'STILLE NO 9 De Italianen reeds 400 kilometer over de Joegoslavische grens. De Britten verdedigen zich hardnekkig in Noord-Afrika. Ongerustheid in Engeland. De gevechten in Servië en Griekenland. Contact tusschen Duitsche en Engelsche troepen. Tweede Zuid-Slavische leger capituleert. $koplje DASHIELL HAMMETT 82 DIST l Vermindering Waarom TWEEDE BLAD 2 Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 16 April (Ste- fani). Het weermaehtberieht nr. 313 luidt als volgt: „In Joegoslavië hebben de gemo toriseerde colonnes van het tweede legercorps, na den tegenstand van den vijand te hebben gebroken, Spalato bezet op 400 kilometer af stand van de grens, vanwaar zij waren vertrokken. Afdeelingen van de koninklijke marine met gewa pende detachementen en zwarthem- den hebben de bezetting van den Dalmatijnschen Archipel ten N. van de eilanden van Zara voortgezet. Aan het Grieksche front rukken onze troepen vanaf de streek der meren tot aan de Voloutza op. Na levendige gevechten is Erzeke bezet en gepasseerd. Het luchtwapen heeft aanvalsacties uitgevoerd op installaties langs de wegen, geme chaniseerde colonnes en op marsch zijnde troepen. De vliegvelden van Podgouritza, Janina, Paramithia en Korfoe ,zijn verscheidene malen in scheervlucht aangevallen. Tien vliegtuigen werden op den grond vernield en talrijke andere zwaar beschadigd. Tijdens luchtgevechten zijn vier vijandelijke jachttoestellen brandend neergeschoten. Een van onze duikbommenwerpers is niet op zijn basis teruggekeerd. In de om geving van Korfoe hebben onze vliegtuigen met mitrailleurvuur twee stoomschepen van 3000 b.r.t. beschoten. Een der schepen vloog in brand. In den nacht van 14 op 15 April hebben formaties van het Duitsche vliegercorps aanvallen ge daan oo de vliegvelden Mikabfca en Venetzia en op de werven van La Valetta. waarbii zii installaties. startbanen en geschutstellingen troffen. In denzelfden nacht hebben Duitsche luchtformaties een aanval ondernomen op het vliegveld Eleusis in Griekenland en op sche pen, die in de baai van Eleusis voor anker lagen, waarbij zij schade toe brachten aan de installaties en een schip van 6000 ton met een vol treffer raakten, terwijl twee andere schepen van gelijke tonnage werden -chadigd. In Noord-Afrika worden de ope raties in de omgeving van Solloem en de aanvallen op de sterkten van Tobroek voortgezet, waar de vijand zich hardnekkig verdedigt met steun van vlooteenheden. Italiaansche en Duitsche luchtformaties zetten hun bestokingsacties tegen de sterkte en de vijandelijke schepen op de reeds voort. Tijdens luchtgevechten zijn vijf Hurricanetoestellen neergescho ten. Twee van onze toestellen zijn met op hun basis teruggekeerd. In het oosten van de Middellandsche zee hebben onze luchteenheden in convooi varende vijandelijke sche pen aangevallen. Een groot schip van 15000 ton, dat door torpedo's was getroffen, is gezonken. Andere schepen, die door bommen getrof fen werden, werden ernstig bescha digd. Een van onze jachtformaties heeft in scheervlucht het vliegveld van Iraklion op Kreta aangevallen en op den grond twee vijandelijke bommenwerpers in brand gescho ten. Een onzer vliegtuigen werd neergeschoten. De piloot bracht zich met zijn valscherm in veiligheid. In Oost-Afrika hebben onze luchtformaties gemechaniseerde co lonnes in den sector van Dessie met mitarailleurvuur en granaten be stookt. Engelsche en Duitsche persstemmen. Stockholm, 16 April .(D.N.B.) Af- tonbladet meldt, dat in Engeland de grootste ongerustheid heerscht en citeert in dit verband eenige pers stemmen. De News Chronicle ziet in een overhaaste vlucht van den Bal kan de eenige redding voor Enge land. „Engeland mag den slag cm Afrika niet verliezen, doch het kan zich met eere in Griekenland laten verslaan". De Daily Express schrijft, dat En geland aan de oevers van de Middel landsche Zee in het nauw zit. Indien de haven van Alexandrië niet meer bruikbaar is voor de Britsche vloot, wordt de toestand op het Europee- sche vasteland wanhopig. Ten slotte citeert Aftenposten de Daily Mail, die verklaart, dat thans ook geen bureaucratische over redingskunst langer den voor Enge land uiterst onaangenamen toestand kan verbergen. De Londensche cor respondent van Aftenposten consta teert, dat de pessimisten in Enge land den slag gewonnen en den op timisten den wind uit de zeilen ge nomen hebben. Een Engelsche persstem. Madrid, 16 April. (D.N.B.) De Daily Mail merkt op, dat de berich ten uit Noord-Afrika duister zijn en dat de Duitsche opmarsch in Lybië de ergste verwachtingen van Enge land heeft overtroffen, zoo meldt ABC uit Londen. De Daily Mail schrijft verder, dat het voor de meeste menschen in Engeland een raadsel is hoe de Duitschers met zoo veel troepen en materiaal naar Noord-Afrika konden komen. De Berlijnsche avondbladen. Berlijn, 16 April (D.N.B.) De avondbladen brengen in grooten op maak commentaar op het uit den tekst van het Duitsche weermacht- bericht van heden blijkende feit, dat het den snellen Duitschen troe pen in Griekenland thans gelukt is met een deel der Britsche afdeelin gen aldaar slag te leveren. Vraagt men zich af, zoo schrijft de Berliner Börsen Zeitung, waaraan de wijziging der Engelsche plannen valt toe te schrijven, en wat de En- Encephalitis. - Te Wildervank heeft zich een geval van encephalitis met doodelijken afloop voorgedaan bij een meisjesleerling van de bij-, zondere lagere school, nadat zij was ingeënt tegen pokken. ^eischen mag hebben bewogen de vlucht naar Egypte te stoppen, dan staat ongetwijfeld het feit op den voorgrond, dat de geweldige kracht van den Duitschen opmarsch en de ongedachte snelheid, waarmede het Duitsche offensief geschiedde, het den Engelschen niet heeft veroor ioofd, zich volgens hun bedoeling, van den vijand los te maken en de reeds voorbereide vlucht uit te voe ren. Even zeker is het echter, dat een andere factor de vlucht van de En gelschen verhinderde en wel de ver pletterende moreele uitwerking van het bekend worden der Britsche voornemens om de Grieken in den steek te laten. Het feit, dat het in zijn verwerpelijkheid sensationeele Engelsche plan aan het licht ge bracht werd, heeft de Engelschen in hun strijd om de laatste prestige po sities ten aanzien van de openbare meening der wereld er toe gebracht, den snellen terugtocht naar de havens te stoppen. De Deutsche All- gemeine Zeitung schrijft, dat de Britsche generaals wegens de ver ontwaardiging, wélke overal over de vluchtplannen ontstond, in de mo reele onmogelijkheid verkeerden, zich geheel aan den strijd te onttrek ken, en ook de opperste leiding in Londen moest voor een hevige uit- weiking op de moreele positie van Engeland, vooral in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee, vreezen, wanneer men de Grieken, alleen had laten vechten. De snelheid van de Duitsche troe pen, zoo schrijft de Berliner Lokal Anzeiger, en de verpletterende in druk, welken het Britsche verraad in de wereld gemaakt heeft, heeft de Engelschen gedwongen om met eeni ge hunner troepen tegen hun wil toch nog den strijd aan te binden. Aan een deel van de thans onder Grieksche opperbevel strijdende troepen is het niet meer gelukt zich aan den Duitschen aanval door een tijdige vlucht te onttrekken. Deze troepen, zoo meent het blad, strijden thans temidden der Grieksche bevol king. Het Britsche plan, om met prijsgeving der Grieken het geheeie expeditiecorps te redden, zal dus mislukken. BESCHERMING DER AMERIKAANSCHE KOOP VAARDIJSCHEPEN. Washington, 16 «April (A.N P.) President Roosevelt heeft in de pers conferentie verklaard, dat de Ver. Staten hun koopvaardijschepen zui len beschermen, waarheen zij ook varen, zoolang zij zich niet begeven naar de oorlogszone, welke in de neutraliteitswet is vastgelegd. Berlijn, 16 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Het tweede Zuidslavische le ger te Serajevo heeft gecapitu leerd en de wapens neergelegd". Berlijn, 16 April (A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt gemeld: De in het buitenland opgedoken geruchten over onderhandelingen betreffende staking der vijandelijk heden in Servië, worden in politieke kringen alhier niet bevestigd. Men twijfelt er in deze kringen aan, of er in Servië nog wel instanties aanwe zig zijn, die gezaghebbende afspra ken in dit opzicht kunnen maken. In de Wilhelmstrasse werd vernomen, dat door individueele Servische in stanties van lagere rangorde aanbie- c1' 'gen gedaan zijn welke in de rich ting eener staking der vijandelijk heden gingen. Maar hierbij ging het niet, naar van Duitsche zijde ver klaard wordt, om verzoeken om wa penstilstand, maar om aanbiedingen tot capitulatie. De militaire gebeur tenissen in Servië zijn in een sta dium g_komen, waarin er van een wapenstilstand geen sprake meer kan zijn, daar het Servische leger als zoodanig volkomen vernietigd is. In de Wilhelmstrasse verklaarde men voorts in antwoord op een vraag, waar de afzonderlijke leden der regeering Simowitsj zich bevin den, dat daarover noch te Berlijn noch te Belgrado iets bekend is. In Berlijn zijn berichten ontvangen, als zou Simowitsj zich naar het buiten land begeven hebben en door een anderen minister-president vervan gen zijn. Ook over het verblijf van koning Peter weet men niets. Over het lot van de vroegere Joegoslavi sche regeeringsleden is op het oogenblik in Berlijn alleen bekend, dat de vroegere minister-president Tswetkowitsj door een vooraan staande Duitsche militaire instantie is bevrijd en zich in veiligheid be vindt. De Duitsche opmarsch. Berlijn, 16 April (D.N.B.) De vluchtende vijand heeft overal langs de terugtochtwegen onoverzienbare hoeveelheden oorlogsmateriaal ach tergelaten. Pantserwagens, motor fietsen, auto's en vrachtauto's, trac- uapreed jaut 'suaSeMaijiunui 'sioj bespannen voertuigen zijn bij dui zenden tegelijk buitgemaakt. Op verscheidene plaatsen zijn uitrus tingsstukken van allerlei soort in Duitsche handen gevallen. Ook paar den en muildieren zijn buitgemaakt. Een aanzienlijk gedeelte van het oor logsmateriaal en de uitrustingsstuk ken bevindt zich nog in goeden bruikbaren staat. Strijd in de nauwe bergdalen. Berlijn, 16 April (D.N.B.) Duitsche formaties duikbommenwerpers heb ben gisteren aan het Grieksche front met succes in den strijd te land in gegrepen. Den terugwijkenden vijand werden in de nauwe bergda len aanzienlijke verliezen toege bracht. DE TWEEDE GRIEKSCHE VERDEDIGINGSLINIE DOORBROKEN. Na den val van- Saloniki hadden de Grieken met behulp van de Britten een tweede verdedigingslinie achter de rivier de Vardar betrokken. De Britten betrokken hiervan den zuidelijke sector waar van de hoofdmacht gelegen was in den Olympus n.l. van Katerini via Servia, Kozani tot Vivi. De midden sector der Grieken hield den hoofdweg van Saloniki via Jannitsa tot Vivi bezet, de linkervleugel der Grieken opereert van Fiorina (zie ook het onderste kaartje) via Zuid-Slavië tot aan de kust. De Duitschers hebben thans met snelle vooruitgeschoven colonnes de Britsche infanterie en pantserstrijdkrachten teruggewor pen en daarbij Ptolemais en Kozani bezet; ten N. van Servië zijn zij de rivier de Vistritsa overgetrokken. De zwarte dikke lijn op de kaart is het Duitsch geconsoliideerde front bij Saloniki; al de plaatsen in de weermachtsberichten vermeld staan op deze kaart aangegeven. 4123) v LANDGRENZEN [HET noord grieksche front HET NOORD-GRIEKSCHE FRONT. De zwarte dikke lijn geeft den opmiarseh weer der Duitsche troepen in het Zuidelijke deel van Joegoslavië (Zuid-Slavië); de gestippelde lijn die van de Italiaansche troepen. Beide legers rukken nu Noord-Griekenland binnen. De Grieksche stellingen zijn gelegen waar de kruisjeslijn is aan gegeven. Duitsch troepen in contact met de Engelschen. Berlijn, 16 April (D.N.B.) Gedeel ten van Duitsche troepen, die van de Bulgaarsche westgrens door Ser vië oprukken, zijn op Grieksch grondgebied in contact gekomen met Britsche troepen. Hoewel de Britten zich met sterke eenheden op strategische punten op de berghel lingen hadden verschanst, gelukte het de Duitsche infanterie den vijand uit zijn stelling te verdrijven, zonder dat hierbij pantserwagens of het luchtwapen in actie kwamen. Onder steund door het vuur van de artille rie drongen stoottroepen tot in de voorste linies en sloegen een bres voor het optreden van het gros der troepen. Na hevige vuurgevechten werd de vijand uit zijn stellingen verdreven en de doortocht door een belangrijke wegengte afgedwongen. Honderden gevangenen, waaron der pioniers uit de Midlans, Austra liërs en talrijke leden van de Nieuw- Zeelandsche divisie werden binnen gebracht. De buit aan wapens en munitie is aanzienlijk. De Engelsche eenheden, die het voornaamste deel van het in Grie kenland aan land gezette Engelsche expeditieleger op zijn terugtocht moest dekken, probeeren op ver scheidene plaatsen tegenstand te bieden. De Italiaansche opmarsch. Operatiezöne, 16 April (Stefani). Een speciale verslaggever van Ste fani seint: De opmarsch van de Italiaansche troepen ten noorden van Skoetari voltrekt zich steeds sneller. Na de oude grens op vele plaatsen van het O. te zijn overgetrokken rukken ge motoriseerde colonnes naar belang rijke punten op. Het offensief aan het Grieksche front duurt zonder onderbreking voort. De Grieksche opstelling wordt verschrikkelijk be dreigd. In den sector van Argiro- castro aan de kust worden de Ita liaansche aanvallen steeds heviger en men verwacht concrete resulta ten. Mededeeling van den Hon- gaarschen generalen staf. Boedapest, 16 April (D.N.B.) De Hongaarsche generale staf deelde vanmiddag het volgende mede: Onze troepen hebben vandaag in den loop van den dag het Z.W. deel van Transdanubië tot aan de Kroatische grens bezet. De zuivering van het gebied tusschen den Donau en de Theiss van Tsjetnik-benden alsmede het binnenbrengen van krijgsgevan genen is aan den gang. Volgens tot dusver ontvangen opgaven bedraagt het aantal gevangenen ongeveer 15 duizend. Dit getal stijgt voortdu rend. De buit omvat ongeveer hon derd stukken geschut en ander waardevol oorlogsmateriaal. De terugtocht van het Grieksche leger. Berlijn, 16 April (D.N.B.) De te rugtocht van het Grieksche leger in eenige sectoren wordt, naar het D.N.B. verneemt, zoowel door Lon den als door Athene toegegeven. Hieraan wordt toegevoegd, dat de terugtocht geheel ordelijk verloopen is, en dat al het oorlogsmateriaal is medegevoerd. Dit gedeelte van het Grieksche bericht, zoo verklaart men hier, komt niet met de feiten overeen, daar groote deelen van het Griek sche leger in wanorde en met ach terlating van groote hoeveelheden oorlogsmateriaal teruggeweken zijn. DE SLAG OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Berlijn, 16 April (D.N.B.) De slag cp den Atlantischen oceaan, zoo ver neemt het D.N.B., eischt niet alleen van de Engelsche koopvaardijvloot dag voor dag een zware tol aan kostbare scheepsruimte, maar scheurt ook gevoelige gaten in de Britsche oorlogsvloot. Nadat pas en kele dagen geleden het Britsche slagschip Malaya in New-York is aangekomen om hersteld te worden, aangezien het volgens berichten van de bemanning bij de bescherming van een convooi door den torpedo treffer van een Duitsche duikboot ernstig beschadigd was, moet de En gelsche admiraliteit thans mededee- len, dat de Engelsche kruiser Bona- venture tot zinken gebracht is. Ook deze kruiser, die pas tijdens den oorlog in dienst gesteld is, maakte deel uit van een convooi. De uit vijf honderd personen bestaande beman ning heeft bij de torpedeering zware verliezen geleden. Bovendien wer den de vorige week in het Engelsche versperringsgebied twee torpedoja gers door luchtaanvallen zwaar be schadigd. Behalve deze verliezen, waar nog aan dienen te worden toe gevoegd twee Engelsche torpedoja gers, die de laatste dagen in de Mid dellandsche zee door voltreffers on geschikt voor den strijd gemaakt zijn, heeft de Engelsche marine het laatste halve jaar bij elkaar acht hulpkruisers volkomen verloren. Hieronder bevonden zich de hulp kruiser Forfare van 15000 brt. en de hulpkruiser Jervisbay van ruim 16.000 brt., welke door een Duitsch oorlogsschip in den Atlantischen oceaan vernietigd werd. Met dezen kruiser verdwenen in de diepte de aan boord zijnde Engelsche admiraal Mantby en 150 leden der beman ning. Twee groote hulpkruisers gin gen de vorige week verloren. Een Duitsche kaper vernietigde in de Atlantische wateren den Engelschen hulpkruiser Voltaire van 13.300 brt. en een duikboot bracht volgens het weermachtsbericht van 14 April een Engelschen hulpkruiser van 10.000 brt. in het zeegebied van IJsland tot zinken. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN JAPAN EN NEDERLANDSCH- 1NDIE. Tokio, 16 April (D.N.B.) „Het is absoluut noodig, dat Japan tegen over Nederlandsch-Indië een krach tige en vastbesloten houding aan neemt", zoo schrijft het nationalis tische dagblad „Kokoenin Sjimboen" .vandaag. Het blad schrijft verder, dat minister-president Konoje ver klaard heeft, dat de ontwikkeling van Japan in Zuidelijke richting zui ver economisch en derhalve vreed zaam is, doch helaas maken de eco nomische onderhandelingen met Ne derlandsch-Indië geen vorderingen. Door de jongste conferentie in Ma nilla zijn de betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch-Indië alleen maar slechter geworden. Dit feit eischt, gezien van het standpunt der consolidatie van het Oost-Aziatische groote economische gebied, een zeer nauwkeurige bestudeering. Niemand mag het feit over het hoofd zien, dat na de ineenstorting van Nederland Nederlandsch-Indië zich geheel en al aan Engeland gebonden voelt, dat verder Engeland en de Vereenigde Staten in Batavia tegen Japan manoeuvreeren. Nederlandsch-Indië \oorziet Engeland reeds van de be langrijkste grondstoffen en van scheepsruimte. Engeland en Amerika trachten bovendien van Neder landsch-Indië een materiaalbasis te maken en den handel te monopoli- seeren. Bovendien is Nederlandsch- Indië ertoe gedwongen om den uit voer naar Japan te staken onder het voorwendsel dat deze uitgevoerde goederen naar Duitschland worden doorgestuurd. BEVINDINGEN VAN RUSSISCHEN POOLVLIEGER. Moskou, 16 April (D.N.B.) Vol gens de bladen hebben de onder zoekingen van den Russischen Poolvlieger Tsjerewitsny, die twee vluchten heeft ondernomen op de hooge breedten van het Oostelijke deel de Noordelijke IJszee aange toond, dat de IJszee in dit deel lang niet zoo diep is als oorspron kelijk werd aangenomen. Zoo wer den bij metingen diepten van 2647 en 2427, in een geval zelfs van slechts 1856 meter geconstateerd, terwijl de Amerikaansche Poolon- derzoeker Wilkins in een ander deel van de IJszee een diepte van 5440 meter had waargenomen. Voorts is gebleken, dat warm wa ter uit den Atlantischen Oceaan tot in het afgelegen deel van de IJszee dringt. Onder een laag koud water van 300 meter werd een warme stroom ontdekt, waarvan de maximum temperatuur 0.6 graad bedraagt. DE AARDBEVING IN MEXICO. De dooden in Mexico. Mexico, 16 April (D.N.B.) Het totaal aantal dooden als gevolg van de aardbevingsramp, waardoor gisteren uitgestrekte deelen van het land werden getroffen, staat nog niet vast. Afgezien van de in de stad Colima geboren 36 dooden melden Tuxpan (staat Jalisco) honderd dooden en 85 gewonden en Ciudad Guzman (Jalisco) vier doo den en 40 gewonden. Vele andere plaatsen hebben eveneens dooden en gekwetsten gemeld, zonder het aantal op te geven. De stad Colima werd grootendeels verwoest. Zij heeft geen drinkwater er electriciteit. i»e ruggegiaat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND 143e Jaargang Reserve voor d maander 's-G ravenhage, 1 rijksbureau voor de ziening in oorlogstijd c gende mede: Met ingang van 21 zullen twee maatre kracht worden, die ju oog op het seizoen aai Iandsche bevolking te zullen brengen. Deze len bestaan in een vei het vetrantsoen van 2 gram per week en ee neering van de melk Men zal misschien zijn, dat deze beide ma gelijkertijd genomen wc wel op een moment, melkproductie weer be nemen. De reden hierc gen in de moeilijkhed vetvoorziening voor on: Deze moeilijkheden zijn lei aard. In de eerste plaats is productie in de afgelo den door het ontbrekei doende krachtvoeder achteruitgeloopen en bs zich ook nu nog op een Daar komt nog bij, d oog op den moeilijken stand gedurende de den den veehouders de geven het afkalven dei laat mogelijk te stellen mede, dat de grootere tie dit jaar geruimen t intreden dan in andere omstandigheden nu hel: volg, dat er in de afgelc den veel minder boter worden gemaakt dan oi le omstandigheden en d den eersten tijd de bo niet zoo snel zal toenei ders het geval is Een tweede moeilijkh vetpositie van ons land volgende gelegen. In normale oms wordt in de behoefte a ons land voorzien door garine, olie en vetten. 1 tervoorziening van ons onze eigen productie s voldoende. Groote hoeve 1939 was dit 62.5 millioe den buiten nog uitgev de voorziening van mar ten en oliën het tota hiervan was in het aan voorafgaande jaar pl.m. lioen kg. zijn wij sti wezen geweest op bui grondstoffen, die van ov ten worden ingevoerd. Sinds het intreden va logstoestand voor ons deze invoer echter gehe zijn er dus in het g grondstoffen voor de fal margarine, vetten en c voerd. Dientengevolge i, te lande sindsdien voor cage geheel aangewezen wezige voorraden. Deze worden dus niet grooter daarentegen door het ge margarine, vetten en olie de de afgeloopen maanc durend verminderd. JHet het oog op de schreven omstandighedi de vetvoorziening van zoo lang mogelijk op ec zins redelijk peil te hc het noodzakelijk, de I noemde maatregelen t« de verlaging van het tot 200 gram en de m butie. De verlaging van het maakt n.l. ook een ran van de melk noodig. In dien dit niet zou ,geschi men voor de mindere 1 vet, die men krijgt, tra vergoeding te vinden in ter melkgebruik. Hieri weer minder melk tot b nen worden bereid, het;

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6