DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Urenlange aanval op Glasgow. Aanval in den sector Keren afgeslagen. Ontploffing in Sevilla Voortaan alleen distributie van koffiesurrogaat. van 19.43 tot 7.53. van 19.45 tot 7.51 Distributie van margarine en boter, vet. Bonaanwijzingen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeeie Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERfENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, pr-fgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 63. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADF.MA. Twee bladen. Zaterdag 15 Maart 1941 Luchtgevechten aan de Britsche Zuidkust. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 14 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het Duitsche luchtwapen heeft ook vannacht den vijand opnieuw geduchte slagen toegebracht. Ster ke formaties gevechtsvliegtuigen deden met groot succes aanvallen op het scheepsbouwcentrum Glas gow. De aanvallen waren gericht op inrichtingen van havens en wer ven, op opslaglaatsen van grond stoffen en levensmiddelen, en wer den ondernomen tijdens volle maan en helder uitzicht. Zij duurden ver scheidene uren. Er ontstonden tal van groote branden, die in den loop van den nacht tot een vlam menzee samensmolten. Tevens bom bardeerden andere sterke forma ties gevechtsvliegtuigen in Liver pool en Huil bedrijven van de le vensmiddelenindustrie, verzor gingsinrichtingen van allerlei aard en opslagplaatsen van grondstoffen. In Liverpool wezen nog oude branden, die van de aanvallen uit den vorigen nacht afkomstig waren, den gevechtsvliegtuigen den weg. Andere geslaagde aanvallen waren gericht op belangrijke militaire doelen in zuid- en midden-Engeland Twee verkenningsvliegtuigen deden overdag een aanval op een groot tankschip in het Kanaal van Bris tol en beschadigden het ernstig door voltreffers. In den loop van den dag ont stonden er aan de Britsche zuid kust weer herhaaldelijk luchtge vechten, waarbij de vijand zes jachtvliegtuigen van het type Spit fire verloor. Hierbij onderscheidde 2ich vooral een afzonderlijk vlie gend verkenningstoestel, dat een Spitfirejager uit een formatie van vijf vijandelijke jachtvliegtuigen wegschoot, de overige aanvallers dwong terug te keeren en zelf be houden de thuishaven weer bereik te. In den afgeloopen nacht deed de vijand aanvallen op verscheidene plaatsen in Noordwest-Duitschland. vooral op Hamburg. De schade aan industrie- en havenirnichtingen is niet aanzienlijk. Daarentegen wer den in woonwijken weer verschei dene gebouwen, o.a. twee zieken huizen door brisantbommen ver woest, of zwaar beschadigd. Onder de burgerbevolking ontstonden verliezen aan dooden en gewonden, vooral in de ziekenhuizen. Nacht- jsgers, luchtdcelartillerie en ma rine-artillerie schoten negen der aanvallende Britsche vliegtuigen neer. Berlijn, 15 Maart (D.N.B.) Sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben, naar het D.N.B verneemt, in den loop van Vrijdag avond en in den afgeloopen nacht talrijke belangrijke fabrieken in de Midlands en in Schotland bestookt met brand- en brisantbommen van allerlei kaliber. Volgens de eerste berichten van teruggekeerde be maningen is weer een goed totaal resultaat van den Duitschen aanval te verwachten, vooral daar de weersomstandigheden over het al gemeen gunstig waren en alle doe len bij helder maanlicht en goed zicht duidelijk herkend konden worden. De aanval op Glasgow. Berlijn, 14 Maart (D.N.B.) Het geheele gebied aan weerskanten van de Clyde stond vanochtend in vlammen en de brandweer van Glasgow kon deze reuzenbranden zichtbaar niet de baas worden. Dit blijkt uit de verkenningsresultaten, die vanvond bij het opperbevel van het Duitsche luchtwapen zijn ont vangen. Bijzonder zwaar waren de scheepswerven en haveninstallaties geroffen. Ook een reeks vrij groote opslagloodsen, die vermoedelijk voor voorraden grondstoffen en le vensmiddelen dienden, stonden in hun geheele uitgestrektheid in brand. Een wapenfabriek in de na bijheid van Glasgow kreeg even eens een reeks voltreffers van bom men, die een grooten brand en een hevige ontploffing veroorzaakten In een der docks werd een groot schip dat daar blijkbaar loste, in brand geworpen: Niet minder vernietigend was de uitwerking van den Duitschen bom aanval op LiverpoolBirkenhead, die eveneens den geheelen nacht door duurde. Bij de oude branden, afkomstig van den nacht van Woensdag op Donderdag, kwamen nieuwe groote branden, waardoor vooral inrichingen, die voor de le vensmiddelenvoorziening van Groot Brittannië belangrijk zijn en een electrische centrale werden getrof fen. Ook de aanval op Hull is vol gens de ontvangen gegevens van de luchtverkenning een beslist suc ces geweest. Evenals te Liverpool- Birkenhead werden hier belangrij ke inrichtingen voor de Britsch" voedingsmiddelenindustrie en le vensmiddelenvoorziening ten zwaar ste getroffen. 26 dooden te Berlijn. Berlijn, 14 Maart (D.N.B.) Naar de avondbladen melden, heeft de luchtaanval op de rijkshoofdstad in den nacht van 12 op 13 Maart 26 dooden geëischt. Het aantal ge wonden bedraagt 28. Luchtaanval op Valona. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 14 Mrt. (Stefanit In zijn weermachtsbericht no. 28Ü maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In den sector van het elfde leger aan het Grieksche front plaatselijke actie van infanterie en artillerie. Talrijke Italiaansche luchtformaties bombardeerden zonder ophouden de vijandelijke verdedigingswerken en troepen. Bovendien werd een be langrijke Grieksche vlootbasis ge bombardeerd. Vijf vijandelijke vliegtuigen wer den door een formatie Italiaansche jachtvliegtuigen neergehaald. Drie van onze toestellen zijn niet terug gekeerd. In den ochtend van 13 Maart trachtten vijandelijke torpedo vlieg tuigen Italiaansche schepen aan te vallen, welke gemeerd lagen in de haven van Valona. Als gevolg van den hevigen luchtafweer der konink lijke marine, konden slechts twee vijandelijke vliegtuigen den aanval uitvoeren, doch zij werden beide neergehaald. De bemanningen wér den gevangen genomen. Slechts één schip werd beschadigd. In den nacht van 12 op 13 Maart wierpen Britsche vliegtuigen brand en brisantbommen op eenige dor pen en op een klooster van het eiland Rhodos, waarbij twee bewo ners gedood en twee andere ge wond werden. Er werd eenige scha de toegebracht aan woonhuizen. Een Duitsche luchtformatie heeft in den nacht van 12 op 13 Maart vijandelijke lucht- en vlootbases in Noord-Afrika bestookt. Op den be- ganen grond staande vliegtuigen, ge motoriseerde strijdmiddelen en ver scheidene andere inrichtingen wer den vernield. Vijandelijke vliegtui gen ondernamen een nachtelijken bomaanval op Tripolis en brachten lichte schade aan. Onze luchtforma ties bombardeerden de luchtbases op het eiland Kreta. In Oost-Afrika werd een vijande lijke aanval in den sector Keren af geslagen. In den Opper-Soedan bom bardeeren onze vliegtuigen gemoto riseerde strijdmiddelen en troepen. Zware verliezen aan Grieksche zijde. Rome, 14 Maart (Stefani). De speciale correspondent van Stefani aan het GriekschAlbaneeschr. front meldt, dat een Grieksche di visie, die getracht had, door de Ita haansche linies heen te dringen, is teruggedreven. De Italianen lieten de Grieken naderen zonder het vuur te openen, zoodat de aanval lers geloofden, dat de stelling was ontruimd. Nadat zij onvoozichtig genaderd waren, werden de Grie ken plotseling door de kanonnen en machniegeweren onder vuur geno men en met handgranaten bestookt, waarbij zij zware verliezen leden. De Italianen ondernamen een te genaanval en zetten de Grieken na, waarbij zij tijdens de zuive ringsoperaties talrijke gevangenen Meer dan 50 dooden. Sevilla, 14 Maart. (D.N.B.) Van ochtend te 10 uur werd Sevilla op geschrikt door een hevige ontplof fing in 'het hulpkruitmagazijn, dat in de wijk Sierra Guila ligt. Deuren en vensters in de binnenstad werden ingedrukt. Hier en daar waren de straten bezaaid met glasscherven. In de omgeving van het magazijn moet een groot aantal huizen vernield zijn. Het aantal slachtoffers zou aanzienlijk zijn. Sevilla, 14 Maart. (D.N.B.) De burgerlijke gouverneur van Sevilla heeft vanmiddag een officieel communiqué gepubliceerd over den omvang van de ontploffings ramp bij de Spaansche Kruitunie. Het aantal verwoeste huizen bedraagt volgens dit communiqué 300. De burgemeester heeft op het abattoir een groot verzamelbureau ingericht, vooral ten behoeve van die gezinnen, welke door de ramp dakloos zijn geworden. O. a. is uit Madrid hulp ontboden. De regen bemoeilijkt het opruimingswèrk. De ontploffingsramp is, volgens de tot dusver bekend zijnde resul taten van het onderzoek, ontstaan, doordat bij het laden een kist met kruit op den grond viel en tot ontbranding kwam. Vijftig tot zes tig huizen zouden met den grond gelijk gemaakt zijn. Ongeveer 150 huizen zouden dusdanig vernield zijn, dat zij moeten worden ge sloopt. De helft van de woonwijk Santa Barbara en van het voor stadje Cerro del Aguilla is vernie tigd. De plaats van het ongeluk is door de militairen en politie afge zet. Hospitaalsoldaten en brand weer zijn bezig met de blusschinr en de opruimingswerkzaamheden. De ontploffing heeft het stads deel Cerra del Aguilla getroffen, een van de drukste arbeiderswij ken. Het betreft hier geen hulp kruitmagazijn, zooals aanvankelijk werd gemeld, doch een van de grootste kruitmagazijnen der stad. De plaats, waar de ontploffing heeft plaats gehad, ligt 3 km van het centrum van Sevilla verwij derd. De gevolgen van de ontplof fing waren vernietigend, daar de niet al te stevig gebouwde arbei derswoningen in verren omtrek ineenstortten, waardoor vele men- schen onder puin bedolven werden. Het aantal dooden is nog niet te schatten, doch zou zeer hoog zijn. Reeds honderden gewonden zijn uit de puinhoopen gehaald. Ook in de naburige stadswijk Carmona zouden verscheidene huizen inge stort zijn. Verder werd in het tuin stadje Ciudad Jardin, dat onmid dellijk aan de wijk Cerro del Aguilla grenst, een groot aantal gebouwen beschadigd. Meer dan 50 dooden. In een officieele bekendmaking van den civielen gouverneur van Sevilla wordt het aantal dergenen, die bij de ontploffing om het leven gekomen zijn, op meer danvijftig gesteld. Tusschen de 250 en 300 gewonden zijn tot dusver geborgen. DISTRIBUTIE-NIEUWS Ha 28 April geen koffie meer verkrijgbaar. GERUCHTEN OVER ENGELSCHE BEZETTING VAN DE AZOREN. Rome, 14 Maart. (D.N.B.) Naar hier bekend wordt gemaakt, zijn in Tanger geruchten verspreid, dat En geland voornemens is de Azoren te bezetten en tevens voorbereidingen voor een landing in Portugal treft. De Engelsche generale staf acht het bezit van Gibraltar beslist noodzake lijk voor de strategische verdediging van het Engelsche wereldrijk. Hij zal geen offers en risico ontzien om Gi braltar te redden. De bezetting van de Azoren zou slechts het voorspel tot een landingsoperatie in Portuga' zijn. Volgens andere geruchten zo. Washington het advies tot bezetting van de Azoren gegeven hebben maakten. Ook maakten de Italia nen een groote hoeveelheid auto matische wapens en ander oorlogs materiaal buit. Honderden gesneu velde Grieken werden met de hulp van Italiaansche aalmoezeniers be graven. De activiteit in de lucht is zeer groot. Vijandelijke kampen zijn met een hagel van zware en lichte bommen bestookt. Vanochtend is een geheel detachement vernietigd Bij een luchtgevecht tusschen De- voli en Berat zijn een Blenheim en een Gloster neergeschoten, terwij! de andere vijandelijke toestellen cp de vlucht gingen. ons thee of 125 gr. koffie voor 6 weken. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: Het ligt in de bedoeling de distributie van thee en kof fie, welke artikelen, zooals be ken, tot dusverre naar keuze op denzelfden bon verkrijgbaar werden gesteld, te vervangen door een distributie van thee en koffiesurrogaat. In verband daarmede zal met in gang van Maandag 28 April a.s. het publiek tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon naar keuze een bepaalde hoe veelheid thee of een bepaalde hoeveelheid koffiesurrogaat kun nen koopen. Koffie zal derhalve na genoemden datum niet meer verkrijgbaar worden gesteld. Er zullen slechts bepaalde soorten koffiesurrogaat, welke een van over heidswege vastgestelde samenstel ling hebben, in distributie worden gebracht. Deze surrogaten zijn ken baar, doordat op de verpakking het woord „vergunning" en het nummer dier vergunning staan aangegeven. Het vervaardigen van andere surro gaten dan de bovenbedoelde is se dert eenigen tijd verboden. Op deze wijze wordt vermeden, dat het pu bliek voor de bonnen, welke recht geven op koffiesurrogaat, eventueel minderwaardige soorten daarvan zou ontvangen. De thans nog bij den handel aan wezige voorraden koffiesurrogaat. waarvan de vervaardiging niet heeft plaats gevonden volgens van over- DE SCHEEPVAART OP DE ZWARTE ZEE. Boekarest 14 Maart. (D.N.B.) Het financieele blad Sfarma Piatra te Constantza meldt, dat, anders dan in het buitenland verbreide geruchten willen doen gelooven, de scheepvaart op de Zwarte Zee volkomen normaal is. Te Constantza liggen op het oogenblik zes Russische stoomsche pen met zaaghout voor de Sovjet- Unie laden. Twee onder Bulgaarsche vlag varende schepen nemen petro leum voor Rusland in. Vier Turksche schepen, die koloniale waren gelost hebben, nemen thans Roemeensche goederen voor Turkije aan boord. Verder zijn verscheidene Russische schepen met graan te Constantza aangekomen. heidswege gegeven voorschriften voor de samenstelling en welke dus ook niet verkrijgbaar zijn in de bo venomschreven officieele verpak- ping, vallen geheel buiten de distri butie en worden dus uitverkocht, zonder dat men daarbij bonnen be hoeft in te leveren. Bij wijze van overgangsmaat regel wordt gedurende het tijd vak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 27 April op de met „18" gemerkte bon van de „bonkaart algemeen" naar keuze 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat, v-oorzoover voorradig, beschik baar gesteld. De grossiers en de detaillisten zul len door dezen maatregel in de ge legenheid worden gesteld de nog in hun bedrijf voorradige hoeveelheden koffie uit te verkoopen. Aangezien deze hoeveelheden beperkt zijn, zal uiteraard lang niet iedere consument gedurende de komende distributie periode nog koffie kunnen koopen. Met betrekking tot het beschikbaar stellen van koffiesurrogaat wordt er met nadruk de aandacht op geves tigd, dat met het omsohakelen der industrie van koffie op koffiesurro gaat uiteraard eenige tijd gemoeid is, zoodat het verschijnen der nieu we, van overheidswege voorgeschre ven surrogaten in den handel eerst tijder.? de tweede helft der Maandag a.s. ingaande distributieperiode kan worden tegemoet gezien. Degenen, die met bon „18" koffiesurrogaat willen koopen, kunnen derhalve dezen bon bewaren, totdat zij dezen voor het koopen van koffiesurrogaat kunnen besteden. Met het oog daar op is dar ook de Maandag a.s. in gaande distributieperiode gesteld op zes weken. De volgende perioden zullen vier weken duren. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten en instellingen van belang zijnde bijzonderheden oetreffende de koffie- en theetoewij zingen vermeld. NOORSCH SCHIP VERGAAN. Oslo, 14 Maart. (D.N.B.) Uit New York wordt gemeld, dat het 2580 ton metende Noorsche s.s. Solfering, dat onder Britsche controle voer „veron gelukt" is. Drie van de 28 opvaren den zijn om het leven gekomen. Nadere bijzonderheden zijn niet be kend. VERDLl ISïbtil ft US- II JDEft Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondei jjanjt en zonsopgang, dus heden avond Morgenavond Maans op- en ondergang 15 Maart op 22.51 onder 8.47. 17 Maart op 0.02 onder 9,23 Laatste kwartier 20 Maai 's-Gravenhage, 15 Maart. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: Met ingang van Maandag 24 Maart a.s. zullen de bonnen van de boterkaart uitsluit^pd recht geven op het koopen van boter. De bonnen van de vetkaart zul len met ingang van dien datum om de andere week recht geven op het koopen onderscheidenlijk van boter of margarine of vet naar keuze en boter of margari ne naar keuze. Dit wil dus zeg gen, dat de voor de week van 24 tot en met 31 Maart a.s. aan te wijzen bon van de vetkaart recht zal geven op het koopen van boter of margarine of vet naar keuze, de voor de week van 1 tot en met 8 April aan te wij zen bon op boter of margarine naar keuze, en zoo vervolgens. Gedurende de week van 17 Maart 1941 tot en met 23 Maart 1941 wordt voor het publiek nog geen onderscheid tusschen de boterkaart en de vetkaart gemaakt. Gedurende die week kunnen der halve ook de houders van de boter kaart desgewenscht nog mafgarine koopen. Hiertoe is bepaald, dat ge durende het tijdvak van Maandag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. de met „08" gemerkte bon van zoowel de boterkaart als de vetkaart recht geeft op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met 08" gemerkte bonnen, welke op 23 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 30 Maart a.s. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten van belang zijn de bijzonderheden betreffende de boter- en vettoewijzingen vermeld. 's-Gravenhage, 15 Maart. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft de met „08" genum merde bon van de boter- en vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „08" genummerde bonnen, die op 23 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 30 Maart a.s. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maan dag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft elk der met „08" ge nummerde bonnen van de brood kaart recht op het koopen van onge veer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „08" ge nummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij producten telkens ten min ste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram Biscuits en wafels 90 gram Speculaas 140 gram Andere koekjes 200 gram Koek 160 gram Cake 300 gram Gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram Gevuld groot korstgebak (b.v. bo terletter) 500 gram Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 23 Maart nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 24 Maart tot en met 30 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatst genoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d, EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 17 Maart tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft de „82" genummer de bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 23 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 30 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 24 Maart tot en met 30 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. SUIKER. Gedurende het tijdvak van Maan dag 17 Maart tot en met Zondag 13 April a.s. geeft de met „17" genum merde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van een kilogram suiker. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. De achter de hieronder genoemde artikelen vermelde prijzen zijn tot nadere aankondiging de hoogste prijzen waartegen die artikelen aan het publiek in rekening mogen worden gebracht. Aardappelen: Kleiaardappelen Zeeuwsehe bonte en blauwe 0.08 per kg Eigenheimers 0.07 H per kg Alpha - 0.07 per kg Bintje 0.07 per kg Zand en veenaardappelen 0.06 y, per kg Voor thuisbezorging mag 1 cent extra per kg worden berekend. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1