)F. AMSTERDAMSCklE BEURS SPORT LAND- EN TUINBOUW De veilingen aan den Langendijk. in Veilingen Kennemerland. EERSTE BLAD. rij te solli- \r de be ce bij u meen in aan uw voldoen en naar be- kunnen be- me(e)n ing allo (oze sol' ontvan- wel in de nieuwe spel cunnen zijn. brief in ig geschre- in liep ik van de(n) zou vinden, e(e)nerzijds ou kunnen met de ig lijkt mij g gr0(0)ter bureau de nog in ge- zijn. Om u ten dat de de andere rieks(ch) is, eze(n) brief een gunstig Uw dut. j nd heeft met ntig concur' aantje afge' dus dat hij langer is van n Mulo-leer' ymnasiast irt brief zonder waarin men ime verras omdat een dere spelling men zelf ge- ngers van de oude spelling jelig kunnen dan ook wat de krant las m, secretaris- rtement van en kunsten, oken dat het loof tusschen de officieele ijnen. il gelukken", „dat klinkt dezen tijd, ijn dagelijks hikkingen in bij iets wordt rdt verboden, opvol teeken, lor ik mijn dig niet ver- Als besteller standplaats atsgenoot de die sinds 18 xnze gemeen- iran de Ierland derland, I. in terhulp wezen de V., Am- 877, Jc in PETTEN. De Jeugdherberg „De Zeven sprong". - Het afgeloopen jaar was het bezoek over de eerste vijf maanden niet alleen bevredigend, maar zelfs hoopvol. Daarna kwam een scherpe kentering en van Aug. af kreeg de jeugdherberg tijdelijk een andere bestemming. Niettegenstaande dit wisselvallige jaar is de financieele positie van de jeugdherberg ongeschokt en kan aan alle verplichtingen worden voldaan. LANGENDIJK. Geen visch. - Er is, naar men ons van visscherszijde mededeelt, nog weinig leven in den polder. Geest- merambacht te bespeuren. Het is misschien nog we wat vroeg, maar de vischstand zal van den zwaren slag in den winter van 1939 op 1940 niet hersteld, zijn, ondanks de uit zetting van vrij groote hoeveelhe den pootvisch. BROEK OP LANGENDIJK. Nieuwe regeling. - Voor den afzet van de tuinbouwproducten is met ingang van gister, Maandag, een nieuwe regeling getroffen. De prijzen van de koolsoorten vermeldden wij Zaterdag reeds. Voor de overige hier inheemsche artikelen gelden dezelfde prijzen als verleden week. Voor afwijkende kwaliteit is de maximumprijs vastgesteld op 20 minder dan de prijs voor goede kwaliteit. De tuinders zullen niet meer mo gen aanvoeren dan kan worden af gevoerd. Als de afvoer weer nor maal is, moet weer tot 8 van den voorraad ter veiling worden aange voerd, wordt vanwege de Ned. Groenten en Eruit Centrale mede gedeeld. Pet percentage van den aanvoer, dat voor export beschik baar moet worden gesteld is voor roode en gele kool 60 voor Deensche witte kool 95 Dit is in zooverre een verande ring, dat voor de roode- en gele kool nu niet meer 10 voor de drogerijen gereserveerd moet wor den, zooals de vorige weken, ter wijl bij de- Deensche witte kool de zuurkoolfabrikanten geen gedeelte van den aanvoer meer krijgen toe gewezen. Op 5 na moet nu alles worden 'geëxporeerd. Deze vijf procent is ruim voldoen de voor' het binnenland. De meeste dagen wordt deze 5 niet eens door den binnenlandschen handel afgenomen. OPGAVE AMSTERDAMS CHE BANK N.V. Bq kantoor Alkmaar. van Dinsdag 11 Maart 1941 4 STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederland 1941 Nederland 1940 II 3—3H Nederl. 1938 3 Ned-Indië 1937 BANK-INSTELL1NGEN Amsterd Bank Hande' Mij. Cert. v. 25011 1/2 Koloniale Bank. ,169^ Ned. Ind. Handelsbank 1201/2 IND. OND. B1NNENL. Aid. Kunstzijde Unie CaTvé Delft Cert. NederL Ford Lever Bros - Phil. Gloeil. Gem. Bezit ItO'/j IND. OND. BU1TENL, Vor k. 971/s 95' U 8MU 85 .109'/, 98 641/4 339 100 Am. Smelting 42'/4 Anaconda21 Vs Bethleh. Steel 793/s Cities Service 5'/s General Motors 4ym/16 Kennecott Copper. 34l/j North American Rayon221/, Republic Steel 2 5/s Standard Brands 5% Steel comm.62 CULTUUR MAATSCH. a V. A405 Java Cultuur239 Ned. Ind. Suiker Unie .243 Verg. Vorstenlanden .113 PETROLEUM. plm 2 u 9(1/» 9->'/a 80' 853/4 lOS'/s 120 HU UI 9-V4 05 340 1071/, 191Vs 4i'/4 28I/2 81 6 51 359/l6 23 247/16 6 04 64 240 243 114 Kon. Petr. Phillips Oil 1 Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 104'/s JavaChina—Japan lijn 140 Kon. Ned. Stoomboot .141 Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka Illinois Central Southern Pacifio Southern Railw. Union Pacific Can. Pac. .'220 323/4 ll,6/l6 9'/s .259 .205 .133 .147 .121 43/, .104 .177 .231 .194 231/s 95/» 103/4 133/4 80 4'/s" 224'/, 331/2 lis 12- 9'Vie" 2631/, 205 135 150 125 413/l6-| 103'/, 141-2 144 1681/, 180 235'/, 197 24 97/8-10 11 141/4 81 5 PROV. DIRECTEUR W. H. N. BENOEMD. D. G. Avenarius. De directeur-generaal van de Winterhulp Nederland heeft aan mr. A. J. Backer, in verband met zijn benoeming tot commissaris der provincie Noordholland, eervol ont slag verleend als provinciaal direc teur der W. H. N. in Noordholland, onder dankbetuiging voor de door hem bij den opbouw der organisa tie bewezen diensten. Mr. Backaer zal thans ambtshalve zitting nemen in het landelijk eere-comité. Benoemd is tot provinicaal-direc- teur voor Noordholland, de heer D, G. Avenarius, plaatsvervangend provinicaal directeur voor Zuid- holland, onder gelijktijdige onthef fing van deze functie. DE NEDERLANDSCHE UNIE IN NOORDHOLLAND. Het Gewestelijk Secretariaat voor Noordholland van de Ned. Unie ver zoekt ons opname van het volgende: Het Gewestelijk Secretariaat van De Nederlandsche Unie in Noordhol land is, nadat niet minder dan 75 plaatselijke organisaties door haar in het leven waren geroepen, overge gaan tot de vorming van zeven dis tricten, t.w. Kennemerland, Haar- lemmermeer-Amstelland, het Gooi de Zaan en Waterland, de Streek, Alkmaar en mgeving en de kop van Noordholland, teneinde door het leg gen van persoonlijk contact tussqhen de vertegenwoordigers der verschil lende plaatselijke afdeelingen, de districts-eenheid, als opbouwende schakel in onze Nederlandsche Volks eenheid, tot uiting te doen komen. Maandelijks wordt voor elk der dis tricten een distrits Vergadering ge houden onder leiding van het Ge westelijk Secretariaat, opdat tus schen de plaatselijke afdeelingen van het disctrict een goede samen werking zal worden verkregen en opdat door uitwisseling van- plaatse lijke ervaringen een uiterst opbou wend werk zal kunnen worden ver richt. Het nauwere contact en de groo tere samenwerking tusschen de vele medewerkers in het gewest hebben reeds tot resultaat gehad, dat mid dels de Unie-kringen (bestaande, uit een kleine groep van personen van verschillende godsdienstige richting en maatschappelijken stand)'n bin ding tusschen de eigen volksgenoo- ten is bewerkstelligd, welke voor de toekomst van ons volk en ons land van zeer groote waarde zal blijken te zijn. De Nederlandsche Unie met haat ideaal, de volkseenheid, voor oogen is ervan overtuigd, dat haar ideaai slechts dan verwezenlijkt kan wor den, wanneer zij de volksgenooten weet te binden in één gelijkgericht streven. Zij begint hiermede in de meest natuurlijke gemeenschap welke het gezin is. Zij tracht de huisgenooten te vormen tot goede en oprechte Nederlanders. Zij tracht de aloude buurtgemeenschap te herstellen om de geburen meer saamhoorigheisgevoel bij te brengen Zij tracht de gemeente de „gemeen te" te doen zijn door de plaatsge nooten te dringen tot samenwer king voor het ééne geheel. Z;i tracht de goede elementen van het streekbesef weer naar voren te brengen en ons vergeten „Holland" met zijn roemrijk verleden, weer te doen opleven. Het Gewestelijk Secretariaat van De Nederlandsche Unie voor Noordholland tracht dien geest via haar vele medewerkers te doen doordringen in de Uniekringen, en wel door de „Inleidingen voor de Uniekringen", welke door het Ge westelijk Secretariaat worden ver zorgd. Nog dagelijks neemt het ledental' van De Nederlandsche Unie in Noordholland toe. Een propaganda- actie van enkele dagen in Heerhu- gowaard b.v. bracht 400 nieuwe le den. De Volendammers hebben in- tusschen een eigen plaatselijke or ganisatie gekregen, en ook onder hen ontbreekt het niet aan belangstel ling voor De Nederlandsche Unie Op Urk staat een Unie-huis en we kelijks trekt er een stevig colpor teurscorps op uit om ook de Urkers vertrouwd te_ maken met het stre ven van De Nederlandsche Unie. De oplage van het weekblad „De Unie" in Noordholland neemt we kelijks met 1.000 a 1.500 toe. Ons colporteurscorps in Noordholland van circa 1000 man verkoopt thans wekelijks 30.000 exemplaren. VALUTAKOERSEN DER NED. BANK, 11 MAART. (Schriftelijke en tel.-transacties.) Valuta's: New-York 1.88 3/16-1.88 9/16, Berlijn 75.28-75.43, Brussel 30.11-30.17, Hel sinki 3.81-3.82, Stockholm 44.81-44.90, Zurich 43.63-43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19-75.34, New-York 1.86)4- .1.901/4, Brussel 30.08-30.20, Stock holm 44.76-44.94, Zürich 43.59-43.75. drag gelijk aan de gemiddelde aan tallen B-boeren en B-tuinders over de eerste maanden van 1940, verme nigvuldigd met 3.25, waarvan 1 ten laste der gemeente komt en de rest voor rekening van het departe ment van sociale zaken. De gemeente, die deze extra-hulp wil verleenen, moet daarvan vóór 1 Mei 1941 aan het departement van sociale zaken bericht zenden. Benoemd. - Onze plaatsgenoot, de heer A. ten Bruggencate is be noemd als opzichter bij de staatsmijn Maurits te Geleen. Geen diepspitten. - Het diepspit- ten in werkverschaffing, zooals dit de laatste jaren altijd plaats had, zal dit jaar niet kunnen plaats hebben. De gemeente Egm.-Binnen, op wel ker gebied 't meeste land van de be langhebbende bouwers uit onze ge meente ligt, heeft namelijk bezwaar gemaakt tegen diepspitten in werk verschaffing en zonder toestemming van het gemeentebestuur van Eg- mondbinnen, kan door de inspectie voor de werkverruiming het diep spitten niet worden goedgekeurd. Voor de betrokkenen een leelijke tegenvaller! EGMOND AAN ZEE De B-steun. - Volgens beslissing van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken, zal ook voor 1941 weder extra-hulp in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel kunnen worden verstrekt aan ondersteunde en tewerkgestelde werkloozen en de z.g. onder groep B vallende kleine grondgebruikers en -tuinbouwers. De gemeente mag hier voor besteden een bedrag, gelijk aan het gemiddeld aantal werklooze ar beiders, dat over de eerste 10 maan den van 1940 als werkzoekende bij de plaatselijke organen der arbeids- bemiddeling stond ingeschreven, ver meerderd met het gemiddelde aantal tewerkgestelden over dezelfde maan den, vermenigvuldigd met 6.50 Van dit bedrag komt 2 ten laste der gemeente en 4.50 voor reke ning van het departement van sociale zaken. Voor de B-boeren en B-tuin ders mag worden uitgegeven een be- PURMEREND, 11 Maart 1941. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 4 par tijen, wegende 2600 kg. Hoogste prijs 35.25. Handel vlug. Kaasmarkt. 2 stapels, wegende 213 kg, Kleine boeren kaas 33 per 50 kg. 52 Geldekoeien 300390, 100 Melkkoeien 325480, Graskalveren 110250, 1181 Nuchtere kalveren w.o. voor de fok 4568 handel goed; 15 Magere varkens 25-42, 129 Biggen 1832 handel matig; 747 Schapen 4050,; 32 Bokken 1422 handel matig; Kipeieren 1.07; 1300 Oude kippen en hanen (wit, rood en blauw 13 per kg: Konijnen f 27; 300 Duiven 1 1.70 per paar. Voor de levering: 288 Vette koeien, Stieren, vette kalveren, Nuchtere kalveren (slacht) en 31 stuks Scha pen. ÜÏjSIVEU VüiuD PERSONEEL VAN DE MARINE. Het jongste nummer van het Ma rineblad bevat een lijst met de na men van in het buitenland gesneu veld personeel van de marine en van den marinevliegdienst. Het betreft voornamelijk opvarenden van de on- ierzeebooten O 13 en O 22, het be wakingsvaartuig B W 39 en de ka nonneerboot Johan Maurits van Nas sau. Over de volgende personen is via het Roode Kruis bericht van hun sneuvelen ontvangen. Een aandui ding van de plaats en den datum A-aar zij gesneuveld zijn, is echter niet gegeven. Luit. ter zee le kl. E. H. Vorster; -uit. ter zee 2e kl. K.M.R. W. J. Snijders; luit. ter zee 3e kl. J. A. Sillevis; off. M.S.D. 2e kl. J. A. Buijs; bootsman J. J. Mcoldijk; kwartier meester P. L. Lutter; matroos le kl. R. J. S. M. Albregts; matroos le kl C. L. van Gend; matroos le kl. F J. van Hilst; matroos 2e kl. L. Laan; matroos 2e kl. C. van der Veer; matroos 3e kl. F. H. Riemstra; korp. konstabel T. Dam; korp. telegr. A. Middelink; serg.-monteur C. Selder- ceek; korp.-monteur A. P. van Els- wijk; korp.monteur J. a. van der Vliet; serg.-torpm. H. Reijtenbach. korp.-torpmkr. J. J. A. Cadot; korp.- torpmkr. W. A. Wahlers; majoor mach. W. van der Hoff; serg.-macn W. Ausum; serg.-mach. H. Vukkink; korp.-mach. G. J. Heikamp; W.»A. de Moei; korp.-mach. D. Schaatsbex-gen; koksmaat C. A. Havenaar; stok. olie- man z.m. J. Drijver; matr. z.m. J. Nagelhout, allen van de O. 13; luit. ter zee 3de kl. J. O. Nieuwenhuis, matr. le kl. W. A. Jong, be'iden van de J. M. van Nassau; adj.o.o-mach. H. Bakker van de Jan van Brakel luit. ter zee 2e kl. K.M.R. spec aiensten H. Wechgelaar van het be wakingsvaartuig 39; marinier le k!. J. Mutters van het wachtschip Vlis singen; seinersmaat A. S. van Bat- turn; marinierskazei'ne Amsterdam officier-vlieger.2e klasse E. Martaré; officier-vlieger 3e klasse J. C. den Hollander; officier-vlieger 3e kl. J. A. L. Schevenhoven; serg.-maj.- 'lieger A. de Knegt; serg.-vlieger H G. A. Akkers; serg.vltmr. (M) L. H. Teewis; korp.-telegr. K.M.R. J. G Ras, allen van den marine lucht vaartdienst; korp.-mach. H. Groen Ned.-Indië; stuurman V.M.R. J Berkhout; stuurman V.M.R. G. S Weltevrede; matroos V.M.R. A. Jol; lichtmatr. V.M.R. K. Oosterlee; ma chinist V.M.R. P. van 't Hof; machi nist V.M.R. T. J. Mellema; stoker V.M.R. J. Breederveld; kok V.M.R. A. Wijgerse; seiner z.m. G. van der Star, allen van het bewakingsvaar tuig 39; luit. ter zee le kl. J. W. Ort; iuit. ter zee 2e kl. G. D. Kwast; luit. ter zee 2e kas K.M.R. R. Polman; luit. ter zee 2e kl. W. S. J. A. Prins; luit. ter zee 3e kl. K.M.R. J. H. van Ginkel; off. M.S.D. 2de kl. F. A. Tours; bootsman H. de Groot; kwar tiermeester P. B. Duim; kwartier meester G. J. C. Stolk; matroos le klas P. M. Oudendijk; matroos 1ste klas B. H. Wiedeler; matroos 1ste kl. J. J. van Iterson; matroos 2de kl. C. F. A. de Ruyscher; matroos 2e kl. C. A. Hoebeke; matroos 3e kl. P. van der Werf; lichtmatroos T. H. van Huët; lichtmatroos C. Aartsen; licht matroos C. van Dongen; matroos z.m. J. A. van 't Hof; korp.-konsta- bel P. N. Mil; sergt.-telegrafist G. de Biuijn; korp.-telegrafist J. Blaauw lelegr'afistenmaat J. W. van Hoorn; koksmaat B. Wolven; sergeantfor- pedomaker W. J. R. Gommers; sergt.-torpedomaker J. C. Moster dijk; korp.-torpedomaker J. van dei- Plas ;torpedomakersmaat A. de Best, majoor-monteur G. S. Kuster; sergt.- monteur H. Meerbeek; korp.-mon teur J. J. H. Walbeek; korp.-mon teur M. H. Meijer; majoor-machinist D. W. Spraakman; sergt.-machinist A. Duine; sergt.-mach. C. Broodman: korp.-machinist H. D. Blommert; korp.-machinist J. J. Venema; korp.- machinist J. Rademaker; korp.-ma chinist J. C. Baljé; korp.-machinist M. Bronke; stoker-olieman P. Brink man; stoker-olieman J. W. Udink; stoker-olieman z.m. J. Nuijen; sto ker-olieman z.m. C. J. Jens, allen van de O 22. Voetbal WEDSTRIJDEN VOOR A.S. ZONDAG. Het programma voor Zondag brengt volgens de Sportkroniek o.m. de volgende wedstrijden: Af deeling I: le klasse: 't GooiSparta, H-DVb ADO, StormvogelsKFC, DFC DHC, FeijenoordDWS. 2e klasse A: OSVVVZ, Zeebui-- giaAlcm. Victrix, WFCDWV Alkm. BoysAFC. 2e klasse B: Watergraafsmeer— HVC, VolendamHilversum, Velox —Hercules, HFCHBC. 3e klasse A: PurmersteijnQSC, Alw. ForwardSt. George, ZVV Hollandia, ZaandijkKW. Af deeling U: le klasse: HBSCVV, Haarlem— DOS, Blauw-Wit—RFC, VUC—Ajax, Xerxes—VSV. Afdeeling Hl: le klasse: WageningenEnschedé, QuickHengelo, Go Ahead-AGOW. TubantiaNEC, Ensch. BoysHe racles. Afdeeling IV: le klasse: Longa-Eindlioven, Roer mond—Willem II, PSV—MVV, NAC BW, HelmondJuliana. Afdeeling V: le klasse: VelocitasBe Quick. HeerenveenGVAV, SneekLeeu warden, WVV-HSC, Veendam- Achilles. Kolven WEDSTRIJDEN TE NIEUWE- NIEDORP. Zondag vonden hier de wedstrij den plaats van de Pers en Propa- gandacommissie afd. Ned. Kolf bond. vert, door J. Schenk, Barsingerhorn en J. Keetman, Nieuwe-Niedorp. Er werd in 3' klassen gekolfd en van de opgegeven 45 kolvers ver schenen er 38. De derde klassers hadden 10 en de tweede klassers 5 punten voorgift per partij. Door el kaar genomen lieten de eerste klas sers zich niet van hun beste zijde zien, alhoewel de laatste partijen ge slagen door A. Goet, Jb. Gelder en Dr. de Boer van een goed gehalte waren. De kans bestond toen nog op den len prijs voor korpsen, doch ze moesten te veel slaan en het is al een prestatie, dat ze de eerste prijs winnaars nog tot op een punt bena derden. De uitslagen waren als volgt: le pr., korpsen: Barsingerhorn met K. Kistemakei", G. Blaauboer en C Borst, totaal 411 punten. Personeel, le prijs: C. Borst, Bar singerhorn, 167 pt, voorgift 18; 2e pr. D. Plakman, Oudkarspel, 165 pt., voorgift 30; 3e pr. J. Deutekom, Oudkarspel, 159 pt., voorgift 30. Het was een sportieve dag, die buitengewoon vlot en geanimeerd is verloopen. BUREAU VOOR MEDISCHE SPORTKEURING. Jaarverslag 1940. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende: Het afgeloopen jaar is voor hoi bureau niet gunstig geweest. De mobilisatie had op het vereeni- gingsleven een storenden invloed. Toen de oorlog ook over ons lanct uitbrak, werd het nog slechter. Dit vond ook bij ons Bureau zijn terug slag. Het aantal keuringen is over het afgeloopen jaar ruim 50 pet. te- ruggeloopen. Maar wij zullen ons optimisme be houden, er zijn weer teekenen van opleving te ontdekken. Aan de Volksgezondheid wordt met krachl gewerkt. Uit een lezing voor de ra dio hebben wij kunnen beluisteren dat ook de Medische Sportkeuring- bureaux hierin een belangrijke taai; te vervullen krijgen. Het Bureau te Alkmaar bestaat nu tien jaar. Op 5 Maart 1931 werden de eerste candidaten gekeurd. Op 26 Febr. 1931 werd het Bureau te Alkmaar opgericht. Uit het verslag van deze vergade ring blijkt, dat 11 sportverenigin gen bij het Bureau waren aangeslo ten, thans zijn 21 vereenigingen lid. Op deze vergadering werd eveneens besloten lid van de Federatie te worden. Het ligt niet in onze bedoeling U in details het verloop der eerste 10 jaar weer te geven. Wij hebben ge tracht het gi-oote nut en de noodza kelijkheid van de Medische Sport keuring naar buiten uit te dragen en weten ook, nog niet ten volle ge slaagd te zijn. Van vele kanten mochten wjj gewaardeerde medewerking ontvan gen. Hiervan moeten wij allereerst noemen, de boven allen lof verheven medewerking van al de doktoren die in dén loop der 10 jaar geheei Pro Deo de keuringen verrichtten. Nooit deden wij tevergeefs 'een be roep op hen. Wij hebben ook steeds de zeer welwillende medewerking ondervonden van dr. A. K. Dijkhui zen, geneesheer-directeur en de zus ters van 't Centraal-Ziekenhuis, be treffende het keuringslokaal waar voor op deze plaats een hartelijk woord van dank niet mag ontbreken. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld: Th. C. Uijttenboogaart. voorzitter; Jan Jonker, secretaris penningmeester; dr. F. J. Haver kamp, 2e voorzitter; J. Bos, 2e se cretaris-penningmeester; mevr. A. E. Waalewijn-Schornagel, mevr. M. E. Jonker-Jonker en J. Boskamp. Op 31 Dec. waren onderstaande vereenigingen aangesloten: gymnastiek: Kracht en Vlugheid, Turnlust, De Halter, Advendo, Odis te Alkmaar, Voorwaarts te Koedijk, Voorwaarts te Stompetoren, Sport Staalt Spieren te St. Pancras en Do ves te Heiloo; voetbal: Alcmaria Victrix, Alkm. Boys en Alkmaar te Alkmaar; K.S.V. te Koedijk, Oudorp te Oudorp en Vrone te St. Pancras; krachtsport: Sport Staalt Spieren te Alkmaar; zwemmen: D.A.W., Alkmaarsche Reddingsbrigade te Alkmaar; wielx-ennen: Alcmaria te Alkmaar; athletiek: A.V.A. te Alkmaar; diversen: Alkm. Politie Sportver- eeniging. Wij schreven reeds, dat het afge loopen jaar niet" gunstig is geweest; wij zullen trachten ons bij de veran derde omstandigheden aan te passen. Nog steeds wagongebrek. De gang van zaken aan de Lan- gendijker veilingen is niet vlot, de :aatste weken. Er werd door de vei lingen een regeling voor den aan voer getroffen, omdat het vervoer aer producten naar het buitenland stagneerde. Er kwamen te weinig spoorwagons aan de laadplaatsen, zoodat de aanvoeren, welke juist den ■aatsten tijd vrij sterk toenamen ten gevolge van de iets betere prijzen, niet konden worden verwerkt. Ook de afgeloopen week was dit bet grootste euvel. Het binnenland non het toegewezen gedeelte best gebruiken, maar de export verliep niet vlot. Te Noordscharwoude had men een straffe aanvoerregeling ge troffen, waardoor de tuinders niet meer aan de markt mochten brengen •ian in verband met het beschikbare aantal wagons kon worden verladen. Daardoor werd een achterstand in de aflevering voorkomen. Te Broek op Langendijk. had men aan het einde van de week een ach terstand in de verzending van pl.m. 60 wagons. Toch was daar van roode- en geel kool nog bijna het voorge schreven percentage aangevoerd, het geen te Noordscharwoude niet het geval was. Te Broek op Langendijk had men meer verkocht dan kon .vorden afgeleverd, zoodat daar kooi dij de tuinders lag, welke reeds was verkocht, terwijl te Noord scharwoude de achterstand bestond uit een geringere aflevering dan de voorgeschreven 8 Het komt eigen- ijk op hetzelfde neer, maar de rege- .ing te Noordscharwoude heeft o.i. dit voordeel, dat de tuinders niet het gevoel hebben, op eens andermans icool te moeten passen, aangezien zu, zoodra verkocht is, kunnen leveren. Het binnenland lijdt niet onder deze regeling, aangezien men daarvoor het oegewezen percentage wekelijks 'astgesteld en toewijst. Eventueele achterstand komt alleen in het ex portgedeelte. De minimumprijzen, welke de (uinbouwcrè over 't algemeen niet .oog genoeg vinden, zijn in meerdere •/eilingsvereenigingen een punt van nespreking geweest. Dat blijkt wel uit de agenda voor de algemeene vergadering van het Centraal Bureau v d. Tuinbouwveilingen in Neder land,. waar een viertal voorstellen dienaangaande zijn ingediend, onder andere door de veilingsvereeniging Warmenhuizen. Daarin wordt aan gedrongen op het steeds uitbetalen van den kostprijs, opdat de tuinders aan hun verplichtingen zullen kun nen voldoen. Het Centraal Bureau is net met de voorstellen eens, dat de prijs bij de huidige prijsbeheersching door de Overheid, zoo moet zijn, dat het bedrijf van den producent op oehoorlijke wijze in stand kan wor- aen gehouden. Het zal noodig zijn, dat de maximumprijzen iets boven den werkelijken kostprijs worden astgesteld, wanneer althans niet de zekerheid bestaat, dat altijd de maximumprijs wordt verkregen. Het C. B. koestert de hoop, dat er pen zoodanige regeling tot stand zal komen, dat aan de voornaamste be zwaren zal zijn tegemoet te komen. Het Centraal Bureau stelt zich dus ook achter de tuinders in dit geval. Om de bovenomschreven redenen was de aanvoer aan de veilingen niet zoo groot. De grootste kwantums werden nog te Noordscharwoude aangevoerd, waarbij vooral de Deensche witte- kool een flinke plaats innam. De zuurkoolfabrikanten kregen het hun toekomende gedeelte, de rest werd zoo goed als geheel voor export be stemd, aangezien de binnenlandsche consumptie van deze koolsoort zeer gering is. De vijf procent, welke hiervoor beschikbaar is, wordt bijna nooit afgenomen. De prijs was 5.10 per 100 kg. Voor de gele kool werd 6 per 100 kg. genoteerd. De roode kool no teerde 7 per 100 kg. Allemaal vast gestelde prijzen, waartegen zij vlot van de hand ging. Het binnenland sche gedeelte moest steeds worden verdeeld. Er blijkt weinig belangstelling te bestaan voor de uien. Het binnen land is er niet graag naar, zoodat het grootste 'gedeelte voor export be schikbaar komt. Bij de peen °is de situatie anders. Hiervoor is wel animo. De aanvoeren waren echter niet zoo groot. Alles bracht 4.20 per 100 kg. op, behalve le Noordscharwoude eenige partijtjes A-sorteering, de kleinste sorteering, welke 1.501.80 konden op- orengen. De bieten gingen tegen den. maximumprijs van 3.40 per 100 kg. an de hand. Hoewel het al 10 Maart is, zijn er nog slechts weinig nieuwe groenten aan de veilingen aangevoerd. Deze week zijn er raapstelen en spinazie bijgekomen. Kleine kwantums, doen onmisbare teekenen van het komen de voorjaar. Nu de stapelgroente zachtjes aan op een hocg prijsniveau is gekomen, kunnen we zeggen, dat alles wat wordt aangeboden en bruikbaar is voor de keuken voor vrij hooge prijzen van de hand gaat en dat is ook wel verklaarbaar (weinig aan bod en veel vraag). Boerenkool is gewild en de prijzen loopen regel matig omhoog, er is groot verschil m kwaliteit, en wel van 211.50 per 100 kg. Bloemendaler kool ging voor 6.507.50 en roode kool voor 6.307 per 100 kg vlug van de hand. Knoselderie bracht 10- 13 per 100 stuks op. Andijvie was peperduur, n.l. 36.f 40 per 100 kg. Waschpeen werd in varieerende kwaliteit aangeboden voor prijzen van 4.5014 per 100 kg. Sprui ten waren zeer duur, middelmatige kwaliteit voor f 2038 per 100 kg zegt genoeg. Witlof van matige kwa liteit bracht 2432 op en uit schot nog 1119 per 100 kg. Uien waren in trek tegen prijzen van f 2.806.30 per 100 kg. Appelen en peren (kleine kwantums en middel matige kv/aliteit) golden f 1825 per 100 kg. Bieten en rapen, waar naar in normale tijden bijna geen vraag is, vinden nu vrij goeden af trek voor 3—3.50 en f 1.30—2.70 per 100 kg. De overige aanvoer on veranderde prijzen. UITKNIPPEN RUPSENNESTEN BASTAARDSATIJNVLINDER. De plantenziektenkundige dienst schrijft: Nogmaals wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op de noodzakelijkheid, zoo veel mogelijk de rupsennesten van den bastaard- satijnvlmder in de maand Maart uit ane loofhoutgewassen te verwijde ren en te verbranden. Het blijkt, dat nog lang niet iedereen van de wenschelijkheid van dezen maatiegel doordrongen is en dat velen de, thans nog uit voerbare, handeling nog achterwege hebben gelaten. De rupsennesten zijn aanmerke lijk talrijker, dan zij in de laatste jaren geweest zijn en nalatigheid inzake de bestrijding zal een niet onbelangrijke vreterij door rupsen ir, de boomen en struiken tot gevolg hebben. Men kan zich, door nog in deze maand de' nesten onschadelijk te maken, voor deze schade behoe den en daarbij gelijktijdig zijn me dewerking verleenen aan liet in toom hguden van de ontwikkeling dezer insecten, welke bij algeheele nalatigheid in de bestrijding ge makkelijk tot een werkelijke „plaag" kan uitgroeien. Wanneer ieder in zijn tuin en in boomgaarden, aanplantingen en hagen de nesten verwijdert en ver brandt, kan in dezen zonder groote moeite nog veel bereikt worden. FRUITTEELT-DEMONSTRATIE. Het demonstratiebedrijf van den Econ.-Technologischen Dienst der prov. N. Holland te Schellinkhout. Evenals de vorige maand heeft ook Februari zich dit jaar geken merkt door weinig gelegenheid om in het bedrijf te kunnen werken. Voor zoover mogeijk is er gesnoeid en is ook reeds een gedeelte van dit werk klaar -gekomen. Ook voor de maand Maart is echter nog heel wat overgebleven. Met de winterbespuiting is een aanvang gemaakt. Een gedeelte der bessen is met 6 pet. carbolinieum bespoten evenals een deel der vruchtboomen op het oude gedeel te van het bedrijf aan de Blokdijk. Indien het weer het mogelijk maakt, zal deze bespuiting in Maart zoo spoedig mogelijk worden voortgezet, waarna de pruimen met Shell W. U. 117 en gedeeltelijk met Etimclos worden bespoten evenals het geheele bedrijf te Schellink hout. In Februari is nog afgeleverd een partijtje Goudreinette, waardoor het afleveren van het bcwaarfruit practisch is afgeloopen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3