Omzetbelasting van vee. Nieuwe jachtwet in Nederland. Waarde-bons W. H, N. Maximumprijzen voor zoetwatervisch. TWEEDE ELAD. ALKMAAKSCHE COURANT VAN ZATERDAG 5 APRIL 1941. HET GEMEENTEBESTUUR VAN BUNSCHOTEN zal binnenkort aan het ge meentebestuur van Enkhuizen een bronzen plaquette aanbieden, als dank voor de verleende gastvrijheid tijdens de evacuatie van Bunschoten en Spakenburg. De bronzen plaquette, ontworpen en uitgevoerd door de firma Begeer te Voorschoten, staat momenteel tentoongesteld te Spakenburg. (Polygoon) DE VEREENIGING „HET HOLLANDSCHE LANDSCHAP" heeft verleden jaar het bekende natuurschoon ,,'t Wildrijk" aangekochj. Half April wordt dit stukje natuurschoon, dat gelegen is in den polder „De Zijpe" en eenig is in den kop van Noordholland, voor het publiek, dat zich heeft voorzien van een wandelkaart, ge opend. Daarvóór moet het bosch nog heelemaal opgeknapt worden. De wortels van de boomen zijn door de slechte afwatering gaan rotten, men heeft nu den grond omgespit, een goede afwatering gemaakt en de doode takken weggehakt. Het doqflo hout wordt gezaagd tot brandhout. (Polygoon) Tarief van 27* pCt. Van bevoegde zijde, wordt het vol gende medegedeeld: In verband met de omstandigheid, dat de heffing van omzetbelasting van vee geheel overeenkomstig de bepalingen van het besluit op de om zetbelasting 1940 tot vele moeilijk heden aanleiding zou geven en mede in verband met het feit, dat al het voor de slacht bestemde vee moet v-orden geleverd door tussehenkomst van de Nederlandsche Veehouderij- centrale, is ten aanzien van de hef fing van omzetbelasting van vee tot nader order de navolgende regeling getroffen. De levering' door veehouders van funderen, varkens, paar den, schapen en geiten hierna kortheidshalve aangeduid als vee is onderworpen aan een heffing naar het tarief van twee en een half procent. Het vorenstaande lijdt slechts uit zondering in gevallen,waarin de veehouder kan aantoonen, dat hii als veehandelaar is opgetreden. Een veehouder is aan te merken als vee handelaar ten aanzien van ingekocht vee, dat hij binnen zeer korten tijd doorlevert. Ter zake van den eigenlijken han del in vee wordt omzetbelasting slechts geheven bij levering door de Nederlandsche Veehouderij centrale en wel naar het tarief van een half percent. De levering van vee door veehandelaren behalve de Neder landsche Veehouderij centrale is mitsdien niet aan omzetbelasting on derworpen. Hieruit volgt tevens, dat een veehouder, die vee levert, ten aanzien waarvan hij volgens het Vorenstaande als veehandelaar kan ■worden aangemefkt, voor deze leve ring omzetbelasting niet is verschul digd. Ter zake van het door veehouders voor eigen gebruik beschikken over vee vindt belastingheffing niet plaats. In verband met de omstandigheid, dat de Nederlandsche Veehouderij centrale over het grootste gedeelte van het eerste kwartaal heeft ge rekend met betaling door haar aan het rijk van omzetbelasting naar het tarief van twee en een half percent, is, om redenen van practischen aard, goedgekeurd, dat de belastingheffing bij veehouders terzake van de leve ring van vee eerst een aanvang r.eemt met ingang van 1 April a.s. De geldigheidsduur verlengd. De directeur-generaal van de stichting Winterhulp Nederland maakt bekend, dat de termijn, waarbinnen de waardebonnen series A, B, C, D en E bij de winkeliers en handelaren kun nen worden aangeboden, in af wijking van den op de voorzijde vermelden tekst, is verlengd tot uiterlijk 31 Mei 1941. De verzilvering van deze series waardebonnen bij alle banken en spaarbanken kan eveneens in afwij king van den op de rugzijde vermel den tekst geschieden tot 31 Juli 1941. De banken en spaarbanken kun nen de ingewisselde waardebons uiterlijk den 15en Augustus 1941 in zenden bij de Kasvereeniging N.V. te Amsterdam. Deze maatregel is getroffen in ver band met het feit, dat uit het publiek de wensch naar voren is gekomen over een ruimere periode in de ge legenheid te worden gesteld, op deze wijze goederen aan te koopen. Het A.N.P. meidt: Op het gebied van de jacht heerscht in ons land nog een groote wanorde. Een wettelijke regeling is dringend noodzakelijk en zal thans binnenkort worden ingevoerd. Overeenkomstig de wensch van het grootste deel der Nederlandsche jagers. Ten opzichte van de Nederlandsche j.achtw-et, zoo als deze tot nu toe gold, brengt de nieuwe verordening belangrijke ver beteringen. Het gevaar, dat de land bouw door de jacht benadeeld zou worden en daardoor schade zou op- loopen, is. niet aanwezig. Volgens de nieuwe verordening- zullen zooge naamde achterflappen worden inge steld die uit drie leden bestaan, t.w. een voorzitter, een vertegenwoordi ger van de grondbezitters en een vertegenwoordiger van de jachtorga- nisaties. Iedere jager moet in de toe komst lid van de Nederlandsche jagervereeniging zijn. Het lidmaat schap hiervar. is de voorwaarde voor het verstrekken van een jachtver gunning. Tot nu toe kon iedere grondbezitter op rijn eigen grond jagen. De minimumgrootte van de jachtopporvlakte was niet vastge steld. Thans zullen deze minimum grootten vóór klein wild op 50 H.A. en voor groor wild op 150 II.A. vast gesteld worden. Een groot gevaar voor het wild was de tot nu toe in Nederland in Ongelooflijke mate ver breide wilddiefstal, in het bijzonder de strooperij. De nieuwe verordening zal hier 'scherp tegen optreden en de sraffen voor strooperij en hen die daarvan hun beroep maken worden belangrijk verhoogd. Het gevolg hiervan zal een sterke vermindering van wilddiefstal zijn zoo het niet tot het geheel verdwij nen hiervan leidt. Gezien de regels van dq jacht en het jagersgebruik is het zeer te verheugen dat het schie ten met schroot op groot wild ver boden wordt. Dit wild mag in de toekomst nog slechts met den kogel worden neergelegd. De verboden-jachttijden van de afzonderlijke wildsoorten werden tot nu toe van jaar tot jaar opnieuw vastgesteld. Thans zullen deze tijden bij de wet worden geregeld en in overeenstemming gebracht met die van de nabuurlanden. Dit zijn in groote trekken de be langrijkste voordeelen van de nieu we jachtvercrdening ten opzichte van de to nu tóe geldende jachwet. De nieuwe regeling waarborgt in grijpende verbetering in het jacht wezen hier te lande. FRAUDULEUZE SLACHTING. Toen eenige crisisambtenaren zich Donderdagavond per auto naar Oost- zaan begaven, kwamen zij een wiel rijder tegen in de Kerkstraat, die bij aanhouding een geslacht varken bleek te vervoeren. Bij nader onder zoek deelde de aangehoudene mede, dat dit afkomstig v/as van den ver zekeringsagent 'P. Onmiddellijk to gen de ambtenaren naar de woning van den gelegenheidsslachter en troffen daar een tweede varken aan, dat ook reeds geslacht was. Beide dieren werden in beslag genomen, teiwijl proces-verbaal wegens frau duleus slachten en het verboden in voorraad hebben van vleesch werd opgemaakt. BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldde gisteren: En- gelsehe vliegers hebben in den afge- loopen nacht hier te lande weder eenige bommen uitgeworpen. Met uitzondering van een geval, waarin een brandbom lichte brandschade veroorzaakte, hebben deze bommen alleen schade aan glasruiten van woonliüizen toegebracht. Personen werden niet getroffen. DRAADLOOS OVERGEBRACHTE FOTO VAN DE AANKOMST VAN MATSOEOKA IN ROME. De Japansche minister van Bui- tenlandsehe Zaken, Matsoeoka, kwam Maandagavond om 7 uur aan het Ulstia-station in Rome aan, waar de minister van Buiter.ilandsche Zaken, graaf Ciano, hem op de hartelijkste wijze welkom heette. Ook de Italiaansche bevolkng bereidde den gast uit het Verre Oosten een hartelijke ontvangst. Onze foto toont de begroeting van de ministers van Buitenlandsche Zaken der beide verbonden mogendheden. Links ae Duitsche gezant in Rome, von Mackensen. (Scherl) De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij deelt mede: Met ingang van Maandag 7 April 1941 zijn maximumprijzen vast gesteld voor zoetwatervisch, waar door zoowel producenten, groot handelaren, rookers als kleinhan delaren aan bepaalde prijzen zijn gebonden, welke in een afzonder lijke publicatie in de dagbladen worden bekend gemaakt. Voor het geval een consument de visch rechtstreeks van den vis- scher koopt zal de prijs, waarvoor hij de visch ontvangt, niet hooger mogen zijn dan de prijs, waarvoor de groothandelaar aan den x klein handelaar aflevert. Voorzoover zoetwatervisch wordt verkocht in partijen, waarin ver schillende soorten of sorteeringen voorkomen en een van deze soor ten of sorteeringen bedraagt meer dan 20 pet. van de geheele partij, dan geldt als maximum verkoop prijs dè maximumprijs' van de goedkoopste in die partij aanwe zige vischsoort of sorteering. Aangezien het van groot belang is, dat de consument te allen tijde bekend is met de hoogte van de maximumprijzen, zijn de hande laren, die direct aan het publiek verkoopen en afleveren verplicht, opwoor de koopers duidelijk zicht bare plaatsen prijslijsten te beves tigen. Deze prijslijsten- zullen van flinke afmetingen moeten zijn en bij winkeliers zijn aangebracht in den winkel en de étalage's;' bij de venters, die bij het verhandelen van voertuigen gebruik maken, zullen de prijslijsten op in het oog vallende wijze daarop moeten worden bevestigd. WAT DE NEDERLANDSCHE S.S. NASTREEFT. In verband met de marschen, welke de Nederlandsche S.S., de zusteror ganisatie van de Duitsche S.S., die evenals zij de dubbele Siegrune als symbool voert, zal houden te Gro ningen en Leeuwarden, had een're dacteur van de Vereenigde- Persbu- reaux 'n onderhoud met den plaats- vervangend-leider der S.S., den heer J. P. Wolffram te Utrecht. Zooals gemeld is, heeft de le'ider van de S.S., de heer Feldmeyer, dienst ge nomen in de Duitsche Waffen S.S. „De Nederlandsche S.S.", aldus onderstormleider Wolffram, die als reserve' eerste luitenant bij de lilde verkenningsgroep van het 2e lucht- vaartregiment heeft -gediend, „heeft tot laak de pósitieve germaansche waarden in het Nederlandsche volk te behoeden en te bewaren. De jon geman, die tot de S.S. wil toetreden, wordt niet alleen volgens zeer stren ge maatstaven gekeurd op een ge zonde lichamelijke gesteldheid, doch ook op afstamming. Tot de Neder landsche S.S. kunnen alleen Neder landers behooren, wier afstamming van het jaar 1800 af zuiver arisch is. Voor de leiders gaan wij zelfs nog vijftig jaar verder terug". Verder worden, aldus de heer Wolffram,- hooge eischen gesteld t.a.v. het ka rakter der candidaten. „Uit deze zware eischen, welke bij de vorming reeds worden gesteld, vloeit voort, dat de S.S.-man een voorbeeld moet geven van de Germaansche levens houding en levensbeschouwing, wel ke hij bovendien met het woord en de daad moet kunnen verdedigen. De Germaansche gedachte kan niet anders leven, dan in een nat.-soc. samenleving; daar voor den S.S.- man het positieve ras-element ech ter voorop staat, wordt vooral aan dacht geschonken aan de groote. RESTAURATIE VAN GOLFBREKERS VAN DE HONDSBOSSCHE- ZEEYVERING. Ongeveer om de 25 jaar moeten de palen aan den. buitenkant van de golfbrekers vernieuwd worden. Deze palen dienen cm het. wegslaa'n der basaltblokken te voorkomen, hetgeen echter bij stormachtig weer toch nog wel eens voorkomt. Deze weggeslagen steenen vormen nu een groote moeilijkheid bij het inheien van de nieuwe palen, daar eerst de oude verwijderd moeten worden. Het wegruimen der weggeslagen basaltblokken alvorens nieuwe palen aan den buitenkant der golfbrekers kunnen worden aangebracht. (Polygoon) kwesties van volksgezondheid en erfgezondheidsleër, die, hoe ingewik keld ook op het eerste gezicht, een groote aantrekkingskracht op onze mannen die in opleiding zijn blijken uit te oefenen". De opleiding, aldus de heer Wolffram, is gebaseerd op leidersbeginsel en kameraadschap. Er wordt bijzonder veel gedaan aan lichamelijke opvoeding, sport en exercitie. De geestelijke scholing be steedt veel aandacht aan het Ne derlandsche volkseigene, er wordt veel gedaan aan heemkunde, volks kunde enz." Gemiddeld blijkt 60 tot 70 pet. der candidaten ongeschikt. Dit is bij de zware eischen, die wor den gesteld t.a.v. afstamming en ka rakter niet te verwonderen'. Ten slotte verklaarde de heer Wolffram, dat de eeischen voor den S.S.-man wat betreft zijn afstamming en licha melijke gesteldheid, ook voor zijn vrouw of aanstaande vrouw gelden. De S.S. is niet slechts een bond van mannen, doch ook een bond van sibben. De taak: het bewaken en be hoeden van de wereldbeschouwing, die uiteindelijk leidt tot de nat.-soc. samenleving, brengt dit met zich mede. Waar andere politieke stroo mingen ten gronde zijn gegaan door gebrek aan zelfreiniging en bezin ning op de grondslagen van haar idee, daar wil.de S.S. yen orde zijn, die dit wel doet voor het nationaal- socialisme." MAXIMUMPRIJZEN GARNALEN EN MOSSELEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij deelt mede: Met ingang van Maandag 7 April 1941 zijn maximumprijzen vastge steld voor garnalen, mosselen en mosselzaad, waardoor zoowel pro ducenten, pellerijen, groot- als kleinhandelaren aan bepaalde prijshoogten zijn gebonden. Wat garnalen betreft, mag den consument voor gepelde garnalen ten hoogste 0,26 en voor onge pelde garnalen niet meer dan 0,08 per ons in rekening worden gebracht. De prijzen van mosselen mogen voor den consument niet hooger zijn dan 0,10 per kg voor onge knipte en 0,15 per kg voor ge knipte mosselen. Voor de overige prijzen wordt verwezen naar de in de dagbladen opgenomen afzon derlijke publicatie. Aangezien het van groot belang is, dat de consument te allen tijde bekend is met de hoogte van de prijzen, zijn de handelaren, die di rect aan het publiek verkoopen en afleveren, verplicht op voor de koopers duidénjk zichtbare plaat sen prijslijsten te bevestigen. Deze prijslijsten zullen van flinke afmetingen moeten zijn én bij winkeliers zijn aangebracht in den winkel en de étalage's; bij de venters, die bij het verhandelen van voertuigen gebruik maken, zullen de prijslijsten op in het oog vallende wijze daarop moeten worden bevestigd. TOESTAND PROF, SLOTEMAKER DE BRUINE. (Van onzen Haagschen corresp.) Naar wij vernemen, is de toe stand van prof. Slotemaker de Bruine, wiens ernstige ongesteld heid dezer dagen werd gemeld, steeds achteruitgaande. De patiënt is lijdende aan een sleepende kwaal en zijn krachten nemen dagelijks af. De behandelende geneesheer verwacht binnenkort het einde van dit werkzame leven,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5