DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De gebeurtenissen in Joegoslavië. Wat hebben de Kroaten besloten? Versterkte Britsche stelling in Afrika ingenomen. Vliegveld aan de Engelsche Zuidkust aangevallen. Het verblijf van Matsoeoka in Italië. Nieuw onderhoud met Mussolini en Ciano. DE ITALIANEN BEZETTEN MARSA BUGA. De strijd in Oost-Afrika voortgezet. DISTRIBUTIE-NIEUWS Geen nieuwe brand stoffen meer. Een extra ei voor Paschen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, pr^tgiro 37060 Telef 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 79. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Donderdag 3 April 1941 Duitschland nog altijd in afwachting. Berlijn, 2 April (A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt gemeld: De houding van Berlijnsche of- ficieele en officieuze kringen te genover den toestand in Joegosla vië heeft geen wijziging onder gaan. In de Wilhelmstrasse preci seerde men heden de Duitsche houding tegenover Belgrado als een „toestand van waarneming". Van Berlijn uit, zoo werd ver klaard, kan men over de politieke positie van Joegoslavië in geen geval een oordeel vellen. Alleen valt het toenemen van de anti- Duitsche houding te constateeren. Op een vraag, wat de wenschen van Duitschland zijn, werd van Duitsche zijde geantwoord, dat Duitschland niets anders wenscht dan dat Duitsche dorpen niet ver brand, Duitsche menschen niet af geranseld worden, den Engelschen geen gehoor geschonken wordt en overigens in Joegoslavië niets ge daan wordt wat den vijanden dienstig is. In politieke kringen hield men zich heden ook met het bericht bezig, dat de Joegoslavische regee ring heden of morgen een verkla ring over den toestand zal afleg gen .In deze kringen hoorde men de opvatting verkondigen, dat Bel grado een dergelijke verklaring reeds sinds vijf dagen wil afleg gen. In de Wilhelmstrasse werd in dit verband de vraag gesteld, of de nieuwe regeering te Belgrado geen verklaringen heeft afgelegd tegenover den Duitschen gezant. Hierop werd van Duitsche zijde gezegd, dat den Duitschen gezant veel te verstaan gegeven werd, wat echter niet bewaarheid is. De gebeurtenissen in Joegoslavië. Graz, 2 April (D.N.B.) Hier komen regelmatig treinen binnen met vluchtelingen uit Joegoslavië. De Duitschers deelen eenstemmig me de, dat hun de Serven bij het ver trek woorden hebben nageroepen als: „Zeg aan je Führer, dat wij oor log willen, dat wij bloed willen zien. Nu zullen wij de Zwaben martelen en in kleine stukken snijden. Karin- tië, Stiermarken en Triest willen wij hebben, dat behoort ons. Wij zullen oprukken tot de Semmering en tot Weenen. Verder vertellen de vluch telingen nog, dat de Serven met steenen naar de Duitsche volksge- nooten geworpen hebben, ja zelfs naar klei nekinderen. Het huis van den evangelischen dominee te Mar burg is vernield, terwijl de dominee zelf bedreigd werd. De politie zag bij de uitspattingen lachend toe, ter wijl de officieren tot de soldaten zeiden: „Wanneer wij jullie het be vel geven, dan moeten jullie erop inslaan, zoodat men het in den he mel kan hooren. Wij zullen ze wel afslachten, daar kunnen jullie ze ker van zijn". Bovendien wordt nog gemeld, dat Duitsche eigendommen in beslag ge nomen zijn. Nieuwe indrukken. Pressburg, 2 April (D.N.B.) Met twee Donaubooten zijn hier Rijks- duitschers uit Belgrado aangekomen, die hun indrukken hebben weerge geven over de gebeurtenissen in Joe goslavië. Binnen énkele uren moes ten zij gereed staan om te vertrek ken. Hun have en goed moesten zij achterlaten. De Engelsche propagan da was erin geslaagd gebruik te ma ken van op macht beluste elementen en door een gewetenloozen leugen veldtocht de breede volksmassa op te hitsen. In bijna elk dorpje was een Engelsche agent aanwezig. Sind: den staatsgreep weerklonken de straten van de hoofdstad van met haat vervulde liederen en spreek koren als „weg met Hitier" en „weg met Duitschland" e.d. Onder oogen van politie en militairen drong het gepeupel de kantoren van het Duit sche verkeersbureau binnen en pro beerde aldaar drukwerken en den in boedel in brand te steken. Zelfs in de voorsteden van Belgrado zag men later stukken uit het verkeersbureau op straat liggen. De regeering deed niets om deze uitspattingen tegen te gaan. De Joden hadden groote som men gelds onder de sokols en zelfs onder scholieren verdeeld. Een uit spraak van generaal Meditsj: „Bin nen twee dagen ben ik met mijn noordelijke leger in Weenen", is een gevleugeld woord geworden. Joegoslavische grens hermetisch gesloten. Szeged, 2 April (D.N.B.) De Joe- goslaviërs hebben de grens herme tisch gesloten. Volgens berichten, ontvangen door de militaire autori teiten alhier, zijn de grensverster- kingen door Joegoslavische soldaten op oorlogssterkte bezet. Minder- heids-Duitschers uit Soeboditsa en Kelebia melden, dat de vervolging en terreur tegen al wat Duitsch is stelselmatig georganiseerd door de Serven. Ook een groot aantal Ma- gyaarsche vluchtelingen is hier uit het Joegoslavische grensgebied aan gekomen. Zij spreken van uitbrei ding van de terreur tot de leden van de Magyaarsche volksgroep in Joe goslavië. De terreur. Boedapest, 2 April (D.N.B.) Naar uit Magyarboly (ten Zuiden van Fünfkirchen) wordt gemeld, kan men aan de grens zien, dat sinds Maandagnacht verscheidene hofste den van minderheids-Duitschers op Joegoslavisch gebied in brand staan. Vluchtelingen spreken van een georganiseerde terreur tegen de Duitsche minderheid. De houding der Kroaten. Berlijn, 2 April (A.N.P.) De ge beurtenissen in Kroatië zijn dingen die de Kroaten uitsluitend onder el kaar moeten uitmaken, aldus luidde het antwoord, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, dat vandaag in de Wilhelmstrasse op desbetreffende vragen van buitenlandsche zijde ge geven werd. Wanneer deze vraag stukken in de Duitsche pers vermeld worden, zoo verklaarde men van Duitsche zijde verder, dan- gebeurt dit, omdat iedere vorm van volksche stabilisatie in Zuid-Oost-Europa in Duitschland met een gevoel van sympathie wordt opgenomen. In hoe verre er in Kroatië belemmeringen die uit de partijen voortspruiten, zijn en in hoeverre daar een verge lijk tusschen de nationalistische par tij en de boerenpartij mogelijk is, zijn dingen, die Duitschland niet te behandelen heeft. Evenzoo is het de taak van de Kroatische leiding, te bepalen, welke betrekkingen zij met Belgrado wenscht te onderhouden.- Kosjoetitsj naar Belgrado. Agram, 2 April (D.N.B.) De bla den te Agram melden met vette letter, dat Kosjoetitsj en de minis ter Sjoetej en Smoljan naar Bel grado zijn vertrokken. De Novosti ziet hierin het bewijs, dat tijdens de gisteren in het paleis van den banus gehouden conferentie be sluiten zijn genomen, die thans te Belgrado zullen worden voorge legd. Joegoslavische regeering. Belgrado, 2 April (D.N.B.) De re geering is .vanavond om zeoien uur in vergadering bijeengekomen. Aan het eind daarvan verwacht men een communiqué, doch nog niet dé ver beide regeeringsverklaring over dc te voeren binnen- en buitenlandsche politiek. Engeland én Joegoslavië. Berlijn, 2 April (D.N.B.) Naar Reuter meldt, heeft de Joegoslavi sche gezant te Londen, Doebbotits, zich gisteren naar het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken begeven. Verklaard wordt, dat dit bezoek verband houdt met de ge beurtenissen in Joegoslavië. Dankdienst te Londen. Stockholm, 2 April (D.N.B.) Naar Reuter meldt, is vandaag te Londen een dankstond gehouden ter gele genheid van de troonsbestijging van koning Peter van Joegoslavië. Ko- r.ig George van Engeland werd daar bij vertegenwoordigd door zijn broer den hertog van Gloucester. Joegoslavische gezant weer te Berlijn. Berlijn, 2 April (A.N.P.) Van wel ingelichte zijde vernemen wij: Naar in Berlijnsche politieke kringen ver luidt, is de Joegoslavische gezant, die zich zooals bekend voor het uit brengen van rapport naar Belgrado begeven had, weer in de rijkshoofd stad teruggekeerd. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 2 April (D.N.B.) Het opperbevel de-r weermacht maakt bekend: Pantserstrijdkrachten van het Duitsche Afrika-corps hebben op 31 Maart tijdens een gewelddadige verkenning in Noord-Afrika in sa menwerking met het Duitsche en Italiaansche luchtwapen een voor uitgeschoven steunpunt en een ver sterkte stelling van den vijand in genomen. Er werden gevangenen gemaakt en talrijke Britsche ge pantserde verkeniningswagens en auto's werden bij den strijd op den grond en door luchtaanvallen ver nield. De vijand trok zich ijlings op Agedabia terug. De eigen verliezen zijn gering. Een duikboot heeft in het noorden van den Atlantischen oceaan onder bevel van lt. ter zee eerste klasse Herbert Schulze, vijf vijandelijke, in convooi varende schepen met tezarqeni 35.300 brt. in den grond geboord. Verwacht kan worden, dat nog een groot stoomschip is getor pedeerd. Vliegtuigen van een geivechtses- kader onder leiding van majoor Ulbricht hebben zes groote tank schepen met in totaal 42.00,0 brt. aan den ingang van het kanaal St. George vernietigd. Een groep van dezelfde formatie, onder leiding van den eersten luitenant Münz, heeft, naar reeds gemeld, een vliegveld aan de Britsche zuidkust aangevallen met groot succes. Hierbij werden voltreffers geplaatst in hangars en schuilkelders, terwijl 24 vliegtuigen op den grond stellig werden vernield. Verdere bomaan vallen waren gericht op vliegvel den, op Newquay en op de Mid lands. De vijand is overdag noch 's nachts het rijksgebied binnenge vlogen. De acties van het Duitsche e luchtwapen. Berlijn, 2 Apr. (D.N.B.) - Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben vanoch tend ten Noordoosten van Huil aan de Britsche Oostkust een koopvaar dijschip van 8.000 b.r.t. aangevallen. Verscheidene bommen van zwaar kaliber kwamen op den boeg en het achterschip terecht, zoodat het schip met slagzij en zware rookontwikke ling bleef liggen. INOENU WENSCHT KONING PETER GELUK. Istanboel, 2 April (D.N.B.) Radio Ankara meldt, dat de president der Republiek, Inoenu, koning Peter een telegram met gelukwenschen heeft gezonden ter gelegenheid van zijn troonbestijging. Koning Peter heeft een hartelijk antwoord met dankbe tuigingen gezonden. Verordening voor Joden in Slo wakije. (D.N.B.) - In de gouw Oos telijk Slowakije is verordend, dat alle joden op straat en in openbare gelegenheden aan den linker boven arm een drie centimeter breede gele band moeten dragen. Wellicht nogmaals naar Berlijn. Rome, 2 April (Stefani) De Ducé heeft een noenmaal aangeboden ter eere van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Mat soeoka, in de club van het leger. Behalve de Japansche minister van buitenlandsche zaken en zijn gevolg waren aanwezig de Japansche am bassadeur, leden der regeering en hooggeplaatste autoriteiten van den >taat. Voorts de Duitsche ambassa deur bij het Quirinaal en de diplo matieke vertegenwoordigers der na ties, die het driemogendhedenpact hebben onderteekend. Rome, 2 April. (D. N. B.) Mat soeoka heeft na den hem door den Duce aangeboden maaltijd, waarbij en waarna hij gelegenheid had tot een nieuw diepgaand onderhoud met Mussolini en Ciano, de bezienswaar digheden van de hoofdstad bezich tigd. Om half negen werd op de Japansche ambassade een diner ge geven, gevolgd door een receptie. Het Forum bezichtigd. Rome, 2 April. (D. N. B.) Minister Matsoeoka heeft in het bestek van zijn bezichtigingstocht door de Italiaansche hoofdstad ook het Forum Mussolini bezocht, waar hij geest driftig gehuldigd werd door de academici en de uit Orvieto en Sabaudia gekomen vrouwelijke leer lingen, benevens door de leerlingen van de marineschool. Na een gron dige bezichtiging van het Forum in gezelschap van Ciano woonde- Mat soeoka enkele geïmproviseerde voor stellingen van de leden der beide academies bij, Matsoeoka nogmaals naar Berlijn. Berlijn, 2 April. (A. N. P.) Van welingelichte zijde wordt gemeld: Zoowel in de Wilhelmstrasse als in politieke kringen acht men het niet uitgesloten, dat de Japansche minis ter van buitenlandsche zaken, Mat soeoka, op zijn terugreis van Rome naar Tokio nog eens te Berlijn zal vertoeven en hier besprekingen zal voeren. Ambassadeur ziet af van bezoek aan Matsoeoka. Tokio, 2 April. (Domei). Uit Lon den wordt gemeld, dat de Japanscüe ambassadeur aldaar, Sjigemitsoe, zijn voornemen heeft opgegeven om den minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, ergens op het continent te ontmoeten. Matsoeoka ontvangt de journalisten. Rome, 2 April. (D. N. B.) Mat soeoka heeft hedenmiddag de ver tegenwoordigers der Duitsche en Italiaansche pers ontvangen. Het gesprek met den Duce en de zeer vrijmoedige gedachtenwisseling met graaf Ciano, zoo verklaarde Matsoeoka, hebben op mij een zeer diepen indruk gemaakt. Mijn audiëntie bij den keizer en koning Victor Emmanuel III, welke even eens tot een openlijke en vriend schappelijke gedachtenwisseling aan leiding gegeven heeft, zal voor mij de gedenkwaardigste gebeurtenis van mijn Europeesche reis blijven. Het Japansche volk gevoelt zich met het Italiaansche volk nauw verbon den en ik kan verzekeren, dat deze banden duurzaam zullen zijn. Met den Paus heb ik een zeer openhartig onderhoud van een uur gehad. Ik ben ervan overtuigd, dat al deze gesprekken van groote waar de zijn en ook vrucht zullen dragen. Ik ben er ook van over tuigd, dat Japan, Duitschland en Italië elkaar nooit zullen loslaten en vast aaneengesloten zullen blijven om het gemeenschappelijke doel te bereiken. Ik beschouw het driemogendheden pact als een bondgenootschap dat eenig is in de geschiedenis der menschheid. De natuurlijke bijzon dere belangen van de drie deelne mende staten staan in dit pact vol komen op de tweede plaats. De be slissende grondslag van het pact wordt gevormd door de verwezen- J ij king van het in de inleiding tot het pact vastgelegde groote gemeen schappelijke ideaal. Gevraagd naar zijn verder reis- program, deelde minister Matsoeoka mede, dat hij op de terugreis als zuiver particulier een bezoek van eenige dagen aan Berlijn zal bren gen om de hoofdstad die hij nog niet kent, en vermoedelijk ook eenige slagvelden te bezichtigen. Zijn offi- cieele bezoeken zijn met het verblijf in Rome afgeloopen. Dringende ambtsbezigheden maken zijn spoe dige terugkeer naar Tokio nood zakelijk. Ook in Moskou zal hij op de terugreis een of meer dagen zuiver als particulier vertoeven. Op de heenreis heeft hij reeds zijn officieel bezoek bij de Russische re geering afgelegd. Desondanks is het mogelijk, dat hij nog eenige Sovjet- Russische personen zal ontmoeten, doch de dan te voeren gesprekken zouden geen officieel karakter dra gen en niet van openbare beteekenis rijn. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 2 April (Stefani) Weermachtsbericht no. 299 luidt: Aan het Grieksche front niets van belang te melden. Noord-Afrika: Italiaansche en Duitsche gemechaniseerde troepen hebben, na den vijandelij'ken weer stand te hebben gebroken, Marsa Brega in Cyrenaica bezet. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke schepen gebombardeerd, waarbij er één tot zinken werd gebracht, in de haven van Benghazi. Oost-Afrika: De verdediging on zer troepen tegen sterkere vijande lijke strijdkrachten is gisteren voortgezet, zoowel aan het noorde lijke front als in de zone van Je rivier Auach. Onze luchtmacht in Oost-Afrika heeft twee vliegtuigen van het type Hurricane en twee vijandelijke bombardementsvlieg tuigen neergeschoten. Italiaansche luchtaanvallen. Operatiezóne, 2 April (Stefani). Een speciale verslaggever van Ste fani seint, dat na enkele dagen van gedwongen werkeloosheid als gevolg van zeer slechte weersomstandig heden Italiaansche bommenwerpers vandaag een vlucht ondernomen hebben naar de luchtbasis van Fio rina, d aan een zeer hevig bombar dement onderworpen werd. Ooie- vaar-esqadrilles wierpen in snel op eenvolgende golven bommen van elk kaliher op het vliegveld van Fiorina. Korten tijd later herhaalde een ander ooievaars-escadrille den aanval op het vliegveld van Volos. De uitwer king van het bombardement was ontzaglijk. De oorlog in Afrika. Berlijn, 2 April (D.N.B.) De Lon- densche berichtendienst geeft toe, dat de Italiaansche en Duitsche strijdkrachten de Engelsche troepen tot twintig mijl ten Oosten van El Agheila hebben teruggeslagen. HONGAARSCHE PREMIER PLOTSELING OVERLEDEN. Boedapest, 3 April (D.N.B.) Minis ter-president graaf Paul Teleki is vannafcht plotseling overleden. Graaf Paul Teleki was behalve politicus een geleerd geograaph. Als zoodanig was hij professor aan de universiteit van Boedapest, lid van de academie van wetenschappen, voorzitter van het genootschap ter bestudeering van het Verre Oosten, vice-voorzitter van het Hongaarsche aardrijkskundige genootschap. Teleki, die in 1879 was geboren, werd in 1920 minister van buiten landsche zaken. Hetzelfde jaar werd hij minister-president, welke functie hij tot 1921 .bekleedde. In 1925 was hij lid van de Mossoel-commissie van Geldigheidsduur oude bonnen verlengd. 's-Gravenhage, 3 April. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijver heid en scheepvaart deelt medte, dat de geldigheidsduur van de bonnen no. 15, 16 en 17 van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden en kachels" en de bonnen no. 35 tot en met no. 41 van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen centrale ver warming", alsmede de met „brandstoffen een eenheid vijf de periode" en de met „cokes een eenheid vijfde periode" gemerkte bonnen wordt ver lengd tot en met Woensdag 30 April 1941. De geldigheidsduur van de toe wijzingen, welke geldig waren ver klaard tot 29 April of een vroege- ren, mits na 13 Maart gelegen da tum, wordt eveneens verlengd tot en met Woensdag 30 April a.s. Aan degenen, die leden van de Duitsche weermacht huisvesting verleenen, zal voor April 1941 op vertoon van een bewijs van in kwartiering door den plaatselijken distributiedienst per voor dit doel te verwarmen vertrek 1 een heid brandstoffen worden beschik baar gesteld. Voor verwarmingsdoeleinden zullen voor het Ioopende stook- seizoen geen nieuwe bonnen of toewijzingen meer worden aan-, gewezen of uitgereikt. Met na druk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dav de oude bon kaarten zorgvuldig dienen te worden bewaard. Uitsluitend voor hen, die niet op petroleum of gas koken en niet be schikken over een electrisch kook- apparaat, zal een dezer dagen de ge legenheid bestaan op grond van een daartoe afgelegde verklaring bij den plaatselijken distributiedienst een bon voor een eenheid brandstoffen voor kookdoeleinden te verkrijgen. Nadere mededeelingen dienaangaan de zullen spoedig volgen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 1 April 1941 tot en met Woensdag 30 April 1941 de met de woorden „genesatoranthraciet derde periode" gemerkte bonnen elk recht zullen geven op het koopen van 1 hl. (max. 75 kg.) anthracietnootjes V. De met de woorden „generator- turf derde periode" gemerkte bon nen zullen gedurende bovenge noemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Het ligt in de bedoeling in de week voor Paschen een extra-ei te verstrekken. De betreffende bon zal tijdig worden bekend gemaakt. Teleki (Archief) den Volkenbond. De laatste jaren heeft hij de politiek van Hongarije geleid. Onder zijn leiding trad Hon garije toe. tot het driemogendheden pact. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e blad.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1