HET GEHEIM PAM BIJ DE MAANAPEN. feuiMeton Plannen omtrent de organisatie van den Hederlandschen omroep. DOODELIJKE GIF. Uiteenzetting van ir. Van der Vegte. Alle studio's in gebruik. Het Noorderlicht op 30 Maart. Mededeelingen van De Bilt. VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijl regels RADIOPROGRAMMA TWEEDE BLAD. 2 Het A. N. P. meldt o.m.: Tot een bijeenkomst op het dept. van Volksvoorlichting en kunsten, die ten doel had een nauwer con tact tot stand te brengen tusschen de diverse leidende figuren van het dept. en de dagbladredacties, waren de hoofdredacteuren der Ne- derlandsche bladen uitgenoodigc.. Behalve velen van hen waren ver schillende Duitsche autoriteiten aanwezig. De heer Oosterbaan, directeur van het perswezen van het dept., sprak in zijn openingswoord o.m. van de vruchtbare samenwerking met de Duitsche autoriteiten op het gebied van de pers. - Veel van de ervaring, door de Duitsche instanties opgedaan, is uitgewisseld, aldus spr., en steunen de, mede daarop, twijfel ik er niet aan, of het departement van volks voorlichting en kunsten zal in de naaste toekomst reeds de vruchten kunnen plukken van zijn arbeid tot heil van het Nederlandsche volk. Tot de hoofdredacteuren zei spr. c.m.: „Alle krachten, welke in ons volk aanwezig zijn, moeten thans worden gewekt en ons vaderland moet worden voorbereid op de groote toekomst, welke het in het nieuwe Europa tegemoet gaat. Daartoe wacht ons allen een groot- sche omvangrijke taak. De taak van opvoeders der volksgemeen schap, welker lot mede in onze handen ligt. Bezielt dus ons volk met den gloed van uw woord". De rijksradio-omroep. Hierna was het woord aan ir. Van der Vegte, raadsadviseur ten depar- temente, die een rede hield, welke is te beschouwen als een aanvulling op de radiorede van eind December van het vorige jaar. In dien tusschentijd is veel voor bereidend werk voor de beoogde concentratie op het gebied van de radio, aldus spreker, verricht. Een volledige samensmelting i£ in feite nog niet bereikt, doch de tweede radio-verordening neemt in deze aangelegenheid de laatste beletse len weg. Deze tweede radio-verordening op 12 Maart heeft de bestaande ra- dio-vereenigingen op en bepaalt dat wordt opgericht het staatsbe drijf rijksradio-omroep. De bezittingen van de oude omroep- vereenigingen gaan hierdoor aan het staatsbedrijf over. Nu de bezittingen van de verschillende omroepvereen. zijn bijeengebracht, wordt de vraag gesteld wat er met de verschillende studio's geschiedt. Zullen die niet meer gebruikt worden? Men ver geet bij die vraag echter dat de Ne derlandsche omroep drie program ma's heeft te verzorgen, n.l. twee op de middelgolf en een op de ul- tra-korte-golf voor de overzeesche gewesten. Hiervoor zijn meestal drie studio's noodig en daarvoor komen in de eerste plaats de Avro-, K.R.O.- en N.C.R.V.-studio's in aan merking; de Varastudic kan voor biizondere doeleinden dienen De programma's. Wat de programma's betreft, deze zullen in de naaste toekomst zoowel wat de muziek als wat het gesproken woord betreft, steeds verbeterd wor den. Het gesproken woord zal be halve voordrachten, hoorspelen e.d. volksvoorlichting in den ruimsten zin omvatten, niet het minst ook ten einde misverstanden uit den weg te ruimen. De radio zal in vele opzich ten verhelderend voor het Neder landsche volk werken, hetgeen juist in een tijd van omwenteling voor de velen, die in den nieuwen tijd geen weg weten, van groot belang is. VAN HET Door FRANK F. BRAUN. 27) „Begrijp je dat? Waarom sleept hij die lamp mee? Waarom moeten wij onze vingerafdrukken laten op nemen?" „Heb je niet gemerkt, hoe gek hij die lamp droeg? Hij wilde geen vingerafdrukken uitvegen. Ze zul len nu vermoedelijk willen vast stellen, of de vingerafdrukken van mij, van jou of van Otto Horn op de lamp zijn te vinden", zei Brau- bach. „Natuurlijk heb ik de lamp aan gepakt. Het ding wordt toch niet iederen dag gepoetst. Ik heb het be slist een keer in handen gehad, bij het stofafnemen of zoo. Kun je aan de soort van vingerafrukken vast stellen, wie de lamp het laatst heeft aangeraakt?" ,Dat houd ik niet voor waar schijnlijk. Jammer". „Hoezoo, Peter? Geloof je, dat ze ons hiervoor pakken kunnen?" „Ons...?" Hij keek haar strak in Er wordt naar gestreefd vervlak king te-voorkomen. In verband hier mede wordt erop gewezen, dat zeer zeker ook goede jazz-muziek zal worden gegeven. Hot-jazz zal echter uit de programma's worden ge weerd. Er wordt naar gestreefd aan de zeer uiteenloopende behoeften te gemoet te romen, zonder dat echter het opbouwend karakter van de radio uit het oog wordt verloren. Dat bij lezen opbouw, in welken vorm, ook voor diegenen, die vreemd zijn aan den Nederlandschen volksaard en dit altijd zullen blijven, geen plaats is, ligt voor de hand. De verzorging ran de uit te zen den muziek geschied door verschil lende orkesten. Een zorgvuldige sa menstelling van deze orkesten heeft de volle aandacht van den leider van het Staatsbedrijf. Extra musici zijn voor goede bezetting vereischt. Hierdoor ontstaat een bestaansmoge lijkheid voor 60 nieuwe orkestleden. De moeilijkheden, die zouden kun nen ontstaan, doordat op deze wijze bestaande orkesten „leeggezogen" zouden worden, zullen worden on dervangen. Aantal aanmeldingen. Er zal natuurlijk naar gestreefd worden, zooveel mogelijk luisteraars en aangeslotenen bij de radio centrales te bereiken. In verband hiermede is het goed te herinneren aan de zwartgallige voorspellingen, welke gedaan zijn, toen aangekon digd werd dat er een radiobij drage van 9 per jaar per toestel zou zijn verschuldigd. De raadadviseur had toen den toestand niet zoo somber ingezien en eërder gedacht aan een herstel na den aanvankelijken terug gang. Dat dit juist is gebleken, blijkt uit het feit, dat het aantal aanmel dingen de verwachtingen overtroffen heeft en het getal van 1.200.000 reeds is overschreden. Een gedeeltelijke te ruggang in het aantal der aangeslo tenen bij de radio-distributiebedrij ven valt te constateeren, doch dit is niet te verwonderen, daar deze aan sluitingen per week opzegbaar zijn en er geen toestel verzegeld of opge borgen behoeft te worden. De moge lijkheid bestaat, dat hier de zieke lijke behoefte om naar verboden zenders te luisteren een rol speelt, doch waarschijnlijk is dit niet, daar deze afwijking ook *eeds voor Januari 1941 bestond. Gebleken is dat gaarne geluisterd wordt naar uitzendingen, die den niauwen tijd belichten, hetgeen blijkt uit de talrijke reacties, welke het departement bereiken, en uit de belasting van de radiocentrales ge durende de uitzendingen. De bewe ring van de tegenstanders dat naar deze uitzendingen niet zou worden geluisterd, wordt dus door de prac- tjjk gelogenstraft. De belangstelling voor de uitzendingen in dezen tijd geeft den raadadviseur de overtui ging dat wij met den omroep op den goeden weg zijn. Spreker wees er met nadruk op, dat aan uitzendingen van godsdien- stigen aard niets te kort zal worden gedaan. De voorbereiding hiervan geschiedt door dezelfde organen, die hiervoor vroeger verantwoordelij k waren. Het ligt in de bedoeling een groot centraal kantoorgebouw te Hil versum te stichten; hierdoor zal deze stad tot een ware omroepstad wor den, een hoedanigheid, waarop zij recht heeft op grond van een ge schiedenis van 20 jaren. Naar ir. Van der Vegte voorts mededeelde, zal de nieuwsberichten verzorging voor den omroep voort aan geschieden door een aparten dienst (berichtendienst Nederland schen omroep). Spreker besloot zijn rede met te zeggen, dat, hoewel de moeilijkheden groot en de omstandigheden, waar onder aan den nieuwen omroep zijn de oogen. Erkende dit meisje einde lijk de gemeenschappelijkheid van hun lot?" Angelica's oogen wendden zich af; haar blik gleed onrustig terzij de. „Jou en mij", verbeterde ze. „Als het een poging tot moord was", zei Braubach, „wat nog geenszins vaststaat, dan is één ding zeker. Wij beiden, jij en ik, hebben die poging niet gedaan In ieder ge val niet gemeenschappelijk". Zijn glimlach had iets wrangs. In de stilte klonk de vraag van Angelica tamelijk luid: „Geloof je, dat Otto Horn het gedaan heeft?" Peter Braubach haalde zijn schou ders op. „Ik heb me afgewend, ver moedens uit te spreken". „Maar hij zou toch niet de min ste reden hebben gehad?" merkte ze vragend op. „Wat zou moeder hem ooit gedaan kunnen hebben?" Peter Braubach zei rustig: „Hij heeft natuurlijk niet tante Eva wil len treffen, maar mij". Angelica staarde naar zijn mond, naar deze een weinig vooruitste kende lippen, die nu vast op elkaar waren gedrukt. „Je gelooft dus „Niets", onderbrak hij haar snel. „Ik wacht af". Hoofdinspecteur Kybander ver- het het huis. Dora bracht hem weg tot aan het tuinhek. De electrische sluitingsinrichting weigerde zoo nu en dan. „Waarom hebt u eigenlijk zulke roode oogen, juffrouw Do- ra?" vroeg hij. „Heelt- e>on of an Het N.M.I. te de Bilt deelt mede: Nu langzamerhand een groot aantal berichten oyer het Noorderlicht van den 30sten Maart zijn ontvangen, is het mogelijk meer bijzonderheden mede te deelen. Het verschijnsel begon met een verlichten hemel boven den noorde lijken horizon des avonds tegen 10 uur. Het had aanvankelijk het ka rakter van een rustigen band van licht, die zich van N.W. tot N.O. uit breidde. Omstreeks 11 uur begonnen zich lichtbundels te vormen, die in aantal en sterkte toenamen en sterk aan zoeklichten deden denken. Waar nemers in'alle deelen van ons land schatten het licht het sterkst om kwart voor twaalf. Het werd zoo licht in Friesland, dat men met ge mak de krant kon lezen. Bij Zutphen stelde een waarnemer het licht ge lijk met dat van eerste kwartier. Vele waarnemers constateerden, dat de gevels der huizen helder verlicht werden. Hier en daar werden vijf bundels tegelijk geteld. Tegen mid dernacht verminderde het Noorder licht vrij plotseling in sterkte, maar tot omstreeks 3 uur bleef nog een ilchtvlek over. Kort na het maxi mum zag men op verschillende plaatsen horizontale gloringen, die als pulsaties bekend staan. Velen namen de groene kleur van het verschijnsel waar, de kleur, .die het meest in het Noorderlicht voor komt. Het rood, waardoor het Noor derlicht van Januari 1938 uitmuntte, is zeldzaam. Vooral in Groningen, Friesland en het Noorden van N o o r d h o 1- land waren de lichtverschijnselen zeer sterk. Meer naar het Zuiden nam het Noorderlicht af, maar ook in Noord-Brabant werd het op en kele plaatsen goed gezien. In het Noorden zag men een donker sege- ment onder den lichtenden band. Hier zag men dus het geheele ver schijnsel boven den horizon. Elders zag men dezen donkeren rand niet, maar maakte men vaak de opmer king, dat de stralen als het ware van onder den horizon naar boven schoten. Het aardmagnetisme was dien nacht sterk gestoord. De eerste on regelmatigheid trad op om 17 uur 30 min., van omstreeks 21 uur tot 4 uur des morgens hadden sterke schom melingen plaats. Het einde van de storing was omstreeks 5 uur. De sterkste afwijking werd geregistreerd te middernacht. De kompasnaald week toen ruim een halven graad uit van zijn normalen stand. Ter verge lijking wordt vermeld, dat bij het groote Noorderlicht van Januari 1938 deze uitwijking een graad 48 min. bedroeg. ONGELUK OP HET LAND. Terwijl de landbouwer W. Bone- stivo te Oosterwolde (gem. Olde- broek) bezig was zijn land te ploe gen, geraakte een der paarden, een tweejarig dier, in het tuig verward. B. kwam achter den ploeg vandaan om het beest te bevrijden, maar terwijl hij daarmee bezig was, wer den de dieren schichtig en sloegen op hol. B. kwam hierdoor ten val. Hij kwam onder de paarden te recht en kreg vervolgens de ploeg over zich heen. Met ernstige in wendige kneuzingen werd hij opge nomen. Men vreest zijn leven. De moord te Renswoude. - De cc-mmisasris van politie te Ede ver zoekt te worden bekend gemaakt met den naam en den persoon van Helmut Wetzko. vorm zal worden gegeven, niet altijd even gemakkelijk zijn, de aangevatte taak met als grootsch en mooi eind doel een eendrachtig Nederland met succes ten einde zal worden ge bracht. dere ontsteking? Of heeft de dood van den jongen mijnheer Fabreani u zoo aangegrepen?" Dora knikte. Toen zij daaraan herinnerd werd, snoof ze luid door haar neus. Zacht, bijna teeder, vroeg Ky bander: „Hield u van hem?" Dora knikte; ze snoof nog luider. „We hielden van elkaar", zei ze. „Zoo merkte Kybander lang zaam op. Hij wilde hier met vragen niets bederven. Dora knikte opnieuw. „Hij heeft me gekust", verried ze, „hij had niet moeten sterven". „Ja", zei Kybander zonder be- teekenis, „jammer". Wat moest hij zeggen? Voor Dora was, zooals het gebeurd was, de beste oplossing ge komen. Ze zou dat zeker niet be grijpen. Toen zij het hek achter hem sloot, weende ze alweer echte tranen. Naar Kybander hoonte nu eindelijk de laatste. Toen Kybander in het hoofdbu reau aankwam, was de verleiding groot, om in de cantine snel een broodje en een kop koffie te nemen. Maar hij bedwong zich en verbande zijn knorrende maag uit zijn ge dachten. In zijn kamer wachtte de com missaris nog op hem. „Hé", zei hij, ,,wat breng je nu weer mee? Is dat de lamp, die het onheil heeft aan gericht?" „Waarmee het onheil is aange richt". Ze keken elkaar aan en da RICHTLIJNEN VOOR DE LAND BOUWPRODUCTIE. De organisatie van den „productieslag". Als voorzitter van de commissie ter ondersteuning van de maatrege len, getroffen voor de regeling van de landbouwproductie, ingesteld bij besluit van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, daartoe bevoegd volgens be doeld besluit, heeft dr. F. E. Post- huma een aantal richtlijnen vastge steld, waaraan wij het volgende ontleenen: Het is thans zaak zooveel mogelijk aardappelen te verbouwen, al is het met zoo eenvoudig goedgekeurde poters te krijgen die de gewenschte grootte hebben en niet ix. duur zijn. Zijn de2e niet te krijgen dan gebrui- ke men andere poters van een ge zond gewas. De aardappelen, die er nog zijn, en als poters kunnen (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Ailèén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. Het Naaimachine Huis. Handm. als nieuw: Singer, Veritas, Winselman vanaf 32.50. Ook nog eendge van 10, 15, 17.50, 20 m. g. J H. DE BOER, Geestersingel 48. Te koop: eenige schitterende grijze cost, in korte, dikke buikmaat z. g. a n. en nog enkele stuks dames-, heeren- en kinderkleeding. DEN HARTOG, Koningsweg 72. De hoogste waarde voor huisraad en inboedels, naaimachines, enz. J. v. HOUTEN, Fnidsen 91, Alkmaar Te koop: een best pluche karpet 16 els 17.50 en 2 fauteuils en 4 stoelen met losse zitting, na 5 uur. TURFMARKT 1, Alkmaar. Gevraagd: eenige Oud-Hollandsche kamerstoelen. Beslist in goeden staat. Brieven onder letter G 40 aan het bureau van dit blad. Te koop gevraagd: Huisraad en In boedels, Gramofoonplaten, Naai machines, Brandkast, Kinderwagen, enz., tegen flinken prijs. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop: Donkerger, damesmantel m. 46 en paar z. g. a. n. zw, suède damesschoenen m. 40 en satin Kozak m. d.k.br. rok m. 38. STATIONSSTRAAT 78. Te koop: Fornuisje met circulatie 65 x 55 en een tuinslang 20 M. lang met sproeier en koppel z. g. a. n. ACHTERWEZEL 30. Te koop in goeden staat verkeeren- de Gramofoon, platenkast, platen- standaard en ca. 50 platen (oude en nieuwe). 3e OOSTERSTRAAT 1, hoek Uitenboschstraat. Te koop: keurig onderhouden Meisjesfiets, beste banden TROELSTRAKADE 22. Gevraagd: goede Meisjeswinter mantel, 15 jaar. Brieven onder letter D 37 bureau van dit blad. Gevr. door particulier Radio Philips of Telefunken 19371940. Br. m. opg. van uitersten prijs onder letter F 39 bureau van dit blad. ïe koop: Trapnaaimaciiine, voor- en achteruitwerkend, ringspoel, prima. -■T. JACOBSTRAAT 2a. Ter overname aangeboden: z. g. a. n. cocoslooper 95 cm. breed, 6*/« m. lang voor 18 en tevens 1 pers. Kano te koop gevraagd. GEESTERSINGEL 14. delijk begrepen ze elkaar. „Wie?" vroeg Larris kort. „Ik reken op de vingerafdruk ken", antwoorde Kybander. „Drie personen komen in aanmerking. Angelica Fabreani, Peter Braubach en Otto Hom. De twee eersten heb ik morgenochend hier besteld, om vingerafdrukken van ze te nemen. Otto Hom moet nog een boodschap hebben". „Hm", zei de commissaris, „er zou misschien nog een mogelijkheid zijn, maar die is in ieder geval on waarschijnlijk. Als mevrouw Fa breani in haar eigen val was geloo- pen? Misschien had zij de lamp zoo ingericht en moest Braubafch den electrischen schok krijgen?" Kybander zei ernstig: „Nu is uw fantasie wel heel erg levendig, commissaris". Het was een oogen- blik stil en daarna ging Kybander voort: „Ik heb nog een verzoek, mijnheer. Het geval is dicht bij het critieke punt gekomen of het heeft het misschien al bereikt. Zóudt u het kunnen goedvinden, dat Ange lica Fabreani en eveneens Peter Braubach in hun huis en Ötto Hom in zijn- pension bewaakt worden? Het is niet uitgesloten, dat we van nacht een poging tot ontvluchting beleven". Larris nam zonder verder iets te zeggen de telefoon van den haak. „Henke, ben jij daar? Dat is goed. Jij bent van de zaak op de hoogte. Angelica Fabreani en Peter worden gebruikt, leveren voor de voeding van mensch en dier het beste resultaat als zij in den grond worden gezet en niet in de maag van mensch of dier verdwijnen. In de bovengenoemde door den rijkscommissaris Ingestelde commis sie hebben de voorzitters van de 4 landbouworganisaties zitting. Dr. Posthuma wil deze organisatie ook gewestelijk voortzetten. Rekening houdend met de diverse culturen wordt ons land in een aantal gebie den verdeeld. Als een geheel wordt bijv. beschouwd de provincie Noordholland met uitzondering van het gedeelte, dat bezuiden Amster dam aan de provincie Utrecht renst. In ieder van deze gebeden wijst ieder der vier landbouwver- eenigingen iemand aan, n.l. den voorzitter van het in deze gebieden werkende onderdeel van hun ver- eeniging. Van de dan gevormde ge westelijke commissies wordt door dr. Posthuma de voorzitter be noemd. De taak van deze geweste lijke commissies is in de eerste plaats hun gebied in streken te ver- deelen, waarin weer op dezelfde wijze als hierboven omschreven streekcommissies Worden benoemd. De gewestelijke commissie stelt zich in verbinding met de(n) pro ductiecommissaris sen aangewe zen voor het gebied waarover de gewestelijke commissie werkt en verzoekt deze(n) door middel van zijn (hun) assistenten de noodige hulp voor de streekcommissies. Vervolgens geeft de toelichting een aantal raadgevingen voor be mesten, zaaien, verzorgen van het gewas, oogsten, hoofdgewassen en nabouw en de verbetering van den weidebouw. ONDER VRACHTAUTO GERAAKT EN GEDOOD. Gistermiddag is het vierjarig dochtertje van den heer J. H., te Den Hoorn, gem. Leens (Gr.) spe lender wijze onder vrachtauto ge raakt en op slag gedood. ie ruggegkuat van elk reclame-plan: IIAGH* Al» «M't,4MF' DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.— Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.Dagopening (voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomité). 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 ANP-ber. 8.45 Gr.pl. 10.Orgelspel. 10.30 Esmeralda. 11.Alleen voor de vrouw. 11.20 Pianovoordr. 12. Ensemble Jonny Kroon. 12.42 Alma nak. 12.45 ANP: Nieuws- en econ. ber. 1.Omroeporkest en de Melo- disten. 2.10 Naai- en kniples. 2.30 Haarlemsche Orkestver., solist en gr.pl. 4.Gr.pl. 4.30 Muziekcentra in het verleden", causerie met gr.pL 5.15 ANP: Nieuws-, econ.- en beurs- ber. 5.30 Gr.pl.-interview. 6.15 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding". 6.300 De Ramblers. 7.— ANP: Vra gen van den dag. 7.15 Paaschgebrui- ken, causerie. 7.30 Hobo en piano. 8.ANP-ber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Omroep orkest. 9.40 Gr.pl. 9.45 ANP: Eng. ber. 10.ANP-ber., hierna sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.— «G".pl. 8.30 ANP-ber. 8.45 Gewijde muziek (gr.pl.) 9.15 Gr.pl. 10.Morgendienst (voqrbe- reid door de Christ. Radio-Stichting). 10.20 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Gr.pl. 11.05 Zang met piano begeleiding. 11.30 Deel. 11.45 Gr.pl. 12.Ber. 12.15 Omroeporkest. 12.45 ANP: Nieuws- en econ. ber. 1. Klaas van Beeck en zijn orkest. 1.40 Orgelspel. 2.Gooisch kamermu ziekgezelschap, 2.30 Omroeporkest en soliste. 3.30 Voor de zieken. 4.— Gr.pl. 4.30 Voor de kinderen. 5. Christ, lectuqr (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 5.15 ANP: Nieuws-, econ. en beursber. 5.30 Amus.-orkest en solist. (6.6.15 Sportuitz.) 6.45 Rep. 7.ANP- persoverzicht voor binnen- en bui tenland. 7.15 Nederl. Harmonie orkest „'-Gravenhage". (7.307.45 Causerie over de film „Operette"). 8.— ANP-ber. 8.15 Spiegel van den dag of gr.pl. 8.30 Utr. Sted. Orkest, gemengd koor en solisten. 9.15 Gr.pl. 10.ANP-ber., hierna sluiting. 221. Ze hebben het blijkbaar gemunt op de overge bleven pakjes met lekkernijen en levensmiddelen, want even later verschijnt de aap weer en reikt nu aan de genen die buiten staan, alles wat hij kan vinden. 222. Als er niets meer van hun gading is, komt het aapje weer te voorschijn, en evenals ze gekomen zijn, vertrekken de maanapen ook weer, nu echter ieder één of meer pakjes dragend. Braubach, die bij hun inwoont en dan nog Oto Horn je kunt hun adressen' wel precies vinden moeten bewaakt worden. Bij een poging om de stad te verlaten moet arrestatie volgen. De bewaking moet overigens zoo onopvallend mogelijk geschieden. Als er hier omtrent wat te melden is, kan dat aan mij gebeuren of aan hoofdin specteur Kybander". Henke herhaalde het bevel. „Goed", zei Larris, „verlies maar geen tijd". Hij hing de telefoon weèr op. „Nog iets, mijn beste Ky bander? Die lamp, hè? Nu dat kan het best morgen vroeg het eerst aan de beurt zijn". Hij glimlachte. „Ik hoop, dat we niet alleen jouw vin- gerafdruken erop zullen vinden? Kybander antwoordde niet, de vraag was niet ernstig gemeend ge weest. Larris bekeek het beschadigde snoer. „Dat ziet een leek, dat deze beschadigingen met opzet zijn aan gebracht". En daarop wendde hij snel het hoofd om. „Geloof je, dat het een met het ander samenhangt, Kybander? Joachim Fabreani nu de oude mevrouw?" „Ja", knikte de hoofdinspeceur, „ik moet wel gelooven, dat het met elkaar samenhangt. Het zijn de zelfde menschen, behalve de Hon gaar Ladislaus, en die juffrouw Lotter mankeert deze keer ook. Maar ik heb zoo'n vermoedenHij maakte zijn zin niet af. Larris zei bedachtzamer dan an ders zijn gewoonte was: „Laten we in 's hemels naam niet teveel op vermoedens afgaan, Kybander. Dat weten we allebei. Maar desondanks zouden je vermoedens mij zeer in teresseeren. Jij vermoedt namelijk met je hersens en dat verandert de zaak". Kybander boog zijn hoofd een maal naar links en eenmaal naar rechts; hij had vaak opmerkelijke gebaren en bewegingen tot gewoon te. „Ik geloof aan een vergissing, aan de onbedoelde verwisseling van personen. Wilde de dader probee- ren Joachim Fabreani, Peter Brau bach en nu mevrouw Fabreani uit den weg te ruimen? De pogingen zijn er geweest. De eerste is zelfs gelukt. Maar ik kan den zin daar van niet snappen. We hebben hier toch niet met waanzinnigen te doen. De persoon, die hier aan het werk is, weet wat hij wil. Maar wat wil hij? Naar mijn meening is er het een of ander aan zijn plan mis lukt. Dat heeft voor hem het geval moeilijker gemaakt, maar het heeft hem aan den anderen kant het voordeel gebracht, dat hij voor ons volledig onkenbaar is geworden". Larris luisterde aandachtig toe. Wanneer zijn hoofdinspecteur col lege ging geven, was het altijd in teressant. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5