BEVORDERING LEERLINGEN AMBACHTSSCHOOL. AKKERTJE KIJKEN is KOOPENbuCLOECK STAD EN OMGEVING Lusteloos Het Witte Kruis. BUITENL Droomen die vervlogen. TWEEDE BLAD. TWEEDE J Uitreiking van de diploma's. De traditie getrouw vond op 31 Maart de bevordering der leerlingen van de ambachtsschool plaats in een bijeenkomst van directeur, leeraren en leerlingen. Door den directeur, den heer Ar- noldus, werden de leerlingen toege sproken en allereerst gefeliciteerd met hun bevordering. Echter werd hun erop gewezen dat zij het onder wijs in de hoogere klasse alleen dan met vrucht zullen kunnen volgen wanneer zij zich met volle overgave en den noodigen ernst aan hun werk blijven geven. Verschillende leerlingen hadden een persoonlijk woordje van den directeur in ont vangst te nemen en de ernstig uit gesproken vermaningen zullen zeker niet nalaten de betrokkenen tot grootere krachtsinspanning op te wekken. Nadat het nieuwe schoolreglement aan de leerlingen was voorgelezen, werden hun de rapporten overhan digd. Bevorderingen van de le naar de 2e klasse. Smeden en bankwerkers: A. E. Behrend, J. Bekker, A. Berlijn, C. Blankendaal, W. C. v. Bodegraven, J. Boerlage, E. Bos, T. Bruntink, W. Buizer, C. Burgering, J. Dekker, J. v. Dijk, J. J. Erkamp, G. Gul, J. Th. Haasbroek, W. Halff, E. Hoebe, J. Holties, C. Houten, J. Moorman, B. Pieters, C. J. v. d. Steen, A. Hofland, H. A. J. Biemans, M. G. Huiberts, L. de Jong, W. J. Kaal, A. F. M. Kloet (voorw,), Th. J. Koomen, P. J. Kor- ver, P. Kossen, C. A. v. Kuppeveld, C. Laan, J. Langedijk, H. J. Lansen, J. Lemarchand, 'A. C. v. d. Linden, H. Maasland, F. Spangenberg, W. Botman, H. J. Tromp, P. Mors, A. M. de Munnik, Th. J. de Munnik, G. J. Netten, J. A. Nuü, W. H. Paulisse. H. D. Pieper, A. J. C. Pool, R. Prins, A H. de Raadt, K. Schimmel, W. Siekman, H. Stikvoort, W. v. 't Veen, J, L. Visser, Th. L. de Vlieger, J. L. Vredenburg, R. v. d. Werf, H. Zee man, D. Wobbema, A. B. de Kloe, J. Ivangh. Niet bevorderd 20 leerlingen. Motor- en rijwielherstellers: H. Bakker, C. J. Beentjes, J. Bierste ker, J. G. Brouwer, J. Bruijnes, J. Bijvoet, C. Dekker, J. Fey, W. S. Glorie, D. de Groot, A. ten Haaf, H. A. Hakkaart, J. Hellingman, E. G. v. d. Horst, J. Klaver, P. J. Kok, C. Ko ning, F. J. Korver, C. Schot, J. N. Laarkamp, C. van Langen, N. Mad der, E. S. Meinsma, P. Meurs, F. D. J. Noom, L. Oldenburger, H. H. Peeters, W. Rol, C. W. Schuit, D. Spek, W. Stoop, P. van Twuijver, J. Vader, D. M. de Vries, J. de Vries, C. Klaver. Niet bevorderd 16 leerlingen. Electriciens: L. Borjeson, A. IJ. de Bruijn, J. J. v. Dijk, M. Gomes, H. J. de Jong, H. J. Kaper, C. Kramer, C. M. Lambrechts, J. L. de Leeuw, P. F. Leeuw, C. Marees, E. v. Medenbach de Rooij, E. H. Prins, W. de Rover, F. X. Schoen, N. J. v. d. Steen, Ph. J. Stöve, J. Tjeertes, D. Veerman,. H. Volbeda, M. J. Houtkooper, Th. Klok. Niet bevorderd 15 leerlingen. Timmerlieden: J. H.Beers, C. Blaauboer, C. A. Bomrnezij, Th. Buis, J. J. v. Diepen, G. Gij zen, J. W. Haazelager, C. Kemper, N. Kops, J. M. v. d. Lee, B. v. d. Maat, G. J. v. d. Mey, G. Schram, G. Mink, B. de Jong, H. E. Wijker, W. Mol, C. van Lunteren, J. Naastepad, S. J. Noom, J. Pannekeet, J. Pepping, N. Pot- veer, C. Roobeek, D. Schoon, J Smit, W. Verhagen, J. C. Vink, N. A. J. Visser, J. Visser, C. de Waard, P. Wester, H. J. Westerman, T. P. Wildeboer, J. Th. Winder, P. Zonne veld, P. G. de Boer, G. Kingma. Niet bevorderd 9 leerlingen. Metselaars: P. J. Bleeker,' A. F. Dingerdis, J. A. de Nijs, L. Smit, P. J. Overtoom. Niet bevorderd 2 leerlingen. Meubelmakers: D. Bart, P. J. Boots, S. Borst, J. A. Buter, Th. J. Kunst, J. F. Laas, J. de Vries. Niet bevorderd 4 leerlingen. Schilders: F. A. Alleman, A. Fi scher, H. de Goede, J. de Goede, W. J. Groen, J. K. Laan, P. W. Ronken (•voorw.), J. D. A. Sik (voorw.), J. Wester, K. W. Renses, J. v. d. Hoek, P. G. Jutte, M. Visser, H. Louwe. Niet bevorderd 1 leerling. Kleermakers: A. Bellekom, A. v. d. Berg, J. Brinkman, C. Griffioen, M. P. Klomp, J. Kramer, S, J. Kra mer, F. A. Kroon, C. M. M. v. d. Peet, J. Stam, E. M. Wiese, M. M. C. Wiese, R. Heertjes, D. Steur. Niet bevorderd 4 leerlingen. AVONDVAKCURSUSSEN. Bevorderingen van de le naar de 2e klasse. Kleer- en mantelmakers: C. M. Himmelreich, E. M. P. Klomp, T. Klomp, A. W. Peek, T. Volger, H. S. .ehnes, J. C. Bieman. Niet bevorderd 1 leerling. Behangers en stoffeerders: C. P Ven^ik. Niet bevorderd 1 leerling. Schoenmakers: P. E. Rijstman, G v. d. Vlugt, G. J. Waardijk. Bakkers: W. P. Berkhout, C. Den- neman, J. Hidding, G. A. Hoed, D. A. Hoep, M. Kaal, C. Veel, G. J. Wassenaar, C. Jonker. Niet bevorderd 6 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse. Kleer- en mantelmakers: M. A. M. Bakker, M. E. de Boer, T. de Boor der, C. M. Th. Hazes, C. Kaandorp, C. M. Veken. Behangers en stoffeerders: A. J. Bakker, P. Th. J. Loos, J. A. L. Ved- der. Schoenmakers: J. L. R. v. Roon, R. P. J. Stam, C. v. Urk. C. J. Con stant. Bakkers: G. P. Bongers, O. Boots- ma, J. Bruinenberg, A. P. Groen, V. V. Kossen, E. A. A. v. Maastrigt, J. Pronk, P. W. Veel. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse. Kleer- en mantelmakers: C. M. Admiraal, B. Bakker, A. Broek, M. J. Hermes, M. V. M. Leijen, A Mooy, J. M. den Nijs, T. Slooten, L. J. Stoop, M. W. Wortel. Behangers en stoffeerders: Th. N. Brouwer, J. H. Kollmer, J. P. F. Reuzenaar. Schoenmakers: A. N. Boerma, P. G. S. v. Kessel, J. Liefting. Niet bevorderd 1 leerling. Bakkers: C. Barsingerhorn, P. Jansma,, J. Kuitwaard, C. Vreeken. Niet bevorderd 1 leerling. GEZELLENCURSUSSEN. Van de le naar de 2e klasse. Kleer- en mantelmakers: A. M. Bakker, N. A. Klomp, J. Verhoeve, P. Vries, C. Vrouwe. Niet bevorderd 2 leerlingen. Schilders: A. W. Jepsch, J. F. Heinzberger, A. E. W. J. v. Aanholt. M. P. Groen. Niet bevorderd 6 leerlingen. Schoenmakers: N. J. Mannes. Electriciens: M. Beinema, H. Hammelburg, C. Sint. UITREIKING DIPLOMA'S. In aanwezigheid van een vijftal bestuursleden, waaronder de nieuw benoemde voorzitter baron Tuyi van Serooskerken werd des na middags een bijeenkomst gehouden met de leerlingen van de hoogste klassen, teneinde de behaalde diplo ma's voor het volbrengen van den tweejarigen cursus aan de leerlin gen uit te reiken. De voorzitter herdacht allereerst in eenige gevoelvolle woorden den overleden voorzitter ir. Bosscher welke woorden door alle aanwe zigen staande werden aangehoord. Vervolgens merkte spreker op, dat directeur en leeraren eigenlijk een bij zonderen en verantwoordelij ken werkkring bezitten, waarbij zij telkens ehc jaar de gelegenheid heb ben zichzelf te corrigeeren. Onge twijfeld hebben de leeraren dit jaar onder zeer moeilijke omstandighe den hun lessen moeten geven en het schoolbestuur spreekt gaarne "haar erkentelijkheid uit voor den arbeid die door directeur en leeraren werd verricht. Zich daarna tot de leerlingen wen dende, zeide spreker, dat zij thans een tijdperk van hun leven hebben afgesloten en zullen moeten trach ten met de verworven kennis een plaats in de maatschappij te verove ren. Behalve dat hiervoor in de eer ste plaats een behoorlijke vakkennis wordt vereischt, is het noodig dat het werk met liefde wordt verricht. Spr. wenschte de leerlingen geluk met het behaalde diploma en sprak de hoop uit dat zij van de verkre gen kennis een goed gebruik zullen weten te maken. Hierna gaf hij het woord aan den directeur om tot het uitreiken van de diploma's en prij zen'over te gaan. AMBACHTSSCHOOL. Gediplomeerd werden de volgende leerlingen: Afdeeling smeden en bankwerken: H. Adams, A. Baars, C. N. Baars, A. Balder, L. M. v. d. Berg, J. J. Best, A. Booij, J. Brinkman, J. G. Brons- hoff, W. Brouwer, P. N. Bruin, P. J. J. Burger, A. Buurmeijer, Ch. Cap- pon, N. Commandeur, Th. Groefsema J. B. Harms, C. F. Hazeveld, H. A. Holst, J. F. le Blanch, Th. W. v. d. Helm, D. Hoekstra, J. A. J. v. d. Horst, A. de Jong, K. Kasten, J. G. Klaver, C. Komen, J. J. Koutstaal, N. H. Laan, Chr. Langedijk, A. Leegwater, C. J. P. v. Meerlant, H. v d. Meulen, J. Molenaar, W. Os kam, L. Swakman, J. G. Wietfes, N. A. M. Kloet, J. K. G. Lödel, C. Rijs wijk, D. Schaddenhorst, J. Slot, J. R. Untied, M. Visser, R. D. Visser, W. Visser, J. de Vries, C. W. Waterdrin ker, I. Wortel, J. Petie, H. J. Ooster- hoff. Niet gediplomeerd 14 leerlingen. De leerlingen Ch. Cappon en L. Swakman ontvingen een len prijs en de leerlingen P. J. J. Burger, N Commandeur, J. G. Klaver en N. A M.,Kloet een 2en prijs. Afdeeling auto-, motor- en rijwiel techniek: J. J. v. d. Aakster, J. N Blokker, S. C. Brink, H. Dekker, J P. Doeschot, N. W. Duits, H. R. Hau lo, H. J. Hoenselaar, J. M. G. Hooge- boom, G. J. Kamp, P. J. v d. Maat, A. J. Mazereeuw, H. J. Meijer, K. Middelbeek, H. Ófman, G. A. Pauw, P. G. Schot, J. C. H. Smit, H. Vries man Jbz., P. J. Water. Niet gediplomeerd 8 leerlingen. De leerling A. J. Mazereeuw ont ving een len prijs en de leerling H. J. Hoenselaar een 2en prijs. Afdeeling electrotechniek: K. P. J. Akkerman, A. J. v. Beers, G. Borst, IJ. Boschman, L. Breek, J. P. Dek ker, J. R. B. Goutier, W. Haasbroek, J. Hart, H. ten Hoeve, K. ter Hof stede, W. Hoogeboom, R. Hopman, H. W. Kaagman, D. N. W. v. Kuilen burg, A. Kunst, D. Lührs, E. Moes, C v. d. Pol, J. Smorenburg, H. Speur, G. M. Steenis, A. N. Stube- nitsky, J. Vinke, S. de Vries, K. Wit ziers, H. IJpma, J. C. v. Beveren. Niet gediplomeerd 3 leerlingen. De leerling H. W. Kaagman ont ving een len prijs en de leerling W. Hoogeboom een 2en prijs. Afdeeling timmeren: R. Agricola, P. Altman, S. de Beurs, N. Boeket J. C. Buissink, A. Caton, K. Dekker, G Doekes, Th. Druijven, A. A. v. d. Hoven, J. Kater, W. Kolk, F. J. van Leeuwen, N. Wolven, W. J. de Leeuw, G. Kooij, J. A. Kuijs, W Nap, P. de Nijs, H. Otto, W. C. Pep ping, A. J. de Reus, B. Slot, J. van Steeg, C. L. Tamis, R. Waalewijn, C. Wortel, W. Zonneveld, Ph. Zwart. Niet gediplomeerd 11 leerlingen. De leerling W. J. de Leeuw ont ving een len prijs en de leerlingen 8. de Beurs en B. Slot een 2en prijs. Afdeeling metselen: P. J. v. d. Himst, J. Kuitwaard, N. Molenaar, J. de Moor, J. G. Nanne, T. Nierop, 3. Peperkamp, G. Spaans, G. P Stam, A. Wormsbecher. Niet gediplomeerd 2 leerlingen. De leerling N. Molenaar ontving een len prijs en de leerlingen P. J. v. d. Himst en G. Spaans een 2en prijs. Afdeeling meubelmaken: W. M. Bruinenberg, A. Th. v. Elburg, IJ G. de Jong, G. Nagel, W. F. Nie- man. De leerlingen W. M. Bruinenberg en G. Nagel onvingen een prijs. Afdeeling schilderen: C. J. Bras ser, J. M. Brasser, C. Bol, W. Gilles, F. Groothuizen, J. Kunst, F. P. Lan sen, J. N. Molenaar, P. A. Smit, N. Zijp- Niet gediplomeerd 2 leerlingen. De leerling J. Kunst ontving een prijs. Afdeeling kleermaken: E. Bak, J. C M. v. Bodegraven, S. A. J. Boer- mans, Th. A. Kooger, T. Ploeger, D. Ruig. Niet gediplomeerd 4 leerlingen. AVONDVAKCURSUSSEN. Afdeeling kleer- en mantelmaken: J. v. Dijk, M. M. v. d. Haagen, G. Struijs, E. v. Til, A. C. Verbeek, A. Vrouwe. De leerlingen J. van Dijk en E. van Til onvingen een prijs. Afdeeling behangen en stoffeeren: J. Burgert, W. J. de Groot, B. J. Pa ping, H. Tiemstra, J. A. Vedder. De leerling H. Tiemstra ontving een prijs. Afdeeling schoenmaken: J. M. Ton en C. P. Trompert. De leerling J. M. Ton ontving een prijs. Afdeeling brood- en banketbak ken: A. Boot. GEZELLENCURSUSSEN. Afdeeling kleer- en mantelmaken: M. Blom, P. N. Boermans, E. C. Kieft, C. Wilbrink, W. Alleman. Niet gediplomeerd 1 leerling. De leerling M. Blom ontving een prijs. Afdeeling schilderen: S. Koster, W. E. Sander, A. J. Brasser. De directeur wenschte de leerlin gen vervolgens namens de leeraren hartelijk geluk met het behaalde di ploma en de prijzen. Hij wees de leerlingen op de noodzakelijkheid om op de verkregen kennis voort te bouwen, zoowel in de praktijk als door het bezoeken van de gemeen telijke avondschool voor nijverheids onderwijs. Geef oogen en-ooren goed den kost, er zal nog veel in de prak tijk voorkomen wat niet op de school is geleerd. Vervolgens vroeg en verkreeg de leerling Ypma het woord. Hij ge waagde in een keurig uitgesproken rede van de groote waardeering voor den leeraar Joh. Overtoom, die met ingang van 1 April de school met pensioen gaat verlaten. Vooral de omstandigheid dat de heer Over toom onafgebroken de verbandka- mer heeft verzorgd en menigen leer ling de eerste hulp bij een verwon ding heeft verleend, geeft hem aan spraak op den dank van alle leer lingen en daarom bood hij hem na mens de gezamenlijke leerlingen van de school een tweetal gemakke lijke stoelen en een fraaie bloemen mand aan. Nadat de heer Overtoom de leer lingen hartelijk had bedankt voor deze bijzondere verrassing, werd de bijeenkomst gesloten. ruggegiaat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME, Een bloeiende afdeeling. De gisteravond in-het café Central gehouden algemeene vergadering van de afd. Alkmaar van het Witte Kruis was, als naar gewoonte, schaarsch bezocht. Voorzitter was de heer D. G. M a r g a d a n t, die, ondanks het moeilijke jaar 1940, tot zijn genoegen kon vaststellen, dat het de afd. niet slecht was gegaan. Hij betreurde het verlies van een paar leden door den oorlog en memoreerde het overlijden van mej. Scalé, van Huisverzorging, wier vele werk spr. ten zeerste waardeerde. Staande werden door de vergade ring de dooden herdacht. Voortgaande, bracht de voorzitter hulde aan het personeel der afdee ling voor het in 1940 weer met ij vei' sn voortvarendheid verrichte werk. Nadat de notulen waren goedge keurd, las de secretaris, de heer mr. G. A. d e L a n g e, het 51e jaarverslag. Het jaarverslag ving aan met een uiting van dankbaarheid over het feit, dat „onze goede stad" is ge spaard gebleven voor de verschrik kingen van den oorlog; dat het per soneel der afd., voorzoover voor den dienst opgeroepen, behouden terug keerde en dat de afd. haar instellin gen en bezittingen ongerept moch bewaren. Twee leden der afd., de heeren J. Commandeur en M. N. Dekker, die in de rampzalige Mei dagen hun leven lieten voor het va derland, werden herdacht. Hoewel in 1941 (op 13 Febr. j.l.) overleden wordt in dit jaarverslag ook dank baar mej. Scalé herdacht voor haar groote belangstelling voor het werk der afdeeling. In den loop van het jaar (in Juni) bedankte de heer Beemster als be stuurslid wegens zijn militairen dienstplicht. In het verslag wera hem dank gebracht voor wat hij vooi de afd. deed. In deze vacature werd benoemd mevr. PrinsVlessing, Gememoreerd werd het overlijden op 15 Febr. van den heer H. W. Frese, eerelid en oud-bestuurslid der afd., alsmede dat van baron Röell, eere-voorzitter van de Noordholl. vereen. Het Witte Kruis, aan wien de afd. veel dank verschuldigd is. M a g a z ij n. Voortgegaan werd met het aankoopen van materialen, waarvan schaarsch te kon worden ge vreesd. In het algemeen kon dat nog voor „oude" prijzen geschieden. Er werd voor aankoop f 998,50 uitge geven (v.j. 1087,70) en voor onder houd 257,78 (v.j. 228,40). Het aantal aanvragen voor verple- gingsartikelen bedroe"- 2257 (v.j. 2275) voor 4851 (v.j. 34 .J) stuks. Dank zij de goede zorgen, aan hel materiaal besteed, verkeert alles in uitstekenden staat. Aan ontsmet- tings- en reinigingskosten werd f 1014,50 besteed (v.j. 1132,37). IJsverbru ik. Aan 85 perso ncn (v.j. 101) werden 358 porties ijs verstrekt (v.j. 454) tot een bedrag van 45,35 (v.j. f 54,60). Uitzending. De aanvragen om opname in een herstellingsoord bleven beneden het normale. Met steun der afd. werden twee vrouwe lijke patiënten uitgezonden. De kos ten der verpleging, die 112 dagen duurde, waren voor de afd. 13,50. Ledental. Het ledental steeg in 1940 van 6012 tot 6075. Financiën. De contributies beliepen 10.529,45 (v.j. 10.478,70) Van de gem. Oudorp werd 50 sub sidie ontvangen. Aan de vereenigin gen Huisverzorging, Zuigelingebe scherming en Bestrijding t.b.c. werd resp. 400, 100 en 300 uitge keerd. De winst- en verliesrekening sluit met een batig saldo van f 3217,36, dat geheel besteed werd vcor afschrijving op het gebouw, de materialen, enz. De speldjesdag bracht 480,18 op. Uitvoerig wordt in het verslag in herinnering gebracht al w a t d e afd. deed in de oorlogs dagen, hoe zij allerwege hulp verleende en hoe zij een noodzieken huis inrichtte op de eerste verdie ning van het magazijn. Hulde wordt gebracht aan de voortvarendheid er. toewijding van het gansche toen be chikbare personeel, in 't bijzonder den heer Vóórhaar, door wiens werk aan den goeden naam van het Witte Kruis nieuwe luister werd bijge bracht. Badhuis. Het aantal baden be droeg totaal 20.574 (v.j. 18293 en het jaar daarvoor 16275). De winst- en verliesrekening geeft een nadeelig saldo van f 665,15 (v.j. 891,89 en in 1938 1431,84), hetwelk door de afd. wordt gedragen. Voor het eerst sinds 1932 klom het aantal bader, weer tot boven 20.000. Aan de echtgenoote van den bad meester, die op medisch advies in Mei haar werkzaamheden moest neerleggen, wordt dank gebracht voor haar vele goede diensten aan het badhuis. Huisverzorging. Het ver slag van de commissie voor huisver zorging sprak van hulp aan 192 ge zinnen (v.j. 235), verdeeld als volgt prot. 74, r.k. 94, gemengd geloof 3, isr. 1 en tot geen kerkgenootscipRi: behoorend 20. Aan de verzorgsters werd uitbetaald 2727,20 (v.j. f 2815,31). Er was een batig saldc van 451,35 inclusief opbrengst der gehouden collecte ad f 286,59. In de vacature-mevr. Goettsch was tot be stuurslid gekozen mevr. Kuiper leuvelink. Aan den cursus voor huiselijke ziekenverpleging namen 55 dames deel. Zuigelingenbescher- m i n g. Het jaarverslag dezer doch ter-instelling gaf als nieuw inge schreven kinderen een aantal .van 406 op. Het bureau hield 100 zittin gen, er -werden 5189 consulten gege ven en 2330 huisbezoeken afgelegd. De twee moedercursussen hadden samen 41 deelneemsters. De voorzitter sprak bij zijn woord van dank aan den secretaris zijn verheuging uit over den bloeien- den toestand der afd., die uit het jaarverslag bleek. Het jaarverslag werd hierop zon der verdere bespreking vastgesteld waarop de heer mr. de Lange rekening en verantwoording deed van zijn beheer als penningmeester De balans sloot met een bedrag van 1 41772,49. Ook deze stukken werden goedgekeurd, waartoe door de com missie tot nazien der rekening werd geadviseerd bij monde van den heer A. N o u w e n. Namens de commissie van beheer over het magazijn bracht dr. L o u r e n s verslag uit. Vreugde werd uitgesproken over den behouden terugkeer van den beambte, den beer Schrasser, uit den oorlog. Lof werd gebracht aan den heer Voor haar als chef van het magazijn. Ge- -onstateerd werd, dat het magazijn in alle opzichten goed voorzien mag heeten. Aan de uitbreiding van de materialen werd weer zóóveel moge lijk gewerkt. Alles verkeert in uit stekenden toestand. De handwagens voor het brengen en halen der arti kelen voldoen zeer goed. Ook dit verslag werd goedgekeurd waarbij de voorzitter de hoop uitsprak, dat voortgegaan zal kun nen worden met de vervanging van materialen door idem van zillmeta. Door den heer Vóórhaar werd verslag uitgebracht van de 83e alg vergadering van Het Witte Kruis. Rondvraag. De voorzitter bracht hierbij naar voren de vacature in het hoofd bestuur, ontstaan door het overlijden van den heer dr. Stieler. Spr wenschte wel, dat de afd. Alkmaai als grootste afdeeling, een lid zou kunnen aanwijzen voor het hoofdbe stuur. De vergadering ging hiermee ac eoord en liet het stellen van een candidaat over aan het bestuur. De heer P.^d e B o e r bracht lof en dank aan de afdeeling voor het zoo goed voorziene magazijn, dat, zoo als spr. uit ervaring meedeelde, heei wat beter was dan dat aan den Lan. gendiik en in Wieringerwaard. Een korte bespreking werd ge voerd, waaruit bleek, dat de leden die gaan verhuizen naar een nabu rige gemeente, lid mogen blijver, van de afd. Alkmaar, indien zij zulks wenschen. Er zullen nimmer bezwaren worden gemaakt, als zoo'n lid overgaat naar de afd. in de nieu we woonplaats, evenmin als pressie zal worden uitgeoefend om bij Alk maar te blijven aangesloten. Hierop volgde sluiting. VERTROKKEN PERSONEN. A. H. Brans, Rem., contr. CCCD, van Oudegracht 171, naar Medem- blik. C. van Opstal, N.H., kantoor bediende, van Nic. Beetskade 18. naar Oudorp. J. de Jager, D.G., zonder beroep, van Westerweg 344. naar Hoogeveen. G. C. Keijzer, R.K., hulp in de huish., Geest 17, naar Schoorl. P. Beeldman, N.H., serg. adm. N.I. leger, van Noorder kade 43, naar Bergen. M. Ulrich. N.H., ass. machinist ter koopvaardij, van Gashouderstraal 9, naar Hengelo. A. C. de Jong, R.K., kapster, Nieuwpoortslaan 34, naar Witten berg. D. J. A. Klemkerk, N.H., vischhandelaar, en gezin, van Kool tuin 15, naar Borgen. E. Lansen Bieman, geen, z.b., van Ingeland straat 13, naar Edam. H. J. Rits R.K:', dienstbode, van Snaarmanslaan 115, naar Heiloo. H. B. M. Kemp. R.K., kapster, van Kraanbuurt 8. naar Ede. H. J. LiekelesOebles, N.H. hulp in de huish., van Ridder straat 17a, naar Bloemendaal. A. M. Bouwman, geen, van Houttil 34. naar Wisch. H. Huberts, geen, chauffeur, en gezin, van Prins Hen drikstraat 38, naar Amsterdam. M. C. Bouwman, geen, z.b., van Houttil 34, naar Wisch. H. J. Rozeboom, Ger.K., betonwerker, van Zeglis 17 naar 's-Gravenhage. C. Groot huizen, R.K., dienstbode, van Wil- helminalaan 11, naar Hilversum. L. H. J. Etmans, R.K., confectie- fabrikant, van Dr. Schaeomanplein 12, naar Amsterdam. H. Schoon hoven,' N.H., horlogemaker, van Fnidsen 111," naar Hilversum. B. C. M. Nijpals. R.K., manufacturier. van Laat 151, n?ar den Helder A Torenvlied, geen, zonder beroep, van Stationstr. 70, naar Heerhugowaard G. E. Groenland, R.K., verpleeg ster, van van Everdingenstraat 18 naar Utrecht. DE ALRMAARSCHE COURANT 'S het EENIGE DAGBLAD met eer EIGEN STADSK AR A KTER. Dat is de GROOTSTE WAARDF voor den adverteerder! Tel. 3320. Men schrijft ons uit Heerhugo waard: In de negentiger jaren werd de oehuizing tegenover het station aan den Basserweg, die toen nog het ouderwetsche boerderijmodel had, bewoond door den heer Swager. Deze was een vooruitstrevend man, die verder zag dan velen van zijn plaatsgenooten. Op zijn initiatief werd het z.g. Swagerslijntje gesticht, die de laadplaats Broekhorn ver bond met de spoorlijn Alkmaar Den Helder, waardoor verkregen werd, dat directe verbinding water spoor verkregen werd. Na een korten tijd van bloei zakte echter de veiling ineen. Op den duur zouden zich slechts de veiling te 3roek op Langendijk en die te Noordscharwoude handhaven. Een vervlogen droom. In den driehoek, die gelegen is lusschen het genoemde lijntje, dat thans echter verdwenen is uitge zonderd een groep meidoorns, die nog olijk geeft, dat daar eens iets anders was dgn grasland de eveneens ge noemde spoorlijn en het stuk Basser weg, tusschen spoorlijn en ringvaart, werd eveneens, mede op initiatief ven den heer Swager, een kaas- fabriek gebouwd. Het punt was schitterend. Da fabriek was gelegen vlak bij de laadplaats station Heer- nugowaard, tevens op geen 100 M. afstand van den loswal van de ring vaart verwijderd. E'dochToen de fabriek ge bouwd werd, waren de verkeers- tnogelijkheden niet als thans. Een groote groep boeren, op wier mede werking gerekend was, scheidde zich af, daar zij meenden, dat een fa briek op een meer Centraal punt der gemeente beter op haar plaats was. Vita Nova ontstond. Beide fabrieken zijn thans ver dwenen. Bij den aanleg van de spoorlijn AlkmaarHoorn, eveneens in de negentiger jaren, werd hij de halte Middenweg een laadsteiger gebouwd. Lange jaren zag men daarop de goederen en melkbussen staan, die werden in- en uitgeladen. Bij den toen juist opkomenden tuinbouw droomden sommigen, dat op dit punt eens een veiling zou ontstaan, die het grootste gedeelte van de tuinbouwproducten der ge meente tot zich zou trekken. Een vaarplan voor den polder werd uit gewerkt. Het kwam echter nooit tot voltooiing. De altijd voortgaande tijd achterhaalde ook deze plannen. Nog niet zoo heel lang geleden werd ook deze laadplaats gesloopt. Hoewel vlakbij de.halte de nieuwe fabriek Excelsior werd gebouwd, achterhaalde de motortractie het vervoer der spoorwegen. Kaas en producten van Excelsior werden niet in spoorwagens vervoerd. De kolen voor de fabriek benoodigd, ■verden niet vlak Dij uitgeladen, doch worden nog altijd met auto's gehaald van het station Heerhugowaard. We wisten dat juist in verband met neze kolengeschiedenis al eenige jaren plannen bestonden, die om verschillende technische redenen niet tot hitvoering zijn gekomen, doch die Ihans door den druk der tijden hun erwerkelijking nebben gevonden. De kolenauto's voorheen en thans de wagens opgeladen met zakken eierkolen, briketten en steenkool zullen spoedig tot het verleden be- ïooren. We danken dit hoofdzakelijk aan het initiatief der gezamenlijke kolenhandelaars, die reeds bij het fbreken van den laadsteiger aan de halte bijeengekomen zijn en aan de spoorwegen een acres hebben gericht om tot zoodanige uitbreiding van de osplaats aan het station Heerhugo waard te komen, dat het lossen daar vergemakkelijkt zou worden. Toen de tractors opgang maakten, werd opnieuw geadresseerd en ver zocht 1 de nieu w-ontworpen laad plaats zoodanig in te richten dat een daarop gereden wagen, op een op een vervoer van 15 tot 20 ton bere kenden aanhangwagen gereden zou kunnen worden. Hoewel dit een geheel nieuw ex periment is, waren de spoorwegen tot medewerking bereid, daar er toch belangrijke vergravingen bij het .tation plaats vonden. Ook het polderbestuur had na be- Z'chtiging der nieuw ontworpen con structie van den aanhangwagen, speciaal vervaardigd om beschadi ging der wegen en bruggen te voor komen, geen bezwaren meer. Gevolg van deze samenwerking is, dat we- binnen niet te langen tijd, gezeten voor onze ramen, de spoor wagens met kolen, heel netjes staande, op den grooten aanhangwagen, die Vrijdagmiddag is afgeleverd en reeds Zondag vele kijkers naar het station bracht, den Middenweg langs zullen zien rijden. Dinsdagmorgen ongeveer 11 uur was het station Heerhugowaard ten derden male getuige van een ver filming. Ditmaal niet van een moord- ilm of een evacuatieopname, doch van een journaalfiim, die zeker van wege deze wel zeer nieuwe manier van grootvervoer die zij zal weer geven, in alle bioscopen, de volle aandacht zal opeischen. Het bezoek van i aan Itali Hartelijke verwe artikelei Rome, 31 Maart (D.ï legenheid van het Matsoeoka is de stad f< sierd. Ontelbare vlaggi het beeld van de stad meinsche dagbladen w lijke verwelkomingsar den Japanschen minisl tenlandsch ezaken. I d'Italia schrijft, dat d< door de Romeinsche bi hartelijkheid zal bewij lange vriendschap. He het Oosten staan in eei lieven en dood, waari eenen kant wordt gestr instandhouding van ee: berustende hegemonie anderen kant om een r- nieuwe orde. In deze w< Groot-Britannië de w opgedrongen, hebben en Berlijn een standpun tegen het privilege van mogendheden. De aanw Matsoeoka biedt den w de krachten, die van schen oceaan tot den SI aan het werk zijn, de 1 zullen bedwingen en orde zullen oprichten. De aankomst va te Rome. Rome, '31 Maart. (D.I pansche minister van bi zaken, Matsoeoka, is va streeks 19.00 uur in R komen. De Japansche g het station Ostiense r ontvangen. Ter begroeti de stationshal, die rijk m sche en Italiaansche v! sierd was, o.a. aanwezig: sche minister van bi zaken, graaf Ciano, ali woordiger van den Due andere autoriteiten. Onder de ldanken van sche volkslied inspecteer ka de voor het station eerecompagnie. Een dui menigte begroette den gast met eindeloos gejuii De Japansche gast be. gezelschap van minister naar villa Madama. In d den vond zal Matsoeoka digers der buitenlandschi vangen. In de Japansche zal vervolgens in intieme een dinér worden aangel Besprekigen van met Mussolini. Rome, 31 Maart. (D.N.: spiekingen van Matsoeol Duce en graaf Ciano beg gen in den loop van de Matsoeoka wordt moi door den koning-keizer ■ontvangen. Ter eere van zal deze in het Quirinaa cieel dejeuner geven. Een boodschap ti Rome, 1 April. (D. N. pansche minister van bui; zaken heeft na zijn aa Rome een boodschap tot h sche volk gericht, waarin de nauwe en hartelijke be die van oudsher tusschen Japan bestaan hebben, driemogendheden verdrag, boodschap, hebben wij Ja Italianen, samen met de onze uiterste krachten l gesteld om ons gemeen doel te bereiken, namelijli venden vrede door het scl een nieuwe wereldorde oj van gerechtigheid en r< heid. Dit is sedert -unheug het ideaal van het Japan geweest en het was ook heerschende gedachte bij c f yan het Japansche imperii interview met de pers Matsoeoka o.a., dat hij zich weer naar Eerlijn zal bege hij vermoedelijk den Fühi Ribbentrop opnieuw zal i Het verdere programma w; vastgesteld. Op de vraag, naar Washington zou 'g woordde Matsoeoka, dat h een bezoek aan Washir brengen, doch dat zijn tij. toeliet. EEN BALLONRECO Moskou, 31 Maart. (Tass tot 30 Maart heeft Zinovji van Aerologisch Observati Ussr, een vlucht van wei duur volbracht met de ba! 80" mei een inhoud van Zinovjef is 46 uur 12 min. i gebleven en heeft op deze wereldduurrecord voor deze ballons meer dan verdub was 16 jaar geleden gevest den Franschen ballonvaarde Cornier. Tijdens de vlucht novjef wetenschappelijke mingen. DE KRIJGSVERRICHTIN CHINA. Sjanghai, 31 Maart. (D. N het Japansche legerberich hebben bij de zuivering va bied ten westen van het gi hoemeer de Tsjoengkintroej dooden en 158 gevangenen ■Ue Japansche buit omv; zware machinegeweren, 498 en 60.568 banden munitie.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6