EN RN -.89 veelheden illende behouden. Verwijdering van Joden uit het bedrijfsleven. Handel in nagemaakte gouden tientjes. Rooken wordt weer duurder. lelijk ger. sichtform. daard en 2s >.39 S, een tikel. Nu -.69 Kunst- prijzen. ma afge- e pannen. 6.5Q Teilen, iers, alles nog com- met goed inhoud ir, be- :pklopper, vlees- roerlepel, ;k, compL iren 1.45 in div. maf -.12J ;rote sor- ide fraaie -.29 elder glas. >or slechts 1.1Q Zeemleer i nog een ies, zolang 1.45 zeer fraai its 2.25 1. Nu nog 1.60 ntergoed, artikelen, anaf -.-61 -■ TWEEDE BLAD.ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 14 MAART 1941. WASCHDAG IN HET WESTLANI). De hooge temperatuur in de kassen is juist, wat de huisvrouw moet hebben voor het drogen van de wasch. (Polygoon) DE OPPERBEVELHEBBER VAN DE DUITSCHE TROEPEN IN BULGARIJE. GENERAAL-VELDMAARSCHALK LIST, bezich tigt een pantserdivisie bij den intocht in Bulgarije. (Scherl) Vergunning noodig voor verschillende rechts handelingen. Het verordeningenblad van gisteren bevat een verorde ning van den rijkscommissaris voor het bezette Nederland- sche gebied betreffende de be handeling van ondernemingen, welke aangegeven dienen te worden. Daarin wordt bepaald: Artikel 1. (1) Goedkeuring is vereischt voor: het oprichten van een onderneming, welke onder de bepalingen van de verordening no. 189/1940 betreffende het aan geven van (Joodsche) onderne mingen valt (onderneming, welke aangegeven dient te worden); het aanbrengen van veranderingen in een bestaande onderneming, welke door die onderneming komt te val len onder de verplichting tot aan gifte. (2) Het verzoek om goedkeu ring moet worden ingediend door hem, die het oprichten der onder neming of het aanbrengen der verandering beoogt. Artikel 2. (1). Goedkeuring is vereischt voor: het vervreemden, verhuren, verpachten, liquideeren of stilleggen van een onderneming, welke aangegeven dient te worden, of van een gedeelte eener zoodani ge onderneming; het vestigen van een recht van vruchtgebruik op een onderneming, welke aangege ven dient te worden, of op een ge deelte daarvan; het aanbrengen van veranderingen in een onder neming, welke aangegeven dient te worden, waardoor de gronden, waarop de verplichting tot aan gifte berust, wegvallen; het aan gaan van de verplichting tot het verrichten van een rechtshandeling van de onder 1 tot en met 3 be doelde soort; wordt goedkeuring verleend tot het aangaan van een zoodanige verplichting, dan heeft die goedkeuring mede betrekking op het ten uitvoer leggen dier ver plichting. (2) Het verzoek om goedkeu ring moet worden ingediend door hem, die de overeenkomst, waar voor de goedkeuring vereischt is, te sluiten of den maatregel, waar voor goedkeuring vereischt is, te verrichten beoogt. Artikel 3. Maatregelen van de in de artikelen 1 en 2 bedoelde soort, welke reeds getroffen zijn in den tijd tusschen 9 Mei 1940 en den dag van het in werking treden dezer verordening, dienen achteraf goedgekeurd te worden. Artikel 4. Misbruik van for- meele of materieele rechtsvoor schriften van burgerlijk recht kan niet tot gevolg hebben, dat de verplichting tot het verkrijgen van goedkeuring ontdoken wordt. Artikel 5. Bevoegd tot het ver- leenen der goedkeuring is de rijks commissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied (commissaris- generaal voor financiën en econo mische zaken). Artikel 6. (1). De goedkeuring moet worden aangevraagd: 1). in de in de artikelen 1 en 2 bedoelde gevallen vóór het treffen der daar bedoelde maatregelen. 2) In de in artikel 3 bedoelde gevallen binnen een maand na het in werking treden dezer verorde ning. (2). Wordt de goedkeuring ge heel of ten deele geweigerd, dan bepaalt de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor finan ciën en economische zaken), of en op welke wijze de getroffen maat regelen ongedaan dienen te worden gemaakt, dan wel of zij rechtsgel digheid missen. Daarbij kan hij bindend beslissen omtrent de daar door ontstaande rechtsverhoudin gen; zoodanige beslissingen zijn ook bindend voor organen der rechterlijke en uitvoerende macht. Artikel 7. (1). De rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied (commissaris-ge neraal voor financiën en economi sche zaken) kan in ondernemingen, welke aangegeven dienen te wor den, bewindvoerders aanstellen. (2). De onderneming draagt de kosten der bewindvoering. Artikel 8. (1). Voor zoover bij de aanstelling van den bewind voerder niet anders wordt bepaald, is de bewindvoerder bevoegd tot het verrichten, zoo in als buiten rechte, van alle rechtshandelingen en anderszins, welke de bedrijfs voering der onderneming met zich brengt. Tijdens den duur van de bewindvoering kan geen voogd curator of eenig ander beheerder worden benoemd, voor zoover zulks de onderneming aangaat. Tijdens den duur van de bewind voering worden de bevoegdheden van den eigenaar, van de be stuurders of van de overigens tot vertegenwoordiging óf bestuur be voegde personen opgeschort. Het zelfde geldt voor de bevoegdheden van alle organen; deze bevoegd heden oefent de bewindvoerder uit. De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor financiën en economische zaken) kan even wel bepalen, dat de bevoegdheden der organen geheel of gedeeltelijk door deze blijven worden uitge oefend. (2). De aanstelling van den bewindvoerder in een onderne ming, welke in het handelsregister is ingeschreven, wordt ambtshalve en vrij van kosten in het handels register ingeschreven. Artikel 9. De bewindvoerder heeft bij de uitoefening van zijn functie de zorgvuldigheid van een goed bewindvoerder in acht te nemen. (2). De bewindvoerder staat onder toezicht van den rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied (commissaris- generaal voor financiën en econo mische zaken) er is voor zijn han delingen jegens dezen alleen ver antwoording verschuldigd. Artikel 10. De bewindvoerder heeft recht op teruggave van zijn werkelijke onkosten en op een redelijke vergoeding van zijn be moeiingen. Het bedrag wordt door den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche getic-1 (com missaris-generaal voor financiën en economische zaken) vastgesteld. Artikel 11. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) kan te allen tijde de bewindvoe ring doen beëindigen en de aan stelling van den bewindvoerder in trekken. Is de onderneming in het handelsregister ingeschreven, dan moet de intrekking van de aan stelling vrij van kosten in het hai delsregister worden ingeschre ven. Artikel 12. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche g ied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) kan het voortzetten van eenigerlei bedrijfsuitoefening van een onder neming, welke aangegeven moet worden, verbieden. Hij kan bepa len, dat zoodanige ondernemingen vóór een door hem te bepalen tijd stip stilgelegd moeten worden. Artikel 13. Aan een goedkeu ring of aan een beschikking, waar bij een gevraagde goedkeuring geheel of ten deele wordt gewei gerd, kunnen voorwaarden en ver plichtingen worden verbonden. Artikel 14. (1). Op de proce dure krachtens deze verordening kan een recht worden geheven. (2). De behandeling van een verzoek kan van de geheele of ge deeltelijke vooruitbetaling van het recht afhankelijk worden gemaakt. Voorts bevat de verordening strafbepalingen. De Leidsche recherche is erin geslaagd een geheel complot van heden op te sporen, die er hun werk van maakten, vergulde halve gul dens als gouden tientjes, tegen een gemiddelden prijs van 25 gulden, aan den man te brengen. Zaterdag j.l. werd door zekeren K. uit Voorschoten aangifte gedaan, dat hem even tevoren door den veehandelaar J. R. op gouden tientjes lijkende voorwerpen te koop waren aangeboden, doch bij de overhandiging bleek hem, dat het vergulde halve guldensstukken waren. Hij had den gevraagden prijs dan ook niet betaald. De recherche stelde een onderzoek in en hield den 40-jarigen J. R. aan. Op hem werden drie vergulde halve guldens gevonden, doch hij ontkende deze te koop te hebben aangeboden. Uit het verder ingestelde onder zoek kwam vast te staan, dat de Leidsche veevoederhandelaar B. R. op de Vrijdag tevoren gehouden veemarkt vijf van deze geldstukken voor 25 gulden had gekocht van een hem onbekend^i man. Uit vrees, dat hij een strafbaar feit had ge daan, had hij nagelaten daarvan aangifte te doen bij de politie. In den loop van Zondag j.l. is in ver band met deze kwestie te 's-Gra- verhage aangehouden de 42-jarige veehandelaar F. J. van L., terwijl te Leiden aijti aangehouden de 34- jarige veehandelaar H. R., de 43- jarige caféhouder S. P. en de 27- jarige loswerkman, S. K. Aanvan kelijk legden allen andere verkla ringen af. Zij spraken elkander voortdurend tegen. 'Tenslotte kwam vast te staan, dat P., K. en van L. op de Leidsche veemarkt vijftig van dergelijke geldstukken hadden gekocht tot een totaal bedrag van 1350 gulden. Gelukkig voor hen hadden zij dit bedrag nog niet be taald en bemerkten zij de verval- sching op het oogenblik, dat zij de geldstukken weer aan anderen wilden overdoen. De onbekende veikooper was toen gevlogen. Des niettemin hebben zij de geldstuk ken als waren het gouden tientjes in omloop gebracht, wetende dat het vergulde halve guldens waren, tegen 25 gulden per stuk. Hiermede hebben zij zich aan een strafbaar feit schuldig gemaakt. De politie is er ook in geslaagd den voorheen onbekenden man op te sporen, die zich aan hetzelfde feit heeft schuldig gemaakt te Pur- merend en vermoedelijk ook te Alkmaar Het is de veehandelaar M. O., die te Purmerend is aange houden en gistermorgen naar Lei den is overgebracht om te worden verhoord. Vermoedelijk is hij de hoofddader in het complot. BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn hier te lande ten gevolge van Engelsehe luchtaan vallen één burger gedood en ver scheidene andere gewond. In het zuiden des lands zijn eenige woon huizen zwaar beschadigd. AMNESTIE VOOR VERZUIMDE BELASTINGAANGIFTEN. Naar men het A.N.P. mededeelt, is er een verordening op komst, waar in amnestie wordt verleend voor be paalde verzuimen ten opzichte van den fiscus. In de laatste maanden zijn meer malen van overheidswege oproepin gen gedaan tot aanmelding of aan gifte van bepaalde vermogensbe- standdeelen. Door deze oproepingen werden personen, die deze vermo- gensbestanddeelen bij een vroegere gelegenheid bijv. om belasting te ontgaan niet hadden aangegeven, in moeilijkheden gebracht. Zij moesten immers vreezen, door de huidige aanmelding kans te loopen voor het vroegere verzuim te worden gestraft. Door de voorgenomen belasting hervormingen zullen, naar valt aan te nemen, alle gevallen van oneer lijkheid opgespoord worden. Het kan echter niet het oogmerk van de overheid zijn, zooveel moge lijk burgers wegens overtredingen te straffen, overtredingen, welke wellicht voor een groot deel door de verhoudingen in een vroegeren en anderen tijd mogelijk zijn ge maakt. Veeleer moet het taak der overheid zijn, deze zondaars nog voor hun betrapping op een voor hen zoo zacht mogelijke wijze tot eerlijkheid te brengen. Artikel 1 van de verordening schept dan ook een aangifteplicht voor alle tot nu toe verheimelijkte vermogensbestanddeelen en aan be lasting onderhevige feiten, waardoor niet slechts een recht op amnestie maar ook een plicht daartoe wordt ingevoerd. Tien cents sigaren voortaan 12 cent. In het verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het de partement van financiën betref fende verhooging van den tabaks accijns. Deze verhooging treedt in werking met ingang van 1 April 1941. Hierbij wordt de bij besluit van genoemden secretaris-generaal met ingang van 15 September 1940, in gevoerde verhooging van den accijns ten aanzien van sigaren, rook- en pruimtabak en snuif overgenomen in Art. 5 van de tabakswet. De toen. eveneens ingevoerde verhooging van tabaksaccijns op sigaretten met 10 epeenten vervalt, zoodat de accijns op sigaretten wederom op 50 van den kleinhandelsprijs wordt gebracht, zooals ook reeds in de tabakswet is bepaald. De thans ingevoerde verhoo ging betreft de heffing van 100 opcenten op den tabaksaccijns voor alle genoemde artikelen. Wat deze verhooging beteekent kan uit eenige voorbeelden blijken. Voor een sigaar, welke voor 10 cent wordt verkocht, bedraagt de accijns thans 20 ten honderd of 2 cent, welke accijns in den prijs van 10 cent is inbegrepen. Met ingang van 1 April zullen op de accijns van 2 cent 100 opcenten worden geheven of wel een bedrag van eveneens 2 cent, zoodat de verkoopsprijs van deze sigaar dan zal bedragen 10 -f; 2 cent 12 cent. In den prijs van een sigaret van 1 cent is een accijns van y. 'cent be grepen. Op deze 14 cent komen 100 opcenten of eveneens y. cent, zoodat een sigaret van 1 cent voortaan 1 4- 14 cent zal kosten. Een doosje van 20 sigaretten, waarop staat vermeld „20 cent opc. 1 cent" zal derhalve 30 cent gaan kosten enz. Voor rook- en pruimtabak be draagt de accijns 30 van den klein handelsprijs. Kost een pak tabak thans 20 cent, dan is dus de accijns 6 cent. Daarop komen 100 opcenten of eveneens 6 cent, zoodat de prijs van dit pak tabak op 26 cent zal komen enz. BABY BIJ EEN BRAND OMGEKOMEN. Gistermiddag is in een woon kamer van het bovenhuis van den ijzerhandel Michiel Bobben te 's-Hertogenbosch een toestel, dat stoom verwekte, door onbekende oorzaak omgevallen met het ge volg, dat de kamer spoedig in lichterlaaie stond. Een meisje van zes weken lag in ,de brandende kamer in haar wieg. Hoewel buren oogemblikkelijk probeerden met ladders de woonkamer te bereiken om de baby te redden, kwam het kindje in de vlammen om. De dap pere redders werden door het vuur teruggedreven. De brandweer was spoedig ter plaatse en stelde eveneens pogingen in het wgrk het kindje te redden, doch ook dit slaagde niet. Het vuur beperkte zich tot de woonkamer en een klein magazijn, dat achter de kamer was gelegen. De winkel kreeg waterschade. HET ECHTI AAR BAIER-HERBER oogstte groot succes in de Apollohal te Amsterdam. Na afloop van hun eerste optreden ontvin gen de kunstrijders bloemen uit handen van Dr. Harster, den vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris. (Polygoon) LEIDENS STADHUIS NADERT ZIJN VOLTOOIING. Het plein voor den hoofdingang aan de Vischmarkt is van de schuttingen ont daan, waardoor het fraaie stadhuis aan deze zijde geheel zichtbaar is geworden. (Polygoon) HAAGSCHE SIGAREN WINKELIERS OPGELICHT. Een Hagenaar had geld noodig en veel geld, want hij wilde handel gaan drijven op uitgebreide schaal. Om aan dit geld te komen nam hij een kennis in den arm, den 27-jari- gen vertegenwoordiger F. W. U. Deze vertegenwoordiger was nogal handig en beloofde zijn vriend het noodige te verschaffen, echter on der voorwaarde dat hij als deelge noot in de zaak zou worden opge nomen. Inderdaad verschafte U. na een poosje het geld, maar de manier waarop hij er aan kwam, was nu juist niet zakelijk te noemen. Hij was nl. vroeger in de sigaren- en sigarettenbranche werkzaam ge weest en was daardoor goed op de hoogte met het vak. Hij bezocht nu verschillende sigarenwinkeliers en vertelde hun, dat hij de beschikking kon krijgen over een groote partij sigaretten. Deze sigaretten moesten echter contant betaald worden en daar hij zelf niet over de noodige middelen beschikte, verzocht hij de winkeliers vooruit te betalen. Velen gmgen op het praatje van U. in en verstrekten herfi geld. In den Haag kreeg hij op die manier geld los van zeven winkeliers, voor een ge zamenlijk bedrag van ongeveer 1750.Hetzelfde spelletje haalde hij in Maassluis uit en ook hier werden verschillende goedgeloovi- gen de dupe: 2500.was hier de buit. In Eindhoven ontving hij nog van enkele winkeliers 600 in totaal. De aldus verzamelde som van ongeveer 5000.stelde hij voor het grootste gedeelte aan zijn vriend ter hand en voor het restje, dat hij nog voor zichzelf had gehouden, kleedde U. zich goed. De fortuinlijke wijze waarop hij aan geld kwam steeg hem blijkbaar naar het hoofd, want hij ging naar een meubel magazijn en bestelde bovendien nog voor ongeveer 4000 aan meubelen. Een en ander kon evenwel niet lang goed gaan en dezer dagen liep de vertegenwoordiger dan ook tegen de lamp en werd gearresteerd. Zijn vriend de Hagenaar loopt weliswaar nog vrijrond, doch dit zal ongetwijfeld ook niet meer van langen duur zijn. Glimlachje. Ha, zoo bedrieger. Daarom wil je eiken avond op het balccm zitten.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5