen en de roode- star. Andere aardappelsoorten, zijn hooger gesteld, nl. de veel opbren gende soorten. Voor deze soorten, evenals voor het aardappelmeelis thans het Duitsche prijsniveau be reikt. HET BUITENWERK OP DE BOERDERIJEN vangt weer aan, nu „de hel uit den grond is", d.w.z. de vorst is geheel uit den grond en het water kan weer filtreeren. Met drie dubbelstel paarden is men bezig het weideland van een staatsboerderij in den Wierirugermeerpolder te scheuren. Dit is noodig om van den weidegrond akker land te kunnen maken. (Polygoon) De prijzen van tarwe en rogge zijn elkander genaderd. Hierin is dus een sterkere stimulans ge legen om rogge te verbouwen, waardoor de positie van den 'boer op de lichtere gronden wordt verbeterd. HET BINNENRUKKEN DER DUITSCHE TROEPEN IN BULGARIJE Weermachtsvoertuigen van allerlei soort, waaronder zware pant serauto's, gaan over een door Duitsch epioniers gebouwde brug over den Donau naar den aan de overzijde gelegen Bulgaarschen oever. (Hoffmann) Radio-organisaties verdwijnen. De gemachtigde voor de Concen tratie van de Radio-omroepvereend- gingen in Nederland verzoekt ons het volgende op te nemen: Met ingang van Zondag 9 Maart worden de Nederlandsche omroep- programmas niet langer door de onderscheidene omroeporganisaties onder eigen naam en verantwoor delijkheid uitgezonden. In afwach ting van de definitieve regeling, waarbij de bestaande omroepver- eenigingen als zelfstandige uitzend- oiganisaties zullen ophouden te be staan en in hun plaats zal treden het Staatsomroepbedrijf, zullen de omroepprogramma's met ingang van gisteren worden verzorgd onder naam en verantwoordelijk heid van den Nederlandschen Om roep. Wat betreft de binnen het raam van den Nederlandschen omroep te verzorgen uitzendingen met een uitgesproken religieuzen inslag, zal een bijzondere regeling worden ge troffen, welke zich ten aanzien van de orthodox-protestantsche en vrij- zinnig-protestantsche uitzendingen van dezen aard, reeds in zooverre heeft geconcretiseerd, dat de pro gramma's met een uitgesproken orthodox- of vrijzinnig-protestantsch religieuzen inslag zullen worden voorbereid door de christelijke radiostichting, resp. het vrijzinnig- protestantsch kerkcomité en van dien aard zullen zijn, dat deze, met de .uiteindelijke instemming van den Nederlandschen omroep zelf, ook door de kerkelijke groepen zelf voor hunne verantwoordelijkheid kunnen worden genomen. In dien zin zullen deze specifiek religieuze uitzendingen ook in de omroepbla den en voor de microfoon worden aangekondigd. Het ligt in de bedoeling met be- rekking tot de uitzendingen met een uitgesproken roomsch-katholiek religieuzen inslag zoo mogelijk een soortgelijke regeling te treffen'. BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldde Zaterdag: Naar ons wordt gemeld hebben Engelsche bommenwerpers boven enkele plaatsen in ons land bommen laten vallen. Bijna al deze bommen kwamen echter in weiden of in het water terecht en zij richtten geen schade aan. Door glassplinters zijn enkele personen gewond. noodig, dat het uiterste uit den grond wordt gehaald: De Neder landsche boer behoeft zich niet te schamen voor de opbrengsten per oppervlakte-eenheid hier te lande. Van alle landen in de gematigde zone staan wij wat dit betreft aan de spits en kunnen aan een ieder tot voorbeeld strekken. Maar het kan nog beter en. dan moet het ook. Want de voeding van het eigen volte hangt er vanaL Weer tot 12 uur op straat. Officieel wordt medegedeeld: Op voordracht van den be velhebber in de Luftgau Hol land, den luitenant-generaal Siburg, heeft de bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland in overeenstemming met den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, rijksminister Seyss- Inquart, de voor de provincie Noordholland afgekondigde uitzonderingstoestand en daar mede tevens de in zijn bekend making van 27 Februari 1941 uitgevaardigde maatregelen met ingang van Zaterdag 8 Maart 1941 te 24 uur opge heven. De höhcre S.S. und Polizei- führer heeft tegelijkertijd maatregelen betreffende de verkeersbeperkingen in de provincie Noordholland even eens opgeheven, zoodat daar mede de oude toestand van 24 Februari 1941 weder van kracht wordt. De Haagsche correspondent van het Hbld. schrijft naar aanleiding hiervan: Hiermede komt dus een einde aan de uitzonderingspositie zooals die sinds 27 Februari voor de provincie Noord-Holland was inge voerd, en de geldigheid van de voor den duur van dezen uitzonde ringstoestand uitgegeven bewijzen om zich na half negen 's avonds op straat te bevinden, komt daarmee te vervallen. Voor Noord-Holland worden de bevoegdheden a's vóór 27 Februari dus weer in handen gelegd van de Duitsche en Neder landsche burgerlijke autoriteiten. Met nadruk dient hierbij te worden opgemerkt, dat dit niet alleen geldt voor Amsterdam, Hilversum en Zaandam, doch voor de geheele provincie. In een officieuze toelich ting, die men ons van Duitsche zijde op deze bekendmaking gaf, werd" het vertrouwen uitgesproken, dat het herstel van den ouden toestand, waaronder ook de openstelling van schouwburgen, bioscopen, enz. valt, bij het publiek die waardige ont vangst zal krijgen, welke het ver dient en dat de bevolking niet bij herhaling zal overgaan tot gedra gingen, welke tot het invoeren van den uitzonderingstoestand hebben geleid. De ruggegiaat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! Bij de erwten is de prijs van de groene erwten gebracht op die van de schokkererwten. Het gevolg zal zijn, dat er weinig schokker-erwten zullen worden verbouwd. Dit ligt in de lijn van het streven, om den na druk te leggen op de veel opbren gende soorten. De smakelijkheid speelt in dezen oorlogstijd slechts een ondergeschikte rol. ,.Ik verwacht nu reeds", al dus de heer Louwes, „dat men in de steden in dezen, herfst wel zal zeggen: „Moeten we weer van die leelijke aardappelen eten?" Maar dan zeg ik: „Beter leelijik en genoeg, dan mooie en niet genoeg." De voedings waarde van de thans gestimu leerde aardappelsoorten is niet minder dan die van de mooie aardappelen." De richtprijzen voor di witte en bruine boonen behoefde niet veel te worden verhoogd, omdat de uit zaai verleden jaar reeds bevredi gend is gebleken. De voedergranen zijn bij de vast stelling der richtprijzen welbewust achtergesteld bij de granen voor menschelijke consumptie. Uiteindelijk zal het gevolg zijn, dat er een hoogere prijs voor de producten zal moeten worden be taald. Dit moet de consument be grijpen. Deze richtprijsverhooging kan niet uit het luchtledige worden betaald. Er valt niet aan te denken, dat op dit punt de politiek van den wereldoorlog kan worden gevolgd. De grootste prijsstij- gingen zullen optre den bij hetbrood. Dit zal wel critiek uitlokken, maar dan zegt de heer Louwes: „Het is béter dat er producten zijn, dan dat er niet zijn. Wil men producten hebben, dan zal men hem, die produceert, ook moe ten beloonen. Met de hand op de portemonnaie is het al te goedkoop den boer aanspo ringen tot de grootste krachts inspanning toe te roepen. De consumenten, die critiek hebben, moeten bedenken, dat, indien er geen prijsbeheersching was, er nog veel meer prijsstijging zou zijn. Hij stelle zich dan maar eens voor, welke fantas- tische hoogte de prijzen dan zouden hebben. De landbouwer, die zijn verwach tingen hooger had gesteld, moet be denken, dat de landbouwer in gunstige omstandigheden verkeert, vergeleken bij producenten in an dere bedrijfstakken. In dén land bouw immers zijn de prijzen ver hoogd zeker in de mate van de verhooging van de productiekosten. En de landbouwer heeft zijn bedrijf in gang kunnen houden, al heeft hij dan wat minder kunstmest. Vele andere ondernemers kunnen dit niet van zichzelf getuigen. De heer Louwes meent, dat bij de vaststelling van, deze richtprijzen de middenweg tusschen de belangen van den producent en den consu ment is gevonden. Op de belang rijkste punten is de zoo lang ge- wenischte aanpassing aan het Duit sche prijsniveau bereikt. De boer kan natuurlijk den oogst niet bepalen. Dit ligt niet in zijn hand. Maar wel is er nu voor hem alle aanleiding om zijn uiterste best te doen. Hij bedenke daarbij, dat hij produceert voor zijn eigen volk. Er is geen woord van waar, dat granen en voor onze voedselvoorziening vitale producten naar het buiten land gaan .De boer produceert voor zijn eigen volte en het is daarom HILVERSUMSCHE WEDUWE BESTOLEN. Twee arrestaties. Drie heeren, die nog niet lang tot den kennissenkring van de weduwe S. aan de Naarderstraat te Hilver sum behoorden, waren Woensdag bij deze weduwe op bezoek. Het werd te laat om, zonder het uit gaansverbod te overtreden, naar de hoofdstad terug te keeren. De we duwe verleende den drie heeren gastvrijheid en zij kregen een dei- kamers op de bovenverdieping. Donderdagochtend vroeg vertrok ken zij. Dienzelfden dag echter kwam de gastvrouw tot de ontdek king, dat haar sieraden waren ver dwenen. Het kon haast niet anders of de gasten moesten van deze ver dwijning meer weten. Zij stapte naar de politie, maar het onderzoek werd aanvankelijk bemoeilijkt, •doordat de benadeelde de namen der bezoekers niet kende. Men wist echter, dat de Amsterdammers dik wijls in een café aan het Rem- brandtplein in de hoofdstad ver toefden. Derhalve toog de recher che op onderzoek en inderdaad trof men er gisteren een der heeren aan. Hij werd door de weduwe die met den rechercheur was mee gegaan herkend. De man werd gearresteerd, doch ontkende hardnekkig, iets van de sieraden af te weten. Hij kende nauturlijk de namen van de twee vrienden. Deze werden aangehouden. Het duurde daarna niet lang, of een bekentenis volgde, Twee van de drie bleken zich aan den diefsal te hebben schuldig ge maakt, de derde was onschuldig. De sieraden, ter waarde van enkele honderden guldens, bleken ver kocht te zijn. Zij werden achter haald bij handelaren en particulie ren in Amsterdam. De twee gearresteerden, J. K. en C. S., zijn ter beschikking van den, commissaris van politie te Hilver sum gesteld. Teeltplan 1941. In aansluiting op het reeds gepu bliceerde over het teeltplan 1941 ak kerbouw, deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd nog het volgende mede: De verbouw van aardappelen van de soort Roode Star zal worden ver boden, tenzij de telers voor dezen verbouw uitsluitend gebruik heeft gemaakt van door den Nederland schen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeurde pootaardappelen. Bij de controle op de naleving van dit verbod zal de teler de noodige certificaten van den Nederlandschen algemeenen keuringsdienst moeten overleggen voor de met Roode Star beplante oppervlakte. Deze maatregel is genomen omdat deze aardappelsoort in het afgeloo- pen jaar sterk was aangetast door bladrol en andere ziekten, tengevol ge waarvan bij, den komenden oogst een zeer lage opbrengst zal zijn te verwachten, indien gebruik wordt gemaakt van ongekeurd pootgoed. Hun, die niet over goedgekeurd pootgoed beschikken en toch een goed houdbare aardappelsoort wen- schen te verbouwen, wordt aangera den een van de soorten Furore, Al pha, Industrie, Bevelander, Noorde ling e.d. uit te poten. In verband met bovenstaande maatregel is het afleveren en ver voeren van ongekeurde Roode Star poters verboden. Handelaren, die dergelijke poters reeds in voorraad hebben, dienen dezen voorraad, met vermelding van hoeveelheid, sorteering en aankoop prijs, op te geven aan het hoofdkan toor van de V.B.N.A., Zwarteweg 23, 's-Gravenhage. DE BEKENDE GROOTE KERK TE MONNIKENDAM dateerend uit de 15e eeuw, toont teekenien van verval. Het regenwater en de vorst hebben de steenen uit het cement gelicht, zoodat eendge dagen geleden groote stukken uit deni buitengevel vielen, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. De gemeente krijgt van het Rijk een subsidie voor spoedige restauratie. (Polygoon')

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5