DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De afwijzing van het plan Hoover Heftige strijd in den sector-Keren. Aanval op autoparken in Noord-Afrika. Havenwerken van Bristol en Avonmouth gebombardeerd. Britsche koopvaardijschepen tot zinken gebracht. De rede van Roosevelt. De ontwikkeling op den Balkan. VERDUISTERINGS TIJDEN van 19.46 tot 7.46. op 1.48 onder 10.41, DISTRIBUTIE - NIEUWS CR0QUETTEN EN POFFERTJES OP DEN BON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, pc ^tgiro 37060. Telel 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 65. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADF.MA. Twee bladen. Dinsdag 18 Maart 1941 Een artikel van de Berliner Börsenzeitung. De Berliner Börsenzeitung publi ceert onder het opschrift „Het kains- teeken" een artikel van dr. Karl Me- gerle over de EngelschAmerikaan- sche afwijzing van het plan-Hoover inzake hulpverleening aan België. Hij schrijft: De laatste dagen is En geland wegens de politiek der uit hongering van vroegere bondgenoo- ten tweemaal aan de kaak gesteld. Eerst door oud-president Hoover, die Engeand gevraagd had, of Enge land bereid is zijn hulpactie aan België toe te staan en daarna door de Fransche regeering, die aankondigde, dat zij haar schepen met levensmid delen door Fransche oorlogsbodems tegen Engelsche aanvallen zal laten beschermen. Engeland stond daar mede voor een vraag van mensche- lijkheid) een vraag van de ongeschre ven en door alle landen erkende zedenwet, alsook van het geschreven internationale volkerenrecht. Hoover moest een hard „neen" in ontvangst nemen en moest van den allerchris- telijksten Halifax vernemen, dat wat hij -voornemens was te doen ver keerde menschlievendheid was. Hoover had zijn voorstellen met kennis van zaken zoo opgesteld, dat alles streng op humanitairen grond slag zou blijven. Het zou een experi ment binnen klein bestek zijn, welks resultaat het verloop van militaire gebeurtenissen in geen enkel opzicht kon beïnvloeden. Het ging om de vraag of Engeland de eenige natie zou zijn, die zou ingaan tegen de opvatting van alle volkeren om naast de harde noodzakelijkheid van den oorlog overal waar het mogelijk is, de menschelijkheid aan het woord te laten komen en het leed van de getroffen volkeren te verzachten. Hoover kon alle waarborgen krij gen, dat het voedsel alleen aan de behoeftigen ten goede zou komen. Een millioen in ellende levende vol wassenen en twee millioen kinderen in België zouden uit gaarkeuken gespijzigd woraen. Het noodige broodgraan stelde Duitschland ter beschikking, het noodige vet en an der materiaal zou Engeland door de blokkade toelaten. Een neutrale con trolecommissie was toegelaten. De Belgische emigrantenregeering drong er bij de Engelsche regeering op aan om het plan aan te nemen. Gezien deze feiten, 'moest het antwoord van Hoover op het „neen" van lord Halifax tot een felle aanklacht wor den tegen de Engelsche brutaliteit, huichelarij en onmenschelijkhejd Hij weerlegde de Britsche bewering, dat de bezette gebieden genoeg had den om te leven, wanneer Duitsch land ze niet zou leeg plunderen door erop te wijzen, dat deze landen ook in vredestijd voor hun voeding in ruimte mate op den invoer van over zee waren aangewezen. Noch Enge land, noch Amerika zouden hiervan financieele lasten hebben te verdu- De hongeroorlog is een angelsaksi- sche uitvinding. Het volkerenrecht verklaart het voor onwettig. Dat Engeland en zijn bondgenooten den hongeroorlog van 1914-1918 met ge weld bij de oorlogvoering hebben betrokken, maakt van een rechts- schending nog geen volkenrecht, doch heeft er slechts toe bijgedra gen om in het oorlogsrecht den fac tor der onbeperkte onmenschelijk- heid in te voeren. Op de pan-Amerikaansche confe rentie in October 1939 werd een stemmig vastgesteld, dat al wat de burgerbevolking der oorlogvoerende landen van levensmiddelen en klee ding noodig heeft, niet als contra bande mag worden beschouwd. Duitschland wil het gebied der door Engeland misleide volkeren niet leegplunderen, want het houdt zich aan de internationale verplich tingen. De verantwoording moet uit sluitend gelegd worden op Engeland en degenen, die het in zijn politiek van massamoord tegen de hulploo- zen ondersteunen en zal uit het ge heugen van eervolle volkeren niet meer verdwijnen. Zooveel laagheid en gemeenheid heeft de wereld in langen tijd niet meer gezien, zooals Engeland thans begaat jegens hen. die als hulpvolkeren van Engeland hun bloed gegeven hebben, Engel sche opmarschen en aftochten met hun lichaam gedekt hebben en nog na de nederlaag hun goud en sche pen aan Engeland ter beschikking hebben gesteld. Geen militaire nood zakelijkheid zal Engeland van de aanklacht vrij spreken, dat het he den de vrouwen en kinderen van die Belgen, Franschen, Noren enz. zon der medelijden laat omkomen, die voor Engeland gevallen zijn. Lord Halifax antwoordt hierop: Engeland moet hard zijn, omdat dit den oorlog verkort. De Londensche radio ver klaarde, dat aan de Denen, Tsjechen, Nederlanders, Noren en Franschen te verstaan gegeven is, dat zij om hun bevrijding te verkrijgen ontbe ringen moeten doorstaan en moeten afwachten. Wat beteekenen immers 40 millioen hongerlijdende Fran- vrijheid van alle volkeren strijdt! vrijheid van alle volkeren strijd! In werkelijkheid verhongeren en lijden deze volkeren gebrek, niet voor zichzelf, maar voor Engeland. De minister van Scheepvaart, Cross, heeft dat in December 1940 openlijk gezegd: Voor ons bestaat slechts eerst het leven van ons eigen volk. Hoe meer wij aan Europa den toe voer afsnijden, des te minder bloed zal het ons kosten. Engeland wil uit de ellende der vroegere bondgenooten nog mili tair „voordeel behalen. Het wil hen tot wanhoopsdaden tegen 't militair gezag brengen, terwijl het weet, dat dit geen enkel resultaat kan hebben en slechts nieuw leed kan brengen. Ook het onbezette Fransche gebied wordt uitgehongerd en de Fransche regeering moet mede aanzien hoe in haar koloniën de voorraden zich op stapelen, terwijl de Fransche bevol king in nood verkeert. Frankrijk kan daarbij op den duur niet toezien hoe men zijn schepen wegneemt en zijn verbindingswegen met de koloniën verspert. Gezien de moeilijke positie, waar in Engeland zich als gevolg van de Engelsche tegenblokkade bevindt, is het begrijpelijk, dat de aankondiging van Frankrijk om voortaan aan En gelsche overvallen met de passende middelen het hoofd te bieden, in Londen een onaangenamen indruk heeft gemaakt en zulks niet alleen te Londen, maar ook te Washington. President Roosevelt deelt heden met Engeland de verantwoording voor hetgeen aan de bezette en vrije ge bieden der vroegere bondgenooten en slachtoffers is toegedacht, want Roosevelt is in staat Engeland te dwingen gehoor te geven aan het beroep op de menschlievendheid. Maar Roosevelt heeft zich de En gelsche houding eigen gemaakt en tesamen met Engeland werkt zijn diplomatie met de hoog opgehangen broodmand en de hongerzweep. Ter wijl Engeland de Fransche schepen kaapt heeft Roosevelt het Fransche tegoed gesperd tracht hij Frank rijk ervan te doen afzien de verzor ging van het volk met passende mid delen te beveiligen. Europa wordt aangevallen eii in zijn toekomst bedreigd. Duitschland denkt thans reeds aan het oogenblik, waarop ook de volkeren van het Europeesche continent, die zijn vijanden of slachtoffers van Enge land waren, verzoend, en gezond met Duitschland samen wonen in het groote Europeesche huis. Duitsch land wil de gezondheid der komende geslachten in deze landen niet ver storen. Wanneer het daarom dezen strijd tegen de angelsaksische uitdaging met alle middelen en onder alle om standigheden tot het zegevierende einde wil voeren', dan is dat een taak, die aan Duitschland is opge legd, niet alleen door de eigen le vensbelangen, maar ook door de levensbelangen van geheel Europa. Het zal er voor zorgen, dat het ge- heele Europeesche vasteland den doodsvijand van zijn geluk en zijn toekomst erkent. Met de weigering der hulpverleening heeft Engeland zich buiten de beschaafde volkeren geplaatst. De volkeren zullen zich, wanneer de gelegenheid komt, deze Engelsche brutaliteit herinneren. Het woord van de verkeerde menschlie vendheid zal Europa niet vergeten. Als een Kaïnsteeken zal het Enge land op het voorhoofd ingebrand blijven. Brand aan boord van de „Bre men". (D.N.B.) - Aan boord van het s.s. „Bremen" van de Hamburger Llioyd is Zondag door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 17 Maart (Ste- fani). Het 283ste communique van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front normale bedrijvigheid van patrouilles en ar tillerie. Onze vliegtuigen hebben de vijandelijke troepen gebombar deerd. Britsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op een onzer luchtbases. Onze jachttoestellen grepen snel in en schoten een vlieg tuig van het type Wellington neer. Bij een aanval op Malta hebben Duitsche jagers een hurricane neergeschoten. In Noord-Afrika heeft de Duit sche luchtmacht verscheidene auto parken aangevallen. In Oost-Afrika is de strijd in den sector-Keren opnieuw ontbrand. De vijand valt onophoudelijk aan, maar wordt overal door onze troe pen afgeslagen. Bij den vijandelij ken luchtaanval op Diredawa, waarvan het weermachtbericht van gisteren meldig maakte, hebben onze jagers twee vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Twee andere vliegtuigen zijn neergehaald in den sector-Keren. In den nacht van 14 op 15 Maart heeft een Engelsch vliegtuig in de haven van Valona een hospitaail- schip, dat gereed was om gewonden aan boord te nemen, getorpedeerd. De verliezen waren zeer gering." Het Duitsche legerbericht. Berlijn, :17 Maart (D.N.B.) Het Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft vannacht verscheidene belangrijke militaire doelen in Zuid-Engeland aangeval len. De havenwerken van Bristol en Avonmouth werden met goede uitwerking gebombarderd. Ook de haveninrichtingen van Portsmouth kregen treffers van zwaar kaliber. Overdag brachten Duitsche ver kenningsvliegtuigen op 350 km. ten westen van Ierland twe gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 4000 brt. tot zinken. Bij een aanval van Duitsche jachtvliegtuigen op Malta werd een vijandelijke jager van het type hurricane neergeschoten. De vijand vloog noch overdag noch des nachts naar Duitschland of naar de bezette gebieden. De aanvallen op Bristol. New York, 18 Maart (D.N.B.) Naar uit Londen wordt gemeld, is ir- den nacht van Zondag op Maandag door honderden Duitsche vliegtuigen de hevigste aanval op Bristol onder namen, dien de stad ooit heeft on dergaan. Urenlang vlogen de toestel len boven de scheepsdoelen en de industrieterreinen, dood en verderf brengend. De verwoestingen op deze plaatsen is groot. Er braken talrijke branden uit. In de stad is een ge bouw voor het grootste deel afge brand. Op een depot voor autobussen zijn talrijke brisant- en brandbom men getallen. Ook een dagbladdruk kerij kreeg zware schade. Britsche vliegtuigen boven Noord-Duitsche kust. Berlijn, 18 Maart (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, verschenen vanochtend vroeg zwakke afdeelin- gen der Britsche luchtmacht boven de kust van Noord-Duitschland. Op verscheidene plaatsen lieten de vliegtuigen brisant- en brandbom men op woonwijken vallen. Onder de burgerbevolking is een aantal slachtoffers gevallen. „Amerika zal de hulp aan Engeland opvoeren tot de overwinning is bereikt." Wij hebben gister al eenige com mentaren op de rede van Roosevelt gegeven. De rede zelf was toen nog niet in ons bezit. Wij publiceeren thans wat het D.N.B. over deze rede meldt, benevens nog eenige com mentaren. Washington, 16 Maart (D.N.B.) Op het jaarlijksche banket der ver- eeniging van bij het Witte Huis ge accrediteerde journalisten heeft pre sident Roosevelt gisteravond een rede gehouden, waarin hij een drin gend beroep op het Amerikaansche volk deed, thans, nu de wet in zake de hulp aan Engeland van kracht geworden is, alle persoonlijke wen- schen en verlangens te vergeten en gemeenschappelijk met den groot sten spoed aan de uitvoering van de wet mede te helpen. Na een groot debat, aldus Roose velt, heeft Amerika thans de beslis sing genomen. Deze beslissing is het einde van alle pogingen om op com promissen af te sturen. Het is echter ook de hoogste tijd. Engeland moet thans gesteund worden met alles wat de Vereenigde Staten kunnen mis sen. Evenzoo Griekenland en China. Dat beteekent voor iederen Ameri kaan offers. Iedereen zal hoogere be lastingen moeten betalen, langer moeten werken en zich met kleinere winsten tevreden moeten stellen. Half werk heeft thans geen zin: slechts een volledig gebruik van alle arbeidskrachten kan tot het doel leiden. Deze oorlog kan niet met dollars gewonnen worden, doch slechts door de inspanning van het geheele volk van 130 millioen zielen der Vereenigde Staten. Van de of fervaardigheid van de Vereenigde Staten hangt het af, of de vitale brug van scbepen over den Oceaan, die levensmiddelen en wapens naar En geland brengen, in stand kan wer den gehouden. Amerika zal zijn hulp aan Engeland opvoeren tot de over winning is behaald. Duitschland en de rede van Roosevelt. Berlijn, 17 Maart. (A.N.P.) De rede van Roosevelt heeft in politieke kringen alhier geen weerklank ge vonden. Men wees in deze kringen slechts op de Duitsche pers, die alleen het orgaan is, dat zich met deze rede kan bezighouden. Want wanneer Roosevelt probeert zich met het Duitsche volk als zoodanig bezig te houden, dan zal hij zeker een dienovereenkomstigen weerklank van het Duitsche volk te hooren krijgen. Op een tijdstip, waarop zoovele ern stige en belangrijke dingen overwo gen moeten worden, heeft men in de Wilhelmstrasse geen tijd zich bezig te houden met de behandeling van afgezaagde vraagstukken. De Diplo over de rede. De Deutsche diplomatiseh-politische Korrespondenz schrijft over de jong ste rede van Roosevelt o.a het vol gende: „De tegenwoordige regeering van Noord-Amerika schijnt bewust de principes van Washington en van de Monroeleer over boord te werpen. President Roosevelt heeft niet den moed openlijk te zeggen, wat hij in werkelijkheid wil. Hij verschanst zich bij zijn agressieve bedoelingen achter de uitvlucht, dat het er om gaat, de democratieën tegen de dic taturen te beschermen, alsof b.v. Griekenland een democratie is. Het gaat Roosevelt in geenen dgele zoo zeer om het „verankeren" van de mocratische stelsels, als wel om het bevredigen van zijn machtshonger. Volgens zijn opvatting heeft Noord- Amerika, nu het stadium van de Monroeleer heeft overwonnen, thans tot taak de geheele wereld te con troleeren. Een r.stie, die, zooals de Ver. Staten de medeverantwoorde lijkheid draagt voor den waanzin van Versailles, heeft echter niet het recht aanspraak te maken op de lei ding bij den wederopbouw van Europa, om niet te spreken van een leiding bij de hervorming van de wereld. Een Noord-Amerikaansche inmenging, van welken aard deze ook zij, zal door het Europeesche continent als een hoogst lastige en gevaarlijke aanmatiging van de hand gewezen en wanneer het zijn moet met de scherpste middelen wordèn afgewezen". Italiaansch commentaar. Rome, 17 Maart. (D.N.B.) In toonaangevende Italiaansche kringen wordt voorloopig naar aan leiding van de jongste redevoering van Roosevelt geen officieele hou ding bepaald. Men beperkt zich er toe te wijzen op de principieele com mentaren van de Ttal'aansche pers en men huldigt het standpunt, dat de opgewonden toon van deze rede en de door den president gebruikte argumenten beter geschikt zijn voor een bespreking in de pers dan voor het bepalen van een officieel stand punt. De Spaansche pers over de rede. Madrid, 18 Maart. (D.N.B.) De Alcazar wijst op de tegenstelling tus- schen Roosevelts woorden en de daden van het Amerikaansche im perialisme. De Peruaansche pers, aldus het blad, heeft aangetoond, hoe het Amerikaansche kapitaal doorzijn absorbeerende neiging de economi sche structuur der Zuid-Amerikaan- sche staten ondermijnt. De Alcazar herinnert verder aan de „rooftoch ten" der Amerikanen tegen Cuba, Porto Rico, de Philippijnen en Noord-Mexico en hun eischen ten aanzien van de Galapagos-eilanden en bases aan de Rio de la Plata. Dat Roosevelt als „beschermheer der vrijheid" wil optreden, -wordt daar door ad absurdum gevoeld. De Madrid vergelijkt de rede van Roosevelt met die van Hitier en constateert, dat de Amerikaansche hulp geen wijziging kan brengen in Engelands lot, al heeft ook Roosevelt ook beloofd, dat de geheele Ameri kaansche industrie in het geweer zal worden gebracht. -Het vertrouwen op de overwinning, waarvan de rede van Hitier uiting gaf, steunt op wer kelijkheid en ervaringen uit den veldtocht van het vorige jaar. De Amerikaansche pers over de rede. Chicago, 18 Maart (D.N.B.) De Chicago Journal of Commerce schrijft, dat de rede van Roosevelt de laatste illussies over de moge lijke gevolgen van de wet tot hulp verleening aan Engeland verstoord heeft. De leuze „alle mogelijke hulp tot aan de grens van oorlog", die ir de verkiezingscampagne zooveel ge bruik is, heeft zich ontpopt als dat, wat zij steeds geweest is: een holle fraze. Een oorlogsverklaring door hel congres zou aan de woorden van Roosevelt niet veel toevoegen. Intusschen, aldus vervolgt het blad, zal men niet kunnen verhin deren, dat juist in deze dagen mil- lioenen Amerikanen terugdenken aan verschillende beloften die Roo sevelt vóór zijn herkiezing heeft af gelegd. Belgrado, 17 Maart (A.N.P.) De Politika meldt uit Saloniki, dat men in officieele Grieksche kringen en in het openbare leven de ontwikke ling van den toestand op den Bal kan na den intocht der Duitsche troepen in Bulgarije met de grootste aandacht gadeslaat. Men constateert, dat in dezen toestand klaarheid is ge komen, dank zij de houding van Joegoslavië. Grieksche politieke kringen en de openbare meening schijnen begrip te hebben voor het besluit van Joegoslavië, zich van de tegenwoordige gebeurtenissen afzij dig te houden en een volkomen neu traliteit in acht te nemen, hoewel het vastbesloten is, zijn onafhanke lijkheid en territoriale integriteit te verdedigen. Dat Joegoslavië, de sterkste militaire mogendheid op den Balkan, een dergelijk standpunt inneemt, heeft den toestand op den Balkan verhelderd. Ten aanzien van de houding van Turkije verklaart men in Grieken land, dat Turkije de positie inneemt van een neutralen waarnemer met het geweer aan den voet. Ingeval van uitbreiding van het conflict op den Balkan zal Turkije volgens be richten uit Istanboel al zijn verplich tingen nakomen. Het Turksche leger is volkomen paraat om het hoofd te kunnen bieden aan elk gevaar voor de Turksche onafhankelijkheid of aan het ontstaan van een toestand op den Balkan, welke de territoriale integriteit van Turkije in gevaar zou kunnen brengen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond .Maans op- en ondergang 18 Maart Laatste kwartier 20 Maart. Ook gebakken visch. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van boter en vet. Tot dusverre ontvingen vele ver- koopers van gebakken visch, pom- mes frites, croquetten, gehaktbal len, poffertjes, wafelen en ander oliegebak van de Nederlandsche zuivelcentrale regelmatig toewij zingen voor vet of olie, zonder dat zij daarvoor consumentenbonnen behoefden in te leveren. Hierin is thans verandering gebracht in dien zin, dat de bovenbedoelde catego rie van personen in den vervolge uitsluitend toewijzingen, welke recht geven op het koopen van vet of olie zullen ontvangen, indien zij een met de toe te wijzen hoeveel heid overeenkomend aantal consu mentenbonnen van de boter- of vet- kaart of daaraan gelijke bonnen, inleveren. In verband met het boven staande dient het publiek v66H- aan bij het koopen van de bo vengenoemde artikelen een met de daarin verwerkte hoeveel heid vet overeenkomend aantal bonnen van de boter- of vet- kaart c.^. bonnen voor „1/50 rantsoen boter enz." (z.g. wis selbonnen) in te leveren op de zelfde wijze, als dit in de hotels, café's, restaurants, e.d. geschiedt. In een officieele publicatie zijn de voor de verkoopers van meer genoemde artikelen van belang zijnde bijzonderheden betreffende de toewijzingen voor vet en spijs olie vermeld. TITULESCU OVERLEDEN. V Wélt Vichy, 18 Maart. (D.N.B.) De vroegere Roemeensche minister president en minister van buiten- landsche zaken, Titulescu, is Maan dagavond te kwart voor twaalf in den leeftijd van 58 jaar te Cannes overleden. HET CHINEESCHE CONFLICT. Tokio, 18 Maart (D.N.B.) Gene raal Nisjio, die tot dusverre opper bevelhebber van de Japansche strijd krachten in China was, is gisteren uit China te Tokio aangekomen. Hij heeft verklaard, dat het Chi- neesche conflict in een beslissend stadium verkeert. Om er een einde aan te maken moet het Japansche volk zich een nieuwe krachtsinspan ning getroosten. Tevens is een uit gebreide steunverleening aan Nan king noodig. In de eerste plaats is het onvoorwaardelijk noodzakelijk, dat men den druk op de strijdkrach ten van Tsjang-Kai-Sjek niet alleen handhaaft, maar ook versterkt. Men moet daarom nog meer menschen en materiaal in het veld brengen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1