EN tweede blad pijnen STAD EN OMGEVING g VERGADERING ZIEKENFONDS. t om MSCHE S .278'/, '3U 3/„ PUBLICATIES 2 3 net Kruschen. i Jaren bracht heels wereld. 7, 0.76, 0.41. iLASSE A. voor Alcma- edstrijd vast- het Amster- Alkmaarsche gen West-Fri- eburgia, A.F. -V.V.Z. KRING- ISTCRAWL. ulp heeft tij- houden natio- 't kringrecord >r den kring- n het IJ ver- r dan 0.7 sec. 4.7 sec. ad reeds lang Iereus"-zwem- Zaandijk met EER". bai de Scher- op Zondag 11 auspiciën van Wandelsport- raagt 40 km, kleinere tocht De start is te 1012 uur. i, D5, Stomp°- van de derland sderland, 3. finterhulp 5wezen de .V., Am- f 877, ik in s BANS N.V. □naar. ^pril 1941 Vor.k, 9?l/, 96%6 87'/, 88»/, .118 .140 19 33/, 145»/, 129>/4 7bys .256 .132 1237 331/, 201/a 64»/. 3'/, 393/, 291/s 1&V4 lbi/f 41/ie 451/, 459 •270 •265 •1251/4 •25U/S 30V16 95/s plm 2 u 971/j 966/g 8'5/s 88V, 117'/, 138 195 137 129'/, 7 b 260 130 235 33-4 193/4 62-1/4 3'/, 39'/« 281/4-I 16 15V, 4V* 441/4 453-4 267 262 125 250-1 30 9f-'/l6 71%, 7»Vm 273 .218 217 •1421/s. 140 160 160 1321/s 1J0 3i/8 3 12C3/4 120-1 D 1533/4 153 157 155 .18b 183 .206 206 .2/5 274 .224 1. 21'/s 221 21 ó'/s 6 10 10 7b '6 33', n Japan. (u.N. kt, dat volgens auden volks1 het Japanse' t bedraagt. In Alkmaar 63 pet. van de bevolking aangesloten, in de bui tengemeenten 52 pet. De batige saldi (afdeeling Alkmaar 4783.06 en afd. buiten gemeen ten 13.040.58) overgebracht naar de nieuwe rekening. Gistermiddag werd in De Unie een algemeene vergadering gehouden van het Alg. Afdselings-Ziekenfonds van de afd. Alkmaar en Omstreken der Ned. Mij. tot bevordering der ge neeskunst, kortweg genoemd het A.A.Z.Ak. en O. Na opening der ver gadering door den voorzitter, dr. Frederikse te Alkmaar, werden de notulen gelezen van de vorige ver gadering, welke werden goedgekeurd Aan het daarna door den secretaris penningmeester, den heer B. H. J. Schouten te Alkmaar, uitge brachte Jaarverslag ontleenen wij het volgende: Het verslag ving aan met een her denking van den op 30 Maart 1940 overleden dr. Straver, die vanaf de oprichting van het fonds deelnemer en sinds April 1934 voorzitter van het fonds is geweest. Voorts werd herdacht dr. Groenhart, die vanaf de oprichting deelnemer en vanaf 1938 bestuurslid van het fonds was, als mede de heer Kansen, die vanaf 1914 tot 1935 een ernstig bestuurslid is ge weest. In de vacatures, ontstaan door het overlijden van de twee bestuurs leden, werd voorzien door de benoe ming van de heeren Blok en Sluy- mer, terwijl bij de periodieke ver kiezingen' werden herbenoemd de heeren Leenaers en Wilms (plaats vervanger de heer Rutsen). In de bestuursvergadering werd daarop dr. Frederikse als voorzitter benoemd. De volgende wijzigingen vonden plaats bij de deelnemers: dr. Groen hart werd opgevolgd door zijn zoon; de heer Brandt nam de praktijk over van dr. L. v. d. Berg te Schagerbrug; als deelnemers traden verder ^oe de huisartsen mej. Binkhorst en de heer Brouwer en de specialisten van der Hoek en dr. Jungerhans, terwijl de heer Wegdam, arts te De Rijp, als buitengewoon deelnemer toetrad. Op 31 Dec. 1940 telde het fonds 53 apotheekhoudend geneeskundigen, 15 huisartsen, 19 specialisten, 6 apothe kers en 18 ta"dartsen. Ofschoon het nieuwe reglement nog niet de goedkeuring heeft van het hoofdbestuur van de Ned. Mij. van Geneeskunst en van Pharmacie, zijn de art. 45 en 46, die volgens de alg. vergadering vanaf 1 Jan. 1940 in werking zouden treden, van kracht geworden, nadat het H. B. van de Ned. Maatschappij van Ge neeskunst er zich grootendeels mee kon vereenigen. Zoodoende is vanaf 1 Januari 1940 een betere honoree ring der deelnemers gekomen. Maat regelen zijn getroffen om de centrale inning, die aan deze honoreering nauw verbonden is, geleidelijk in te voeren. De goedkeuring der overeenkom sten met de tandartsen heeft ons nog steeds niet bereikt; dit op de lange baan schuiven, buiten ons mede weten, heeft ons er niet van weer houden een begin te maken met de inschrijving op naam. De gevolgen van den oorlogs toestand. Behoudens den normalen oproep der dienstplichtigen, die tijdelijk uit het fonds werden afgeschreven, heeft het fonds daarvan practisch geen na deel gehad. De in het buitenland te werk gestelde Nederlanders worden voor zoover het Duitschland be treft automatisch aangesloten bij de daar werkzame ziekenfondsen. In- en uitschrijving kan dus zond ;r bekorting van rechten geschieden. Ofschoon ook de gezinnen dezer in het buitenland te werkgectelden van de Duitsche ziekenfondsbepalingen kunnen gebruik maken en de daar voor verschuldigde premie wordt be taald, hebben tot nu zeer weinig ge zinnen daarvan laten blijken. Is het fonds niet het slachtoffer van den oorlog geworden, des te erger is dit het geval met het fonds te Amersfoort en ontzettend met de te Den Helder gevestigde zieken fondsen. Dadelijk na de evacuatie der bevolking uit Amersfoort en om streken is door het bestuur aan de Alkmaarsche deelnemers verzocht den leden van het Amersfoortsche ziekenfonds kosteloos hulp te ver- leenen, waaraan spontaan gevolg is gegeven. Dadelijk na den uittocht der Heldersche bevolking is door het bestuur aan de deelnemers verzocht, de verzekerden der Heldersche zie kenfondsen kosteloos te helpen. De toeloop in sommige gemeenten was echter zoo groot, dat het bestuur ge meend heeft de regeling dezer zaak over te dragen aan den kring Alk maar v. d. Ned. Maatschappij van Geneeskunst. Deze heeft in overleg met den Kring Den Helder een rege ling getroffen, waarvan het bestuur echter geen nadere mededeeling ont ving. De Alkmaarsche apothekers hebben ten opzichte van de Helder sche verzekerden eenzelfde houding aangenomen als tegenover de Amers foortsche verzekerden. De exploitatie van het fonds Bij de afdeeling Alkmaar waren ingeschreven op 31 December j.l. 14969 volwassenen en 6320 kindé ren, waarvan 5438 betalenden, in totaal 21289, d.i. 1697 zielen méér aan een jaar te voren, dus 63 pet. van de bevolking. De exploitatie-rekening van de afd. Alkmaar sluit met 217.461.91 aan baten en lasten, met een voordeelig saldo van 4.783.06. Als de grootste bedragen der uit gaven noemen wfj: honorarium huis artsen 67.117, idem apothekers 44.747, specialisten 42.280, tand artsen 15.536. De bode Wolzak, die sinds 1902 trouw zijn functie heeft vervuld, is met ingang van 1 Juli 1940 gepen- sionneerd. Een woord van waardee ring werd gewijd aan dezen ge trouwe, die de fondsgelden zoo regelmatig geïnd heeft. Het reservefonds heeft een exploitatie-overschotgegeven van 2067.59. Het kapitaal bedroeg op 31 December 1940 38136.91 (v.j. 36069.32). Een bedrag van 16537.93 werd aan contributie voor-het crisis fonds minder ontvangen inge volge den crisissteun. Dit bedrag iverd aangevuld door de bijdragen der deelnemers ad 7683.47 en door bijdragen der gemeenten Alkmaar. Oudorp, Noordscharwoude, Heiloo respectievelijk met 7798.58, 160.17 3.44 en 11.54. Het saldo 1939 ad 2334.62 werd ook ter beschikking van het crisisfonds gesteld. Uiteinde lijk is er een saldo van 4807.76. Op 31 December werden gesteund 2074 volwassenen en 963 kinderen, totaal 3037 personen. De afdeeling buiten gemeenten had cp 31 Decern ber j.l. 37030 volwassenen en 23241 kinderen (17388 betalenden), totaal 60271 zielen; dit beteekent een toe name met 4285 zielen; er was 52 pet. van de bevolking der buitengemeen ten bij het fonds verzekerd. De exploitatierekening van de af deeling buitengemeenten sluit met 527.160 54 aan lasten en baten, met een voordeelig saldo ■m 13.040.58 De voornaairste uitgaven zijn: apo- theekh.-geneeskundigen 339.721, specialisten 76.58J, tandartsen 18.066. Met het vormen van een reserve is begonnen door één procent der bruto -bij dragen daarvoor af te zon deren. Het jaar 1940 is financieel een gunstig jaar geweest doordat er 53 weken contributie is ontvangen. Als aandeel inhetgebouwen den inventaris komt de afd. buitenge meenten nog toe een bedrag van 8618.80. Ook dit jaar is van het ge bouw 5 pet. en van den inventaris 10 pet. afgeschreven. De exploitatie van hetsteun- fonds geeft aan als ontvangster 5411.26. Na aftrek der noodige uit gaven, w.o. het nadeelig saldo van 696.98 en crisisbijdragen ad 4568.33, resteert een saldo van 145.95. Daar volgens het nieuwe reglement de functies van secretaris en pen ningmeester gescheiden worden, en dit het laatste jaarverslag van den heer Schouten als secretaris-penning meester is, betuigde hij aan het slot ervan hartelijk dank aan allen, die hebben medegewerkt om het fonds, waarvan hij 27 jaar secretaris penningmeester is geweest, tot een instelling te maken, die een eerste plaats inneemt in het sociaal-econo misch leven van Alkmaar en Om streken. Besprekingen naar aanleiding van het jaarverslag. De heer de Vries (Dirks- horn) zei, dat in de te voren gehou den vergadering van vertegenwoor digers en verzekerden naar voren is gekomen, dat nog steeds geen goed keuring is verkregen op het verleden jaar door de alg. verg. vastgestelde reglement. Spr. stelde een motie, waarin het bestuur werd opgedragen het hoofdbestuur te verzoeken zoo spoedig mogelijk de bedoelde goed keuring te verleenen. De voorzitter nam deze motie over en beloofde haar ter ken nis te brengen van het hoofdbestuur. Voorts bepleitte de heer d e Vries een rechtspositie voor de boden in de buitengemeenten. Spr. achtte in verschillende gevallen in verband met uitgestrektheid der ge meenten, een loon - an 8 pet. niet voldoende. De voorzitter had geen bezwaar de kwestie van het loon onder het oog te zien. De heer Louws (Alkmaar) zou willen, dat de medicijnen bij de le den werden huisbezorgd, zooals dat ook in vele andere plaatsen ge beurt. De heer Schouten meende, dat er geen principieele bezwaren te gen het verzoek bestaan. Spr. zelf had voor inwilliging wel gevoeld maar merkte op, dat in vele geval len de verzekerden niet thuis zijn, zoodot de bezorger onverrichter za ke terug komt. Voor de meer afge legen deelen der gemeente zal het inwilligen van het verzoek onge twijfeld last veroorzaken en er zou misschien ten deze moeten worden overeengekomen, dat de medicijnen vanwege de verschillende apothe kers in één keer tegelijk worden bezorgd. De heer Louws meende, dat de zaak voor de leden van groot be lang is; de heer Hartong van Ark bracht de bezwaren meer naar voren. De heer B o n s e m a had zich af gevraagd of de kosten van het thuisbezorgen op de schouders van de apothekers zouden mogen wor den gelegd en nu van die zijde geen bezwaar is gemaakt van fi- nancieelen aard, drong spr; erop aan, de zaak in het bestuur te be spreken. De voorzitter zegde dit toe. Dr. van Oppen (Limmen) meende, dat de kwestie van de bo den in de buitengemeenten geen zaak van het bestuur is, want deze menschen werden aangesteld door de doktoren zelf. Bij uitsterven en nieuw aanstellen vanwege het be stuur zou de loonkwestie onder oogen kunnen worden gezien. De voorzitter achtte - het wenschelijk deze zaak nader in het bestuur onder oogen te zien, waar toe werd besloten. Het jaarverslag werd hierop vastgesteld. De rekening over 1940 goedgekeurd. Namens de financieele commissie adviseerde de heer Louws tot goedkeuring van de rekening over 1940 en tot décharge van den pen ningmeester. Bestuursverkiezing. De heeren dr. Blok (Bergen) en Bonsema (Akmaar) werden bij en kele candidaatstelling herkozen als bestuursleden. Tegenover mej. Schuitema en den heer Louws als aftredende leder, van de financieele commissie wa ren evenmin candidaten gesteld, zoodat ook zij herkozen werden verklaard. Het saldo overgeschreven op nieuwe rekening. Het saldo 1940, voor een groot deel ontstaan, doordat over 53 we ken contributie is betaald, werd met het oog op den onzekeren toe stand op voorstel van het bestuur, overgeboekt naar de nieuwe reke ning. Rondvraag. De heer Schouten gehuldigd. De heer de Vries (Dirkshorn) sprak er zijn voldoening over uit. dat de heer Bonsema, in verband met het aftreden van den heer Schouten als secretaris, in 'diens plaats als zoodanig was benoemd. Spr. bracht den heer Schouten dank voor al hetgeen hij in een lange reeks van jaren voor het fonds deed en hoopte dat de heer S. nog vele jaren penningmeester zal blijven. De voorzitter sloot zich aan bij deze woorden van hulde. Ook naar de meening van het bestuur verdient de heer Sch. allen lol voor zijn werk in het belang van het fonds. De heer B 0 u m a n (Zuidschar- woude) releveerde een en ander uit de geschiedenis van het fonds, waarin de heer Schouten altijd meeleefde. De heer P. Hop (Oterleek) had sinds ruim 20 jaren de vergade ringen van het fonds meegemaakt en bracht hulde aan den heer Schouten, wiens werk voor het fonds hij ten zeerste waardeerde. De voorztter sloot hierna de vergadering. JAARVERSLAG OVER 1940 OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ TE ALKMAAR. I. De algemeene toestand. Het afgeloopen jaar is door de bij zondere tijdsomstandigheden voor de Openbare Leeszaal en Boekerij niet zonder opmerkelijke gebeurte nissen voorbij gegaan. Vanaf Januari tot 10 Mei, toen de oorlogstoestand intrad, werd de leeszaal nog bezocht door vele militairen, die in ons ge bouw een rustige gelegenheid von den voor studie of voor het kennis nemen van de verschillende couran ten en periodieken. Ook de gemak kelijke voorwaarden waarop aan hier vertoevende militairen gelegen heid tot het leenen van boeken werd gegeven waren oorzaak, dat door velen hiervan een dankbaar gebruik werd gemaakt. De oorlogstoestand en het vertrek der Hollandsche militairen heeft hieraan onverwacht een einde ge maakt. Hoe de toestand zich ook voor onze instelling verder zou ontwikkelen was niet te voorspellen, maar aan het eind van het jaar kan gelukkig geconstateerd worden, dat het leden tal niet achteruit is gegaan, integen deel, dat het nog iets grooter dan het jaar tevoren was geworden, waar over verder in dit verslag nadere mededeeling wordt gedaan. Het aan tal bezoekers liep iets achteruit, wat waarschijnlijk te wijten is aan het door de verduistering noodzakelijk geworden vroegere sluitingsuur. Dat er desondanks, juist door de ver duistering en door het uitgaansver bod in de latere avonduren, door de thuiszittende bevolking meer behoef te werd gevoeld aan ontspanning door lezen kan bewezen worden uit het grooter aantal banden, dat in de uitleening werd uitgegeven. De verduisteringsvoorschriften brachten ook de noodige problemen voor het Leeszaalbestuur, dat ge tracht heeft met afdoende, zij het dan ook weinig kostende middelen aan de algemeene voorschriften te voldoen. Nog altijd gevoelt men in onze Leeszaal het ongerief van te weinig ruimte en comfort, hoewel het be stuur het op grooten prijs blijft stel len een zoo fraai gebouw in onze hoofdstraat te kunnen betrekken. Herhaaldelijk en in toenemende ma te is de laatste jaren gebleken, dat ruimtegebrek en andere ongerieflijk heden den dagelijkschen gang van zaken belemmeren. De leeszaal is nog steeds niet af gescheiden van de studiezaal en het boekenbezit wordt zoo groot, dat de banden zich opstapelen in kasten en op tafels van localiteiten, die voor de berging daarvan geenszins zijn aangewezen. Ook het uitleenbureau voldoet sinds geruimen tijd niet meer aan de daarvoor door de direc trice en de assistenten te stellen eischen. Gelukkig schijnt er op den duur eenige verbetering te zullen komen, welke verband hield met gemeen telijke plannen om in het gebouw tusschen het stadhuis en de Open bare Leeszaal, dat eigendom der ge meente is, een brandvrij gemeente archief met tentoonstellingszaal te maken, bij welke verbouwing door het bijtrekken van eenige localitei ten aan de Openbare Leeszaal met de noodzakelijkheid van verruiming van deze instelling rekening werd gehouden. Waar thans de stichting Winter hulp Nederland van het te verbou wen pand gebruik maakt, is echter niet te voorzien óf en wanneer deze voorloopige plannen in den raad ge bracht en door het gemeentebestuur goedgekeurd zullen worden. De bezettingstoestand is ook aan de Openbare Leeszaal niet zonder meer voorbij gegaan. Van Neder- landsche en Duitsche zijde zijn diverse voorschriften inzake het schiften en aan de leeszaal en de uit leening onttrekken van lectuur ge geven, waaraan het bestuur natuur lijk voldaan heeft. In den loop van het jaar heeft de inspecteur der leeszalen dr. P. C. Molhuysen onze leeszaal bezocht mede om zich persoonlijk van het nakomen van diverse verplichtingen te kunnen overtuigen. Nog steeds staat het leeszaalbe stuur voor de moeilijke taak de in richting te financieren met geldmid delen, die nog altijd „bevroren" zijn, met bescheiden subsidies, welke het bestuur steeds weer voor het pro bleem stellen de directrice en assis- ten voor haar steeds vermeerderen de werkzaamheden een daarmede overeenstemmende bezoldiging te geven .Het stemt tot groote erken telijkheid, dat de dames desondanks haar arbeid met vreugde en met volkomen aanpassing aan de moei lijke tijdsomstandigheden blijven verrichten. Het bestuur maakt van deze gele genheid nogmaals gebruik op de groote cultureele waarde dezer in stelling te wijzen, waar men voor een zeer lage contributie de beschik king krijgt over een schat van lec tuur voor studie en ontwikkeling en niet' het minst voor ontspanning en afleiding waaraan in dezen tijd meer dan gewoonlijk behoefte be staat. Hoe meer men toont dat te begrijpen en te waardeeren, hoe meer stad- en streekgenooten zich voor een lidmaatschap opgeven en de financiën dezer instelling daar door versterken, des te beter zal het bestuur zijn cultureele taak in deze moeilijke tijden kunnen vervullen. Het bestuur. De vacatures van de bestuursle den mr. C. A. de Groot en ds. Mel- chers werden vervuld door de hee ren G. A. M. Snijders en mr. J. Be- lcnje. De bestuursleden mej. H. W. M. de Waal, mevr. R. Prins-Vlessing en de heer Tj. N- Adema moesten volgens rooster aftreden. Mej. do Waal zag zich genoodzaakt om gezondheids redenen te bedanken. Zij heeft, niet het minst als secretaresse, veel voor de leeszaal gdaan. In haar plaats werd de heer W. v. d. Pol te Heiloo gekozen. Mevr. Prins-Vlessing en de heer Adema werden in de algemeene le denvergadering van December j.l. als bestuursleden herkozen. De heer Th. P. H. Wortel, gem.- archivaris woonde steeds de verga deringen bij als gemeentelijk gede legeerde. Het dag. bestuur kwam in de maanden Juni, Juli, September en December op regelmatige tijdstippen bijeen ter afhandeling van diverse aangelegenheden. Personeel. Mej. M. Boese winkel heeft na vol tooiing van haar studie voor het di recteursdiploma op 15 Juni haar werkzaamheden hervat, waardoor mej. H. Knoppien, die tijdelijk dienst deed als assistente, de lees zaal weer heeft verlaten. In de vacature van 3e assistente, welke nog steeds niet vervuld was, werd voorzien door de benoeming van mej. M. Kouwenaar te Bergen, voordien in opleiding aan onze lees zaal verbonden. Zij verwierf in Mei 1940 het assistent-diploma. De te rugkeer van mej. Boesewinkel was helaas van korten duur, daar zij met ingang van 1 October werd benoemd tot le assistente aan de O.L.B. te Zaandam. Voorloopig werd, mede met het oog op de financieele mid delen, in deze vacature niet voor zien. Een nieuwe volontaire, mej. H. Pot, deed met 1 Sept. haar intrede om in voor opleiding te komen. Mej. W. Laverman zet haar werk zaamheden aan onze instelling voort en mej. C. Verburg verleent per week eenige uren assistentie. Het gebouw. Na wat daarover reeds in het alge meen overzicht is medegedeeld, be hoeft het geen betoog meer, dat een uitbreiding van het aantal localitei ten dringend gewenscht is. In dit verband mag verder wor den opgemerkt, dat een betere, zoo mogelijk afgesloten, garderobe en een kinderleeszaal mede tot de vrome wenschen van het bestuur blijven behooren. Dc boekerij. Al dwingt het plaatsgebrek tot be perking en al kunnen boekgeschen ken en legaten haast niet meer wor den aanvaard, toch is het duidelijx, dat 'het bestuur steeds streeft naar aanschaffing van de nieuwste boek werken en de meest gevraagde cou ranten en periodieken. Het bestuur stelt zich daarbij op volkomen neu traal standpunt omdat het van mee ning is, dat in een Openbare Lees zaal en Boekerij al datgene aanwe zig behoort te zijn, wat diverse volksgroepen gaarne wenschen te lezen. Natuurlijk zal de stand der geldmiddelen daarop wel eens een remmenden invloed moeten uitoefe nen. Aangeschaft werden 531 nieuwe werken. Vervangen door nieuwe werden 39 banden en verwijderd 239 boeken. Voor de kinderbibliotheek, waar van door het lage entreegeld een steeds drukker gebruik wordt ge maakt, werden 58 nieuwe werken aangeschaft en 7 boeken door nieu we vervangen, terwijl 14 werken uit deze bibliotheek werden verwijderd. Voor de Nutsbibliotheek, die hier beheerd wordt, werden 37 nieuwe werken aangekocht. Veertien boeken werden door nieuwe vervangen en 39 verwijderd. In opdracht van de C. V. moesten bepaalde boeken aan de circulatie worden onttrokken en worden opge borgen. In Februari verscheen het supple ment op den catalogus van 1936 in druk, dat in een grdote behoefte voorziet. De periodieken. Door de tijdsomstandigheden is de verschijning van diverse perio dieken gestaakt. Nieuwe abonnementen werden ge nomen op: „Wiegekind en Kleuter", „weekblad voor gymnasiaal en mid delbaar onderwijs", „De nieuwe wet geving", „Criterium", „Het Nationa le Dagblad" en de „Deutsche Zei- tung in den Niederlanden". Gratis abonnementen werden toe gezegd op: „De Unie", „De Weg". „Nederlandsch Dagblad" en de „Haagsche gids". Tot de periodieken, welker ver schijning gestaakt werd, behooren o.a. „Vrije bladen" en „Elseviers ge ïllustreerd maandschrift". (Wordt vervolgd.) NOORDHOLLANDSCH GROND- CREDIET N.V. 4 pet. dividend. Het jaarverslag dezer hypotheek bank vangt aan (hoewel niet tot het verslagjaar behoorend) met zeer waardeerende woorden aan de na gedachtenis van den op 30 Januari j.l. overleden president-commissaris, tevens voorzitter van de commissie van dagelijksch toezicht, den heer ir. Ph. M. Bosscher, die reeds sinds 14 April 1926 deel uitmaakte van het college van commissarissen. In de vacature-jhr. H. van Foreest, die het vorige jaar is overleden, werd benoemd de heer S. Crena de Iongh, commissionnair in effecten te Amsterdam. Met de commissarissen van dage lijksch toezicht werd gedurende het verslagjaar regelmatig vergaderd Evenals vorige jaren werd door het accountantskantoor Frese Hoge- weg te Amsterdam onze boekhou ding gecontroleerd. Voorts staat de instelling onder toezicht van het con trole-orgaan van de vereeniging van directeuren van hypotheekbanken, van welke vereeniging beide direc teuren lid zijn. De pandbrieven van het N.H. Grondcrediet komen voor op de lijst van fondsen, waarin de rijkspost spaarbank, de rijksverzekeringsbank, de Pensioenraad en andere rijks fondsen hunne gelden kunnen be leggen. De bedrijfsresultaten over 1940 zijn, in aanmerking nemende dat ons land dit jaar in den oorlog getrok ken werd, bevredigend. Hoe de toe stand zich verder zal ontwikkelen ligt meer dan ooit in het duister. In de oorlogsdagen zelf werd slechts één onzer onderpanden (te Rotterdam) totaal verwoest, de be treffende leening is pro resto groot 6530. Een der ingekochte onder panden liep sedertdien oorlogsscha de op, evenals de onderpanden van drie onzer debiteuren; de schade be perkt zich tot eenige honderden gul dens. Van een der grootste leeningen geraakte de borg, die by gebreke Dan Wgffi en zondet van voldoende opu.engst uit het on derpand zelf voor betaling der rente plaght zorg te dragen, door den oor log geheel in déconfiture. Op deze leening was echter reeds jaren met verlies rekening gehouden. De exploitatie-mogelijkheden voor onroerend goed zijn in het verslag jaar in zooverre verbeterd, dat leeg staan nog slechts sporadisch voor komt. Daar staat echter tegenover dat de huren niet mogen worden verhoogd, terwijl de lasten stijgen. De betalingen van rente en aflossing stemmen, de tijdsomstandigheden in aanmerking nemende, over het alge meen tot tevredenheid. De pandbriefrente was gedurende het verslagjaar licht stijgend, de hy potheekrente licht dalend. De publieke belangstelling voor pandbrieven was zeer gering. Door verplichte uitloting en vrijwillige terugname daalde het bedrag dei- uitstaande pandbrieven met S 230.700 De grote geldruimte, vooral in de tweede helft van het jaar, was oor zaak dat abnormaal veel leeningen geheel werden afgelost, terwijl voor de vrijkomende gelden niet steeds op loonende voorwaarden opnieuw emplooi was te vinden. Niettemin werden, voor het eerst sedert 1935, 13 nieuwe leeningen gesloten tot een totaal bedrag van 76.600. Per saldo daalde de hypotheekportefeuille met 212.798.65 (na boeking van de hier onder te noemen afschrijving). Gebruik makende van de gunstige conjunctuur, werden 9 der ingekoch te onderpanden verkocht. De daarbij gemaakte boekwinst ad f 10.266.50 is gebracht ten gunste der reserve voor diverse belangen. Voorgesteld wordt op de resteerende onderpanden de gebruikelijke 2 pet. van de boek waarde af te schrijven. Het netto rendement zal dan, op basis van de thans geldende huren, 5.52 pet. be- loopen. Executies vonden in 1940 niet plaats. Bij een 3-tal' vrijwillige ver- koopen van gelijke strekking, wer den geen verliezen op de hoofdsom men geleden. Op effecten werd een koersverlies geleden van 2.444.09, hetwelk ge bracht is ten laste der reserve voor diverse belangen. Het winstsaldo bedraagt 64.790.75, mede doordat wederom een aanzien lijk bedrag binnen kwam op vroeger afgeschreven rente, n.l. 18.967.70 (v.j. 16.838.55), en door de bij in koop van pandbrieven gemaakte winst. Gezien het op hypotheken te duchten verlies, acht de directie het gewenscht op de rekening hypothe ken 60.000 af te schrijven. Ofschoon nog niet tevreden, omdnt de omvang van het bedrijf in 1940 wederom afnam, en omdat het ren- teverschil, onze voornaamste winst bron, in 1940 andermaal in mindere mate dan in het voorafgaande jaar bijdroeg tot de behaalde resultaten, meent de directie toch dat er geen bezwaar bestaat t li jaar de divi- dend-uitkeerig te hervatten, en wel met het 'primaire dividend ad 4 pet. Zij stelt -voor om na de hierboven genoemde afschrijving op de reke ning hypotheken, 790.75 over te boeken naar de reserve voor diverse belangen en de resteerende 4000 te bestemmen tot uitkeering van voor meld dividend van 4 pet. over 't ge storte kapitaal, alsmede de over '40 te betalen winstbelasting te brengen ten laste der reserve voor diverse belangen. De reserves worden na de algemeene waardestijging van on roerend goed ruim voldoende geacht ter dekking van eventueel nog ver der te verwachten verliezen. De balans per 31 Dec. 1940 sluit in debet en credit op 6.587.881.18. De winst- en verliesrekening over 1940 sluit op 283.134.59. HINDERWET. Bij besluit van heden is de be slissing op hc.t verzoek van den heer J. Wolzak, alhier, om vergunning tot het oprichten van een smederij en constructiewerkplaats in het perceel Laat nr. 26 verdaagd. Alkmaar, 17 April 1941. Burgemeester en wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, burg. A. KOELMA, secretaris. DRANKWET. (Staatsblad 1931, nr. 476). Ingekomen is een verzoek van den heer D. Ottink, alhier, om een verlof A. verlof voor den ver koop van zwak-alcoholischen drank in het klein zoowel voor gebruik ter plaatse, voor welke het verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Kooltuin nr. 19. Binnen twee weken na dagteeke- ning dezer kan een ieder schrifte lijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 18 April 1941. Burgemeester en wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, burgem A. KOELMA, secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 7