akkertje STAD EN OMGEVING AGENDA Neemh DE KLOOF. Postgiro-nos. von de Winterhulp Nederland I EERSTE BLAD. Alkmaar, Dinsdag. NIET HAMSTEREN. Een ingezetene, die de hamster bepalingen overtrad en zich meer levensmiddelen en huishoudelijke artikelen verschafte als wettelijk is toegestaan, moest eveneens worden bekeurd. In beide laatste gevallen wordt zoowel tegen den verkooper als tegen den kooper procesverbaal op gemaakt. De in bovenstaande gevallen be doelde artikelen, zijn alle inbeslag genomen en komen te zijner tijd op normale wijze in den handel REDDINGSLADDERS. Door den dienst der gemeente werken zijn thans op verschillende gevaarlijke punten langs de stads grachten reddingsladders aange bracht, die bedoeld zijn als hulp middel bij het redden van drenke lingen tengevolge van de verduis tering. Het spreekt vanzelf, dat, die lad ders steeds ter beschikking moeten zijn van dengene die in geval van nood een drenkeling met behulp van een ladder kan redden. In het belang van slachtoffers van de verduisteringsmaatregelen wordt het publiek dan ook dringend verzocht de ladders niet voor an dere doeleinden te gebruiken of deze op eenigerlei wijze te bescha digen. OVERTREDING PRIJSVOOR- SCHRIFTEN. Door de politie is dezer dagen tegen den directeur van een alhier gevestigd levensmiddelenbedrijf procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van de prijsvoorschrif- ten. In deze zaak werden blikken groentenconserven tegen zeer sterk verhoogden prijs aan het publiek verkocht. Blikken spercieboonen van 0.40 werden verkocht voor 0.85; blikken snijboonen van 0.45 voor 0.85 en blikken rijs- doperwten van 0.50 voor 0.90 per heel literblik. Bij een verder ingesteld onderzoek bleek, dat deze conserven waren geleverd door een fabrikant te Leiden en dat deze fabrikant de conserven in strijd met de op dit gebied bestaande voor schriften had verhandeld en afge leverd. Om nu den indruk te wek ken, dat dit had plaats gehad vóór den voor hem verboden tijd, had hij in zijn boekhouding geknoeid en de afleveringsdata van de conser ven opzettelijk vervalscht. Door de politie te Leiden wordt dit onder zoek voortgezet. Voorts is tegen een winkelier in deze gemeente procesverbaal opge maakt, eveneens wegens overtre ding van de prijsvoorschriften. Deze verkocht de appelmoes tegen veel te hooge prijzen. Tegen een eierenkoopman, wo nende te Heiloo, is procesverbaal opgemaakt wegens het verkoopen van kippeneieren aan den consu ment zonder boninen en tegen veel te hooge prijzen. De wettelijk vastgestelde verkoopprijs voor die eieren bedroeg 7 cent per stuk. Deze koopman noteerde 10 cent per ei. TOONEEL IN HET GULDEN VLIES. Opvoering van „Lastige Mannen", Nu het uitgaansverbod opgeheven is, zullen velen met genoegen hebben vernomen, dat Het Nederlandsch 'iooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, op morgen (Woensdag avond om half acht, in 't Gulden Vlies te Alkmaar zal opvoeren het socces- bljjspel in drie bedrijven en een na spel van Frederick Lonsdale, n.l. „Las tige mannen". Dit geestige stuk, vol verrassende wendingen en vondsten en met zijn fonkelenden dialoog is bij uitstek geschikt om aan tooneellief- hebbers een avond van artistiek amusement te verschaffen. Het blijspel, waarvan de vertoo ning unaniem op uitbundige wijze door publiek en pers werd geprezen, wordt gespeeld door Wilth. Duy- maer van Twist, Joséphine van Gas teren, Cor van der Lugt Melsert en Anton Roemer. De regie is gevoerd door Cor van der Lugt Melsert. De décors zijn van Karei Bruckman. De prijzen zijn zoo gesteld, dat velen in de gelegenheid zullen zijn te genieten van deze buitengewone voorstelling. MOEDER KRESSER AANGEREDEN. Ongever 12 uur werd heden op den Kennemersingel het bekende Alkmaarsche straattype, moeder Kresser, dermate door een auto aangereden, dat ze bewusteloos met een hoofdwonde en een beenbreuk bleef liggen. Haar zielige zoon, het paar is altijd onafscheidelijk, toonde der mate weinig begrip, dat hij steeds probeerde door rukken en scheuren de bewustelooze vrouw op de been 'te krijgen. Voorbijgangers hadden groote moeite dit te beletten. Inmiddels verscheen de gewaarschuwde poli tie, waarop twee agenten de taak van de voorbijgangers overnamen, maar ook groote moeite hadden den zinlooze in bedwang te houden. Na een kwartier verscheen de auto van den geneeskundigen dienst en werd de ongelukkige zielige vrouw, die inmiddels tot bewustzijn was gekomen, naar het St. Elisa- fcethziekenhuis vervoerd. Ook de jongen werd per auto, onder protest, daarheen ver voerd. Het was n.l. tot hem door gedrongen dat ook hij naar het zie kenhuis ging. Zooals rr,en weet werd het troostelooze paar, na een totale vervuiling van hun wo ning, in het St. Elisabethziekenhuis. eenigen tijd liefdelijk verpleegd doch bleef het plaatsing in een ge paste inrichting weigeren. Aangezien zij geen kwaad deden moest men hen maar aan hun lot overlaten, met het gevolg, dat men ze weer regelmatig, als zielige ver vuilde wezens. langs Alkmaars straten zag trekken. Ons dunkt, dat thans van hooger- hand dient te worden ingegrepen, opdat de stakkers tegen zich zelve worden beschermd. ARBEID VERKEERSPOLITIE. Over de maand Februari 1941. autorijden zonder verlichting aan de voorzijde 1 autorijden en geen stopteeken geven 9 autorijden op gevaarlijke wijze 1 autorijden zonder spiegel 2 autorijden en geen werk boekje in bezit hebben 2 autorijden zonder duidelijk leesbaar kenteeken 3 autorijden zonder ir. het bezit te zijn van geldig rijbewijs 4 autorijden zonder voldoende afgeschermde lampen 1 autorijden zonder geldige vervoersvergunnning 1 autorijden binnen bebouwde kom sneller dan 40 km. per uur 3 autorijden zonder zijuitzicht 2 autorijden en daarmede goe deren vervoeren zonder con- trölebewijs van de A. B. D. 1 met motorwals over den weg rijden, zonder vergunning BenW. 1 motorrijden geen geldig rij bewijs vertoonen 1 bakfiets berijden met te hooge lading 1 met bakfiets fielrijder aan rijden 1 bakfiets doen besturen door persoon beneden 16 jaar 1 wielrijden zonder wit spat bord 3 wielrijden zonder behoorlijk afgeschermde verlichting 16 wielrijden zonder bel 5 wielrijden en geen of niet tijdig richting aangeven 15 wielrijden en voertuig rechts inhalen 1 wielrijden en verkeer van rechts geen doorgang verleenen 1 wielrijden links langs ver keersheuvel 1 rijwiel on-beheer en niet afge sloten laten staan 5 paard los en onbeheerd laten staan 1 woning niet voldoende ver duisterd 12 zonder identiteitsbewijs 14 openbare dronkenschap 1 na verboden tijd in de open lucht vertoeven 2 Totaal 112 Gewaarschuwd 21 personen. DISTRICTSBUREAU MARECHAUSSEE. In het voormalige Graalgebouw Oudegracht 287, het voormalige patriciërshuis van wijlen dr. Dirken, is thans gevestigd het Bioscopen. Victoria-theater, 7 uur, hoofdn. Jud Süss (rom.); hoofdrollen Ferdinand Marian, Heinrich George, Kristina Söderbaüm, Werner Kraus e.a. Toe gang bovei 18 jaar. (Geprolongeerd) Harmonie theater, 7 uur, hoofdn Schandaal om Veronika (am.); hoofd rollen Gusti Huber en Wolf Albach- Retty. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag geen voorstelling. Roxy-tMeater, 7 uur, hoofdnummer De blanke vrouw van den maha- radja (rom.); hoofdrollen Isa Miran da, Gustav Diessl en Attila Hörbiger. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, huif 3, matinee. City-theater, 7 uur, hoofdnummer Die Fledermaus (operette); hoofd rollen Lida Baarova en Hans Söhn- ker. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee Woensdag 12 Maart. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van Lastige Mannen door het Ned. Tooneel (dir. C. v. d. Lugt Melsert) Donderdag 13 Maart. 8 uur, Harmonie, voor de Volks universiteit en de vereeniging Oost en West; vertooning film Tanah Sabrang. Districtsbureau van de Marechaus see, commandant de heer H. J. v. d. Molen. Zooals wij reeds eerder bericht ten zijn de rijksveldwachters over gegaan naar de marechaussee. Het district Alkmaar omvat den kop van Noordholland van Castricum over Purmerend naar Edam en het eiland Texel. Gisteren maakte een groot deel manschappen, in hun nieuwe uni form, hun opwachting bij den commandant. Binnenkort zullen de districtscommandanten worden ge ïnstalleerd. TELEFOONAANSLUITINGEN. In de maand Februari zijn de volgende nieuwe telefoonaansluitin gen tot stand gekomen: No. 4417 Gem. Lichtbedrijven, Op zichter gasdistributie, Westerweg 296; no. 4420 Rijkswaterstaat, Kenne- merstraatweg 85; no. 4439 fa. G. A. Conijn en Zn., Schuine Hondsbossche- iaan 51a, Heiloo; no. 4450 W. Bruin, Zevenhuizerlaan L 57, Heiloo; no. 4470 Gemeentebestuur, Noodkeuken, Brillesteeg; no. 4491 W. J. v. Wester hoven, Zeeweg 61, Heiloo; no. 4507 J. Verburg, Kennemersingel 9; no. 4567 Districtsarbeidsbeurs, Kenn. straatweg A 101; no. 4587 J. C. Veth- man, Emmastraat 73. HAZEWIND TE BEKOMEN. Aan het bureau van politie te Alkmaar zijn, inlichtingen te be komen omtrent een hazewind, die te Koedijk bij een der ingezetenen is komen aanloopen. Signalement: witte pooten, wit aan buik en staart, zwart dek, met roode halsband. Het dier zal eenigen tijd ter be schikking van den eigenaar blijven. NEDERLAND VOEDT ZICHZELF". De „Agrarische Post", het orgaan van het Nederlandsch Agrarisch Front, plaatst onder bovenstaande titel een oproep tot de boeren. Het blad wijst er op, dat het de boerentaak is, te zorgen, dat het volk zoo veel en zoo goed mogelijk te eten krijgt, waarna het betreurt, dat de prijzen der producten nog iteeds niet bekend gemaakt zijn. Verder ontleenen we aan het artikel: „Tot den grondslag in de economie welke thans ook hier te lande de overhand neemt, behoort een prijs voor den producent, die zijn kosten goed maakt en hem daarenboven een redelijke belooning toekent. Ongecorrigeerd. HET ITALIAANSCH-GRÏEKSCHE OORLOGSTOONEEL. Belgrado, 11 Maart (D.N.B.) In de berichten van het Italiaansch- Grieksche oorlogstooneel wordt ge sproken over een herleving van de militaire bedrijvigheid. Vreme meldt uit Saloniki, dat tegen 22 Maart alle reservisten der lichting 1921 in heel Griekenland zijn opge roepen. Uitgezonderd worden slechts vaders van gezinnen met meer dan vier kinderen. Voorts meldt Vreme uit Saloniki, dat de gevechtsactie aan beide zijden is toegenomen, zonder dat er tot dusver wijzigingen van beteekenis in de positie van het front gekomen zijn. De meeste ope raties hadden weer plaats aan het centrale front, terwijl er aan de overige fronten bedrijvigheid van patrouille en artillerie viel waar te nemen. De strijd in de afzonderlijke' sectoren wordt door het bergachtige terrein zeer bemoeilijkt. DISTRIBUTIEDIENST TE KOEDIJK. Vanaf heden zal in de wijk Sint- Pancras op de 2de en 4de Woensdag Vein elke maand geen zitting meer worden gehouden in café Ottink voor distributiedoeleinden. Bij eventueele algemeene uitrei kingen zal afgifte van bonnen in café Ottink plaats vinden; hiervan zal op de gebruikelijke wij-ze aan kondiging geschieden. Ter Secretarie kunnen distributie aangelegenheden dagelijks tusschen 10 en 11 uur behandeld worden. MATSOEOKA VERTREKT MORGEN NAAR BERLIJN. Tokio, 11 Maart (D.N.B.) De Ja- pansche minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, zal, naar op de persconferentie is medegedeeld, morgenavond van Tokio over Mandsjoekwo en Moskou per spoor naar Berlijn vertrekken. ONBEWOOND PAVILJOEN AFGEBRAND. Het mooie paviljoen aan het Leekstermeer, waarvan eigenaar is de heer J. Hagendijk te Nietap, is gisteren door brand geheel ver woest. Te ongeveer vijf uur werden buren gewekt door een enorm la waai. Bij onderzoek bleek, dat het paviljoen, dat momenteel onbe woond is,- geheel in vlammen stond zoodat ook aan redden niet viel te denken. Het gebouw ging met den inventaris volkomen in het vuur op. De poliie heeft de zaak in onder zoek, aangezien ernstig gedacht wordt aan kwaadwilligheid. Het gebouw was verzekerd. DE OVEREENKOMST TE TOKIO. Tokio, 11 Maart (D.N.B.) In een zoojuist gepubliceerd gemeenschap pelijk communiqué van Japan, Frankrijk en Thailand wordt de goedkeuring en onderteekening van het Japansche bemiddelingsvoorstel tot bijlegging van het Thailandsch- Indo-Chineesche grensconflict be kend gemaakt. Het communiqué deelt mede, dat Indo-China aan Thailand het district Paklav, alsme de het gebied in het Westen Noordwesten en Zuidwesten van Kambodsja, dat vroeger Thai- landsch was, heeft afgestaan. Dit geheele gebied wordt gedemilitari seerd. Twee eilandengroepen in de Makhong, namelijk Khong en Rho ne, komen eveneens onder Thai- landsche souvereiniteit, doch zul len gemeenschappelijk bestuurd worden. Japan garandeert het defi nitieve karakter der overeenkomst, terwijl Frankrijk en Thailand uiting geven aan hun waardeeing, voor de inspanning, die Japan zich, ook in het belag van den vrede, ge troost heeft, en voor de correcte houding van Japan. Waarbij in de kosten een be- boven een redelijke belooning toe kent. Waarbij in de kosten een be hoorlijk arbeidsloon begrepen dient te zijn. Ook dat spreekt vanzelf. Goed werk moet goed betaald wor den. Zeker, indien het gaat om hen, die bij de voorziening van ons voed sel in het eerste gelid staan: de be werkers van den bodem en de ver zorgers van het vee. Het ligt echter voor de hand, dat van dit alles weinig of niets terecht ;T.O.?ïlt; ik-J Ce j JOCli»-'' - U ölïVOi- doende prijzen opbrengen. Zooals dit vooral in den landbouw veelal het geval is geweest. Met het gevolg, dat de thans geldende landarbeiders- loonen beslist onvoldoende zijn. Te weten: gemiddeld 25 ct (Gelderland) tot 30 ct (Utrecht en Noordholland) per uur. Hetgeen een weekloon van 12 tot 14.50 of een jaarloon van 625 tot 750 beteekent. Hetwelk te laag is. Beslist te laag. Doch waarin alleen verbetering te bren gen valt, indien de productieprijzen dat mogelijk maken. Daarom: Pro ducten-prijzen, welke zoowel boer als arbeider behoorlijk beloonen! De regeering houde hier bij de vaststellig der prijzen ter dege re kening mede! Ten slotte wordt het vraagstuk van de trekkracht besproken. Naast den arbeider, zoo lezen wij, is het paard ongetwijfeld de voornaamste medestrijder in den productieslag. Het aantal werkpaarden, waarover de Nederlandsche landbouw thans 'beschikt, is betrekkelijk klein. Wij schatten dit aantal namelijk zeker niet hooger dan circa 220.000. Een aantal, dat ongeveer gelijk is aan dat van 1934. Het verschil met 1934 is echter, dat thans veel meer aan komende jonge paarden aanwezig zijn. Dit neemt echter niet weg, dat aan het paard thans de allerzwaar ste eischen gesteld moeten worden. Aan welke eischen het alleen bij zoo zorgvuldig mogelijke voeding en verpleging zal kunnen voldoen. Ook zoo bezien verdient uw paard al uw aandacht. Want: Alleen het goed' verzorgde paard zal in staat zijn met u den productie-slag te winnen! INGEKOMEN PERSONEN. E. M. Staadegaard, R.K., dienst bode, van Limmen naar Luttik Oudorp 52. D. Humer, N.H., nota risklerk, en gezin, van Oudorp naar Zeswielenstr. 3. L. J. Buijs, R.K., monteur, van Den Helder naar Spoorstraat 68. M. Rijkes, R.K., dienstbode, van Oudkarspel C 9 naar Helderscheweg 34. D. H. Duin, R.K., propagandiste stofz., van Zaan dam naar Snaarmanslaan 99. K. Koster, R.K., grondwerker, van Spanbroek naar Baansloot 3. C. F. E. de Graaf, geen, verpleegster, van Zevenhoven naar Wilhelmina- laan 11. W. P. Schook, N.H., leerl.verpleegster, van Amersfoort naar Wühelminalaan 11. G. J. Hehnieh, R.K., schilder, van Bussum naar Heul 30. W. H. Neijman, geen, kantoorbediende Rijkskolen- bureau, van Amsterdam naar Zocherstraat 7. E. de Geus, N.H., z.b., van Schoorl naar Pr. Juliana- laan 14. M. J. F. Hovis, N.H., ad ministrateur, en gezin, van Amster dam naar van Everdingenstr. 12. WIERINGERWAARD. Stierenkeuring. - Naar we ver nemen zal op 24 Maart a.s. de stierenkeuring alhier worden ge houden. Deze keuring is nu tevens bedoeld als verplichte keuring re glement 1938 prov. commissie. SINT-PANCRAS. Het water veroorzaakt last. - Het vele water der laatste dagen veroorzaakt veel last aan de lande rijen op de Geest. Bij de uitgezaaide koolplanten in de bakken geeft dit veel stagnatie. Heele stukken op de Geest staan blank. Dit vindt wel in hoofdzaak zijn oorzaak in het feit. dat de straat hooger ligt dan de landerijen. De afwatering en rio- leering eischen herziening. Wij za gen reeds tuinders die het water tusschen hun bakken vandaan schepten. Het seizoen vordert. - De kas- senibouwers zijn reeds overgegaan om de tomaten in de kassen over te planten; de meeste kassen staan thans vol. Het is echter wel eenige weken later dan gewoonlijk. Het kolenvraagstuk speelt hierin wel een rol, en ook de gedachte dat de primeurs niet zoo vlot zullen wor den betaald Het seizoen vordert. - De kassen- bouwers zijn reeds overgegaan om de tomaten in de kassen over te planten, de meeste kassen staan thans vol. Het is echter wel eenige weken later dan gewoonlijk. Het kolenvraagstuk speelt hierin wei een rol, en ook de gedachte dat de primeurs niet zoo vlot zullen wor den betaald. Mijne he (e) ren, Ben zo(oj vrij te solli- cite(e)ren naar de be trekking welke bij u vacant is. Ik meen in staat te zijn aan uw eis(ch)en te voldoen en uw belangen naar be- ho(o)ren te kunnen be hartigen. Naar mijn me(e)ning zult u thans tallo(o)ze sol licitatie-brieven ontvan gen, die zo (o) wel in de oude als in de nieuwe spel ling gesteld kunnen zijn. Zou ik deze(n) brief in de oude spelling geschre ven hébben dan liep ik kans dat u mij van de(n oude(n) trant zou vinden, waardoor ik e(e)nerzijds mijn kans zou kunnen verliezen. En met de nieuwe spelling lijkt mij dit gevaar nog gro(o)ter indien op uw bureau de oude toevallig nog in ge bruik mocht zijn. Om M nu te to(o)nen dat de e(e)ne noch de andere voor mij Grieks(ch) is, schreef ik deze(n) brief aldus. Hopend op een gunstig antwoord, Uw dw. j «••••tl Mijn jonge linke vriend heeft met dezen brief vijf-en-zeventig concur renten een prachtig baantje afge snoept. Geen wonder dus dat hij een hartstochtelijk aanhanger is van dezen tijd, waarin geen Mulo-leer- Ixng, H. B. S.-er of gymnasiast in staat is een officieelen brief zonder fouten te schrijven; waarin men telkens voor aangename verras singen komt te staan omdat een brief of boek in een andere spelling geschreven is dan die men zelf ge bruik; waarin de aanhangers van de nieuwe en die van de oude spelling elkaar zoo lekker kregelig kunnen maken. Deze jongeman was dan ook wat verbolgen toen hij in de krant las dat prof. dr. J. van Dam, secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kunsten, de hoop heeft uitgesproken dat het hem zal gelukken de kloof tusschen de schoolspelling en de officieele spelling te doen verdwijnen. „De hoop dat het zal gelukken", zei de pientere snaak, „dat klinkt nogal eigenaardig in dezen tijd, waarin we gewend zijn dagelijks verordeningen en beschikkingen in de krant te lezen waarbij iets wordt verplicht gesteld of wordt verboden. Voor mij is het een hoopvol teeken, dat de kloof waardoor ik mijn baantje vond, zoo spoedig niet ver dwenen zal zijn". Vaste aanstelling. - Als besteller der P. T. T. met als standplaats Hoogwoud is onze plaatsgenoot de heer A. Pool benoemd, die sinds 18 jaar hulpbesteller in onze gemeen te is. Winterhulp Nederland, Den Haag, no. 5553. Als Bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Am sterdam no. 877. Stort op 5553 of 877, Ge brengt geluk in veler leven.'

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2