PAM BIJ DE HAANAPEN mi STILLE NO 9 DASHIELL HAMMETT 81 BUITENLAND jtfl Ifi ;ÉI k'iÉfef- Inscheping Britsch expeditiecorps in Griekenland reeds begonnen. Karitzo aan het Grieksche front genomen. Britsche luchtaanval op Tripolis. VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijl regels TWEEDE BLAD 2 GESCHREVEN DOOR TEEKENINGJiS VAN ALEXANDER RAYMOND BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: Gedurende de afgeloopen dagen sinds de laatste mededeelingen, von den enkele Engelsche luchtaanvallen plaats. Een aantal brisant- en brand bommen werden omlaag geworpen. Eenige woningen kregen schade. Van een spoorweg werd de boven leiding beschadigd. In totaal werden helaas 5 burgers gedood, 2 zwaar en 13 lichtgewond. DRIEJARIG MEISJE VERDRONKEN. Gistermiddag is te Almelo tijdens het spelen aan den Kanaaldijk langs het kanaal Almelo-Zwolle een drie jarig meisje te water geraakt en verdronken. Een vriendinnetje, dat bij het ongeluk aanwezig was, ging, in plaats van hulp te roepen, rustig naar de woonschuit, waar het slacht offertje woonde en vertelde eerst geruimen tijd later wat was ge schied. Toen men het meisje uit het water haalde, waren de levensgees ten dan ook geweken. Het lijkje is naar de ouderlijke woning overge bracht. Verdronken. - Tweeden Paasch- dag is uit het water van de Laak haven te Den Haag het lijk opge haald van den 24-jarigen B. van O. uit de Herderslaan. De jongeman is Zondagavond door de duisternis te water geraakt. Gistermiddag is uit den Maliesin gel te Utrecht het lijk opgehaald van den 65-jarigen L. v. d. P. INGEZONDEN STUKKEN DE ONGESCHILDE AARDAPPEL. Geachte Redactie, Het stukje van J. B. Vogelpoel in uw blad van 9 dezer doet mij u be leefd plaatsing verzoeken van het onderstaande. Het bestuur der Centrale Keuken, dat, in weerwil van het officieele voorschrift, de aardappelen geschild doet verstrekken, handelt daarmee onpaedagogisch, oneconomisch en met een den vooruitgang remmende kracht. Deskundig advies, geboren uit verbeterd geneeskundig inzicht, in den wind slaan, omdat men uit vooroordeel en onwetendheid voort komende moeilijkheden vreest, de monstreert gebrek aan pioniersgeest, conservatisme en toont, dat er on der deze bestuursleden geen tweede Parmentier aanwezig is. Bij eenige kennis van zaken, zou men weten, dat men den in de schil gekookten aardappel, het z.g.n. varkensvoer, waarover de zich optimaal voeden de vegetariër reeds jarenlang uitge lachen of meewarig hoofdschuddend aangekeken is, en dat thans officieel als eerste klas menschelijk voedsel wordt erkend niet gemakkelijker aan nieuwelingen kan leeren eten, dan door dien te verwerken in stamppot, als wanneer de aanwezig heid der schil niet wordt geproefd. Men zou hebben kunnen beginnen met, naast een uiteenzetting over het waarom dezer nieuwe kookwijze, de maaltijden eenige dagen lang gratis te verstrekken; de goede smaak der spijzen zou daarbij ongetwijfeld propaganda voor zichzelf hebben ge maakt. Zou het publiek getoond hebben uit oorzaak van deze betere bereiding de maaltijden niet te wen- schen, dan zou de noodzaak van een centrale voedselverstrekking afdoen de zijn'weerlegd. Het uit 'n dergelij- ken maatregel voortvloeiende finan- cieele nadeel zou zich, door het klei nere kwantum in te koopen aardap pelen op den duur wederom hebben hersteld. Niet inziende dat het goed' onder alle omstandigheden aanwe zig is en slechts wacht om geopen baard te worden, laat men hier e belangrijke gelegenheid tot volksop voeding onbenut aan zich passeeren. Doch we mogen het bestuur der Centrale Keuken niet al te hard val len Want terwijl reeds een veertig jaren een klein aantal vooruitstre vende geleerden de prophylactische waarde van voedsel, hetwelk niet door verkeerd koken, dito bereiding en verindustrialiseering van zijn on ontbeerlijke leef stoffen is beroofd, met luide stem verkondigen, hebben andere deskundigen, dit nieuwe ge luid negeerend, de leeken op de oude en verkeerde wegen laten doorgaan, totdat de nood der tijden een donderend „halt" gebulderd heeft. En zoo zien wij het in ons va derland gebeuren, dat thans alle bla den hun kolommen openstellen om de noodzaak van een juiste voeding en het ongeschild koken der aardap pelen bekend te maken, terwijl nog geen anderhalf jaar geleden diezelf de bladen foto's publiceerden van onze gemobiliseerden, die zich onle dig hielden met het houden van wedstrijden in het aardappelen jas sen, waarbij, daar gauw en dun schillen een kunst is, de gansche kostbare eiwitlaag vanzelfsprekend werd weggesneden, zonder dat van deskundige zijde een afkeurend woord gehoord of een verbod uitge vaardigd werd. En dat, terwijl men via het destijds bestaande instituut O. en O. de manschappen zoo ge makkelijk met de veranderde voe dingsinzichten bekend had kunnen maken. Waar het eenerzijds van oudsher een eigenschap der duisternis is om het licht niet te begrijpen en ander zijds, dank zij het compromis met het verkeerde van schrijfsters en schrijvers over de voedingskwestie, dit licht uit de vele kolommen druks slechts zwakjes schijnt, baart het, gezien het bovenstaande, geen ver wondering dat de antipathie van het publiek tegen den ongeschilden aardappel de allerbeste eiwitbron ter wereld! blijft gehandhaafd en men in het algemeen ijverig door gaat met de schil te bestemmen als voeder voor het vee, daarmee fou- teerend tegen het lichaam en zondi gend tegen den Schepper, die het dier niet bestemde tot menschelijk voedsel, dat door het slachtmes wordt gedood. Ik zou allen die bij den opbouw van Europa zijn betrokken, willen toeroepen: „Verstaat uw tijd!" De voedingswetenschap heeft ontdekt, dat de mensch bij een plantaardige voeding lichamelijk, geestelijk en zedelijk het best gedijt, en bekwame economen, met dit feit bekend, heb ben berekend, dat Nederland zien het spoedigst en het best zal herstel len, wanneer de tuinbouw ten top gevoerd en de veeteelt tot het mini mum beperkt wordt. In een op kosmische grondslagen geordende nieuwe maatschappij is voor elkeen, ook voor de huidige sla gers, vee- en schillenboeren enz., zij het ook in een andere branche, een menschwaardig levensonderhoud te vinden. Bij voorbaat beleefd dankend voor de opname. Hoogachtend, J. FR. GEHRELS. Bergen, 14 April 1941. S' if® lU ,v>i mm Vi m -*vi rplt&i-S IJl ,;t r ;j y 231. Als hij bij het rotshol komt, bemerkt hij tot zijn ontsteltenis, dat de gevangenen verdwenen zijn, zonder dat het slot is aangeroerd. „Hoe is dat mogelijk", mom pelt de professor. 232. Zijn ontsteltenis wordt echter nog groter, als hij de deur opent en bemerkt, dat de kisten waarin de levensmiddelen zaten, opengemaakt zijn en de inhoud verdwenen is. Dat begint er lelijk uit te zien. Berlijn, 15 April (D.N.B.) Vol gens de laatste Duitsche militaire berichten uit Griekenland is de in scheping van het Brittche expedi tiecorps op talrijke plaatsen aan de Grieksche kust reeds begonnen. Reeds de Montag wees op de op merkingen van de Daily Mail, welke een voorbereiding vormden op deze mogelijkheid. De Daily Mail beriep er zich op, zoo schreef de Montag, dat men reeds vier maanden geleden in Enigeland gewaarschuwd heeft tegen een zenden van Britsche troepen naar het vasteland, aange zien alle kansen ob het vasteland aan Duitsche zijde zijn. De juistheid van deze waarschuwing wordt nu bewezen. Engeland, zoo gaat de Daily Mail volgens dit citaat ver der, moet zijn stellingen op den Balkan zoo snel mogelijk ontrui men, aangezien het ze nooit kan houden. Op deze afschuwelijkheid borduren de Duitsche bladen van vandaag groote hoofdartikelen. Zij worden afgedrukt onder opschriften als „Engelands vijfde verraad", of „zoo snel mogelijke ontruiming van den Balkan.". De Berliner Zeitung am Mitiag schrijft, dat niet alleen m den Piraeus en andere havens, maar ook aan de open kust de Brit sche troepen hals over kop vluchten naar de sinds dagen in de Grieksche wateren gereed gehouden trans portschepen. Na Polen, Noorwegen, Nederland, België en Frankrijk wordt thans dus ook Griekenland schaamteloos in den steek gelaten. Voor den vijfden maal, alleen nog veel perfider en brutaler dan de vorige keeren, wordt het laagharti ge Britsche verraad jegens een zich voor Engeland opofferend hulpvolk voltrokken. Het Zwölf Uhr Blatt spreekt van een weerzinwekkend schouwspel, dat zich hier voltrekt in een om vang als in de geschiedenis nog nooit is voorgekomen. Is reeds tot dusver het moreele conto van de Britten, door hun voortdurende leugens en onjuiste en met elkaar in tegenspraak zijnde bericl ten ten zwaarste geschikt, dit tweede Duin kerken zal hun moreele crediet den genadeslag geven. Na dezen terug tocht zal de wereld eens en voor altijd hebben ingezien, dat alles, wat Engeland doet, leugenachtig en misdadig is, dat ieder land, dat zich met Engeland inlaat, verraden en verkocht is. De inscheping van het Britsche exxpeditieleger. Saloniki, 15 April (D.N.B.) De Grieksche marineleiding heeft van de Engelsche admiraliteit bevel ge kregen, de Grieksche vloot te doen optreden ter bescherming van het op handen zijnde vertrek van de Engelschen uit Griekenland. Incidenten. Rome, 16 April. (D.N.B.) Uit Saloniki wordt aan het agentschap Stefani gemeld, dat het bij den Piraeus tot verschillende inciden ten is gekomen tusschen de Engel sche en de Grieksche autoriteiten omtrent de methoden tot weder- inscheping van de Britsche troe pen. De Engelschen maken er aan spraak op, dat het geheele verkeer wordt onderbroken en dat de En gelsche wederinscheping voorrang Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 15 April (Stefa ni) Het weermachtbericht nummer 312 luidt als volgt: In Joegoslavië hebben de colonnes van het tweede legercorps na in contact te zijn gekomen met de troepen uit Zara het centrum van Knin bezet. Zij dwongen het gar nizoen zich over te geven. Een an dere gemechaniseerde colonne heeft Sebenico bereikt. Ontschepingstroe pen der marine en gewapende deta chementen hebben de bezetting van de eilanden in de omgeving van Zara voltooid. In Albanië, ten noorden van Skoetari, zijn de plaatselijke acties dér Joegoslaviërs duidelijk teniet ge daan en heeft de vijand zware ver liezen geleden. Aan het Grieksche front zijn onze troepen, na den weerstand van den vijand te hebb gebroken, Koritza binnengerukt. De opmarsch wordt voortgezet aan de fronten van het negende en elfde legercorps. Onze luchtmacht heeft bombardementen uitgevoerd op vijandelijke ravitail- leeringscentra, militaire inrichtin gen en gemechaniseerde colonnes in de Grieksche en Joegoslavische sectoren. Afdeelingen duikbom menwerpers bestookten knooppun ten en installaties langs den weg. De brug van Dogliana, ten westen van Kalibaki, is verbroken en de brug van Perat over de Vojoetsja, die hersteld was, is opnieuw getrof fen. Afdeelingen gemechaniseerde strijdmiddelen en vijandelijke troe pen zijn met mitrailleurvuur be stookt. In de haven van Antivari zijn gemeerde zeilschepen met gra naten getroffen. Tijdens luchtge vechten zijn drie vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Een van onze toestellen is niet op zijn basis terug gekeerd. Aan de Egeïsche zee heb ben onze vliegtuigen verscheidene malen de haven van den Piraeus ge bombardeerd. Eenige schepen wer den beschadigd. Een schip zonk. Uitgebreide branden werden ge sticht in de haveninrichtingen. In den nacht van 14 op 15 April hebben Britsche vliegtuigen aanval len ondernomen op Brindisi en Val- lona, waarbij zij twee schepen be schadigden. Te Vallona is een vij andelijk vliegtuig door het afweer geschut neergehaald. In Noord-Afrika is Solloem bezet. In den nacht van 14 op 15 April heeft da vijand opnieuw een lucht aanval op Tripolis ondernomen: eenige slachtoffers en eenige schade. aliaansch Oost-Afrika niets belangrijks te melden. De Engelsche terugtocht in Noord-Afrika. New York, 15 April (D.N.B.) Op grond van berichten uit Britsche kringen in Turkije heeft de Ameri- kaansche omroep medegedeeld, dat generaal Wavell bevel heeft gege ven, dat alle strijdkrachten in het westelijke woestijngebied moeten terugtrekken en haar hoofdverde- digingsinies bij Mersa Matroeh moeten betrekken. Wavell, aldus de omroep, had niet het voorne men Sidi Barani te verdedigen. De strijd om Tobroek. Berlijn, 15 April (D.N.B.) Giste ren zijn, naar het D. N. B. ver neemt, militaire installaties te To broek met goed gevolg gebombar deerd door Duitsche en Italiaansche jagers. De Italianen schoten daarbij drie Britsche Hurricanes, die den aanval wilden beletten, neer. Des namiddags deden Duitsche stuka's, begeleid door Italiaansche jagers, een aanval op schepen ten Oosten van Tobroek. Daarbij werden weer twee Hurricanes neergeschoten zoodat de Engelschen alleen in dit gebied vijf jagers verloren. Een koopvaarder van 8000 ton kreeg een rechtstreeksche treffer. Een twede bom ontplofte dicht bij den scheepswand. zal hebben op alle andere verkeer, ook voorrang op de levensmidde lenvoorziening van den Piraeus en Athene. Deze door de Britsche officieren toegepaste bruuske me thodes hebben reeds reacties bij functionarissen en arbeiders der haven van den Piraeus. Groote menschenmenigten zagen uit de straten nabij de haven de wederinscheping van de Engel schen. De stemming der bevolking van den Piraeus verontrust in hooge mate de Grieksche autoritei ten, die het Engelsche opperbevel hebben aangeraden zooveel moge lijk afgelegen havens te gebruiken. De Britsche militaire autoriteiten zijn bezig alle motorvisschersboo- ten te huren, die zij kunnen vinden. Uit Saloniki wordt gemeld: Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de inschepingen dei Britsche troepen aan de Grieksche oostkust een steeds grooteren om vang aannemen. De terugtrekken de beweging van de Engelsche troepen wordt door het ingrijpen der Duitsche Stuka's meer en meer tot een overhaaste vlucht. In de havens aan de oostkust en op an dere plaatsen, waar de Engelschen trachten zich op Grieksche oor- logs- en koopvaardijschepen in veiligheid te stellen, zijn Grieksche kapiteins, die hun schip niet te hunner beschikking wilden stellen, met wapengeweld daartoe ge dwongen. De openbare meening in Engeland. New-York, 15 April. (D.N.B.) De openbare meening in Enge land is zeer somber gestemd door den snellen ommekeer van de situ atie op het oorlogstooneél in het oostelijk deel van de Middelland- sche Zee, naar de New-York Times uit Londen meldt. Tot dusver zijn de berichten over het begin van de ontruiming van Griekenland door de Engelsche strijdkrachten niet gecommentarieerd. Het is echter zeer goed mogelijk, zoo vervolgt het blad, dat de Engelschen met het oog op de onrustbarende tegen slagen in Noord-Afrika misschien 'het besluit nemen de Grieksche onderneming op te geven en al hun troepen terug te voeren ter be scherming van Egypte. Want dit land wordt zonder twijfel ernstig bedreigd. Een aftocht der Engel schen uit Griekenland zou derhal ve niet verbazen. De Engelschen zouden dan alle krachten op Egypte concentreeren en „Grie kenland tijdelijk in den steek la ten", omdat zonder het bezit, van Alexandrië in het oosten van de Middellandsche Zee weinig tegen Duitschland en Italië valt uit te richten. DE ECONOMISCHE ONDER HANDELINGEN TUSSCHEN JAPAN EN NED.-INDIE. Tokio, 15 April. (D.N.B.) De Ja- pansche economische onderhandelin gen te Batavia zijn Weliswaar niet op een dood punt gekomen, doch men kan ook niet beweren, dat zij zich zeer gunstig ontwikkelen, ver klaarde de woordvoerder van de af- deeling inlichtingen der Japansche regeering. Ik hoop overigens niet, aldus zei- de hij, dat de aankomst van van Iilelfens, den minister van buiten- landsche zaken van de Nederland- sche emigrantenregeering te Londen, eenigerlei uitwerking zal hebben op het verdere verloop van de onder handelingen. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. Te koop gevraagd: groote en kleine partijen flesschen en jampotten. Br. letter P 48 bureau van dit blad. Te koop: eenige prachtige mantels en japonnen; compleet bruidstoilet, maat 42. KONINGSWEG 72. Invalidenwagentje te koop, in prima staat. Te bevragen EMMASTRAAT 47, Alkmaar. Te koop: Electr. Waschmachine (Velo) 120 volt, spotprijs 37.50. Te bevragen SPOORSTRAAT 31, Alkmaar. Te koop: z. g. a. n. kleeding o.a. een costuum korte dikke maat; 2 cost, maat 54) 2 jong. pakjes 1. 12 j. KONINGSWEG 72. Te koop gevraagd: twee persoons opklapbed met eiken ombouw. KANAALKADE 30b. Te koop: goede gebruikte Radio toestellen met en zonder U.K.G., Stofzuigers 125 en 220 v. GARAGE JAN WITTE, Bierkade 6, tel. 3160. Te koop: Singer, Naumann hand naaimachines met garantie 10, 15, 20, 25 gld., Trapstellen 10, 15, 20, 25 gld. KLUNNEN, Hofdijkstraat 13, bij Emmabrug, Alkmaar. Te koop gevraagd: 2 of 3 gebruikte grondbascules, 100 ko. of meer kunnende wegen. S.v.p. merk en prijs opgeven. Brieven onder letter B 58 bureau van dit blad. Te koop gevr. een tweedehands Jongensfietsje, beslist in goeden staat verkeerende. Leeft. 67 jaar. Brieven met prijsopgave onder lett. IJ 55 bureau van dit blad. Te koop gevraagd: gebruikte electr. Waschmachine, liefst met wringer. Brieven onder letter C 59 aan het bureau van dit blad. Radio te koop gevraagd, moet nieuw zijn. HEILIGLAND 19. als HET BESTUUR OVER STIERMARKEN, KARINTHIE EN KRAIN. Berlijn, 15 April (D.N.B.) Nu in de vroeger Oostenrijksche gebieden Beneden-Stiermarken, Karinthië en Krain de krijgsoperaties geëindigd zijn, heeft de Führer den rijksstad houder en gouwleider dr. Ueberrei- ther benoemd tot chef van het be stuur in Karinthië en Krain den plaatsvervangenden gouwleider Ku tschera. DE JAPANSCHE WOORDVOERDER OVER HET JAPANSCH— RUSSISCHE VERDRAG. Tokio, 15 April (D.N.B.) Op de persconferentie heeft de woord voerder o.a. het volgende ver klaard: „Ik hoop, dat de houding der Sovjet-Unie tegenover Japan, zich gunstig zal ontwikkelen". De woordvoerder zeide dit in verband met de toekomstige betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en de re geering van Tsjoengking als gevolg van het neutraliteitspact van 13 April. Op een andere vraag, of de Sovjet-Unie voortaan oorlogsmate riaal aan Tsjoengking zal leveren en of dit een schending zou betee- kenen, antwoordde de woordvoer der, dat dit vraagstuk in de toe komst besproken zal moeten wor den. Deze kwestie is niet direct in het leutraliteitspact gestipuleerd. Te koop: Pr. onderhouden Sin- gernaaimachine, eeniige witte Indische pakken en papierrol- standard. Adres KOOLTUIN 15, Alkmaar. Hij hoopte echter, dat de houding van de Sovje-Unie tegenover Ja pan als gevolg van het sluiten van het nieuwe verdrag zal verbeteren. Op de vraag of er een verschil be staat tusschen niet-aanvals- en neu- traliteitspacten verklaarde de woordvoerder, dat een niet-aanvals- pact en een neutraliteitspact prac- tisch hetzelfde is. VLIEGONGELUKKEN IN DE VEREENIGDE STATEN. New-York, 15 April. (D. N. B.) Zes personen zijn om het leven ge komen, toen drie vliegtuigen neer stortten, zoo meldt de New-York Times. Te San Angelo (Texas) kwamen bij twee vliegongevallen een leeraar van de plaatselijke vlieg- school en twee militaire leerling vliegers om. De vliegende dominee Mcnally, die de gemeenten van zijn secte in het geheele land per vliegtuig bezoekt, kwam met zijn gezin van twee per sonen om het leven bij een vlieg ongeluk in de nabijheid van Bingh- ampton (New-York). Mcnally had na een gevangenis straf van vijftien jaar uitgezeten te hebben, waarbij hij drie pogingen deed om te ontvluchten, een ren- deerende secte gesticht, die hem ver oorloofde een grooten staat te voeren. BROEK OP LANGENDIJK, 16 April. (Lang. Groenten veiling). 1900 kg Roode kool 8.50; 2500 kg Gele kool 7.20; 84900 kg Deensche witte kool 6.30; 40 kg Rabarber 12.10. NOORDSCHARWOUDE, 16 ApriL (Noordermarktbond). 109400 kg Roo de kool 8.50; 248700 kg Deensche witte kool 6.30. WARMENHUIZEN, 15 April 1941. 57700 kg Roode kool 8.50; 700 kg Gele kool 7.20; 84000 kg D. witte kool 6.30.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6