PEN. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd in Z.-0. Europa. DEN. roepen De Joegoslavische regeering is naar het Zuiden verplaatst. De Grieksche linkervleugel ontbloot. Matsoeoka's verblijf te Moskou. Hevige bombardementen op Joegoslavië. Verscheiden Britsche havensteden aangevallen. DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzingen. VOORUITGANG IN CYRENAICA. Britsche vliegtuigen boven Tripolis. den is een uil en Nieuw- iten bestaano aan land gezet n op te treden, .uchtwapen in versterkt. commentaar De wereld dat troepen in Griekenland dit leger naar een „van de ie geheimen" 'ficieuze Engel- ïkt hierbij zijn de „heldhaftige iland en Joego- ZAL DE ÜIJNER TIJD DEN. l.N.P.) In ant- riaar de Duit- beslag nemen hepen in Ame- lmstrasse ver- d met zijn ant- :t. Het zal deze wijze behande- ntwoord zal op gegeven wor- i-ONGELUK IE. N.B.) Een ba- van een elec- waren gehuis- en al door een i de gemeente engo-dal neer- de diepte ge- ïblik van het h ongeveer 40 Onmiddellijk arbeiders met ot dusver kon geborgen wor- rs werden le- ar gewond uit De gewonden iekenhuis van ht. Wegens het weer moesten aan ook mili- nen, uitgesteld !N FRANSCH SLAG. .B.) Het Fran- lan de Messa- op weg was Frankrijk is, ghai meldt, bij iuid-Chineesche len opgebracht Aan boord en zich ver- ische officieren er. Het bericht ling heeft in hanghai groote it wordt uit eken. (D.N.B.) wsdienst meldt, aring besloten eke vertegen- .rije terug te et doel aan- »n hek, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boek- en Handelsdruk kerij v b HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, P'" 'giro 37060 Telet 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 84. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. AiJhMA. Twee bladen. Woensdag 9 April 1941 De Duitsche opmarsch in Zuidsla vië. Berlijn, 8 April (D.N.B.) Bij een nieuwen aanval zijn de Duitsche troepen in Servië verder gevorderd, in weerwil van aanzienlijke terrein moeilijkheden en vernielde wegen. Zij hebben veel oorlogsmateriaal, waaronder talrijke stukken geschut van middelbaar en zwaar kaliber en gemotoriseerde batterijen buitge maakt. Voorts zijn hun veel gevan genen en veel infanteriemunitie in handen gevallen. Grieksch communiqué. Athene, 8 April (D.N.B.) Het op perbevel van de Grieksche strijd krachten publiceert vandaag het vol gende communiqué: „Het Joegoslavische leger, dat in Zuid-Servië strijdt, trekt onder den druk van den tegenstander terug en ontbloot zoo den linkervleugel van ons heroieke leger aan de grens. Desondanks strijdt ons leger met weergalooze overgave en betwist den vijand eiken voetbreed van on zen voorvaderlijken bodem". Luchtalarm te Agram. Pressburg, 8 April (D.N.B.) Uit de uitzendingen van den radio-omroep te Agram blijkt, dat daar de laatste dagen meermalen luchtalarm ge maakt is. De Duitsche bommenwer pers ontzagen de stad echter en vlo gen door. De Joegoslavische regeering teruggetrokken. Boekarest, 8 April (Stefani) Vol gens een bericht in het blad Viatza, gezonden door den dagbladcorres pondent te Sofia, zou de Zuidslavi- sche regeering zich teruggetrokken hebben naar Varna, op 130 km ten Oosten van Serajevo. Vernielde vliegtuigen. Berlijn, 8 April (D.N.B.) In dan loop van Maandag werden, naar het D.N.B. verneemt, 32 Zuidslavische vliegtuigen door duikbommenwer pers op den grond vernield. De ac ties van het Duitsche leger werden Maandag ondersteund door aanval len in scheervlucht van het lucht- wapen op infanterie en autocolon nes in de omgeving van Skoplje, waarbij de colonnes uiteengedreven en den Zuidslaven groote verliezen toegebracht werden. Bovendien was het Zuidslavische spoorwegnet, in het bijzonder de verkeersinstallaties in Noord- en Midden-Joegoslavie het doel van verscheidene doeltreffend uitgevoerde Duitsche luchtaanval len, waarbij stations vernield, rails opgewoeld, transporttreinen tot ont sporing en goederenloodsen in brand gestoken werden. Nader wordt gemeld. Berlijn, 8 April (D.N.B.) De vijand heeft Maandag en in den afgeloopen nacht in totaal 63 vliegtuigen verlo ren. In luchtgevechten aan het Bal kanfront werden 20 vliegtuigen neergeschoten en 34 op den grond vernield. In het Westen werden door nachtjagers 5 eh door luchtdoelartil lerie vier vliegtuigen vernield. Moskou, 8 April (D.N.B.) Naar verluidt, zal de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoec- ka, eenige dagen langer te Moskou blijven en pas op 13 April naar To kio vertrekken. Vanavond heeft de Japansche am bassadeur, Tatekawa, een maaltijd aangeboden, waaraan wei£ deelge nomen door Molotof, zijn plaatsver vangers Wysjinski en Losowski, een aantal andere Russische functionna- rissen en de ambassadeurs en gezan ten van de staten van het driemo- gendhdenverdrag. Morgenavond zal Matsoeoka voor een bezoek aan Le ningrad vertrekken. Hoe men er in Duitschland over denkt. Berlijn, 8 April (A.N.P.) Naar van weinlgelichte zijde wordt vernomen, blijft men, zooals vanzelf spreekt, in politieke kringen hier belangstelling koesteren voor de terugreis van Mat soeoka, ook na 't bezoek, dat de Ja pansche minister in hartelijke ver standhouding aan Duitschland on Italië heeft gebracht. In de Wilhelm- strasse zijn vandaag verschillende vragen gesteld naar jaanleiding van Matsoeoka's verblijf te Moskou. De opvatting te Berlijn werd als volgt geresumeerd, dat een verlenging van het verblijf te Moskou zeker samenhangt met Matsoeoka's bespre kingen in de Russische hoofdstad, die zijn gewijd aan zuiver Japansch- Russische vraagstukken. De betrek- Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 8 April (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Ondanks talrijke terreinmoeilijk heden en vernielingen van de wegen is de aanval van de Duitsche troe pen aan het Servische en Grieksche front tegen een taaien vijandelijken tegenstand met succes uitgevoerd, 't Luchtwapen viel ook gisteren on danks ongunstige weersomstandig heden voortdurend militaire doelen van de vesting Belgrado met brisant- en brandbommen aan. In hangars en installaties van het centraal station ontstonden nieuwe groote branden. Aanvallen van stu- ka- en torpedoformaties richtten zich op vijandelijke vliegvelden in Ser vië. Hierbij werden 32 vliegtuigen op den grond vernielden 2 andere vliegtuigen zwaar beschadigd. In het gebied van de Save vernietigden ge vechtsvliegtuigen spoorbruggen, sta tions en baaninstallaties en plaatsten voltreffers op transport- en brand- stoftreinen. In de omgeving van Uus- k'uub strijden formaties van het luchtwapen tegen colonnes infante rie en auto's door hét uitwerpen van brisantbommen en met boordwa- pens. Jachtvliegtuigen hebben giste ren in het Z.O. 20 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Een gevechts vliegtuig van het type Bristol-Blen heim kon in Oost-Stiermarken ge-' dwongen worden te landen. Het luchtwapen heeft gisteren den strijd tegen Groot-Britannië en de Britsche scheepvaart met sterke strijdkrachten voortgezet. Op zee rondom de Britsche eilanden werden gisteren overdag twee vrachtschepen van omtrent 8000 brt. 'tot zinken ge bracht en drie andere groote schepen zwaar beschadigd. Vele honderden gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht krachtige aanval len gedaan op talrijke voor den oor log belangrijke doelen in Groot-Bri tannië. Aan de monding van de Cly de, bij Glasgow werden twee haven steden met uitgestrekte werfinstal- laties en laadinrichtingen doeltref fend met brisant- en brandbommen bestookt. Andere aanvalsdoelen vormden de havens van Bristol, Li verpool, Ipswich en Harwich". In ver metele vlucht viel een afzonderlijk vliegtuig een belangrijke fabriek van de Britsche vliegtuig-bewape- kingen tusschen Duitschland en Rus land zijn duidelijk, zoodat alle aan gelegenheden, die betrekking heb ben op de wederzij dsche belangen, in directe besprekingen behandeld worden. ningsindustrie in Midden-Engeland met brisant- en bi'andbommen aan In de montagehangars vielen bij het vertrek groote branden waar te ne men. De vijand beperkte zich overdag tot afzonderlijke kustaanvallen op het bezette gebied. In den afgeloo pen nacht wierpen vijandelijke vliegtuigen in het kustgebied van Noord-Duitschland op enkele plaat sen brisant- en brandbommen uit. Zij troffen in een Noord-Duitsche stad woonwijken. Branden konden snel worden gebluscht. In een an dere kustplaats werden door brisant bommen eveneens woonhuizen be schadigd. Onder de burgerbevolking ontstonden verliezen aan dooden en gekwetsten. Bij deze aanvallen ver loor de tegenstander 8 vliegtuigen, waarvan 5 door nachtjagers, 1 door luchtdoelartillerie en 2 door marine artillerie werden omlaag gehaald. De totale verliezen van den tegen- Stander bedroegen op den dag van gisteren 63 vliegtuigen. Vier eigen toesteilen worden vermist. De aanval op Harwich. Berlijn, 8 April (D.N.B.) Tijdens een gewapende verkenning hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen van daag de havenwerken van Harwich aangevallen. Zij plaatsten een tref fer van zwaar kaliber op een koop vaarder van ongeveer 15.000 ton, die zware slagzij kreeg. Een schip van ongeveer 4000 ton werd getroffen en vertoonde eveneens slagzij. De luchtaanvallen van vannacht. Stockholm, 9 April (D.N.B.) De Engelsche berichtendienst heeft be kend gemaakt, dat de aanval der Duitsche vliegers in den afgeloopen nacht zich uitgestrekt heeft over een breed gebied in Groot-Britannië. Reuter .maakt bekend, dat vooral de aanval op een stad in het westen der Midlands bijzonder fel is geweest. Duizenden brandbommen, waarop brisantbommen volgden, werden neergeworpen. Na middernacht had men boven Londen herhaaldelijk af- weervuur gehoord. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. Berlijn, 9 April (D.N.B.) In den nacht van 8 op 9 April heeft het Britsche luchtwapen, naar het D.N. B. verneemt, met vrij sterke forma ties aanvallen ondernomen op N.- Duitsche kustplaatsen. Met brisant- en brandbommen werden weer in hoofdzaak woonwijken bestookt. Daarbij ontstonden eenige branden, o.m. in twee kerken. Verscheidene huizen werden vernield, resp. be schadigd. Een aantal personen, on der wie vrouwen en kinderen, werd ie om- 'van de in, ter- iten. DE BALKAN ALS STRIJDTOONEEL. Deze kaarf geeft den lezer een goed over zicht van het operatie gebied in Zuid-Oost- Europa. Hierop is het geheele Turksche rijk geteekend alsmede de invloedssfeeren van het Britsche rijk en de landen die met de as- mogend'heden verbon den zijn. Het Oostelijke bekken van de Middel- landsche zee is van nu af in de zeeblokkade betrokken. Rekening zal ermee gehouden moeten worden, dat de Duitsche en Italiaan- sche zeestrijdkrachtén hier operaties zullen houden, dit geldt even eens voor de Ionische- en Egeïsehe zee. Tur kije moet binnen zijn territoriale wateren blijven. gedood of gewond. De krachtige af weer verhinderde de Engelsche vlie gers hun aanvallen systematisch uit te voeren, zoodat geen noemens waardige militaire of militair econo mische schade is ontstaan. Vier Brit sche toestellen werden neergescho ten. KROATISCHE BETOOGINGEN TE WEENEN. Weenen, 8 April. (D.N.B.) Een vijf honderdtal Kroaten, die door Servische achtervolgingen uit hun vaderland gevlucht zijn, hebben hedenmiddag te Weenen een anti- Servische betooging gehouden voor het gebouw van den rijksstadhouder op den Ballhausplatz. Een delegatie der betoogers overhandigde den rijksstadhouder van Weenen, Baldur von Schirach, een adres aan den Führer, waarin Hitier verzocht wordt, de Kroaten bij de stichting van een zelfstandig, vrij en onafhan kelijk Kroatië te helpen. BRITSCHE BLOKKADE TOT HONGARIJE UITGEBREID. New York, 8 April (D.N.B.) Vol gens een bericht uit Londen heeft het Engelsche ministerie voor econo mische oorlogvoering bekend ge maakt, dat Engeland voortaan Hon garije als een „door den vijand be zet land" zal beschouwen. De Asso ciated Press verklaart naar aanlei ding hiervan, dat daarmede de Brit sche blokkade tot Hongarije wordt uitgebreid. Duitsche delegatie op doorreis te Moskou. (D.N.B.) - De Duitsche delegatie, die onder leiding van staatsrat Wohltat voor handelsbe sprekingen naar Tokio reist, is te Moskou aangekomen. Donderdag zal haar reis naar Japan met de Trans- siberische spoorlijn voortzetten. De luchtaanvallen op Engeland. (D.N.B.) - Volgens den Britschen be richtendienst heeft de Britsche mi nister voor de binnenlandscfre veilig heid medegedeeld, dat bij de in Maart op Engeland ondernomen luchtaanvallen 4259 menschen om het leven zijn gekomen en 5557 ge wond. EXTRA EI-RANTSOEN. De. secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscha- rij maakt het volgende bekend: Gedurende het tijdvak van Don derdag 10 April tot en met Woens dag 16 April a.s. geeft de met „22" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 16 April nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zaterdag 19 April a.s. VLEESCH. Gedurende het tijdvak van Don derdag 10 April tot en met Zondag 20 April a.s. geeft elk der vier met „11 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegre pen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „11 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 20 April a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 23 April a.s. De aandacht wordt er op geves tigd, dat ditmaal ook kip in blik of glas, alsmede door bevriezing ver duurzaamde kip op de vleeschbon- nen en de vleeschwarenbonnen kan worden gekocht. Ook de met „10" genummerde bonnen van de vleesch kaart geven vanaf 10 April recht op het koopen van 100 gram van boven genoemde soorten kip, been inbegre pen. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, be draagt 75 gram voor gerookt -of kookt varkens-, rund-, kalfs-, paar den- en schapenvleesch en voor ge rookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverarti kelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Italiaonsch legerbericht. Rome, 8 April (Stefani) Het weer- machtsbericht 305 luidt als volgt: In Albanië en aan het Joegoslavi sche front acties van vooruitgescho ven afdeelingen. Aan het Grieksche front hebben onze troepen in den sector van het negende leger plaatselijke aanval len afgeslagen. Hierbij werden ge vangenen gemaakt, ons luchtwapen heeft vijandelijke stellingen met bri santbommen bestookt. Vliegtuigen van ,het Duitsche vliegercorps heb ben op 6 April op Joegoslavisch ge bied munitiedepots en troepencon centraties met succes aangevallen. Bij deze actie werden drie vijande lijke vliegtuigen neergeschoten en 17 vliegtuigen op den grond ver nield. In Cyrenaica hebben de It.a- liaansch-Duitsche pantser- en ^mo toriseerde strijdkrachten na het overwinnen van sterken vijandelij ken tegenstand, Barce en Tocra be zet. De opmarsch gaat verder. In den nacht van 6 op 7 April hebben Engelsche vliegtuigen Tripo lis aangevallen. Ziekenhuizen en woonhuizen werden getroffen. Hier bij is een persoon gedood en enkele gewond. Engelsche vliegtuigen heb ben in den prillen ochtend van 7 April eenige plaatsjes op het eiland Rhodos gebombardeerd. Er werd geen schade aangericht. De Engelsche terugtocht in Noord-Afrika. Ankara, 8 April (A.N.P.) De Brit sche autoriteiten in Egypte hebben strenge maatregelen genomen om te voorkomen, dat de Engelsche echecs aan het front in Noord-Afrika be kend worden. Alle personen, die zijn betrapt bij het spreken over den' on- gunstigen Oorlogstoestand aan dit front, zijn als „verspreiders van ge ruchten", zwaar gestraft. Te Caïro zijn, naar het blad Al Ahram meldt, Zaterdag ^alleen al 30 personen gear resteerd. Derna heroverd. Rome, 8 April (Stefani) De Ita- liaansch-Duitsche troepen hebben Derna opnieuw heroverd. Berlijn, 8 April (D.N.B.) Ook in den loop van gisteren is de opmarsch in Cyrenaica met goed gevolg voort gezet. In het gebied van Jebel el Ak- dar is herhaaldelijk gevechtscontact mt Britsche afdeelingen tot stand ge komen. Pantserstrijdkrachten van de spilmogendheden hebben met succes de vijandelijke pantserwagens be streden en den vijand verder terug geworpen. Delegatie van Roosevelt naar Engeland. (D.N.B.) - Roosevelt heeft den deken van de universiteit van Minnesota, dr. John Tate, en dr. Louis Slichter, hoogleeraar in de technologie en geophysica aan de universiteit van Massachusetts, als deskundigen naar Londen gezonden. Zij moeten de daar onder leiding van Gonatt werkende Amerikaansche missie versterken. Telegram van Roosevelt aan koning Peter. (D.N.B.) - President Roosevelt heeft aan koning Peter II van Joego-Slavië een telegram ge zonden, waarin hij hem alle moge lijke materieele hulp toezegt. Dit is reeds de tweede boodschap welke de president aan koning Peter sinds zijn troonsbestijging heeft doen toeko men. Bardossy leider der regeerings- partij. (D.N.B.) - Minister-président Bardossy heeft gister de regeerings- partij bijeengeroepen en medege deeld, dat hij de leiding der partij op zich heeft genomen. Hij zeide voorts, niets te veranderen aan den regeeringskoers en aan het pro gramma der regeering. Onderhandelingen tusschen Thailand en as. (Stefani). - Verno men wordt, dat er onderhandelingen gaande zijn tusschen de autoriteiten van Thailand en Duitsch-Italiaansche over den verkoop aan Thailand van de schepen, die bij het begin van de vijandelijkheden toevlucht in zijn havens hebben gezocht. Zie verder Buitenland pag 3, le bl.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1