Heiloo's burgemeester gaat heen. AGENDA De samenvoeging van Bergen en Schoorl. DE KIP IN DEZE DAGEN KERK EN SCHOOL BURGERLIJKE STAND LAATSTE BERICHTEN AAN DE IN1 DEN eerste blad Alkmaar, Zaterdag VERLAGING VETRANTSOEN. Bij de gister vermelde verlaging van het vetrantsoen is een der cijfers ongecorrigeerd gebleven. Er staat, dat volgens het daar aangegeven schema telkens twee bonnen geldig worden verklaard, nl '21 April t/m. 7 Mei 2 x 250 gram boter; 8 Mei t/m. 25 Mei 2 x 250 gram boter; 26 Mei t/m. 11 Juni 2 x 250 gram boter; 12 Juni t/m. 29 Junii 2 x 20 gram boter, enz. Dit laatste cijfer moet natuurlijk niet 20 maar 250 gram boter zijn. BEVORDERING BIJ DE POLITIE. In verband met de reorganisatie bii de politie alhier heeft de burge meester den inspecteur van Maarle- veld benoemd tot hoofdinspecteur en de adjunct-inspecteurs Rijpma en ten Benzei tot inspecteurs. TOELATING LEERLINGEN OPENBARE SCHOLEN VOOR GEWOON LAGER ONDERWIJS. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op de in dit num mer voorkomende publicatie, ver meldende, dat alsnog gelegenheid bestaat tot het doen van aangifte tot toelating tot één der openbare scholen voor gewoon lager onder wijs alhier. VEILINGPRIJZEN VOOR KOOL GEWIJZIGD. Met ingang van Dinsdag a.s. zul len de prijzen voor de kool zijn als volgt: roode kool 9, gele 7.60, Deensche witte 6.70 per 100 kilo. DE GEWESTELIJKE ARBEIDS BEURS. Zeven bijkantoren. Zooals wij reeds eerder bericht ten, zal te Alkmaar een der 37 gewestelijke arbeidsbureaux wor den gevestigd, waarin het land wordt ingedeeld. Tot het gewest Alkmaar zullen behooren zeven bijkantoren, welke zullen worden gevestigd te Hoorn, w. o. ressorteeren 15 gemeenten, Enkhuizen 5 gemeenten, Den Hel der 3 gemeenten, Medemblik 9 ge meenten, Den Burg (Texel), Wie- ringen 2 gemeenten, Schagen 9 ge meenten en Alkmaar met 14 ge meenten, w.o. Bergen, Heiloo, Eg- mond aan Zee, Egmond-Binnen, Oudorp, St. Pancras, Heerhugo- waard en de Langendijker ge meenten. De verschillende correspondent schappen in de plattelandsgemeen ten zullen worden opgeheven. Aan het gewestelijk bureau, waartoe verschillende afdeelingen voor de verschillende beroepen zullen behooren, zal, bij volledige bezetting 45 man personeel ver bonden worden. Naast den direc teur, den heef C. H. Sprenger uit Hilversum, zal een onder-directeur benoemd worden. Het bureau zal worden ondergebracht in de voor malige Handelsschool aan de Doelenstraat, hoek Nieuwesloot, welk gebouw door de gemeente aan het Rijk is verhuurd voor 6000 per jaar. Het gebouw onder gaat momenteel onder leiding van den Rijksgebouwendienst een gron dige verandering, om het voor zijn nieuwe bestemming geschikt te maken. Het laat zich echter aan zien, dat het op 1 Mei, wanneer de gewestelijke bureaux hun arbeid zullen aanvangen, nog niet gereed zal zijn. De kans bestaat, dat een gedeelte van het gemeentelijke personeel naar het' gewestelijke bureau zal overgaan, hetgeen voor de gemeente ongetwijfeld eenige financieele verlichting zal geven. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 20 April is de „Apo theek Wanna Ritsevoort", Ritsevoort 5, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedu rende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags ge opend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst -waar genomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 8 uur. AANMELDING LEERLINGEN CHR. ONDERWIJS. Van heden af is er gelegenheid tot aangifte van leerlingen voor de chr. kleuterschool, de chr. lagere scholen aan de Doelenstraat en de Burgem. Palingstraat en voor de Julianaschool voor U. L. O. aan laatstgenoemde straat. Voor aan vang van de nieuwe cursussen en adressen van aangifte zie men de verschillende aanwijzingen elder3 in dit blad. GESLAAGD. Gister is te Utrecht geslaagd voor het le gedèelte van het analysten- examen, afgenomen vanwege de Ned. Chemische Vereeniging, de heer P. Schotsman alhier. Ontslag gevraagd tegen 15 Mei a.s. De burgemeester van Heiloo, de heer jhr. N. van Foreest, heeft gis teravond aan den gemeenteraad medegedeeld, dat hij tegen 15 Mei a.s. ontslag uit zijn ambt heeft ge vraagd. Aanvankelijk was zijn be doeling om dit op 30 Juli te doen ir. gaan, maar in overleg met de wet- houders en op verzoek van, den com missaris der provincie heeft hij dit vervroegd tot 15 Mei. Wij hebben een sterk vermoeden, dat dit in ver band staat met samenvoegingsplan nen van Heiloo met één of meer der buurtgemeenten, ten aanzien waar van een beslissing aanstaande schijnt. Sprak de burgemeester van Sint Pancras j.l. Dinsdagavond in de toen aldaar gehouden raadsvergade ring niet ook reeds van binnenkort te verwachten beslissingen terzake de aanhangige plannen tot samen voeging van verschillende gemeen ten? De heer v3n Foreest heeft een langen en eervollen staat van dienst achter den rug. Reeds van 1 Juli 1905 af staat hij aan het hooft der gemeente Heiloo. Hij heeft onder zijn bestuur de gemeen te zien groeien tot .een groot en be langrijk dorp, dat thans meer dan het dubbele aantal inwoners heeft dan in 1905. De voornaamste oorzaak voor de aantrekkingskracht, welke de ge meente uitoefende op talloos velen uit zeer grooten omtrek en ook bui ten de provinciale grenzen, moet wel gezocht worden in de gunstige lig ging van Heiloo ten opzichte van het groote verkeer en voorts in zijn landelijk karakter, waarbij het in velerlei opzicht kon steunen op d nabijheid van Alkmaar met zijn groote keuze van onderwijsinrichtin gen. Altijd is de gemeenteraad zeer eensgezind geweest, als het er om ging dat landelijk karakter te be waren en hij schroomde niet om daarvoor groote bedragen te four- neeren, We herinneren hierbij aan den aankoop van het bekende „Hei- looër bosch" gezamenijk met Alk maar en de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten. Ook het gemeentebosch is uit dien drang ont staan. Verdere belangrijke zaken voor den bloei der gemeente waren o.a. de aanleg van het Tuindorp en van den Zeeweg en den weg naar het Noordhollandsch Kanaal, alsmede de bouw van het nieuwe raadhuis, dat sinds dien reeds weer uitgebreid moest worden. Het Tuindorp is vol gebouwd en nieuwe uitbreidings plannen der gemeente zijn óf reeds goedgekeurd óf in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De gemeentenaren hebben hun burgemeester bij zijn 25-jarig ambts jubileum gehuldigd door' het aan bieden van de fontein in het plant soentje vóór het zoo mooi gelegen raadhuis. Wij wenschen den heer van Fo reest na zijn afscheid van zijn ambt, dat hem zoo lief was geworden, nog menig jaar als rustend burger. Op 14 Mei zal hij in een openbare raadsvergadering afscheid nemen van den raad. PRIJSOPDRIJVING EN VERKOOP ZONDER BON. Bij een winkelier te Hoorn wer den op vermoeden van ongeoorloofde prijsverhooging 830 paar dames- en kinderkousen in beslag genomen. Deze kousen behoorden nog tot de oude prijzen te worden verkocht, doch bleken met circa 30 pet. te zijn verhoogd. Tevens volgde proces verbaal. Een winkelier te Blokker ver kocht boter tegen een prijs, die ge middeld 1 per pond hooger lag dan de vastgestelde prijzen. Waar hij bo vendien de boter nog leverde zonder bonnen, volgde nog een procesver baal ook te dezer zake. Tegen den kooper van de boter werd eveneens procesverbaal opgemaakt. Een slager te Den Helder ver kocht zonder bonnen een ham van circa 30 pond aan een hotelhouder aldaar. Kooper en verkooper werden beide geverbaliseerd, terwijl de ham bovendien in beslag v/erd genomen. DRIEDAAGSCHE CONFERENTIE. De voorjaarsconferentie uitgaande van den Gemeenschapsbond tot ver dieping van geestelijk leven zal van Dinsdag tot en met Donderdag plaats vinden in het gebouw „Waakt en Bidt". Op deze conferentie zal wor den gesproken over het onderwerp: Het Koninkrijk van Christus in ver leden heden en toekomst. Als spre kers worden verwacht ds. Jac. Ver boom uit Utrecht en evangelist G. B. v. Prattenburg uit Driebergen. De bijeenkomsten, die zoowel 's middags als 's avonds worden gehouden, zijn voor een elk toegankelijk. SCHAAKRUBRIEK. De copie voor de schaakrubriek kwam door bijzondere omstandighe den te laat in ons bezit om nog te orden opgenomen. Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Het geheim van dr. Felgentreu (sens.); hoofdrollen Albrecht Schön- hals, Hans Söhnker en Gerda Mau rus. Toegang boven 14 jaar. Zondag om 2, 4.15 en 7.30 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee, City-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Alles voor de firma (hum. Holl. film); hoofdrollen Johan Heesters Johan Kaart, Adolf Bouwmeester en Cissy van Bennekom. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.15 en 7.30 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Jeugd (rom.-dram.); hoofd rollen Kristina Söderbaum, Herman Braun, Wernei Hinz en Eugen Klop ter. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee, Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Zentrale Rio (avonturen) hoofdrollen Leny Marenbach, Ca milla Horn, Ita Rina, Ivan Petro vich, e.a. Toegang boven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag geen matinee, Donderdagavond geen voor stelling. Zaterdag 19 April. 3 uur, Harmonie, concert H.O.V. 7 uur, 't Gulden Vlies, opvoe ring van Pant >ffelpijn door de arb. tooneelvereen. Ontwaakt. Huis vlij ttentoonstelling t» Oterleek Zond'g 20 April. 7.30 uur, 't Gulden Viies, optreden van het Lach-caburet. 3 uur, Concordia te Ncordschar- woude, derde opvoering van operette Florimont de zwervende zanger. Huisvlijttentoonstelling te Oterleek, Baron Van Fridagh burgemeester De Sch. Crt. bevatte gister het volgende bericht: „Wij hebben onlangs gemeld, dat de samenvoeging van Bergen en Schoorl per 1 Mei a.s. een feit zou worden. Er loopt thans een hard nekkig gerucht, dat Baron van Fridagh, de tegenwoordige burge meester Van Schoorl, burgemeester zal worden over beide gemeenten en dat de heer Taapken als ge meente-secretaris gehandhaafd blijft. Ged. Staten schijnen hier voor de toestemming verkregen te hebben van het betreffende Depar tement van Den Haag". Bij informatie bleek ons, dat hier van ter Provinciale Griffie niets be kend is. Men kon ter bevoegde plaatse de juistheid van het bericht noch bevestigen noch tegenspreken De burgemeester van Schoorl, tot wien wij ons om inlichtingen hadr den gewend, deelde ons mede, dat ook hem hiervan niets bekend was en dat hij zelfs niet had gesollici teerd. Hij hield- het bericht dan ook voor een „canard". In den tijd waarin wij thans leven, is alles echter mogelijk. In ieder ge val geschiedt een dergelijke benoe ming niet door Ged. Staten, doch door den secretaris-generaal. Derge lijke benoemingen komen als regel te gelijk met het besluit tot samenvoe ging van de gemeenten en meestal een week vóór de inwerkingtreding. De volgende week kan in dat op zicht klaarheid brengen. Afge scheiden van den persoon van baron van Fridagh, die reeds 63 jaar is en dus nog slechts twee jaar het ambt kan waarnemen, zal in Bergen als grootere gemeente, wanneer de benoeming een feit wordt, met groote teleurstelling daarvan kennis worden genomen. Mr. van Reenen, die vóór enkele weken nog werd herbenoemd, behoort bij Bergen. ONGEVAL OP ONBEWAAKTEN OVERWEG TE ZIJDEWIND. Paard gedood. Woensdagmiddag wilde de 15- arige J. Daneberg uit Waarland met een met een paard bespannen driewieligen wagen den onbe- waakten overweg te Zijdewind oversteken. Hij keek echter niet uit, zoodat hij niet zag,- dat gelijk tijdig met hem de sneltrein van .10 uur uit Schagen den overweg passeerde. Het gevolg was, dat het paard door de locomotief gegrepen werd en naast de spoorbaan in een sloot geworpen werd. Het dier was vrijwel op slag dood. De wagen werd een eind meegesleurd. De ongen, aan den boom van den wa gen vastgeklemd had, bleef vrijwel ongedeerd. Door het ongeval had de trein een kwartier vertraging. VERDELGING VAN KOOLDUIVEN Naar wij vernemen is thans bericht ontvangen dat de verdelging van koolduiven is toegestaan. Men moet opgave doen bij den heer Van Her wijnen te St. Pancras, ambtenaar van den plantenziektenkundigen dienst, wanneer men last last van deze vogels ondervindt, BOUW VAN GIERKELDERS IN NOORDHOLLAND. Verleenen van provinciaal crediet mogelijk. Gedeputeerde Staten van Noord holland, overwegende, dat het al gemeen belang, in het bijzonder onder de huidige omstandigheden in hooge mate gediend is met een groote melkproductie en dat dus alles in het werk gesteld moet wor den om het verloren gaan van meststoffen te voorkomen, hebben, na met verschillende deskundigen overleg te hebben gepleegd, een regeling in het leven geroepen met het doel den bouw van gierkelders bij daarvoor in aanmerking komen de boerderijen te bevorderen. Indien de direct belanghebbenden, die tot het bouwen van een gier- kelder willen overgaan, financieel niet in staat zijn de bouwkosten in eens te betalen, zullen zij onder be paalde voorwaarden een aanzienlijk deel der kosten in den vorm van een crediet kunnen verkrijgen. Voor ,de uitvoering van déze re geling, die aan den directeur van den economisch-technologischen dienst voor Noordholland is opge dragen, is de medewerking der ge meentebesturen en' van uen land- bouwvoorlichtingsdienst ingeroepen EGMOND AAN ZEE. Gouden huwelijk. - Het echtpaar C. Buis en G. BuisBlok, wonende aan de van Speijkstraat 35, vierde gister zijn 50-jaxig huwelijksfeest. De heer Buis, die evenals zijn eehtgenoote, deze maand juist 75 jaar wordt, heeft vele jaren op de visschersvloot gevaren, ook nog in den goeden ouden tijd, toen de bom men nog van het Egmondsche strand af voeren en daar hun visch aan brachten. Hij is een echte, rond borstige, ouderwetsche zeeman, die het varen sinds lang opgegeven heeft, maar zijn tijd niet graag in ledigheid doorbrengt en er, ondanks zijn leeftijd, nog altijd op uittrekt om zijn land te bewerken of anderen daarbij te helpen. Moge hem en zijn eehtgenoote nog een rustige levensavond beschoren zijn. BERGEN. Verboden terrein. - De burgemees ter van Bergen maakt namens den betrokken bevelvoerend officier der Duitsche weermacht te Bergen aan Zee bekond, dat de toegang tot het terrein van huize „Ulysses", gelegen aan den Ze-.-weg te Bergen aan Zee, ten strengste verboden is. Overtre ders van dit verbod stillen zich aan gevaar van beschieting bloot. DE RIJP. Benoemd. - De heer L. Plas, volon tair ter secertarie dezer gemeente, is benoemd tot klerk ter secretarie van Rotterdam. NOORDSCHARWOUDE. Candidaat gesteld. - In een vergadering van het kringbestuur van den N. T. B. Langedijk werd besloten de candidatuur van den heer L. Kalverdijk te Oudkarspel, te steunen als lid van het Prov. Bestuur van Noordholland. De heer Kalverdijk is als zoo danig candidaat gesteld door de af- deeling St. Pancras. Over gebrek aan belangstelling heeft de kip eigenlijk nooit te kla gen gehad: zoowel voor haar per soon als voor haar arbeidsprestatie is steeds veel animo geweest bij den mensch. De experts maakten luch tige en lichte hokken en handige legkasten om de kip te geven wat haar toekwam, opdat de kip door eèn flinke productiviteit zou toonen die onbaatzuchtige zorgen waard te zijn. De kippenhouder deed zijn best om de kip het leven en het eierenleggen zoo aangenaam'en zoo makkelijk mogelijk té maken; de kip deed over het algemeen even eens haar best om in redelijke ver wachtingen niet teleur te stellen. Nu echter de oorlog het pad der kip gekruist heeft, is er veel ver anderd: vooral voor de kip die voordien in den besten welstand verkeerde en thans in den kip- penhemel is, wegens inkrimping van den pluimveestapel. Voor de over geblevenen is het gedaan met de vrijheid van smullen en eierenleg gen: van boven af wordt de dage- lijksche portie kippenvoer afgepast en de instructie luidt elke week één ei niet meer en niet minder te leggen voor eiken houder van een stamkaart. En met haar kip- penverstand hebben de beesten waarachtig deze ingewikkelde wis kunde opgave tot een goede oplos sing gebracht, want we kregen alle maal elke week één ei, niets meer en niets minder. Hét is waarschijnlijk als blijk van erkentelijkheid voor deze prestatie dat men de kip nog niet op de bon gezet heeft. Wel is zij gerantsoe neerd zoolang zij nog niet kip maar ei heet. En blijkens de laatste be slissing van de bevoegde instantie is zij ook gedistribueerd zoodra zij kip-af is, dus als zij na haar dood in een blik of glas begraven ligt of door bevriezing verduurzaamd is: in een zoodanigen toestand behoort zij tot de familie der runderen en varkens, die op de vleeschbons ver krijgbaar zijn. Als kip mag de kip evenwel nog frank en vrij door het leven stappen. Tenminste als de kippenhouder de vergunning voor haar op zak heeft: is dat niet het geval dan is zij ondanks haar goede bedoelingen ten doode opgeschre ven. „Ich wollte ich ware ein Huhn, denn hatte ich nichts zu tun; ich legte vormittags ein Ei und weiter ware ich frei", zoo heeft het Meis tersextet herhaaldelijk den lof be zongen van de kip. Maar nu zal de aardigheid voor de kip er ook wel af zijn. Want het is thans bij haar met haar zorgen over voedsel- en eierrantsoen en bedrijfsvergunning haast even moeilijk als bij den mensch. genooten overlatende door middel van een tolk. Dit slechte verkeer had ook ten gevolge, dat de bevolking in zeer eigen kring met elkaar trouwt, met het gevolg veel onvolwaardige kinderen. De hygiëne was in alle lagen der bevolking zeer slecht. Bij behande ling door den geneesheer kwam het meermalen voor, dat, als door een dokter en zijn helpster een verband was gelegd, een volgende op de wond een verband vond van de sme rigste vodden, waarbij de uitwerk selen van het paard als zalf werden gebruikt. De dokter moest bij behandeling en verlossing'n letterliik alles mee nemen, ook zelfs zeep. De zigeunerbevolking was in de door spreekster behandelde streek betrouwbaarder dan de Serviërs. Voorts werd jn mooie natuur- tafreelen beschreven; de bergen en dat zijn er vele zijn niet hooger dan 1000 meter. Vervolgens werd nog een bootreis naar Belgrado beschreven. Ook. hier bij bleken het lage peil der bevol king en de algemeene vervuiling. In het najaar zal de interessante serie lezingen worden vervolgd. De voorzitter sloot de bijeenkomst met aanbieding van een klein cadeautje aan de spreekster. t De grootste besparing op Uw I I stroomrantsoen verkrijgt u i door het gebruik van de beste en zuinigste lampen' H ooit door Philips vervaardigd: a PHILIPS p,LV"KULL L/a 0E PHILIPS „BI-ARLITA" LAMPEN VOLDOEN AAN ALLE EISCKEN, OPGENOMEN IN OE KEMA.V00RSCHRIFTEN EN STAAN ONOCJf VOORTDURENDE MARKTCONTROLE OER KEMA. KOEDIJK. Groote koolschuur. - 4 Voor reke ning van den heer A. Tin is aan de aannemers K. Kla/er en Jn. Mole naar bij onderhandsche aanbesteding opgedragen de bouw van een kool- en aardappilbewaarplaats, groot 25 bij 7 meter. Dit zal de langste kool- schuur worden in deze plaats. Boerinnenbond. - Donderdag avond kwam de afd. Koedijk van den Ned. bond van boerinnen en an dere plattelandsvrouwen bijeen in het café Butter. De opkomst was goed, ondanks den schoonmaak, wat wel een bewijs is dat het onderwerp, waar mevr. den HartogGoldberg als ooggetuige een vervolglezing over zou houden, wel actueel is, namelijk het leven in Servië in de na-oorlog sche jaren. Spreekster gaf een uiteenzetting van het Turksche leven, waarbij ook de harem werd besproken. Ook het gevangeniswezen passeerde de revue. De gevangenen liepen bijna vrij rond, in een bepaalde plaats maar als schaduwzijde daarbij gold, dat zij moesten leven van hetgeen familie of kennissen hun brachten. Wie niet op iets van die zijde kon rekenen, moest zijn bestaan zien voort te sleepen met wat zijn mede gevangenen konden missen. De feestelijkheden die daar ge houden werden, hieldenspreek ster en anderen den geheelen nacht wakker. Dit gold ook van volksfeesten, waarbij het bijzonder ruw toeging. Deze nachtelijke festij nen waren mede een gevolg van de warmte overdag; van 6 uur v.m. tot 5 uur n.m. was deze plm. 110 gr. F. Door deze groote warmte was de groei in den zomer bizonder overvloedig. De oogst welke daar voor 76 pet. uit mais bestond, groei de in 50 dagen tot boven mans hoogte. Het verkeer tusschen de dorpen onderling was een heele onderne ming. De dokter moest soms 6 uur rijden naar een patiënt, dien hij dan ook maar één m&al bezocht, de erdere behandeling aan de huis- NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. ZONDAG 20 APRIL 1941. ALKMAAR. Kapelkerk, 10 uur, ds. Visser, van Texel (voor ds. Warners). Ned. Leger des Heils. De diens ten hebben niet plaats onder lei ding van assistent v. d. Meer, maar onder die van onder-kapiteine van Stein en cadet-luit. Hein. UIT DE OMGEVING. WEST-GRAFTDIJK, 10 uur, ds. Loysen (bevestiging van lidmaten; collecte Generale Kas). OOST-GRAFTDIJK, geen dienst. DRIEHUIZEN, geen dienst. ZUIDSCHERMER, geen dienst. BERGEN (10—16 April 1941). Geboren: Bernardus Cornelis z van Cornelis Lambertus van Os en van Bernardina Beukers. Cornelia Geertruida Irene, d. van Dirk Klem kerk en van Maria Jansen. Maria Christina Theresia, d. van Gerardus Nicolaas Min en van Anna Pronk. Evert Jan z. van Fredrik Amelius Lindenhovius en van Johanna Maria Weideman. Ondertrouwd: Jan Hart en Aagje Hartland. Willem Wokke te Alkmaar en Catharina Mors. Petrus Johannes Bijl, te Schoorl en Syberthe Petronella Mors. (Ongecorrigeerd.), DINSDAG EN VRIJDAG GEEN VLEESCH IN RESTAURANTS. Naar het A. N. P. van be voegde zijde wordt medege deeld, ligt het in het voorne men om per week twee dagen aan te wijzen, en wel den Dins dag en den Vrijdag, waarop in restaurants geen vleesch zal mogen worden verstrekt. ERGERLIJK GEVAL VAN PRIJSOPDRIJVING. In samenwerking met ambte naren van den crisis-controledienst heeft de politie te Zandvoort een ergerlijk geval van prijsopdrijving aan het licht gebracht. Men heeft n.l. een groentenhandelaar gearres teerd wegens het verknopen van diverse waren tegen een te hoogen prijs. Koffie werd o.m. voor tien gulden per pond verkocht, thee voor vijftien gulden per pond, peper voor één gulden per ons, blikjes zalm voor 2.60 en blikjes sardines voor 1.30 per stuk, ter wijl andere vischconserven met een winst van meer dan honderd pro cent van de hand werden gedaan. Een groot gedeelte van den winkel voorraad werd in beslag genomen, terwijl voorts nog andere schakels in dezen kettinghandel werden ge vonden. DE MELKDISTRIBUTIE. Van bevoegde zijde deelt men het A.N.P. mede, dat, ofschoon tapte- en karnemelk zijn vrijgelaten, d. w. z. niet zooals de g'wone consump- tiemelk in de distributie zijn opge nomen,' de melkhandelbedrijven niettemin ook ten aanzien van tap temelk en karnemelk aan een hun toegewezen contingent gebonden zijn. Deze maatregel is noodzakelijk, aangezien het, in verbar.d met de groote transportmoeilijkheden, niet mogelijk blijkt, dat in het z.g. wet telijk aangewezen consumptiemelk- gebied voldoende melk van elders wordt aangevoerd. DE STRIJD OP DEN BALKAN. Istanboel, 19 April (D.N.B.) De woordvoerder van het Grieksche mi nisterie voor het perswezen heeft, naar uit Athene gemeld wordt, me degedeeld, dat de Grieksche troepen in Albanië tengevolge van den druk van machtige Duitsche strijdkrach ten teruggetrokken zijn op nieuwe stellingen. DE STRIJD TEGEN TSJOENGKING. Tokio, 19 April (D.N.B.) De voordvoerder van het persbureau van het Japansehe expeditiecorps in China heeft verklaard, dat Tsjoeng- king door de huidige Japansehe maatregelen een zwaren slag heeft gekregen. De tegenwoordige strate gische maatregelen hebben ten doel de overblijvende wegen naar Tsjoengking af te snijden. Door het oprichten van een volledige blok kade zal Tsjoengking tot de over tuiging worden gebracht, aldus de woordvoerder, dat het nutteloos is zich afhankelijk te maken van vreemde mogendheden. KOUDE EN OVERSTROOMINGEN IN TURKIJE. Istanboel, 18 April (D.N.B.) Een plotseling ingetreden koude heeft den fruitoogst in het gebied van Ma- latya (Z.O.-Anatolië) volkomen ver nietigd. Ook de helft van de wijn bergen aldaar heeft zwaar onder de koude geleden. Ook.de papaverplan ten zijn bevroren. De gezamenlijke schade bedraagt drie millioen Turk sche pond. In het dorp Tsjivril bij Smirna zijn 150 huizen en schuren als gevolg van overstroomingen, welke door aanhoudende regen buien ontstaan zijn, ingestort. De oogst van in totaal vijftien dorpen staat onder water. eerste bl4 BEKENDMAK van personen, di de gemeente Der volkingsregister doch sedertdien Heiloo, Alkmaar in een gemeente, van die plaatsen „Notstands Rijkscomm land. Zooals wellicht zijn, heeft de R Seyss-Inquart, ee geroepen ter ond die tengevolge v een te laag inkon ren door de huid den hebben gele< In December v werd aangevange: terdam en omlig spoedig daarna ir meenten der pro: Thans heeft de rit dit fonds gek gesteld voor Dei Beauftragten des für die Provinz i heer Seidel, opdi roodige te vei steunactie in wer De uitvoering c in handen gelegc. Löcher, die reeds hilfe" elders heef- geleid. Het kantoor is gebouw van den t Zaken, Kanaalwe, Wie komen aanmerking In aanmerking ners van Den Hel 1940 in de genv ■warqn ingeschrevi men in de weken 22 Februari 1.1. ni gemiddeld: 9 per week v personen. 18 per week voc kinderen benede 18 per week vo< en 2 kinderen b< 19 per week vo- kinderen benedf 20 per week vo< kinderen benede 21 per week vo< kinderen benede 22 per week vo< kinderen benede 23 per week voo kinderen benede 24 per week voo: kinderen benede 25 per week voo kinderen benedei f 26 per week wo of meer kinderei (gezinsinkomsten helft bij het loon ner gerekend.) Alle inwoners va tot een van deze g worden in de ge] een uitkeering aar agnvrage zal dan n zoek door voorgen den beoordeeld, wi uitkeering in aanrr op korten termijn pen om het vastg een of meer gedee] te nemen. oproep van i het rood Berlijn, 18 April ondersteuning van de Kruis in het tw heeft de Führer ee: Duitsche volk gericl der meer zegt: „Ee ren strijd ligt voor geschiedenis geboe als een groote en gebeurtenis in de ling van het Duitse politieke vrijheid e sche toekomst. Bes] torische beteekenis Duitsche vaderland trotsch vertrouwen op zijn zonen zien, grooten tijd met h< ring van hun leve: de komende Dui1 verzekeren". ook amerikaan - materiaal n Washington, 18 Volgens een berich Press heeft preside zijn persconferentie hij zijn programma nmg aan andere sta van de leen- en pacl den, zoodat de Ver. China oorlogsmateri nen zenden. frankrijk t den volkl Vichy, 19 April raai Darlan heeft in van minister van bi ken den secretaris-e Volkenbond medege Fransche regeering gemaakt van de haa van het Volkenbonc den mogelijkheid en uit den Volkenbond Fransche regeering voor later een verk

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2