DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hevige strijd in den sector van Keren. Londensche havenwerken aangevallen. VERDLUSlERltoGS- TIJDEN van 19.53 tot 7.40. De huislijstcollecte der W.H.N. DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzingen. De krachtsverhouding in den luchtoorlog. - - ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. Iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, pr-tgiro 37060 Telef 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 68. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. AJUF.MA. Twee bladen. Vrijdag 21 Maart 1941 'Britsche luchtaanval op Tripolis. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 20 Maart (Ste fani). Het 286ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt; „Aan het Grieksche front bedrij vigheid der artillerie, vooral in den sector van het 11de leger. Onze vliegtuigen hebben in scheervlucht wegen, gemechaniseerde colonnes, een troepenkantonnement en op slagplaatsen van den vijand aange vallen. Het is gebleken, dat bij de vijandelijke luchtaanvallen, in de laatste dagen op Valona onderno men, nog een Britsch vliegtuig is neergeschoten. Het wrak werd op het eiland Saseno teruggevonden. In Noord-Afrika heeft de artille rie te Dzjaraboeb vijandelijke strijdkrachten, die ons garnizoen trachtten te naderen, hevig onder vuur genomen. Italiaansche vlieg tuigen hebben de vijandelijke lucht basis Berka (Benghazi) gebombar deerd. Afdeelingen Duitsche vlieg tuigen hebben verscheidene vijan delijke stellingen en installaties aangevallen. In den nacht van 18 op 19 Maart heeft de vijand een luchtaanval op Tripolis gedaan. Eenige personen werden gedood of gewond, er is eenige schade aange richt. Een der vijandelijke vlieg tuigen werd door ons afweerge schut getroffen en viel brandend neer. Een ander vijandelijk vlieg tuig is door den Duitschen luchtaf weer in de omgeving van Nufilia neergeschoten. De bestuurder werd gevangen genomen. Boven de Aegeïsche zee zijn onze vliegtuigen slaags geraakt met afdeelingen vij andelijke jagers. Een vliegtuig van het type Hurricane werd neerge haald, een onzer bommenwerpers is niet op zijn basis teruggekeerd. In Oost-Afrika duurt de slag bij Keren voort. In weerwil van de reeds geleden verliezen en de krachtige vijandelijke luchtactie hebben onze troepen op verschei dene punten tegenaanvallen ge daan. Onze luchtmacht was gedu rende den slag buitengewoon be drijvig en bestookte de vijandelijke artillere met bommen en de vijan delijke troepen en gemechaniseer de strijdkrachten met machinege weervuur. Onze bommenwerpers hebben treffers geplaatst op het vliegveld van Agordat, waar groote branden uitbraken. Behalve de vijandelijke vliegtuigen, waarvan in het weermachtsbericht van gisteren werd gemeld, dat zij vernield wa ren, zijn nog vier andere vijande lijke jagers neergehaald. In de zóne van Djidjiga bieden onze af deelingen weerstand aan de vijan delijke aanvallen op den pas van Marda, ten noordoosten van Djidjiga." De Italiaansche luchtactie. Addis Abeba, 20 Maart. (Stefani) De oorlogscorrespondent van Ste fani aan het noordelijke front in Oost-Afrika meldt, dat 12 Italiaan sche jagers op 18 Maart het vliegveld te Agordat in scheer vlucht hebben aangevallen. In weerwil van het optreden der vij andelijke jagers en het hevige af- weervuur konden de Italianen hun opdracht geheel Volbrengen. Zij vernielden zeven op den grond staande Hurricanes en eèn Wel- lesly. De Italiaansche vliegtuigen keerden alle onbeschadigd terug. Italiaansche duikbommen werpers in actie. Rome, 20 Maart (D.N.B.) Naar een speciale correspondent van Stefani meldt, hebben afdeelingen Italiaansche duikbommenwerpers geslaagde aanvallen gedaan op de Grieksche linies en de achterwaart- sche verbindingen aan den kant van de Middellandsche zee. Alle vliegtuigen keerden f onbeschadigd terug. Britsche koogvaardijschepen tot zinken gebracht. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 20 Maart (D.N.B.) Het opperbevel- van de weermacht maakt bekend: Onderzeebooten hebben 59.500 brt. vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte, deel uitmakende van krachtig beschermde con- vooien, tot zinken gebracht. Onder de vernietigde scheepsruimte be vond zich een depötschip voor de walvischvaart van ruim 20.000 brt. Andere koopvaardijschepen met tezamen 21.000 brt. werden zwaar beschadigd. Zeer sterke formaties gevechts vliegtuigen ondernamen vannacht bij goed uitzicht aanvallen met doorslaggevende uitwerking op voor de oorlogvoering belangrijke doelen der Britsche hoofdstad. Hierbij werden vooral de haven werken met brisantbommen van allerlei kaliber en' met brandbom men bestookt. De aanval, welke zes uren duurde, richtte de grootste verwoestingen aan in de Royal Victoria-docks, de Royal Albert- docks, de King George V docks en in de haveninstallaties aan de mon ding van de Theems. Uitgebreide brandhaarden en tot op grooten af stand zichtbare ontploffingen wer den waargenomen. Ook in fabrieks- installaties ten noordoosten van de Theeïnsmonding zijn voltreffers van bommen geplaatst. Koopvaar dijschepen in de Theems geraakten in brand. Verkenningsvliegtuigen deden gisteren met goed succes een aanval op een krachtig beschermd convooi. Een koopvaardijschip van 7-000 b.r.t. werd tot zinken ge- racht. Twee andere schepen van bij elkaar ongeveer 10.066 b.r.t. wer den door bommen zwaar bescha digd Bij een aanval van jachtvlieg tuigen op Zuid-Engeland verloor de vijand in luchtgevechten drie vliegtuigen van het type Spitfire. In Noord-Afrika schoot Duitsche luchtdoel artillerie een Britsch ge veehtsvliegtuig omlaag. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 21 Maart: op 4.18 onder 13.32. 27 Maart Nieuwe Maan. In den nacht van 19 op 20 Maart vloog de vijand slechts met enkele vliegtuigen West-Duitsch- land binnen. Door het uitwerpen van een gering aantal brisant- en br andbommen werd uitsluitend schade aan gebouwen in de woon wijk van een stad berokkend. De verliezen van den vijand be droegen gisteren vier vliegtuigen. Het Duitsche luchtwapen heeft geen toestellen verloren. De aanval op Londen. Berlijn, 20 Maart (D.N.B.) Naar de Engelsche berichtendienst toe geeft, heeft het Duitsche luchtwa pen den afgeloopen nacht een „zwaren bombardementsaanval" op Londen, gericht, die kort na het invallen der duisternis is begonnen en geduurd heeft tot lang na mid dernacht. Door brand- en brisant bommen is aanzienlijke schade ontstaan. Nader wordt vernomen: Bij goed zicht op den grond konden de aan vallende Duitsche gevechtsforma ties de bevolen aanvalsdoelen dui delijk onderkennen. Reeds na het eerste uur van den aanval waren n de werf- en dokinstallaties en in een Londensche industriewijk tal rijke branden uitgebroken, die den volgenden golven de richting aan gaven. Volgens berichten uit New-York zijn de vernielingen, die de Duit sche luchtaanval vooral in de Lon densche docks, de opslagplaatsen en voorraadschuren en. in de fabrieken der hier opeengestapelde bewape- ningsindustrie heeft aangericht, buitengewoon groot. Berlijn, 20 Maart. (D.N.B.) Vol gens berichten uit Londen, die via het neutrale buitenland te Berlijn zijn opgevangen, was de aanval, dien de Duitsche luchtmacht in den afgeloopen nacht op Londen heeft gedaan, het grootste luchtbom bardement, ooit op Engeland on dernomen. Zelfs het bombardement van Coventry wordt door dezen aanval in de schaduw gesteld. De groote aanval op Londen. Berlijn, 20 Maart (D.N.B.) Van den grooten aanval op Londen in den afgeloopen nacht door de Duitsche luchtmacht ondernomen, heeft het D. N. B. een ooggetuige- verslag ontvangen, waaraan het volgende ontleend is: „Het was kort na tienen. Na- on ze bommen te hebben laten vallen, vlogen wij over de in lichterlaaie staande Docks en graanpakhuizen en zagen beneden ons een huive ringwekkend tooneel van branden en verwoestingen. Aan den Noor delijken oever van de Theems staat Whitechapel met zijn ravitaillee- ringsbedrijven en zijn opslagplaat sen met grondstoffen, die voor de. voedselvoorziening van Londen van zoo groot belang zijn, in vlammen. Tusschen honderden groote bran den ziet men duizenden kleinere brandhaarden. Op eenige plaatsen woeden vermeiende branden, die nauwelijks te overzien zijn. Rond om de Royal Albert, Victoria- en West India-Docks stijgen de vlam men hoog op. Rechts van ons vlie gen twee gashouders in de lucht. Maar het verschrikkelijkste is de brandende stad. In de City en ten Oosten daarvan woedt de eene brand naast den anderen. Reus achtige, walmende kern van vuur, waaruit zich de branden in alle richtingen verspreiden. Door den weerschijn der langs de Theems liggende, brandende pakhuizen en hallen is de rivier een weg van vuur geworden, zoodat men zich gemakkelijk kan oriënteeren. Voor ons, achter en naast ons, werpen de andere vliegtuigen hun bommen van zwaar kaliber omlaag. Op alle wijken valt een hagel van brand bommen. Deze hel van vuur kan door geen brandweer bedwongen worden al zou men ook hulp uit al le steden van Midden-Engeland krijgen. De rood-verlichte rookwol ken drijven steeds dichter over de stad. Temidden daarvan donkere punten, honderden versperringsbal lons boven de geheele stad, die echter geen gevaar voor de Duit sche vliegtuigen opleveren en door de reusachtige hitte voor het groot ste deel uiteenspringen. In dezen nacht zal de bevolking der reusachtige stad ontdaan uit de schuilplaatsen komen en met ont zetting zien, wat de „bekoorlijke oorlog" in het voorjaar van het Britsche eiland zal eischen" Londen brandt nog. Berlijn, 20 Maart (D.N.B.) Duit sche gevechtsvliegtuigen, die dezen nacht de Britsche hoofdstad hebben aangevallen, hebben gemeld, dat r.og op verscheiden plaatsen in Londen uitgestrekte branden van de aanvallen van vorigen nacht oplaaien. De Londensche brand weer en de Engelsche hulpdienst zijn er tot dusver niet in geslaagd de branden te blusschen of zoozeer te beperken, dat zij voor de nieu we Duitsche aanvallen geen doel meer opleveren. Bommen op Kent. Berlijn, 20 Maart (D.N.B.) Op grond van een officieel communi que heeft de Britsche berichten dienst vanavond gemeld, dat Duit sche vliegtuigen vandaag op twee plaatsen in het graafschap Kent bommen hebben laten vallen. Daar bij zijn „huizen" beschadigd en en kele personen ten dee'.e zwaar ge wond. Ook aan de Zuidkust van Engeland zijn overdag bommen ge worpen, die schade veroorzaakt hebben. Omtrent den Duitschen nacht- aanval op Londen in den afgeloo pen nacht heeft de Engelsche be richtendienst nog ter completeering meegedeeld, dat dit de hevigste aanval van dit jaar op Londen is geweest. DAT OUDE GEBOUWEN GERESTAUREERD WORDEN behoort niet tot de zeldzaamheden; de restauratie van een ruïne echter is uniek. De bekende kerkruïne in Bergen is echter zoo bouwvallig geworden, dat restauratie dringend noodzakelijk werd. De kerk verbrandde in 1094 en 1574 en in 1587 werd zij gedeeltelijk her bouwd. Opname van de restauratie. (Polygoon) 's-G ravenhage, 15 Maart. Van Maandag a.s. tot den daar op volgenden Zaterdag zal in geheel Nederland van huis tot huis worden gegaan, om nog maals een offer te vragen voor steun aan den behoeftigen landgenoot. Onder groote opoffering hebben duizenden collectanten zich voor dit werk beschikbaar ge steld. Opent uw deuren voor hen, weest vriendelijk voor hen en zorgt, dat uw gift klaar ligt, of steft het bedrag aan een uwer huisgenooten ter har.d, indien gij uw woning verlaat, opdat de collectant niet vele malen naar hetzelfde adres behoeft terug te keeren. Vele Nederlanders zier vol ver wachting ook naar u w offer uit. 's-Gravenhage, 21 Maart. De se cretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: BROOD EN GEBAK. Berlijn, 20 Maart (D.N.B.) Van deskundige zijde verneemt het D. N. B., dat de verhouding der aan Engelsche en Duitsche zijde in het vuur gebrachte strijdkrachten op grond van de laatste ontwikke ling in den luchtoorlog zeker één tot vijftien bedraagt. Ten aanzien van den neergeworpen bommen- last is de verhouding voor Enge land nog eenige malen ongunstiger. Dit is, aldus zegt men te Berlijn, in de harde werkelijkheid van den oorlog de qualitatieve en quantita- tieve superioriteit der Engelsche luchtmacht, waarvan de Britsche minister van luchtvaart, Sinclair, onlangs in het Lagerhuis meende te kunnen spreken. De Engelsche behoefte aan vliegtuigen. Berlijn, 20 Maart (D.N.B.) De Duitsche luchtmacht heeft de be langrijkste vliegtuigfabrieken op het Britsche eiland vernield. Daar om hebben de Engelschen alle moeite gedaan om in de kroonge- bieden, de dominions en de kolo niën fabrieken op te richten. Wat de productiecapaciteit dezer fabrie ken betreft, verneemt men dat bij voorbeeld een Egyptische fabriek maandelijks vier vliegtuigen kan bouwen. Medegedeeld is thans, dat bet eerste Egyptische vliegtuig ge reed gekomen is. Goede vaklieden, goede machines en goed materiaal waarborgen U goed drukwerk. N V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. Gedurende het tijdvak van Maan dag 24 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft elk der met „09" genummerde bonnen van de brood kaart recht op het koopen van onge veer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „09" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij- producten telkens tenminste het daarachter geplaatste aantal gram men: Beschuit 75 gram; Biscuits en wafels 90 gram; Speculaas 140 gram; Andere koekjes 200 gram; Koek 160 gram; Cake 300 gram; Gevuld klein korstgebak (bijv. amandelbroodjes) 400 gram; Gevuld groot korstgebak (bijv. boterletter) 500 gram; Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, wel ke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 30 Maart nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig ge durende de week van 31 Maart tot er. met 6 April a.s., met dien ver stande, dat zij gedurende laatstge noemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Voorts geven de met „6" genum merde bonnen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 20 April a.s. elk recht op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen „gebak" als hierboven genoemd. TARWEBLOEM. De met „6" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 24 Maart tot en met Zondag 20 April a.s. elk recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of rogge meel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. BOTER EN VETTEN. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt zullen met ingang van Maandag 24 Maart a.s. de bonnen van de boterkaart uitsluitend recht geven op het koopen van boter, ter wijl op de bonnen van de vetkaart beurtelings boter of margarine dan wel boter of margarine of vet ver krijgbaar zal zijn. Gedurende het tijdvak van Maan dag 24 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft de met „09" genum merde bon van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met „09" genummerde bon van de vetkaart geeft gedurende boven genoemd tijdvak recht op het koo pen van 250 gram boter of margari ne of 200 gram vet naar keuze. De met „09" genummerde bonnen, die op 30 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 6 April a.s. EIEREN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 24 Maart tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft de met „92" genum merde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 30 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven gel dig tot en met Zondag 6 April a.s., met dien verstande, dat zij geduren de de week van 31 Maart tot en met 6 April niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maan dag 24 Maart tot en met Zondag 6 April a.s. geven de met „62" en „72" genummerde bonnen van de „bon kaart algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bon nen, welke op 6 April nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog gel dig tot en met Zondag 20 April a.s. RIJST ENZ. Gedurende het tijdvak van Maan dag 24 Maart tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met „19" genum merde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van 250 gram rijst, of rijstemeel of rijste bloem of rijstgries of gruttemeel (gemengd meel). f

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1