DE LANGEDIJK AGENDA KIJKEN, is WEN euCLOECS LAND- EN TUINBOUW HET VERBLUFFENDE SYSTEEM. KERK EN SCHOOL VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels RIETKRAGEN BESCHUTTEN DE AKKERS. het land van de roode, gele en witte koot. EERSTE BLAD 2 Alkmaar, Dinsdag. ZILVEREN JUBILEUM. De heer S. Sougé, Brouwerstraal, 10, procuratiehouder bij Franken- berg's Boekhandel en Drukkerij N.V. aan de Langestraat, herdenkt Vrij dag a.s. den dag, waarop hij voor 25 jaar bij genoemde N.V. in dienst trad. Het zal den heer Sougé, die bij vele zakenrelaties een groote be kendheid geniet, dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. LÏEDERENAVOND JO VINCENT. Na een afwezigheid van meer dan vier jaren haar laatste optreden te Alkmaar dagteekent van een kerkconcert in het najaar van 1936 komt onze vermaarde landgenoo- te Jo. Vincent op Donderdag 24 April in de groote zaal van den schouwburg Harmonie een liederen avond geven. Het programma omvat werken van Schumann, Hugo Wolf, Debus sy-, en een groep oud-Nederlandsche volksliederen, bewerkt door Jul. Röntgen. Het concert vangt om 7 uur precies aan. DE KOOL VIEL NIET MEE. Men schrijft ons uit Koedijk: De winterkoolcampagne is hier practisch afgeloopen. Op enkele par tijtjes na is alles afgenomen, zoodat dit nog vroeger is dan normaal. De totale opbrengst van de produc ten, verbouwd door tuinders aan den Kanaaldijk en afgeleverd na 1 Jan, '41, is echter een belangrijk bedrag lager dan het vorig jaar. Dit als gevolg van den veel gerin- geren oogst. Ook vóór 1 Jan. was minder geruimd dan het jaar daar vóór. JONKER'S KOORKLASSEN. De zanglessen van Jonker's koor klassen (o.l.v. Corn. Jonker en Nico Akkerman) worden voortaan weer op Woensdagmiddag gegeven. Voor de verschillende tijden zie men de bekendmaking elders in dit blad. GESLAAGD. Te Utrecht is geslaagd voor het eerste deel van het analysten-exa- men, afgenomen vanwege de Ned. Chemische Vereeniging, mej. D. Bakker alhier. DIERENBESCHERMING. Zwervend is aangetroffen een hondje. Signalement: wit-zwart, langharig; lief karakter. Ter beschikking is een herders hond. Eigenaar of liefhebbers kun nen zich vervoegen bij den heer Verwer, inspecteur dierenbescher ming, Baanstraat te Alkmaar. EEN SCHOOLARTS VOOR VIJFTIEN GEMEENTEN? De Prov. N.-Holl. Crt. schrijft, dat in een bijeenkomst in het raad huis te Purmerend de burgemees ters van ongeveer 15 gemeenten uit de omgevng van Purmerend in be ginsel hebben besloten tot instel ling van een districtsschoolartsen- dienst. Met de voorbereiding hier van hadden zich de burgemeesters van Beemster, Edam en Purmerend belast. Samengesteld zal nu wor den een concept-reglement, dat den betreffenden gemeenteraden zal v/orden toegezonden. De geneeskun dige inspecteur van de volksge zondheid, dr. mr. V. F. J. A. J. van den Brekel, woonde de vergadering bij. HET KONIJN GESTOLEN. De heer P. Z. te Egmond aan den Hoef had met het oog op de vleeschdistributie zijn maatregelen getroffen en een konijn vetgemest, dat ongeveer 16 pond woog. Dezer dagen was hij van plan de vruchten van zijn arbeid te plukken en zijn gezin te vergasten op een lekker malsch konijnenboutje. Of dit plan mogelijk is uitgelekt? In ieder geval, iemand die niet alleen ook een ko nijnenboutje niet versmaadde, maar het bovendien met de eerlijkheid niet al te nauw nam, was hem vóór, haalde het konijn 's nachts onge merkt weg en liet den rechtmatigen eigenaar op een houtje bijten. DIEFSTAL UIT EEN VERLATEN WONING. Te Den Helder werd door de poli tie wegens diefstal aangehouden de 25-jarige arbeider W. wegens dief stal. Hij had zich toegang verschaft tot een door de bewoners verlaten woning aan de Hoofdgracht en al daar verschillende voorwerpen weg genomen. De eigenares zag eenige dagen later eenige daarvan op een handwagen liggen, die voor den win kel van een opkooper stond. Door tusschenkomst van dezen handelaar was de politie al spoedig in staat den dader op te sporen. Hij is te Alkmaar ingesloten. VIJF KIEVITSEIEREN IN EEN NEST. Om iets zeldzaams te beleven be hoeft men heusch niet alleen in Amerika te wezen. Zelfs in onze on middellijke nabijheid gebeurt wel eens zooiets. Daarvan kan de heer G. C. Dorna uit Warmenhuizen mee praten. Hij toch vond dezer dagen in het Geestmer-Ambacht onder zijn woonplaats in één nest vijf kievits eieren. iets dat, naar men ons mede deelde, slechts hoogst zelden voor komt. ONTVANGER BENOEMD TE HOORN EN DEN HELDER. Met ingang van 1 Mei a.s. is de heer B. R. Schuurman, surnumerair der directe belastingen, registratie en domeinen ter inspectie der directe belastingen te Apeldoorn, benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen te Den Helder. Te Hoorn is met ingang van 2 Juni a.s. tot ontvanger der registratie en domeinen benoemd de heer H. A. Straasheijm, thans ontvanger der directe belastingen,, registratie en domeinen te Edam. DRIE PROCESSENVERBAAL. Door ambtenaren van den centrale crisis-controledienst werd op den Noorderweg te Enkhuizen een wiel rijder aangehouden, die op den baga gedrager een zak met peulvruchten vervoerde. Zoowel tegen den rijwielbestuur der, die deze peulvruchten voor een ander vervoerde, als tegen den eige naar, die zonder inlevering van de vereischte bonnen bleek te hebben gekocht, werd procesverbaal opge maakt, evenals tegen den verkooper. i HEILOO. Het Witte Kruis. - Het Witte Kruis hield Maandagavand een ma tig bezochte vergadering in „De On derneming". De voorzitter, de heer A. N. K. Hopman, verontschuldigde de bestuursleden ds. Bloemhoff en Waal, die dooi drukke werkzaamhe den verhinderd waren de vergade ring bij te wonen. Het jaarverslag van den secretaris (voorgelezen door den voorzitter) was kort en zakelijk. Het ledental ging regelmatig vooruit en nadert de 900. Het was voor de wijkverpleeg ster, zuster Klomps, een druk jaar. Zij legde 2697 bezoeken af voor het Witte Kruis, 48 voor gezinsverple ging en 101 voor t.b.e.-verpleging. Uitgeleend werden 379 stuks mate riaal, 2 ligtenten (waarvan één aan Alkmaar). Twee patiënten waren uitgezonden, waarvan één geheel hersteld en één in naverpleging Betreurd werd de opheffing van de onderafdeeling Huis- en Kraamver- pleging. Over de verplichte lidmaatschappen van het Witte Kruis en Huis- en Kraamverzorging ontstond een zeer uivoerige bespreking tusschen den heer du Bois en den voorzitter, waarna ook andere leden zich uit spraken. Het vorig jaar werd Huis- en Kraamverpleging als onderafdee ling opgeheven, doch zij zet haar werk voort door de leden van het Witte Kruis te verplichten voor beide een minimum contributie te betalen van 3 per jaar. De heer du Bois meende aan de hand van de statuten en huis houdelijk reglement, dat men nie mand kan verplichten om van beide contributie te betalen. De voorzitter stelde vast, dat de onderafdeeling is opgeheven met algemeene stemmen. Het bestuur heeft ongeveer drie jaar de soepel heid betracht en de leden niet be paald verplicht; nu vindt het, dat men f 3 moet betalen of bedanken Er komt aan alles een einde. De penningmeester zei de dat ruim 80 pet. der leden vrij willig betaalde en later nog ruim 10 pet. Het gaat over een 60 leden, niet meer. Ten slotte besloot de vergadering, dat men de minimumcontributie moet betalen, na toezegging van het bestuur dat men de onvermogenden zal helpen zooals men vroeger ook deed. De rekeningen van het Witte Kruis en de t.b.c.-vérpleging werden aan geboden. Die van het Witte Kruis had een eindcijfer van ƒ3472.22, van de t.b.e.-verpleging 2775.61. Het batig saldo Witte Kruis Jd 1333.39 en t.b.c. 746.75, getuigen van be duidenden vooruitgang. De heer Wolzak bracht verslag uit van de stichting badhuis Witte Kruis. Er werd geen 'enkel cijfer ge noemd, zoodat de vergadering zich van den stand van zaken geen oor deel kon vormen. Hierna werd besloten weer een moedercursus te houden en een hui zelij ke ziekenverplegingscursus. Bij de rondvraag vestigde de heer Kostelijk de aandacht op het consultatiebureau. Spreker noemde de vrijwillge bijdrage der moeders 0.75 voor een geheel jaar een po ver resultaat. De voorzitter zeide dat het W. K.. de kosten ad 78 betaalt, de moeders zijn vrjj van betalen. Ook vestigde de heer Kostellijk de aandacht op den spoed-cursus en den vasten cursus voor E.H.B.O.. welke moeten stranden, omdat de gemeente de huur van een lokaal niet voor haar rekening wil ne men. Interseert het W. K. zich hiervoor? De voorzitter zeide dat hij ruggespraak wil houden met het Roode Kruis en spreker beloofde, at hij dezs cursussen zal bespre ken in de bestuursvergadering. Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Het geheim van dr. Felgentreu (sens.); hoofdrollen Albrecht Schijn- hals, Hans Söhnker en Gerda Mau rus. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Alles voor de firma (hum. Holl film); hoofdrollen Johan Heesters, Johan Kaart, Adolf Bouwmeester en Cissy van Bennekom. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Jeugd (rom.-dram.); hoofd rollen Kristina Söderbaum, Herman Braun, Werner Hinz en Eugen Klop fer. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Zentrale Rio (avonturen) hoofdrollen Leny Marenbach, Ca milla Horn, Ita Rina, Ivan Petro vich, e.a. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag geen matinee. Donderdagavond geen voor stelling. Dinsdag 22 April. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, speciali teitenvoorstelling door Vreugde en Arbeid. Woensdag 23 April. 7.30 uur, de Unie, alg. verg. gezins verpleging. 7.30 uur, ten hu:zevanfam. Stroink Blockhovepark ledenvergadering Kinderzorg. Donderdag 24 April. 7 uur, Harmonie, liederen-avond van Jo Vincent voor de Kamermu ziekvereeniging. EGMOND AAN ZEE Werkverschaffing. - Krachtens be schikking van den inspecteur voor da werkverruiming worden 30 werkloozen uit onze gemeente te werkgesteld bij de centrale werk verschaffing te Warmenhuizen.. De rijwielvergoeding is voor hen be paald op 1 per week. Subsidie voor het Witte Kruis. - De commissie voor wijkverple ging der provincie Noordholland te Haarlem heeft aan de afdeeling wijkverpleging van Het Witte Kruis voor 1941 een subsidie toe gekend van 100. BERGEN. Vlaamsche humor. - Voor een geenszins groot, doch zeer aan dachtig en dankbaar gehoor, hield de Vlaming Lode van Gent Zondag avond in de Rustende Jager een causerie over „Vlaamsche humor", die typeerende eigenschap van de bewoners van Vlaanderen, waar humor als dauw uit den hemel valt. vreugde en geluk brengt onder al zijn volkslagen. Wie gedacht mocht hebben een humorist, cabaret-conferencier of liedjeszanger te zullen hooren, is natuurlijk bedrogen uitgekomen. Van Gen t is zulks heeleinaal niet. De humor is voor hem heel iets anders en dat zette hij als inleiding uiteen aan de hand va-n een paar korte voorbeelden. In Vlaanderen is de humor nog niet gedood en dat»komt omdat men er niet kent de sloopende godsdiensttwisten, het puritanisme, de banale conventies en de overbeschaving. De Vlamingen worden wel eens de „Gascongers van het Noorden" genoemd, en dat is niet onverdiend, want zij zijn goêdlachseh, opge ruimd van humeur; zij lusten een pot bier, doch weten ook wat hard werken is, zoodat het niet heele- maal onverdiend is wanneer men van hen zegt, dat zij voor vijf kun nen drinken en voor tien kunnen werken Lode van Gent behandelde na deze introductie den humor in het Vlaamsche taaleigen; hij wees erop hoe de Vlamingen voortdurend hu moristische beelden gebruiken in hun spreektaal, hoe deze taal rijk is aan synonimen (in Gent kent men 23 namen voor een borrel), hoe de Vlamingen gemakkelijk humoristi sche tegenstellingen gebruiken om hun gezegden meer kracht bij te zetten. Zij hebben lust tot rijmen en een ingeboren gevoel voor maat en rythme. Hij vertelde ook hoe in dagenvan leed en kommer (de we reldoorlog) de Vlamingen hun lust tot lachen en pittige geestigheid niet verloren en hoe daaruit ont- tond wat men wel eens noemt .oorlogshumor". En dan vooral wees Van Gent op den humor in geestelijke zaken, de rol die paters, pastoors, nonnen en heiligen spelen in den humor, God de Heer zelf ook. Met klem wees hij erop, dat dit geen- profanatie is, maar te be schouwen als 'n soort plagerij uit diep gewortelde liefde, zooals een kind zijn moeder plaagt en de moeder speelt met haar kind in liefde .Want het Vlaamsche volk is in-geloovig, zonder huichelarij en daarom gaat het met de personen uit zijn geloof eenvoudig, naïef, vertrouwelijk en op geestige wijze om. Het verstaat de levenskunst de zaken van zijn geloof in opgewekt heid en opgeruimdheid te benade ren. Aan de hand van honderden geestige en grappige verhalen en citaten bewees Lode van Gent, dat een lezing over genoemd onder werp geenszins een dorre, saaie, wetenschappelijke behoeft te zijn Hij gelooft in den humor, zooals zijn volk zelve, gaat er in op. geniet ervan en doet zijn toehoorders mee leven Lode van Gent heeft den Vlaam schen humor over onze hoofden uitgespetterd, echt en suggestief als een echte Vlaming dat slechts kan Hij heeft ons eronder bedolven en het heeft ons goed gedaan zoo eens diep en innig te hebbsm kunnen meeleven met de ziel van een volk als het "Vlaamsche, dat daardoor zooveel dichter tot het Neder- landsche werd gebracht. DE NOORD-HOLLANDSCHE LANDBOUW-ONDERLINGE. Jaarlijksche Algemeene L eaer, vergadering. Maandag werd te Amsterdam in de Industrieele Club onder voorzit terschap van den heer K. Hogetoorn Bzn. te Beemster, de jaarlijksche al gemeene ledenvergadering gehouden van de Noord-Hollandsche Land- bouw-Onderlinge, afdeeling van de Centrale Landbouw-Onderlinge, be drijfsvereeniging ingevolge de Land en Tuinbouwongevallenwet 1922. Aan het ter vergadering uitge brachte verslag over het boekjaar 1939/40 ontleenen wij het navolgen de: Het aantal leden bleef in den loop van het verslagjaar nagenoeg gelij k (n.l. 3907) vertegenwoordigende een verzekerd loonbedrag van f 4.978.031 (vorig jaar f 4.600.596). Aangifte werd gedaan van 1070 ongevallen, waarvan 970 ails bedrijfsongeval kon den worden erkend. In het vooraf gaande boekjaar bedroegen deze getallen resp. 923 en 852. Bij de behandeling van het jaar verslag merkte de directeur op, dat de in werkverruiming uitgevoerde ontginningen dit jaar niet meer in gedeeld bleven bij de betrokken pro vinciale afdeeling, doch vereenigd in een over het geheele land verspreide groep ontginningen, die rechtstreeks bij de Centrale Landbouw-Onderlin- ge weid ondergebracht. De afdeeling blijft derhalve alleen het normale risico van de ongevallenverzeke ring van de landbouwbedrijven, die bij haar aangesloten zijn, dragen. In de periode 10 tot en met 14 Mei 1940 geschiedde onder de in de Noord-Hollandsche afdeeling ver zekerden één oorlogsongeval. Voorts moet de afdeeling, eenerzijds, krach tens het bestaand contract van her verzekering binnen de Centrale Landbouw-Onderlinge, bijdragen aan de kosten die een gevolg zijn van de in andere provinciën gebeurde oor logsongevallen in het tijdvak van 10 tot en met 14 Mei 1940, terwijl an derzij ds een bijdrage verschuldigd aan het door het Dep. van Sociale Zaken ingestelde Bijzonder Ongeval lenfonds, dat de kosten der oorlogs ongevallen, gebeurd na 14 Mei 1940 draagt. In het verslagjaar moet uit hoofde van deze beide oorlogsposten een bedrag van f 0.15 per 100 loon werden opgebracht. Daarnaast is het noodzakelijk gebleken om f 0.05 per 100 loon aan de reservekas der vereeniging toe te voegen. In dit verband merkte de directie nog op, dat een uitvloeisel van de instelling van het Bijzonder Onge- valle-nfonds geweest is het indienen van een voorstel om het molestge vaar voor een zeer groot gedeelte uit te sluiten bij het dragen van het risico der niet wettelijke verzekerin gen van patroons, hunne echtgenoo- ten, hunne kinderen en eventueel niet onder de wettelijke verzekering vallend personeel. Het verslag werd goedgekeurd. Tot lid en resp. plaatsvervangend lid van het bestuur werden herkozen de heer en K. Hogetoorn te Beemster en M. Haringhuizen te Amsterdam- Ter vergadering werden de heerer» P. Bakkep Jzn. te Warder en M. Ha- ringhuizeh te Amstedarm, die even als de heeren F. Posch te Schermer en D. Haan Pzn. te Warder (niet ter vergadering aanwezig) gedurende 25 jaren in een Plaatselijke Ongevallen- Commissie hunne medewerking aan de Landbouw-Onderlinge hebben verleend, gehuldigd. Den jubilaris sen werd als blijk van waardeering een oorkonde met - herinnerings medaille toegekend. „Kun je nog toekomen met je ge distilleerd nu dit gerantsoeneerd is?" vroeg ik den caféhouder. Als je kleinere borrelglaasjes neemt en je maakt ze niet zoo over dreven vol als anders, dan kom je al een heel eind", zei de man zon der blikken of blozen. „Maar klagen de klanten dan niet dat ze hun portie niet krijgen?'" ,JClagen! Man, ze stralen van ge not, zoowel bij den eersten als bij den tienden borrel die ze hier voor gezet krijgen". Dit vertrouwelijk gesprekje, zoo van man tot man met twee borrels er tusschen in, heeft een nieuwe wereld voor me geopend. Knappe koppen kraken in de voegen van het peinzen naar een systeem om ieder het zijne te geven en daar lost een caféhouder het actueelste probleem van dezen tijd rant- soeneering geheeten op door te zeggen: neem een kleinere maat, vul deze niet te royaal en je bent er, althans al een heel eind. Verbluffend eenvoudig is het sy steem van den caféhouder. Ik heb het zelf een keer ondervonden. „Man, we zijn al een heel stuk door onze thee heen, ik geloof niet dat we uitkomen deze periode", zei mijn vrouw. „Als je kleinere kopjes neemt en ze niet zoo vol doet als anders, dan komen we al een. heel eind" zei ik. „Maar zul je dan niet klagen dat je je kwantum niet krijgt?" „Klagen! Vrouw ik straal van ge not zoowel bij het eerste als bij het tiende kopje". Maar het systeem blijkt bij nadere kennismaking toch nog niet feilloos te functioneeren. Wont toen het bord havermout pap dat ik van tijd tot tijd in plaats van een ontbijt voorgezet krijg beneden de maat was en niet tot den rand gevuld, toen heb ik niet gestraald van genot. En toen 's avonds mijn vier sneed- es brood kleiner en dunner waren dan anders, toen werd ik 's nachts wakker van het gerommel in mijn maag. <r De caféhouder zal zijn verbluf fend systeem nog een weinig moe ten verbeteren, wil hij voor een standbeeld in aanmerking kunnen komen. GEREF. KERK TE BROEK OP LANGENDIJK HONDERD JAAR. Onder leiding van haar predikant ds. J. H. Donner Jzn. heeft de geref. kerk te Broek op Langendijk eer gisteren haar eeuwfeest gevierd. Tot een dezer dagen te houden speciale herdenkingssamenkomst zijn, naar hét Hbl. weet te melden, ook de vroegere predikanten der gemeente ds. J. Hartwigsen te Harderwijk, ds. R. W. de Jong Santpoort en ds. J. Mulder te Leeuwarden uitgenoodigd. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handscb goederen. uitsluitend a contant. I. „Jaap Smit van Teun de Waal: duizend van 58 en 2300 van 53!" „Is er niks van 47!?" „Ik zal eens kijken. Ja, van Stoop, 2500 van 45, zijn die goed?" „Nou, vooruit dan maar!" Ditmaal bevinden wij ons op een zeer merkwaardige veiling, welke op meer dan één gebied afwijkt van de veilingen, welke wij tot dusverre bezochten, omdat er: nauwelijks of in het geheel niet geveild wordt, om dat er dwars door het veilinglokaal een breede sloot loopt, die door de vele kooplieden met onbetwistbaar talent als spuwbak wordt gebruikt, enomdat men geen aanvoer ziet. Wij bevinden ons in Broek op Lan gendijk! Allereerst iets over den Langendijk zelf, inderdaad een dijk, een oer oude zeewering, die ten Noorden van Alkmaar in Noordelijke richting loopt, dwars door een bij uitstek vruchtbaar gebied. Van begin tot eind is die Langendijk volgebouwd met dorpen, te beginnen bij Broek, overgaande in Zuid- en Noordschnrwoude, eindigend te Oudkarspel, vier dorpen, die ongemerkt in elkaar overloopen, die tezamen vormen één lange, niet al te rechte straat, vrijwel zonder eenige dwarsstraat, en waaraan de vele honderden tuinders wonen, die jaar op jaar Nederland, een groot deel van Europa, en vele landen overzee voorzien van roode kool, gele kool, Deensche witte kool, aardappelen, uien, peen, andijvie en wat niet al. Het groote verschil tusschen het Westland en de Langendijk is wel dit: het Westland werkt onder glas, in den Langendijk benut men den kouden grond", kassen ziet men slechts bij hooge uitzondering. verder over de wereld getranspor teerd te worden. Aanvoercijfers. In zijn kantoor, tegenover het vei linggebouw te Broek, vinden wij even gelegenheid, een praatje te maken met den heer S. de Boer Kz., voorzitter van de Langendijker Groentencentrale, die reeds 25 jaar bestuursfuncties in. den Langendijk vervult, en dus wel in staat is, ons een inzicht te geven in hetgeen in deze streek omgaat. „U wilt zeker eerst een paar cij fers hebben over den omzet op onze veiling? In 1917 bereikten wij ons record, toen bedroeg onze omzet meer dan vijf millioen gulden. Se dertdien zijn we gedaald en weer gestegen, maar nooit tot de top van 1917. Ons laagtepunt ligt in het jaar 1933, toen de crisis onze bedrijven lamlegde, en onze omzet terugliep tot 980.000. Als u die cijfers met elkaar vergelijkt, die vijf millioen met die ruim negen ton, dan voelt u wel, wat een leed daarachter schuilt. Daarna is het weer be ter gegaan, en op het oogenblik loopen we naar de 2% millioen. In 1940 werden hier aangevoerd 4 millioen kg roode bewaarkool, 4 millioen kg vroege roode kool, 9 millioen kg gele bewaarkool, bijna 2 millioen kg savoye kool, 7 millioen kg Deensche witte kool, 6!4 millioen kg vroege witte kool, 14 millioen kg vroege aardappelen, 3'/- millioen kg uien, 1 y2 millioen kg breekpeen, en verder nog heel wat tuinbouwpro ducten als boonen, tomaten, witlof en sla". „En hoe staat het met het door draaien van den aanvoer?" Daarvan zou ik u ook heel wat kunnen vertellen!" De heer de Boer trekt uit een kast een boek naar zich toe, waarin men in nuchtere cijfers opgeteekend vindt wat de Langen dijk aan beproevingen doorstond: het „doordraaiboek". „Ik zal maar enkele cijfers geven: in Februari 1935 draai den er 82 wagens van 10.000 kg kool door, in Maart 1935 70 wa gens, in December 1936 172 wa gens, in het geheele jaar 1938 totaal 720 wagens, of wel ruim zeven millioen kgDie gingen óf naar de mestvaalt, óf naar den stal voor veevoeder!" Dit alles behoort thans tot het verleden, van doordraaien is geen sprake meer, en alles wordt ver kocht tegen vaste prijzen. Hoe thans de aangevoerde partijen wordt toe geweien, van veilen is natuurlijk geen sprake meer zullen wij in een volgend artikel zien. Wie, komende van Alkmaar, met de bus door deze streek rijdt, ziet achter de dorpsstraat van Broek, van Zuid- en Noord- scharwoude de grauwe akkers liggen als een tot den horizont reikend rietveld. Dat vindt ech ter niet zijn oorzaak in de on vruchtbaarheid van den bodem, integendeel, deze wordt tot de laatste „snees" benut. Maar ter bescherming van het thans op komende gewas, de vroege aard appelen, zijn overal langs de ak kers aan de Oost- en Noordzijde rietkragen geplaatst, die het jonge, teere groen moeten be schermen tegen vorst en Oosten wind. Bijna vijftien millioen kg vroege aardappelen werden in het afgeloopen jaar aan de Langedijker veiling aan den man gebracht, en dat is toch al tijd nog een cijfer, dat de aan dacht waard is. Maar belangrijker is de kool, en dan vooral de „bewaarkool", waar van thans de laatste partijen nog op gestapeld liggen in de „boetjes" van de tuinders, maar die weldra ver dwenen zullen zijn, want het kool seizoen loopt ten einde. Hoe is het mogelijk, dat midden in den winter en in het vroege voor jaar roode, gele en witte kool aan d< markt komt, terwijl hier toch geen kas-cultuur plaats vindt? Dat nu is het groote geheim van den Langen dijk, waardoor zijn tuinders roem oogstten over heel de wereld: zij we ten de kool te bewaren! Begin De> cember, wanneer de kans op flinke vorst niet denkbeeldig is, gaat de laatste kool van het veld. Dat is dan niet de zoogenaamde herfstkool, met haar grof en zacht blad, maar dat is de echte, Langedijker winterbewaar- kool, met haar heel fijn en hard blad, een stelselmatig en uiterst zorgvuldig geselecteerd product, waarvan de Langendijk het monopo lie heeft. Deze bewaarkool gaat in de schu ren (boeten, noemt men ze hier) wordt daar tot pyramid.es voorzich tig opgestapeld, van tijd tot tijd verlegd, gekeerd, en nagekeken. De schuren zelf zijn door middel van rietkragen en papier vorstvrij ge maakt, maar als het erg hard vriest, zooals twee jaar geleden, dan moei er ook nog een kacheltje aan te pas komen. Zoo ligt dus heel den win ter door de kool in de schuren der tuinders, en zoo langzamerhand ver dwijnt de eene partij vóór, de an dere na, naar de veiling, om daar

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2