AGENDA met zure appelen. TOONEEL LAATSTE BERICHTEN S. Rantau Pandjang vermist. AMSIERDAMSCmIE BEURS EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Maandag. KINDERBIJSLAG. Ook voor burgemeesters, gemeente-secretarissen en ontvangers. Gedeputeerde Staten hebben aan de gemeentebesturen medegedeeld, voornemens te zijn ook voor de bur gemeesters, gemeente-secretarissen en ontvangers een kinderbijslag in te voeren, met ingang van 1 Jan. j.l., welken zij zouden willen bepalen op 3 pet. van het salaris en die zou moeten beginnen bij het derde kind. De gemeenteraden worden uitgenoo- digd om vóór 16 April a.s. hun ad vies in dezen in te zenden. VEREENIGING KINDER- KLEEDING. De uitgestelde vergadering van de vereeniging Kinderkleeding zal nu plaats hebben morgenavond om 3 uur ten Stadhuize. DE VEEVORDERING. Voor de veevordering werden heden een 140 runderen aange boden, tegen de vorige week 35. Van de 140 werden er 8 voor het weidebedrijf vrij gegeven. Dank zij de verhoogde aanvoer zal er a.s. Zaterdag voor de consu menten wel weer voldoende vleesch besch'kbaar zijn en dit te meer omdat de aanvoer van de nuchtere kalveren, 350 stuks, zeer bevredi gend was. STATIEGELD VEILINGSFUST. Bij de veilingen is een circu laire van de Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noordholland ontvangen over de verhooging van het statiegeld van veilingfust. Aan geraden wordt, dat te verhoogen tot 1 per stuk. Er zijn hierover blijkens deze circulaire onder lei ding van het Centr. Bureau bespre kingen gevoerd met de prov. vei lingsorganisaties en den handel. Gezien de huidige kostprijzen van het fust achtte men vehooging van het statiegeld zeer noodzakelijk. Ook de handel was van deze nood zaak ovetuigd. In overeenstemming met den handel wordt daarom dit advies gegeven. LEDENVERGADERING WITTE KRUIS. Maandag 31 Maart, des av. 8 uur, houdt de afd. Alkmaar van het Witte Kruis een ledenvergadering in het café Central. Men zie de nadere mededeeling elders in dit blad waarin tevens wordt vermeld dat van heden af het kantoor en magazijn iederen dag weer geopend zullen zijn van 8 tot 12 en van 1 tot 6 uur. DE HEER A. M. DE LANGE RAADSLID. Nu de heer E. J. Voute, wegens zijn benoeming tot regeerings- commissaris en burgemeester van Amsterdam, opgehouden heeft lid van den raad in Bergen te zijn, heeft het hoofdstembureau in zijn plaats tot raadslid verkozen ver klaard den heer A. M. de Lange. Dit geschiedde nadat van de heeren J. Rosier en A. C. de Regt, die op de lijst van het Middenblok een hoogere plaats innamen, doch minder stemmen hadden behaald en dus aan de overeenkomst van het. Middenblok gebonden waren cm plaats te maken voor een lager geplaatste en daardooi de uitspraak der kiezers te eerbiedigen bericht was ingekomen, dat zij op een benoeming geen prijs stelden. Zooals men zich zal herinneren werden op den heer A. C. de Regt 60 en op den heer A. M. de Lange 62 stemmen uitgebracht, zoodat de heer A. M. de Lange zijn benoeming te danken heeft aan een meerder heid van twee kiezers.- DE LEVENDE POPPENKAST. Een blijde kinderschare heeft Za terdagmiddag genoten van de voor stelling „De levende poppenkast van Jan Klaassen", die door een wakker troepje jonge artisten, onder leiding van Joh. Frevel in het Gulden Vlies werd vertoond. Vol belangstelling waren wij naar dit experiment, waarover wij in ver schillende bladen zeer waardeerend hadden gelezen, getogen. Het spel van Jan Klaassen hoort bij Holland en het Vlaanderenland. Jong en oud vermaakt zich nog steeds met de vertooning van de poppenkast, een vertóoning, die veel talent vereischt, omdat een en dezelfde persoon de verschillende poppen vertolkt. De heer Frevel is op de gedachte gekomen, in een poppenkastomlijs- ting van 4 M. menschen te laten op- 1 reden, die in poppenhouding de fi guren uitbeelden- Hij oogstte, door alles op een goed peil te houden, dermate succes, dat dit spel ook door erkende paedagogen als voortreffelijk kindertooneel werd erkend. Dit kindertooneel biedt groote mogelijkheden Het wakkere groepje beschikt reeds over een repertoir van zes nummers met bijpassende décors. De moeilijkheid is thans om voor een voorstelling met een stuk tc komen, dat veel tooneelaanklee- ding vordert. Daarom werd Zater- ig'iiid-iag het nummer „Hoe Jan Klaassen den zieken koning beter maakte" gespeeld, een stuk, dat weinig décor eischt, maar toch de kinderen in spanning doet raken. Het was verkwikkend, te ervaren, hoe Jan Klaassen al spoedig de sym pathie van de jeugd wist te ver werven. Uit honderden mondjes wer den de aanwijzingen tot Jan Klaas- se^ gericht, om hem uit verschillende moeilijkheden te helpen. Vol over tuiging verzekerden zij Katrijn, dat Jan er niets aan kon doen, als hij weer eens een domme streek had uit gehaald. Het was een kostelijke middag. Zaterdag a.s. wordt er in Bergen een voorstelling gegeven. INBRAAK TE WARMENHUIZEN. Zaterdagmiddag is 'n inbraak ge pleegd in de r. k. kerk te Warmen- huizen. De offerblokken zijn open gebroken en leeggeplunderd. Men gelooft niet dat zich een groot be drag daarin heeft bevonden. In verband met het onderzoek heeft de politie het wenschelijk gevon den, geen verdere mededeelingen te verstrekken. Zij meent de(n) da- der(s) reeds op het spoor te zijn. HEILOO. De jeugd en geheelonthouding. - De Jeugdbond voor Onthouding LimmenHeiloo hield Zondagmid dag een bonten middag in De Rus tende Jager. De tooneelzaal was tot de laatste plaats bezet. Vanaf het tooneel werd het bondslied van den J. V. O. gezongen. Het tooneelstuk ,,'t Mechanieke", een mechanische dienstbode, werkte op de lachspie ren, gevolgd door een dansnummer. De één-acter „Bij de Waarzegster" sloeg eveneens goed in. De spreker van den middag, de heer B. Schuil uit Bergen, sprak tot de jongeren, doch over hun hoofden heen tot de volwassenen, die in een flink aantal waren opge komen. In een opwekkend woord om de geheelonthouding onder de jeugd meer ingang te doen vinden, behandelde hij den invloed van het drinken van wijn en alcohol. De grooe sterftecijfers onder de jeugd in Frankrijk en Italië spreken voor zich zelf, zei hij. In die landen ge bruiken de ouderen wijn bij bijna elke gelegenheid, vandaar de schrikbarende steftecijfers onder de jeugd. Ook de kinderen zij het dan geen kleine kinderen gebruiken wijn. In ons land is naar verhouding het steftecijfer laag, doch nog veel te hoog. In het buitenland, o.a. Duitsch- land en Rusland, begint de onthou ding baan te breken. Om duidelijk te maken wat de alcohol teweeg brengt, citeerde de spreker uitspra ken van doktoren: geestelijke min derwaardigheid, bevolken van de gevangenissen, om van armoede en wantoestanden in de gezinnen van den dronkaard maar te zwijgen, zijn gevolgen van gebruik of mis bruik van alcohol. Spreker wekte zijn gehoor om den oorlog aan de alcohol te verklaren en de ge heelonthouding in te voeren. BERGEN. Raadsvergadering uitgeschreven. - De burgemeester heeft tegen Donderdagmiddag 2 uur een raads vergadering uitgeschreven. De agenda bevat o.m. een voorstel van B. en W. voor de verbouwing en inrichting van het perceel Karei de Grootelaan 11, tot Bureau van Gemeentewerken, een crediet te verleenen van 4350. Arb. Tooneelvereeniging Bergen. - De A.T.V. bracht Zondagmiddag in de Rustende Jager voor het voetlicht het bekende tooneelspel van Jos. Smits ,,'t Verleden spreekt 't Moet ons van het hart, dat bij het lezen der affiches onwillekeurig de vraag bij ons rees, zal de A.T.V. hiermede succes kunnen oogsten? Immers het is zoo langzamerhand traditie geworden, dat een opvoering van de A.T.V. een middag of avond van groot jolijt in het vooruit zicht stelde. Dat ditmaal met deze traditie werd gebroken was het ge volg van een verzoek van het ern stige deel harer tooneelvrienden en het spreekt van zelf dat een too- neelgroep, welke het een ieder naar den zin wil maken, zulk een wensch inwilligde. Het dunkt ons niet nood zakelijk op het stuk zelf dieper in te gaan; het behoort tot dat genre, dat bij een ernstig en levenswijs publiek steeds ingang vindt. Wel willen we eenige aandacht wijden aan de op voering ervan. Het moet voor ama- teur-tooneelisten een zware opgave genoemd worden een karakterstuk van een dergelijke kwaliteit zonder al te groote feilen voor het publiek te doen leven en het is een groote prestatie wanneer men daarin slaagt. Dit laatste is hier het geval geweest en een welgemeend compliment aan het adres van de A.T.V. Bergen en den regisseur, den heer H. Polder vaart, is op zijn plaats. De keuze van de spelers was ook zeer goed en wel in het bijzonder in verband met de uiteenloopende typen. Vooral het kinderlijk spel van de 12-jarige dilettante F. Ooijman wekte aller bewondering en ontroering. Mogen wij ten slotte de A. T. V. Bioscopen, Harmonie-theater, 7 uur, hoofd nummer De Postmeester (rom.- dram.); hoofdrollen Heinrich George en Hilda Krahl. Toegang boven 13 jaar. Woensdagmiddrg, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnummer Twee van den Zuid-Express (sens.), hoofdrollen Trude Berliner en Otto Wernicke. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7 uur, hoofdnummer Singende Jugend (film van de Wie ner Sangerknaben). Toegang vooi Aken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee Victoria-theater, 7 uur, hoofd nummer Rosen in Tirol (rom.), hoofdrollen Martha Harell, Johan Heesters, Hans Moser, Theo Lingen en Leo Slezak. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 17 Maart. 8 uur, De Nachtegaal (Langestraat 94), voor het genootschap S.N.S.S.. lezing met lichtbeelden over Neder- landschen opbouw in Indië. Dinsdag 18 Maart. 7.30 uur, Volkszang in De Unie. Als er zulke buien in de lucht zitten, zorg dan vooral. ASPIRIN geluk wenschen met deze opvoering, welke, afgemeten naar de moeilijk heden, welke men heeft moeten overwinnen, eén groot en welver diend succes is geworden. KOEDIJK. Verg. „De laatste eer". - Vrij dagavond 14 Maart hield de begra- fenisvereeniging „De laatste eer" haar jaarvergadering. De opkomst was zeer gering. In totaal werden sinds het bestaan der vereeniging 270 begrafenissen uitgevoerd, zoo deelde de voorzitter mee. In aansluiting hierop bracht hij een woord van dank aan het perso neel voor de wijze waarop gewerkt wordt. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental terugging van, 748 tot 734. Er werden 15 begrafenissen uitge voerd in 1940, waarvan 1 eerste, 5 tweede en 9 derde klas. De verlies- en winstrekening gaf een eindcijfer van 1179.05)4, waar bij een winst van 164,90; de balans sloot op 1605,89(4. Art. II van het huishoudelijk re glement werd zoodanig gewijzigd, dat er nu duidelijker dan voorheen een wachttijd voor nieuwe leden van 13 weken in uitkomt. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Butter en P. Mulder Pz., werden herkozen. Bij de rondvraag werd de ver goeding van het personeel ter sprake gebracht, in verband met de algemeene stijging van loonen. De voorzitter meende, dat, waar de vergoeding van 3 tot de hoogste gerekend kan worden welke door één der afdeelingen van den Bond wordt gegeven, geen aanleiding be slaat tot verhooging. Nadat nog enkele interne zaken behandeld waren, volgde sluiting. BETJE REGEERT. Blijspel in drie bedrijven van Henk Bakker. Het Rika Hopper-Ensemble in het Gulden Vlies. De vele toeschouwers in het Gul den Vlies hebben zich gisteravond uitstekend geamuseerd bij de op voering van het vlotte blijspel van Henk Bakker: Betje regeert. Het stuk is indertijd speciaal geschre ven voor mevr. de Boervan Rijk. maar thans, nu Rika Hopper de ti telrol vervult, is het succes min stens even groot. Het pubiek was ten minste enthousiast en applau disseerde meerdere malen bij open doek. Men kent den inhoud. De heer van Gelder, bij wien Betje vele ja ren heeft gediend, heeft de veertig duizend gulden, die Betje heeft ge ërfd en waarover hij het beheer voerde, gebruikt om zijn bankcre- diet te dekken. Als Betje nu onver wacht komt om haar geld terug te vragen, moet van Gelder wel de waarheid zeggen, waarop Betje haar plaats weer in het huishouden inneemt en met krachtige hand re geert. En de slimme zeventigjarige weet op handige wijze mr. Stanley schaakmat te zetten, Van Gelder ei weer bovenop te helpen, Van Gel der Jr. tot een werkzaam jong- roensch te maken en mevr. van Gelder tot een acceptable dame, waardoor de zeventigste verjaardag van Betje een echte feestdag wordt, omdat zij zich een vrouw heeft ge- toon met een hart. Het ensemble Rika Hopper, dat de rollen prima kende en mede opviel door zeer duidelijke uitspraak, had in Rika Hopper een schitterende vertolkster van de rol van Betje. Zij toonde zich een uitnemende ac trice en vooral haar stille spel maakte meermalen grooten indruk. Haar scènes met van Gelder, met Freddy en vooral met mr. Stanle.v dien zij geheel in haar macht kreeg, deden de aanwezigen genieten. Cor Dommelshuizen was zeer goed als van Gelder Sr. Een op merkelijke en goed beheerschte creatie. Daan van Ollefen typeerde zeer juist den bankdirecteur Stanley Zeer veel genoegen had men in Edwin Thomas als Freddy van Gel der, die zoo goed met Betje kon opschieten en vlot en leuk speel de. Annie Follender had de minder sympathieke rol van mevr. van Gelder, doch was juist wat zij we zen moest. Wij wijfelen niet of na het suc ces van deze opvoering zal er ook voor een eventueele volgende op voering veel belangstelling bestaan. KUNST EN WETENSCHAP „CAECILIA" TE NOORD- SCHARWOUDE BOEKT EEN GROOT SUCCES. Première van de operette „Floriniont". Vol spanning heeft men in den Langendijk de première verwacht van de operette „Florimont" de zwervende zanger, waarvan de tekst door den plaatsgenoot Jan van Alfen, naar een gegeven van Luuk Uipkes, uit het werk van „Ik en m'n Speelman" van Aart van der Leeuw was verzorgd. Men wist, dat de muziek-dirigent en componist, de heer Herman Zaal. deze operette had getoonzet, dat zijn echtgenoote onvermoeid de dansen had ingestudeerd, dat „Caecilia" voor de aankleeding kosten nog moeite had gespaard, in Marie Kliffen en Michel Gobets waardevolle beroepsartisten had gevonden, dat de vereenigingen „Crescendo" uit Stompetoren en „Ons Genoegen" uit Heer-Hugo- waard, die eveneens onder leiding van den heer Zaal staan, hun me dewerking hadden verleend, dat de costumeering door de firma Bakker en Zn. te Amsterdam ver zorgd zou worden, dat de heeren Rein Snapper uit Bergen en D. Dirkmaat te Noordscharwoude voor deze operette speciale décors hadden vervaardigd en dat het geheel door een volledig orkest, versterkt met vakmusici, begeleid zou worden. De verwachtingen waren zeer hoog gespannen. Dagen te voren was de zaal reeds uitverkocht, zoodat de volgende week een tweede opvoering zal plaats heb ben. De eere-voorzitter, de heer J. J. Eecen Mzn. uit Oudkarspel, bracht vooraf een warm woord van dank aan den heer Zaal, die met onver- moeiden ijver en veel opoffering het zoover had weten te leiden, dat het geheel: „een samenvoeging van muziek, zang en tooneel" naar voren kon worden gebracht. Hij constateerde, dat deze drie uitingen van kunst in N.-Scharwoude bloei en en de opvoering heeft bewe zen, dat hij daarmede geen woord te veel heeft gezegd. De operette die er eene is met drie bedrijven en 6 tafreelen, vordert een speeltijd die drie volle uren duurt. Hoewel men in de zaal als haringen in een ton zat opgepakt, werd het pu bliek door oog en oor dermate ge boeid en bekoord, dat men zich slechts het hinderlijke zitten be wust werd, wanneer het doek hing. Wij hebben volop van de ver tooning en vertolking van deze operette genoten en constateeren, dat Nederland in deze een operette rijker is geworden, die niet alleen om de eminente muzikale verzor ging een succes belooft te worden. Slechts de kostbaarheid en de vele krachten die er in voorkomen, zul len voor andere vereenigingen een bezwaar vormen, die operette eveneens in studie te nemen. Wat in Noordscharwoude mogeTJ' is, moet echter ook elders mogelijk zijn. „Caecilia" heeft door deze opvoe ring wederom bewezen, dat men wat aandurft en ook aan kan. Wij zijn er van overtuigd, dat ze ook mt. een opvoering in Alkmaar een groot succes zal boeken. Het gege ven is boeiend en romantisch, de costumeering een lust voor het oog, evenals de dansen en, wat wel zeer belangrijk is, de hoofdpersonen blijken niet alleen over een goede zangstem te beschikken, maar ook goede acteurs te zijn. Dit geldt voornamelijk voor Luuk Uipkes als de zwervende zanger, Cor Wage naar als de herbergier te Chèvre, Marie Kliffen als het pseudo- kamermeisje en Annie de Groot- Vos als een der jonkvrouwen. He' geheel werd trouwens vlot en vrij naar voren gebracht. Kostelijk wa ren de dorpsfeesten en boeiend de Ongecorrigeerd. Batavia, 16 Maart (D.N.B.) Het Nederlandsche s.s. Rantau Pandjang moet als verloren worden be schouwd, daar het ver over tijd is. Van het schip en de bemanning ont breek elk spoor. EEN REDE VAN ROOSEVELT. Washington, 17 Mrt. (D.N.B.) In het congres, en vooral in de kringen der regeeringsaanhangers, heeft men met instemming kennis genomen van een rede van Roose velt. De senator Glass noemde de verklaringen van den president de duidelijkste definitie van het Ame- rikaansche doel. Hij zeide er voor te zullen zorgen, dat het geheele bedrag van zeven milliard ook werkelijk gebruikt zal worden voor de door Roosevelt aangege ven bestemming. In de kringen der oppositie daarentegen levert men een min of meer scherpe critiek op de rede van den president. De bekende senator Nya sprak van een „prachtige opvroolijkende rede voor Engeland, Griekenland, China en eenige andere landen". Hij zei- de in de argumenten van Roosevelt niets te zien, wat een rechtvaardi ging schijnt te zijn voor de reus achtige bedragen, die de president onmiddellijk wil uitgeven. Met een toespeling op het feit, dat deze ze ven milliard aan Engeland en an dere landen ten goede moeten komen, zeide Nye, dat de Ver- eenigde Staten „de vergeten natie" schijnen te zijn geworden. dansen. Mevr. Zaal oogstte hier mede herhaaldelijk applaus bij open doek. De keurige uitspraak van onze taal viel ons wel in het bijzonder op. De zanger van het levenslied Dirk Witte bezong reeds het land van Noordscharwoude. Wij werden bij de opvoering aan zijn lied her innerd, toen wij constateerden hoeveel mooie meisjes en vrouwen Noordscharwoude wel telt. De heer Zaal beleefde gister als dirigent zijn grooten dag. aange zien hij mocht ervaren, 'dat zijn werk in alle opzichten insloeg. De hem gebrachte hulde groeide tot een ovatie. Voor den aanvang van het derdi bedrijf werden door verschillenr1 sprekers in korte speechjes ook hierna toonde Noordscharwoude zich verdienstelijk den heer en mevrouw Zaal, den heer van Alfen en de solisten met bloemstukken gehuldigd. „Caecialia" werd met een fraaie bloemenmand namens dr. Destree gehuldigd. Noordscharwoude, dat voor en kele jaren met zijn revue's groote successen boekte, kan thans met de opvoering van „Florimont" de zwervende zanger, op een nieuw succes bogen. Voor de muzikale 'beoordeeling van deze operette laten wij het woord aan onzen muziekverslag- gever. De muziek. De orkestrale inleiding bereidt reeds voor wat er volgen zal en het eerste koor Weerspreekt dat niet, men hoort n.l. vroolijke melo dieën. En dergelijke nummers be- heerschen voornamelijk het geheele werk al komen er ook stukken in voor van anderen inhoud, bijv. de duetten van Valentin en den zwer venden zanger, de, in het tweede ccdrijf voorkomende Dallade, het siot van het tweede bedrijf, ver- ichillende solo's van Cosette. Over het geheel genomen ligt de muziek goed in het gehoor en is met «kennis van zaken voor de ittmmen geschreven. In het derde bedrijf dient nog genoemd te wor den het duet van Marianne en Fiorimont, het lied van Cosette, het duet van Valentin en Cosette, de solo van Valentin. Het is den com- oonist gelukt een muziek te schrij ven die aangenaam aandoet en haar uitwerking op het publiek niet zal missen, ook niet het minst die voor de graciense dansen in eerste m tweede bedrijf gecomponeerd is (dansen ontworpen en ingestudeerd door mevr. Zaal). Hoogtepunten in de opvoering waren de zangnummers van mej. Marie Kliffen en den heer Michel Gobets, geschoolde stemmen, die daardoor in staat waren aan de muziek het meest mogelijke relief te geven, doch ook de anderen dilettanten, o.a. de zwervende zan ger, wisten zich uitstekend te hand haven. Dilettanten vormden ook het orkest (strijk- en blaasinstru menten aangevuld met vleugel aan welk instrument soms een brillante partij is toebedeeld en zij vervulden hun taak zeer goed. 'n Enkele maal wat weifelend bij het inzetten, doch over het algemeen hebben zij heel goed werk geleverd. De voorberei ding voor deze opvoering zal lans m moeilijk geweest zijn, maar ze is met tevergeefs geweest, en het /ucces dat Zaal en zijn ensemble met deze opvoering geoogst hebben heeft daar het bewijs van gegeven A. K. Japansche pers over de rede van Roosevelt. Tokio, 17 Mrt. (D.N.B.) Als voornaamste kenmerk der rede van president Roosevelt noemen de Japansche bladen het uitge sproken oorlogszuchtige en agres sieve karakter, waarbij zij vooral de aankondiging van hulpverlee ning aan de regeering Tsjang Kai Sjek onderstreepen. Amerika en Engeland, zoo schrijft de Hotsji Sjimboen, beschouwen Japan reeds sinds lang als vijandig land, maar nu is hun actie, die gericht is tegen Japan en op steunverleening aan Tsjang Kai Sjek, onverdraaglijk geworden. Japan heeft tot dusver gezwegen, om met de Ver. Staten en Engeland in vrede te leven. De berichten en voorteekenen nemen echter toe, dat b.v. Birma door de EngelschAmerikaansche voorbe reidingen tot een belangrijk arse naal voor Tsjang Kai Sjek ge maakt wordt. Het is daarom slechts een maatregel van zelfverdediging, wanneer Japan de inrichtingen en arsenalen in Birma met behulp van zijn luchtmacht, leger en vloot vernielt. Wat de Ver. Staten en Engeland hiertegen willen doen, is hun zaak, maar duidelijk is het, dat Birma door Engeland en de Ver. Staten bij den oorlog betrok ken moet worden. DOODENGEDENKDAG IN FRANKRIJK. Parijs, 17 Mrt. (D.N.B.) De Duitsche weermacht in Frankrijk heeft gisteren op alle Fransche militaire begraafplaatsen, waar Duitsche soldaten begraven zijn, plechtigheden gehouden. Bijzonder indrukwekkend waren de plechtig heden op de begraafplaats Ivry te Parijs en op Bagneux. DE ONTPLOFFING TE SE VILLA. Naar medegedeeld wordt, be draagt het aantal dakloozen als gevolg van de ontploffingsramp 3000. Het stadsbestuur heeft het legerbestuur om 300 tenten ver zocht, ten einde de dakloozen tijde lijk daarin onder te brengen. Het instituut voor vestigingszaken heeft een millioen peseta's ter beschik king van de stad Sevilla gesteld, opdat terstond een aanvang ge maakt kan worden met den bouw van arbeiderswoningen. OPGAVB AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Maandag 17 Maart 1941 Vork. 97»/. 943/, 84'/, 81'/, .109 .120 .171'/, STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 11 3—3J4 NederL 1938 3 Ned.-Indië 1937. BANKINSTELLINGEN Amsterd Bank Hande' Mij. Cert. v. 250. Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank1201/. 1ND. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 97 Calvé Dellt Cert. 62 Neder! Ford. .330 Lever Bros .103'/, Phil. Gloei! Gem. Bezit 1871/. IND. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleb Steel Cities Service General Motors Kennecott Copper351/,' Nortb American Rayon223/. Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH, H. V. A. Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr. Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn lava—China Japan lijn 1J93/, Kon Ned Stoomboot .143 Scheepvaart Unie .107'/, TABAKKEN. Deli Batavia .177 Oude Deli231 Senembah190 AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopeka 247, Illinois Central ^8/s Southern Pacific 19'/. Southern Railw. 13'/, Union Pacific 83>/5 C an Pac 4U/]j 43 2?'/, 797, 57, 49»7ie 2.3/, 9i/i6 63 406 •237 •233 •115 •216 J2'/s 12 911/1, .263 209 134 •150 •123 43/, .109 plm 2u 97'/g 947, 847, 85 110 129 1711/, 1207, 951/, 63 335 102 188 43 27W,S 793/, 57, 5üy, 341/2 223/, 237, ftl/l6 62 408 238 238 113 215 323/, 12 93/, 2617, 2u5 139 150 125 43/, 108 140 143 168 178 230 186 24 97, 107, 147, t?3y, f7/. VALUTAKOERSEN DER NED. BANK, 17 MAART. (Schriftelijke en tel.-transacties.) Valuta's: New-York 1.88 3/16-1.88 9/16, Berlijn 75.28-75.43, Brussel 30.11-30.17, Hel sinki 3.81-3.82, Stockholm 44.81-44.90, Zürich 43.63-43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19-75.34, New-York 1.86yi- 1.901/4, Brussel 30.08-30.20, Stock holm 44.76-44.94, Zürich 43.59-43.75.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2