OPBOUW EN UITBREIDING DER SOCIALE VERZEKERINGEN. Rijbewijs verlengen? Gedragslijn bij lucht aanvallen. Oplossing moord te Soest. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 17 MAART 1941. 1 ij TE BROEK OP LANGENDIJK IS MEN BEZIG met een zeer groot en belangrijk werk, n.l. den bouw van een schutsluis, waardoor in de toekomst schepen van veel grooter inhoud de groentenveiling te Broek op Langendijk kunnen bereiken. De bouwput van het bovensluishoofd, waarover een brug komt te liggen. (Polygoon) DE REDE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS TE AMSTERDAM. Na zijn aankomst inspecteerde de Rijkscommissaris een eere-afdoe ling politietroepen. (Stap#) OP DE SCHEEPSWERF NICOLAAS WITSEN EN VIS TE ALKMAAR wordt de laatste hand gelegd aan twee motor-strand- reddingbooten, welke bestemd zijn voorde Noord-Zuidhollandsche Redding Mij. Het schilderen van één der schepen. (Polygoon) Het A.N.P. meldt: De leider van de afldeeling sociaal bestuur van het rijkscommissariaat, President Jakob van den rijksmijnraad te Berlijn, schrijft in een artikel de volgende beschouwingen over de sociale verzekeringen in Nederland: De nauwe economische betrek kingen en verbindingen tusschen het groot-Duitsche rijk' en Neder land, welke voor een niet gering gedeelte op de veelvormige ge meenschappelijke levensvoorwaar den berusten, eischen gebiedend een verstrekkende samenwerking ook op het gebied van de sociale ver zekeringen en de volksgezondheids zorg. De weinige voorhanden zijnde uit gangspunten uit te werken is een taak, waaraan met kracht gearbeid moet worden. Deze samenwerking wordt begunstigd, doordat de soci ale verzekering in haar belangrijke takken, zooals de ongevallen-, ziekte- en invaliditeitsverzekering, ook hier reeds haar neerslag ge vonden heeft. De ongevallenverzekering staat op een aanmerkelijke hoogte. Haar uitwerking kan toereikend worden genoemd en ook de kring van per sonen, welke onder deze verzeke ring valt, komt met onze begrippen ©vereen. De verkrijging der mid delen is op gelijke wijze geregeld als in het Duitsche recht; ook hier draagt de werkgever de bijdrage alleen. Ziekte- en invaliditeits verzekering. Anders staat het met de ziekte verzekering en met de invalidi teitsverzekering. Reeds het feit, dat de ziektewet eerst in '30 in werking is getreden, is merkwaardig, wan neer men bedenkt, dat de wet zelf uit 1913 stamt. Men zou nu denken, dat deze jonge wet met den stand der wetgeving in de ziekteverzeke ring in de andere Europeesche lan den, vooral in het naburige Duitsch- land, rekening zou hebben gehou den. Het tegendeel is waar. Even als in vele andere opzichten gold voor Neaerland ook op het gebied Van de sociale verzekering Engeland als voorbeeld. Om deze reden is aan de vrijwillige verzekering groote speelruimte gegeven, d.w.z. zijn verregaande concessie? gedaan aan de particuliere verzekering. Ui'gaande van het kapitalistische streven den wfikgever een zoo ge ring mogelijke sociale last op te Leggen, bevat de Nederlandsche ziektewet slechts een verzekering tegen de economischs gevol gen van de ongeschiktheid tot wer ken wegens z:ekte. Zij is daaiom een zuivere geldverzekering en kent als zoodanig slechts een enkele presta tie. het ziektegeld. Voor het overige bekommert deze verzekering zich niet om het lot van den arbeider. Zij laat het den arbeider over zich vrijwillig op eigen kosten voor de overige prestaties, zooals bijvoor beeld de Duitsche ziekteverzeke ring die kent, zooals ziekenhuisver- pleging, hulp in de huishouding, begrafeniskosten en andere presta ties, welke onze ziekenkassen als bijkomstige prestaties verzorgen, bij de vele ziekenfondsen te verzeke ren. Deze ziekenfondsen zijn ofwel onderlinge verzekeringen of zijn iis afzonderlijke afdeelingen bij verzekeringsmaatschappijen aange sloten. De economische inschakeling van Nederland in het groot- Europeesche economische ge bied, welke aan de toekomstige economische structuur van het land een nieuw karakter zal geven, maakt dezen toestand op den duur onhoudbaar. Een hervorming van deze tak van verzekering moet dan ook beslist noodzakelijk worden geacht, daar onder dezelfde of op zijn minst ge lijksoortige economische verhoudin gen de Nederlandsche arbeider dezelfde of op zijn minst gelijksoor tige bescherming in de ziektever zekering moet genieten als zijn kameraden in de andere landen van dit economische gebied. Daarom moet men verwachten, dat reeds in de naaste toekomst een verregaan de hervorming van deze tak van verzekering in Nederland zal plaats hebben. Gelijksoortige toestanden, al's in de ziekteverzekering vinden wij in de invaliditeitsverzekering. Ook deze tak van verzekering is va-n betrekkelijk jongen datum: de in validiteitswet trad immers eers-t 1 Januari 191-9 in werking. Evenals de ziektewet is ook de wet op de invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring uitgesproken westelijk ge oriënteerd. Aan haar kapitalistischh karakter verandert ook het feit mets, dat de werkgever de bijdra gen a-lleen te betalen heeft, want de bijdrage is buitengewoon gering en bedraagt, zonder rekening te hou den met het loon, in den regel 60 cent voor mannelijke en 50 cent voor vrouwelijke verzekerden. Of schoon de staat voor belangrijke bij dragen moet opkomen, zijn de ren ten schrikbarend gering en moeten dat ook zijn als men bedenkt, dat, afgezien van de geringe bij-dragen, deze verzekering bovendien be- heerscht wordt door het fondsdek kmgstèlsel. De gemiddelde rente bereikt niet eens het bedrag van vier gulden per week. Men meene niet, dat Nederland er niet in ge slaagd zou zijn een werkzamere in- validenverzekering in stand te houden. Maar men wilde dat in het geheel niet, want het heele streven was er op gericht, den arbeidenden mensch in politieke afhankelijkheid te houden. Want doordat men den in een lang leven van arbeid ver grijsden arbeider bij zijn levenavond een fooi gaf welke te weinig was om te leven en te veel om te ster ven, dreef men hem in de armen van de evenals in Engeland ook hier uitgebreide charitatieve hulp, welke dan den voor zijn bestaan bezorgden arbeidsveteraan op ruime schaal voor politieke doeleinden misbruikte. Ook hier vinden wij als in de ziekteverzekering het pluto cratische Engeland en zijn metho den als voorbeeld. Maar evenals in de ziekteverzekering heeft het ;iiwe thans voor Nederland be ginnende tijdperk op het gebied an de invaliditeitsverzekering veel democratisch vuil op te ruimen. Ook op dit gebied der sociale ver zekering moet door een ingrijpen- de hervorming een nieuwe geest .ebracht worden, die den werken den mensch een zorgenvrijen le vensavond waarborgt. Ik beschouw het daarom niet slechts als mijn voornaamste, doch ook als mijn dankbaarste taak, voor den Nederlandschen arbeider de zekerheid tegenover de wisselval ligheden des levens te scheppen, welke de Duitsche arbeider sinds tientallen van jaren geniet en voor al na de overwinning op Engeland in nog sterkere mate zal verkrijgen. WERDEN TOT NU TOE IN DEN WIERINGERMEERPOLDER alleen, boerderijen gebouwd met een oppervlakte van 40 tot 60 H.A., thans is men er toe overgegaan kleinere boerderijen te bouwen, zgn. tuindersbedrij-ven, zoodat kleine boeren een plaats in dezen uitgestrekten- polder krijgen. Een dezer bedrijven in aanbouw. (Polygoon) Het heeft nog geen haast. Naar aanleiding van vele bin nenkomende vragen maakt de A. N. W. B. de automobilisten en motorrijders er opmerkzaam op, dat onder de huidige wetgeving rijvaardigheidsexamens in het algemeen alleen moeten worden afgelegd indien het oude rijbewijs langer dan vijf jaar is vervallen. Bovendien gaat de geldigheid van een nieuw rijbewijs in op den dag van afgifte en niet op den dag, volgende op den vervaldag van het oude rijbewijs. Men behoeft dus voorloopig geen haast te maken, als men niet van een motorrijtuig gebruik kan maken. De A. N. W. B. adviseert echter om niet te wach ten tot het verkeer met motorrij tuigen weer normaal is, aangezien het aantal aanvragen dan zoo overstelpend zal zijn, dat men met vertraging .rekening moet houden. Goede vaklieden, goede machines en goed materiaal waarborgen U goed drukwerk. N V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT, VARKENSSLACHTERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Rechercheurs van de Utrechtsche politie hebben twee mannen gear resteerd, die zich geruimen tijd bezig hielden met frauduleuze slachtingen. Dit ontoelaatbare be drijf werd uitgeoefend in een schuur aan de Hoogweide, waar voor een groote hond bezoekers door hevig geblaf afschrikten. Zelfs de politiemannen konden zich met geen mogelijkheid door gang tot de schuur verschaffen. Zij losten een schot in de lucht, waar op een paar mannen met bebloede kleeren naar buiten kwamen en den hond vastgrepen. Binnen gekomen betrapten de rechercheurs de slachters op hee- terdaad, toen zij bezig waren vijf varkens frauduleus te slachten. Gearresteerd zijn toen een 51-jari- ge opperman en een 43-jarige grondwerker. Doodelijk arbeidsongeval. - Bij zijn arbeid in de ondergrondsche werken van Staatsmijn Hendrik ge raakte de 28-jarige gehuwde mijn werker T., wonende Langenberg te Brunssum, onder vallend gesteente. Het slachtoffer wend met zware in wendige kneuzingen onder den awa- ren last vandaan gehaald, waarna de dood spoedig, intrad. Er bestaat aanleiding, nogmaals met nadruk op het volgende de aan dacht te vestigen: Bij luchtalarm en bij aanvallen uit de lucht moet onder alle omstandig heden de straat vrij worden ge maakt. Allen, die zich in de open lucht bevinden, dienen zich onver wijld naar de meest nabijzijnd, schuilplaats te begeven of op andere wijze een geschikte dekking te zoe ken. Het is ten strengste verboden, ramen of deuren zoodanig open te hebben, dat eenig licht naar buiten uitstraalt. Meestal geschiedt dit uit nieuwsgierigheid van bewoners. Zij, die bij luchtalarm of luchtaanvallen om die reden ramen of deuren open zetten of zich op straat begeven om vliegtuigen enz. waar te nemen, brengen niet slechts zichzelf in ge vaar, doch handelen bovendien on verantwoordelijk tegenover hun me demenschen. Tegen zulke handelin gen zal in de toekomst met de strengste straffen worden opgetre den. In verband hiermede wordt erop gewezen; dat ook dan, wanneer luchtalarm voor 24.00 uur wordt gegeven en tot n a middernacht aanhoudt, de straten en wegen onder alle omstandigheden vrijgemaakt en de schuilplaatsen niet verlaten moe ten worden. Voortzetting van het naar huis gaan daarna geldt in zulke ge vallen niet als overtreding van het uitgaansverbod. Dus nogmaals: bij luchtalarm en -aanvallen: Weg van de straat! Beschutting of dekking opzoeken! Geen raam openen! Onder geen enkele omstandigheid licht naar buiten laten uitstralen! KAPITALE BOERDERIJ TE ERP AFGEBRAND. Zaterdagmiddag is de kapitale boerderij „De Hoeksche Hoef" te Erp (Gld.), bewoond door den landbou wer H. van der Velden, totaal af gebrand. In een oogwenk stonden de landbouwschuur en de hoeve in lichterlaaie. Door snel toegeschoten nulp kon de groote veestapel en al het huisraad worden gered, doch overigens ging alles in vlammen op. Ook een groote partijen rogge en haver en alle landbouwmachines, Welke meerendeels nog nieuw waren. Aan blusschen viel rfiet te denken. Een en ander was slechts matig verzekerd. De oorzaak is onbekend. 10-jarig jongetje de dader. Binnen vierentwintig uur heeft inspecteur Schreuder den moord op het. dochtertje van de familie Strum- pel te Soest tot opheldering gebracht. Als dader van dezen moord is een tienjarig jongetje in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in een der noodwoningen te Hil versum aangehouden. Het is gebleken, dat het jon getje de vijfjarige Gerretje, die alleen in het bosch van Pijnen burg liep, in het water heeft ge gooid. Toen het meisje probeerde uit het water te komen, heeft hij haar zoo lang onder water ge houden, totdat het bezweek. De jeugdige dader was in gezelschap van een broertje. Het is één der twaalf kinderen uit een groot gezin, waarvan er zes wegens baldadigheid voor den poli tierechter zijn geweest. Het kind zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. PROPAGANDA VOOR BIJBEL GENOOTSCHAP, DAT VERBODEN IS. Het A.N.P. meldt: Ondanks de ver ordening waarbij het Bijbelgenoot schap Jehova (De Wachttoren) tot een verboden vereeniging is ver klaard, zijn twee te Helmond wo nende propagandisten blijven door gaan met propaganda en colportage voor deze secte. Zij zijn thans gear resteerd. Het zijn de gehuwde vrouw B. van L. en de man J. B. Een groote hoeveelheid propa gandamateriaal is te hunnen huize in beslag genomen. BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: Vrijdagavond hebben Engelsche vliegtuigen op verschalende plaatsen des lands bommen geworpen. In een plaats in het westen is belangrijke schade aan woonhuizen en aan een verkeersbrug aangericht. Hierbij zijn acht burgers gedood, zeven zwaar en twee licht gewond. Voor het mee- rendeel waren dit menschen, die zich op straat bevonden. Eenige branden in woonhuizen zijn snel gebluscht. In het oosten des lands zijn brand plaatjes gestrooid, waardoor een boschbrand ontstond, die 5 H.A. bosch in de asch legde. Een aanvals- poging op een verkeerswerk op een andere plaats is mislukt. Eenige woonhuizen werden hier door bom scherven beschadigd. Ook elders is geringe schade aan gebouwen toege bracht. ROTTERDAMSCHE KINDEREN NAAR GRONINGEN. De propaganda-actie, die de Groninger gemeenschap een aantal weken geleden heeft aangevangen, om de bewoners van de provincie Groningen wederom te bewegen Rotterdamsche geëvacueerden op te nemen, werpt al aardige resul taten af. Reeds zijn vijftig kinderen in de provincie ondergebracht en a.s. Vrijdag zal opnieuw een trans port van ongeveer honderd kinde ren te Groningen aankomen, ter wijl nog eenige groepen zeer bin nenkort zullen volgen. Talrijk zijn de aanmeldingen, die binnen ko men en eenige honderden kinderen (allen geëvacueerenden) kunnen thans reeds van een rustig verblijf op het Groninger platteland ver zekerd zijn. ERNSTIGE TREINSTORING TE UTRECHT» Vier uren lang is Zaterdagmiddag het treinverkeer rond Utrecht door een defect aan een der beugels van de electrische bovenleiding ger stoord geweest. Om dit defect te verhelpen, moest het net van da lijnen naar Amsterdam, Arnhem, Eindhoven en 's-Hertogenbosch stroomloos worden gemaakt en dientengevolge stapelde zich bij alle drukte van de Jaarbeurs be zoekende reizigers de eene moei lijkheid op de andere. Toen de storing aan het net door het defect aan de bovenleiding ontstond, moesten allereerst verschillende locomotieven worden gecharterd om de electrische en dieseltereinen van en naar het station te verslee- pen. In allerijl werd een hulp colonne gerequireerd en met alle macht werd gewerkt om de moei lijkheid zoo spoedig mogelijk op te lossen. Voor zoover dat mogelijk was, werd het verkeer naar het Noorden en het Noord-Westen van het land over Hilversum geleid, doch deze omleiding leverde tal van moeilijkheden op. Op het Utrechtsche station stonden de reizigers mannetje aan mannetje en na verloop van eenige uren was het zóó vol, dat er zelfs nie mand meer op het perron kon worden toegelaten. Daar vele reizigers vreesden, dat de storing eerst Zaterdagavond laat of Zondagochtend zou zijn opgeheven, werden inmiddels de Utrechtsche hotels bestormd en om zes uur was in vrijwel geen hotel meer een plaats te krijgen. Dank zij het onvermoeide, harde arbeiden van het spoorwegperso neel was het defect om zeven uur verholpen en langzaam maar zeker nam het treinverkeer weer een normaal aanzien aan.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5