^TII F NO. 9 DASHÏELL HAMMETT 50 AWfLMHMSRW^LL P5VZ B jUTREfCx JKaLlDSUV' JGt )DA iSWQU|TXERrH:HFljLK 211AKXNJS}DBCGfV0WU )Y! :GE 2Ki^5^JffiRYTALSKDJFHGHJKSGGG ^MSRTT25WENT téffeQUALMSSTUMPED 'TERNSAECOMEDYLO ASMPOWftfrRSHOUSËÏ ÏOATNUHVFREDCSGG LO^YHN^HYnGDBTAf ?ESON BE FORE DAY AT |TE?RTHE4BULL' -SETTLEDNOWTHERE De productie-slag voor het seizoen 1941. Oproep tot de boeren. Vereeniging van bijbel vorschers opgeheven. Glimlachte. FILMNIEllWS RECHTSZAKEN RADIOPROGRAMMA BURGERLIJKE STAND PAM BIJ DE MAANAPEN. TWEEDE BLAD, GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND oincr I XSi !W< 'QA4A £IVI|NU I A V 6 WK Kjfig Fettuin Syndlaw. bt, Giefi Sriitin 11 PYTHIA SAT. WAi BETEEKKN'i DATf (Van onzen Haagschen correspondent). Gelijk bekend oud-minister dr. Posthuma heeft onlangs op een persconferentie erover gesproken organiseert het Nederlandsch Agra risch Front, onder het motto: „Ne derland voedt zichzelf!", een pro- ductie-slag-1941, welke ten doel heeft, de opbrengst van onzen eigen bodem, door de boeren zelf, zoo hoog mogelijk te doen opvoeren. De technische leiding van dezen pro ductie-slag, waarvan dè noodzake- lijkheid-an-sich door wel niemand zal worden ontkend, berust bij ir. Gerhardt, wiens streven erop ge richt zal zijn, deze taak uit te voe ren buiten het enge kader van den organisatorischen strijd om. Want de productie-slag is een strijd, die voor het gehééle volk gestreden wordt, om dit te behoeden voor ge brek, honger en afhankelijkheid. Het is hierbij echter geenszins de bedoeling, de taak van de land- bouwconsulenten over te nemen. Vanzelfsprekend zullen de levcns- middelenbehoefte en de landbouw- positie de richting moeten bepalen, in welke de productieslag gevoerd dient te worden. Hiervan uitgaande zal er derhalve In de eerste plaats naar gestreefd moeten worden, het allernoodigste veilig te stellen; dat zijn dus de producten, welke bij te kort hongersnood zouden doen ont staan: n.l. broodgraan en aardappe len. In dit verband kan men met een zekere voldoening vernemen, dat b.v. in de Betuwe reeds boom gaarden vanzelfsprekend de min der productieve boomgaarden; want fruit is evenzeer van belang voor de volksgezondheid! worden omge kapt om er korenvelden van te kunnen maken. Een tweede punt van groote be- teekenis is de behoefte aan dier lijke eiwitten en vetten. Ofschoon niet „hongerbepalend", zijn deze producten van de grootste beteeke- nis voor den gezondheidstoestand en het prestatievermogen. Onder de gegeven omstandigheden zal een volledig bevredigen van deze be hoefte niet mogelijk zijn. Dit is echter een reden temeer, om alle krachten in te spannen om de be schikbare mogelijkheden tot het fes»I#te uit te buiten. Deze moge lijkheden liggen in het grasland, in den verbouw van stoppelgewassen en In de teelt, de verpleging en de voeding van. onze landbouwhuis dieren. In het bovenstaande zijn de be langrijkste punten van het pro gramma van den Nederlandschen productie-slag 1941 weergegeven. Door de organisatoren van dezen productie-slag werd tot alle boeren van Nederland een oproep gericht, waarin allereerst gewezen wordt op de noodzakelijkheid om de produc tie zoo hoog mogelijk op te voeren, doch waarin tevens gesproken wordt van den plicht der overheid, om dan ook voor een redelijke be looning voor den boer te zorgen. Deze oproep luidt als volgt: „Boeren van Nederland! Gij zijt de strijders in den productieslag. Op U rust de zware maar schoone taak om er voor te zorgen, dat ons volk ook in dezen tijd, nu alle aanvoer van overzee afgesneden is, genoeg te eten krijgt. Dit volk, Uw eigen volk, doet een beroep op U. Alles, wat gij door onachtzaamheid of gebrek aan activiteit te weinig zoudt produceeren of afleveren, gaat ten koste van dit volk. Berokkent ellende en gebrek, is oorzaak van honger misschien. Beseft gij dit? Ellende en gebrek, honger! Het is niet slechts Uw taak, het is meer, het is Uw plicht om mede te strij den in den productie-slag, om al Uw krachten in te spannen, ten einde, met elkaar, tot de hoogst mogelijke productie te geraken- Natuurlijk hoe kan het anders zal de fluistercampagne ook den productie-slag tot voorwerp van haar laster kiezen, Natuurlijk zal men U dus wijs trachten te maken, dat Uw inspanning geen zin heeft, want dat alles, wat gij met deze inspanning extra voortbrengt, toch naar Duitschland gaat. Weet dan wel, gij boeren, dat dit een leugen is. Wat gij meer voortbrengt door mede te strijden in den productie slag, blijft hier! En komt dus recht streeks en uitsluitend ten goede aan het Nederlandsche volk. Dit is wij verzekeren U dit in de eerste plaats de wensch van den bezetter. Houdt gij de leugen evenwel voor waarheid en stelt gij bijgevolg niet alles in het werk om zooveel mogelijk voort te brengen en af te leveren, dan berokkent gij daar mede Uw volk onnoemlijk veel schade, Want alles, wat gij zoo doende minder voortbrengt, wordt dit volk onthouden. Met alle gevol gen van dien. Van U, van U alleen, hangt het af, hoe het Nederlandsche volk zich in den komenden tijd zal kunnen voeden. Van U, uitsluitend van U, hangt het af of gebrek en honger Nederland bespaard zullen blijven! Boeren van Nederland! Er is ge zegd en geschreven: „Tusschen ons en de honger staat alleen een goede organisatie", Wij willen het nut, de noodzakelijkheid zelfs, van een goede organisatie zeker niet ont kennen. Ook in dit verband niet. Maar dat alleen de organisatie be palend zou zijn voor het wel of niet ontstaan van hongersnood, neen, dat zien wij anders. Of wij hier honger zullen krijgen, hangt niet af van een of andere organisatie, doch uitsluitend van U, Van U, Neder landsche boeren, waarop ons volk kan rekenen, waarop het niet te vergeefs een beroep doet, Tusschen dit volk en den honger staat gij Boeren van Nederland! Wij roepen U op. Wij vertrouwen er op, dat gij hieraan gehoor zult geven. En erop rekenende, dat gij dit vertrouwen niet beschaamd zult maken, zullen wij eyroor ijveren, dat gij voor Uw producten de prijzen ontvangt, welke U, gezien de productiekosten, daarvoor moet ontvangen. Terwijl wij er tevens op zullen aandringen, dat deze prijzen zoo spoedig moge lijk bekend worden gemaakt. Zoo mogelijk nog deze maand. Opdat U tijdig wete waar U aan toe bent. „Voor wat hoort wat". Uwerzijds de taak om naar uiterste kracht aan den productie-slag mede te werken Aan de zijde van de Regeering de plicht om hiervoor een belöoning te bepalen, welke U bij Uw nijver streven en noesten arbeid rechtens toekomt", Men -deelt het A.N.P. van be voegde zijde mede: op grond van een verordening van den rijkscommissaris van 29 Mei 1940 heeft het hoofd der veiligheidspolitie de internatio nale vereeniging van bijbelvor- schers in Nederland opgeheven. Voorts heeft hij inbeslagne ming en verbeurdverklaring van de bezittingen dier ver eeniging en van haar neven organisaties („Wachttoren" en Bijbeltractaatvereenigingen) ge last, De internationale vereeniging van Bijbelvorschers in Nederland en haar nevenorganisaties voeren in woord en geschrift onder de dek mantel van zoogenaamd Bijbelon derzoek een onmiskenbare „Hetze" tegen alle staats- en kerkelijke in stellingen. Terwijl deze vereeniging beide instanties als organen van den satan beschouwt, ondergraaft zij de grondslagen van het gemeen schapsleven van het volk en tege lijk ook de autoriteit van den staat in anarchistischen zin. Het voortbe staan van deze vereeniging zou de openbare veiligheid en orde ernstig in gevaar hebben gebracht. PENSIONHOUDERSVAKBOND VERGADERDE. De Nederlandsche Vakbond van Pensionhouders hield dezer dagen te 's-Gravenhage een" druk bezochte algemeene vergadering. De voorzitter, de heer J. C. Kettner, schetste de motieven, welke tot op richting van den N. V. P. hebben ge leid. Vervolgens hield de directeur van het Rijksbureau voor het Hotel-. Café-, Restaurant- en Pensionbedrijf de heer F. A. Pfeifer, een rede over ,.De taak van het Rijksbureau". Van den aanvang af bleek een moeilijk heid voor het Rijksbureau gelegen te zijn in het féit, dat een definitie van een pension niet was te geven, Door middel van de verplichte in schrijving voor alle bedrijven komt men tot een overzicht van de ver schillende bedrijfstakken en eerst daarna zal een juiste afbakening en indeeling in de rubrieken, zooals hotels, pensions en logementen mo gelijk zijn, en zal het mogelijk zijn aan de erkende seizoenbedrijven voordeelen op het gebied der distri butie te verschaffen. Ook kan de veelal moordende concurrentie van n iet-beroepspensionhouders dan eerst met de juiste middelen worden be streden. Na de pauze deelde de voorzitter mede, dat de heer Quist, door om standigheden gedwongen, zich ge noodzaakt zag zijn functie neer te leggen. Vervolgens werd tot de bestuurs verkiezing overgegaan. Op voorstel van een der leden werd besloten het voorloopige bestuur, bestaande uit drie leden, bij acclamatie te verkie zen. Hieraan werden nog vier leden toegevoegd, zoodat het bestuur thans als volgt is samengesteld: J. C. Kettner, Amsterdam, voorzitter; rriej. C. A. S. Linthout, Arnhem; mevr. M. H. Rademaker, Den Haag; A. H. van der Straten, Hilversum; P. Kischemöller, De Steeg; Constant. Den Haag; en Th. J. A. M. Werners, Amsterdam. Mr. J. P. Ekker, hoofd der afdee- ling Vakbelangen van den Neder landschen- Middenstandsbond, advi seerde de vergadering vervolgens om de vaststelling der statuten en huishoudelijk reglement nog eenigen tijd uit te stellen, daar het waar schijnlijk is, dat door den commis saris-generaal voor bijzondere aan gelegenheden modelstatuten voor vereenigingen en stichtingen zullen worden uitgegeven Dit advies wera zonder hoofdelijke stemming aange nomen. -Wat zegt U, heeft U vastgestelde prijzen? Die dame daarginder heeft haar hoed 20 gulden goedkooper ge kregen. Zeker mevrouw, maar beneden den vastgestelde» prijs is ze nog niet. VERBINDENDVERKLARING C. A. O. BOUWBEDRIJVEN. De N. V. V.-persdienst deelt mede: De staatscourant van den 18den Februari bevatte de verbindendver klaring vati de collectieve contracten voor de bouwbedrijven. Deze verbindendverklaring stemt tot groote voldoening, vooral wan neer men de groote moeiten in het oog houdt, die de verschillende or ganisaties zich in den loop der jaren hebben getroost om deze verbindend verklaring te bereiken. Echter bleken in vroeger jaren de belangen van de werkgevers zwaar der te wegen dan die van de werk nemers. We denken hierbij aan de pogingen, welke in het werk zijn gesteld de C. A. O. 1938—1939 voor de bouwbedrijven verbindend te ver klaren en aan den storm van verzet, welken deze pogingen hebben doen opsteken in de kringen van groot- ■ndustrieelen, kleinere werkgevers en verschillende hoofdambtenaren. De voornaamste bezwaren van werk gevers-zijde waren wel hoe kan het ook anders de hooge loonen en het feit, dat deze loonen en ook de andere arbeidsvoorwaarden zouden moeten gelden voor de bouwarbei ders, die de werkgevers voor het uitvoeren van onderhouds- en uit breidingswerk aan hun fabrieken, in tossen diénst namen. Met de C. A. O. 19391940 ging het denzelfden weg. Een ommekeer in de goedé rich ting gaf de C. A. O. 19401941, die den 18den Februari tien dagen voor de beëindiging der contracten verbindend werd verklaard, met uit zondering van eenige artikelen. Hoewel deze eerste verbindendver klaring onderwijl reeds is afge- ioopen, zal deze. verklaring niet na laten ook na den eersten Maart grooten invloed uit te oefenen. Ten eerste door de principieele betêêke- nis van deze verbindendverklaring en ten tweede door de verplichting voor de werkgevers de contractueêle loonen te betalen. Het afloopen Van de verbindendverklaring doet niets af aan deze verplichting, aangezien volgens de loonverordening de loo nen niet verlaagd mogen worden. Door de verbindendverklaring heeft de overheid erkend, dat de in WETTELIJKE REGELING DER DIERENBESCHERMING. Aan het A. N. P. verslag ontlee- nen wij het volgende; De Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren heeft Zaterdagmiddag in Pulchri Studio te 's-Gravenhage een bijeenkomst belegd, in verband met de voorbe reiding eener wettelijke regeling der dierenbescherming. Deze rege ling is door het Departement van Sociale Zaken ter hand genomen, terw-ijl de uitvoering is opgedragen aan den directeur van den Vee- artsenijkundigen Dienst prof. dr. C. L. E. Berger. De bijeenkomst werd o.m. bijge woond door twee hoogleeraren uit Utrecht en verschillende ambtena ren van het Rijkscommissariaat. Na opening door den voorzitter, jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier, gaf de ondervoorzitter, de heer H. van Poelgeest een uitvoerig overzicht van hetgeen door de vereeniging ir. de afgeloopen jaren reeds is gedaan ten opzichte van de voorbereiding van een wettelijke regeling der die renbescherming. Vervolgens sprak de gevolgmach- tigde voor veterinaire aangelegen heden van den rijkscommissaris Voor het bezette Nederlandsche gebied, Oberregierungsrat dr. Pschorr. De Germaansche volken toonden, aldus spr., reeds van vroege tijden af belangstelling voor dieren. Zij Zijn onze trouwe arbeidskameraden en reeds practische overwegingen voeren naar dierenbescherming. Gezien de groote hoeveelheid voorbereidend werk, dat hier is verricht, werken de Duitsche auto riteiten samen met de betrokken Nederlandsche instanties. Bij de totstandkoming van de Nederland - sche wet zal gebruik kunnen wor den gemaakt van de voorbeelden in de Duitsche wetgeving. De wet zal den rechter een bruikbaar wa pen in de hand geven t. a. v. die renmishandelingen, op behandeling van trek- en kettinghonden en de vivisectie. In de wet worden strenge straf fen gesteld op overtredingen. Zoo kan b.v. een veehandelaar, die zieh herhaaldelijk aan dierenmishande ling schuldig maakt, worden verbo den verder met dieren om te gaan of daarin handel te drijven. Tenslotte hield spreker een plei dooi voor samengaan der verschil lende vereenigingen, waardoor meer kracht kan worden onwikkeld. RANTSOENNEERING VAN GEDISTILLERD. Schenkcognao wordt niet meer gemaakt. Zooals de brouwerijen in ons land aan het eind van Januari uit eigen beweging tot een beperking van den afzet van bier hebben moeten be sluiten, zijn sinds eenigen tijd ook de distilleerderijen overgegaan tot een vrijwillige rantsoenneering van jenevers en aanverwante producten. Naar de N. R. C. ter oore komt, zijn artikelen als schenkcognac, een artikel, dat hier te lande vrij veel wordt vervaardigd en bessenjenever niet meer of althans zeer moeilijk te krijgen en zelfs de gangbare jenever soorten worden in söms belangrijk verminderde hoeveelheden aan de geregelde afnemers geleverd. Van disstillateurszijde hebben wij ver nemen, dat de gróndstoffenpOSitie de distilleerderijen inderdaad tot een rantsoeneering van het gedistilleerd heeft genoopt. Tot dusver is het rantsoen, dat de distileerderijen aan hun afnemers kunnen toestaan, nog niet op een algemeen geldend per centage vastgesteld. Een dezer dagen zullen de organisaties zich echter over een dergelijke quotum be raden. OPLEGGER MET KOSTBARE LADING UITGEBRAND. Door onbekende oorzaak is Vrij dagavond op het Jaarbeursterrein aan het Vreeburg een tienwielige truck met oplegger in brand ge raakt De wagen behoorde aan een ex pediteur in Venlo en was geladen met lichtdrukapparaten voor de aanstaande jaarbeurs De brandweer kon niet verhinde ren, dat de opleegger uitbrandde. De tractor bleef behouden. De la ding, die verloren ging, was voor een bedrag van tienduizend gulden verzekerd. de contracten vastgelegde arbeids voorwaarden billijk en rechtvaardig zijn. De verbindendverklaring heeft tot strekking en zal ten gevolge hebben, dat er meer ordening komt in het bouwbedrijf. FRAUDULEUS GESLACHT VEE IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren van den crisisopspo ringsdienst hebben te Ede in sa menwerking met -de gemeente-po- lltie in een buurtschap van de ge meente Ede een hoeveelheid van 5400 kg. in beslag genomen bij een landbouwer, die in zijn kippenhok een ketel vol pekel onder een be tonnen vloer verborgen hield. De opening had hij bedekt met kippen- veeren. Een groote vrachtauto was noodig om het vleesch naar Ede te vervoeren. DE BLANKE VROUW VAN DEN MAHARADJAH. Roxy-theater. Deze boeiende film voert den toe schouwer naar de Middellandsche Zee-kust, naar San Remo, waar een Maharadjah logeert, die in de pianiste van een uitstekend musiceerend kwartet het evenbeeld ziet van zijn gestorven vrouw en haar daarom bij zich wil hebben. Maar haar liefde gaat uit naar haar vriend Stephan, den violist van het kwartet, met wien zij steeds lief en leed heeft gedeeld. De jaloezie van Stephan brengt een verwijdering en er is natuurlijk ook een jaloersche vrouw, Daisy Atkins, die in Mira de pianiste een concur rente ziet. Voor beide partijen ont staan moeilijke oogenblikken en pijn lijke situaties, maur toch komt voor Mira en Stephan net geluk. Deze film krijgt bijzondere betee- kenis, door het optreden van den beroemden Vioolvirtuoos Vasa Pri- hoda in de rol van Stephan. Prachtig vioolspel geeft hij te genieten, waar van zeer zeker genoemd mag worden de variaties op het bekende kwartet uit Lucia di Lammermoor van Doni zetti. Isa Miranda als Mira, Gustav Diessl als de Maharadjah en Attila Hörbiger als diens lijfarts speelden uitmuntend, terwijl Hilde van Stolz iets aparts maakte van de intrigee- rende Daisy. Ook de mooie natuur opnamen mogen genoemd. Het voorprogramma bracht inte ressante journaals en één van de nieuwe Hollandsche éénacters, ge titeld: Oost, West NEDERLANDSCH S.S.-MAN LANDVERRADER GENOEMD. Tot een jaar veroordeeld. Het A.N.P. meldt: Het S.S. en politieveldgerecht den Haag veroordeelde een Nederlander wegens beleediging tot 1 jaar ge vangenisstraf. De veroordeelde had een anderen Nederlander, die zich vrijwillig bij de S.S.-standarte Westland had aangemeld en daardoor tot de Waffen S.S. kwam te behooren, in tegenwoordigheid van andere per sonen voor „landverrader" uitge scholden. DINSDAG. HILVERSUM I, 414,4 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.507.Och tendgymnastiek. 7.30 Gr.pl. 7.45 Gymnastiek. 7.55 Gr.pl. 8.30 ANP- ber. 8.45 Gr.pl. 10.20 Amabile-sextet. 11.Wenken voor de huishouding. 11.20 Kerkorgelconcert. 12.Groot Amus.-orkest. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Or gelspel. 1.20 Cyclus „Uw hond en de mijne". 1.30 Celesta-ensemble. 2.15 Vraaggesprek „De dagelijksche ge zondheidszorg voor de vrouw". 2.30 Symphonie-orkest, soliste en gr.pl. 4.Uitzending voorbereid door het Vrijz Prot. kerkcomité: Cyclus: Ons geloof en ons werk. 4-20 Voor de kindei en. 5.Gr.pL 5.15 Nieuws-, econ. en boursber. ANP. 5.30 't Sylvester trio. 6.15 De Ram blers 6.42 Almanak. 6.45 Lezing „Werk en staat in de nieuwe orde". 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 Duitsche les. 7.30 Ber. (Eng.) 7.45 Duitsche les. 8.ANP-ber. 8.15 „De 44e Jaarsbeurs".' 8.20 Gr.pl. 8.30 Ber. (Eng.) "45 Omroep-orkest en Amus.-orkest. 9.35 Gr.pl. 9.40 Üitz. voorbereid door het Vrijz. Prot. kerkcomité: Avondwijcing. 9.45 Eng. ber. ANP. 10.— ANP-ber. HILVERSUM n, 301,5 M. (Nederl. pregr.) 6.45 Gr.pl. 6.507.— Och tendgymnastiek 7.30 Gr.pl. 7.45 Ochtendgymr astiek. 7.55 Gr.pl. 8. Uitz. voorbereid door dê Christ. Radio-Stichting: Sc' riftlezing en meditatie. 8. "O Gr.pl. 8.30 ANP-ber. 8.45 Gi.pl. 9.55 Voor de vrouw. 10- Gr.pl. 10.20 Gr.pl 10.45 Esmeralda en solisten. 11.30 Gr.pl. 1Ber. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 Nieuws- en econ. 1 er. ANP. 1.Ge rard Lebon en ijn orkest. 1.30 Gr.pL 1.45 Trio Rif» Eeute. 2.30 Orgelspel. 2.40 Cabaretp- cry. 3 30 Causerie voor de huisvrouw. 3.50 Gr.pl. 4.Uitz. voorbereid mor het Vrijz. Prot. Kerkcomité. 4.20 Gr.pl. 4.30 Disco causerie. 5.15 Nieuws-, econ.- en beursber. ANP. 5.30 Esmeralda. 6.— Amus.-orkest en solist. 6.45 Lezing „Werk en staat in de nieuwe orde". 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 Molto Cantabile. 8.8.15 ANP-ber. HENSBROEK (Jan. en Febr.) Geboren: Cornells, z. v. J. Brandhof en M. Brink, Cornelis Johannes, z. v. A. Kok en A. Keu- ning. Nicolaas Johannes, z. v. P, N, Blankendaal en E. Schoen maker. Overleden: A. Kalis, wed. van A. Gunder, oud 60 jaar, over leden te Alkmaar. M. Appelman, d. v. P. Appelman en A, v, d. Eng, oud 5 maanden 169. Er zit op het ogenblik niets anders op, dan te wachten op Pam's terugkeer en de professor gaat op de grond zitten voor het ijzeren hek, zodat de gevangen apen thans onder dubbele bewaking staan. 170. Pam ondertussen zoekt en speurt, doch zonder resultaat. Hij klautert tegen steile heuvels met het grootste gemak, zoekt in gaten en spleten, doch geen aap is te bekennen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6