LANDKAARTEN AFRIKA 52|2g. GRIEKENLAND- ALBAKIÈ42|2c. De tunnels te Velsen. AGENDA. LAND- EN TUINBOUW Onkruidbestrijding in granen. N,V. v.h, Herms. Goster Zn. DESKUNDIG EERSTE BLAD. Alkmaar, Zaterdag. DE OMZETBELASTING. De aangiften voor de nieuwe om zetbelasting zijn aan de belasting plichtigen verzonden door den In specteur der Invoerrechten en Ac cijnzen te Haarlem. Ieder, die geèn biljet heeft ont vangen op 1 April 1941, en wel be lastingplichtig is, omdat hij goede ren heeft geleverd of diensten heeft verricht tegen vergoeding wordt er op attent gemaakt, dat hij, op straf fe van hechtenis of hooge boete ver plicht is een dergelijk biljet te vra gen vóór 15 April 1941. Ten gerieve van het publiek houdt de Inspecteur bovengenoemd een zitdag op Woensdag 2 April a.s. van 912 en 13 y2 op het Raadhuis te Akersloot en op het Raadhuis te Limmen. Wie inlichtingen behoeft, melde zich dus. DE SCHAPENMARKT. De aanvoer was heden niet zoo groot als den vorigen keer en be droeg een 200 stuks. Hoewel wij weer een week verder in den tijd zijn en dus een hoogeren prijs hadden mogen verwachten, was integendeeil de prijs iets lager. Kon de vorige week een koppel 57.50 per stuk gelden, thans werd geen hoogeren prijs gemaakt dan 53.zoodat de handel, die wel iets goedkooper ha<j ingekocht, toch verliezen had te boeken. ERNSTIGE WAARSCHUWING VOOR KINDEREN. Zooals bekend, zijn tegenwoordig vele autobussen en vrachtauto's voorzien van een gasgenerator, in verband waarmede achteraan het voertuig een tweewielig aanhang- wagentje (z.g. gasdolly) bevestigd is. Het komt herhaaldelijk voor dat kinderen, het gevaar dat zij daarbij loopen niet beseffende, op deze aan hangwagens klimmen, waardoor on gelukken niet kunnen uitblijven. Reeds zijn ongevallen met doodelij- ken afloop te betreuren. Aan de ouders daarom de ernstige raad, hun kinderen te wijzen op het groote gevaar dat zij met dergelijke handelingen loopen. KRUIDENIERSZAKEN TOT ZEVEN UUR OPEN. 's Zaterdags tot acht uur. Een uniforme regeling. Het centraal bureau kruideniers- bedrijf te 's-Gravenhage heeft, in overleg met de bij het bureau aan gesloten organisaties van detaillis ten, besloten, dat de kruideniersza ken voortaan met ingang van 1 April 1941 op de eerste vijf dagen van de week zullen sluiten om ze ven uur n.m. en des Zaterdags om acht uur. De meeste zaken zullen voorts een middagsluiting invoeren van een uur tot half-drie. Deze re geling zal in de verschillende za ken door middel van uniforme aan kondiging worden bekend gemaakt. „ZANG EN VRIENDSCHAP" IN 'T HOF VAN SONOY. Gisteravond werd door het dub-; belmannenkwartet „Zang en Vriendschap, directeur de heer Corn. Jonker, een uitvoering voor de bewoners van ,'t Hof van Sonoy gegeven, welke buitengewoon goed geslaagd is. De president-regenit sprak een openingswoord en wees er op, dat het kwartet door bijzondere om standigheden sinds een paar jaar met voor de bewoners was opgetre den, maar dat het hem een groot genoegen deed, het nu weer eens welkom te kunnen heeten, over tuigd als hij was, dat het de toe hoorders een avond van genot zou verschaffen, temeer waar de heer Jonker steeds voor eene attractie zorgt. Inderdaad was dit ook zoo, want hij had de medewerking verkregen van prof. Ca'ki met diens vriend Wim Brouwer. Het kwaret opende met „Flinke jongens, stoere knapen" en zong vervolgens nog twee liederen; een dankbaar applaus bewees, dat men er zeer van^genoot. Toen trad prof. Caki op, die door zijne goocheltoeren de menschen versteld deed staan. Het applaus was niet van de lucht. In de pauze werd allen een kopje thee geserveerd, waarna het kwar tet weder 3 nummers zong, op de piano met groote vaardigheid be geleid door den heer Jonker. Het waren echte succesnummers van Zang en Vriendschap, die goed wer den gezongen. Het heeft zijn ouden roem gehandhaafd en een zeer verdiend applaus volgde na ieder nummer gekregen. Tot slot vertoonde prof. Caki weder een reeks goocheltoeren, o.a. sen nummer dat hij dezen avond voor het eerst gaf. Hij werd trouw terzijde gestaan door zijn vriend die evenals voor de pauze begeleiden de muziek gaf. Namens allen dankte de heer Roderwijn het kwartet voor het gebodene, dat op hoog peil stond en in 't bijzonder prof. Caki, die door zijn kunst, als is het dan op ander gebied, zoozeer had medegewerkt om dezen avond te doen slagen en waarvan de oudjes echt hadden ge noten. Hij riep allen een tot weerziens toe, waartoe zij zich gaarne bereid verklaarden. GESLAAGD. Voor het machinisten-examen slaagden te Den Haag de heeren J. G. Ulrich en Fr. M. Ie Mair te Scher- merhorn. DE 2500 VOL. De propagarc a-commissie van de 8 Oct.-vereeniging heeft ook dit seizoen weer een groot succes ge boekt. De bonte avonden, gegeven door „De jonge spelers", hebben n.l. het ledental doen stijgen tot 2500. Het land- en spoorwegverkeer, in de route HaarlemAlkmaar, schrijft de K. N. A. C. kruist het Noordzee kanaal bij Velsen. Het landverkeer wordt aldaar met Rijksponten over het kanaal gebracht. Hoewel de ponten voortdurend werden gemoderniseerd, werd door het steeds toenemende verkeer het oponthoud toch steeds belangrijker. Bovendien leverden de telkens over stekende ponten een bezwaar op voor de scheepvaart van Amsterdam naar zee. In sterke mate vormt ook de spoorbrug bij Velsen, die ongeveer een kilometer westwaarts van de punten over het Noordzeekanaal is gelegen, een belemmering voor het scheepvaartverkeer. Reeds geruimen tijd bestonden er plannen, zoowel het land- als het spoorwegverkeer met tunnels onder het kanaal door te voeren, welke plannen nog urgenter werden sinds inmiddels het Noordzeekanaal be langrijk werd verbreed. Met den tunnelbouw zal thans een aanvang worden gemaakt. De aanbe steding van het zuidelijke' gedeelte voor beide tunnels, die vlak naast elkaar worden aangelegd, even ten oosten van de tegenwoordige pont steigers, zal plaats vinden op 15 April a.s. In de spoorlijn zal dus een zeer belangrijke omlegging plaats vinden van de westzijde van de gemeente Velsen naar de oostzijde. Het land verkeer zal door een kleine verleg ging oostwaarts, die de over langen afstand volgebouwde kommen van Wijkeroog en Beverwijk zal ontgaan, ten zeerste worden gebaat. - De thans te bouwen tunnelstukken worden geheel „in den droge" uitge voerd, d.w.z. in de open lucht ge maakt in zeer diep (tot 25.5 m diepte) uitgegraven bouwputten. Dat hierbij bijzondere maatregelen moe ten worden genomen om de uitgra ving te stutten met stalen damwanr den, spreekt haast vanzelf. Daarbij worden stalen damplanken gebruikt van 27.50 m lengte, voorzooveel be kend een recordlengte voor Neder land. Aangezien onder de op 12 m diepte gelegen kleilaag water onder betrekkelijk hoogen druk voorkomt, dient ook door bijzondere en interes sante maatregelen te worden zorg gedragen, dat door den tunnelbouw geen verstoringen optreden, die de waterwinningen in de omgeving of de waterhuishouding van de omlig gende polders zouden kunnen bena- deelen. Het thans in uitvoering komende gedeelte van de autotunnel wordt uitgevoerd in 30 mooten, in lengte varieerende tusschen 16 en 24 meter, met een gezamenijlke lengte van 554 m, waarvan 414 m lengte onder den grond en de rest als open sleuf, waarboven echter voor het bereiken van een goeden overgang tusschen de betrekkelijk donkeren tunnelgang en het helle daglicht, een „draperie" van betonnen schotten is aange bracht. De eerste moot wordt gebouwd in een zeer diepe put ter plaatse, waar thans de zuidoever van het aldaar nog niet verbreede kanaal is. De overige stukken worden daar, gelei delijk in zuidelijke richting gaande, tegenaan gebouwd. De onderkant van de onder de tweede moot gele- Bioscopen. City-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Meisjespensionaat (rom.); hoofdrollen Angela Salloker, Attila Hörbiger en Hilde Krahl. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag om 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7 uur, hoofdnum mer Gescheiden op stap (rom.-hum.); hoofdrollen Victor de Kowa en Heli Finkenzeller. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, -7.30 uur, hoofd nummer Douanepost no. Ill (rom.- sens.); hoofdrollen Gustav Fröhlich, Jutta Freybej Kirsten Heiberg, Wal ter Franck. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdagavond geen voorstel ling. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Watt en Halff Watt als Pension gasten (klucht). Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag om 2 en 4.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 30 Maart. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering Ball im Savoy door de A.O.O.V.; av. 7 uur feesthal. 6.30 uur, bal in het café Kamsteeg te Stompetoren. Maandag 31 Maart. Eerste optreden van The Melodian Swingers in Het Wapen van Heems kerk. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 30 Maart is de apotheek van Mevr. SchoutenOele, Koor- straat 47, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedu rende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags ge opend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waar genomen. 5 Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 8 uur. KANTOOR VERPLAATST. Het kantoor van de coöp. boeren leenbank is verplaatst van de Oude gracht naar Laat 192. Op Zaterdag wordt zitting gehouden van 10 tot 1 uur, op Woensdag van 2 tot 4 uur. RIJWIELSTALLING OPGEHEVEN De heer de Boer maakt per advertentie bekend dat zijn rijwiel stalling van heden af opgeheven is. Zijn wagenmakerij „De Valk" blijft echter op den Friescheweg 4 ge vestigd. HONDJE ZOEKT ZIJN BAAS. Aan het bureau van politie te Alk maar zijn inlichtingen te bekomen omtrent een bruin gevlekte fox- terrier, die alhier bij een der inge zetenen is komen aanloopen. Het dier zal eenigen tijd ter be schikking van den eigenaar worden gehouden. gen pompkamer komt op een diepte van 26 m te liggen. De vrije ruimte tusschen de wanden van de nog niet afgewerkte autotunnel bedraagt 9.56 m. Na den aanleg van bordessen aan weerszijden zal een rijbaan van bijna 8 m breedte kunren worden aangelegd, voldoende voor drie ver- keersstrooken. In de autotunnel wordt dwars- ventilatie teegepast, d. w. z. over vrijwel de geheele hoogte aan de oostzijde wordt lucht ingeblazen aan de tegenovergestelde zijde lucht afgezogen. De helling dezer tunnel bedraagt 1 op 28.5 of 3.51 pet., hetgeen overeenkomt met de helling in de Maastunnel te Rotter dam van 1 op 28 of 3.57 pet. Een bijzonderheid zijn in de tunnel nog de geluidschermen, welke zijn uit gevoerd als dwarshangende ribbels aan het plafond op onderlinge af standen van ongeveer 9 m. De spoorwegtunnel wordt op de zelfde wijze gebouwd als de auto tunnel. De doorsnede tusschen de wanden is hier 9.20 m., ruim vol doende voor een dubbelsporige baan. Ook deze tunnel wordt me chanisch geventileerd, hoewel deze ventilatie in verband met de in hoofdzaak electrische tractie gering kan zijn. De helling van de spoor wegtunnel dient belangrijk minder te bedragen dan die van de auto tunnel en is dan ook slechts 1 op 60 of 1.66 pet. De spoorwegtunnel wordt daardoor natuurlijk zeer be duidend langer dan de autotunnel. Het thans aan te besteden ge deelte zal omstreeks Juni 1943 ge reed moeten zijn. „TANAHSABRANG" IN BERGEN EN HEILOO. Het groote succes, dat de ver- eeniging Oost en West en de Volks universiteit samen hebben geoogst, met de vertooning van de film „Tanah Sabrang" hier ter stede, ligt ons nog versch in het geheugen. Van dit mooie en goede werk kunnen nu ook Bergen en Heiloo genieten, want het bestuur en de propagandacom- missie van Oost en West doen alles wat in hun vermogen ligt, om daad werkelijk kennis omtrent onze over- zeesohe gebiedsdeelen in stad en provincie uit te dragen. „Tanah Sabrang" leent zich we! bijzonder voor dit doel, want inder daad brengt deze film ons in het hart van onze verre gewesten, en vult hierdoor een wijle op treffende wijze de pijnlijk aanvoelende leemte van het verbroken contact met deze rijksdeelen. Deze kostelijke docu mentaire film geeft bovendien een bijzonder goed inzicht op dingen, die wij hier te lande nog niet voldoende kennen. Zij brengt ons o.a. in ken nis met ons Indisch bestuursapparaat en dwingt respect daarvoor af. Tref fend is het eens te aanschouwen, wat een kleine mogendheid als Neder land, weet te bereiken op koloniaal gebied, en te dien opzichte de moei lijkste problemen weet op te lossen. Deze filmwerk is tevens een gezonde en boeiende aanvulling van hetgeen op de school over Oost en West is geleerd en daarom is zij voor jong en oud zeer nuttig en leerzaam. On getwijfeld zullen velen in Heiloo en Bergen van deze film willen genie ten, en evenzoo zullen er nog wel stadgenooten zijn, die naar Heiloo gaan, want daar wordt ook een mid dagvoorstelling gegeven. HENSBROEK. Boerenleenbank. - Donderdag avond had in café Kossen een druk bezochte algemeene vergadering plaats van de coöperatieve boeren leenbank. Den heer Den Das, secre taris, was afwezig door ziekte. Medegedeeld werd, dat de zitting zal worden gehouden vat} 8 uur öy uur off. tijd, op Dinsdagavond zooals voorheen. Het bestuur stelde voor het sala ris van den kassier te verhoogen met 150 per jaar, met terugwer kende kracht over 1940, in verband met de drukke werkzaamheden. Hier is dan alles bij inbegrepen, zooals gebruik van kantoor, enz. Het jaarverslag memoreerde dat het voor de bank een rumoerig en druk jaar is geweest, maar heeft zich er echter schitterend door ge slagen. Steeds meer zaken werden behandeld. Het ledental was op 1 Januari 114. Ook de rekening en balans wer den met algemeene stemmen goed gekeurd. Besloten werd op een voorstel van het bestuur 150 voor zwakke posten beschikbaar te stel len en de rest bij de reserve te voe gen. De heeren W. Zwagerman en Jb. van Vuure werden herkozen resp. als bestuurslid en als lid van de Raad van Toezicht. De rente werd vastgesteld als volgt: Spaargeld leden een jaar vast 3 pet., los geld 2.75 pet.; niet- leden 1 jaar vast 2.75 pet., weke lijks. opvorderbaar 2.5 pet.; buiten gemeente niet-leden 1 jaar vast 2.25 pet., los geld 2 pet., voorschot ten 4 pet., loopende rekening 4 pet., 1/8 provisie op aanvragen van nieuwe voorschotten zal 1/4 pet. worden geheven. Elke leening die verschaft wordt zal moeten worden voldaan door den aanvrager. NOORDSCHARWOUDE. Fusie ijsclub. - Het bestuur van de ijsclub Nut en Vermaak heeft be sloten aan de algemeene vergade ring voor te stellen tot fusie te be sluiten met de ijsclub Volharding te Oudkarspel. Ter bestrijding van onkruiden in winter- en zomergranen worden de kunstmeststoffen kalkstikstof en fijngemalen kaïniet reeds vele jaren gebruikt. Kalkstikstof wordt b;j voorkeur toegepast enkele weken vóó ret zaaien, na het eggen; deze stof geeft in den grondeen giftig werkende cyaanverbinding af, die de wortels der kiemende onkruiden doodt. Per hectare is 250 kg noodig Fijngemalen kaïniet wordt in een hoeveelheid van 800 tot 1200 kg per hectare uitgestrooid op het dauw- natte graan, dus inden vroegen -ochtend, liefst van een dag waarop zonneschijn te verwachten is. De jonge onkruidplantjes worden door deze bestrooiing gedood; oudere on kruidplantjes met meer dan 6 tot 8 blaadjes worden er wel door bescha digd doch sterven gewoonlijk niet geheel af en groeien later weer door. Kalkstikstof kan, in hoeveelheden van 200 tot 250 kg per ha, ook over het reeds handhooge graangewas worden uitgestrooid en werkt dan op dezelfde wijze als kaïniet. Wel wordt het graan door deze bestrooi ing veel sterker beschadigd dan door kaïniet, gewoonlijk echter her stelt het zich op den duur weder "ge heel. Ook ijzersulfaat is reeds een oud middel voor onkruidbestrijding in granen. Het een oplossing van 20 tot DE DEUGDZAME KIPPEN. Onze buurman heeft zes kippen in een flinke ren, die tegen de af rastering van onzen tuin gebouwd is. Tengevolge van. deze huisvesting is er een intieme relatie ontstaan tusschen ons en den buurman. In tiemer nog tusschen ons en zijn hennen, want die voeren we eiken dag. We willen niet zeggen dat we ze vet voeren, want onze eetbare huis afval is in dezen tijd nog niet toe reikend voor één kip. Bovendien zouden we met vetmesterij onzen buurman maar schaden, want die heeft het voorloopig nog niet op het vet van de kippen gemunt maar op haar eieren. We gevoelen ons evenwel van- wege onze kaaskorstjes, groenten- stronkjes en vleeschvelletjes eenigs- zins verwant aan deze kippen. En dat de liefde hier van twee kanten komt, blijkt er uit dat de hoenders ai tegen den draad vliegen als ze ons zien aankomen. Die buurman heeft ons wel eens een vetplantje cadeau gedaan en ook zijn werktuig geleend om de rupsen uit onze fruitboomen te ha len. Maar eerlijk gezegd, zouden we liever eieren voor ons voer kiezen; wat trouwens ook meer in de lijn ligt: kippenvoer, in welken vorm ook, wordt uitgegooid om eieren aan den haak te slaan en geen vet- plantjes. Edoch, onze buurman be grijpt zooiets niet. Brutaal zijn we niet, maar wel slim. En daarom hebben we ons op 25 pet. wordt het handhooge gewas bespoten, waarbij ca. 800 liter oplos sing per hectare wordt gebruikt. De weersomstandigheden moeten als bij het gebruik van kaïniet zijn. Nu de kunstmeststoffen onder de huidige omstandigheden moeilijk of niet verkrijgbaar zijn, en het meer dan ooit noodzakelijk is, de graan opbrengsten zoo hoog mogelijk op te voeren, moet de landbouw naar andere onkruidbestrijdingsmiddelen uitzien. Op grond van in 1940 geno men proeven met enkele nieuwe middelen en de ervaringen met het reeds langer h.t.l. geïmporteerde praeparaat Raphanit kan het navol gende worden medegedeeld: Raphanit en Jebonine zijn koperhoudende, vloeibare praepara- ten, die in een oplossing ter sterkte van plm. 3 pet., waarvan ca. 800 liter per ha noodig is, over het graange was worden gespoten. De weersom standigheden dienen daarbij dezelf de te zijn als hierboven voor Kaïniet aangegeven. In het algemeen is de werking de zer middelen op jonge onkruidplan- ten goed. He gewas wordt er ge woonlijk slechts licht door bescha digd. Germanit is een koperhou dend, poedervormig praeparaat, dat door den fabrikant aanbevolen wordt in een oplossing ter sterkte van 1 tot 1 y, pet. Hiermede kon in Nederland tot nu toe slechts één proef geno men worden. Deze leverde een gun stig resultaat op en veroorzaakte geen beschadiging bij het gewas, doch er is meer ervaring noodig, wil het middel voor algemeene toepas sing aanbevolen kunnen worden. Voor proefsgewijze toepassing ver dient het echter alle aanbeveling. Ook voor Germanit geldt, dat alleen de jonge onkruidplantjes (4 tot 6 blaadjes) goed gedood en de oudere slechts meer of minder ernstig be schadigd worden. S i n o x is een middel van geheel andere samenstelling, dat ook oude re onkruidplanten nog goed tot af sterven brengt. Het wordt verspo ten in oplossingen ter sterkte van tot 1 pet. waarvan 800 tot 1200 liter per ha noodig is. In tegenstelling met de vorige middelen dient Sinox bij vochtig of betrokken weer te worden verspoten. Bij al deze handelspraeparaten ■moet men zich zoo nauwkeurig mo gelijk aan de gebruiksaanwijzing houden. In verband met den tijd van het jaar moet aanbevolen worden, de wintergranen voor zoover noodig thans ten spoedigste te behandelen en de hoeveelheden, noodig voor de behandeling van de zomergranen, ook nu reeds te bestellen om ze bin nenkort op het juiste tijdstip te kun nen gebruiken. Nadere inlichtingen worden ver strekt door den Plantenziektenkun- digen Dienst, te Wageningen en de bij dien Dienst werkzame ambtena ren, alsmede door de Rijksland- bouwconsulenten. DE VEREENIGDE VEILINGEN TE BEVERWIJK. Hoe het afgeloopen jaar verliep. In de jaarvergaderingen van de vereenigde veilingen „Kennemer- land" en Vrije Veiling heeft de di recteur, de heer W. de Groot, het gebruikelijke overzicht gegeven van den gang van zaken aan de veiling in het afgeloopen jaar, waaraan het volgende ontleend is: 1940 was geen voordeelig jaar. In het aardbeiengewas heeft de vorst ten tweeden male flink huis gehou den, zoodat de uitkomsten nog heel wat slechter waren dan over 1939. De groenten hebben tot 1 Juli be droevend slechte resultaten opgele verd, daarna is het, althans voor de veiling, veel beter gegaan. De omzet aan aardbeien heeft be dragen: in 1940: 687159 kg, opbrengst 222.699; in 1939: 938.600 kg, op- zekeren dag tot de kippen gewend door het volgende verzoekschrift bij het hok op te hangen natuur lijk zoo dat de eigenaar en beheer der van het miniatuur-hoenderpark ait moest zien: Kippen lief, De buurman van het voer Zit dagelijks op den loer Of er 'n eitje voor hem overschiet. Doen jullie nu eens flink je best En leg een eitje in je nest Vergeet 'n goeden buurman niet. Van deze chantage verwachtten we geweldig succes: omelet soufflé zouden we er van maken. En wer kelijk deze speculatie op buurmans zin voor humor bleek proactief te zijn geweest, want den volgenden dag hing er bij het hok, ditmaal aan onzen kant, een briefje met een zakje. We lazen: Buurman lief, Bloempotten malen ze tot cacao, Ze geven krijt als 't melkpoeder wezen zou, Ze drijven de prijzen op En bezorgen velen een strop. Ze vragen eieren zonder bon Alsof dat zoo maar kon. Aan zoo'n oplichtersgedoe Zijn wij, kippen, nog niet toe. De inhoud van dit zakje geeft u echter baat Zonder dat u het pad der deugd hiervoor verlaat. Er zat één bon in voor één ei. brengst 319.104; in 1938: 2.206.801 kg, opbrengst f 381.060. 1939 was reeds een rampjaar door vorst en veel misoogsten, 1940 bleef daarbij echter nog f 96.000 in omzet aardbeien ten achter. De omzet aan groenten en aard beien in totaal was in die jaren resp. 944.075, 837.475 en 893.123. Alles bij elkaar genomen hebben de groenten 203.000 méér opge bracht en de aardbeien 96.400 min der dan in 1939, zoodat de omzet toch nog 106.600 hooger was dan in het vorige jaar. Toch was 1940 een zeer slecht jaar voor de tuinders, want in den hoo geren omzet is begrepen de omzet over de nieuwe K-vergunningen van de bollenkweekers, zoodat de tuin ders daarin niet veel deel gehad zul len hebben. Van die K-vergunningen is heel wat prei, selderij, peen enz. voor ex port- verladen. De leden van Kennemerland, die destijds een schuldbekentenis heb ben geteekend van 320 en daarop vele jaren rente hebben betaald, zullen deze nu terug kunnen ontvan gen. De hoop' om over 1940 het restant van het oude deficit 1924 te kunnen afschrijven, is dus in ver vulling gegaan. In het afgeloopen jaar zijn toch nog veel producten doorgedraaid. De voornaamste ervan zijn: andijvie 72.685 stuks, bloemkool 16.810 stuks, stamspercieboonen 26.346 kg, snii- boonen 20.938 kg, komkommers 17.968 stuks; bospeen 31.110 bos; waspeen 21.359 kg, natuursla 653.985 kg, spinazie 644.985 kg. Een groote stap voorwaarts was, dat voor diverse producten een hoo- gere minimumprijs was gesteld, waardoor ook het verkochte gedeel te een beteren prijs kon opbrengen. Aan tuinbouwsteun over in 1940 geteelde producten werd 26.000 ontvangen. De steun op spinazie ad 1.95 per 100 kg was vobr deze streek zeer welkom. De bloembollenveiling had na de beperking der tulpenteelt een lage- ren omzet. Veel werd in het surplus opgeslagen en weinig verkocht. Gla diolen werden nagenoeg niet aange voerd, zoodat ook geen veilingen van plantgoed werden gehouden. Trots de groote moeilijkheden kon de veiling op 15 Mei overgaan tot betaling van 95 pet. Van het geveil de bedrag en zijn de overige posten nog ter incasso overgegeven. Ge hoopt wordt dat ook daarvan nog verdere betalingen zullen kunnen volgen. Voordam Alkmaar Tel. 3320 opgebouwde reclame-cam pagnes voor een goed ar HkeL ol een goede eaak, systematisch in couranten gevoerd, moeten «lagen

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2