KRUSCHE Convooi in de Middeiiandsche Zee aangevallen. Asmara door de Italianen ontruimd. Ook Benghazi ontruimd Italiaansch legerbericht. De achtervolging in Noord-Afrika voortgezet. De Britfen op den aftocht. Het Duitsche legerbericht. De inbeslagname van buitenlandsche schepen in Amerika. Duitsche zeelieden wegens sabotage gearresteerd. Het overlijden van graaf Teleki.- De Hongaarsche premier heeft zelimoord gepleegd. Rheumatische pijnen Commentaren over Joegoslavië. Premier van Irak afgetreden. BURGERLIJKE STAND 143e Jaargang De paniet neemt toe. De Britten tre Havenwerkei Het 1 legei TWEEDE BLAD. Ergens in Italië, 3 April. (Stefa- ni). Het hoofdkwartier publiceert legerbericht no. 300. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front activiteit der wederzijdsche artillerie. Onze fcrmaties luchtstrijdkrachten hebben de vlootbasis Volos en het belang rijke troepencentrum Fiorina gebom bardeerd. Tijdens luchtgevechten werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Drie onzer vliegtui gen zijn niet teruggekeerd. In het Oosten der Middeiiandsche Zee hebben onze bommenwerpers en torpedovliegtuigen een krachtig geëscorteerd vijandelijk convooi aan gevallen. Ondanks het felle vuren van het luchtafweergeschut werden vijf groote schepen getroffen en tot zinken gebracht. Al onze vliegtuigen keerden terug naar hun basis. Vlieg tuigen van het Duitsche vliegercorps vielen een tweede convooi van den vijand aan ten Westen van Kreta: een schip van 8000'b.r.t. werd in brand geworpen en zonk, een tweede schip van 8000 ton werd ook getrof fen door twee bommen van zwaar kaliber en is waarschijnlijk eveneens gezonken. Oost-Afrika: Met het doel nog meer vijandelijke bombardementen op Asmara, waardoor reeds honder den slachtoffers waren gevallen on der de inlandsche en Erythreesche bevolking, te vermijden, is de stad Asmara door onze troepen ontruimd. De slag is bezig opnieuw te ontbran den bij een nieuwe stelling. Noord-Afrika: Het succes der ge mechaniseerde Italiaansche en Duit sche troepen is uitgebreid voorbij Marse El Brega. De Italiaansche en Duitsche luchtmacht hebben met prachtige resultaten vijandelijke colonnes, die zich naar Agedabia terugtrokken, aangevallen. Aanval op Engelsch convooi bij Kreta. Rome, 3 April (Stefani). De cor respondent van Stefani aan het luchtfront meldt, dat de Italiaansche luchtstrijdkrachten en het Duitsche vliegc-rcorps de laatste dagen huri activiteit hebben vergroot om den vijand transporten tusschen Egypte en Griekenland onmogelijk te ma ken. Verkenningsvliegtuigen hadden in het Oosten der Middeiiandsche Zee een convooi van stoomschepen gezien, dat door Britsche oorlogs schepen beschermd werd. Een afdee- ling Duitsche bommenwerpers steeg op en viel het convooi aan ten Wes ten van Kreta, Na een eerste zeer heftige reactie verwijderden zich -de oorlogsschepen, zoodat de vliegtui gen het convooi van zeer geringe hoogte konden aanvallen. Een schip van 8000 ton werd door vier bommen van 500 kg getroffen. De ketels sprongen en het schip maakte zware slagzij. Een schip van d-enzelfden inhoud werd door vier even zware bommen getroffen. Een schip van 5000 ton werd tot zinken gebracht, een van 8000 ton getroffen, een ander van 5000 ton zwaar be schadigd. Alle Duitsche vliegtuigen keerden op hun basis terug. Zij had den hun bommen van nauwelijks 50 meter hoogte laten vallen. De Britsche strijdkrachten in Lybië. Stockholm, 3 April (D.N.B.) Eerst vanmiddag heeft men te Londen be sloten, toe te geven, dat de Britsche strijdkrachten in de Lybische woes tijn zich op een snelle aftocht be vinden. Totdusver heeft men het in Londen niet aangedurfd, den val van Agedabia en Marsa el Brega toe te geven. Een kort officieel communiqué luidde als volgt: „Onze troepen heb ben zich in Noordelijke richting op Agedabia teruggetrokken. De vijan delijke troepen volgen". Benghazi door de Engel- schen ontruimd? Rome, 4 April (Stefani). De Italiaansche bladen maken hedenochtend met vette letter gewag van den opmarsch der Duitsche en Italiaansche troe pen in Libye en van de herove ring van Agedabia en Zetina. Tevens publiceeren zij berich ten van buitenlandsche pers- bureaux, volgens welke de Engelschen Benghazi reeds ont ruimd zouden hebben. Evenwel verheffen de bladen zich niet op deze successen, welke ver wacht werden en waarvan de Italianen zeker waren. Berlijn, 3 April (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht maakt be kend: In Noord-Afrika is het op 31 Maart door Duitsche en Italiaansche pantsertroepen en luchtstrijdkrach ten behaalde succes nog grooter ge worden. Daarbij werden dertig vij andelijke voertuigen buitgemaakt. Het luchtwapen ondernam gewa pende verkenningen boven het zee gebied rondom Groot-Britannië en bestreed ook gisteren op succesvolle wijze de vijandelijke koopvaardij- scheepvaart. Twee schepen van 4000 brt. werden tot zinken gebracht, zes andere koopvaardijschepen werden deels zoo ernstig beschadigd, dat zij als verloren beschouwd moeten wor den. Een gevechtsvliegtuig verniel de in scheervlucht drie vijandelijke vliegtuigen op een vliegveld in Z. Engeland en beschadigde verschei dene andere toestellen. Andere lucht aanvallen waren gericht op havens- en fabrieksinstallaties in Zuid-Enge- land en Schotland. In de Middeiiandsche zee vernie tigden Duitsche gevechtsvliegtuigen ten W. van Kreta in een dapperen aanval op een krachtig beschermd convooi twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 16.000 brt. De vijand vloog noch overdag, noch des nachts naar Duitschland. Duitsch-Italiaansche successen in Noord-Afrika. De achtervolging der in Noord- Afrika bij Marsa El Breda door Duit sche en Italiaansche formaties be stookte Engelschen werd op 2 April voortgezet. Agedabia is ingenomen en Zuetina bereikt. De vijand be vindt zich ijlings op den aftocht in Noordelijke richting. Het aantal ge vangenen en de buit aan gepantser de en ongepantserde voertuigen is aanzienlijk. De eigen verliezen zijn buitengewoon gering. De luchtaanvallen. Berlijn, 3 April (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, zijn vrij sterke strijdkrachten van het luchtwapen sinds de eerste uren van den nacht cp weg naar de militaire en oorlogs- economische doelen van het Britsche eiland. De eerste golven hebben de hun toegewezen doelen reeds suc cesvol met bommen bestookt. Twee Engelsche schepen tot zinken gebracht. Berlijn, 3 April (D.N.B.) Het Duit sche luchtwapen heeft vanmiddag de Britsche koopvaardij opnieuw ge voelige verliezen toegebracht. Voor de Oostkust van Schotland, bij Dun dee, werden naar het D.N.B. ver neemt twee schepen uit een kon vooi, die tezamen 10.000 brt. maten, op de plaats zelf tot zinken gebracht. Een reeks andere schepen vafl in to taal 16.000 brt. is beschadigd. ROTTERDAMSCHE KINDEREN IN GRONINGEN, Het bestuur van de Groninger Ge meenschap deelt mede, dat gister middag opnieuw honderd kinderen uit Rotterdam te Groningen zijn aan gekomen. Zij werden over verschil lende plaatsen van de provincie ver deeld en zullen morgen naar hun pleegouders worden gebracht. In totaal bevinden zich thans on geveer Vierhonderd Rotterdamsche kinderen in Groningen. Over vier weken wordt een nieuw transport verwacht. Eervol ontslag. - Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van waterstaat en van binnenlandsche zaken is mr. A. J. Backer, op zijn verzoek als lid der bestuurscommissie, bedoeld in arti kel 8 sub b. van de wet van 31 Mei 1937 tot instelling van een openbaar lichaam voor de ingepolderde Wie- ringermeer en nader aan te wijzen ingepolderde of nog in te polderen gedeelten het ÏJselmeer, eervol •it slagen. GEESTDRIFTIGE BETOOGING VOOR MUSSOLINI. Rome, 3 April. (D.N.B.) Heden ochtend heeft de reusachtige men- schenmenigte, die den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, bij zijn vertrek wilde toejuichen, opnieuw een geestdrifti ge betooging gebracht aan Mussolini op de Piazza Venezia. De duizend koppige menigte verlangde steeds weer in spreekkoor den Duce te zien. Ten slotte verscheen Mussolini op het historische balcon en groette lachend. Toen de menigte den Duce zag, wilden de ovaties geen einde nemen, zoodat Mussolini nog ver scheidene malen op het balcon moest verschijnen. In het geroep „Duce, Duce", zoo schrijft het agentschap Stefani, lag het geheele vertrouwen in de overwinning en de strijdvaar digheid van het Italiaansche volk. Engelsch-Turksche militaire besprekingen. (D.N.B.) - Uit Ankara wordt gemeld, dat daar twee Engel sche generaals en een admiraal uil Egypte zijn aangekomen om mili taire besprekingen te voeren. Er is geen sprake van sabotage. Berlijn, 3 April (A.N.P.) De in be richten uit Washington voorkomen de bewering, dat de Duitsche en Ita liaansche havens bevinden, in beslag zijn genomen om daden van sabotage te voorkomen, werd vandaag in po litieke kringen der rijkshoofdstad „volmaakte onzin" genoemd, zoo vernemen wij van welingelichte zijde. Zooals bekend kan een kapitein resp. de eigenaar van een schip met zijn eigendom doen wat hij wil, voor zoover hij daarmede niet andere schepen of de haven beschadigd. Wanneer een kapitein bovendien nog de vrees koestert, dat het schip, dat onder zijn bevel is geplaatst, in handen van den vijand zou kunnen vallen, is het zijn erkend en goed recht, zijn schip onbruikbaar te ma ken. Echter, de jongste uitlatingen van den Amerikaanschen minister van justitie, Jackson, wijzen er dui delijk genoeg op, dat men zich in de Ver. Staten ver boven het volken recht verheven voelt, ja, de rechts basis van de betrekkingen, die tus schen staten bestaan, als van nul en geener waarde beschouwt. Het Amerikaansche antwoord op de Duitsche protesten. Washington, 4 April (D.N.B.) Het departement van buitenlandsche za ken heeft de Duitsche ambassade gisteravond het antwoord der Ame rikaansche regeering op de beide Duitsche protestnota's van 31 Maart en 1 April doen toekomen. De Ame rikaansche* nota wijst den Duitschen eisch tot het vrijlaten van schepen en bemanningen af. Slechts ten aan zien van het Duitsche protest tegen de behandeling en de huisvesting der Duitsche zeelieden wordt verklaard, dat een nieuwe nota zal volgen, zoo dra het onderzoek voltooid is. Duitsche zeelieden gear resteerd. New-York, 3 April (D.N.B.) Naar Associated Press uit Boston meldt, zijn kapitein Heitzmann, vier offi cieren en vijf leden der bemanning van het Duitsche tankschip „Pauline Friedrich", tegen wie gisteren het Federale gerechtshof een aanklacht had ingediend, vandaag door justi- tieele ambtenaren onder zware be waking van het immigratiebureau naar de gevangenis overgebracht. De gearresteerden, die j.l. Zondag bij de bezeiting van het tankschip door de Amerikaansche kustwacht in hechtenis zijn genomen, wórden er van beschuldigd, de machine-in stallaties van het schip door sabota ge onbruikbaar te hebben gemaakt. Boston, 3 April (D.N.B.) Tien Duitsche zeelieden zijn vandaag paarsgewijs met handboeien aan el kaar geketend voor het federale ge rechtshof gebracht, verdacht van het plegen van sabotagedaden op hun schepen. De beklaagden weigerden een verdediger te aanvaarden. De president van het Hof eischte een borgstelling ten bedrage van 450.000 dollar van de officieren en matro zen van de Duitsche tankboot Pau line Friedrich, die beschuldigd wa ren van z.g. sabotagedaden. De Italiaansche marine attaché. Washington, 3 April (D.N.B.) De Amerikaansche regeering heeft van daag de onverwijlde terugroeping geëischt van den Italiaansche mari ne-attaché te Washington, admiraal Lais. Van Amerikaansche zijde wordt beweerd, dat Lais betrokken is bij „sabotagedaden" tegen Ita liaansche koopvaardijschepen in Amerikaansche havens. De minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft dezen Amerikaanschen eisch op de persconferentie bekend gemaakt. Italiaansch en Duitsch protest te Mexico. Mexico, 3 April (D.N.B.) De Ita liaansche gezant heeft gisteren den onderstaatssecretaris van buiten landsche zaken gerichte voorioopige protestnota overhandigd wegens de bezetting van tien Italiaansche sche pen door Mexicaansche marinetroe- pen. De Duitsche gezant eischte in een nota aan het ministerie van buiten landsche zaken, dat de verwijdering van de bemanning der Duitsche schepen Orinoco en Hameln onge daan wordt gemaakt, vooral omdat geen enkele aanleiding tot verden king van sabotage bestaat en de Duitsche scheepskapiteins veeleer de strengste orders gekregen hebben in bet geheel geen sabotage te plegen. De buitenlandsche schepen in Columbia. Bogota, 3 April (A.N.P.) De Co- lumbiaansche regeering heeft in tegenstelling tot andere Amerikaan sche landen na bestudeering van den toestand besloten aan alle buiten landsche schepen iedere bescherming te verleenen. Twee Duitsche schepen brandend gevonden. Lima, 3 April (D.N.B.) Naar het Peruaansche ministerie van marine meldt, zijn de „Hermontis" van de Hamburg-Amerikalijn en de „Mün- chen" van de Norddeutsche Lloyd door een Peruaanschen kruiser in volle zee brandend en door de be manning verlaten gevonden. Boedapest, 3 April (D.N.B.) Over den tragischen dood van minister president, graaf Paul Teleki, wordt door de regeering een communiqué gepubliceerd waarin o.a. het vol gende vermeld wordt: De geheele Hongaarsche natie en alle buitenlandsche vrienden van Hongarije hebben met ontsteltenis kennis genomen van het tragische overlijden van minister-president Paul Teleki. De dood is des nachts ingetreden, werd eerst des ochtends ontdekt. In de eerste morgenuren verspreidde zich het bericht, dat de minister-president door een be roerte was overleden. Later werd echter algemeen bekend, dat zelf moord de doodsoorzaak was. Zijn omgeving nam vol zorg reeds sedert vrij geruimen tijd de aan levensmoeheid grenzende ter neergeslagenheid van geest van graaf Teleki waar. Ondanks zijn groote zielesmart en zijn zwakke constitutie bleef graaf Teleki steeds zijn plicht vervullen. Bewust van zijn verantwoordelijk heid stuurde hij het schip van staat op binnenlandsch, alsook op buitenlandsch politiek gebied den koers, dien hij en zijn regeering als den eenig mogelijken en derhalve ook als den eenig juisten hadden vastgesteld. Wanneer ook een onverwacht hevige uitbarsting van de sinds ge- ruimen tijd sleepende neerslachtig heid van geest een einde gemaakt heeft aan het in dienst van het vaderland opgebruikte edele en werkzame leven, in den nacht van 2 op 3 April, dan zal toch de poli tiek, waarvan hij de leider en ge- trouwste dienaar was, onveranderd voortleven. De Hongaarsche natie is het thans reeds aan twee van haar groote dooden, graaf Stephan Csaky en Paul Teleki, verschul digd, onwrikbaar op den weg voort te gaan, dien deze groote zonen van ons vaderland haar hebben aange wezen. Duitschland over den dood van Teleki. Berlijn, 3 April (D.N.B) Het overlijden van den Hongaarschen minister-president, graaf Teleki, wordt in de Berlijnsche avondbla den op vooraanstaande plaats gepu bliceerd. De bladen wijden aan den Reedt tientallen van |aren werden miljoenen lijden aan over de heele wereld, door Kruschen van dit lijden verlost - Neem toch óók onder voortdu rende contró|c van schcikun- dige-apotheker for*8 )?sai«on*' Bij apoth. en dtog. 1 47, 0.76, 0.41. overledene hartelijk© artikelen en kenmerken zijn dood als een smar telijk verlies voor net Duitsche rijk, welks oprechte vriend hij steeds geweest is. In den tijd van het minister presidentschap van graaf Teleki, zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung, vielen de gebeurtenissen, die het Hongaarsche volk de genoegdoening voor de verminking door het ver drag van Trianon brachten en die zijn vollcsche en economische le venskracht herstelden. Berlijn, 3 April (A.N.P.) De rijks- regeering en het Duitsche volk zijn diep onder den indruk van het sterfgeval waardoor de bevriende Hongaarsche natie getroffen is, zoo werd heden in officieele Berlijnsche kringen verklaard. De rijksregee- ring weet, zoo zeide men van Duit sche zijde verder, dat de dood hier een ziekelijk man in een tijd van de grootste krachtsinspanning uit zijn werkkring gerukt heeft. Begrafenis van Teleki. Boedapest, 3 April (D.N.B.) Mi nister-president graaf Teleki zal Maandag plechtig op staatskosten begraven worden. Het stoffelijk overschot zal in de koepelzaal van het parlement worden opgebaard. Het huis van afgevaardigden is. na dat de treurige tijding officieel ge publiceerd was, voor onbepaalden ijd verdaagd. Het hoogerhuis is voor Donder dagavond in rouwzitting bijeenge roepen, zoo ook de leden van de geeringspartij. De burgemeester van de stad heeft bevel gegeven dat van alle openbare gebouwen de vlag half stok moet worden geheschen en een oproep tot de bevolking gericht, om aan da huizen rouwvlaggen aan te brengen. Voor Donderdag zijn alle theater- en bioscoopvoorstellingen afgelast. Er is ook 'een dans- en muziekverbod uitgevaardigd. Berlijn, 3 April (A.N.P.) Van wel ingelichte zijde wordt vernomen: De Joegoslavische regeering doet niets, om de tot een crisis opgevoerde stemming in Joegoslavië tegen te gan, welke door uitspattingen en ter reur van de straat en door de ont ketende instincten van chauvinisti sche kringen de revolutionnaire ge voelens van het volk opwekt. Deze opvatting huldigde men he den in politieke kringen alhier, waar bij men opmerkte, dat deze crisis stemming in Belgrado en in andere deelen van Joegoslavië ook in de ge voelens doorwerkt. Een officieel standpunt ten aan zien van de politieke kwesties in verband met de Duitsch-Joegoslavi- sche crisis wordt echter ook heden nog door de bevoegde instanties af gewezen. Het meest opvallende ver schijnsel na den staatsgreep te Bel grado noemde men heden in politie ke kringen het feit, dat de tegen woordige Joegoslavische regeering het volk volkomen in het duister laat over de problemen, waarin de regee- ringswisseling de militaire putsch en de uitspattingen tegen de Duitschers het gebracht hebben. Het Joegosla vische volk, zoo zeide men van Duit sche zijde, wordt kunstmatig in on wetendheid gelaten over de crisis en haar problemen. Als tweede opval lend punt noemt men in deze krin gen de anti-Duitsche actie van Joe goslavische diplomaten in het bui tenland. Men wees erop, dat lastheb bers van de Joegoslavische regeering overzee en in het Z.O. zich ondub belzinnig anti-Duitsch gedragen. Het derde punt dat in Berlijnsche poli tieke kringen opvalt, is het steeds meer aan den dag tredende feit, dat vreemde inmengingen geduld wor den zoowel wat betreft het geheeie vraagstuk van het Z.O. gebied als ook wat betreft de Joegoslavische belangen zelf. Deze inmengingen, zoo zeide men heden in de Wilhelm - strasse, worden door Belgrado niet alleen geduld, doch zelfs uitgelokt. Het innemen van een standpunt ten aanzien van de kwestie, in hoeverre een dergelijk dulden van vreemde inmengingen in overeenstemming gebracht moet worden met de begin selen van het driemogendhedenpact, wees men van Duitsche zijde af. Op de vraag, of de naar Berlijn teruggekeerde Joegoslavische ge zant, Andritsj, een speciale bood schap zal meebrengen of meege bracht heeft, verklaarde men heden in de Wilhelmstrasse, dat hiervan niets bekend is Amerikaansche pers over Joegoslavië. New-York, 3 April (D.N.B.) De Woensdagochtendbladen blijven de grootste aandacht aan de gebeurte nissen in Joegoslavië schenken. De correspondent van de New-York Ti mes te Belgrado, Sulzberger, meldt, dat Joegoslavië voor Donderdag vol komen gemobiliseerd was. Theore tisch heeft Joegoslavië 2.5 millioen man ter beschikking. Het ontbreekt evenwel aan het noodige wapenma teriaal. Het beschikbare oorlogsma teriaal is, in tegenstelling tot het geen den troepen der groote mo gendheden ter beschikking staat, er barmelijk. De in Belgrado aanwezige diplomaten hebben hun documenten in orde gebracht, ze deels naar el ders verzonden en deels verbrand. DE ONDERGANG VAN HET TROEPENTRANSPORTSCHIP BRITANNIA. Madrid, 3 April (D.N.B.) Don derdagmiddag is het Spaansche ss. Cab de Hornos te Santa Cruz te Teneriffe aangekomen met aan boord 77 geredden van het Engel sche troepentransportschip Britan nia van 8800 ton, dat onlangs door een Duitsch oorlogsschip in den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht. Onder de schipbreuke lingen bevonden zich tien gewon den, die naar een kliniek gebracht zijn. De geredden meldden, dat de bemanning van de Britannia uit 480 personen bestond en door het Duitsche schip na drie waarschu wingsschoten gelast werd in de reddingbooten te gaan. Daarop werd de Britannia tot zinken ge bracht. De geredden dreven vijf dagen en vijf nachten op zee rond. tot zij door het Spaansche schip werden opgenomen. DE HONGAARSCHE REGEERING AFGETREDEN. Boedapest, 3 April (D.N.B.) De regeering heeft Donderdagochtend onder voorzitterschap van den mi nister van binnenlandsche zaken, Keresztes-Fischer, als in rang oud ste lid van het kabinet, vergaderd, en heeft besloten af te treden. In bevoegde Hongaarsche politieke kringen verwacht men een spoedi ge oplossing van de regeerings- crisis. Men verklaart, dat de tot dusver gevolgde koers der regee ring noch in buitenlandsch, noch in binnenlandsch politiek opzicht ge- wiizigd zal worden. Boedapest, 3 April (D.N.B.) De rijksregent heeft den minister van buitenlandsche zaken, Von Bar- dossy, het premierschap toever- 'rouwd. Bardossy heeft deze .op dracht aanvaard. Andere personeeie wijzigingen in het kabinet zijn niet te verwachten, naar verluidt. Beiroet, 3 April (D.N.B.) De pre mier van Irak, Taha Al-Hasjimi is afgetreden. Beiroet,3 April (D.N.B.) De afge treden premier is officier en komt uit de kringen van de sterkste op positie tegen Engeland. In 1938 werd hij minister van defensie in het kabi net Noeri Said en bleef ook als zoo danig aan in het volgende kabinet El-Hailani. De afgetreden staatsman heeft 3 Februari j.l. zijn kabinet ge vormd. Bij de aanvaarding van de regeering verklaarde hjj, dat hij de politiek van zijn voorganger zou voortzetten en Irak in elk geval buiten den oorlog wilde houden. On danks talrijke represailles van de Engelschen heeft hij dit herhaald, na de recente besprekingen van zijn minister van buitenandsche zaken met minister Eden te Cairo. Nieuwe troebelen te Beiroet, Vichy, 3 April (D.N.B.) Volgens de jongste inlichtingen uit Syrië zijn te Beiroet opnieuw bloedige incidenten, voorgevallen. Naar beweerd wordt, ligt de oorzaak van deze nieuwe on rust in de gebrekkige broodvoorzie ning van de hoofdstad van Libanon. De ontevreden inheemschen vorm den reusachtige demonstratieve op tochten, die in botsing kwamen met de politie. Twee betoogers werden gedood. De bewakingsdienst wordt in de stad door militaire patrouilles verzorgd. COMMENTAAR OP BEZOEK VAN MATSOEOKA AAN ROME. Milaan, 3 April (D.N.B.) De offi cieuze Popoio d'Italia schrijft, dat de besprekingen en betoogingen tij dens het bezoek van den Japan schen minister van buitenlandsche zaken vooral den waren en diepen zin van het bondgenootschap tus schen Italië, Duitschland en Japan hebben opgehelderd en bevestigd. Het bondgenootschap tusschen Ro me, Berlijn en Tokio vormt slechts de natuurlijke en logische ontwikke ling van hun beweging tot verdedi ging en weerstand, die hun is opge drongen door de door den vijand in het leven geroepen toestand. De Stampa schrijft: de gemeen schappelijke vijanden hebben hun verwachtingen gesteld op de moge lijkheid Italië, Duitschland en Japan afzonderlijk te bestrijden en te ver slaan, maar de drie staten hebben het plan van den tegenstander inge zien. De nederlaag van den een zou reddeloos de nederlaag van den an der beteekenen. Het driemogendhe denpact en zijn duidelijke verplich tingen vormen het veilige bolwerk, waarop de Angelsaksische pogingen zullen stranden. Matsoeoka heeft Italië verlaten. Brenner, 4 April (Sefani). De Ja- pansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, is gisteravond met zijn gevolg op den Brenner aangeko men. Op het grensstation nam de Italiaansche commissie, die den gast vergezeld had, afscheid. Matsoeoka ontving daarna de Duitsche commis sie, die hem op zijn reis door Duitsch gebied zal vergezellen. DE AMERIKAANSCHE WAPENING. Washington, 4 April (D.N.B.) Het wetsontwerp waarbij ongeveer 4.300.000.000 dollar voor wapenings doeleinden wordt toegestaan, is gis teren definitief door den senaat aan genomen. Het ontwerp bevat een clausule, volgens welke de Ameri kaansche weermacht producten slechts in het buitenland mag koo- pen, wanneer zij in de Ver. Staten niet in dezelfde kwaliteit, voldoende hoeveelheid of tegen denzelfden prijs voorhanden zijn. Deze clausule heeft in dë eerste plaats betrekking op den aankoop van vleesch in Ar gentinië. ROOSEVELT EN DE STAKINGEN. Washington, 3 April (D.N.B.) De secretaris van het Witte Huis, Early, verklaarde ten overstaan van de pers, dat president Roosevelt voor- loopig een afwachtende, waarne mende houding inneemt tegenover de stakingen in de bewapenings industrie van de Ver. Staten. Early legde deze verklaring af in antwoord op een vraag, of Roosevelt een op lossing van het stakingsvraagstuk overwoog. Cenvooi uit Gibraltar vertrok ken. (D.N.B.) - Een uit 26 koopvaar ders bestaand convooi is gistermid dag uit Gibraltar vertrokken. Het werd door de Straat van Gibraltar begeled door twee Britsche duikboo- ten en vijf gewapende treilers. Eden weer bij den Griekschen koning. (D.N.B.) - De koning heeft den Britschen minister van buiten landsche zaken, Eden en den chef van den generalen staf, sir John Dill, opnieuw in audiëntie ontvan gen. BERGEN (27 Maart t/m 2 April.) Geboren: Dirk, z. v. Evert Kellendoorn en van Hindertje Fen- nechien Timmer. Ondertrouwd: Pieter Beeld man te Bergen en Catharina Lijs- heth van Harten te Amsterdam. Overleden: Jan Anthonij Visser, oud 7 weken, overleden tp Alkmaar. Boedapest, 4 April 0 hier uit Belgrado beke de paniekstemming in vische hoofdstad opnie men door het massa: van banksaldi en omv: deringen. De neiging t naar het zuiden van over te brengen. Alle r de regeering om de s kalmeeren, hebben gee gehad. De opvattinge Berlijn, 4 April (A trent den toestand in vandaag in de Wilheli opvatting uitgesproken, lei wijziging is ingetred dusver vastgestelde den. Overigens gedroeg vandaag in officieele e cieuze kringen te Berli. •woon gereserveerd bij c ling van de Zuidslaviscl nissen. Op desbetreffei wees men er van Du slechts op, dat, met van het technisch nood; soneel, alle leden van legatie uit Belgrado zi ken. Voorts beantwoord vraag betreffende den t den terugkeer van den gezant, von Heeren, na: aldus, dat van een derj mijn in Berlijn niets Met vrij groote stellighe cok zeggen, aldus werd Duitsche zijde toegevoej Zuidslavische gezant, niet in contact is getred rijksminister van bui zaken, von Ribbentrop. richt omtrent het toet Matsjek tot de regeerin, grado heeft geen wij bracht in de meening v tieke kringen der ri De achtergronden van den van Matsjek tot de zoo verklaarde men hiel zijn in Berlijn in bijz niet bekend, evenmin ai waarden en de prijs voi treding. In dit verband van Duitsche zijde slech uitdrukking geven aan opvatting van Duitschlai binnenlandsche politieke van den Zuidslavischen Duitschland geen voor aanmerkingen kunnen vo kan in Berlijn slechts Berlijn, 4 April. (D.: opperbevel van de Duit macht maakt bekend: Duikbooten hebben ii delijke deel van den A Oceaan 88.616 b.r.t. i koopvaardij scheepsruimte gebracht. Daarvan were van een voor Engelant krachtig beschermd con schepen met 58.000 b.r.t. en tot zinken gebracht, werd een schip van on ge b.r.t. zwaar beschadigd. Zooals reeds in een extr gemeld, is de achtervolg Noord-Afrika bij Marsa el Duitsche en Italiaansche bestookte Engelschen op April voortgezet. Agedabi nomen en Zuetina bereikt, bevindt zich op haastig naar het Noorden. Het aan genen alsmede de buit aE serde en ongepantserde zijn aanzienlijk. De eigen zijn buitengewoon gering, hebben de Duitschli troepen bij het verdere Ghemines bereikt. Tijdens; trekkende bewegingen vijand, volgens zijn eige ook Benghazi ontruimd. Aanvallen van het lucht scheepsdoelen in het zee Engeland en in het gebii Middeiiandsche Zee haddei

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6