„Wat is er aan de markt?" Oud-minister Goseling overleden. Zes mantelbavianen ontsnapt. Inlevering van radio toestellen. Stand rijksmiddelen. RADIOPROGRAMMA TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 17 APRIL 1941. Tuinbouwnieuws per radio. Tusschen den rijksradio-om- roep „De Nederlandsche Om roep" en het centraal bureau van de tuinbouwveilingen in Ne derland is overeenstemming be reikt omtrent regelmatige radio uitzendingen van en over den tuinbouw. De voornaamste bedoeling van deze uitzendingen is, onder den titel „Wat is er aan de markt?" aan de luisteraars allerlei mededeelingen te doen over de voorziening van groen ten en fruit. Aan de huisvrouw zal worden verteld, welke groenten in de eerstkomende dagen aan de markt sullen komen, welke „primeurs" er fcijn, hoe de oogstverwachtingen voor de in gang zijnde teelten zijn, enz. Het publiek zal volledig op de hoogte worden gehouden van al dat gene, wat voor de verbruikers van groente en fruit wetenswaardig is op het gebied van den tuinbouw. Voorts bestaat het plan om bin nenkort deze mededeelingen aan te Vullen met deskundige adviezen over fle bereiding van groenten en fruit, de samenstelling van menu's, als mede over het inmaken en conser- veeren van tuinbouwproducten. Deze adviezen zullen worden ver zorgd door mevr. N. Eekhof, die voor dit doel een nauwe samenwer king onderhoudt met den voedings raad te 's-Gravenhage. Naar het A.N.P. meldt, is op den Tweeden Paaschdag te Buehenwalde overleden de oud-minister van justi tie, mr. C. M. J. F. Goseling, Carolus M. J. F. Goseling' werd in 3891 te Amsterdam geboren. Hij be zocht daar het gymnasium van de paters Jezuieten en studeerde ver volgens in de rechten aan de univer siteit in de hoofdstad. In 1916 pro moveerde hij op stellingen tot doctor in de rechten. Tijdens de vorige mobilisatie was de heer Goseling res. luitenant der artillerie en toen geruim en tijd werkzaam op het toenmalige mi nisterie van oorlog. In 1919 vestigde mr. Goseling zich ais advocaat en procureur te Amsterdam. Reeds spoedig na intrede in de ad vocatuur nam de heer Goseling een werkzaam aandeel in het katholieke vereenigingsleven te Amsterdam. Zijn politieken arbeid begon hij als bestuurder van den r.k. kiesver- eeniging in den kieskring Amster dam. Na geruimen tijd daarvan voorzitter geweest te zijn, werd hij lid van het bestuur der r.k. staats partij. In 1929 werd hij opvolger van wijlen minister jhr. mr, Ch. P.uys de Beerenbrouck als lid van de Tweede Kamer. Na de benoeming van prof. Aalberse tot voorzitter van de Tweede Kamer werd mr. Gose ling gekozen tot voorzitter der r.k. kamerfractie. Van de r.k. staatspartij werd hij in 1930 voorzitter. Van Juni 1937 tot Juli 1939 was hij minister van justitie in het vierde kabinet-Colijn en in het voorjaar 1940 was hij als reserve-majoor chef van de afdeeling juridische zaken aan het departement van defensie. De heer Goseling behoorde tot de groep Nederlanders, die destijds naar Duitschland is overgebracht bij wijze van represaillemaatregel tegen de interneering van rijks-Duitschers in Nederlandsch-Indië. VERPLICHTING TOT TELEN VAN ZADEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij heeft het volgende bepaald: Alle bij de stichting: „Nederland sche Sierteeltcenitrale", gevestigd te 's-Gravemhage, aangesloten geor- ganiseerden, die door haar zijn in gedeeld in de groep: „Bloembollen- telers", voor zoover zij op 1 April 1941 in het bezit waren van ver gunning voor het telen van hyacin theen dan wel of zoomede van tul pen voor een oppervlakte ter ge zamenlijke grootte van tenminste 3 aren, zijn verplicht, volgens aan wijzing van de voornoemde centrale in het kalenderjaar 1941 voor zaad teelt een oppervlakte gronds, met boonen dan wel of zoomede erwten te betelen, welke oppervlakte door meergenoemde centrale wordt be rekend naar een door haar te be palen perctage van de oppervlakte, welke is uitgedrukt in de voormel de vergunning. GENERAALVELDMAARSCHALK VON BRAUCHITSCH IN SOFIA. Generaalveldmaarschalk von Brauchitsch inspecteert na zijn aan komst.in Sofia de Bulgaarsche eerewacht. (Hoffmann) VERKOOPEN EN VERWERKEN VAN MAHONIE- EN CEDERHOUT. De directeur van het rijksbureau voor hout, daartoe gemachtigd door den directeur-generaal van het departement van handel, nijverheid er. scheepvaart, maakt bekend, dat hij de bij de houtbeschikking 1940 no. 1, artikel 4, sub b, verleende dispensatie met ingang van gisteren mede intrekt ten aanzien van: het koopen, afleveren, gebruiken, verbruiken, bewerken of verwerken van alle soorten mahonie- en cederhout in hoeveelheden van 3 M3 of meer per maand. Het is derhalve van gister af ver boden zonder schriftelijke vergun- n;r.g van den directeur van het Rijksbureau voor hout mahonie- of cederhout in hoeveelheden van 3 M3 of meer per maand te koopen, af te leveren, te gebruiken, te verbrui ken, te be werken of te verwerken. Opschudding in Den Haag. De omgeving van den Haagschen Dierentuin was gisteravond in rep en roer, doordat zes mantelbavia nen kans hadden gezien van den apenberg te ontsnappen, aldus meldt de Telg. De watervlugge dieren waren in minder dan geen tijd den tuin uit en sprongen van dak tot dak in de omgeving van de Nassau Dillenburgstraat, waar honderden bewoners de pogingen van het per soneel om de apen te vangen, volg de. Na een jacht van drie uur moest het echter worden opgege ven, daar de slimme bavianen voor alle lokmiddelen ongevoelig ble ken. Zondag was een gezelschap man telbavianen de collectie apen ko men verrijken. Op den apenberg vermaakten de dieren zich sinds eenige dagen met het doen' van de vreemdste sprongen en gezien de publieke belangstelling, beteekende hun komst een belangrijke aan winst. De berg is afgescheiden van den tuin door een vrij breede wa tervlakte, met een steenen balustra de. Tot heden had men nooit last gehad, dat apen zich door het wa ter waagden en dus meende men, dat deze afscheiding voldoende was. De bavianen voerden echter iets in hun schild en vooral de aanvoerder had blijkbaar reeds een ontsnap pingsplan opgemaakt. Het zal omstreeks kwart over zeven geweest zijn, toen het perso neel van den Dierentuin tot zijn schrik bemerkte, dat de aanvoer der zwemmende probeerde den overkant te bereiken. Deze poging werd door de rest van zijn volge lingen met de grootste opgewon denheid gevolgd en weldra besloot een vijftal den aanvoerder te vol gen. EERSTE WERKZAAMHEDEN AAN DEN ZUID-WESTPOLDER. Gestadig wor den de werkzaamheden tot drooglegging van de Zuiderzee voortgezet en gestadig vorderen de plannen om te komen tot verkrijging van de honderden hectaren vrucht baren grond. Dit jaar denkt men te beginnen aan den bouw van den dijk voor den Zuidi-Westpolder. De bodem, waarop deze dijk zal rusten, wordt eerst „grondig" onderzocht. Te dien, einde heeft de Maatschappij Uitvoering Zuiderzeewerken (M.U.Z.) aan het laboratorium voor grondmechanica te Deft de opdracht gegeven tot het „sondeerem" van den bodem, waar de dijk zal komen. Dit peilen van de con sistentie van den grond gebeurt met een vernuftig apparaat, dat op de ponton is gebouwd. De ponton wordt volgepompt tot ze op den bodem der zee rust, waarna de metingen kunnen beginnen, (Polygoon) Ook zij schrokken niet voor het water terug en hoewel het perso neel van alle kanten kwam aanzet ten, slaagde het vijftal er in den overkant te bereiken. Zij slingerden zich over de steenen balustrade om door den Dierentuin in de richting van de tuinen achter de Nassau Dillenburgstraat te verdwijnen. De directeur, jhr. Just de la Pai- sières, en de chef van de afdeeling dieren, de heer Van Dalen, namen de leiding bij de achtervolging en hadden zich veiligheidshalve van een geweer voorzien aangezien man telbavianen, als ze in het nauw zit ten, gevaarlijke tegenstanders kun nen zijn. De apen waren weldra in de tuinen verdwenen en spoedig zag men het zestal langs balkons en dakgooten op de hoogste daken klimmen. De ge- beele omgeving raakte in opschud ding. Haagsche motorpolitie daverde door de straten en riep de bewoners toe hun deuren en vensters te sluiten. Een der oppassers van den Dierentuin had zich van een vang net voorzien en probeerde met as sistentie van anderen zoo rustig mo gelijk bij de apen te komen. Deze werden echter opgeschrikt door het gejoel van het publiek en sprongen van dak tot dak. Een der bavianen gelukte het via een balkon een kamer binnen te vluchten, waar hij van tafel op tafel sprong en groote con sternatie te weeg bracht. De oppasser met zijn vangnet zat hem hier in het huis achterna en even gelukte het hem zoowaar het dier in het net te krijgen. Doch het volgende oogenblik was de aap er al weer uit en verdween door een open raam naar het dak. Op schoor- steenen en andere hooge punten zag men de apen de meest halsbrekende toeren verrichten. Het personeel van den Dierentuin sloofde zich drie uur lang uit, om listig de slimme apen te benaderen, doch de heeren gaven aan de vrijheid ■voorloopig nog de voorkeur. Het was reeds donker toen men de jacht op moest geven en tegen tien uur keerde het personeel naar den tuin terug. De bavianen zaten toen nog' hoog en droog op verschillende daken, waar zij het langzamerhand koud begonnen te krijgen. De oppas sers hadden eenige hoop, dat de die ren in den komenden nacht.door koude en honger gedreven naar den apenberg terug zullen keeren. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou he- denochend om 5 uur de jacht wor den hervat. Men hoopte, dat apen niet zouden merken, dat het Haagsche Bosch in de onmiddellijke nabijheid is, daar men anders nog voor vreemde ver rassingen zou kunnen komen te staan. J. A. van Balen f. - Te Utrecht is cp 87-jarigen leeftijd overleden de heer J. A. van Balen, zendings- leeraar van de Utrechtsche zendings- vereeniging. De overleden was een pionier op het terrein van het zen dingswerk en heeft o.m. bijzonder geijverd voor het christelijke geloof in de Nederlandsche overzeesche ge westen. Met name door zijn noesten arbeid op Nieuw Guinea heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Diefstal van anthraciet. - We gens diefstal van anthraciet heeft de politie te Delft aangehouden drie gebroeders V., zij hebben brandstof fen uit een opslagplaats gestolen en afgeleverd aan de klanten. In totaal hebben zij 100 mud ontvreemd. Uit een boom gevallen. - Dins dagmiddag is te Brummen de 70- jai'ige E. H. bij het rooien van hoo rnen door een vallenden boom ge troffen. De man was op slag dood. HONGARIJE BEGROET DE DUITSCHE SOLDATEN TIJDENS DEN DOORMARSCH. Gemotoriseerde eenheden van de Waffen-S.S. trekken door Hongarije aan het Balkanfront en worden overal, in de kleinste dorpen zoowel als in de hoofdstad Boedapest, door de bevolking blijde begroet. Onze foto toont de Hongaarsche bevolking, 'die doortrekkende pantserwagens van de Waffen-S.S. met blijde uit roepen begroet. (Scherl) Nadere toelichting. Van bevoegde zijde wordt het A.N.P. het volgende medege deeld: De inleveringsplicht van ra- diotoestellen door Joden geldt voor alle in hun bezit zijnde of hun toebehoorende toestellen, dus ook voor die toestellen, wel ke zijn verzegeld, opgeslagen of op de postkantoren of elders in bewaring zijn gegeven. Verzegelde toestellen moeten in verzegelden staat ten ge- meentebesture worden ingele verd. In bewaring gegeven of opge slagen toestellen moeten wor den afgehaald en vervolgens eveneens worden ingeleverd. Gehuurde, alsmede huurkoop toestellen, voor zoover deze volgens de bepalingen van het contract nog aan den verkooper in eigendom toebehooren, moe ten aan de verhuurders, resp. verkoopers, worden terugbe zorgd. De inlevering resp. terugbe zorging dient vóór 29 April a.s. in onbeschadigden toestand te geschieden. De inlevering, resp. terugga- veplicht is niet van toepassing op aansluitingen op de radio distributie. Belastingopbrengsten hooger. Blijkens het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo Maart j.l. was aan directe belastin gen voor den dienst 1941 binnenge komen 76.592.366.23 tegenover 52.488.577.66 voor den vorigen dienst tot en met dezelfde maand van het vorige jaar .Een vermeerde ring derhalve met ruim 24 mil- lioen, waarvan echter 11.6 millioen als winstbelasting, binnenkwam, een belasting, die in de vorige periode nog niet bestond. De rest van net voordeelig verschil moet voor het grootste deel gezocht worden in de grondbelasting, die ditmaal ruim 11 en het vorige jaar slechts f 3.5 mil lioen opleverde. Verder brachten de opcenten gemeentefondsbelasting dit jaar 11.1 millioen op tegenover 6.9 millioen vorig jaar. Tenslotte toont de inkomstenbelasting met 33 millioen tegenover ruim f 31.7 millioen vorig jaar een voordeelig verschil van bijna 1.3 millioen. Wat de overige middelen betreft, zien we als voornamen post de loon belasting met een opbrengst over Maart j.l. van f 11.027.078.65. De opbrengst over de afgeloopen drie maanden bedroeg niet meer dan 18.816.147.01, hetgeen waarschijn lijk is toe te schrijven aan een nog niet zoo vlotte functionneering van dit nieuwe apparaat onmiddellijk na de invoering in het begin van dit jaar. De rechten op den invoer leverden in Maart j.l. slechts f 1.59 millioen VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. (Neilerl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.Christ. Radio-Stichting: Schriftlezing en meditatie. 8.10 Ge wijde muziek (gr.pl.) 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gr.pL 10. Ensemble Jonny Kroon. 10.20 Deel. 10.40 Ensemble Jonny Kroon. 11.10 Gr.pl. 11.30 Clavecimbelvoordracht. 12.De jonge acht. 12.25 Gr.pl. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Gr.pl. 1.15 Omroep orkest en soliste. 2.15 Causerie „Onze voeding en onze bodem". 2.30 Mu- sette-orkest „Les gars de Paris" en gr.pl. 3.Orgelconcert. 3.30 Esme ralda. 4.— Vrijz. Prot. Kerkcomitè: Causerie: „Waarom lees ik den Bij bel". 4.20 Gr.pl. 4.30 Causerie met gr.pl. 5.Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ- en beursber. 5.30 Salonorkest. 6.15 Lezing „Plicht en recht van den arbeider". 6.30 Ensemble Tonny Roxini. 7.Econ. vragen van den dag (BNO). 7.15 Hollandsch instr. kwintet. 8.— BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Melodisten, dameskoor „Aether- charme" en solist. 9.30 Gr.pl. 9.40 Vrijz. Prot. Kerkcomitè: Avondwij ding. 9.45 BNO: Eng. ber. 10.BNO: -Nieuwsber., sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. (Nederl, progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.Gr.pl. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. 10.20 Viool, piano en gr.pl. 11.Voor de kleu ters. 11.20 Ensemble Tonny Roxini. 12.Ber. 12.15 Orgelconcert. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.De Ramblers. 1.30 Molto Cantabile. 2. Nederl. Symph.-orkest ,,'s Graven- hage" en solist. 3.Gr.pl, 3.20 Voor de vrouw. 3.45 Omroeporkest'. 4.30 Voor de kinderen. 5.Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Gr.pl. 6.Christ. Radio-Stich ting: Onder de leeslamp. 6.15 Gr.pL 6.45 Toeristische raadgevingen. 7. Econ. vragen van den dag (BNO). 7.15 Gr.pl. 7.30 Causerie „Het ontwa ken van plant en djer". 7.45 Gr.pl. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag of gr.pl. 8.30 Gr.pl. 8.45 Radotooneel. 9.15 Gr.pl. 10.— BNO: Nieuwsber., sluiting. op, tegenover 11.2 millioen m Maart 1940, toen de invoer nog voor zooveel meer goederen uit alle dee- len van de wereld openstond. De totale opbrengst van deze overige middelen was over Maart 1941 46.662.640.34 tegenover 35.202.106.16 over dezelfde maand in 1940. Het eerste kwartaal 1941 brachten die middelen f 136.092.622.47 op, te genover 111.804.332.13 in het eer ste kwartaal van 1940, een hoogere opbrengst dus van ruim 24 mil lioen. Zulks niettegenstaande de rechten op den invoer in het eerste kwartaal 1941 ruim f 24 millioen minder opbrachten dan in de over eenkomstige periode van 1940. De motorrijtuigenbelasting bracht in het afgeloopen kwartaal 1.937.738.52 op, tegenover 4.538.859.70 in het eerste kwartaal 1940. Verwacht wordt, dat deze regel matige voorlichting den afzet van groente zal kunnen bevorderen en meer speciaal, dat er daardoor op den duur meer overeenstemming zal komen tusschen de vraag van den verbruiker naar groente en het aan bod van den tuinder. Tot heden liet die „afstemming" van de vraag op het aanbod te wenschen over; men vroeg b.v. bloemkool als er volop spinazie is met het gevolg, dat de nog schaarsch zijnde bloemkool duur werd betaald en de spinazie dikwijls schier onverkoopbaar bleek te zijn. Door een betere voorlichting kan de huisvrouw weten, dat zij beter spi nazie kan koopen als de bloemkool nog tot de duurdere „primeurs" be hoort, omdat zij straks toch de bloemkool volop en tegen lageren prijs zal kunnen krijgen. Vooral .in deze tijden moet men eten wat de markt in ruime hoeveelheden biedt; het onverkoopbaar blijven van be paalde producten moet zoowel in het belang van de voedselvoorziening als in het belang van den tuinder en den groetehandelaar zooveel moge lijk worden voorkomen. Tenslotte zullen deze radiomede- deelingen de gelegenheid bieden om het publiek in het algemeen in te lichten over het werk van den Ne- derlandschen tuinbouw. Deze voor lichting zal kunnen leiden tot een ruimere waardeering voor den tuin- bouwarbeid en een beter begrip voor hetgeen in dezen belangrijken tak van onze volkswelvaart omgaat. De radio-uitzendingen van den tuinbouw worden voorloopig drie maal per week gehouden, te weten op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag om kwart over negen voormiddags. DE HAKENKRUISVLAG WAAIT BOVEN EL AGHEILA. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5