WINTERHULP HEEFT 2 MILLIOEN GULDEN PER MAAND NOODIG. Nieuwe Amsterdamsche wethouders. Scheepvaart in Indië onder militair gezag. Niet kampeeren ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 11 MAART 1941. De directeur-generaal van de W. H. N. heeft over de komende huis- lijstcollecte de volgende beschou wing gegeven: Er is gevraagd waarom de Winter hulp in de tweede helft van deze maand een zoo nauwkeurig voor bereide lijstoollecte langs de huizen houdt. Wel, eenvoudig hierom, omdat wij aan de hand van vier maanden ervaring weten, dat vele aanvragen om hulpverleening nog niet in be handeling konden worden genomen en het daarom onze plicht en ons goed recht is duidelijk hoorbaar aan de deur van iederen Nederlander te kloppen, om dezen nood in het eigen volk te helpen verzochten. De afgeloopen maanden heb ben ons ook geleerd, dat een naar verhouding veel te klein gedeelte onzer samenleving be reid is, dezen nood door een allen en alles omvattende aetie te doen verdwijnen. Wij hebben, zooals reeds eerder werd medegedeeld, in de eerste drie maanden van onze werkzaamheden rond drie millioen gulden ontvan gen, voor een niet onbelangrijk ge deelte uit giften, buiten de. bus-, huis- en straatcollecten van einde Novem ber en December en de huis-lijst- collecte van einde Januari om. Ten einde thans over de noodige midde len te kunnen beschikken, zijn naast de reeds gehouden bus-, huis- en straatcollecten, welke midden en einde Februari plaats vonden, nog twee huis-lij stcollecten vastgesteld en wel van 1723 Maart en van 1520 April a.s. De actie voor dezen winter zal dan worden besloten met een bus-, huis- en straatcollecte op 2 en 3 Mei a.s. Een ieder weet, dat een lijst- collecte vroeger, in vrijwel het ge- heele land bij een vooraf uitgekozen groep inwoners eener gemeente werd gehouden en dat het over- ■groote deel van onze samenleving nimmer om een offer in dezen vorm werd gevraagd. Wij meenen dat evenals ieder, die in moeilijke omstandigheden ver keert, het recht heeft op onze hulp, ook iedere landgenoot het recht bezit om naar draagkracht op deze wijze te offeren. Deze lijstcollecte wil daarvan het bewijs zijn. Wij hebben daarom bepaald, dat vooraf de na men en adressen van alle gezinnen en alleenwonende personen op daar toe vervaardigde formulieren zullen worden ingevuld, opdat ten eerste iedere landgenoot zich duidelijk voor oogen zal stellen, dat ook op hem of haar een beroep wordt gedaan ten behoeve van de medelandgenooten, die in nood verkeeren en ten tweede, om te bereiken, dat de arbeid van de collectanten hierbij zooveel als mogelijk wordt verlicht. De nood is groot, dit getuigen de vele aanvragen, die bij de plaatse lijke directeuren in de gemeenten worden ingediend. Naar ruwe schatting zouden minstens twee millioen gul den per maand in dezen winter ter beschikking moeten staan, wil deze actie door het volk ook werkelijk voor het volk tastbare resultaten hebben. Het is verbazingwekkend, hoe weinig rnenschen zich bewust zijn van de omstandigheden, waaronder vele gezinnen leven. Het is even verbazingwekkend, hoevelen zich aan den socialen eereplicht onttrek ken om door een spontane daad een einde te maken aan deze wantoe standen. Men beroep zich erop, zonder zich in het vraagstuk te verdiepen, dat vele organisaties en de overhel op afdoende wijze de helpende hand bieden. O zeker, er wordt veel gedaan, maar van een sponta ne daad van het volk in zijn geheel is geen sprake. Anders zou het niet mogelijk zijn, dat van de kosten der armenverzorging (in het jaar 1S38) door kerkelijke en particu liere instellingen, die volgens de armenwet 1912 de eerste hulp heb ben te verleenen, slechts 15 pet. werden gedragen, terwijl de over heid met ruim 85 pet. aanvullend moest bijspringen. D. w. x., dat per hoofd der gemiddelde .bevolking, de eerste groep 1.32 en de overheid 7.90 in de kosten bijdroeg. Let wel, wij laten hier het vraagstuk van de ondersteuning aan werkloo- zen geheel buiten beschouwing. Mede op grond vaft de kennis van deze cijfers is tot de Winterhulp actie besloten, teneinde de funda menten te leggen van een groot so ciaal bouwwerk, waarin de Neder landers over de vele scheidingsmu ren heen elkaar de hand kunnen reiken. Het moge een ieder wel denkend Nederlander duidelijk zijn, dat hierdoor alleen de kracht kan groeien, die dringend noodzakelijk is, ook voor de toekomstige plaats van ons volk in Europa. Dat men een organisatie als de ze, die het geheele volk oproept el kanders lasten te dragen, poogt ver dacht te maken, is begrijpelijk. Wij hebben echter een vast vertrouwen in het gezonde verstand van ons volk en zijn overtuigd, dat zij vrij wil maken van alle krachten en machten, die het om persoonlijke belangen verdeeld willen houden. Wanneer gij in dit licht bezien, ons werk, onze collecten tegemoet treedt, zal het niet moeilijk vallen, u aan te sluiten bij hen, d'i'e zich reeds groote offers voor dit ideaal getroostten. Wij verwachten van al onze col lectanten en medewerkers, dat zij bij de a.s. huislijstcollecten, in het besef van de eervolle taak die op hen rust, het allen gemak kei ijk zul len maken, in vreugde hun vrijwil lige bijdrage te offeren. Onder deze voorwaarde zal deze actie „voor het volk door he>t volk" slagen! De regeeringscommissaris, burge meester E. J. Voute, heeft de volgen de wethouders benoemd en hun het beheer der achter liun namen ver melde afdeelingen opgedragen: De heer Jac. Rustige, die op uit drukkelijk verzoek van den regee ringscommissaris zich bereid heeft verklaard het wethouderschap voorloopig te blijven vervullen: financien, bedrijven en handelsdn- richtingen. De heer J. H. van der Bend: openbare gezondheid, ziekenhuis wezen, bevolkingsregister, burger lijke stand en voorts een deel van maatsehappelijken steun (gemeen telijke verzorgingshuizen voor ou den van dagen, het weduwenhof, 't burgerweeshuis, de inrichting voor stadsbestedelingen en de bank van leening) en, de keuringsdienst voor waren, die tot nu toe onder de af deeling levensmiddelen ressorteer de. Ir. C. J. Neiszen: Publieke Wec ken en Volkshuisvesting. Dr. J. Smit: Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, terwijl dr. Smit tijdelijk zal waarnemen de afdeelin gen arbeidszaken, statistiek, levens middelen, (behalve de keurings dienst voor waren), wasch- en schoonmaak-, bad- en zweminrich ting, marktwezen, maatsehappelijken steun (behalve het deel dat den heer Van der Bend is toegewezen) en de commissie voor de werkloosheidba- strijding. Burgemeester Voute zal de afdee lingen algemeene zaken, politie en brandweer beheeren. Ir. Cr. J. N e i s z e n werd gebo ren op 4 Augustus 1886 te Amster dam. Hij doorliep de H.B.S. en studeerde vervolgens aan de tech nische hoogeschool te Delft. Tijdens zijn studie vergaarde hij veel practische kennis op fabrieken in bet buitenland. Van Juli 1911 tot DE LANGSTE OORLOGSBRL'G TER WERELD OVER DEN DONAU. Luchtop name van de machtige Donaubrug, een meesterstuk van de Duitsche pioniers, welke den Roemeenschen met den Bulgaarschen oever verbindt. Op breede Donauschepen rusten de zware bruggedeelten, waarover de Duitsche kolonnes rollen. (Holland) De ruggegiaat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME' September 1914 was ir. Neiszen werkzaam als ingenieur bij den ge meentelijken telefoondienst te Amsterdam. Daarna ging hij over in dienst van de gemeentetram te Amsterdam, waar hij tot nu toe de functie van hoofdingenieur afdee- lingsdhef bekleedde. Ir. Neiszen is dertig jaren in ge meentedienst. Hij is lid van de ver- keerscommissie en werkt thans aan de voorbereiding der afdeeling Amsterdam van het technisch gilde. Ir. Neieszen behoort tot de N.S.B. en is daar lid van den raad van toe lating van kring 39 te Amsterdam. Dr. J. H. vanderBend werd 26 April 1890 te Amsterdam ge boren. Na het doorloopen van het gereformeerde gymnasium volgde zijn studie aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, waar hij in 1922 tot arts promoveerde. In de oorlogsjaren 1914-1918 was dr. van der Bend reserve-luitenant der in fanterie. Hij maakte gedurende vijf tien jaren deel uit van het testuur van de afdeeling Amsterdam van „Bosch en Duin" en van de „Ver- eeniging voor Christelijke Gezond heids- en Vacantiekolonies. Was voorts vanaf 1933 tot 1937 lid der geneeskundige commissie voor zie kenfondsen ,,A.Z.A." sedert 1922 te Amsterdam praktiseerend huisarts. Dr. Joha'n Smit kwam in 1919 als leeraar bij het middelbaar on derwijs te Amsterdam. Gedurende dit leeraarschap aan de christelijke H.B.S. studeerde hij letteren, welke studie hij bekroonde met een pro motie op proefschrift „Bilderdijk et La France." Toen in 1929 het hervormd lyceum zijn poorten opende, werd aan dr. Smit de lei ding toevertrouwd. Als rector van dit lyceum is hij algerri.een bekend. Dr. Smit is voorts inspecteur van de scholen voor christelijk volksonder wijs te Amsterdam. Batavia, 10 Maart. (S.P.T.) De gouverneur-generaal van Neder- 1 a n d s c h-I n d i jonkheer Tjar- da van Starckenbórgh Stachouwer, heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke alle Neéer-lar ib"' Indische scheepvaartmaatschappijen gedurende den duur van den oorlog onder de militaire wetten zullen val len. Zij staan onder bevel van den marinecommandant. De employés en zeelieden van genoemde maatschap pijen mogen gedurende den oorlog hun dienstbetrekking niet verlaten. TWEE WETHOUDERS NEMEN ONTSLAG TE HAARLEM. Te Haarlem hebben de heeren M. A. Reinalda, wethouder van openbare werken en volkshuisves tingen en D. J. A. Westerveid, Wet houder van 'onderwijs (beiden sociaal-democraten) ontelag ge nomen. JONGEN ACHTERVOLGDE RIJWIELDIEF. Zaterdagavond meest een jong meisje boodschappen doen in een kruidenierswinkel aan de Vail- lantlaan in den Haag. Zij liet haar fiets onbeheerd buiten staan en dat was voor een rijwieldief aanleiding cm er met het karretje van door te gaan. Het meisje had dit echter in den winkel gezien en zette een ach tervolging in. De dief zou evenwel in zijn opzet geslaagd zijn, als niet op den hoek van het Vaillantplein de 14-jarige P. de Haan had ge staan, aan wien het meisje in het kort vertelde wat er gaande was. De jongen sprong direct op zijn rijwiel en haalde den vluchtende in. Hij riep hem toe, dat hij moest stoppen ,doch de dief schonk hier geen aandacht aan. De jongen bleek echter uit het goede hout gesneden te zijn en hij reed vervolgens den man in, de wielen. Eemige burgers kwamen er nu aan te pas onder wie zich ook een politieagent in burger bevond. Deze arresteerde den rij wieldief, die bleek te zijn de 66- jarige J. K. zonder beroep, die zich reeds vele malen, aan rijwieldief stallen, opensluitingen en diefstal len heeft schuldig gemaakt en des (Van onzen Haagschen, correspondent) In verband met het voor schrift, dat men zich van 12 uur 's nachts tot 4 uur in den morgen niet in de openlucht mag bevinden is in de kringen van kampeerders de vraag ge rezen, of het kampeeren even eens onder dit verbod valt. In dit verband vernemen wij van bevoegde zijde, dat zulks inderdaad het geval is; althans wat betreft het kampeeren in een tent. Dit wordt beschouwd als een verblijf in de open lucht. Wèl toegestaan is het kampeeren in vaartuigen, zomerhuisjes, e. d. Intusschen vernemen wij nog', dat de A.N.W.B. met de Duitsche in stanties .in onderhandeling is getre den, om ook het kampeeren in tenten alsnog toegestaan te krijgen voor bepaalde deelen van het land, b.v. de Veluwe. Over het resultaat dezer bespreking is nog niets be kend. GIREERT NIET OP VRIJDAG! Men schrijft ons van de zijde der Giro-ambtenaren het volgende: Allerlei vereeniging'en hebben zich beijverd om aan een zoo groot mo gelijk deel van ons arbeidende volk den vrijen Zaterdagmiddag te ver schaffen. Die vrije Zaterdagmiddag is zoo langzamerhand geworden tot een groot goed, netwelk niemand zou willen missen. Tal van werkgevers, die hun per soneel op Zaterdagmiddag niet kun nen missen, geven een middag of ochtend in de week vrijaf. Dat is nu wel niet gelijk te stellen met den vrijen Zaterdagmiddag, doch het is toch een vervangmiddel, dat op prijs gesteld kan worden. De Postchèque- en Girodienst neemt onder de Overheidsdiensten een bijzondere plaats in. Al het werk dat 's morgens met auto's vol het gebouw binnenstroomt, moet op den zelfden dag worden verwerkt, 's Morgens vloed en 's avönds eb. Zoo gaat het dag in, dag uit, in on onderbroken opeenvolging. Vrije middagen kunnen dan ook niet an ders dan bij hooge uitzondering wor den verleend, want het spreekt van zelf dat het werk gedaan moet wor den. Hoe dan ook! Dat vindt men op de Giro ook niet erg. Overal is wat en men weet nu eenmaal dat het aan het baantje vastzit om op tijd te be ginnen en pas te eindigen wanneer het werk klaar is. Dat kan zijn om half vijf, maar evengoed om zeven uur of half acht. Ja soms nog later. wege een groot gedeelte van zijn leven in de gevangenis heeft door gebracht. De man is in voorloopige bewaring' gesteld en hij zal aan den officier van justitie worden voor geleid. Dank zij het kranige optre den van den jongen is een berucht lid. van het dievengilde weer voor een poosje uitgeschakeld. Denkt U maar eens aan een griep- periode. Giro-ambtenaren stampt men niet uit den grond en toch... het werk mag niet blijven liggen. Eén wensch zouden de dames en heeren echter gaarne vervuld zien: Op Zaterdagmiddag niet te laat naar huis. Wat echte ontspanning na een week van hard werken hebben ze beslist noodig. De ouderen kun nen thuis iets doen, wandelen of winkelen misschien in het tuintje spitten en de jongeren kunnen in de frissche lucht al die duizenden getallen uit hun hoofd laten „waaien" bij sport en spel. „Hoe kunnen wij U daarbij hel pen?" vraagt Gij ongetwijfeld. Dat is heel gemakkelijk! U heeft b.v. het plan om Zaterdag eens fijn „er tusschen uit te trek ken". Vrijdag maakt U Uw werk af. O ja! Nog even een girobetaling doen. Zóó, dat is gebeurd. Klaar! Maar weet U wat U doet? U zorgt dat U zelf morgen vrij bent, maar U zet tegelijk een ander aan het werk. Is het bepaald nóodig, dat U de roode giro-envelop in de brievenbus moet doen, laat het dan vooral niet na. Dat doen de giro-ambtenaren zelf ook niet en zij verlangen dus van U niet anders. Men moet op tijd aan zijn verplichtingen voldoen. Niemand legge U eenig beletsel in den weg. Maarals U niet aan een be paalden dag is gebonden, houdt U de roode envelop dan even vast tot Zaterdag. Voor U maakt dat geen verschil en de Giro-ambtenaren gaan wat vroeger naar huis dan gewoon lijk. Gireert dus zoo min mogelijk op Vrijdag! BOUWMATERIALEN. De directeur van het rijksbureau voor bouwmaterialen heeft beslo ten de thans van kracht zijnde ont heffing van hat verbod zonder een van hem verkregen schriftelijke vergunning bouwmoterialen te ver- koopen of af te leveren, mede in te trekken ten aanzien van metsel steen, kalkzandsteen en straatklin kers, voor zoover betreft den ver koop of de levering dezer producten naar Duitschland. Derhalve zal tot nader order de verkoop of de leve ring eter genoemde producten naar Duitschland slechts zijn toegestaan met schriftelijke vergunning van meergenoemden directeur MR. G. C. J. D. KROPMAN TOT STADSADVOCAAT BENOEMD. Het Hbld. verneemt dat de regee ringscommissaris voor Amsterdam, de heer E. J. Voute, in de ontstane vacature van stadsadvocaat heeft be noemd mr, G. C. J. D. Kropman, oud wethouder voor ambtenaars- en arbeidszaken. ELF GESLACHTE VARKENS IN BESLAG GENOMEN. Te Ederveen zijn gisteren uit een betonnen put bij een landbouwer niet minder dan elf frauduleus ge slachte varkens in beslag genomen, terwijl bovendien bij "den land bouwer G. een groote voorraad s&ek in' beslag k genomea BLAD. EEN TELEGRAFISCH OVERGEBRACHTE FOTO van het bezoek van generaal Antonescu aan rijksmaarschalk Göring. (Hoffmann) Lenteboden! (Holland) ZATERDAG HAD IN HET GOUVERNEMENTSGEBOUW TE HAARLEM de ambtsaanvaarding plaats van den nieuwen com missaris. in de provincie Noordholland, mr. A. J. Backer. De commis saris tijdens zijn rede. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5