BUITENLAND De aanval op het Fransche convooi. Reacties op de gebeurtenissen in Joego-Slavië. Uitsluitend t.b.c.-vrije melk voor hef kind. PUBLICATIES TWEEDE BLAD. 3 Het bezoek van Matsoeoka aan Italië. Hartelijke verwelkomings artikelen. Rome, 31 Maart (D.N.B.) Ter ge legenheid van het bezoek van Matsoeoka is de stad feestelijk ver sierd. Ontelbare vlaggen vroolijken het beeld van de stad op. De Ro- meinsche dagbladen wijden harte lijke verwelkomingsartikelen aan den Japanschen minister van bui- tenlandsch ezaken. De Giornale ó'Italia schrijft, dat de ontvangst door de Romeinsche bevolking de hartelijkheid zal bewijzen van een lange vriendschap. Het Westen en het Oosten staan in een strijd op teven en dood, waarin aan den eenen kant wordt gestreden om de instandhouding van een op geweld berustende hegemonie en aan den anderen kant om een rechtvaardige nieuwe orde. In deze worsteling, die Groot-Britannië de wereld heeft opgedrongen, hebben Tokio, Rome en Berlijn een standpunt ingenomen tegen het privilege van een of twee mogendheden. De aanwezigheid van Matsoeoka biedt den waarborg, dat de krachten, die van den Atlanti- schen oceaan tot, den Stillen oceaan aan het werk zijn, de hegemonieën zullen bedwingen en de nieuwe orde zullen oprichten. De aankomst van Matsoeoka te Rome. Rome, 31 Maart. (D.N.B.) De Ja- pansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, is vanavond om streeks 19.00 uur in Rome aange komen. De Japansche gast werd op het station Ostiense met gejubel ontvangen. Ter begroeting waren in de stationshal, die rijk met de Japan sche en Italiaansche vlaggen ver sierd was, o.a. aanwezig: de Italiaan sche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, als vertegen woordiger van den Duce, en vele andere autoriteiten. Onder de klanken van het Japan sche volkslied inspecteerde Matsoeo ka de voor het station opgestelde eerecompagnie. Een duizendkoppi ge menigte begroette den Japanschen gast met eindeloos gejuich. De Japansche gast begaf zich in gezelschap van minister graaf Ciano naar villa Madama. In den loop van den vond zal Matsoeoka de vertegen- digers der buitenlandsche pers ont vangen. In de Japansche ambassade zal vervolgens in intiemen kring een een diner worden aangeboden. Besprekigen van Matsoeoka met Mussolini. Rome, 31 Maart. (D.N.B.) De be» spiekingen van Matsoeoka met den Duce en graaf Ciano beginnen mor gen in den loop van den middag. Matsoeoka wordt morgenochtend door den koning-keizer in gehoor ontvangen. Ter eere van Matsoeoka zal deze in het Quirinaal een offi cieel dejeuner geven. Een boodschap tot het volk. Rome, 1 April. (D. N. B.) De Ja pansche minister van buitenlardsche zaken heeft na zijn aanko, te Rome een boodschap tot het Italiaan sche volk gericht, waarin hij wijst op de nauwe en hartelijke betrekkingen, die van oudsher tusschen Italië en. Japan bestaan hebben. Door het driemogendhedenverdrag, aldus de boodschap, hebben wij Japanners en Italianen, samen met de Duitschers, onze uiterste krachten beschikbaar gesteld om ons gemeenschappelijk doel te bereiken, namelijk een blij- venden vrede door het scheppen van een nieuwe wereldorde op de basis van gerechtigheid en rechtsgelijk heid. Dit is sedert ^onheuglijke tijden het ideaal van het Japansche volk geweest en het was ook de over- heerschende gedachte bij de stichting van het Japansche imperium. In een interview met de pers verklaarde Matsoeoka o.a., dat hij zich van Rome weer naar Berlijn zal begeven, waar hjj vermoedelijk den Führer en von Ribbentrop opnieuw zal ontmoeten. Het verdere programma was nog niet vastgesteld. Op de vraag, of hij ook naar Washington zou gaan, ant woordde Matsoeoka, dat hij gaarne een bezoek aan Washington zou brengen, doch dat zijn tijd dat niet toeliet. EEN BALLONRECORD. Moskou, 31 Maart. (Tass). Van 28 tot 30 Maart heeft Zinovjef, vlieger van Aerologisch Observatorium der Ussr, een vlucht van weergaloozen duur volbracht met de ballon „Ussr 80" mei een inhoud van 395 MV Zinovjef is 46 uur 12 min. in de lucht gebleven en heeft op deze wijze het wereldduurrecord voor deze categorie ballons meer dan verdubbeld. Dit was 16 jaar geleden gevestigd door den Franschen ballonvaarder Georges Cornier. Tijdens de vlucht deed Zi novjef wetenschappelijke waarne mingen. DE KRIJGSVERRICHTINGEN IN CHINA. Sjanghai, 31 Maart. (D. N. B.) Naar het Japansche legerbericht meldt, hebben bij de zuivering van het ge bied ten westen van het groote Tai- hoemeer de Tsjoengkintroepen 2663 dooden en 158 gevangenen verloren. De Japansche buit omvat zeven zware machinegeweren, 498 geweren en 60.568 banden munitie. Vichy; 31 Maart (D.N.B.) De Fransche regeering heeft, naar uit betrouwbare bron bekend wordt, door bemiddeling van de Vereenigde Staten ten scherpste doen protestee ren tegen den Engelsehen aanval op het Fransch econvooi in de Alge- riinsche territoriale wateren. Het Fransche ministerie van ma rine en de admiraliteit zijn Maan dagmiddag nog niet in het bezit ge komen van alle bijzonderheden over het gevecht, dat zich in aansluiting op den aanval van zes Engelsche oorlogsschepen op het Fransche con vooi bij Nemour met Fransche kustbattarijen en het Fransche luchtwapen heeft afgespeeld, zoodat nog geen volledig verslag kan worden gegeven. Naar men uit be trouwbare bron verneemt, zijn een reeks Fransche bommenwerpers opgestegen. Deze toestellen hebben het Engelsche eskader gebombar deerd. Omtrent het resultaat van deze afweeractie zijn tot dusver nog geen bijzonderheden ontvangen Het vuur van de Engelsche oorlogs schepen heeft, naar bij geruchte in Vichy verluidt, naar het schijnt bij de Fransche kustverdediging eenige slachtoffers en materieele schade geëischt. Dit wordt echter tot dus ver officieel niet bevestigd. Het aangevallen Fransche convooi is, zooals in het eerste communique van gisteren reeds werd gemeld, ongedeerd de haven van Nemours binnengeloopen. Duitsche persstemmen. Berlijn, 31 Maart (D.N.B.) De avondbladen van Berlijn houden zich op in het oog springende plaats bezig met den Britschen aanval op een Fransch convooi nabij de Afri- kaansche kust tusschen Nemours eri Oran. Dit nieuwe incident, zoo schrijft de Berliner Nachtausgabe, is een teeken, dat de Britsche admirali teit niet meer voldoende zenuw-be- heersching heeft om pijnlijke inci denten te vermijden, welke Enge land om propagandistische redenen op het oogenblik niet gebruiken kan. De Berliner Boersenzeitung schrijft, dat de nieuwe recente piratendaad der Britten ver uitgaat boven het nieuwe kader van de Engelsch- Fransche verhouding of wanver houding. Zij bewijst de volstrekte onduld baarheid van een zeesehuimerij, die niet terugschrikt voor welk brutaal ingrijpen ook in de elementairste •rechten van vreemde naties. De zeerooversoverval bij Nemours toont het gevaar, aldus de Berliner Lokal Anzeiger, waarin iedere Europeesche natie zich bevindt, zoolang Engeland zijn zeerooverij kan voortzetten. De nieuwe over val op den voor Engeland gevallen bondgenoot toont zoo duidelijk, wat Engeland vestaat onder het uitgeroepen volkenrecht. De opvatting in Frankrijk. Vichy, 31 Maart (D.N.B.) In Fransche regeeringskringen is het dralen en de onzekerheid van de Engelsche autoriteiten bij de pro pagandistische uiteenzetting van de Engelsche actie opgevallen. Wanneer Engeland, zoo verklaart men in genoemde krkingen, in de laatste maanden alleen Frasche vrachtschepen gekaapt had, dan zou men eventueel kunnen toegeven, dat de blokade volgens de regels van het oorlogsrecht doorgevoerd werd. Het feit echter, dat Engeland sedert maanden ongeladen Fran sche schepen kaapt, wettigt de con clusie, dat de blokkade van Frank rijk voor Engeland niet een beslis sende factor is, doch uitsluitend den roof van scheepsruimte beoogt. Ten slotte wijst men in genoem de kringen er op dat de beweringen van leveranties oorlogsmateriaal van Noord-Afrika naar Duitschland eenvoudig belachelijk zijn, daar in Noord-Afrika in het geheel geen Fransch oorlogsmateriaal is. Fransche regeeringskringen heb ben op den nieuwen Engelschen aanval op Nemours zeer scherp ge reageerd. Vooral in kringen dei admiraliteit is mén verontwaardigd over het Engelsche optreden. Men laat doorschemeren, dat Frankrijk thans besloten is met overeenkom stige middelen tegen de Engelsche zeesehuimerij op te treden. Voor den terugkeer van den vice-admi- raal, die op het oogenblik te Parijs besprekingen voert, is echter nau welijks eenigerlei beslissing te ver wachten. De slachtoffers van Nemours. Vichy, 31 Maart (D.N.B.) Vol gens officieel nog niet bevestigde berichten zijn bij den Engelschen aanval in de nabijheid van Ne mours aan de Algerijnsche kust door het vuur van de Britsche oor logsschepen vier personen gedood en verscheidene gewond. UITWISSELING VAN GEÏNTERNEERDEN. Belgrado, 31 Maart (D.N.B.) Naar de Vreme meldt, zijn gister avond 1500 Italiaansche burgers, die in Griekenand geinterneerd waren, in twee extra-treinen aan het Zuid- slavische grensstation Djergeijtoa aangekomen. Zij zijn uitgewisseld tegen in Italië geïnterneerde Griek- sche burgers. Joegoslavische persstem. De te Agram verschijnde Hrvatski Dvenik concludeert, dat men te Agram incidenten wil veroorzaken om de Kroaten in een ongunstig dag licht te stellen, maar dat men de actie-der breede volksmassa, niet meekrijgt. De Gardista, aldus wordt uit Pres burg gemeld, noemt de houding der Joegoslavische regeering een mis daad tegenover het volk. Deze hou ding is niet die van het Kroatische volk, dat trouw moet blijven aan de asmogendheden. Der Grensbote in Presburg prijst de rust waarmede de asmogend heden de gebeurtenissen volgen en noemt dit een bewijs van kracht en goeden wil. Overal demonstreeren de Kroaten in den geest van hun langdurigen vrijheidsstrijd, meldt de Gardista uit Agram. De graven van de Kroatische martelaren zijn overstelpt met bloe men. In de dorpen worden gods dienstoefeningen voor de vrijheid gehouden. In het geheele land grijpt een boycot tegen alles wat Servisch is om zich heen. Deze boycot "wordt vooral gepropageerd door de studen ten, die daarbij door hun hoog leeraren gesteund worden. De opvatting in Italië. Uit Rome meldt het D.N.B., dat Italiaansche kringen den toestand met terughoudendheid beoordeelep. Men betoogt, dat de aanval op de spil- mogendheden georganiseerd is door bepaalde Servische elementen, die door Engeland zijn opgehitst, terwijl de Kroaten openlijk uiting geven aan hun sympathie voor de spilmo- gendheden. Het Giornale d'Italia meldt in ver band met de anti-asdemonstraties in Joegoslavië de volgende bijzonder-' heden: Het filiaal van de Italiaansche autofabriek Fiat is bestormd en ver woest. De grootste verwoestingen zijn echter gepleegd in het Italiaan sche reisbureau en in de Italiaan sche biliotheek. Bij het Italiaansche reisbureau werden de kostbare uit stalling, kunstvoorwerpen en boeken vernield. Bij een demonstratie tegen het Italiaansche gezantschap werd het gezantschapsgebouw met steenen bekogeld. Voor het nabijgelegen En gelsche gezantschap kwamen de be- toogers opnieuw bijeen.. Door een der Britsche militaire attaches in uniform werden tallooze Engelsche vlaggetjes uitgedeeld. DE DUITSCHE SCHEPEN IN AMERIKA. Washington, 31 Maart. (D. N. B.) Het ministerie van financiën heeft, volgens Associated Press medege deeld, dat op twee Duitsche schepen in Amerika bij wijze van „bescher mingsmaatregel" wachtposten zijn geplaatst. De schepen staan, zoo ver klaarde de plaatsvervangende staats secretaris van het ministerie van financiën, Gaston, hierdoor niet onder Amerikaansche hoede. De Duitsche bemanningen der schepen blijven aan boord. Duitsch schip door beman ning in brand gestoken. Mexico, stad, 1 April (D.N.B.) De zender van Costa Rica heeft mede gedeeld, dat de bemanning van de in de haven van Punta Arenas lig gende Duitsche vrachtboot „Hela" het schip in brand heeft gestoken om een eventuaele inbeslagneming a voorkomen. De buitenlandschepen in Amerika. New-York, 31 Maart (D.N.B.) Het Journal American meldt onder zware koppen, dat de Vereenigde Staten en Engeland mogelijkerwijs de 66 in Amerikaansche havens gelegen schepen, die onder bewa king geplaatst zijn, in dienst zullen stellen. Naar het blad uit Washington verneemt, is de maatregel van gis teren slechts de inleiding tot de of ficieel® overneming van de Itali aansche, Duitsche qn Deensche schepen door de Amerikaansche re geering. Het blad meent vcorts te weten, dat de inbeslag genomen Duitsche en Italiaansche schepen onder Ame rikaansche vlag in den dienst op Zuid-Amerika en in de vaart over oen Stillen oceaan gebracht zullen worden, terwijl het grootste deel van de Deensche schept n ter be schikking van de Engelschen zal worden gesteld, om de leemten aan te vullen die door het Duitsche duikboot-offensief veroorzaakt zijn. KOSJOETITSJ BIJ GENERAAL SIMOWITSJ. Belgrado, 31 Mrt. (D.N.B.) De vice-voorzitter van de Kroatische boerenpartij en uitgever van het te Agram verschijnende blad Hrvatski Dnevnik, August Kosjoetisj, is in opdracht van den leider der Kroa ten, dr. Matsjek, Maandagochtend te Belgrado aangekomen, om het bestudeeren der mogelijkheden eener verdere samenwerking tus schen Kroaten en Serven, waarme de de banus van Kroatië begonnen is, voort te zetten, Kosjoetitsj is Maandagochtend door den nieuwen minister-president, generaal Simo- witsj, ontvangen, met wien hij een langdurig onderhoud had. HUMANE HONGERDOOD. Zooals bekend, heeft Noëll Hall, toegevoegd aan de Britsche legatie te Washington, verklaard: „De blokkade van Europa is een werk van menschenliefde, omdat dit het dooden op het. slagveld van jonge menschen verhindert". Het Volk teekent hierbij o.m. aan: Dq landen van West-Europa weten het nu: terwille van vele en verhe ven Britsche idealen hebben zij als Engelsche voorpost gestreden thans zullen zij, als het in Londen's ver mogen ligt, op strikt menschlievende wijze verhongeren. Want de Britsche staatslieden worden draaierig als zij bloed zien. Er zijn sedert 1919 nog weinig zoo sprekende staaltjes van onwaarach tigheid vertoond. Als straks echter werkelijk de Fransche vrouwen en kinderen bloedloos sterven, weten zij nu uit Noël Hall's mond althans, dat zij „humaan" gestorven zijn. En Amerika? Het ontvangt dézen gezant-der-menschenliefde klaar blijkelijk zonder gewetensbezwaren, en het herziet maar al te gaarne de eigen humaniteitsbegrippen, zoover die nog niet „bij" mochten zijn. Op dit oogenblik loopen door New York's straten al demonstreerende jonge vrouwen die in diep-menschelijke bedoelingen professor Noël Hall naar de kroon steken. Leerzame foto's lichten er ons over in. Deze vrouwen dragen borden vöor zich uit, waarop zij „eischen" dat Frankrijk verder zal worden uit gehongerd De argumenten voor zooveel toe gepaste menschenliefde grijpen der halve naar Hali's gloednieuwe argu mentatie nog steeds terug naar argu menten) die inmiddels reeds kaal werden van het intensieve gebruik: alles wat aan levensmiddelen naar het bezette gebied of zelfs naar het onbezette Frankrijk gaat, komt tóch maar in Duitsche handen. De menschheid vergeet snel. En Amerika zelf weet in 1941 al niet meer, dat het van 1914 tot 1918, zelfs nog in de jaren dat zijn eigen legers met de Duitsche streden, wèl deed wat het nu onmogelijk acht: het zond de toen. voor Duitschland heel wat schande lijker blokkade ten spijt, uitgebreide levensmiddelen-zendingen naar het bezette België! Het blad wijst dan nog eens er op, hoe na, het sluiten van den wapen stilstand in 1918 nog 800.000 Duitsche vrouwen en kinderen stierven, ter wijl de oorlog Duitschland thans in totaal 39000 menschenlevens kostte. NEDERLANDSCH-INDIE EN DE JAPANSCHEINVOER. Tokio, 31 Maart. (D. N. B.) De Tokio Asahi Sjimboen meldt uit Batavia, dat Nederlandsch-Indië drastische invoerbeperkingen heeft ingesteld op den invoer van luxe artikelen en minder belangrijke goederen, waardoor hoofdzakelijk de Japansche invoer wordt getroffen, terwijl de door het Britsche empire ingevoerde goederen als noodzakelijk worden beschouwd en ook verder onbeperkt kunnen worden ingevoerd. DE AMERIKAANSCHE BELOFTE AAN ZUIDSLAVIE. Washington, 31 Maart. (D.N.B.) De Washington Evening Star verneemt van militaire zijde, dat de stoffelijke hulpverleening, die Sumner Welles Zuid-Slavië heeft aangeboden, nog wel eenige maanden op zich zal laten wachten, vooral wat het oorlogs materiaal betreft. Dat geen onmid dellijke steun kan worden verleend, wordt volgens het Amerikaansche blad veroorzaakt door de transport moeilijkheden en de schaarschte der eigen Amerikaansche voorraden aan oorlogstuig. Het blad laat doorsche meren, dat vooral leveranties van vliegtuigen en gemechaniseerde strijdmiddelen aan Zuid-Slavië nau welijks voor het invallen van den winter mogelijk zullen zijn. DE ASMOGENDHEDEN EN JOEGOSLAVIË. Rome, 31 Maart (Stefani). De di plomatieke con espondent van het agentschap Stefani schrijft: De pers en de radio van de asmo gendheden bl'jven uiterst gereser veerd ten aanzien van den toestand in Joegoslavië. Het is de taak van het Joegoslavische, volk de besluiten te nemen, welke het in zijn belang zal achten. Tegenover deze terug houdendheid, welke een blijk van respect vormt jegens Joegoslavië, ontplooit de angelsaksische propa ganda een hevige campagne van op hitsing en schrikaanjaging, teneinde de regeering te Belgrado te compro- mitteeren en de politieke tegenstel lingen aan te wakkeren. Met hun ge '"rui kei ijk cynisme willen Londen en Washington alleen den asmogendhe den moeilijkheden bereiden, zelfs in dien zij daartoe over het lijk van Joegoslavië moesten gaan. De belan gen van Joegoslavië tellen niet voor de Engelsche en Amerikaansche plutocraten, die op cynische wijze met de hartstochten en gevoelens der volkeren spelen. De hoon jegens Joegöslavië aan den vooravond der onderteekening van het driemogend- hedenpact is plotseling in lofuitingen veranderd, toen Londen den indruk kreeg, dat de Engelsche intriges eenige kans op succes konden heb ben. Dit is diep immoreel en anti- Europeesch. Dergelijke methoden en stelsels zijn oorzaak van het ongeluk voor Europa en den Balkan sinds het begin van deze eeuw. Een t.b.c.-vrije stal e< voor cl De hygiënische waarde belicht. Nadat reeds jarenlang en herhaal delijk van den kant der dierenartsen is gewezen op het feit, dat, wil men de tuberculose bij den mensch be strijden, het noodzakelijk is dat hier bij de noodige aandacht aan de be strijding der rundertuberculose moet worden geschonken, komt er uit het medische kamp een cri du coeur, waaruit die noodzakelijkheid wel ten duidelijkste blijkt. Niet, dat er van te voren niet reeds herhaaldelijk is gewezen op1 het verband tusschen humane en bovine tuberculose, in tegendeel, doch die publicaties ver schenen dan alleen in de medische pers en bereikten niet het groote pu bliek. Het boekje van dr. van Loy is echter bestemd voor alle Nederland- sche ouders, om dezen te wijzen op de groote gevaren die er vooral voor de kinderen schuilen in 't gebruik van melk, waarin rundertuberkel bacillen voorkomen. De lezing er van zal alle weldenkende ouders over tuigen van het feit dat de bestrijding der rundertuberculose niet alleen van groote economische beteekenis is voor den veehouder, doch dat de hygiënische factor t.o.z. van den mensch misschien nog veel hooger moet worden aangeslagen. Wanneer wij, dierenartsen, de bestrijding der tuberculose propageerden, voerden we tweeërlei motieven voor de nood zaak aan, n.i. de sociaal-economi sche en de sosciaal-hygiënische. We stonden bij ons zelf in twijfel^ welke van de twee we op den voorgrond zouden plaatsen. De overweging dat ons beroep in hoofdzaak is gericht op behandeling en bescherming van onze huisdieren en dat we huiverig waren, den schijn op óns te laden, het'medische terrein te willen betre den, deed ons doorgaans besluiten, de sociaal-economische belangen voorop te stellen. Uit het boekje van dr. van Loy komt evenwel duidelijk de erkenning van medischen kant naar voren, welk belangrijk sociaal- hygiënisch belang de dierenartsen dienen, door de rundertuberculose te bestrijden. Wij kunnen dezen arts dan ook niet dankbaar genoeg zijn voor deze erkenning, niet voor ons zelf, maar uit een propagandistisch oogpunt voor verdere uitbreiding dezer bestrijding. Betrekkelijk wei-' nig jaren na de ontdekking door Koch van de tuberkelbacil, heeft men ook in Nederland de noodzaak ingezien van het bestrijden der run dertuberculose; de eerste pogingen in deze richting hebben gefaald, doch hierdoor wijs geworden is het hui dige systeem opgebouwd en kunnen we verklaren dat we nu op den goe den-weg zijn. Het begin was moei zaam, want immers één der begin selen is de v r ij w i 1 1 i g e aan sluiting bij de bestrijdingsorganisa- ties, terwijl het begrip der noodzaak zoowel uit een economisch- als een hygiënisch belang, nog lang niet tot de meesten was doorgedrongen. Op een belangrijke wijze stimuleerde de regeering door geldelijke subsidies den gang van zaken, doch dit was voor velen niet voldoende. Naast de propaganda van hoo- gerhand moest de practiseerende dierenarts zijn veehouders van het nut overtuigen en deze handelwijze werd vaak verkeerd uitgelegd, de boer legde het dikwijls zóó uit, dat het zou zijn alsof deze dierenarts handelde in eigen financiëel be lang. Deze vernedering wilden ve le collega's niet langer óndergaan DE ITALIAANSCHE SCHEPEN IN AMERIKA. Washington, 31 Maart. (D. N. B.) Naar aanleiding van het overnemen van Italiaansche schepen door de Amerikaansche autoriteiten zooals door Associated Press gemeld, me Ui oit zelfde agentschap nog, dat de onderstaatssecretaris van het minis terie van financiën Herbert Gaston heeft verklaard, nat deze stap een zuivere voorzichtigheidsmaatregel is, die voortgevloeid is uit het toepassen van de bepalingen van de anti- sabotagewet, die uit den wereldoorlog dateert. Diengevolge kan ieder schip, dat in een Amerikaansche haven door de eigeh bemanning wordt verwaar loosd, tot eigendom der Amerikaan sche regeering verklaard worden. Roosevelt heeft deze maatregel goed gekeurd. Senator Wheeler heeft over deze maatregel van de Amerikaansche regeering verklaard, dat er geen rechtsgronden voor deze inbeslag neming bestaat en dat dit feit een nieuwe oorlogsdaad van de Ameri kaansche regeeririg vormt. De bemanningen der Ita liaansche schepen. Washington, 31 Maart (D.N.B.) De bemanningen var de 27 Itali aansche schepen in veertien,Ame- rikaansche havens, die gisternacht door gewapende afdeelingen van de Amerikaansche kustwacht zijn be zet, zijn volgens Associated Press naar het binnenland overgebracht, waar zij onder toezicht verblijf houden. Officieus wordt verklaard aat deze bemanningen waarschijn lijk onder de hoede der regeering zullen blijven evenals de alhier aan wezige bemanningen van tot zinken gebrachte Duitsche schepen. li economisch belang >ri. boer. en ze hielden zich maar stil in da hoop dat het verstand bij de massa ten slotte zou zegevieren. Te lang zaam won daardoor, naar veler in zicht, de tuberculosebestrijding veld, totdat daar als een hartekreet het droevige ziekteverhaal van Ma- rietje aan de Nederlandsche ouders wordt voorgehouden, een meisje van 6 jaar dat door ruridertuber- kelbacillen besmet, na een vreese- lijk lijden, deze besmetting met den dood moet bekoopen, zooals zoovele van haar soortgenooten. ïk hoop van harte dat dit kleine boekje in groote oplagen gelezen moge wor den, dan kunnen wij dierenartsen tot den hygiënischen kant van het vraagstuk van de noodzaak der rundertuberculosebestrijding ver der het zwijgen doen en blijft er voor ons slechts de verdediging der economische belangen over. Som migen meenden dat we met de be strijding op een dood punt waren geraakt en maatregelen werden on der de oogen gezien om hierover- heen te komen. Zoo juist heeft de Mij. van Diergeneeskunde een tu- berculose-rapport ontworpen, waar in wordt aangegeven op welke wij ze dat zij denkt dat in de naas te toekomst de rundertuberculose bestrijding moet worden gevoerd. Als er iets is, wat deze bestrijding kan stimuleeren, dan is het wel het kleine boekje van Dr. van Loy: „Uw kind en de gevaren der Rundertuberculose", welk boekje U. een ieder ter lezing aanbeveel. Het is wel toevallig dat dit werk je verschijnt op hetzelfde moment dat het t. b. c.-rapport van de Mij. van Diergeneeskunde werd toegezonden aan alle ipstanties en persoonlijkheden die maar iets met de veehouderij hebben te ma ken. In zooverre kan het zijn uitwer king niet missen en zal het nemen der maaregelen, zooals die in het t. b. c.-rapport worden aanbevo len, sterk bevorderen. Moge deze verwachting niet be schaamd worden. Alkmaar, Maart 1941. H. VENEMA, Dierenarts. gemeentejl.uk bureau VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De directeur van het gemeentelijk bureau voor sociale zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedu rende het tjjdvak van Woensdag 2 April tot en met Dinsdag 8 April 1941 de volgende kleuren bonnen geldig zijn: margarinebonnen witte kleur; vetbonnen bruine kleur. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. Alkmaar, 31 Maart 1941. Practische bezuinigen is de tekst van een boekje, uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij Kosmos te Amsterdam en geschreven door P. Guermonprez en A. Siegenbeek van Heukelom. Het geeft vele practische raadgevingen over de veranderde voeding, geboden voor de keuken, nieuwe recepten voor betere spijzen, aanwijzingen op het gebied van thee, koffie en andere dranken, wenken voor een zuinig huishoudbehèer, voor het maken van niet-hamstervoorraden, voor het verstellen en maken van klee- ren, voor den moestuinverbouw, de verduistering enz. Een waardevolle raadgever in deze moeilijke dagen. komeet gezien. Boekarest, 31 Maart (D.N.B.) Zon dagavond te 21.30 uur is te Constant- za een komeet gezien, die zich van het Oosten naar het Westen bewoog. De komeet was betrekkelijk klein, doch ruim een minuut lang duidelijk te zien. ONLUSTEN TE DAMASCUS. Beiroet, 31 Maart. (D. N. B.) Te Damascus hebben zich weer ernstige onlusten voorgedaan in verband met de nieuwe staking, waaraan ook het personeel van de verkeersbedrijven deelneemt. Tusschen de betoogers en de Fransche troepen, die ten deele uit Senegaleezen bestaat, kwam het tot hevige botsingen. Tot dusver zouden zes Syriërs gedood en vrij velen gekwetst zijn. De onlusten strekken zich over geheel Syrië uit. In Aleppo en andere plaatsen zijn overeenkomstige inci denten voorgevallen. Intusschen poogt de Fransche hooge commissaris van Syrië, gene raal Dentz, met de politieke leiders van Syrië tot een compromis te komen omtrent den toekomstigen regeeringsvorm van dit Fransche mandaatsgebied. Ongeluk op Engelsch vliegveld. (D.N.B.) - Op het vliegveld in Mai denhead (Engeland) is volgens Reu ter de 33-jarige Belgische millionnair Bobby Loewenstein om het leven ge komen. Zijn vader, Alfred Loewen stein, een bekend financier, stortte in 1928 boven het Kanaal uit een vliegtuig.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 7