DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vermindering vetrantsoen en melkdistributie. Verlaging vetrantsoen, Melkdistributie. Bonaanwijzingen. VERDUISTERINGS TIJDEN van 20.43 tot 6.34 De voornaamste Japansche problemen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 91. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADF.MA. Twee bladen. Vrijdag 18 April 1941 Waarom deze maatregelen noodig zijn. I Reserve voor de winter maanden. 's-Gravenhage, 18 April. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt het vol gende mede: Met ingang van 21 April a.s. zullen twee maatregelen van kracht worden, die juist met het oog op het seizoen aan de Neder- Iandsche bevolking teleurstelling zullen brengen. Deze maatrege len bestaan in een verlaging van het vetrantsoen van 250 op 200 gram per week en een rantsoe neering van de melk op kaarten. Men zal misschien verwonderd zijn, dat deze beide maatregelen te gelijkertijd genomen worden en nog wel op een moment, waarop de melkproductie weer begint toe te nemen. De reden hiervan is gele gen in de moeilijkheden, die de vetvoorziening voor ons land biedt. Deze moeilijkheden zijn van tweeër lei aard. In de eerste plaats is de melk productie in de afgeloopen maan den door het ontbreken van vol doende krachtvoeder zeer sterk achteruitgeloopen en bevindt deze zich ook nu nog op een laag peil. Daar komt nog bij, dat met het oog op den moeilijken voedertoe stand gedurende de wintermaan den den veehouders de raad is ge geven het afkalven der koeien zoo laat mogelijk te stellen, dit brengt mede, dat de grootere melkproduc tie "dit jaar geruimen tijd later zal intreden dan in andere jaren. Deze omstandigheden nu hebben tot ge volg, dat er in de afgeloopen maan den veel minder boter is kunnen worden gemaakt dan onder norma le omstandigheden en dat ook in den eersten tijd de boterproductie niet zoo snel zal toenemen als an ders het geval is Een tweede moeilijkheid voor de vetpositie van ons land is in het volgende gelegen. In normale omstandigheden wordt in de behoefte aan vet in ons land voorzien door boter, mar garine, olie en vetten. Voor de bo- tervoorziening van ons land was onze eigen productie steeds ruim voldoende.. Groote hoeveelheden (in 1939 was dit 62.5 millioen kg.) wer den buiten nog uitgevoerd. Voor de voorziening van margarine, vet ten en oliën het totale gebruik hiervan was in het aan den oorlog voorafgaande jaar pl.m. 100 mil lioen kg. zijn wij steeds aange wezen geweest op buitenlandsche grondstoffen, die van overzee moes ten worden ingevoerd. Sinds het intreden van den oor logstoestand voor ons land staat deze invoer echter geheel stil en zijn er dus in het geheel geen grondstoffen voor de fabricage van margarine, vetten en oliën inge voerd. Dientengevolge is men hier te lande sindsdien voor deze fabri cage geheel aangewezen op de aan wezige voorraden. Deze voorraden worden dus niet grooter, maar zijn daarentegen door het gebruik van margarine, vetten en oliën geduren de de afgeloopen maanden voort durend verminderd. Met het oog op de hier om schreven omstandigheden en om de vetvoorziening van ons land zoo lang mogelijk op een eenlgs- zins redelijk peil te houden, is het noodzakelijk, de heide ge noemde maatregelen te treffen: de verlaging van het rantsoen tot 200 gram en de melkdistri butie. De verlaging van het vetrantsoen maakt n.l. ook een rantsoeneering van de melk noodig. Immers, in dien dit niet zou ^geschieden, zou men voor de mindere hoeveelheid vet, die men krijgt, trachten een vergoeding te vinden in een groo ter melkgebruik. Hierdoor zou weer minder melk tot boter kun nen worden bereid, hetgeen weer de vetvoorziening van ons land na- deelig zou beïnvloeden. Bij de vaststelling van het melk- rantsoen is met de verlaging van het boterrantsoen rekening gehou den. Het melkrantsoen dat per week voor personen van 14 jaar en ouder beschkbaar wordt gesteld, bevat nl. ruim 50 gram vet. Zooals uit het voorgaande volgt hebben de beide aangekondigde maatregelen voor de huidige vet voorziening direct beteekenis. Ech ter is in het bijzonder ook de melkdistributie voor onze vetposi tie in de komende maanden van belang. Immers hierdoor kan de boterprodu'ctie in de a.s. zomer maanden in ons land nog meer worden opgevoerd en dit is om tweeërlei redenen van beteekenis: 1. Gedurende dezen tijd kan dan uitsluitend boter worden gedistri bueerd, waardoor de nog aanwezi ge grondstoffen voor de bereiding van margarine, vetten en oliën voorloopig gespaard kunnen blijven tot den tijd, waarin deze door het gemis aan voldoende boter meer noodig zullen zijn. In verband hiermede zal over eenigen tijd wederom de maat regel worden ingevoerd, dat ook op de vetkaarten uitsluitend boter verkrijgbaar zal zijn, waar voor dan een reductie op den prijs zal worden gegeven. 2. Er kan in de koelhuizen gedu rende de zomermaanden boter worden opgeslagen, waarover dan beschikt kan worden in de a.s. win termaanden, wanneer de melkpro ductie en dus ook de boterpro ductie door het ontbreken van krachtvoeder wel zeer gering zal zijn. Hieronder volgen thans van bei de maatregelen de nadere bijzon derheden. Daar de huidige verpakking van boter, margarine en vetten bere kend is op een rantsoen van 250 gram per week zal, nu het rantsoen tot 200 gram per week is vermin derd, per vijf weken de hoeveel heid beschikbaar worden gesteld, welke voordien voor vier weken werd verstrekt. Ten einde dit te be reiken zullen beurteling geduren de zeventien en achttien dagen 2 bonnen, elk recht gevende op 250 gram boter worden aangewezen. Derhalve zullen volgens onder staand schema telkens twee bonnen geldig worden verklaard: 21 April t./m. 7 Mei, 2 x 250 gram boter; 8 Mei t./m. 25 Mei 2 x 250 gram boter; 26 Mei t./m. 11 Juni 2 x 250 gram boter; 12 Juni t./m. 29 Juni 2 x 20 gram boter, enz. Na afloop van elke periode zullen de bonnen telkens nog drie dagen geldig blijven, terwijl op de bon nen, waarvan de geldigheidsperiode op een Maandag begint, reeds op den daaraan voorafgaanden Zaterdag mag worden gekocht. Gedurende het tijdvak van Maandag 21 April t/m Woensdag 7 Mei a.s. geven de met „13" en „14" genummerde bonnen van de boterkaart elk recht op het koopen van 2 5 0 gram boter. De met „13" genummerde bon van de vetkaart geeft gedu rende het tijdvak van Maandag 21 April t/m Woensdag 7 Mei a.s. recht op het koopen van 2 5 0 gram boter of margarine of 2 0 0 gram s p ij s v e t, terwijl gedu rende bovengenoemd tijdvak de met „14" genummerde bon van de vetkaart recht geeft op het koopen van 2 5 0 gram boter of margarine. De bonnen, welke op 7 Mei nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig t/m Zaterdag 10 Mei a.s. Ook op deze bonnen mag reeds op Zaterdag 19 April a.s. worden gekocht. Onder de melkdistributie valt uit sluitend koemelk met een vetgehalte van 2% (zoogenaamde gestanda- riseerde melk) of meer dan 2% Buiten de distributiebepalingen val len dus o.a. chocolademelk, gecon denseerde melk, melkpoeder, tapte melk en karnemelk, alsook met be hulp daarvan vervaardigde pro ducten. Bij de distributie zal gebruik wor den gemaakt van de inmiddels uit gereikte melkkaarten. Elke nader aan te wijzen bon van deze kaart zal recht geven op het koopen van 1V4 Jiter melk per week. Deze hoeveel heid behoeft niet ineens te worden afgenomen. In tegenstelling met hetgeen bij andere in distributie gebrachte artikelen is bepaald, moet bij de melkdistributie de bon niet ge lijktijdig met het afleveren van de melk, maar reeds voor het afleveren van het weekrantsoen hetgeen, zooals vanzelf spreekt, vrijwel steeds bij ge deelten door het publiek zal worden betrokken aan den melkleverancier worden afge geven. Deze-kan dan iederen dag van de week een gedeelte van het rantsoen van l3/4 liter afleveren. Door dit systeem wordt bereikt, dat de dage- Jijksche melkleverantie gehandhaafd blijft. Degenen, die terstond de volle hoeveelheid in ontvangst wenschen te nemen, kunnen dit evenzeer doen. De hoeveel van IV, liter per week komt overeen met een gemiddelde van V4 liter per dag. Aangezien kin deren beneden 4 jaar 4 kaarten ont- vangen hebben, krijgen deze een rantsoen van gemiddeld 1 liter per dag. Kinderen van 4 tot 14 jaar heb ben 2 kaarten, dus gemiddeld y2 liter per dag. De bonnen van de melkkaart zullen slechts een week geldig zijn. Zij zullen dus niet zooals b.v. die voor eieren nog de daaropvolgende week gebruikt mogen worden. Bijzondere rantsoenen. Aan vrouwen zal op attest van een -medicus of vroedvrouw gedu rende het tijdvak van drie maanden v o o r of drie maanden n a de beval ling een extra rantsoen van l3/, liter per week, beschikbaar gesteld wor den. Personen, die bij de uitoefening van hun beroep aan de inwerking van giftige stoffen zijn blootgesteld, zullen eveneens voor extra melk in aanmerking kunnen komen. Aan vragen hiervoor ten behoeve van arbeiders dienen collectief door de betrokken bedrijven te geschieden bij de plaatselijke distributiediensten. De staats- en particuliere mijnen moeten zich evenwel hiertoe wenden tot de Nederlandsche zuivelcentrale, afd. zuivel te 's-Gravenhage. De aandacht wordt er op gevestigd, dat personen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten, uit dien hoofde niet voor extra melk in aanmerking komen. Zieken zullen, evenals zulks voor de overige in distributie gebrachte goederen is bepaald, op gecontroleerd medisch attest, in aanmerking kunnen komen voor extra rantsoenen. Instellingen. Het centraal distributiekantoor ,zal aan ziekenhuizen, sanatoria e.d. voor April en Mei toewijzingen verstrekken op grond van het aan tal verpleegden. Voor Juni en de daarna volgende maanden zullen de toewijzingen worden verstrekt op de voor andere distributiegoede ren gebruikelijke wijze. Voor het eerst zullen de administraties van deze instellingen zich dus tusschen 5 en 10 Mei a.s. tot den plaatselljken distributiedienst dienen te wenden. Er zullen zg. „wisselbonnen'' voor 1/4 liter melk beschikbaar worden gesteld van instellingen, die glazen melk voor direct ge bruik aan de klanten verstrekken (b.v. melksalons en café's). Deze bonnen mogen echter uitsluitend in deze instellingen gebruikt worden. Voor melkleveranciers hebben zij geen waarde. Hotels, café's restau rants en cantines e.d. zullen geen toewijzingen voor melk ontvangen. Voor het schenken van glazen melk zullen deze instellingen op aanvra ge in beperkte mate van den plaat selijken distributiedienst een voor schot in den vorm van bovenge noemde wisselbonnen ontvangen. Zij zullen dus bij de bereiding van spijzen en dranken gebruik dienen te maken van taptemelk of andere huiten de distributie vallende melk producten. Huishoudscholen, voorlichtings cursussen e.d. kunnen zich ter ver krijging van bonnen wenden tot de plaatselijke distributiedensten. Aan uitklaring onderworpen sche pen dienen zich ter verkrijging van toewijzingen te wenden tot de af- deeling zuivel van de Nederland sche zuivelcentrale te 's-Gravenhage De zuivelindustrie kan op de ge wone wijze met inachtneming van de geldende bepalingen, melk blij ven verwerken, de andere melk- verwerkende industrieën mogen uitsluitend gebruik maken van tap temelk, of karnemelk, welke buiten de distributie vallen, en zullen der halve geen toewijzingen ontvangen. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt het volgende bekend. BROOD. Gedurende het tijdvak van Maan dag 21 April tot en met Zondag 27 April a.s. geeft elk der met „13" ge nummerde bonnen van de brood kaart recht op het koopen van onge veer 100 gram brood. De op 27 April nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig ge durende het tijdvak van 28 April, tot en met 4 Mei a.s., met dien verstan de, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Voorts geven de met „7" genum merde bonnen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag 18 Mei a.s. elk recht op het koopen van 50 gram brood. GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maan dag 21 April tot en met Zondag 27 April a.s. geeft elk der met „13" ge nummerde bonnen van de brood kaart recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten, telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram. Biscuits en wafels 90 gram. Speculaas 140 gram. Andere koekjes 200 gram. Koek 160 gram. Cake 300 gram. Gevuld klein kortsgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram. Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit mee) of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 27 April nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig ge durende het tijdvak van 28 April tot en met 4 Mei a.s., met dien verstan de, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruik in hotels, restaurants e.d. Gedurende het tijdvak van Maan dag 21 April tót en met Zondag 18 Mei a.s. geeft elke met „7" genum merde bon van de bloemkaart recht op het koopen van een half rantsoen .gebak", als hierboven genoemd. MELK. Gedurende het tijdvak van Maan - dag 21 April tot en met Zondag 27 April a.s. geeft de met „13" genum merde bon van de melkkaart recht op het koopen van één en drie kwart (1 3/4) liter melk. De met „11" en „12" genum merde bonnen van de melkkaart komen hiermede te vervallen en kunnen worden vernietigd. Bijzonderheden betreffende het in leveren van de bonnen door melk handelaren (-slijters) alsmede be- tieffende de inlevering van melk kaarten door melkveehouders wor den per officieele publicatie bekend gemaakt. TARWEBLOEM. De met „7" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag 18 Mei a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwemeei o f tarwebloem o f roggemeel o i x-oggebloem o f zelfrijzend bakmeel VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Gedurende het tijdvak van Maan dag 21 April tot en met Woensdag 30 April a.s. geeft elk der vier met 13 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegre pen, of één rantsoen vleeschwaren. De met „13 worst, vleeschwaren' gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 30 April a.s, nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 4 Mei a.s. De aandacht wordt er op geves tigd, dat dit maal wederom k i p in blik of glas, alsmede door bevriezing verduurzaamde kip op de vleesch- bonnen en de vleescbwarenbonnen kan worden gekocht. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, be draagt 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, kalfs-, paar den- en schapenvleesch en voor ge rookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverar tikelen, ton gen worst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst of 100 gram kip in blik of in glas, alsmede de door bevriezing verduurzaamde kip, been inbegrepen. Bon „12" van de vleeschkaart komt te vervallen en kan vernie tigd worden. RIJST ENZ. Gedurende het tijdvak van Maan dag 21 April tot en met Zondag 18 .vlei a.s. geeft de met „23" genum merde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het: koopen van 250 gram rijst o f rijstemeel o f rijste bloem o f rijstgries o f gruttenmeel (gemengd meel). HAVERMOUT ENZ. Gedurende het tijdvak van Maan dag 21 April tot en met Zondag 15 Juni a.s. geeft de met „24" genum merde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van 250 gram havermout o f havervlokken o f haverbloem o f aardappelmeel- vlckken o f gort o f gortmout o f grutten. GORT ENZ. N De met „25" genummerde bon yan de „bonkaart algemeen" geeft gedu rende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met, Zondag 15 Juni a.s. recht op het koopen van 250 gort o f gortmout o f grutten. VERMICELLI ENZ. Gedurende het tijdvak van Maan dag 21 April tot en met Zondag 15 Juni a.s. geeft voorts de met „26" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 100 gram vermicelli o f macaroni o f spaghetti. MAÏZENA ENZ. De met „27" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" geeft ge durende het tijdvak van Maandag 21 April tot en met Zondag 15 Juni a.s. recht op het koopen van 100 gram maizena o f griesmeel o f sago o f aardappelmeel, dan wel een hoe veelheid puddingpoeder o f pud- dingsauspoeder, welke 100 gram zet meel bevat, met uitzondering van rijstgries (dat eveneens onder de be naming van puddingpoeder in den handel is), welke artikel op den rijstbon verkrijgbaar is. De hoeveel heid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingsauspoeders. welke op één bon wordt gekocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes ver deeld zijn. Tenslotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje maizena Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 18 April: op 3.02 onder 12.17. 25 April Nieuwe Maan. van 225 gram ks' o gekocnt, doch slechts in vei ngen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. EIEREN. Gedurende het tijdvak van, Maan dag 21 April tot en met Zondag 27 April a.s. geeft de met „94" genum merde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 27 April nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 4 Mei a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de periode van 28 April tot en met 4 Mei niet gebruikt mogen worden in' hotels, restaurants e.d. KAAS. Gedurende het tijdvak van Maan dag 21 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. geven de met „64" en „74" genummerde bonnen van de „bon kaart algemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bon nen, welke op 4 Mei nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 18 Mei a.s. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat op alle bovenge noemde bonnen reeds op Zater dag 19 April a& mag worden gekocht PETROLEUM. Gedurende het tijdvak van Maan dag 21 April tot en met Zondag 15 Juni a.s. geeft de met „periode 10" gemerkte petroleumzegel recht op het koopen van twee liter petroleum voor kookdoeleinden. Japan en Nederlandsch-Indië. Tokio, 17 April (D.N.B.) De plaats vervangende minister van buiten landsche zaken, Ohasji, heeft giste ren met minister-president Konoje een vrij langdurig onderhoud gehad over vraagstukken betreffende de buitenlandsche politiek. Het blad Tokio Nitsji Nitsji schrijft in verband met deze conferentie, dat de volgende punten de voornaamste onderwerpen van gesprek zullen zijn bij de komende beraadslagin gen van het kabinet: Ten eerste: de kwestie Ned.-Indië, dat in een steeds grootere afhanke lijkheid van Engeland en de Ver. Staten schijnt te geraken. Japan zal echter desondanks eerst nog pro- beeren, de onderhandelingen met Batavia tot een einde te brengen. Ten tweede: de problemen, die in verband staan met Fransch-Indo- china en Thailand zullen besproken worden. Japan heeft niet het plan politieke compensaties voor de suc cesvolle regeling van het grenscon flict te verlangen. Daarentegen ver wacht het een volkomen ophelde ring van de handelsbetrekkingen tusschen Japan en deze beide lan den. Men verwacht, dat binnenkort desbetreffende onderhandelingen in Tokio, Hanoi en Bangkok gevoerd zullen worden. Ten derde: de betrekkingen tus schen Japan en de Ver. Staten zul len besproken worden. Het is niet aan te nemen, dat de Ver. Staten ondanks de overeen komst van Japan met Rusland him houding tegenover Engeland of Tsjoengking zullen veranderen. Ja pan zal echter voorloopig pogingen in het werk stellen om een verdere verscherping van den toestand te verhinderen. Verder zal gesproken worden over het conflict met China en over de toekomstige ontwikkeling van de betrekkingen met Sovjet-Rusland na de sluiting van het pact. Zie verder Buitenland pag. Z, 2e Mad.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1