STILLE NO 9 PAM BIJ DE MAANAPEN. HET GEHEIM JieuiiteUm DOODELUKE GIF. DASHIELL HAMMEM 77 - ■|a Hoofdpijn en Kiespijn AGRAM D( EERSTE BLAD 0E9CHB®VE$ BOOK TEEKBNINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND EGMOND AAN ZEE. De gemeenteraad vergaderde Maandagavond om 9 uur, om all: leden de gelegenheid te geven aan wezig te zijn. De raad was dan ook voltallig. Voorzitter was burgemees ter Eyma. Op. verzoek van wethouder Schip pers werd aan de notulen een en ander toegevoegd. Ingekomen was o.a. een afwijzen de beschikking van den waarnemend secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken op het ver- zeek om steunverhooging of plaat sing der gemeente in een hoogere klasse. De voorzitter meende, in antwoord op een vraag van den heer Gravemaker, dat er niets tegen te doen was, doch dat deze poging wellicht mede den stoot zou geven op den duur den steun alge meen te verhoogen voor het geheele land. Besloten werd aan de r.k. lagere school voor 1941 een voorschot op de exploitatievergoeding te verleenen van 616. De pensioensgrondslag van den veldwachter werd vanaf 1 Januari 1936 verhoogd met 15 wegens vrije geneeskundige behandeling en aldus gebracht op 1840. Speelplaats christelijke school. Met het oog op de lichamelijke oefening had het bestuur der christe. Iijke school uit de gemeentekas een vergoeding verzocht van 975 voor het betegelen van de speelplaats der school. De secretaris-generaal van 'het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming achtte 400 voldoende. Daarop ver laagde het bestuur de aanvrage tot 470; het vond 400 beslist te laag. Overeenkomstig voorstel van B. en W. besloot de raad zich te houden aan het voorschrift van den secre taris-generaal en 400 toe te staan. Wijziging veldwachtersveror dening. Overeenkomstig advies van den commissaris der provincie werd be sloten in de veldwachtersyerorde- ning te schrappen de bepaling be treffende diensttijd van capitulan- ten, daarin-ap te nemen een tijde lijke toelage van 6 boven het sala ris tot maximum 1900 en de kin dertoelage tijdelijk te verhoogen van een minimum van 60 tot 75. Kindertoelage van den burge meester, secretaris en ontvan ger. Ingekomen was het bekende ver zoek om advies van Ged. Staten in zake hun voornemen tot toekenning vanaf 1 Januari 1941 van een kinder toelage aan den burgemeester, secre taris en ontvanger, van 3 dei- wedde, met een minimum van f 60, aanvangende bij het 3de kind. Dit achtten B. en W. onjuist. De salaris sen zijn indertijd gelijkgeschakeld met de rijkssalarissen zonder dat met de rijks-kindertoelage rekening werd gehouden. De onbillijkheid diende huns inziens thans geheel te verdwij nen en de kindertoelage dus toege kend te v/orden vanaf het eerste kind. De raad verklaarde zich una niem hiermede accoord, zoodat werd besloten Ged. Staten in dien zin te adviseeren. Verhooging vergoeding school- schoonmaker. De regeering heeft de maximum vergoeding voor den schoolschoon- maker vastgesteld op 40 per klasse. De betreffende functionnaris ver zocht dit- bedrag te bepalen op 50. Nadat de heer Gravemaker te kennen had gegeven, dat hij dit nog te weinig achtte en de voor zitter had toegelicht dat aanvra gen van een hooger bedrag toch geen succes zou hebben, werd overeen komstig advies van B. en W. beslo ten, Ged. Staten te verzoeken het bedrag op 50 te stellen. Benoeming onderwijzeres. B. en W. stelden voor per 16 April aan de openbare lagere school een onderwijzeres te benoemen uit de volgende voordracht: 1. mej. A. Zei ler te Bergen, 2 mej. A. Pastoor te Koedijk, 3. mej. J. A. Meijer te Hil versum, 4. mej. A. M. M. Bernards te Egmond4 aan den Hoef, thans reeds tijdeijk werkzaam. Op verzoek van den raad in de vorige vergadering hadden B. en W. de voordracht met mej. Bernards aangevuld. Deze werd met alge- meene stemmen benoemd. Invoering straatbelasting. De v o o r z i 11 e r las een schrij ven van Ged. Staten, waarin dezen te kennen gaven, dat de departemen tale commissie van overleg inzake de gemeente-begrootingen zich op het standpunt'stelde, dat de noodlijden de gemeenten om voor rijksbijdra gen in aanmerking te komen vanat 1 Januari 1941 verplicht zijn tot in voering van een straatbelasting tot een zoo hoog mogelijk bedr-ag, zoo dat de kosten van onderhoud, schoonhouden en verlichting van de straat vrijwel gedekt worden. De uitgaven hiervoor waren de laatste 5 jaar ruim 9000 pér jaar. B. en W. waren échter van meening, dat dn bedrag in de komende jaren zal da len en dat daarmede bij het tarief rekening gehouden diende te wofden. Zij achtten daarom een tarief van 6 van de belastbare opbrengst dei- gebouwde eigendommen voldoende. De opbrengst zal dan ongeveer 6300 zijn. De gebouwen voor den openbaren eeredienst wenschten zi] voorts vrij te laten. De heer E. Pr i n s zag in de in voering dezer belasting een moge lijkheid om te komen tof rioleering, doch de voorzitter lichtte toe, dat dan ook de uitgaven en dus het tariei der belasting zou stijgen. De heer v. d. B o r d e n. achtte het tarief vrij hoog voor Egmond. Na nog eenige discussie werd ten slotte het voorstel van B. en W. aangenomen. Vaststelling gasprijs. B. en W. stelden voor hen te machtigen den gasprijs vast te stel len, daar deze toch practisch voor geschreven wordt door de commis sie voor prijscontrole van het de partement van handel en nijverheid. Thans schrijft deze commissie voor den prijs te verlagen van 11 tot 10'/. cent voor de eerste 30 M3. en voor het meerverbruik van 8 tot 6cent. De heer v. d. Borden infor meerde of de bedrijven dan wel uit komen. De voorzitter had hierop wél hoop, daar het gasverbruik enorm- toeneemt. Het voorstel werd hierna aange nomen. Strandexploitatie. Op voorstel van B. en W. werd besloten hen te machtigen ten aan zien van de strandexploitatie naar bevind van zaken te handelen, daar thans moeilijk is uit te maken in.hoe verre deze exploitatie mogelijk en ioonend is. Verpachting sportterrein. De voorzitter deelde mede, dat het sportterrein vrijwel gereed is. Het kan echter niet worden afge maakt, daar er geen graszaad en geen kunstmest beschikbaar is. Daarom zou het gewenscht zijn den grond voorloopig te verpachten. Het is een H. A. goede bouwgrond, die productief gemaakt kan worden. De heer Prins zou er liever een zwembassin van maken. De voorzitter: „Ja, de kipp'en baden ook in het zand!" De heer Prins opperde voorts de mogelijkheid van een tentenkamp. De raad achtte echter bebouwing de aangewezen oplossing. De heer Gravemaker zag echter gaar ne verkaveling, zoodat verschillen de ingezetenen een stukje bouw grond kunnen pachten, een soort volkstuintje dus. Na de noodige discussie werd be sloten B. en W. te machtigen tot openbare verpachting en verder naar bevind van zaken te handelen. Rondvraag. De heer Prins vroeg waarom de voetbalvereeniging vrijdom genoot van vermakelijkheidsbelasting op een feestavond. De voorzitter lichtte toe, dat het hier een avond betrof 'met sociaal karakter. Men dient zulks echter tevoren te bespreken, het geen de S. D. A. P., die volgens den heer Prins voor een dgl. avond wel moest betalen, verzuimde. Wethouder Schippers stelde voor overeenkomstig het advies van den inspecteur der volksge zondheid van 3 April 1940 onbe woonbaar te verklaren de woning van Speijkstraat 25, daar dit per ceel thans onbewoond is en de in specteur op 21 October 1940 te ken nen gaf, dat juist in een dgl. geval zonder bezwaar onbewoonbaarver klaring kan plaats hebben. Hij me moreerde in dit verband een schrijven van B. en W. aan den in specteur, dat hem onbekend was en waarin advies gevraagd wordt over onbewoonbaarverklaring van 3 perceelen, die zijns inziens door den raad reeds onbewoonbaarver- klaard waren. Te kennen werd ge geven, dat deze perceelen verbeterd waren, hetgeen bezijden de waar heid is, daar er slechts één van ver beterd was. De inspecteur ant woordde daarop ook, dat zijn ad vies niet ingetrokken was. Hij ad viseerde allereerst leegstaande per ceelen onbewoonbaar te verklaren, om te voorkomen, dat deze weer bewoond worden. Zoo gebeurde het bv. dat in de Zuiderstraat de smerigste krotten weer bezet wer den. Ook in de Duinstraat deed zich dit voor en nog wel tegen hooger huurprijs, ondanks slechts geringe verbetering van het perceel. Den raad is wijs gemaakt, dat het advies van den inspecteur ingetrokken was en dat volgens verordening van den rijkscommissaris geen woningen on bewoonbaar verklaard mogen wor den. Doch slechts een andere be stemming, bv. tot pakhuis, is verbo den. Tenslotte wees hij er nog op, dat hij z.i. gesaboteerd wordt. Als de raad op zijn voorstel iets besluit, is het geen besluit, maar als iets aangenomen wordt op voorstel van den voorzitter wél! Het voorstel werd na eenige dis cussie door den voorzitter in stem ming gebracht. Ook tijdens deze stemming ontspon zich nog de noo dige discussie. Het voorstel werd tenslotte aange nomen. Tegen waren wethouder Broek en de heer Snoeks. Hierna sluiting. sa- HARENKARSPEL. De gemeenteraad kwam Dins dagmiddag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester H. Nolet.- Onder de ingekomen stukken was een besluit van Ged. Staten, waarbij de gemeentebegrooting dienst 1940 Werd goedgekeurd. Ook is goedge keurd het besluit tot het aangaan van een geldleening, groot 39,492,19, alsmede het raadsbesluit tot beleg ging van de waarborgsom gestort door het r.k. schoolbestuur te Tuit- jenhorn. In verband met de vervanging van de gemeentefondsbelasting door de loonbelasting werd de verordening op de heffing van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting ingetrokken In verband met de wijzigingen in de heffing van de rijksbelastingen, is het noodzakelijk de opbrengst van verschillende middelen, welker op brengst van het inkomen afhankelijk zijn, nader te ramen. Het zal de ge meente een voordeel geven van f 3000. De suppl. begrooting werd aldus vastgesteld. B. en W. stelden voor om de veld wachtersverordening opnieuw vast te stellen en de jaarwedde op maxi maal 1600 te bepalen en voorts het capitulanten-voorschrift, voorkomen de in de vorige verordening, in te trekken.' Aldus werd besloten. Verder stelden B. en W. voor, aan het gehuw d gemeentepersoneel een tijdelijke toelage te verleenen van 6 van de bruto wedde of het bruto loon, voor zoover dit, vermeerderd met de toelage, een bedrag van 1900 niet overschrijdt. Tevens zal met ingang van 1 Januari 1941 het minimumbedrag der kindertoelage ad 60 verhoogd worden tot 75 per jaar en pen kind, eveneens bij wijze van tijdelijken maatregel. Aldus besloten. Ged. Staten verzoeken den raad advies te willen uitbrengen over hun voorstel om voor de burgemeesters, secretarissen en ontvangers een kin dertoelageregeling in te voeren van S van de bruto-wedde met een minimum van 60 en een maximum van 205 per kind per jaar boven 2 kinderen. B. en W. stelden voor, Ged. Staten te adviseeren de voorgestelde kin dertoelage in te voeren vanaf het eerste kind. Na eenige besprekingen werd al dus besloten. B. en W. stelden voor, een sub sidie toe te kennen van 10 per deelnemer-onderwijzer aan het comité van uitvoering van den oriëntatiecursus voor lichamelijke oefeningen te Schagen. Goed gekeurd. Het bedrag dat per leerling voor het openbaar lager onderwijs be schikbaar zal worden gesteld voor 1941 werd bepaald op 7.90 en 9.90. Dit laatste bedrag is aldus vastgesteld, omdat de r.k. meisjes school niet, zooals de beide andere scholen, in bruikleen is gegeven. De voorschotten op de exploitatie vergoeding over 1941 aan de bijz. scholen werden als volgt vastgesteld: r.k. school te Waarland 1817, r.k. jongensschool te Kerkbuurt 1469,40 en r.k. meisjesschool te Tuitjenhorn f 1039,50. Op voorstel van B. en W. werden aan H. van Westerop en A. Pankras te Woudmeer vergoedingen verleend in de vervoerkosten, verbonden aan het bezoeken van de bijz. r.k. meis jesschool te Tuitjenhorn. Per kind en per jaar werd 15 verleend, in gaande 1 Januari 1941. B. en W. stelden voor, een bedrag beschikbaar te stellen voor toeken ning van een extra-hulp aan onder steunde en tewerkgestelde arbeiders, B-boeren en B-tuinders over het jaar 1941. Per arbeider zal 6.50 en per B-boer en tuinders 3.25 beschik baar worden gesteld. De aftredende leden van de com missie tot wering van schoolverzuim, de heeren H. Dekker, R. v. d. Laan, P. Danenberg, C. Dekker Mz. én P. Tijm, werden herbenoemd. Op verzoek van Ged. Staten werd de rekening 1939 gewijzigd. Er wer den eenige administratieve wijzi gingen aangebracht. Bij de rondvraag heeft de heer Francis er op gewezen, dat er ver scheidene gezinnen zijn, waar geen. brandstoffen meer aanwezig zijn, zoodat deze menschen, die niet aan gesloten zijn bij de gasfabriek, him eten niet gaar kunnen krijgen. Dit is een onhoudbare toestand. Kan daaraan niets worden gedaan? Hierop werd geantwoord, dat deze toestand aan het gemeentebestuur bekend is. De autoriteiten, die daar over gaan, zijn ervan op de hoogte gesteld. De voorzitter was niet erg optimistisch ten aanzien van 'het resultaat hiervan. Daarna sluiting. Veilig en vlug als geen ander hel pen hierbij altijd een poeder »f cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. 223. Als ze eindelijk weer in hun verblijfplaats terug gekeerd zijn, heerst er een drukte van belang. De buit wordt nu verdeeld en dit gaat gepaard met allerlei ge baren en grimassen. 224. Nu begint er een ware smulpartij onder de rovers. Er zijn echter dingen bij, dié de apen niet schijnen te lusten en deze worden dadelijk weggeworpen. Ook kunnen zij verschillende blikjes blijkbaar niet open krijgen. VAN HET Door FRANK F. BRAUN. 28) „Neemt u eens stuk voor- stuk alle personen van het drama, mijn heer", ging Kybander verder. „Steeds zou men van één ervan kunnen zeggen, dat hij reden had om Joachim Fabreani naar het le ven te staan. Of dat hij Peter Brau- bach niet goed gezind was. Of mevr. Fabreani uit den weg wilde ruimen. De jonge mannen zijn even goed ver dacht als de meisjes. Maar het is volkomen uitgesloten, dat één per soon het plan zou hebben opgevat om ze alle drie te dooden. Het heeft geen zin meer, dat aan te ne men, en ik heb die theorie opzij gezet. Wij hebben hier óf een sa menloop van omstandigheden, van dien aard, dat twee personen onaf hankelijk van elkaar hun plannen tot uitvoering brengen, óf de dader is op de een of andere manier het slachtoffer geworden van een per soonsverwisseling. Het vergif kan de TOrkeerda Mém feisasBSSfeSS? gen; de lamp was in het geheel niet bedoeld als een valstrik voor mevrouw Fabreani". „Maar?" vervolgde de. commis saris den zin. Kybander zweeg. „Als je eens precies nagaat", merkte de commissaris op, „kan het alleen maar gaan om Peter Braubach als het slachtoffer van de misdaden. Hij heeft de poging tot vergiftiging er levend afge bracht en vandaag is hem een twee de valsrik gelegd; hij moest de lamp aanraken". Ze keken elkaar aan. „Dan zou de verdenking volkomen duidelijk op Angelica gericht worden"; zei Kybander. De commissaris knikte. „Herin ner je je de verklaringen van Pe ter Braubach? Ook al heeft hij die teruggenomen met weinig steek houdende redeneeringen en uit vluchten, die eerste verklaring heb ben we. Hij heeft gezien, dat Ange lica een poeder in den wijn gedaan heeft". „Daar wist ik niets van", zei Kybander. „Heeft Braubach zijn verklaring teruggenomen?" Hij stond op en liep voor zijn bureau heen en weer. „Heb je het, proces-verbaal dan niet gekregen?" „Daar ligt het dossier nog", zei hoofdinspecteur Kybander. „Ik ben iouw se' weest; tijdens mijn afwezigheid is het dossier hier binnengebracht". „Dan zal ik je in het kort den gang van zaken vertellen. Peter Braubach is hier geweest. Zoo tegen vier uur. Hij wilde jou spreken, maar je was er niet en toen heb ik hem ontvangen. Hij maakte over het algemeen een zekeren zelfbe- wusten indruk. „Ik moet mijn ver klaring rectificeeren", zei hij. „Ik heb er nog eens rustig over nage dacht, wat ik hier verklaard heb, en ik heb het gevoel, dat er een mis verstand in het spel moet zijn. Mijn nicht Angelica heeft het poeder, waarvan ik den vorigen keer verteld heb, alleen maar in haar eigen glas gedaan. Ik geloof, dat dat bij mijn eerste verhoor niet precies zoo is opgenomen", vertelde hij nu zoo on geveer". Kybander zweeg. Hij liet de me- dedeelingen van zijn commissaris op zich inwerken. „Nu", ging Larris verder, „ik heb hem het. proces-verbaal van zijn eerste verklaring voorgehouden, maar hij bleef erbij, dat dat ver keerd Was. Hij was zelf onlangs te opgewonden geweest; eerst - later, thuis, was het hem te binnen ge schoten, enzoovoort". „Een sterk staaltje", zei Kyban der. „Wat kan hem er aanleiding toe hebben gegeven, zichzelf te ver loochenen?" Commissaris Larris zeide: „Nu, liij woont op het oogenblik in de zelfde woning als zijn nichtje. Mis schien is Angelica bijzonder aardig voor hem en heeft ze hem gevraagd zijn verklaringen ahem te verbeteren" De commissaris zei deze woorden op vragenden toon. Hij kon niet weten, dat hij met zijn vermoeden den spijker op den kop sloeg. HOOFDSTUK XI. Er had inderdaad een ernstige en beteekenisvolle uiteenzetting tus- schen Angelica en Peter Braubach plaats gehad. Toen Otto Horn hen verlaten had. waren ze samen alleen gebleven. Dora was uitgegaan. Boodschappen doen, zei ze. Angelica had er geen belangstelling voor, wat voor bood schappen er gedaan moesten wor den. Dora zou wel iets op tafel zet ten. Ze liep nog een maal naar de slaapkamer van haar moeder. Me vrouw Fabreani sliep. Haar gezicht had een lichte blos, ze .snurkte een beetje, en Angelica ging gerustge steld weer naar den salon terug. Peter Braubach rookte een siga ret; hij presenteerde haar, maar ze bedankte. Er ontstond een pauze. Toen deze pauze drukkend werd, zei Braubach: „Ik ben hij de politie geweest. Vanmiddag". Zijn stem klonk dof. „Waarvoor?" vroeg Angelica kort. Haar gedachten waren met andere vragen bezig. „Ik héb mijn verklaring verbe terd". Ze keek naar hem. „Ach", zei ze, en ze wist dadelijk, wat hij bedoel de. „Wat 'heb je dan nu verteld?" ,Dat ik gezien heb, dat jij het poeder alleen maar in jouw glas gedaan hebt". Angelica wendde haar blik niet af. Ze zei langzaam: „En hebben ze dat van -je aangenomen?" Hij trok trotsch de schouders op. „Ik mo.el mijn verklaringen kun nen verbeteren, wanneer ik het ge voel heb, dat ze me verkeerd be grepen hebben". „Zeker", zei ze. „En- had je dat gevoel?" Nu was hij het, die haar strak aankeek. „Angelica je speelt met me! Je \yeet precies, waarom ik deze nieu we verklaring heb afgelegd.. Als ik een eed moet afleggen „Zul je een meineed doen? Voor mij, Peter? Dat is romantisch". „Spot nu eens niet. Je weet heel goed hoe gevaarlijk dit spelletje is". „Voor jou". „Voor jou zeker niet!" Daar zij zweeg, ging hij voort: „Ik heb het voor jou gedaan. Ik kon de gedachte niet langer dra gen, dat jij in gevaar was. Ik ver wacht geen loftuiting van je. Daar voor is de zaak overigens ook te belangrijk, om je er met een dank jewel van af te maken. Ik ben van meening, dat ik je getoond heb, dat wij bij elkaar hooren". Hij had moed dezen avond. Zelf was hij daarover het meest ver heugd. Anelica knikte. „Het zou nu mijn beurt zijn, bedoel je. Maar omdat je immers al gezegd hebt, dat wij bij elkaar hooren..." Ze haalde haar schouders op en maakte den zin niet af. „Angelica, is je dat ernst? Je weet, je weetdat ik van je houdHij wrong vertwijfeld zijn handen. „Is dat je antwoord Angelica?" Hij boog zich dringend voorover; opstaan en naar haar toegaan durfde hij niet. „Peter", zei ze, „we moeten ver standig zijn. Het is nu de tijd niet voor liefdesverklaringen. Het heeft ook geen doel, nu toekomstplannen te maken. Je zegt, dat je van me houdt. Dat geloof ik van je. Maar van de liefde kan niemand leven". Nu stond hij toch werkelijk op. Zijn stem klonk heesch, toen hij zei: „Ik weet meer dan jij, Ange lica. Je bent al van vroeger de zin van mijn leven geweest. Geloof je, dat ik blind en doof op dat doel ben afgeloopen? Ik wist, dat ik dat eenmaal zou bereiken en ik heb vooruit mijn maatregelen eeno men". Hij ging op de leuning van haar stoel zitten. Haar hart sloeg meer dan het zijne, toen hü zijn arm om haar schouder legde. (Wordt vervolgd). 143e Jaargani Een om Duitsche succ den Bol! Berlijn, 10 April. (J perbevel van de Duit: maakt bekend: Duitsche pantsc vanavond onder h< bevolking binnenge: de hoofdstad van Ki Onafha Weenen, 10 April een oproep, dien ternik vanavond voi Agram heeft vooi oa. voor, dat na zv, het Kroatische volk sche Oestasja (bur; daag, dank zij de vaardigheid van dr. Kroatië tot zelfstam klaard is. Voorts officieren, onderoffi naren enz. aangesp Agram of in hun p] den en den eed op iijke Kroatië af te h In een anderen, Agram verspreiden den alle K routen „voor de komst van strijder dr. Ante Pa gen, de wapens nee slechts voor de eige voor een vreemde vi den Kroatische bemanni van schepen meeste Presburg, 10 April zender der Kroatis meldt van de kust v dat de Kroatische ben: de schepen Doebak ei Servische kapiteins oi zich van de vaartuige maakt hebben. DE ACTIE IN GRIE De Berlijn, 10 April (D de berichten over de het Grieksche front g taxas-linie is een dat met gebruikmakin; varingen uit den bergi arbeid van vele jaren en met alle aanvalle spotten. Deze gordel tingen reikte tot een 2000 meter en was zv van bunkers,1 steunpuri rotsen uitgehouwen ge Kazernes welke door c gangen verbonden, wai het laten springen vai maakte ruimten boden schappen bescherming beschieting door de zv lerie. Deze rotsvesting Grieksche elite-regime digd, in welker geleden manschappen stonden keurtroepen van het ger doorgingen. Reeds 80.000 krijg Berlijn, 10 April (A.I HET NOORD-JOEGOS FRONT. In het Noorden van rukten de Duitsche trex uit Graz (de Oostmark gaxije. Hevjge gevechten oi zich langs de rivier de schen de spoorweg va: naar Nagykanisza. Marburg is thans handen, de rivier de Dra en de opmarsch gaat ni door een rechter-vleugel de van uit Hongarije, r (Zagreb), dat inmidde nomen. De zwarte pijltjes op geven de opmarschric Duitsche troepen aan.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 8