pifp DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. umaiïek \pien Neem'n Havenwerken te New-Castle gebombardeerd. Het garnizoen van Berbera door Britsche troepen overweldigd. Plannen van Roosevelt. VERDIJ 1SÏERIMGS- T1JDEN van 19.50 tot 7.44. De huislijstcollecte der W.H.N. ken. - Zondag- ril de weduwe de duisternis te rerd spoedig op Joch is gister- [en van dit on- n kamp-sport, •nationale wed- rd; men kan en volgen of moet echter Igens mededes- iaas zijn er nog dit niet wil- roorkeur de ge- i opzoeken! eens geklaagd •al als er niets tankeren". Ook zooveel moge- n, b.v. door in litend door Ne- worden be- iks aan te stel- :tte, dat onze luitsche brood inden, werden om voor hen Nederlandsche ren. Maar toen weken, kwam, rs maar bij het iven 3 verzorging is lik kamp heeft kamers; een mp verbonden; in Röntgen-ap- an tandverzor- adacht besteed, pzicht wordt ering in den )e loonkwestie. arbeider kan, collega, vrij n vrijen tijd tafel is!) en on. Velen heb- welke zij wer- naakt, dat we- Leel van him 1 60 pet. of v. 30 mark touw in het :onden. Er zijn e hiervoor zelf kelijk gaat dit 2t gebeurt he- dat moeder de ider ontvangt ilfs heelemaal hoort of ziet. skt echter ook Duitschland sr binnen den ngstelling en regeling in de :e de bedrijfs- ten firma het itueel op aan- Haas), 60 pet. arbeider aan i, indien de zijn plichten rbeidsfront op ngen van den ler-als-mensch stelijk opzicht, dt slechts ver- iine en werk- le Hollanders, eens verwar- e en egoïsme kennen gege- le wel eens „gezin" van ischen is zij Arbeidsfront iat wij onze toch met een ns laten gaan, inden, wat wij niet geven positie in het leven. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, .behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1.2$, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, petgiro 37060. Telel 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 66. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Woensdag 19 Maart 1941 Britsche vliegtuigen boven N.-W. Duitschland. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 18 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft vijf gewapende vijandelijke koopvaardijschepen, welke deel uitmaken van convooien en tezamen een inhoud hadden van 35.300 b.r.t., tot zinken gebracht. Bij gewapende verkenningen boven de Noordzee heeft het luchtwapen ten Oosten van New Castle een koop vaardijschip van ongeveer 4.000 b.r.t. tot zinken gebracht. In den nacht van 17 op 18 Maart hebben gevechtsvliegtuigen havenwerken van New-Castle gebombardeerd. Andere aanvallen waren gericht op havens aan de Schotsche Oostkust. De vijand viel vannacht op ver scheidene plaatsen het kustgebied van Noordwest-Duitschland aan. Eenige branden in niet-militaire in richtingen konden terstond ge- bluscht worden. De instorting van verscheidene woonhuizen veroor zaakte slachtoffers aan dooden en gewonden. Boven Dover werden in den loop van den dag vier versperringsbal lons 'neergeschoten. De aanval op de Duitsche kust. Berlijn, 18 Maart (D.N.B.) Over de aanvallen, vanochtend vroeg door Britsche gevechtsvliegers op de kust van Noordwest Duitschland onder nomen, verneemt het D.N.B. nog het volgende: Verscheidene Engelsche vliegtui gen, die tengevolge van het goedge- richte afweervuur hun koers moes ten wijzigen, lieten op den terugweg hun bommen naar willekeur valler. op een stad in het Noordwesten van Duitschland. In deze stad bevinden zich geen militaire objecten en geen economische installaties die voor den oorlog van belang zijn. Een vol treffer viel op een emisjesschool en richtte groote schade aan. Doordat de lessen nog niet waren begonnen, zijn er gelukkig geen slachtoffers te betreuren. Het totale aanvalsplan der Engelschen mislukte overigens door den zeer doelmatigen Duitschen afweer. De Engelsche formaties kon den niet voorbij de kust komen en werden door het steeds krachtiger wordende afweervuur verstrooid, zoodat de bommen lukraak op woon wijken en op het platteland werden geworpen. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 18 Maart (D.N.B.) Na een „betrekkelijk rust-gen nacht", zoo meldt de Britsche berichtendienst, zijn vandaag in den loop van den dag vijandelijke vliegtuigen boven een of twee plaatsen van de Britsche eilanden verschenen. Te Londen is er voor het eerst sedert eenige dagen overdag weer luchtalarm gegeven. Sedert de vroege avonduren zijn weer Duitsche gevechtsformaties op gestegen voor aanvallen op strategi sche doelen in Engeland De reeds binnengekomen berichten van de be manningen der vliegtuigen behelzen, dat de doelen met goed gevolg kon den worden gebombardeerd. De acties van Duitsche motor- torpedobooten. Berlijn, 18 Maart (D.N.B.) Duit sche motortorpedobooten hebben op 17 Maart bij een actie aan de Engel sche oostkust tegen Britsche con vooien meer dan 10.000 b.r.t. vijan delijke handelsscheepsruimte tot zin ken gebracht. Britsche vliegtuigen boven noord-Duitschland. Berlijn, 19 Maart. (D.N.B.) In den afgel&open nacht, aldus verneem^ het D.N.B., waren de aanvallen der Britsche luchtmacht in hoofdzaak gericht op' twee havensteden in noord-Duitschland. Slechts in woon wijken werd een geringe schade aan gericht. De uitgebroken branden werden in den loop van den nacht gebluscht. De Duitsche luchtaanvallen op Engeland. Berlijn, 19 Maart (D.N.B.) Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt heb ben de Duitsche aanvallen van den afgeloopen nacht op Engeland, zich over een groot gebied uitgestrekt. Daarbij was de hoofdaanval gericht op een stad aan de noordoostkust. Daar is een aantal brand- en brisant bommen neergekomen. Over de hierdoor aangerichte schade zijn nog geen berichten ont vangen. Het gebied van Londen heeft het langste luchtalarm sinds het begin van dit jaar meegemaakt. Op eenige districten van het stads gebied zijn bommen gevallen. Er werd eenige schade aangericht. Hevige strijd in den sector van Keren. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 18 Maart (Ste- fani). In zijn legerbericht no. 284 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het Grieksche front activiteit van patrouilles en artillerie. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke luchtbases gebombardeerd en met machinegeweren beschoten. Op 16 Maart hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtwapen een vijande lijke vlootformatie .aangevallen in het Oostelijke bekken van de Mid- dellandsche Zee, waarbij twee slag schepen door torpedo's getroffen werden. Noord-Afrika: Bij D'zjaraboeb werden vijandelijke afdeelingen, die onze stellingen genaderd waren, teruggeslagen. Onze bommenwer pers bestookten gemechaniseerde strijdmiddelen, benzine-opslagplaat- sen en inrichtingen van een vijande lijke basis. In den nacht van 16 op 17 Maart ondernamen vijandelijke DE GEZONDHEIDSZORG IN NEDERLAND. Berlijn, 18 Maart (A.N.P.) Het Ne derlandsche perskantoor meldt: De Duitsche rijksgezondheidsleider dr. Conti zal zich dezer dagen op uit- noodiging van den rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart, met zijn staf naar Nederland begeven om zich op de hoogte te stellen van de wer king der inrichtingen op het gebied der volksgezondheid in Nederland, waartoe verschillende plaatsen in ons land zullen worden bezooht. vliegtuigen een aanval op Tripolis. Eenige personen werden gewond en woonhuizen werden beschadigd. Oost-Afrika: In den sector van Keren werd de strijd in alle hevig heid voort. Onze troepen deden ver scheidene tegenaanvallen en brach ten den vijand zeer zware verliezen toe. Verscheidene malen werden de herhaalde vijandelijke aanvallen met tal van strijdkrachten afgeslagen. Ook onze verliezen zijn aanzienlijk. Generaal Lorenzini is aan het hoofd van zijn bataljons als een held ge sneuveld. Tijdens luchtgevechten hebben onze jagers een Engelsch toe- stel neergehaald. Een van onze ma chines is niet op haar basis terugge keerd. Vijandelijke luchtaanvallen op een van onze bases veroorzaakten eenige schade. Een sterke vijande lijke vlootformatie, die voor Berbera was aangekomen, heeft, na een hevig bombardement te hebben on dernomen, troepenafdeelingen aan land gezet, die ons garnizoen over weldigden. TEGENSPRAAK VAN GRIEKSCH GEZANTSCHAP. Vichy, 18 Maart. (A. N. P.) Het Grieksche gezantschap hier ter stede spreekt de berichten tegen, dat er den laatsten tijd nieuwe Britsche iroepenlandingen op Grieksch gebied zouden hebben plaats gehad. Bovenstaande mededeeling weer legt de van andere zijde gemelde berichten, volgens welke onlangs 150 000 a 200.000 man Britsche troe pen in Griekenland geland zouden zij». Hij gaat eerst met vacantie. Washington, 19 Maart (D.N.B.) President Roosevelt, die vandaag voor tien dagen met vacantie gaat, heeft op zijn persconferentie mede gedeeld. dat hij nog vóór zijn ver trek een cenrale arbitragecommis sie voor stakingsproblemen zal in stellen. Gedurende de uitstedigheid van Roosevelt zal de minister van landbouw een lijst opstellen van de levensmiddelen, die Engeland bin nen afzienbaren tijd noodig kan hebben. Een vertegenwoordiger van het Britsche ministerie van voed selvoorziening zal naar de Veree- nigde Staten komen om de Ameri- kaansche regeering inlichtingen te verschaffen over de levensmidde len, die Engeland noodig heeft, en in het bijzonder over de behoefte aan producen, die vitaminen bevat ten. Op de vraag, of ook naar an dere landen, en vooral Spanje. Amerikaansche levensmiddelen ge zonden zullen worden, antwoordde Roosevelt bevestigend. Toen men hem vroeg, wat er met Frankrijk zou gebeuren, antwoord de de president ontwijkend met de mededeeling, dat men op het punt stond tot overeenstemming te ko men over het zenden van twee tar- weschepen naar het niet-bezette Frankrijk. Op de vraag, of hij zou voldoen aan den wensch van Ier land, dat tarwe en wjapenen wil hebben, antwoordde Roosevelt met de wedervraag, hoe hij goederen naar het in de oorlgszone liggende Ierland zou moeten zenden. Toen men opmerkte, dat hij immers de oorlogszone kon wijzigen, lachte de president slechts. Vervolgens kwam het convooi- vraagstuk ter sprake. Roosevelt zeide, dat men reds jarenlang ver telde, dat hij maatregelen ter be scherming van convooien wilde treffen, doch hijzelf «tvist niets van dergelijke plannen. Ten aanzien van de Britsche bewering, dat een Duitsche duikboot op weg zou zijn naar de kust van Noord-Amerika, verklaarde Roosevelt, dat hij daar over geen inlichtingen had. DE VERWOESTING DER LEUVENSCHE UNIVERSITEITS BIBLIOTHEEK. Brussel, 18 Maart. (D. N. B.) Over de vernietiging van de Leuvensche universiteitsbibliotheek door de En gelschen worden de volgende bij zonderheden bekend: Voor den oorlog bezat- de Leuven sche universiteitsbibliotheek 900.000 handschriften en drukwerken, die afkomstig waren uit geschenken van oijna alle hoogescholen ter wereld. Zij was ondergebracht in een archi tectonisch indrukwekkend en met alle gemakken van moderne biblio theektechniek voorzien gebouw. Het vuur heeft dit gebouw op slechts enkele zalen na totaal vernield. Ver loren zijn o.m. 3000 collecties tijd schriften, alle 811 wiegedrukken, gravures van Holbein en Dürer Van de 900.000 broeken werden 15.000, van de 800 handschriften 15 be houden. De universiteit heeft den moed niet laten zinken, doch een oproep uitgegeven, waarin alle Belgen wor den uitgenoodigd boeken en tijd schriften te schenken of gelden voor het herstel der collecties. Reeds stroomen de geschenken uit alle deelen des lands en der wereld in Leuven binnen om de verliezen weer goed te maken. DE VERHOUDING DUITSCHLAND-GRIÉKENLAND. Berlijn, 17 Maart (A.N.P.) De bui- tenlandsche berichten over Engel sche troepenlandingen in Grieken land worden, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, in politieke krin gen alhier met buitengewoon groote belangstelling gevolgd. Op een des betreffende vraag van een buiten- landschen journalist vernam men vandaag in de Wilhelmstrasse de opvatting dat Duitschland niet op grond van dergelijke berichten, doch uitsluitend op grond van zijn eigen inlichtingen zijn beslissingen neemt. Overigens kan over de verhouding tusschen Duitschland en Grieken land, die dikwijls genoeg duidelijk uiteengezet is, niets verder gezegd .worden. DE DUITSCHE SUCCESSEN TER ZEE. Berlijn, 18 Maart (D.N.B.) De sprongsgewijze toeneming van het aantal Britsche vrachtbooten, die de laatste maand op den Atlantischen oceaan tot zinken zijn gebracht, heb ben den Engelschen ambassadeur te Washington, lord Halifax, aanleiding gegeven tot de volgende verklaring: „Duitschland is niet in staat den voortdurenden stroom oorlogsmate- rieel, die uit de Ver. Staten naar En geland vloeit, te onderbreken. Slechts een minimaal percentage van alle leveranties bereikt de Engelsche kust niet". In tegenstelling tot deze verkla ring van den Engelschen ambassa deur staat de uitlating van den Ame rikaanschen schout-bij-nacht Stir, ling, die aan een vertegenwoordiger van United Press heeft gezegd: Om streeks een kwart van alle Ameri kaansche transporten, die de laatste weken onderweg waren naar Enge land, zijn het slachtoffer van de Duitsche strijdkrachten geworden. IERLAND HEEFT TARWE NOODIG. New-York, 18 Maart. (D. N. B.) In een radiorede ter gelegenheid van St. Patricksdag heeft de Iersche minister-president, de Valera, mede gedeeld, dat de minister van Defen sie, Frank Aiken, op weg naar de Vereenigde Staten is, om te trachten tarwwe en wapenen te koopen. Ierland is ten zeerste verlegen om tarwe. De broodvoorziening verkeert in ernstig gevaar. Aiken zal ook grondstoffen trachten te krijgen. Hij vertrouwt, dat zijn vrienden in de Vereenigde Staten hem alle moge- 'ijke hulp zullen verleenen. Ierland, aldus vervolgde de Valera, zal er vastbesloten voor blijven zor gen, dat geen der oorlogvoerende partijen Iersch grondgebied gebruikt als aanvalsbasis tegen de andere partij. In den afgeloopen zomer heb ben 200.000 vrijwilligers zich voor den militairen dienst aangemeld. Dezen zijn niet ongewapend, doch hun uitrusting zal nog verbeterd worden. ALLEN IN ENGELAND MOETEN MEEHELPEN. New-York, 18 Maart (D.N.B.) Vol gens berichten uit Londen heeft de Engelsche minister van arbeid, Be- vin, nogmaals gesproken over de mobilisatie van alle arbeidskrachten voor de Britsche oorlogsindustrie. Bevin verklaarde, dat bij deze mo bilisatie van het menschenmateriaal geen enkele uitzondering gemaakt zal worden. Of het nu jonge meisjes uit de beste kringen of dienstboden zijn, beursmakelaars of arbeiders, al len zullen in dezelfde mate hierbij betrokken worden. Voor de inschrij ving is geen maximaal aantal be paald en of de oudere lichtingen worden opgeroepen, hangt van den gang en den duur van den oorlog af. Geen rekening zal gehouden worden met gehuwde vrouwen of overwegingen van wereldbeschou wing, wel echter met vrouwen met kleine kinderen. Volgens Bevin zijn er genoeg alleenstaande of kinder- looze vrouwen, met inbegrip van de genen, die nog nooit hebben ge werkt. Voor zwaren arbeid in de staal- en ijzerindustrie en bij de reparatie van bomsehade zijn veel mannen noodig. Zware arbeid zal gezonden kantoorwerkers geen nadeel berok kenen. Voor zoover mogelijk mag ieder zijn werk uitzoeken. Wie ech ter niet kiest, dien zal men wel hel pen gauw een beslissing te nemen. In April begint de opleiding in daartoe ingerichte rijkskampen. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. Berlijn, 18 Maart (D.N.B.) Aan een lunch van de Pilgrims' Society heeft de nieuwe Amerikaansche am bassadeur te Londen, Winant, naar de Engelsche berichtendienst meldt, gewezen op de beteekenis van de Amerikaansche hulpverleening en o.a. verklaard, dat hij alles zal doen om deze politiek te bevorderen. De Ver. Staten staan op het punt, zooals president Roosevelt Zaterdag reeds te kennen heeft gegeven, op te tre den. De Ver. Staten mobiliseeren met toenemende snelheid hun gewel dige hulpbronnen om de middelen voor oorlogvoering ter beschikking van Engeland te stellen. DE VOEDSELVOORZIENING VAN FRANKRIJK. Washington, 19 Maart (D.N.B.) Onderstaatssecretaris Sumner Welles heeft gisteren in de persconferentie verklaard, dat hij de Engelsche toe stemming voor de levering van tar we aan het niet-bezette Frankrijk spoedig hoopt te verkrijgen. De Fransche ambassadeur, Haye, die Dinsdag weer een bespreking met Welles heeft gehad, heeft ge zegd, dat eerst twee Amerikaansche schepen met door het Roode Kruis geschonken tarwe naar Frankrijk zouden vertrekken. Verder wordt met de Engelschen onderhandeld over een voortdurende levering van tarwe aan de Fransche regeering, waarbij men gebruik zou maken van twee Fransche schepen, die te New- York opgelegd zijn. De ladingen zouden betaald worden met het ge blokkeerde Fransche tegoed in de Ver. Staten. De Amerikaansche re geering is bereid er in toe stemmen, dat de beide schepen met een Fran sche bemanning varen, maar onder de vlag van het Roode Kruis, voor zoover deze organisatie controle oefent op de verdeeling der tarwe in Frankrijk. Overigens moeten deze schepen zeer veel reizen maken, al dus vervolgde Haye, omdat een la ding voedsel voor ten hoogste eenige dagen verschaft wordt. Bovendien heeft de Fransche regeering maïs noodig, daar het vee in de stallen verhongert. DE AMERIKAANSCHE STEUN AAN TSJOENKING. Tokio, 18 Maart (Domei). Naar de meening van den gisteren alhier te ruggekeerden generaal Tosjizo Nis- jio, die opperbevelhebber van het Japansche expeditieleger in China is geweest, en diens staf kan van Ame rikaansche hulp aan het Tsoengking- bewind geen sprake zijn. Naar een der officieren van den staf zeide, is het de meening van bijna alle voor aanstaande militaire waarnemers, dat noch de hulp, welke Amerika aan Engeland zou willen verleenen, noch die welke het aan China zou willen verleenen, eenige practische uitwerking kan hebben. Hij wees er op, dat in verband met de blokkade van de Chineesche kust dooi* de Ja pansche marine het door Amerika gezonden materiaal Tsjoengking niet zou kunnen bereiken. DUITSCHE BLADEN OVER DE REDE VAN ROOSEVELT. Berlijn, 18 Maart (D.N.B.) De An gelsaksische bladen overtreffen el kaar in het verheerlijken van de jongste rede van Roosevelt, zoo schrijft de Nachtausgabe. Men doet, alsof Roosevelt verklaard had, hoe en wanneer Engeland gered en de spil overwonen zou kunnen worden. Men spreekt van „overwinningen". Men beschouwt de scheldwoorden,, die Roosevelt aan het adres van Duitschland en Italië heeft gericht als „werkelijke successen" van de Britsche oorlogvoering, zoo schrijft het verder. Hoe slecht de stemming in Enge land is, blijkt indirect uit deze over dreven verheerlijking van de rede van Roosevelt. De Berliner Börsenzeitung noemt de rede van Roosevelt een „slag in de ruimte". De bedoeling van Roose velt om niet alleen den Engelschen een kamferinjectie te geven, doch ook het wantrouwen onder het eigen volk in slaap te sussen en daarenbo ven nog zekere kleine naties onder druk te zetten is overal doorzien. De besliste neutraliteitsverklaring van den Ierschen minister-president, de Valera is een van de opmerkelijkste reacties op de rede van Roosevelt en vormt een zuivere weigering aan den Amerikaanschen president', wiens afgezanten zich tot pleitbezor gers hebben gemaakt van de Brit sche wenschen inzake de steunpun ten. Met betrekking tot den in de laat ste geheime zitting van het Engel sche Lagerhuis gepubliceerde cata- strofalen toestand, waarin de Brit sche scheepvaart verkeert, verklaart de Lokal Anzeiger, dat de pogingen van de Angelsaksische propaganda om den elfden Maart als de belang rijkste dag van den geheelen oor log, ja, als een „overwinning" voor te stellen, zeer begrijpelijk. De ge schiedenis zal op zekeren dag, zoo besluit dit blad, waarschijnlijk een ander oordeel vellen. Zij zal vast stellen, dat deze dag van Roosevelt een jaar te laat gekomen is en dat Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 19 Maart op 2,26 onder 11.29, Laatste kwartier 20 Maart. 's-G ravenhage, 15 Maart. Van Maandag a.s. tot den daar op volgenden Zaterdag zal in geheel Nederland van huis tot huis 'worden gegaan, om nog maals een offer te vragen voor steun aan den behoeftigen landgenoot. Onder groote opoffering hebben duizenden collectanten zich voor dit werk beschikbaar ge steld. Opent uw deuren voor hen, weest vriendelijk voor hen en zorgt, dat uw gift klaar ligt, of stelt het bedrag aan een uwer huisgenooten ter hand, indien gij uw woning verlaat, opdat de collectant niet vele malen naar hetzelfde adres behoeft terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol ver wachting ook naar u w offer uit. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 APRIL, VOOR MIN STENS DRIE MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS EN FRANCO. DE DIRECTIE. DE LUCHTAANVAL OP SOESJAK. Belgrado, 18 Maart (D.N.B.) Het Joegoslavische nieuwsagentschap Avala publiceert een officieel com muniqué over het bombardement van de grenshavenstad Soesjak in den nacht van 21 op 22 December j.l. Daarin wordt o.a. gezegd, dat Joe goslavische deskundigen op grond van de aangetroffen bomsplinters onmiskenbaar den Engelschen oor sprong van de bommen hebben' ge constateerd. Nadat de Joegoslavi sche regeering Londen hiervan in kennis had gesteld, heeft de Engel sche regeering van haar kant een onderzoek geopend en tenslotte 13 Maart j.l. meegedeeld, dat het er in derdaad den schijn van heeft, dat deze bommen op Soesjak door En gelsche vliegtuigen als gevolg van een vergissing in de navigatie zijn uitgeworpen. Tevens heeft de Engel sche regeering tegenover de Joego slavische regeering haar diepe leed wezen geuit over dit „ongewilde in cident" en zich bereid v,erklaard een „billijke vergoeding" van de schade aan menschen en dingen te betalen. NEDERLANDSCHE VOOR JAARSPRODUCTEN IN DUITSCHLAND. Berlijn, 19 Maart (A.N.P.) Het Ned. perskantoor meldt: De Duitsche groentenhandelaren en het Duit sche publiek zien op het oogen- blik reikhalzend naar Nederlandsche vroege groenten uit, met name naar Nederlandsche kropsla. Op het oogenblik zijn het hoofdzakelijk uien, die Nederland in Duitschland op de markt brengt. Sluitkool komt in de tweede plaats. Men hoopt, dat Nederland behalve kropsla ook wel dra komkommers, spinazie, rhabar- ber en radijs in groote hoeveelhe den zal leveren. Voor al die produc ten wordt een zeer goede markt ver wacht. tusschen beide werelden een oceaan was, waarin behalve vele scheper; ook alle Britsche illusies ten onde: zijn gegaan.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1