DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE GEBEURTENISSEN IN JOEGOSLAVIË. Militaire zendstations aangevallen. DE HOUDING DER KROATEN NOG ONZEKER. Vliegvelden op Malta gebombardeerd. De strijd ten Oosten von Keren woedt voort. Ifaliaartsche en Britsche schepen verloren gegaan. DISTRIBUTIE-NTEUWS Uitreiking melk- en cacaokaarten. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, prrtgiro 37060. Telei 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 77. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj, N. ADF.MA. Twee bladen. Dinsdag 1 April 1941 Duitschland nog altijd in aiwachting. Boekarest, 31 Maart (D.N.B.) Te Temesehburg zijn de eerste volks- Duitsche vluchtelingen uit Joego slavië aangekomen, die zich na ver schrikkelijke belevenissen op Roe meensche bodem in veiligheid ge bracht hebben. Het aantal vluchte lingen bedroeg Zaterdag reeds meer dan honderd. Naar uit hun verha len blijkt, kan men reeds van een terreur tegen alles wat Duitsch is spreken. Wie Duitsch spreekt, wordt door de Serven handtastelijk bejegend. Duitsche zaken worden verwoest en geplunderd, Duitsche boerderijen in brand gestoken. Vooral de vólksduitschers in het Banaat en in de Batsjka zijn bloot gesteld aan achtervolgingen 'door opgehitste Servische elementen, die door de plaatselijke overheid ge steund worden. Tusschen Neusatz en Gross-Betsjkerek werd een volksduitscher door Servische sol daten uit den rijdenden trein ge worpen. Te Grosskikinda werd de winkel van den volksduitscher Nicki door de Serven geplunderd en vernield. Te Gross-Betsjkerek werd de „Duitsche Steeg" in het centrum der stad door de Serven verwoest, werden winkels en woningen leeg geplunderd en de Duitschers mis handeld. Uit het geheele land komen van dergelijke berichten binnen. Er worden steeds meer straatbetoo- gingen georganiseerd, waarbij mee- rendeels Engelsche, vaak ook Pool- sche vlaggen worden rondgedragen en liederen gezongen, waarin alle Duitschers met ophangen bedreigd worden. „Alle Duitschers zullen wij ophangen", zoo luiden de kreten, „er zullen daartoe veel te weinig boomen zijn." Zuidslavische lichtingen onder de wapenen geroepen. Berlijn, 31 Maart (D.N.B.) Reuter meldt uit Belgrado, dat in den af- -geloopen nacht weer verschillende Zuidslavische lichtingen onder de wapenen zijn geroepen. Roemeensche petroleum' leveringen naar Joego. slavië gestaakt. Boekarest, 31 Maart (D.N.B.). Roemenië heeft de levering van petroleum naar Joegoslavië gisteren verboden. Berlijn, 31 Maart. (A.N.P.) Van welingelichte zijde vernemen wij; Van officieelen Duitschen kant is ook vandaag geen standpunt bepaald ten opzichte van de gebeurtenissen in Zuid-Slavië. De rijksregeering heeft echter, zoo hoorde men in de Wilhelmstrasse, buitengewoon groote belangstelling voor de gebeurtenis gen in Joegoslavië. De ontwikkeling, die zich afteekent op de straat in Belgrado en in andere Zuidslavische steden wordt, zoo werd verder ver klaard, ijskoud waargenomen. Duitschland neemt geen beslissin gen over de Zuidslavische regeering, maar zoo noodig alleen met het oog op de belangen der eigen Duitsche politiek en der Duitsche menschen en met het oog op een afweer van de vijanden. Aangezien door de Zuidslavische regeering niet de noodige maatrege len zijn genomen om de ontwikke ling, welke ging in de richting van versterkte anti-Duitsche excessen, tegen te gaan, heeft de rijksregee ring besloten den Rijksduitschers in Zuidslavië opdracht te geven te vertrekken. In politieke kringen der rijks hoofdstad spreekt men er over, dat de anti-Duitsehe tendentie in de Zuidslavische excessen steeds duide lijker zichtbaar wordt. In deze poli tieke kringen verklaart men vandaag ook met nadruk, dat het op den duur nauwelijks raadzaam is te ver wachten, dat Duitschland onbeperkt excessen, die het Duitsche prestige in gevaar moeten brengen, zal dulden. Dit geldt vooral voor een tijd waarin Duitschland tezamen met zijn bond' genooten in een groot conflict gewik keld is. Men zal tot de conclusie moeten komen, dat men tegenover de gebeurtenissen in Zuidslavië van Duitsche zijde staat met een weer galooze grootmoedigheid en met een vergaande reserve aan voorzichtig heid. Het moet echter duidelijk zijn, dat aan iedere grootmoedigheid een einde moet komen. In de Wilhelmstrasse verklaarde meri vandaag, dat van de ontvangen talrijke berichten over uitspattingen de meeste bevestigd zijn en dat met de berichten, die niet werden beves tigd, van Duitsche zijde ook geen rekening gehouden zal worden. Heeft de toetreding tot het pact nog beteekenis? Berlijn, 31 Maart. (A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt nader vernomen: In de Wilhelmstrasse is vandaag van buitenlandsche zijde de vraag gesteld, of het juist is, dat te Bel grado de anti-Duitsche elementen de overhand hebben gekregen, zoodat de toetreding van Zuidslavië tot het driemogendhedenpact geen beteekenis meer zou hebben. Van Duitsche zijde werd er aan herinnerd, dat Zuidslavië zijn handteekening heeft geplaatst on der het toetredingsprotocol, uit vrijen wil, en dat met de onder - teekening de toetreding van Zuid slavië rechtsgeldig is. Gepraat over ratificatie of niet-ratificatie is der halve overbodig. Of de Zuidslavi sche regeering van haar kant het pact in acht neemt of niet, daar over kan Duitschland zich niet uit laten. Dat is alleen haar zaak. Op een vraag, of in Berlijn van een offieieele verklaring der re geering te Belgrado over den toe stand iets bekend was, werd ont kennend geantwoord. Binnenkort rede van Churchill. Stockholm, 31 Maart (D.N.B.) De diplom'atieke correspondent van de Daily Mail deelt mede, dat de Brit- sche minister-president zijn uitge stelde radiorede binnenkort zal hou den. Hij zal dan in staat zijn de hou ding van de regeering inzake de jongste gebeurtenissen op den Bal kan te bespreken, en deze met be trekking tot de ondersteuning van Joegoslavië uiteen te zetten. In de afgeloopen 36 uur zijn belangrijke besprekingen gevoerd, zoodat de Joegoslavische regeering niet kan twijfelen aan de snelheid en aan de mate, waarin de Britsche hulp zal worden verstrekt. Eden en Dill te Athene. Berlijn, 31 Maart. (D.N.B.) Minis ter Eden en de chef van den gene- ralen staf Dill, zijn, volgens Reuter, te Athene aangekomen om het overleg met de Grieksche regeering weer te hervatten. Duitsch dorp door Serven in brand gestoken. Boedapest, 31 Maart. (D.N.B.) Naar van de HongaarschJoegoslavische grens wordt gemeld, is een Duitsch dorp in de Baranja, een landstreek tusschen Drave en Donau met tal rijke Duitsche nederzettingen, door Servische betoogers in brand gesto ken en volledig in de asch gelegd. Matsjek en de Kroatische nationalisten. Agram, 31 Maart. (D.N.B.) Tus schen dr. Matsjek en vertegenwoor digers van de Kroatische nationalis ten is de laatste dagen contact tot stand gekomen. Het feit, dat de natio nalisten, die zich ten deele reeds maandenlang in interneeringskam- pen bevonden, thans door de autori teiten vrij gelaten zijn, wordt in Kroatische kringen met dit contact in verband gebracht. De onderhandelingen der Kr oaten Agram, 31 Maart. (D.N.B.) Van ochtend heeft de Banus, dr. Sjoebas- jitsj, den legercorpgfcommandant, ge» neraal Nedeljovitsj ontvangen voor een langdurige bespreking. In het paleis van den Banus verschenen de voorzitter van de Kroatische' Boeren- partij, dr. Matsjek en de gisteravond in Agram aangekomen minister van handel en industrie, dr. Andres. Zij voerden een langdurige beraadsla ging met den Br-nus. Vandaag deed in Agram het ge rucht de ronde, dat gedacht werd aan het bijeenroepen van de Kroatische afgevaardigden voor een vergadering, opdat de afge vaardigden vertrouwd zouden kunnen worden gemaakt met de belangrijkste problemen, die op het oogenblik aan de orde zijn en opdat zij daarover hun meening zouden kunnen uitspreken. Duitschers en Italianen verlaten Joegoslavië. Boekarest, 31 Maart (D.N.B.) In het Roemeensche Banaat zijn nog meer volksduitsche vluchtelingen uit Joegoslavië aangekomen. De Serven hebben sinds den afgeloo pen nacht de grens met Roemenië door sterke militaire patrouilles af gesloten, zoodat vandaag nog slechts twee groepen vluchtelingen van omstreeks vijftig man in totaal op twee plaatsen er in slaagden over de grens te komen. Üit het dorp Stanora wordt ge meld, dat men vandaar twee aan de overzijde van de grens in Joe goslavië gelgen Duitsche gemeen ten, te weten Zichydorf en Kudritz, et branden. IRt Boedapest wordt door het D. N B. gemeld, dat Duitsche en Magyaansche vluchtelingen, door Servische veldwachters achter volgd in Hongarijë zijn aangeko men. Uit Agram meldt men het vertrek van een tweeden trein met Rijksduitschers uit Agram. Door vele vrienden werden zij in Agram naar het station begeleid. In Grenz zijn drie extra treinen met Duitsche vluchtelingen aange komen. Zij meldden dat in de de monstratieve optochten ook mid delbare scholieren met hun leer aars, officieren, soldaten en leden van de Sokolbonden meeliepen. Tij dens den optocht werden juichkre ten op Engeland en smaadkreten aan het adres van Duitschland uit- gestooten. Dikwijls kwam het tot zware mishandelingen van en drei gementen tegen de Duitschers. In Villach kwamen 169 Duitsche vluchtelingen uit Laibach en om geving aan. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 31 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel der weermach deelt mede: „In weerwil van het ongunstige weer heeft de luchtmacht haar ge vechtshandelingen tegen Groot- Britannië voortgezet. Een groote koopvaarder ten noorden van den Theemsmond bleef, na door bom men getroffen te zijn, met zware slagzij liggen. Een ander groot schp werd op den Atlantischen oceaan zaawr beschadigd. Vlieg tuigen der gewapende verkenning hebben militaire zendstations in Noörd-Schotland en op de Shet- landsche eilanden met dudelijk ge volg aangevallen. Gedurende den nacht zijn voor verscheidene havens mijnen gelegd. In de Middelandsche zee hebben afdeelingen der Duit sche luchtmacht gisteren twee vleg velden op Malta met goed ge volg aangevalen. Britsche troepen Laatste Duitschers uit Servië vertrokken. Belgrado, 31 Maart (D.N.B.) De laatste leden van de kolonie van Duitsche staatsburgers in de Servische landstreken hebben vanav. per extra trein Belgrado verlaten. Tegelijkertijd zijn ook de laatste leden van de Italiaan- sche kolonie in deze landstreken van het hoofdstation te Belgrado vertrokken. Triest, 31 Maart (Stefani). Na de eerste groepen Italiaansche gezin nen, die uit Azgreb gekomen zijn, hoewel volgens de verklaringen de zer vluchtelingen volstrekte kalm te in de Kroatische hoofdstad heerscht, zijn vanav. talrijke an dere Italianen uit Belgrado en Kro atië aangekomen. Morgen zouden de overige Italianen, die in Joego slavië wonen, per extra trein aan komen. Joden verlaten Agram. Agram, 31 Maart (D.N.B.) Het is de bevolking van Agram opgeval len, dat een groot deel van de plaatselijke Joodsche bevolking ver trokken is naar Split en andere Joegoslavische havens. De villawijk Toesjkanats, waar bijna uitsluitend Joden wonen, is dientengevolge de laatste dagen zoo goed als leegge slroomd. De Joegoslavische gezant te Berlijn in Belgrado. Belgrado, 31 Maart (D.N.B.) De Joegoslavische gezant te Berlijn, dr. Ivo Andritsj is te Belgrado aan gekomen. Hij heeft hedenochtend een vrij langdurig onderhoud ge had met den nieuwen minister van buitenlandsche zaken, Nintsjitsj, alsmede met de beide staatssecreta rissen Similjawatsj en Joekitsj. Burgemeester van Belgrado uit functie ontheven. Belgrado, 31 Maart (D.N.B.) Je- vren Tomitsj, die tot dusverre bur gemeester van Belgrado was, is bij koninklijk decreet uit zijn functie van burgemeester ontheven. De beraadslagingen der regeering. Belgrado, 31 Maart (D.N.B.) In Joegoslavische kringen alhier staat men op het standpunt, dat de beraadslagingen tusschen de regeeringsfronten wellicht niet voor het midden van deze week een einde nemen. De regeerings- verklaring van generaal Simo- witsj verwacht men op zijn vroegst Donderdag, waarbij men zich vooral voor de buitenland sche politiek interesseert. in Noord-Afrika zijn aan geslaagde bombardementen onderworpen. Overdag noch des nachts zijn Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen." De haven van Dover bestookt. Berlijn, 31 Maart (D.N.B) Het vuur, dat het verdragende geschut van het Duitsche leger vanmiddag op de haven van Dover heeft ge opend, had een goede uitwerking. De schoten lagen midden in het doel. Ook werden verscheidene branden waargenomen. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 1 April (D.N.B) Naar het D N.B. vernéemt, zijn afdeelingen gevechtsvlegtuigen der Dutsche luchtmacht gisteren bij het invallen van de dusternis opgestegen, om voor den oorlog belangrijke objecten op de Britsche elanden aan te val len Volgens de radioberichten der eerste vlegtuigen had men in Zuid en Midden-Engeland reeds een ge slaagde actie ondernomen. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 31 Maart (Ste fani). In zijn weermachtsbericht no. 297 maakt het Italiaansche opper bevel het volgende bekend: Grieksche front: In den sector van het negende leger werd het optreden van den vijand, dat een plaatselijk karakter droeg, vol komen gebroken. Vliegtuigen van het Duitsche luchtwapen vielen luchthavens op Malta aan. Noord-Afrika: Italiaansche en Duitsche vliegtuigen troffen vijan delijke gemechaniseerde middelen en artillerie. Vijandelijke vliegtui gen deden een aanval op Tripolis, zonder belangrijke schade aan te richten. Oost-Afrika: Onze troepen zijn in een geweldigen strijd gewikkeld ten oosten van Keren en brengen den vijand zware verliezen toe. Ook onze verliezen zijn groot. Kolonel Borghesi is heldhaftig gesneuveld aan het hoofd van zijn dappere soldaten van het tiende regiment grenadiers van Savoye. Tijdens hard nekkige gevechten hebben jacht vliegtuigen een vliegtuig van het type Hurricane neergehaald. De vijand deed een luchtaanval op Asmara. Er valt een tiental dooden en gewonden te betreuren en woon wijken leden schade. Tijdens een hevig gevecht dat zich afspeelde in den nacht van 28 op 29 Maart in het centrale bekken van de Mid- dellandsche zee heben wij drie kruisers van gemiddelde ton nage en twee torpedojagers verloren. Talrijke opvarenden zijn gered. Den vijand werden verliezen toegebracht, welke nog niet zijn vastgesteld, maar die stellig ernstig zijn. Een groote Engelsche kruiser heeft midscheeps een voltreffer van het zwaarste kaliber gekregen en is gezonken. Twee andere eenheden werden zwaar ge troffen. Een van onze duikboo- ten onder 'bevel van den cor- vettenkapitein Manlio Petroni heeft in den Atlantischen oceaan een vijandelijk schip van gemiddelde tonnage tot zinken gebracht. Meer dan duizend Italiaan sche zeelui opgepikt. Lissabon, 31 Maart (Stefani). Volgens offieieele berichten uit Engelsche bron zijn meer dan dui zend Italiaansche zeelui, die hebben deelgenomen aan den slag in het oostelijk deel van de Middelland- sche zee, tot dusver opgepikt en naar Alexandrië en Pyraeus over gebracht. Engelsche bewegingsvrij heid beler.-merd. Lissabon, 31 Maart (Stefani).. Officieus wordt uit Landen gemeld, dat de onvoldoende verbindingen na de actie tegen Keren aan het Engelsche opperbevel beletten snel le verkenningsacties te onder nemen. Italiaansche loochening. Rome, 31 Maart (Stefani) Het Italiaansche ministerie van marine, dat de waarheid nimmer verbergt, loochent categorisch, dat de lichte kruiser Ba.ndanera tot zinken is gebracht. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij deelt mede, dat zeer bin nenkort zal worden overgegaan tot de uitreiking van melkkaarten en cacaokaarten. Op nader door de plaatselijke dis tributiediensten aan te geven tijd stippen zullen op vertoon van de distributiestamkaarten genoemde kaarten worden uitgereikt en wel: a. Aan een kind, dat na 1 April 1937 geboren is: vier melk kaarten en n cacaokaart; b. Aan een kind, dat na 1 April 1927 maar vóór 2 April 1937 geboren is: twee melkkaar ten en n cacaokaart; c. Aan personen, die vóór 2 April 1927 geboren zijn: een melk- kaart. De onder c genoemde groep van houders van distributiestamkaarten komt dus niet in aanmerking voor cacaokaaren. Met nadruk wordt de aandacht van melkveehouders op het volgende gevstigd: Aangezien het waarschijnlijk is, dat de aan melkveehouders en hun gezinnen, alsmede de aan het bij hen inwonend personeel uitereikte melkkaarten te zijner tijd wederom zullen moeten worden ingeleverd, zullen de aan deze groep van per sonen uitgereikte kaarten in o n- geschonden toestand zorg vuldig bewaard dienen te worden. De nadere regeling zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Over de eventueele distributie van melk en cacao zullen t. z. t. na dere mededeelingen volgen. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e bl. DE ZONE VAPf DIREDAOEA. Volgens de laatste Italiaansche weermachtsberichten hebben de Italianen Diredawa (Diredaoea) ontruimd, dtt is reeds de tweede stad die de Italianen prijs geven. Dit gebeurde echter om strategische redenen: ten eerste om de steden te behoeden voor hevige luchtaanvallen en om deze steden te besparen voor de Inlandsche bevolking; ten tweede om betere stel lingen in de omgeving te kunnen betrekken, de Italianen trekken zich terug langs de rivier de Awasj (Hawash) en betrekken ten Westen van Diredaoea nieuwe stellingen. Op de kaart zijn met zwarte pijltjes aangegeven op welke wijze de Britten den spoorweg hebben bereikt; dit geschiedde nadat zij versterkingen uit Britseh-Somaliland hadden gekregen, van uit Dzjidzjiga begon de opmarsch naar Harrar dat Lntusschen reeds ontruimd was, door de ontruiming van Diredaoea controleeren de Britten thans een klein gedeelte van den Addis-AbebaDzjiboeti spoorweg.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1