;fl ~<ws Scheiding tusschen de Joegoslavische en Grieksche strijdkrachten. Na de herovering van Derna de achtervolging voortgezet. 'erscommentaren over den strijd op den Balkan. De toestand in Irak. Matsoeoka weer bij Molotof. UIT DE PERS f gij 1 tt I 1* Wl 1 rend. G. ■diende, Ree- dam. J. S. lerling-instru- arkstraat 14, t, N.H., assis- anemerstraat- - G. Groen, ran de Velde, istraat 4, van 1. Verhagen, Compagnie- W. Prins, ieetgracht 8a, Glotze, geen, itgenoote en 54, van Den geen, echtg. irouwerstraat e. F. J. raaf, Kenne- n 's-Graven- G.K., boter- Nieuwlander- J. Zeven, ïeesh. R.V.B., van Eind- R.K., zonder Werkhoven, [aastricht. itg. van B. J. oep, Stations- N n. S. Wijk- liersbediende, lat 12, van geen, matroos Bottemanne- am. M. K. bode, Lange- C. Rusten- l. Ph. Worms- Waerdendel- laal. W. J. rateur brand- ns Hendrik- a. J. S. van verpleegster, l Gouda. van A. C. an Heiloo. espondent, en veg 81, van nga, HAZEA., 'land 35a, van termaas, N.H., i Julianalaan M. Spronk, oep, Prinses oemendaaL 1RSONEN. stbode, R.K., naar Bergen, eteren, brug- at, R.K., en 4a naar Am- nan, stoffeer- iwal 1 naar kruidenier, 60 naar Haar- inderjuffrouw, orp 87 naar ricola, h.i.d.h., agel 281 naar Wijnen, brug- it, N.H., en 26 naar Pur- de Hart, h.i. minalaan 9 n. I, koopman in azin, van Hof- nendaal. F. een, van Om- iam. C. de ;een, van le aar Venlo. - wijk, cassière, aat 13 naar van Pelt, em- in Laat 120 n. iri, z.b., R.K., 9 n. Utrecht. ;er, R.K., en raat 31 naar rersen, bakker, en kinderen, ian 44 n. Rhe- nstbode, geen, 2 naar Ber- landelsreizigei', 89 naar Am- wart-de Rooij, 88 naar Haar- een, en' gezin, 58 naar Hei- s, leerL verpl., ingenstraat 18 C. Klaver, Varnebroek 11 sser, z.b., geen, naar Bielitz z.b., N.H., van ar Schagen. VOOR UDERS. n Distributie- AR vestigt er Pluimveehou- wenschen te rtoe wij zing, af ans den Prov. alle bonnen onkaart alge- ,un gezin en dienen in te ributiekantoor, LAAR. et geschieden 12 April 1941, g 12 April tus- jenheid tot in- loeden Vrijdag or gesloten, ig worden be- ezen dat zij, vorenstaande i 28 April 1941 toewijzingen in 1 1941. rnoemd, BAKKER. TWEEDE BLAD. De Metaxas-linie in Griekenland doorbroken. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 9 April. (D.N.B.) Het op perbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Snelle troepen en divisies infante rie onder bevel van generaal-veld- maarschalk List zijn, vanuit Bul- garije, door de Joegoslavische grens- verdediging heengebroken, en on danks moeilijk bergachtig terrein meer dan 100 kilometer diep in het bekken Uuskuub (Skoplje) doorge drongen. en over de Vardar getrok ken. Hierdoor is de scheiding tus schen de Joegoslavische en Grieksch Engelsche strijdkrachten voltooid. Verder zuidelijk zijn andere afdee- lingen over het meer Dan Doiran op Grieksch gebied doorgedrongen. Tot dusver werden in Zuid-Servië meer dan 20.000 gevangenen, waaronder zes generaals, gemaakt. De buit aan stukken geschut en oorlogsmateriaal van allerlei soort is groot. Aan de Grieksche grens hebben de onder het bevel van generaal-veld- maarschalk List staande divisies berg jagers en infanterie, gesteund door duikbommenwerpers en lucht-. doelartillerie na verbitterde gevech ten de zgn. Metaxas-linie, een in jarenlangen arbeid in het gebergte gebouwde moderne verdedigings linie, doorbroken. In het kader der aanvalsoperaties in Cyrenaica door Italiaansche en Duitsche afdeelingen hebben troepen van he Duitsche Afrika-corps op 7 April Derna bereikt. De strijd van het luchtwapen tegen de Britsche ravitaiileeringsscheep- vaart en voor den oorlog belang rijke doelen in Groot-Britannië werd met sterke krachten en groot succes verder gevoerd. Hieraan hebben vooral de formaties der luchtvloot van generaal veldmaarschalk Sperrle deelgenomen. Vliegtuigen der gewa pende verkenning brachten aan de Britsche oostkust een koopvaardij schip van 4000 b.r.t. tot zinken en be schadigden drie andere groote sche pen door bomtreffers. Ten O. van Skegness plaatste een verkennings vliegtuig in scheervlucht 2 voltref fers van zwaar kaliber op een Brit- schen torpedojager. In den afgeloo- pen nacht hebben verscheidene hon derden vliegtuigen in opeenvolgende golven talrijke haven- en indits- trieele installaties in zuid- én mid- den-Engeland aangevallen. De voor naamste aanval was gericht tegen fabrieken der vliegtuigbewapenings- industrie in het stadgebied van Coventry. Duizenden brand- en brisantbom men veroorzaakten groote vernielin gen aan de industrieele installaties. Ook in de haven- en dokinstallaties van Portsmouth vielen talrijke bran den waar te nemer.. In Noord-Afrika bestookten ge- vechts- en torpedovliegtuigen succes vol vrij groote vijandelijke troepen concentraties met bommen en de boordwapens. Een Britsch gevechtsvliegtuig werd in Cyrenaica neergeschoten. In den nacht van 8 op 9 April vloog de vijand enkele malen naar de kusten van het bezette gebied. Een vrij sterke afdeeling van het Britsche. luchtwapen vloog opnieuw het noord-Duitsche kustgebied bin nen en wierp op verschillende plaat sen brand.- en brisantbommen. De voornaamste aanval van den vijand was gericht op Kiel. Hier werd, be halve eenige industrieele schade, vooral in woonwijken aanzienlijke schade veroorzaakt, waardoor een vrij groot aantal dooden en gewon den onder de burgerbevolking is gevallen. Zes generaals en 2000 man gevangen genomen. Berlijn, 9 April. (D.N.B.) Het op perbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Op 7 April, den dag van de ver overing van Derna, dat pas na har den strijd onder bevel van luitenant- generaal Rommel genomen werd, is ook El Mechhili, 80 K.M. ten Z.W. van Derna, in de handen der Duit sche en Italiaansche troepen geval len. Daarbij zijn zes generaals en twee als generaal fungeerende kolo nels, alsmede ruim 2000 man vijan delijke troepen gevangen genomen. Het buitgemaakte materiaal is nog niet te overzien". Een Duitsch exposé. De inneming van Derna, zoo wordt van Duitsche zijde gezegd, kenmerkt de afmetingen van de overwinning, die de DuitschItaliaansche troepen na hun verrassenden aanval in de omstreken van El BregaAgedabia hebben bevochten. Eerst tijdens de onafgebroken achtervolging zijn de vruchten van deze overwinning ge rijpt, die een aantal belangrijke steunpunten vooral aan de kust van Cyrenaica in de macht van de DuitschItaliaansche legerformaties heeft gebracht. Al moet ook op het Afrikaansche strijdtooneel anders dan in Europa met groote afstan den rekening gehouden worden, dan toont toch de in een week tijdens de achtervolging afgelegde afstand van 700 K.M., dat het Libysche front van het Engelsche Nijlleger uit zijn voe gen is geraakt. Ook de Engelsche be richten laten doorschemeren hoe verrassend deze krachtige aanval het Nijlleger heeft getroffen. De presta ties van de DuitschItaliaansche troepen in Noord-Afrika zijn boven allen lof verheven. Ook het Duitsche luchtwapen heeft dapper meegehol pen. Talrijke bommen, die in Engel-, sche kolonnes en troepenconcen traties ontploften, hebben de vijan delijke strijdkrachten uiteengedre ven. De uitwerking van deze bom men werd nog verhoogd door de storm&chtige aanvallen van de Duit sche jagers, die zich in scheervlucht op de uiteenstuivende vijandelijke afdeelingen stortten en deze onder mitrailleur- en geschutvuur bedol ven. Vijf Engelsche jagers vernietigd. Berlijn, 9 April. (D.N.B.) Vijf En gelsche jagers zijn vandaag bij Dover en boven de Fransche Kanaalkust vernietigd. Ten zuiden van Dover schoten Duitsche Messerschmitts 's middags twee vijandélijke jagers na een kort luchtgevecht neer. Bo vendien werden bij een aanval van Engelsche Spitfires op de Fransche Kanaalkust reeds boven het Kanaal drie Spitfires brandend neergescho ten. De eigen toestellen keerden zon der verliezen in de thuishavens terug. Britsche poging tot aanval op Berlijn. Berlijn, 10 April. (D.N.B.) Brit sche bombardementsvliegtuigen heb ben in den nacht van 9 op 10 April naar het D.N.B. verneemt, een voor hen met buitengewone verliezen ge paard gaanden aanval op de rijks hoofdstad ondernomen. Reeds bij het vliegen naar Berlijn werden 11 vijandelijke toestellen door lucht afweergeschut en nachtjagers neer geschoten. Eenige brisant- en brand bommen werden op woonwijken en openbare gebouwen geworpen, Daar bij werden weer twee ziekenhuizen getroffen. Brandbommen vielen bo vendien op de beroemde Pruisische Staatsbibliotheek en de Staatsopera. Voor den oorlog belangrijke doelen werden niet getroffen. Er vielen ver scheidene dooden en gewonden. Hevige Italiaansche luchtaanvallen. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 9 April (Stefani) Weermachtbericht nr. 306 luidt als volgt: Aan de Julische grens hebben onze vooruitgeschoven detachemen ten Kranjsjka Gora in het dal van de Save bezet. In Albanië, aan het Joegoslavi sche front, bedrijvigheid van kleine detachementen. Wij hebben talrij ke groepen krijgsgevangenen ge maakt met hun wapens. Aan het Grieksche front hebben wij een vijandelijken aanval van plaatselijken aard afgeslagen en eènige honderden krijgsgevangenen gemaakt. Onze bombardementsfor maties hebben te Sebenico voor anker liggende vlooteenheden en watervliegtuigen aangevallen. Een schip van middelgroote tonnage werd getroffen. Verscheidene wa tervliegtuigen, gemechaniseerde strijdmiddelen en barakken werden beschadigd. Installaties- van de luchtbasas Divulje en Vodice zijn gebombardeerd en kregen ernstige schade. Andere toestellen van ons luchtwapen hebben gemechaniseer de colonnes, vrachtauto's ene ravi- tailleeringscolonnes aangevallen. In Cyrenaica zetten de Italiaansch- Duitsche strijdkrachten na in een schitterende manoeuvre den weer stand, die geboden werd door vij andelijke gemechaniseerde detache menten en die vooral sterk was te Msus en Mechili, na de herovering van Derna de achtervolging van den vijand voort en zijn bezig met de zuivering van het uitgestrekte gebied, dat opnieuw bezet is. Eenheden van het Duitsche vlie gercorps hebben concentraties van troepen en gemechaniseerde colon nes van den vijand gebombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt. In Oost-Afrika heeft de vijand opnieuw krachtig den aanval inge zet in den sector van Massaoua. In de andere gebieden is de toestand in zijn geheel ongewijzigd. Een van onze motortorpedobooten heeft een zware Engelsche kruiser op de Roode Zee getorpedeerd. Marcel Prévost overleden. (D. N.B.) - De bekende Fransche roman schrijver Marcel Prévost, lid der Academie Frangaise, is in den leef tijd van 80 jaar overleden. Slowakije breekt met Joego Slavië. (D.N.B.) - De SlowaakSche regeering heeft, naar in politieke kringen te Pressfcurg verluidt, de diplomatieke betrekkingen met Joego-Slavië verbroken. Italiaansche indrukken. Tirana, 9 April. (Stefani). Het blad Tomori schetst het volgende beeld van den toestand: De Duitsche operaties tegen Joego slavië en Griekenland worden snel voortgezet en met volledig succes. De ontwikkeling geschiedt volgens het vooraf 'opgestelde plan. Een Duitsche groep is in actie tusschen Bregalucga en de grens van Thracië met Bulgarije. Deze groep rukt met baar rechtervleugel op naar Veles, haar linkervleugel heeft na den bergpas Rupel gepasseerd te zijn, in het da! van de Stroema, den spoor weg afgesneden en breidt zich thans uit naar het zuiden en het westen. Andere troepen ten westen van bovengenoemde zijn bezig Thracië te bezetten. Een groep, dje in actie is n de richting van Grieksch Mace donië en die Kumanovo had bezet, welke plaats beroemd is om den veldslag, die daar in 1930 is geleverd tusschen Serviërs en Turken, heeft gistermiddag Skoplje bezet. De rech tervleugel van deze groep, die Pirot heeft bezet, rukt op naar Nitsj, een centrum van groot militair belang. Na de bezetting van Skoplje is het Engelsch-Grieksche leger afgesneden van het Servische léger. Dit vormt het eerste groote strategische resul taat, dat door de Duitschers is be haald. Hieraan moet toegevoegd worden, dat de Duitsche groep, die n actie is tusschen Bregalucga en Thracië, thans de vleugels beveiligd heeft en haar opmarsch tot ontwik keling kan brengen tusschen Cerna Vardara en Stroema Vardara. Dit succes opent den weg voor een latere ontwikkeling der operaties van de Duitsche groep in Macedo nië, welker actie zich ontwikkelt langs de'lijn PrisjtinAnitsj. Met een duidelijke reactie op den mili tairen toestand der Italianen in Al banië, aangezien de Servische divi sies van Vardar en Kossovo in de flanken worden aangevallen. De To- rnori wijst erop, dat de bevolking van Skoplje hardnekkig geworteld is in haar Albaneesche origine. Het blad besluit dat de Duitsche strijd krachten Metzovo hebben bezet en hemelsbreed nog slechts 25 kilometer van de Albaneesche grens af zijn. De Popoio di Roma. Rome, 10 April. (Stefani). De ze gevierende ontwikkeling der opera ties van de spil vormen het voor werp van commentaren in de Itali aansche ochtendbladen, die er het enorme belang van in het licht btellen. De gebeurtenissen aan het Alba- neesch-Zuidslavische front worden samengevat door een specialen cor respondent van de Popoio di Roma, die het volledige wansucces van de actie in de zóne van Skoetari doet uitkomen, een actie, die terstond is gebroken op de eerste Italiaansche defensie. De correspondent voegt hieraan toe, dat de toestand in het kader van de operaties der spil op den Balkan thans aldus is, dat men kan zeggen, dat: het Engelsch-Ser- visch-Grieksche plan in stukken is gebroken. Dit plan wilde, dat een tang, gevormd door de Servisch- Grieksche strijdkrachten, het Itali aansche leger in Albanië zou om sluiten, dat de Italianen naar zee zouden worden gedreven en dat de Britsche vloot het den aftocht zou hebben afgesneden, zoodat het niet meer naar Italië zou kunnen terug- weeren. De aslegers hebben daar tegenover met bliksemsnelheid een tegenmanoeuvre tot ontwikkeling gebracht, waarbij zij overal tot den aanval overgingen en hét initiatipf namen. De taak van het Italiaansche leger in Albanië was, ten-minste in het eerste oogenblik, stand te hou den en alle acties of pogingen tot het scheppen van contact tusschen Ser- en, Engelschen en Grieken op Al baneesch gebied af te slaan. Men kan tot de conclusie komen, dat een verbinding tusschen de strijdkrach ten van de spil thans nog een kwes tie van uren is, ondanks de laatste wanhopige pogingen der geconcen treerde divisies, die tevergeefs trach ten druk op de Italianen uit te oefenen. In zijn hoofdartikel wijst de Po- polo di Roma er op, dat de gebeur tenissen van den nieuwen Balkan oorlog de volledige solidariteit doen uitkomen van de spilmogendheden. Engelsche reactie op Soloniki. Stockholm, 9 April. (A. N. P.) De inneming van Saloniki door Duit sche troepen wordt te Londen door allerlei politieke en militaire des kundigen van commentaar voorzien Een officieuze spreker gaf te ken nen, dat men bij het begin van een goed voorbereid offensief van den tegenstander steeds op tegenslagen bedacht moet zijn. De strategisch be langrijkste punten van Griekenland liggen ver van Saloniki. De Duit schers hebben, zoo voegde men hier aan raadselachtig toe, aan de Turk- sche grens een openflank. Van op treden der Engelsche troepen wordt te Londen niet gesproken. Uitslui tend wordt vermeld, dat het Engel sche luchtwapen in Zuid-Joegoslavië in den strijd geworpen is. De mili taire medewerker van de Times wees in een radiotoespraak op de on volledige uitrusting van het Griek sche en Joegoslavische leger, doch meende, dat beide legers beter op den strijd voorbereid waren dan Polen destijds. De uitrusting van het Engelsche expeditieleger is uit stekend. De Engelsche troepen als zoodanig kunnen den afloop van de gevechten op den Balkan niet be slissen. Britsche indrukken van den strijd. Stockholm, 9 April. (D.N,B.) Ih Londen heeft men nog steeds geen duidelijk beeld van den toestand op den Balkan, zoo meldden de Londen- sche correspondenten der Zweedsche bladen. Zij wijzen erop, hoe buiten gewoon verontrust men er in Enge land over is, dat de totdusver uit Joegoslavië en Griekenland ontvan gen berichten bijzonder schaarsch zijn. In officieele kringen in Londen heerscht „een groote onbehagelijk heid" en de stemming in Londen is zeer somber. Het Joegoslavische leger is op den terugtocht, Derna in Cyrenaica is verloren, de Britsche verliezen aan handelstonnage in den slag op den Atlantischen Oceaan zijn vreeselijk. Al deze berichten geven Londen een bang voorgevoel. De Londensche correspondent van Stock- holms Tidningen constateert op grond van een Dinsdag in Londen gepubli ceerd commentaar, dat het bericht over den terugtocht der Servische troepen juist in den gevaarlijksten sector, in Zuid-Servië, een tegenslag vormt, die zeer ernstig geacht moet worden. Svenska Dagbladet publi ceert een bericht van zijn Londen- schen correspondent, waarin gemeld wordt: De door den terugtocht der Joegoslavische troepen veroorzaakte ontblooting van den linkerflank der Grieken, evenals de berichten, dat de DuischItaliaansche strij dkrachten steeds verder oprukken en tenslotte ook de mededeeling der Britsche ad miraliteit omtrent de schrikwekkend hooge tonnageverliezen in Maart, worden zeer ernstig opgenomen. In Londen dwingt men zichzelf de zware tegenslagen en him even- tuëele ernstige gevolgen, vooral voor den toestand op den Balkan, niet te onderschatten. De militaire mede werker van re Times is ervan over tuigd, dat de Duitschers met uiterste krachtsinspanning zullen aanvallen en hij bereidt zijn lezers voor op zware gevechten 'en verdere Duitsche successen op vele punten. De Bulgaarsche pers over den Duitschen opmarsch. Sofia, 9 April. (D. N. B.) De och tendbladen van heden staan geheel in het teeken van den opmarsch der Duitsche troepen in Servisch en Grieksch Macedonië. Het blad Sora meldt, dat de Servische krijgsgevan genen zeer ontmoedigd zijn en scherpe verwijten uiten aan den minister-president generaal Simo- witsj en andere militaire leiders van Servië, die het volk bedrogen heb ben. Een Bulgaar, die in Servische uniform gevangen genomen werd, verklaarde aan een correspondent van het blad Utro, dat hij zich ook zou hebben overgegeven, wanneer hij geen Bulgaar geweest was. Tegen de moderne Duitsche wapenen kan men geen verzet bieden. Het blad meldt verder, dat de Duitsche troe pen op hun doortocht in Macedonië door de Bulgaarsche bevolking aldaar met groote blijdschap en geestdrift verwelkomd werden en bloemen en andere gaven kregen. De opmarsch van het roemvolle Duitsche leger gaat zonder haperen verder. Alles wat dit leger op zijn weg ontmoet veegt het weg, om Europa ook van den laatsten Engelschen soldaat te zuiveren. Britsche militaire vlieg velden bezet. Bologna, 9 April (D.N.B.) De „Res- to del Carlino" meldt uit Bagdad dat de commandant van het Irakee- sehe garnizoen van Basra den gou verneur de stad heeft doen verlaten, omdat hij met den gevluchten regent Adoel Lillah in contact is getreden. De pro-Engelsche vroegere Irakee- sche minister-president en minister van buitenlandsche zaken Noeri Said is aan boord van een Engelsch vliegtuig naar het steunpunt voor ds Britsche luchtmacht Habbalaja in Irak gevlucht. Naar het Italiaansche blad verder meldt, schrijft het blad „Al Bilad" te Bagdad over de gebeurtenissen in Ir.ak het volgende: Onze dappere Irakeesche strijd krachten konden een aanslag op de onafhankelijkheid en hef prestige van het land niet dulden. De natie heeft het geluk in Rasjid al Kailani een oprechten en vastberaden man gevonden te' hebben. Het uur der beslissing heeft geslagen.--Irak heeft bewezen, dat het voor zijn vrijheid vechten kan. De nieuwe regeering. Beiroet, 9 April (D.N.B.) Volgens berichten uit Bagdad heeft de nieu we Irakeesche minister-president, Kaylani, zijn regeering der nationale verdediging uitsluitend uit militairen samengesteld. Bevestigd wordt, dat Irakeesche troepen twee bij Bagdad liggende Britsche militaire vliegvelden bezet hebben. 10 Amerikaansche kustwacht schepen aan Engeland afgestaan. (D. N.B.) - Het Witte Huis heeft gister bekend gemaakt, dat tien Ameri kaansche kustwachtschepen aan En geland zijn afgestaan. Nogmaals een langdurige bespreking. Moskou, 9 April (D.N.B.) Vanmid dag is de aangekondigde tweede be spreking tusschen Matsoeoka en Mo lotof gehouden. Met dit doel begaf de Japansche minister zich in gezel schap van den Japanschen ambassa deur alhier om vier uur 's middags plaatselijken tijd naar het Kremlin. De bespreking duurde ook ditmaal omstreeks drie uur. Een officieel communiqué. Moskou, 10 April (D.N.B.) Om trent de gisteren gevoerde bespre king tusschen den Japanschen minis ter van buitenlandsche zaken met Molotof is een officieel communiqué van den volgenden inhoud uitgege ven: Op negen April heeft de voorzitter van den raad van volkscommissaris sen, Molotof, ter eere van den mi nister van buitenlandsche zaken van Japan, Matsoeoka na een tweede on derhoud een diner aangeboden. Tenslotte werd bekend gemaakt, dat de Japansche minister van bui tenlandsche zaken met den trein Roode pijl" op 9 April naar Lenin grad is vertrokken. RUSSISCHE AMBASSADEUR BEZOEKT DE WILHELMSTRASSE. Berlijn, 9 April (A.N.P.) Van wel ingelichte zijde wordt gemeld: Naar in politieke kringen alhier vernomen wordt, heeft de Sovjet- Russische ambassadeur te Berlijn, Dekanosof, gisteren een bezoek ge bracht aan het rijksministerie van buitenlandsche zaken. Naaf men he den in de Wilhelmstrasse hierover verklaart, betrof dit bezoek een ge wone bespreking met den staatsse cretaris in het rijksministerie van buitenlandsche zaken. AMERIKAANS CH SLAG SCHIP IN DIENST GESTELD. New-York, 9 April (D.N.B.) In te genwoordigheid van den minister van marine, Knox, is vandaag het nieuwe Amerikaansche slagschip North Carolina in dienst gesteld. Dit schip van 35.000 ton is sinds 18 jaar het eerste nieuwe Amerikaansche slagschip. In een korte rede verklaarde de minister, dat deze plechtigheid de in leiding vormt tot de schepping van een vloot, die niet den oorlog moet zijn gewijd, doch de zekerste waar borg moet wezen voor den vrede en de veiligheid van de Ver. Staten. Het Amerikaansche volk huldigt de vredesgedachte, maar voor de Ver. Staten kan de vrede slechts gewaar borgd worden door een voldoende defensie. DE KROATISCHE VRIJHEIDS ZENDER IN ACTIE. Presburg, 9 April. (D.N.B.) De Kroatische vrijheidszènder der Oes- tasja schijnt een steeds krachtiger invloed uit te oefenen op de wils vorming van. het Kroatische volk, aangezien de Ser ische gendarmes, naar de zender vandaag mededeelt, er toe overgaan de Kroatische bevol king de radiotoestellen te ontnemen. Voorts meldde de spreker van den zender, dat de verwarring onder de Serven voortdurend toeneemt. Be treffende de houding van Matsjek verklaarde de zender, dat zijn ver raad thans voor ieder duidelijk is. Hij heeft geen récht meer uit naam van het Kroatische volk te spreken. Zijn terugkeer naar Agram is Dinsdag ge schied onder bescherming van een machtig detachement gendarmerie. In „deze historische dagen der natie", nu reeds „het ochtendrood van de vrijheid gloort", heeft hij niets beters weten te doen dan op te roepen tot onderwerping aan Belgrado en discipline jegens de Servische gen darmes. VERKLARINGEN VAN SARADJOGLOE. Ankara, 8 April (D.N.B.) Radio Ankara meldt, dat de verklaringen van den Turkschen minister van bui tenlandsche zaken, Saradjogloe, over de jongste politieke en militaire ge beurtenissen door de Turksche na tionale vergadering zijn goedge keurd en in het protocol opgenomen Twee afgevaardigden verlangden de invoering van een wet tot steunver- leening aan de nagelaten betrekkin gen van gesneuvelde soldaten. De vergadering benoemde een commissie om over zulk een wet te beraadslagen. Daarop werd de bij eenkomst door den voorzitter geslo ten. DE JOEGOSLAVISCHE SCHEPEN IN AMERIKA. New York, 9 April. (D.N.B.) Vol gens een bericht van de New York Journal American heeft de Joego slavische gezant in Washington tij dens onderhandelingen met de ver tegenwoordigers van het Britsche ministerie van scheeovaart medege deeld, dat de Joegoslavische regee ring toestemt in het gebruiken der Joegoslavische schepen door Groot- Britannië. Joegoslavische scheepvaartagenten te New York ramen de beschikbare tonnage van de Joegoslavische koop vaardijvloot in de Amerikaansche havens op 80.00C a 100.000 b.r.t., het-, geen ongeveer overeenkomt met twintig schepen. DE AMERIKAANSCHE PERS. New-York, 9 April (A.N.P.) De Amerikaansche pers van hedenoch tend publiceert zwaar opgewerkt on der groote koppen over de geheele eerste pagina berichten over den opmarsch van de Duitsche Balkan- legers. Algemeen valt het op, dat ie Amerikaansche pers nu in tegenstel ling tot de methode van Maandag geen enkele poging doet om de in eenstorting van den Joegoslavischen tegenstand en den Griekschen terug tocht in het dal van de Vardar mooier voor te stellen. Zweden behartigt Duitsche be langen in Griekenland. (D.N.B.) - De Zweedsche regeering heeft naar de bladen melden, besloten, te voldoen aan het verzoek van de rijksregee- ring en de Duitsche belangen in Griekenland te behartigen. Aardbeving op Jamaica. (D.N. B.) - Op Jamaica heeft zich, naar uit Kingston wordt gemeld, een aardbeving voorgedaan, die eenige schade heeft aangericht. De eerste beving, die ongeveer 30 seconden duurde, werd kort daarop gevolgd door een tweede, korte en lichte beving. Lawine in Italië. (D.N.B.) - In de streek van Cuneo is een gewel dige steenlawine neergekomen, die met ontzaglijk gedonder vijf boeren hutten van het plaatsje Tissone vol ledig bedolf. Drie kinderen, die in de hutten sliepen en dertien runderen werd gedood. Eden op terugreis naar Engeland. (D.N.B.) - De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, is per vliegtuig in Lissabon aangeko men, vanwaar hij terstond naar E» Dinsdag, naar United Press meldt, geland is doorgereisd. DE ITALIAANSCHE VERLIEZEN. Ergens in Italië, 9 April (Stefani). Het Italiaansche hoofdkwartier pu bliceert de verliezen in de maand Maart benevens die, welke niet in de voorgaande lijsten opgenomen zijn. Daaruit blijkt, dat aan het Grieksche front het aantal gesneu velden bedroeg 3102, van wie drie Albaneezen, gewonden 6031, vermis ten 74.83. In Noord-Afrika: 58 doo den, 108 gewonden, 24.088 vermisten. In Oost-Afrika: 159 dooden, 383 ge wonden, 645 vermisten. Bij de ma rine: 48 dooden, 104 gewonden, 641 vermisten. Bij de luchtmacht: 33 dooden, 44 gewonden, 298 vermisten. NIET GETOLEREERDE BENOEMING. De Oudervergadering van een gymnasium te 's-Gravenhage heeft dezer dagen een Israëliet benoemd tot haar voorzitter. De gekozene heeft deze benoeming aanvaard. De „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" maakt van deze ver kiezing melding, bericht dat de ge kozene inmiddels is vervoerd naar een Duitsch concentratiekamp en verklaart vervolgens: „Er zullen zeker menschen zijn, die nu terstond zullen beweren, dat hier de rechten en belangen der Nederlanders wederom geschonden zijn. Hierop luidt het antwoord, dat de rijkscommissaris nog on langs heeft te kennen gegeven, dat Joden niet als onderdeel van het Nederlandsche volk worden be schouwd. De Joden vormen voor het na- tionaal-socialisme en het Duitsche rijk den vijand bij uitnemendheid. De rijkscommissaris heeft uitdruk kelijk verklaard dat op dit punt geen verordeningen zijn te ver wachten behalve maatregelen van politioneelen aard. De Joden wor den aangepakt, waar zij worden aangetroffen en wie zich bij hen aansluit, heeft daarvan de gevol gen te dragen. Wanneer in het licht van deze volkomen duidelijke verklaring een Jood zich niettemin geroepen voelt op te treden om-de belangen van Nederlanders te behartigen, dan werpt hij zich op als den hoofdrol speler in een tegen de belangen van de bezettende macht gerichte actie en demonstratie. De familie van dezen Jood mag zich gelukkig prijzen, dat de verordening betref fende het in beslag nemen van vij andelijk vermogen in dit geval niet toepasselijk is verklaard. Er dient echter geen twijfel over te bestaan, dat ten slotte ook de Nederlanders zelf de gevolgen zullen moeten dragen en deze zullen dan allen treffen, die nog steeds gemeene zaak met de Joden maken. Door de instelling van een Jo denraad is er zorg voor gedragen, dat zij hun eigen belangen kunnen behartigen. In de zaken van an deren dienen zij zich niet meer te mengen. Wanneer de Joden onder elkaar blijven en zich niet meer bemoeien met dingen, die hun nu eenmaal niets aangaan, zal die draaglijke overgangstoestand be reikt worden, waarbij zij geen an dere maatregelen te duchten heb ben dan die, welke uit een oog punt van veiligheid noodig zijn, al tijd met inachtneming van het standpunt, dat de Joden vijanden zijn en dientengevolge met inacht neming van alle voorzorgen, die te genover vijanden geboden zijn". g II 'j;g

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 7