TONICUM NQURY PAM BIJ DE HAANAPEN „Nederland voedt zichzelf'. Inlevering in voorraad zijnde spijsvetten. Jonge woesteling zet huis op stelten. VALSCHE AANGIFTE VAN BEHOOVING. Bij de politie te Enschede deed zekere M. D. uit Den Haag aan gifte, dat hij was beroofd van een bedrag van ruim 400 gulden. Bo vendien vermiste hij eenige siera den. Naar zijn mededeeling zou hij door zekeren L. en diens echtge- noote zijn beroofd. Hij had met beiden in een café kennis gemaakt. Samen waren zij gaan fuiven en na sluitingstijd was D. meegegaan naar de woning van L. Den vol genden dag werd het feest voort gezet. Toen D. weer nuchter was, kwam hij tot de ontdekking, dat hij een bedrag van 400 gulden, dat jiij ontvangen had om aan zijn patroon af te geven en dat hij in bewaring had gegeven aan zijn hospita, ver miste. D. deed daarvan aangifte bij de politie. Volgens zijn zeggen zou L., toen zij met z'n drieën een bezoek aan de woning van D.'s hospita brachten, van haar afwe zigheid gebruik hebben gemaakt om de 400 gulden uit een kast te stelen. L. en zijn vrouw werden daarop aangehouden. Bij onder zoek bleek echter, dat D. zelf het geld had weggenomen en dat het zeer wel mogelijk was, dat het was opgemaakt. Het echtpaar L. werd toen onmiddellijk uit de hechtenis ontslagen en D. werd ter beschik king van de justitie gesteld, we gens verduistering en het doen van valsche aangifte. F. L. OSSENDORP OVERLEDEN. Op. 78-jarige leeftijd is overleden de heer F. L. Ossendorp, oud-voor zitter van den Bond van Nederland- sehe onderwijzers, oud-lid van den Amsterdamschen gemeenteraad, oud lid van de Tweede en lid van de Eerste Kamer. Frans Lode wijk Ossendorp werd in 1863 te Amsterdam geboren. Hij be zocht hier de kweekschool voor on derwijzers en werd in 1884 benoemd tot onderwijzer aan een openbare school in de hoofdstad. Van 1903 to' 1926 was de heer Ossendorp voorzit ter van den Bond van Nederl. On derwijzers. In 1926 werd hij gepen sionneerd. Van 1918 tot 1922 was hij lid van de Tweede Kamer, waar voor de sociaal-democratische fractie onderwijskwesties behandelde. Van 1921 tot 1932 had de heer Ossendorp zitting in den Amsterdamschen ge meenteraad en van 1924 af maakte hij deel uit van de Eerste Kamer. Ossendorp had een vooraanstaan de, plaats in de arbeidersbeweging. Hij heeft steeds geijverd voor d* vei betering van het volksonderwijs in het algemeen en voor de belangen van het onderwijzend! personeel het bizonder. Het maakte 1895 deel uit van de S.D.A.P. sedert j mew» l en IlaP'« verdwijnen snel door tiiM' 1 het P'"'» opwekkende, krachtig i w(25° I versterkende en kalmeerende IN HET DORPJE WIJDENES, gelegen tusschen Hoorn en Enkhuizen, wordt het kantklossen nog druk beoefend. Aldaar is ook een school gevestigd, waar men onderricht kan krijgen in deze kunstzinnige huis nijverheid. De leerlingen in origineele West-Friesche costuums krijgen les in het kantklossen. (Polygoon) Productieslag 1941. Het A.N.P. meldt: De richtlijnen, welke de voorzitter van de commissie ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproduc tie (de commissie dr. Posthuma) heeft gegeven, luiden als volgt: 1. Ieder der voorzitters, die be noemd zijn als leden van bovenge noemde commissie, wendt zich door middel van" het orgaan zijner veree- niging op zijn eigen wijze en geheel volgens eigen inzicht tot de leden zijner vereeniging om 'aan dezen duidelijk te maken waarom naar zijn meening de productieslag noo- dig is. 2. De voorzitters, leden van do commissies, geven de namen op van de personen, die namens hun veree niging of namens een onderdeel hunner vereeniging lid zullen zijn van de gewestelijke commissies. 3. De gewestelijke commissies ko men, na ontvangst van de in sub. 2 gevraagde namen, samen op nader te bepalen plaatsen en dagen. 4. De gewestelijke commissies ma ken op de sub 3 bedoelde samen komsten -voorstellen op inzake de on derverdeeling van hun gebied m streken en dragen daarvoor candi- daat-commissieleden voor. 5. Mede in verband met den aan staanden grasoogst verzamelen de streekcommissies zoo spoedig moge lijk, doch in ieder geval vóór 10 Mei, de gegevens die noodig zijn om te weten op welke boerderij de midde len voor het ensileeren ontbreken en welke kosten naar hunne schat ting verbonden zullen zijn aan het voorzien in deze middelen. 6. De streekcommissies verzame len vóór 1 Juni gegevens betreffen de boeren, die bereid zijn hun land bouwmachines, eventueel tegen eenige vergoeding, ook voor gebruik door anderen beschikbaar te stellen. 7. In verband met het doelmatig verzamelen van de op iedere boer derij vallende natuurlijke mest, ver zamelen de streekcommissies zoo spoedig mogelijk, doch in ieder ge val vóór 1 Juli, de gegevens die noo dig zijn om te weten op welke boer derij verbetering in de mestbewaar- plaatsen kan plaats hebben en welke kosten daaraan naar hun schatting verbonden zijn. 8. Den streekcommissies wordt op gedragen na te gaan welke gronden, onverschillig van welken eigenaar, onbebouwd dreigen te blijven door weiken oorzaak dan ook en hier van ten spoedigste aan mij kennis te geven. Ten aanzien van het drogen van gras maken zij in verband met de daarvoor benoodigde machines plannen op. 9. In verband met den aanstaan den oogst gaan de streekcommissies na welke hulpmiddelen in hun ge bied verbetering behoeven of zouden moeten worden aangeschaft. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vissch.e rij heeft het volgende bepaald: Hij, die een hoeveelheid spijsvet ten, spijsoliën of vetzuren voorhan den of in voorraad heelt, is, indien de Ned. Zuivelcentrale dit verlangt, verplicht deze hoeveelheid of een door de centrale te bepalen gedeelte daarvan bij haar in te leveren op een nader door baar te bepalen tijd stip en wijze. Voor het ingeleverde wordt een vergoeding toegekend, welke zal worden vastgesteld door den direc teur-generaal van de voedselvoorzie ning. TE TILBURG werd de bekende voorjaars-bijenmarkt gehouden. Er was een flinke aanvoer van bijen volken in korven en kasten en bijenvolken op zes raampjes. Van heinde en ver werden de bijenkor ven en kasten per elk mogelijk veiv voermiddel aangevoerd. (Polygoon) Een familieconflict met ernstige gevolgen beeft zich te Zwolle in een woning aan de v. d. Laenstraat afge speeld. De 23-jarige zoon M. A. D. meende den moed, dien hij zich had ingedronken, niet beter te kunnen toonen dan door zijn broer met een flesch toe te takelen en zijn zuster een kan met heete koffie naar het hoofd te gooien. Toen de vader J. W. D. thuis kwam, keerde de woesteling zich tegen hem. De vader ontstak daarover zoo zeer in woede, dat hij de vernielde flesch greep, waarmede hij in den blinde naar zijn dronken zoon sloeg. Toen de politie tusschen- beide kwam, bleek de jongen ernstig aan het hoofd te zijn gewond. Hij had reeds veel bloed verloren. Mot e.en ziekenauto is het slachtoffer naar het Sophia-ziekenhuis overge bracht. BRAND IN MEUBELFABRIEK TE AMSTERDAM. Gisteravond heeft een korte, doch felle brand gewoed in een meubel en timmerfabriek aan de Karthuizer dwarsstraat te Amsterdam. Tegen tien uur ontdekte men op d'e tweede verdieping een schijnsel van vlam men en een hevige rookontwikke ling. De vlammen grepen snel om zich heen en vonden een gemakke lijke prooi in het brandbare mate riaal, dat in de werkplaats aanwezig was. Aan drie zijden sloegen' de vlammen naar buiten. Spoedig was ook de zoldering doorgebrand en baande het vuur zich een weg naai de derde verdieping. De brandweer kon niet voorkomen, dat de tweede verdieping grootendeels uitbrandde en de derde verdieping belangrijke schade opliep. Omtrent de oorzaak van den brand, welke ook belangrijk materiaalverlies ten gevolge had, tast men in het duister. Doodelijk cugeval. - Op de Nas- saukade te Amsterdam is gistermid dag een 13-jarig meisje, dat daar fietste, door een auto aangereden. Het meisje werd naar het Wilhel- mtnagasthuis vervoerd. Bij aankomst bleek zij evenwel te zijn overleden. DISPENSATIEVERBOD TOT GEBRUIKEN VAN VERF. Bij een beschikking van 26 Fe bruari van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart werd hei aan een ieder, dus zoowel aan schil ders en industrieele ondernemingen als aan particuliere personen, toege staan, verf (uitgezonderd drukinkt) te gebruiken, te verbruiken, te be werken en/of te verwerken, onder voorwaarde, dat bij het gebruiken en verbruiken het door den directeur van de sectie verf en verfgrondstof fen van het rijksbureau voor chemi sche producten daarvoor vast te stel len voorschrift, no. 1 voor de uitvoe ring van schilderwerken m acht wordt genomen. Onder verf wordt in dit verband verstaan alle gereede verfproducten in den ruimsten zin van het woord, zooals b.v. alle soorten aangemaakte verven, verf dik in olie, lakververi. lakken, vernissen, stopverf, plamuur. Met ingang van 1 Mei 1941 zal ge noemd voorschrift vervallen, terwij! met ingang van denzelfden datu?n voorschrift no. 2 voor de uitvoering van schilderwerken van kracht zal worden. Met ingang van genoemden datum zal het gebruiken, verbruiken, be werken en/of verwerken van verf (uitgezonderd drukinkt) dus slechts toegestaan zijn onder voorwaarde, dat daarbij het voorschrift no. 2 voor de uitvoering van schilderwer ken in acht wordt genomen. Ook dit voorschrift is kosteloos bij de sectie verf en verfgrondstof- fen van het Rijksbureau vóór che mische producten, Koningskade 15. 's-Gravenhage, te verkrijgen. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Op den onbewaakten spoorweg overgang in de buurt van de papier fabriek van den heer Schut te Eer beek is Woensdagmiddag een vracht auto afkomstig uit Loenen, door een trein gegrepen en vernield. Een twaalfjarig jongetje uit Rotterdam, dat in Loenen logeerde en in de auto zat, werd uit het voertuig geslin gerd en op slag gedood. De eigenaar van de auto, de heer Revenberg uit Loenen en diens knecht, werden zwaar gewond naar liet ziekenhuis in Apeldoorn vervoerd. 235. Hij begrijpt, dat zijn jonge vriend wel vastge houden zal worden. Op handen en voeten kruipend volgt hij het spoor, dat hij inderdaad vindt. Het gaat erg langzaam zo, maar hij vordert toch. 236. Zijn ijverig zoeken wordt eindelijk met succes beloond. Als hij op een hoog gebergte is gekomen en in de vallei beneden zich kijkt, ontdekt hij Pam en iets verder de maanapen. Kindermaaltijd van Winter hulp. - Twaalfhonderd Haarlemsche kinderen zijn Woensdag en gisteren te gast geweest bij de afdëeling Haarlem van Winterhulp. Zij konden zich tegoed doen aan een flink por tie stamppot met gehakt, bereid dooi de centrale keuken te Haarlem. Het dessert bestond uit griesmeelpudding met bessensap. Na den maaltijd wer den de kinderen nog eenigen tijd prettig bezig gehouden door een goochelaar, die allerlei verrassende experimenten vertoonde. De regee- ringseommissaris voor Haarlem, de heer Piekker, was aanwezig. Generatoren op vaartuigen. - In verband met de in verschillende bla den opgenomen afbeelding van een vaartuig met gasgenerator -vestigt het departement van handel, nijver heid en scheepvaart er nogmaals de aandacht op, dat ingevolge de gene rator- en tankgasbeschikking 1940 no. 1 het monteeren van generatoren op vaartuigen zonder vergunning van den directeur van het bureau generatoren en tankgas verboden is. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 18 APRIL 1941. De overledene werd geboren te Arnhem op 13 Sept. 1882. Hij be zocht de lagere school en kwam reeds jong in dienst bij de Staats spoorwegen te Utrecht als admi nistratieve kracht op het hoofd administratiegebouw. Hij sloot zich aan bij de sociaal-democratische arbeiderspartij en trad toe tot de Nederlandsche vereeniging van spoor-' en tramwegpersoneel. Van deze vereeniging wérd hij in Juli 1912 voorzitter. In 1919 nam hij ontslag als ambtenaar in dienst van de Staatsspoorwegen om bezol digd voorzitter der Nederlandsche vereeniging te worden. Als voor zitter kreeg de heer Moltmaker zitting in den loonraad der inmid dels gefusionneerde Nederlandsche Spoorwegen, die in 1926 plaats maakte voor den personeelsraad, waarvan de heer Moltmaker voor zitter werd en tot 1939 bleef. In 1912 werd de heer Moltmaker tot lid van den gemeenteraad van Utrecht gekozen. Hij bleef dittot begin 1924. Op 19 September. 1923 deed hij zijn intrede in de Eerste Kamer. Het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, in welks dage lij ksch bestuur de heer Moltmaker meer dan 25 jaar zitting had, ver tegenwoordigde hij in den Hoogen Raad van Arbeid. In 1931 bezocht hij namens het N.V.V. met twee andere bestuursleden Nederl.- Indië. Van dé"- Internationale Transportarbeiders Federatie was de heer Moltmaker meer dan 25 jaar bestuurslid. P. MOLTMAKER OVERLEDEN. Op 59-jarigen leeftijd is te Utrecht overleden de heer P. Molt maker, lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tram wegpersoneel. DE INTOCHT VAN DUITSCHE TROEPEN IN SALONIKI. (Holland) VAN DE GEVECHTEN IN ZUID-SLA VIE. Bij de grensgevechten op 6 April boden Zuidslavische Gai-nitschani (grensjagers) in een Zuidslavisch tolhuis, verbitterdentegenstand. Terwijl het tolhuis nog brandt, gaat aan- den Zuidslavischen vlaggenmast de Duitsche vlag in de hoogte. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5