looping mmmmmrn 0, ►O. UIS H. Schermer), Moeilijke vetvoorziening dwong tot ingrijpen. Waarom het vleeschrantroeri zal worden verminderd. De narcissen bloeien. Distributievoorschriften goed naleven t 'RIL 1941, uur) in het RNEMING" ROOS, RCEELEN :n ERVEN 16 en 17, Verhuurd orjeson en 4.50 p. w. F, aan de ïomend aan Aren. Ver- de Kroon, aL van wed. m Rijn. en Stations- V. 82 c-A. 1. w. betaling der gestand- m gegeven DE LANGE edstraat te GROOT WOENSDAG onds 6 uur RNEMING" GEMEREN ï'baar ver raden HUIS en ERF te daan H. 30 ■ij van huur. boedel van t der Deure. te Heiloo g tegenover chting groot inbouwver- :ang". 3ESCHUUR rawvereena:- O M2. met e op het erf rrruan, Ste- too. binnen één op van het rd en kan ronden door idel in hout ijf maken Mnerliedem, aling. sr ten kan>> Kennemer- ar. GROOT WOENSDAG vonds 6 uur RNEMING" GEMEREN nbaar ver- ïur gebouw met garage, en ERF te Heerenweg 6 A. 36 c.A. d aan den den Heer 1. T te Heiloo /weg A. 191 zeer gunstig renitrum van eweest door ER, thans van huur. taling. sr E. VIS op 1941 des ;n overstaan >T, ar, van: E t.b.c. vrij, ien, 1 Mei- likalveren, 6 a. de kar met één paards- ng), Hooi- delkkros op >ak, 2 kip- >ng. 500 bos ventaris, ge- aad enz. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 19 APRIL 1941. Melh op den bon. Peulvruchten weer verkrijgbaar. In de gisteren gehouden perscon ferentie heeft de regeeringscommis- saris, de heer H. D. Louwes, een toe lichting gegeven op de maatregelen, welke thans genomen moe-ten wor den voor een behoorlijke voedsel voorziening. De heer Louwes wees er op, dat de toestanden zich in den loop der tijden zoodanig hebben ontwikkeld, dat we thans op zoo juist mogelijke wijze moeten verdeelen, waarover we nog kunnen beschikken. In de eerste plaats kwam spreker hierbij tot de met ingang van Maan dag a.s. ingevoerde melkdistributie. Wanneer we nagaan, welk kwantum per persoon zal worden geleverd en daarbij ook rekening houden met de grootere rantsoenen voor kinderen, voor vrouwen in den bevallingstij d en voor hen, die zwaren arbeid ver richten, dan komen we tot de con clusie, dat de hoeveelheid, welke nu op bonnen beschikbaar zal worden gesteld, niet zoo heel veel verschilt van het normale verbruik. Misschien is de toewijzing iets minder, maar dat zal dai> slechts een kleinigheid zijn. Een andere kwestie is natuur lijk, dat wel het verbruik der be schikbare melk anders verdeeld zal zijn, want op het oogenblik zijn er menschen, die veel meer melk ge bruiken dan ze voortaan zullen krij gen. Gevraagd zal wellicht worden: „Waarom is deze distributie van melk noodig?" het antwoord daarop luidt, omdat we met onze melk zuinig moeten zijn, want door het gebrek aan voldoende, veevoeder is de melkproductie rrftnder geworden. En nu tal van andere artikelen reeds onder de distributie waren ge bracht, bestond er een algemeen streven om voor de voedselvoorzie ning te vluchten in de artikelen, welke nog vrij waren. Daartoe be hoorde ook melk, zoodat het gevaar groot was, dat de consumptie van melk aanzienlijk zou oploopen. In verband echter met de melkproductie kon een dergelijke verhooging der consumptie niet worden toegestaan, want dan zou er op een andere wijze weer een tekort dreigen. Want melk is de bron voor de vetvoorzie ning', en wanneer de geproduceerde melk maar ongelimiteerd zou kun nen worden opgebruikt, zou deze vetvoorziening in gevaar worden ge bracht. Daarom moesten de aangekondigde maatregelen worden getroffen, om dat een bepaalde hoeveelheid der ge produceerde melk, welke dus niet voor de consumptie in omloop kan worden gebracht, noodig is voor de bereiding van vet, in het bijzonder van boter. Want bij de vetvoorziening waren we steeds voor een belangrijk deel aangewezen op den aanvoer van grondstoffen, dierlijke vetten en oliën uit het buitenland. Daarin is door den toestand verandering geko men en zijn we aangewezen op onze eigen bodemproductie. Het gevolg van deze noodzakelijk heid is, dat we wel voor een paar maanden, doch niet voor een geheel jaar in staat zijn ons vetrantsoen op peilte houden, zoodat het 't best is, thans tijdig in te grijpen dan te wachten tot een catastrophe. Ook het vetrantsoen moest dus iets worden ingekrompen. In verband hiermede, wees de heer Louwes er nog eens op, dat het standpunt der Duitsche autoriteiten steeds is geweest, dat, wat onze voedselvoorzie ning betreft, we niet zouden komen beneden de rantsoenen in Duitschland, maar daar ook niet zouden boven uitgaan. Dit was tot dusverre wel het geval met het vet voorziening. Wanneer nu het wekelijkseh rantsoen vet wordt teruggebracht tot 200 gram per week, zooals is aangekondigd, dan zullen we daarmede komen op ongeveer hetzelfde rant soen, dat in Duitschland geldt. De heer Louwes deelde voorts mede, dat het noodzakelijk is om onzen veestapel zooveel mogelijk te sparen, mede met het oog op het feit, dat we later ook vee te onzer beschikking zullen moeten hebben. De toestand is hans zoo, dat we slechts beschikken over veel ma ger vee, in hoofdzaak hoogdrach- tige koeien. Het zou met het oog op de toekomst jammer zijn, thans te veel van dit magere vee voor de slachtbank te bestemmen, want door te sparen kan worden bereikt, dat we zooveel mogelijk vleesch en vet behouden voor later. Daarom zal minder vee wor den afgeslacht, en als gevolg daarvan zal ook minder vleesch voor de consumptie beschikbaar kunnen worden gesteld. Het ligt daarom in de bedoeling voortaan de periode der vleeschbonnen te verlengen tot 16 dagen, waar mede men tevens hoopt te voor komen, dat in verschillende plaatsen, de aangewezen bonnen niet zullen kunnen worden in gewisseld. Door het kleinere kwantum vleesch, dat beschikbaar zal ko men, zal ook de hoeveelheid eiwit voor onze voedselvoorziening klei ner worden, en om dit tekort aan eiwit weder aan te vullen, is be sloten om met ingang van Maan dag a.s. opnieuw peulvruchten ver krijgbaar te stellen en wel in een hoeveelheid van 1 pond per drie weken. Wat de voedselvoorziening in het algemeen betreft merkte de heer Louwes nog op, dat zeer veel be reikt kan worden als er slechts medewerking van het publiek be staat. Tot dusver zijn de voorzie ningen, behalve dan bij de vleesch- distributie, in het algemeen zeer goed verloopen en heeft het pu bliek zich rustig gedragen. Thans doet zich echter iets on aangenaams voor en dat betreft, de geruchten over een z.g. aardappe lengebrek. Dergelijke geruchten noemde spreker vreemd en onbe grijpelijk, want dezelfde hoeveel heden zijn tot dusver steeds naai de centra gezonden en zoo noodig zal er nog meer naartoe worden gezonden. Sommige menschen heb ben zich echter in het hoofd gezet, dat er geen aardappelen zijn en dat is voor velen, die dat hooren, een reden om meer dan gebruike lijk in te slaan, met het gevolg dat anderen daèrvan de dupe worden. Uitdrukkelijk gaf de heer Lou wes de -verzekering, dat de aan voer van aardappelen normaal is en zelfs nog iets boven normaal, wanneer ieder niet meer dan het noodige neemt, is er voor allen voldoende. We zouden aldus spr. de voorziening ook kunnen rege len door een straffe distributie, maar dat willen we juist niet. Bij aller medewerking is de toe stand normaal en daarom waar schuwde spreker met klem tegen hit ontstaan van een angstpsy chose, waarvoor geen enkele reden aanwezig is. BOMMEN OP ONS LAND. Het A. N. P. meldde gisteren: Engelsche luchtaanvallen von den hedennacht in iets sterkere mate plaats dan vorige dagen. Eenige woonhuizen werden be schadigd, enkele vernield. De meeste bommen vielen overigens op het vrije veld. Onaangenaam was, dat in dezen nacht een kapel en het lijkenhuis van een roomsch- katholiek ziekenhuis werden ge troffen. Voorts vonden nog enkele boschbranden plaats, die snel ge- bluscht konden worden. Te betreu ren zijn 1 doode, 3 zwaai/ en 2 lichtgewonde burgerlijke per sonen. DOOR DE BEMOEIINGEN van den burgemeester van Twisk wordt met subsidie en onder toezicht van Monumentenzorg een oude West-Friesche boerderij, dateerend van 1650, zoowel in- als uitwen dig' geheel gerestaureerd. Aan den prachtigen voorgevel \vordt de laatste hand gelegd. (Polygoon) De vooruitzichten van Zondag. De zonneschijn van de tweede helft van de afgeloopen week, heeft de bollen veel goed gedaan en den bloei merkbaar bevorderd, al is de temperatuur ook betrekkelijk laag gebleven. Voor den, komenden Zondag, zoo meldt de A.N.W.B., kan de trekker door de velden rekenen op uitge strekte gele narcissentapijten en op het eerste kleuren van de vroege hyacinthen. In het algemeen toonen de hy'a- cinthenvelden zich echter nog niet op' hun mooist. Tulpen zijn nog nergens te be kennen. Aanstaande Zondag zal het zeker de moeite ruimschoots loonen een tocht door de bollenvelden te maken, maar d e bollenzondag zal het nog niet'zijn. De Betuwe nog niet in bloei. De verwachtingen, die de paar vroege lentedagen in Maart wek ten, aldus meldt de A.N.W.B., zijn met Paschen, ook wat de Betuwe betreft, niet in vervulling ge gaan, Zelfs de kroos blééf herme tisch gesloten. Een schemer van groen aan de vroege kersen, een groenachtig wit aan de pereboomen, maar van bloei geen sprake! In de tuinen bewaarde de prunus japonica de illusie, met zijn ietwat rood ge tinte bloesem. Welke zijn de verwachtingen voor het komende week-einde? De wind is nog niet luw, ondanks den, stra- lenden zonneschijn. De nachtvor sten houden al evenzeer een snel ontluiken tegen. Krozen zullen echter Zondag wel boeien, verder echter nog niets. In den loop van de volgende week komen b ij b lij v e n d g' o e d w e e r kersen, pruimen en. vroege peren in bloei. Wie dus volle bloesem wil zien, wachte nog een week. De appels zullen eerst in Mei bloeien. GIFT AAN HET DUITSCHE ROODE KRUIS. Het A. N. P. meldt: Bij den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied kwam dezer dagen een merkwaardig schrijven van een jongen Nederlander, J. B. uit Den Haag. In dezen brief was een bankbiljet van 100 gulden in gesloten, dat, naar de schrijver mededeelde, werd gegeven ten bate van het Duitsche Roode Kruis. Deze gift werd aldus toegelicht, dat op het oogenblik, dat de Duitsche soldaat zijn leven opoffert, niet al leen voor het Duitsche, maar ook voor het Nederlandsche volk, het den gever een vreugde is, een kleine bijdrage voor het Duitsche Roode Kruis te mogen -schenken. Deze instelling toch heeft juist in den oorlog tot taak, veel smart van gewonde soldaten te lenigen. De schrijver deelt dan medé, in de oorlogsdagen in Mei veel Duit sche soldaten te hebben leeren kennen. Hij begrijpt nu precies, dat deze mannen op hun koppelgesp terecht de woorden dragen: ..Gott mit uns". Voor de Duitsche sol daten en voor het geheele Duitsche volk hoopt hij op een goed einde, opdat alle Germaansehe volken in vrede aan een nieuwe toekomst zullen kunnen bouwen. NA DE INNEMING VAN SALONIKI geeft de burgemeester van Saloniki aan den bevelvoerenden Duitschen generaal de stad over. (Hoffmann) IN DEN WIERINGERMEERPOLDER gebruikt men voor het „zaaien," van aard appelen, het,voedsel bij uitnemendheid, een machine, welke men in dezen vorm in andere streken van. ons land' niet kent. Gezeten achter den „zaailessenaar" deponee- ren twee arbeiders de aardappelen in de bakjes van een soort transportband. Deze aardappelen komen dan terecht in een zaaigeul, welke is ontstaan door twee messen, welke vóói; aan de machine bevestigd zijn. Aan de achterzijde van de machine wordt de zaaigeul weer automatisch dichtgegooid. (Polygoon) Wat strafbaar is. De secretarissen-generaal van de departementen van landbouw en visscherij en van handel, nijverheid en scheepvaart, vestigen er in ver band met het feit, dat nog steeds gevallen worden geconstateerd, waarin distributiegoederen zijn af geleverd, zonder dat daarbij de noodige geldige bonnen in ontvangst zijn genomen, nogmaals met den meesten nadruk de aandacht op, dat zulks onverschillig of het levens middelen, zeep, textielwaren, brandstoffen, schoenen, rijwielban den of welke in distributie ge- bi achte artikelen dan ook betreft ten strengste v/rboden is. De bon nen moeten bij het afleverèn der goederen door den kooper wor den afgegeven en door den verkoo-. per in ontvangst worden genomen. Het is derhalve verboden distribu tiegoederen af te leveren op bon nen, die reeds voor de aflevering aan den verkooper ter hand zijn gesteld of op bonnen, die achtera nog bij den verkooper zuilen wor den ingeleverd. Het bovenstaande is niet geheel van toepassing op hotels, restau rants e. d. aangezien in deze instel lingen de bonnen uiteraard reeds voor de levering der maaltijden te weten bij het bestellen daarvan, in ontvangst genomen moeten worden. Zoowel aan het voorschrift, dat bonnen moeten worden in ontvangst génomen, als aan het voorschrift, dat dit bij de aflevering en niet daarvoor of daarna moet geschie den, zal streng de hand worden ge houden, zoodat ingeval van gecon stateerde overtreding een strafver volging' tegen, de betrokkenen zal •rrdehi ingesteld. Ten, slotte wordt er nog de aan dacht op gevestigd, dat ook afleve- DE HANDEL IN OUDE NON-FERROMETALEN. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft een teschikking getroffen tot regeling van den han del in afv.:.lmater:r- al van non-ferro- metalen. Krachtens art. 2 van deze beschikking mogen kleinhandelaren, tusschenhandelaren, groothandelaren en exporthandelaren uitsluitend oude metalen in- en verkoopen, in dien zij lid zijn van de vereeniging van Nederlandsche groothandelaren in metaalafvallen. Verder wordt bepaald: Leurders moeten de door hen verzamelde of verkregen oude metalen binnen 2 weken aan een kleinhandelaar ver koopen. Verkoop aan andere afne mers is verboden. BOERDERIJBRAND TE LILBOSCH. Gistermiddag ontstond brand in de kapitale boerderij van de paters Trappisten te Lilbosch (gemeente Echt). In korten tijd nam het vuur zulke afmetingen aan, dat een groot deel van de stallen en schuren, ge vuld met hooi' en stroo, afbrandde. Met moeite kon de veestapel gered worden. Dank zij het krachtige op treden van de brandweer kon een groot gedeelte van de boerderij be houden blijven. Voor enkele weken woedde er eveneens een brand in de boerderij, tengevolge van brand stichting. De 80-jarige dader kon toen worden gearresteerd. ring van in distributie gebrachte goederen aan onderdeden of leden van de Duitsche weermacht uit sluitend is toegestaan, indien daar bij de noodige militaire distributie kaarten (Wehrmachtsbezugscheine) of militaire distributiebons (Webr- machtsmarken) in ontvangst wor den genomen. Leveranciers, die zich hieraan niet houden, stellen zich derhalve eveneens aan strafrech terlijke vervolging bloot. RADIO-DISTRIBUTIE CENTRALES. De persdienst van het N. V. V. meldt: De hoofdgroep P. T. T.-peroneel van den ambtenaarsbond heeft van dezen bond opdracht ontvangen de beheerders, c.q. de voormalige eige naars en het personeel van de par ticuliere en gemeentelijke radio distributie centrales, welke inrich tingen ingevolge de verordening van den rijkscommissaris .sedert 27 De cember 1940 in eigendom van het rijk (staatsbedrijf der P. T. T.) zijn overgégaan, in een aparten vak groep te organiseeren. Deze vakgroep radiodistributie en zendinrichtingen is reeds ge vormd en maakt deel uit van de hoofdgroep P. T. T.-personeel van den ambtenaarsbond. De ambtenaarsbond, aangesloten bij het gereorganseerde en sedert de bezetting van ons land onpoli tieke N. V. V. is voorbestemd om in de naaste toekomst alle ambte naren in Nederland, onderverdeeld in hoofdgroepen en vakgroepen te omvatten. Aangezien aan het personeel, werkzaam bij de radiocentrales, dat zijn eigenlijke dagtaak bij die cen trales verricht en overigens aan bepaalde voorwaarden voldoet, een rijksbetreking bij den P. T. T.- dienst zal worden aangeboden, wordt het noodzakelijk geacht, dat dit personeel zich nu reeds organi seert in de hoofdgroep P. T. T. per soneel van den ambteaarsbond. Met de leiding van deze nieuwe vakgroep is de heer D. Stoffels, hoofdbestuurder van den ambte naarsbond belast. Honderden leden van het radio distributie personeel, alsmede een zeer groot aantal beheerders en eigenaars van de radiocentrales, voor wie door het rijk ingevolge de verordening van den rijkscom missaris een schadeloosstellingf zal worden vastgesteld, traden reeds tot deze nieuwe vakgroep toe. DE INTOCHT VAN DE DUITSCHE WEERMACHT IN NISJ. (Hoffmann)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5