PAM BIJ DE MAANAPEK HET GEHEIM STII '^NO. 9 DASHIELL HAMMETT 59 RADIOPROGRAMMA. GEMEENTERADEN Glimlachje. DOODEUJKF GIF. 4 TYv Lb Bt AD. BESCHREVEN DOOR TEE K K11N ÜEN VAN ALEXANDER RAYMOND ZEG JA EN VRAAG HEM BINNEN TE KOMEN 3-3 o 1954. Kid£ üetnue» Syndicus, fax. Gtm Boots nghts nservcd JEUGDIGE DIEVENBENDE OPGESPOORD. Het is de recherche te Heemstede gelukt een jeugdige dievenbende op te sporen, die eenige maanden deze gemeente onveilig heeft gemaakt. Aangehouden zijn de 17-jarige R. en de 15-jarige G. wegens diefstal met braak in een automatiek. Bij hun aanhouding kwam aan het licht, dat bjj de diefstallen betrokken waren de 17-jarige H. C. W. en de 15-jarige J. Th. W. uit Heemstede en de 18- jarige B. H. K. uit Haarlem. De jongens hebben verscheidene diefstallen op hun geweten. Uit het kantoortje van een automatiek stalen zij een bedrag van vijftig gulden, verder namen zij chocolade en bon bons weg, fietsbanden, enz. R. heeft bekend, zich aan diefstal van negen buiten- en elf binnenbanden te heb ben schuldig gemaakt. De heele partij verkocht hij voor negen gulden aan een achttienjarigen jongen, die verklaarde zeven buiten- en binnen banden verkocht te hebben aan een hem onfcekenjJ persoon. Bij huiszoe king werden twee buiten- en vier binnenbanden gevonden. Dieven en heler zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. WERKLIEDENRETOURS THANS VERKRIJGBAAR. Naar het A. N. P. verneemt zijn van gisteren af aanvraagformulieren voor de nieuwe werkliedenretours aan de stations verkrijgbaar. Zooals bekend, zijn de werkliedenretours eenmaal in elke twee opeenvolgende weken verkrijgbaar voor die werk nemers, die hoofd van een gezin zijn en buiten de woonplaats van het gezin werken, terwijl de looninkom- sten bruto niet hooger mogen zijn dan 158 gulden per maand, 36.60 per week of 16 per dag. De afstand tusschen beide stations moet ten minste 50 K.M. bedragen. Zij zijn alleen voor de derde klasse verkrijgbaar en zijn geldig van Vrijdag tot en met den eersten werk dag van de daarop volgende week. De prijs is gelijk aan dien van een gewone retourkaart derde klasse. Om voor deze retours in aanmerking te komen, moet men een nauwkeurig ingevuld aanvraagformulier over leggen, aan de achterzijde waarvan alle nadere bijzonderheden zijn ver meld. RESTEN VAN HET HOF VAN WEENA GEVONDEN? Nadat een graafploeg onder lei ding van den archeoloog Renaud in Rotterdam nabij de Bokelstraat eenigen tijd zonder resultaat heeft gezocht naar eventueele resten van het Hof van Weena, heeft men thans eindelijk eenig succes kunnen boe ken. Er zijn n.l. op een diepte van circa 3 meter een tiental z.g. „kloos termoppen" opgegraven, waarvan men met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aanneemt, dat zij afkomstig zijn van het eeuwenoude bouwwerk. Deze vondst is aanleiding op deze plaats de opgravingen voort te zet ten, omdat men thans weet op de juiste plek te zijn. Nauwkeurige situatieteekeningen had men n.l. niet ter beschikking, zoodat de opgravingen op goed geluk moesten geschieden. INPOLDERING TWISKE THANS IN VOLLEN GANG. De inpolderingswerkzaamheden van het Twiske zijn thans in vollen gang. Beide baggermachines zijn na bij Ilpendam uit het Noordhol- landsch kanaal naar de Gouwsloot overgebracht door middel van bok ken. De Gouwsloot zal tot zulk een breedte worden uitgebaggerd, dat hij zandzuigers zal kunnen doorla ten. Deze zuigers heeft men noodig voor het vormen van den ringdijk van den nieuwen polder. Hiertoe zal het zand tct ëen diepte van twintig meter uit den polder worden weg gezogen. KOFFIEBOONENSPOOR LEIDDE NAAR HUIS VAN DEN KOFFIEDIEF. Eenigen tijd geleden is te Deventer een partij van 120 kg. koffie gestolen uit het pakhuis van een grossier in koloniale waren. Doordat in een der zakken een gat zat, rolden regelmatig koffieboonen over de straat en het spoor leidde regelrecht naar de woning van den dader, een bekenden recidivist. De koffie werd in het huis gevonden; de dader had het hazenpad gekozen. Hij heeft zich eenigen tijd schuilge houden, doch gisteren is hij te Zwolle aangehouden. De man is in het poli tiebureau te Deventer opgesloten. BRAND IN BRANDBLUSCH- APPARATENFABRIEK. In een fabriekje aan de Amster- damsche vaart te Haarlem heeft gis termiddag een korte maar hevige brand gewoed. Ongeveer kwart voor vier weerklonk een doffe knal van een ontploffing in het gebouw en even later sloegen de vlammen reeds uit de ramen van de boven verdieping. De brandweer kon niet verhinderen, dat deze geheel uit brandde. Van de inventaris bleef weinig over. Het fabriekje, dat door dezen brand werd geteisterd, ver vaardigdebrandbluschapparaten. Men was op de bovenverdieping be zig deze toestellen met eelluloselak te bespuiten, toen vermoedelijk door kortsluiting de zeer brandbare dam pen van de lak explodeerden. In een oogènblik stond de heele verdieping in lichte laaie, zoodat het hier werk zame personeel geen gelegenheid kreeg dé deugdelijkheid van het fa- brieksproduct op de proef te stel len. De fabriek was verzekerd, de in ventaris niet. Tot de N.S.B. toegetreden. - De persdienst van de N.S.B. deelt mede, dat de burgemeester van Em- men, mr. J. L. Bouma, is toegetreden tot de N.S.B. Mr Bouma heeft voor 1934 behoord tot de anti-revolution- naire partij. 187. Als ze eindelijk beneden zijn aangekomen, be ginnen een aantal apen een tweetal gaten in de grond te graven, waarbij zij gebruik maken van een primitief soort werktuigen. 188. De grond is schijnbaar zeer hard, want het werk vordert uiterst langzaam. Pam vraagt zich met verwon dering af, wat het doel van deze,twee kuilen in de grond moet zijn, doch begrijpt er niet veel van. DE ZEEUWSCHE KAP EN DE STIJFSEL. Onlangs werd het misverstand op gehelderd, dat was ontstaan bij de laatste bonaanwijzing voor grutters waren, toen werd bepaald, dat bon 10 van de „bonkaart algemeen" o.m. recht geeft op het koopen van rijst- stijfsel, glansstijfsel en kookstijfsel. Daar nog steeds onjuiste opvattin gen zijn blijven bestaan en zich vooral .in Zeeland de vraag voordoet hoe het moet gaan met de fraaie boerenkappen, waarop de vrouwelij ke bewoners met recht trotsch zijn, wordt nogmaals medegedeeld, dat bovengenoemde bonaanwijzing slechts betrekking heeft op eetbare stijfselsoorten (z.g. rijstzetmeel), welke niet als zoodanig doch in pudding en puddingsauspoeders ver werkt in den handel zijn. De nor male stijfsel, waarmede stoffen wor den gesteven, blijft dus buiten de distributie. Men kan deze als voor heen zonder bon koopen. Onder vrachtauto geraakt. - Het driejarig zoontje van den heer H. te Ankeveen raakte Dinsdag op den Dorpsweg onder een vrachtauto. Met ernstige verwondingen werd het kind in de ouderlijke woning bin nengedragen, waar het gisteren is overleden. VRIJDAG. HILVERSUM I, 414,4 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gr.pl. 8.Uitz., voor bereid door de Christ. Radio-Stich ting: Schriftlezing en meditatie. 8.10 Gr.pl. 8.30 ANP-ber. 8.45 Gr.pl. 10— Pianovoordracht. 10.30 Gr.pl. 11. Lit. voordracht. 11.20 Esmeralda en solisten. 12.Gr.pl. 12.15 Esmeralda en soliste. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1. Musiquette. 1.30 Kerkorgelconcert. 1.50 Zang en piano. 2.20 Gr.pl. 3. Omroeporkest en gr.pl. 4Uitz. voorbereid door 't Vrijz. Prot. Kerk- comité: Lezen in den Bijbel. 4.20 Gr. pl. 4.40 Voor de jeugd. 5.Gr.pl. 5.10 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", progr. voor de Duitsche Weermacht. 6.Omroeporkest. (6.156.30 Tech nische causerie voor de Binnenschip pers). 6.42 Almanak. 6.45 Causerie „Spiegel van de groot-Nederlandsche cultuur". 7.Econ. vragen van den dag. (ANP). 7.15 Gr.pl. (7.30—7.45 Ber. Eng.) 8.ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Musica Antiqua en gr.pl. 9.40 Uitz. voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomité: Avond wijding. 9.45 Eng. ber. ANP. 10. ANP-ber. en sluiting. HILVERSUM n, 301,5 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gr.pl. 8.30 ANP-ber. 8.45 Gr.pl. 11.20 Het resultaat van de prijsvraag „Goed stoken", gehou den op 4 Febr. j.l.", causerie. 11.40 Cello en piano. 12.Ber. 12.15 Om roeporkest. 12.45 Nieuws- en econ. ber. ANP. 1.Omroeporkest en gr. pl. 2.10 Muziek-causerie. 2.30 Melo- disten en solist. (3.3.10 „De taak van de huisvrouw in den nieuwen tijd", causerie). 3.40 Orgelsspel. 4. Gr.pl. 4.15 De Kamermuziekspelers. 5.Gr.pl. 5.15 Niouws-, econ. en KUNST EN WETENSCHAP KOORWERKEN. Heel anders dan de composities in de courant van Maandag j.l. ge noemd, ziet het werk van Henk Ba dings en van Piet Kettinger uit. Van Badings verschenen acht nummers voor mannenkoort in een bundeltje vereenigd. „Drinklied" en „Scherts- lied" tweestemmig; „Dorserslied" voor le en 2e tenor en bas en „Rouwlied" voor dezelfde stemmen: „Ruiterlied", „Drinklied" en „Rouw lied", vierstemmig; „Zeemanslied", achtstemmig (4 partijen). In een in leiding zegt de componist o.m.: „Ver scheidene malen heb ik reeds ge hoor gegeven aan het verzoek van mannenkoordirigenten om liederen voor hun koor te schrijven. Steeds is mij echter gebleken, dat, hetgeen een modern componist als uiterst een voudig beschouwt,in de mannen koorpractijk alleen maar bereikbaar blijkt te zijn voor koren van de hoogste eere-afdeeling". Vele koor leden zingen dergelijke werken niet graag, omdat er, volgens deze com ponist een te groot verschil bestaat tusschen moderne en niet moderne koornummers. Om dit verschil eenig- zins te overbruggen schreef Badings bovengenoemde nummers. De twee stemmige Canon („Schertslied") en de driestemmige („Rouwlied") mo gen ook éénstemmig gezongen wor den. De componist eindigt zijn in leiding aldus: „Moge deze bundel aan zijn doel beantwoorden, n.l. het winnen van hart en oor van den mannenzanger voor de muziek van eigen tijd". Welnu, heeren dirigenten en zangers, de componist biedt u met dit bundeltje de gelegenheid uw krachten ook aan dit soort muziek te beproeven. Komt het tot een resultaat, dan verrijkt ge er meteen uw repertoire mede. Ketting componeerde „Liedeken" ('s Nachts rusten meest de dieren) van G. A. Bredero, en „Deuntje' Amaryl had lang van P. Cz Hooft, beiden voor vierstemmig kooi a cappella. 't Zijn nummers voor koren, die er niet tegen opzien moei lijkheden te overwinnen en daar door het bewijs te geven voor mu ziek van dezen tijd belangstelling te hebben. Muziek voor orgel De organist der Hooglandsche kerk te Leiden, Feike Asma, schreet koraalbewerkingen over Ps. 8 1, Ps. 16 1, Ps. 42 3 en 5; Gez. 230 1 en over het koraal „Ach blijf met Uw genade". Met deze bewerkingen volgt deze jonge, begaafde organist het voetspoor van zijn overleden leeraar Jan Zwart, 't Zijn korte stuk ken, die op een twee klaviers orgel het best tot hun recht zullen komen. Ook voor den kerkdienst zijn deze dankbare nummers zeer goed te ge bruiken. A. K. beursber. ANP. 5.30 Musiquette. 6. Boekbespreking. 6.15 De Ramblers. 6.45 Causerie „Spiegel van de Groot- Nederlandsche cultuur". 7.Econ. vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Viool en piano. 7.40 Causerie „De organisatie van het bedrijfsleven en de besluiten van November 1940". 8.ANP-ber. en sluiting. BARSINGERHORN. Raadsvergadering. - In zijn ver gadering van Maandagmiddag heeft de gemeenteraad besloten tot aan vulling van de politieverordening met een artikel, volgens hetwelk de hoofdbewoners van gebouwen en de eigenaren van onbewoonde per- ceelen moeten zorgen voor wegrui ming van sneeuw of het strooien van zand e.d. bij gladheid. Na eenige bespreking werd goed gekeurd een voorstel van B. en W. om de jaarwedden van den weg werker en van den vuilnisophaler, thans resp. f 1144 en 1140, met 10 pet. te verhoogen, ingaande 1 Jan. j-1- Aan het gehuwde gemeenteperso- neel met salarissen beneden 1900 werd een tijdelijke toelage verleend van 6 pet., ingaande 1 Dec. 1.1. De veldwachtersverordening werd gewijzigd ten aanzien van de capi- tulantenregeling. Besloten werd tot verhooging van de kinderbijslag voor gehuwde ge meente-ambtenaren tot 60 per kind. Ten aanzien van een 'kinderbijslag regeling voor burgemeesters, secre tarissen en ontvangers zal aan Ged. Staten geadviseerd worden een der gelijke regeling in te voeren, te be ginnen met het eerste kind. Besloten werd, de bedragen, waar voor gemeentegebouwen tegen brand, verzekerd zijn, met 30 pet. te ver hoogen. Aan de gymnastiekvereeniging De Westfries werd het gymnastieklokaal in gebruik toegestaan tegen ver goeding van kosten voor verlichting enz. Als lid van het burgerlijk armbe stuur werd herbenoemd mevr. Paarl- bergGlas. Besloten werd tot het verleenen van B-steun aan werkloozen, waar voor de gemeente f 74 van de totaal- kosten ad f 240,50 zal dragen. l>e ruggegiaat van elk reclame-plan: AV Ja ziet U, dit is hetzelfde idee als in de tram. ImiitetoH VAN HET Door FRANK F. BRAUN. 10) Mevrouw Fabreani steeg met haar dochter uit. Naast elkaar loo- pende, liepen ze op het gebouw toe. De generaalsweduwe was slank; iemand, die de beide dames van de straat uit nakeek en de gezichten niet zag, zou niet op de gedachte zijn gekomen, dit paar voor moeder en dochter te houden. Mevrouw Fabreani was eleganter dan haar dochter; men zou haar van achte ren voor de jongere vriendin van de blonde dame hebben kunnen houden. De zuster wees den beiden da mes den weg. Haar schreden klonk- ken luid in de leege gang. Het li noleum van de vloerbedekking glom spiegelblank. Angelica klopte aan. Peter Braubach verwachtte dit be zoek. Hij lag niet meer in bed, doch zat bijna aangekleed bij het ven ster. De zon scheen in zijn gezicht, maar desondanks zag hij er bleek en ziekelijk uit. Mevrouw Fabreani voelde dadelijk een golf van mede lijden in zich opkomen. Deze Peter was het kind van haar zuster, een wees; de ouders waren op 'n tocht je in de bergen omgekomen, welis waar reeds vele jaren geleden, maar de herinnering kwam plotse ling levendig in haar op. Ze liep Angelica voorbij en omhelsde den blonden jongèn man. „Peter, wat heerlijk, dat je weer beter bent! Een' beetje bleek zie je nog wel. We zullen nog goed voor je moeten zorgen. Dat zullen we heel prettig vinden". Ze haastte zich. Angelica had nauwelijks ge legenheid, haar neef een hand e geven. „Ik heb je een voorstel te doen, dat je beslist moet aannemen. Je komt bij ons wonen, Joachim's ka mer is heelemaal in orde gemaakt en die wordt van jou. Zeg nu niet nee. Het is altijd een wensch van me geweest. Je staat me nader dan Joachim". Ze schrok zelf van haar gezegde en verbeterde snel: „Ik bedoel als bloedverwant. Je moeder was mijn lievelingszuster, we konden altijd heel goed met elkaar opschieten. Die vriendschap zou ik op jou willen overdragen". Mevrouw Fabreani merkte wel, dat Peter Braubach haar niet kon volgen en zei dringend: „Begrijp je me? Zeg nu ja, kom bij ons in. Al les is klaar". „Maar tante, dat vind ik reusach- ting aardig van u. Ik ben u heel erg dankbaar, maar ik kan het niet doen". Hij was verlegen, maakte zich los uit haar omarming en keek naar Angelica. Deze zweeg. Hij liep voor zijn bed heen en weer. Het was duidelijk te zien, dat hij met zijn eenen voet wat trok. De schoenmaker had zijn voetgebrek niet heelemaal kunnen wegwerken. „Waarom kun je dat hiet? De kamer staat leeg. Je zult toch niet bij vreemde menschen gaan wonen en daar geld voor betalen, terwijl je tante je vraagt „Lieve tante, u zegt dat alles in een eerste opwelling. Later zal het u spijten en dan zou het heel pijn lijk zijn, wanneer ik weer zou moe ten weggaan. Bespaart u me dat en ook uzelf". Ze hoorde de beteekenis van zijn woorden niet. Geloof je, dat je het bij ons niet goed zou hebben? Je kent toch onze Dora. Die zal je boeltje uitstekend in orde houden. En dan ben ik er ook nog. Ik be grijp werkelijk niet, waarom je zoo tegenstribbelt". Hij bleef staan. „Tantetje, zegt u eens de waarheid. Ik wil geen wel daden en geen aalmoezen". Mevrouw Fabreani wist een oogènblik niet, wat ze zeggen moest. Angelica nam echter het woord en zei kalm: „Als dat je hin dert, Peter, dan kun je wel voor de kamer betalen". Hij keek haar aan. Zijn mond bleef openstaan. „Zou jij het dan ook willen, dat ik bij jullie kwam inwonen?" vroeg hij. Er lag iets deemoedigs in zijn blik. Er lag een vraag in. Wanneer ze ja zou zeg gen, was hij bereid. Angelica voelde haar macht. Het was een spel, een reeds vaak ge speeld spel, waarvoor ze in dit ge val niet eens werkelijk belangstel ling had. „Dus je komt", zei ze kort en vriendelijk. Hij kon uit haar glimlach opmaken, wat hij wilde. „Als jij het ook wilt, Angelica Hij kreeg weer niet het antwoord, waarop hij gehoopt had. „Je kunt het beste een taxi nemen en dade lijk komen", zei Angelica. „Dan kunnen we nog samen thee drin ken". Mevrouw Fabreani knikte. Ze vond het volkomen in orde, dat Angelica, vari wie dit gansche plan was uitgegaan, Peter op andere ge dachten had gebracht. „Dat is fijn" zei ze. „Waarom wilde je het ons en jezelf zoo moeilijk maken, ter wijl de kamer immérs leeg staat en wij het prettig vinden, weer een man in huis te hebben?" Angelica's glimlach werd dieper. Peter bemerkte het. „Jij hebt me nog steeds geen antwoord gege ven", zei hij stuursch, terwijl hij haar met zijn grijze oogen door dringend aankeek. Angelica zuchtte. „Mijn hemel, Peter, je bent het moeilijkste mensch, dat ik ooit ben tegengeko men. Moet ik je dan nog uitdruk kelijk uitnoodigen? Natuurlijk ben je me net zoo welkom als je dat moeder bent. Misschien ben ik er juist wel bijzonder blij om, dat je komt. We zullen veel samen kun nen zijn.- Ik vind het prettig om met je te praten enZe brak haar zin af, maar ze vervolgde da delijk daarop: „Het is dan niet zoo vervelend thuis". „Dan kom ik, tante", wendde Peter zich tot mevrouw Fabreani „Ik dank u nog wel voor alles". „Nou, zie je nu? Pak maar dade lijk je boeltje bij elkaar en kom ons maar na. Wij kunnen je in on ze auto niet meenemen; er is maar plaats voor twee, zooals je weet". „Ja", zei Peter. Hij keek no£ steeds naar zijn nichtje. Angelica vond zijn blik waarschijnlijk hin derlijk. Ze redde zich door plotse ling erg studentikoos te doen, sloeg hem op zijn schouder en zei: „Dus over een half uur. Heb je geld voor de taxi hier?" „Zeker, dank je wel". „Daag". Ze ging weg. Tante Eva nam met een omhaal van woorden afscheid en gaf goede raadgevingen hoe een pyama, een tandenborstel en pantoffels het beste konden wor den ingepakt. Peter Braubach glim lachte, knikte en was toen alleen Daag, had Angelica gezegd. Zijn verstand zei hem heel duidelijk, dat het niet mogelijk zou zijn dit knappe meisje voor zich te winnen Maar hoe moest dan haar houding en haar uitnoodiging worden opge vat? Hij sloot de oogen en zag Ange lica voor zich. In de liefde is alles mogelijk. Misschien hield zij van hem? Hij dacht aan haar manier van doen, die zoo vertrouwelijk v/as. Deed ze tegen anderen mis schien evenzoo? Hoe zat dat met Ladislaus Marczali? Hij had ge loofd, dat Angelica het al met hem eens was. Maar bij dit meisje scheen je nergens van opaan te kunnen. Niemand was van Angelica zeker. We zullen veel samen kunnen zijn,, ik vind het prettig om met je te praten enMisschien is ze het met zichzelf nog niet eens, dacht hij. Hij moest aanpakken, haar zijn wil dicteeren; en in hetzelfde oogèn blik werd hij weer door moede loosheid overvallen. Dit meisje zou hij nooit zijn wil kunnen opleggen. Het zou altijd omgekeerd zijn. Als een hondje zou hij op het klontje suiker uit haar hand wachten. Hij kwam hiertegen in opstand. Ze zal me noodig hebben! Ik heb haar in de hand. Mijn verklaringen geven den doorslag. Een uur gele den was de hoofdinspecteur van politie hier. Als ik alles terugneem, is ze gered. -Maar kun je zulke ver klaringen terugnemen? (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5