hB DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. JL\*£ Saloniki door de Duitschers ingenomen. ■HiMSSM Een deel van het Grieksche leger capituleert. Churchill over den toestand. Geheime slagerij ontdekt. G 9 APRIL 1941. ■onnen. rijderd. a ver- andstof lygoon) -V an ons dat was over» N VOLGENS DE 'TEN. irematie gelijkgesteld iet begrafenis. -generaal van het de- sociale zaken heeft n aanzien van de uit- de begrafenis van volgens de betref- t van de ongeVallen- tuiribouwongevallen- erdomswet „crematie"- leid met „begrafenis", teeringen ook bij ere- i verzekerde zullen i. rordt geacht in wer- etreden op 1 Januari 5AAD EN GEEL rERDZAAD. besluit van den secre- van het departement en visscherij is ten e voorraden kar wij - mosterdzaad aan den ht tot inlevering en opgelegd, indien en ks door de stichting Inkoopcentrale van ducten (N.I.C.A.) te wordt verlangd. anties ten geschenke i. Duidelijk blijkt hier- lie Wehrmachtmarken e aannemen, hierop nkoopen noch bij han- bij restaurants e.d., oemden zich aan een schuldig maken, indien t van overtuigd hebben ers behooren tot de .e tot afgifte gerechtigd bijzonderheden wordt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbexaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, pr-tgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargong No. 85. Directeurs C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADF.MA. Twee bladen. Donderdag 10 April 1941 De steden Nitsj en Maróurg bezet. Berlijn, 9 April (D.N. Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Sterke Duitsche gepantserde formaties zijn uit Joegoslavië Z.- waarts opgedrongen en hebben Saloniki ingenomen. Na deze doorbraak tot aan de Egeïsche zee zijn de Grieksche troepen in Thracïë tusschen de Vardar en de Turksehe grens af gesneden. Na den doorbraak door de Ru- pel-pas, welke door de Grieken taai en fel verdedigd werd, en na de inneming van Saloniki, heeft het ten Oosten van de_Vardar strij dende Grieksche leger, zijn hope- Ioozen toestand inziende heden ochtend de capitulatie aangeboden en de wapens neergelegd. Na den -doorbraak door de krachtig versterkte Metaxas-linie hebben Duitsche troepdh Xanthi - ingenomen en de kust van de Egeï sche zee bereikt. De opmarsch gaat verder. Na de inneming van Vuskuub en Veles hebben Duitsche troepen de Vardar in de richting van de Alba- neesche westgrens gepasseerd en Tetovo en Prilep ingenomen. Snelle troepen en gepantserde afdeelingen der groep von Kleist hebben heden om 11 uur Nitsj in genomen. Tijdens den opmarsch uit Stiermarken werd Marburg bezet, en werd op den zuidelijken oever van de Drave een brugge- hoofd gevormd. Bijzonderheden over de Duitsche successen. Berlijn, 9 April (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt nog de volgende bijzonderheden: Het weermachtsbericht van den 9en April meldt successen van de Duitsche gevechtstroepen, die alle verwachtingen overtreffen. Onder het opperbevel van den generaai- veldmaarschalk Liszt staande snelle troepen en divisies infanterie hebben de Joegoslavische grensversterkin- gen doorbroken. Ondanks hevig vij andelijk verzet en ondanks het berg achtig terrein zijn hun stoottroepen op den derden dag na het openen van het offensief reeds honderd km diep in het bekken van Uuskuub (Skoplje) doorgedrongen. In dit bek ken loopen alle spoorlijnen van Z. Servië tezamen, welke Uuskuub met Nisj en Belgrado in het Noorden, met de Servische industrie- en mijngebieden in het N.W., met Salo niki naar het Zuiden en met Bulga rije naar het Oosten verbinden. Met den opmarsch in hetbekken van Uuskuub is derhalve het vitale cen trum van het geheele Zuid-Servische spoorwegnet in Duitsche handen ge vallen. Da gevolgen van dit verlies voor de Servische oorlogvoering zijn op 'dit oogenblik nog niet te over zien. Deze Duitsche gevechtsgroep heeft door haar krachten aanval reeds de Vardar bereikt, die ook el overgetrokken is. Door de forcee ring van de Vardarlinie, die door haar rotskloven en moeilijk toegan kelijk terrein een buitengewoon zware natuurlijke hinderpaal vormt, zijn de Joegoslavische legerformati ;s van de Grieksch-EngelscRe legers gescheiden. Als het stormachtige oprukKen van de Duitsche troepen door het bekken van Uuskuub en voorbij de "Vardar de gevechts- en krachtpres taties van den Duitschen soldaat in het helderste licht stralen, dan vormt de aan de Grieksche grens be werkstelligde doorbraak door de Metaxas-linie de Grieksche „Md- ginot-linie" een wapenfeit, dat met het oog op de moeilijkheid van de gegeven gevechtsopdracht, de sterkte van de vijandelijke fortifica ties en de onbegaanbaarheid van het terrein op één lijn gesteld kan wór den met de grootsche daden van de Duitsche troepen in de gedenkwaar dige bergveldtochten van den we reldoorlog. In jarenlangen arbeid is hier met gebruikmaking van alle er varingen uit den bergoorlog een verdedigingsstelsel ontstaan, dat met alle aanvallen scheen te spot ten. Tot op 2000 m hoogte reikt deze gordel bergvestingen, die met krach tig versterkte bunkers, steunpunten en in de rotsen uitgehakte gevechts stellingen is bezaaid. Door onder- aardsche gangen verbonden holen er HET STRUMA-FRONT. "Volgens de Duitsche weermachtsberiehten is de opmarsch der Duitsche troepen begonnen in den driehoek van Zuid-West-Bulgarije waar de drie landen Joegoslavië, Griekenland en Bulgarije samen komen. Met zwarte pijltjes is aangegeven waar de Duitsche troepen de grenzen overschreden. Het geheele strijdgebied komt te liggen tusschen de rivieren Stroemika, Vardar en Stroema waarin een druk spoorwegverkeer gelegen is. De Grieksche gevechtszone is het smalste gedeelte tusschen Egeïsche zee en de grens van Joegoslavië gerekend vanuit de voor naamste haven Saloniki. De Duitsche troepen zijn het Stroemadal binnen gerukt, maar stuiten op taaien tegenstand, eenige Grieksche districten werden door de Grieken ontruimd. In het bovenstaand kaartje is met pijltjes aangegeven op welk gedeelte van Griekenland de strijd is ontbrand. Inmiddels hebben de Duitschers Saloniki ingenomen. Nu deze doorbraak tot aan de Egeïsche zee zijn de Grieksche troe- pen in Thracië tusschen de Vardar en de Turksehe grens afgesneden. Het ten Oosten van de Vadar strijdende Grieksche leger heeft de capitulatie aangeboden en de wapens neergelegd. in de rotsen uitgehakte schachten, die tot tachtig treden diep onder den grond loopen, scheen de bezetting ook tegen het krachtigste artillerie vuur en de zwaarste bommen bevei ligd. De Duitsche opmarsch. Berlijn, 9 April (D.N.B.) ïn het Z.O. deel van Servië hebben de Duitsche troepen, naar het D.N.B. verneemt, vijandelijke stellingen die de weinige invalswegen, die door het wegenlooze terrein voeren, be heerschen en beveiligen, na taaien tegenstand van den vijand veroverd. Eenige voor de verbinding met Grie kenland belangrijke sleutelposities der Serviërs bevinden zich in Duit sche handen. De Italiaansehe actie. Uit Rome wordt door het D.N.B. gemeld: De pogingen van de Joego slavische en Grieksche strijdkrach ten om de Italiaansche stellingen aan den W. oever van -het Ochrida-meer te veroveren, om zoodoende een ver binding tot stand te brengen tus schen beide legers, zijn, naar de spe ciale correspondent van de „Messa- gero" van het Albaneesche front meldt, mislukt. Terwijl de Grieken in den sector van 't 9e Italiaansche leger herhaalde malen na zware voorbereiding door de artillerie te vergeefs oprukten om de Italiaansche tellingen van het Ochrida-meer te verdrijven, is een poging der Joego- slaven om de hoogte te veroveren, die de passage van Quafae Thanes op de bergen ten westen van het Ochridameer beheerscht, in de kiem gesmoord. De Engelschen in Griekenland. Berlijn, 9 April (D.N.B.) De En gelschen hebben, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, hu ook de Grieken meedoogenloos in den steek gelaten. Nog 24 uur voor de capitu' latie van het ten Oosten van de Var dar strijdende Grieksche leger heeft Reuter via radio Ankara het bericht laten verspreiden, dat omtrent 40 tot 80.000 Engelschen voor het uit breken van de gevechten in de twee de verdedigingslinie hadden gestaan. Tot de eerste verdedigingslinie had den de Britten zich dus niet eens ge waagd, naar men te Berlijn onder streept. Gevangenen Rome, 9 April (D.N.B.) Naar de bladen melden, zijn de eerste Joe goslavische gevangenen door afdee lingen van het Italiaansche leger op April naar de bergen ten N. van de Joegoslavisch-Albaneesche grens, aan den westelijken oever van het Ochrida-meer overgebracht. Koning Peter. Milaan, 9 April (D.N.B.) Naar de te Turijn verschijnende Stampa uit Istanboel meldt, kan men in diplo matieke kringen in de Turksehe hoofdstad de meening hooren ver kondigen, dat koning Peter van Joegoslavië in allerijl naar Enge land zal vluchten. De koning houdt zich op het oogenblik in Varna Ban- ja op, een plaats op ongeveer 200 km ten Z. van Belgrado, waar reeds vanaf het begin van de vorige week voorbereidingen waren getroffen voor de aankomst van de Joegosla vische regeering. Servische aanvallen op om liggende landen. Boedapest, 9 April (D.N.B.) Servi sche grenstroepen hebben, naar het Hongaarsche persbureau meldt, Dinsdagavond geprobeerd een over val op Hongaarsch gebied te do^n bij Bardocomjor en Somogyud-Varhely ten Zuiden van groot-Kaniz. De overval wefd door de Hongaren af geslagen. Aanval op Fiinfkirchén. Boedapest, 9 April (D.N.B.) Vol gens een bericht van het Hongaar sche Telegraaf-agentschap heeft het Joegoslavisch luchtwapen Dinsdag middag opnieuw een aanval trach ten te ondernemen op Fünfkirchen. De Hongaarsche luchtafweer dwong de Joegoslavische aanvallers echter om te keeren. Bij het Hongaarsche plaatsje Ujpeterd werd een Joego slavisch vliegtuig door de Hongaar sche luchtdoelartillerie neergescho ten. Van de uit drie koppen bestaan de bemanning kwamen er twee om het leven. Een lid der bemanning werd zwaar gewond naar het mili taire hospitaal van Fünfkirchen ge bracht. Boedapest, 10 April (D.N.B.) He den werd gemeld: Het Hongaarsche telegraaf-agentschap deelt mede: Woensdagavond tegen middernacht is tweemaal luchtalarm, gemaakt. De Britsche scheepsver- liezen zijn zeer zwaar. Berlijn, 9 April (D.N.B.) De Britsche minister-president, Chur chill, heeft vandaag, naar Reuter meldt, in het Lagerhuis een rede over den politieken toestand ge houden. Hij begon met te zeggen, dat het verlies van Benghazi en de terugtocht, die noodig is geworden door den Duitschen opmarsch in Cyrenaica, in hoofdzaak slechts te betreuren zijn wegens het kostbare vliegterrein rondom Benghazi, dat tnans in handen van den vijand is gevallen. Overigens zou de Brit sche regeering, met het oog op het steeds dreigender wordende gevaar op den Balkan, zich er over ver heugd hebben, indien de Engelsche opmarsch bij Tobroek gestaakt zou zijn. De nederlaag der Italianen zal het echter mogelijk! maken, dat men zeer veel terrein gemakkelijk en met geringe offers verkrijgt, of schoon nu ook elders verplichingen voor Engeland beginnen te ont staan. De vijand ondernam zijn bliksem- aanval met veel grootere strijd krachten, dan wij op dat vroege tijdstip verwacht hadden. Wij trok ken daarom terug naar sterkere stellingen en een terrein, dat beter verdedigd kon worden. Het ligt voor de hand, dat onze generaals zich slechts mogen laten leiden door overwegingen van militairen aard. Nu de Duitsche pantsertroe pen in Cyrenaica in den strijd zijn gebracht, moeten wij ons voorbe reiden op harde en moeilijke ge vechten, voor de bescherming van Egypte. Het is een gelukkige om standigheid, dat de toestand in Erithrea, Abessinië en Britsch- en Italiaansch Somaliland geleidelijk zeer aanzienlijke strijdkrachten en vervoermiddelen vrijmaakt, waar mede het Nijlleger versterkt kan worden. Churchill gaf vervolgens een verslag van de gevechten in O. Afrika, waarbij hij mededeelde, dat de Engelschen alléén bij Keren 4000 man hebben verloren. Hij ging daarna over tot „den ver- schrikkelijken strijd" op den Bal kan, waarvor hij Duitschland aan sprakelijk trachtte te stellen. Hij gaf toe, dat Engeland den Grieken „zooveel mogelijk" hulp in de lucht, door proviandeering enz. heeft verleend. Eind Februari, al dus vervolgde hij, hebben wij den minister van büitenlandsche zaken Eden, en generaal Dill naar het .midden-Oosten" gezonden om te ;ien of er niet iets gedaan kon worden tot vorming van een groot, gemeenschappelijk verdedigings front op den Balkan. De heeren begaven zich naar Athene en An kara en zouden ook Belgrado be zocht hebben, indien de regeering van den Prins-regent Paul de toe stemming daartoe niet geweigerd had. Indien deze drie bedreigde staten zich vereenigd hadden, had' den zij 60 tot 70 divisies tot hun beschikking gehad, waarmede zij volgens een gemeenschappelijk plan en in gemeenschappelijk optreden den Duitschers een tegenstand had den kunnen bieden, die dezen wel dra van hun plannen zou hebben afgebracht en hun opmarsch langen tijd zou hebben opgehouden met het oog op het bergachtige terrein e-n den toestand der verkeerswe gen. Onze hulp kan op het oogenblik maar beperkt zijn, aldus vervolg de Churchill, en daarom wenschten wij niet er verantwoordelijk voor te zijn, dat de Grieken in vertrou wen daarop in een nieuw conflict met een verschrikkelijken tegen stander zouden komen. Toen Grie kenland echter verklaarde, vastbeslo ten te zijn „tot den dood gelijktijdig tegen Italië en Duitschland te vech ten", sloten wij begin Maart een militaire overeenkomst met de Grieken en onmiddellijk begonnen omvangrijke bewegingen van Brit sche troepen naar Griekenland. Geslaagde inval. De politie alhier heeft, in samenwerking met de keurmeesters van het slachthuis, een inval gedaan in het perceel van den slager K„ St. Annastraat, alhier. Tegen dezen sla ger waren sterke vermoedens gere zen, dat hij zich aan frauduleus slachten schuldig maakte. Bij net onderzoek door de ambtenaren werd op de vliering van het zeer oude per ceel een viertal pas geslachte scha pen ontdekt, alsmede een groot ge deelte van een schaap, dat de vorige week was geslacht. De toestand, die de ambtenaren aantroffen vloekte met alle hygiëne. De vliering was slechts door een luik in den zolder met behulp van een ladder bereik baar. Een werkbank stond met de pooten op oude matrassen om het geluid bij het uitbeenen te dempen. Oude sparren vol stof en spinrag gen stutten het slechts met pannen afgedekte dak. In oude potten be vond zich het afval en er heerschte een atmosfeer, die voor het vleesch als consumptie-artikel groote geva ren oplevert. Het publiek, dat op dergelijke wijze geslacht vleesch koopt, mag wel eens bedenken, dat het zich daardoor aan groote geva ren voor de gezondheid bloot stelt. De bouten werden naar het abattoir i joco Klirihert.) vervoerd, waar men, wegens de ver ontreiniging, belangrijke deelen moest vernietigen. Uit het verdere onderzoek bleek, dat deze lugubere gelegenheid reeds lang als gehei me slachtplaats had dienst gedaan. Er was zelfs een alarmbel aange legd, die het mogelijk maakte de sla gers bij hun werk te .waarschuwen, wanneer er in den winkel onge- wenscht bezoek kwam. Tegen den slager, die aanvanke lijk werd aangehouden,en eenige medeplichtigen, is proces-verbaal op- ger» kt, wegen* het frauduleus sïf en, wegens het sl- aten zo verdooving (aangenomen wordt, dat het slachten op voor de dieren zeer kwellende wijze heeft plaats gehad) en wegens overtreding van de vieeschkeuringswet aangezien de plaats waar geslacht werd, niet aan de eischen voldoet. Aangezien mag worden aangenomen, dat het vleesch ver boven de maximumprijzen is verkocht (de slager heeft bekend, dat hij hiermede al een paar maan den bezig is geweest en tientallen schapen daar heeft geslacht) is nog een onderzoek gaande om vast te stellen in hoeverre de slager ook ge handeld heeft in strijd met de distri butiebepalingen en de prijsvoor- schriften. Aan het onvermoeid werken van den hoofdagent Staats is het te dan ken, dat aan dit, voor de samenle ving zoo schadelijk gedoe een einde is gemaakt. Zuidslavische bombardementsvlieg tuigen trachtten boven de hoofdstad te vliegen. Zij konden echter niet doordringen in het luchtruim van Boedapest aangezien Hongaarsche militaire vliegtuigen en de luchtaf weer hen dwongen terug te keeren. Ten aanzien van Frankrijk ver klaarde hij, dat Engeland staat op zijn controlerechten ter zee en dat het „zich verplicht acht deze rech ten in het kader van het internatio nale recht uit te oefenen", zelfs op gevaar af slaags te raken met Fran- sche oorlogsschepen. Alles is echter afhankelijk van den slag op den At- lantkchen Oceaan, die van beide zijden met toenemende heftigheid gevoerd wordt. ,Onze verliezen aan schepen en tonnage zijn zeer zwaar. Dit kan echter niet eeuwig zoo blijven, zonder dat onze krachtsin spanning en onze bestaansmiddelen zeer ernstig te lijden hebben. Hoe moet het gaan, wanneer de verliezen m hetzelfde tempo voortduren? -Waar zullen wij de drie of vier mil- lióen ton vinden, die ter aanvulling uoodig zijn om het jaar 1942 door te komen? Wij bouwen thans schepen n zeer aanzienlijk tempo. De sa menwerking met de Vereenigde Staten werpt de oeste vruchten af. De productie van den Amerikaan- schen scheepsbouw gelijkt op die -fan 1918. Churchill meende goede hoop te kunnen hebben, dat men tegen de luchtaanvallen op de Britsche scheep vaart met succes zal kunnen op- i reden. Dat echter de Duitsche duik- óooten steeds verder naar het wes ten komen, beteekent een buiten gewoon groot gevaar. Deze dreiging moet overwonnen worden, wil men niet, dat het leven in Groot-Britan- nië in gevaar gebracht wordt. DE RAVITAILLEERING VAN FRANKRIJK. New York, 9 April. (D.N.B.) In het Engelsche Lagerhuis is de Engel sche regeering het verzoek gedaan, zoo wordt uit Londen gemeld, om transporten naar Frankrijk zoo noo dig met geweld te verhinderen. Het Lagerhuislid Mander eischte ener gieke maatregelen ter verscherping van de blokkade tegen Frankrijk, aangezien naar zijn meening groote leveranties uit Noord- en West-Afrika en Fransch Indo-China, benevens West-Indië in Frankrijk aankomen. De minister voor de blokkade, Dal ton, bevestigde, dat de blokkade van Frankrijk van Engelsche zijde reden tot ernstige ontevredenheid geeft. De blokkadebrekers zullen echter, zoo verklaarde de minister, waar dit slechts mogelijk is, in beslag geno men worden. Zie verder Buitenland pag, 3, 3e bl.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1