DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE GEVECHTEN IN GRIEKENLAND. Opmorsch in Griekenland voortgezet Japan en Ned -Indfë. Matsoeoka in Japan teruggekeerd. Hevige gevechten in Noord-Afrika. Het leger in Epirus en Macedonië capituleert. VERDUISÏERINGS- T1JDEN van 20.51 tot 6.24 Doodvonnis voltrokken. wet bü lee- in handen van lorgen, uiterlijk naar den Ont rengen. Dit was ld, resolutie 17 t van de waag, de penningen :esloot deze nu de collecteurs x het niet zoo het volgende, gen in 100.000 ig hadden. Om e brengen be- besloot men men te nomi- elven sooveel als des stad6 it noemde men r 12 Fabrieksmees- en?) was in stuivers meer gen. Een dezer In 1580 had •deren 50 gld. haest doenlijk ÏOEPING. leerlingen oor gewoon vijs. m WETHOU- AR- brengen dat ouders er gemeente- Onderwijs, an aangeven .s. zomerva- scholen voor js alhier, lal in het bij— n op Woens- ïs namiddags er op geves- ideschool aan bijzonder be- ig van leer- Di-loopen van ijk gymna- dels- of uit- js zullen ge- moet worden tebewijs van vboekje der ter het kind leeft onder- ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DFR GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels f 1 25, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V Boek- en Handelsdruk kerij wb HF.RMS COSTER ZOON Voordam C 9, postgiro 37060 Telei 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 95. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. AOKMA. Twee bladen. Woensdag 23 April 1941 De Engelsche aftocht naar de kust. Aanvallen op Grieksche vliegvelden. Berlijn, 22 April. (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen heeft, naar pas thans gemeld wordt, gisteren een reeks hevige aanvallen op vijande lijke vliegvelden in Griekenland en op Kreta ondernomen. Vijf lucht- bases werden door gevechts- en jachtvliegtuigen met succes aange vallen, en. ondanks den hevigen af weer konctên daarbij twintig vijan delijke vliegtuigen op den beganen grond vernietigd worden. Bijzonder hevig is het vliegveld Eleusis geteis terd, waar acht vliegtuigen vernield werden. Ook is aanzienlijke schade berokkend aan hangars en schuil plaatsen. Geen Duitsche aanvallen op Athene. Berlijn, 22 April. (D.N.B.) Van be voegde militaire zijde wordt ver klaard, dat de Duitsche strijdkrach ten Athene met geen enkelen bom of kogel hebben aangevallen. De Britsche aftocht. New York, 22 April. (D.N.B.) Te gen kansen, die slechter zijn dan bij Duinkerken, baant het Britsche leger zich een weg naar de zuidelijkste haven van inscheping, zoo luidt een bericht van de Associated Press. De heldhaftige Grieksche infanterie, zoo vervolgt het bericht, offert zich op, om de Britsche flank bij de alge- meene ineenstorting te dekken. Een groot deel de_ uitrusting als stukken geschut en munitie moet reeds als verloren beschouwd worden. De Londensche Daily Herald zegt: Het geluk bij den slag in Grieken land was van het begin af aan tegen ons. Wij zullen er echter goed a-an doen, ons op de ergste mogelijkhe den voor te bereiden. Een Engelsch communique Berlijn, 22- April. (D.N.B.) Het officieele communiqué van het Brit sche hoofdkwartier in Griekenland maakt heden bekend, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, dat de Grieken voornamelijk den last van den te- Plymouth en Great Yarmouth gebombardeerd. genstand tegen de Duitsche troepen dragen, die succesvol blijven opruk ken. Op den linkervleugel van het GriekschBritsche front staat vol gens dit officieele communiqué geen Britsche eenheid meer. In het zelfde communiqué wordt verklaard, dat de terugtocht gedekt wordt door Australische en Nieuw-Zeelandsche troepen. Ook hier laten dus de En- gelschen, evenals op andere strijd- tooneelen, aan de strijdkrachten uit het Empire o*'er in de laatste zware gevechten met de oprukkende Duit- schers vernietigd of gevangen geno- rgen te worden. De frontlijn verkort. Berlijn, 22 April. (D.N.B.) Door den aftocht der Engelsche troepen in Griekenland, zoo meldde de Londen sche nieuwsdienst Dinsdagavond, is de frontlijn aanmerkelijk verkort. In het geheele Britsche frontgebied zijn krijgsverrichtingen gaande. De Duit- schers oefenen op alle punten zwaren druk uit. De moeilijkheden van den Britschen aftocht zijn bui tengewoon groot geweest. De transportschepen aangevallen. Berlijn, 22 April. (D.N.B.) Verken ners van het Duitsche luchtwapen met grooten actieradius hebben bi; hun jongste vluchten waargenomen, dat het druk is in de groote havens van Oost-Griekenland. Op de wegen naar de steigers en plaatsen van in scheping "erdringen de kolonnes elkander. Stoombooten van middel bare en geringe grootte, motorbooten en kotters liggen gereed om de En- gelschen te vervoeren, zoowel voor Piraeus als voor Volos kruisen tal rijke vaartuigen buiten de reede, die blijkbaar wachten op bevel om aan te leggen aar. de weinige pieren, die nog niet verwoest zijn. Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen hinde ren voortdurend de concentratie en Inscheping van de Britsche troepen. Schepen, die aan den grond gezet en tot zinken gebracht zijn, bemoeilij ken het verkeer in de havens in hooge mate. Tokio, 22 April (Domei). De woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen, Koh Isjii, heeft verklaard niets te weten van een beweerd militair accoord tusschen de Ver. Staten, Engeland, Austra lië, China en Ned.-Indië, behalve „het daarover in een krant ver schenen bericht." Isjii zeide geen officieele bevestiging van dit be richt te hebben ontvangen. Op de vraag, of er een tijdslimiet was gesteld voor het beëindigen van de economische besprekingen te Batavia tusschen Japan en Ne- derlandsch-Indië antwoordde de woordvoerder: „Ik denk het niet". AMERIKAANSCHE TROEPEN OP DE PHILIPPIJNEN. New-York, 22 April (D.N.B.) Naar Associated Press ui Manilla meldt is daar uit Californië het troepentrans portschip Republic aangekomen met 2000 man versterkingen aan boord. Veertienhonderd behooren tot de kustartillerie, de rest bestaat uit vliegertroepen en infanterie. Op de terugreis zal het schip vrouwen en kinderen van het personeel der Amerikaansche weermacht naar de Ver. Staten brengen. DE SECTOR LARISSA. Het kaartje geeft het gebied aan van Thessalië waar momenteel felle strijd gevoerd wordt in het Pindus- gebergte in de zóne van Trikalla. Na den val van Larissa en Trikalla, zetten de Britten en Grieken hun aftocht voort, Lamia en de haven Volo zijn reeds door de Duitsche troepen bezet. Hij brengt versaag uit aan den Keizer. Tokio, 22 April (D.N.B.) Matsoeo ka heeft in een audiëntie, welké bijna twee uur duurde, den keizer verslag over zijn Europeesche reis uitgebracht. Daarna heeft hij voor leden der regeering en hooge officie ren gesproken over de reorganisa tie van Europa door Duitschland en Italië en over de voorgeschiedenis en de totstandkoming van het neutrali teitsverdrag met Rusland. De minister zal morgen het woord voeren in den Raad van State, die aan het einde van deze week het verdrag met Moskou zal ratificee- ren. Verklaring van Matsoeoka. Tokio, 22 April (D.N.B.) Na bij den premier verslag uitgebracht te hebben, ontving Matsoeoka de bui- tenlandsche correspondenten. Op de vraag, of hem voor de onderteeke- ning van het pact ook voorwaarden waren gesteld, antwoordde hij: De kaarten liggen open op tafel. Hij deelde voorts mede, dat bij de be sprekingen met de Russische staats lieden alle tusschen de Sovjet-Unie en Japan hangende vraagstukken behandeld waren en betoogde, dat het persoonlijk contact aanzienlijk heeft bijgedragen tot het sluiten van het verdrag. In feite heeft Stalin den laatsten stoot gegeven tót de onder handelingen over het pact. Evenais het driemogendhedenpact de betrek kingen tusschen de driemogendhe- den en Sovjet-Rusland niet raakt, zoo raakt ook dit neutraliteitspact het driemogendhedenverdrag in het minst niet. Dit blijft onveranderlijk de grondslag van onze buitenland- sche politiek. Het neutraliteitspact schijnt integendeel een versterking van onze positie in den zin van het driemogendhedenpact. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 22 April (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft gisteren in de Grieksche wateren met bijzonder succes vijandelijke schepen aangeval len, die dienst deden voor het ver voer -van het Britsche expeditiecorps, dat het Grieksche vasteland ont vlucht. Gevechtsvliegtuigen brachten naar ten deele reeds bekend gemaakt is, zes geladen schepen van 31.000 brt. in totaal tot zinken en bescha digde bovendien verscheidene sche pen zoo zwaar, dat verwacht kan worden, dat nog meer scheepsruimte verloren gaat. In Griekenland hebben de Duit sche troepen hun opmarsch over het Pindosgebergte naar het westen voortgezet en de stad Janniria be reikt en daarmede den voornaamsten weg voor den terugtocht van den vijand, die aan het Italiaansch Grieksche front strijdt. Italiaansche strijdkrachten achtervolgden uit het noorden den veelal nog taai strijden de vijand. Duitsche troepen, die ondanks tal rijke opgebroken plaatsen op de we gen via Larissa ver naar het zuiden doorgedrongen waren, hebben de tad Lamia ingenomen. De ten zuid oosten van Larissa gelegen haven stad Volos werd na overwinning van den vijandelijken tegenstand bezet. Aan het Grieksche front heeft de vijand elf Britsche jagers van het type Hurricane verloren in luchtge vechten- en vijf andere van het zelfde type door aanvallen in scheervlucht op het vliegveld Agrimion. In Noord-Afrika is een vijandelijke aanval op Solloem en een gelijktij dige landingspoging bij Bardia met zware verliezen voor den vijand af geslagen, waarbij een aantal gevan genen is gemaakt Nieuwe uitvalspo- gingen van vijandelijke gepantserde strijdwagens uit Tobroek mislukten. Duitsche en Italiaansche Stuka's bombardeerden hier met groote uit werking drie groote koopvaarders, waarvan er één door brand vernie tigd werd. Sterke formaties gevechtsvliegtui gen hebben in den afgeloopen nacht bij goed aanvalsweer nogmaals de oorlogshaven Plymouth met brisant- ren brandbommen bestookt. Er ont stonden branden in de werfinstalla ties en pakhuizen, benevens hevige ontploffingen op het terrein van de gasfabriek. Andere succesvolle lucht aanvallen richtten zich op de haven Great Yarmouth en op vliegvelden in Zuid-Engeland. Hangars en kwar tierruimten werden vernield. In Oost-Engeland plaatsten lichte en zware gevechtsvliegtuigen in den nacht van Zondag op Maandag op vijf vliegvelden bommen, die groote branden veroorzaakten en gepar keerde vliegtuigen vernielden. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht in het Bristolkanaal van een convooi een koopvaarder van 8.000 brt. tot zinken gebracht, een tweede groote vrachtboot zwaar beschadigd en aan de Britsche zuid westkust een patrouillevaartuig ver nietigd. Bij aanvallen van jachtvliegtuigen op het Britsche eiland en in luchtge vechten in het Kanaalgebied heeft de vijand drie jagers en een versper ringsballon verloren. Aan de Kanaal- kust werd een Britsch gevechts vliegtuig van het type Bristol-Blen- heim neergeschoten. Boven Duitsch gebied is overdag noch 's nachts gestreden. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 22 April (D.N.B.) In het kader van de aanvallen op Groot- Brittannië in den afgeloopen nacht hebben afzonderlijke gevechtsvlieg tuigen ondanks den hevigen afweer een stoutmoedige aanval in scheer vlucht ondernomen op het Engel sche vliegveld Warmwell. De Duit sche vliegtuigen daalden tot vijftig meter en wierpen hun bommen zoo nauwkeurig op het doel, dat een aantal hevige ontploffingen uitwees hoe precies de bommen doel had den getroffen. Een groote hangar aan den noordelijken kant van het vliegveld stortte na een zwaren voltreffer ineen. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 23 April (D.N.B.) Sterke formaties van het Duitsche luchtwa pen zijn vanaf de late avonduren van gisteren gestart voor opeenvolgende aanvallen op voor den oorlog be langrijke doelen op het Britsche eiland. Naar het D.N.B. verneemt, melden de eerste draadlooze rappor ten van de bemanningen, dat de doe len reeds effectief met brisant- en brandbommen zijn bestookt. Zoo werden o.m. in haveninrichtingen vele groote branden waargenomen. Het terugtrekkende leger in Griekenland met 400 gevechtsvliegtuigen bestookt. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 22 April Ste- fani). Weermachtbericht no. 320 luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben onze troepen bij het onvermoeid voortzetten van hun zegevierenden opmarsch overal de Albaneesche grens overschreden, waarbij zij doordringen op vijandelijk gebied. De luchtmacht heeft met ruim 40'0 jachtvliegtuigen, bombardemenits- tcestellen en duikbommenwerpers zonder onderbreking het terugtrek kende leger bestookt. Gemechani seerde colonnes, convooien en op marsch zijnde troepen werden ge troffen, waarbij enorme verliezen veroorzaakt werden. De havens van Prevesa, Arta, Korfoe en Paxos zijn bovendien gebombardeerd en vij andelijke installaties en schepen wiarden beschadigd. Een stoom schip is in brand geworpen. Op 2*0 en 21 April hebben Duitsche formaties in 't midden en oosten van de Middellandsche Zee twee vij andelijke convooien aangevallen en een .tankboot van 8000 ton, bene vens een' stoomschip van middel- groote tonnage tot zinken ge bracht; andere schepen werden be schadigd. Onze formaties hebben te Soeda vijandelijke gemeerde schepen en installaties der basis ge bombardeerd en getroffen. Een -chip van middelgroote tonnage werd tot zinken gebracht. In Noord-Afrika activiteit der wederzijd'sche artillerie en pa trouilles in de zóne van Tobroek. waar bij geïsoleerde pogingen tot een uitbraak van vijandelijke tanks eenige krijgsgevangenen wer den gemaakt. Ten Oosten van Sol loem is één der vijandelijke colon nes, die getracht had onze stellin gen te naderen, teruggeslagen na zware verliezen te hebben geleden. Gisterochtend vroeg hebben vij andelijke lucht- en vlootstrijd krachten een bombardement ge richt op Tripolis. Een vijandelijk bombardementsvliegtuig werd neer geschoten. In Oost-Afrika werden op de vijandelijke colonnes, die in actie zijn t-e-gen onze stelling in den sec tor van De-ssie, energieke tegen aanvallen gedaan. Zij Werden te ruggeslagen. Britsche aanval ui Noord- Afrika afgeslagen. Berlijn, 22 April. (D. N. B.) Aan de grens tusschen Cyren-aïca en Egypte hebben de En-gelschen een poging ondernomen om met vrjj sterke eenheden de fronten van de Duitsche en Italiaansche strijd krachten- te doorbreken. De Britten werden met zware verliezen terug geslagen. Verscheidene pantser wagens en vrachtauto's vielen in Duitsche handen. Bovendien wer den vier Britsche officieren en tal rijke onderofficieren en manschap pen gevangen genomen. Ergens in Italië, 23 April. (Stefar.i). Hier volgt de tekst van het buitengewone weermachtsbericht, nr. 321, uitgegeven door het hoofd kwartier van de Italiaansche gewapende macht: Het vijandelijk- leger in Epirus en Macedonië heeft de wapens neergelegd. De capitulatie is gisteravond om 21.04 uur aangeboden door een Grieksche militaire de legatie'aan den commandant van het elfde Italiaansche legercorps aan ',et front van Epirus. De modaliteiten van de overgave zijn in bijzon derheden vastgesteld in vol ledig accoord met de bevel voering van den Duitschen bondgenoot. DE KATHOLIEKE KERKEN OP DEN VERJAARDAG VAN HITLER. Berlijn, 22 April (D.N.B.) Op .den verjaardag van Adolf Hitler zijn in 11e Katholieke kerken van het Duit sche Rijk plechtige godsdienstoefe ningen gehouden, die dit jaar bij zonder plechtig en indrukwekkend waren. De priesters gaven in hun predicaties een schildering van het voorbeeldige leven van den Führer en zijn zichtbaar gezegend werk voor den opbouw van het Duitsche vaderland. Zij maanden de geloovi- gen aan door een oprechte overgave, door offers en gebed en door het ge ven van alle krachten medestrijders te zijn in zijn geweldigen strijd om de vrijheid van het Duitsche Rijk. Het Duitsche episcopaat heeft door het presidium van de bisschops- confedentie aan den Führer de ge- lukwenschen doen overbrengen, ter wijl de bisschop van Berlijn, Konrad Graaf von Preysing, den Führer de gelukwenschen van den Berlijnschen clerus overgebracht. AARDBEVINGEN IN MIDDEN- AZIE. Moskou, 22 April (D.N.B.) In twee Sovjet-republieken in Midden-Azië is Zondagavond een sterke aardbe ving gevoeld. Het zwaarst waren de aardschokken in de hoofdstad van de republiek Tafsjikistan, waar drie aardschokken werden geteld, die een sterkte hadden van 5 a 6 ei} waar door een sterke grondverplaatsing werd waargenomen. Het epicentrum van de aardbeving lag ten noord oosten van Stalinabad in het gebied van Garm. Daar hadden de aard schokken, die zich in den loop van den nacht eenige malen herhaalden, een sterkte van 8 a 9. In dit gebied werden verschillende gebouwen door de aardbeving verwoest. Er is ook een aantal dooden gevallen. Een re- geeringscom'missie is benoemd voor hulpverleening aan hen, die door de aardbeving zijn getroffen. Ook in de steden Tasjkent Samar kand in de Sovjet-republiek Oosbe- Kistan zijn aardschokken gevoeld. Deze hebben echter geen vernielin gen aangericht. Volgens een mededeeling van den directeur van het Moskousche seis mologische instituut is Zondagavond om 20.44 uur Moskousche tijd dooi de apparaten van het instituut een sterke aardbeving geregistreerd, waarvar. het epirentrum ongeveer 2940 kiliometer van Moskou verwij derd was en in de noordwestelijke uitloopers van den Pamir, ongeveer 200 a 250 kilometer ten noordoosten van Stalinabad gelegen moet hebben In dit gebied komen tamelijk dikwijls tectonische aardbevingen voor. BULGARIJE ERKENT KROATIË. Sofia, 22 April (D.N.B.) Het Kroa tische staatshoofd, Pawelitsj, heeft een telegram doen toekomen aan den koning van Bulgarije, waarin hij verzocht, dat Bulgarije den Kroati- schen staat zou erkennen zooais Duitschland en Italië reeds gedaan hebben. Koning Boris heeft geant woord, dat de Bulgaarsche regeering heeft besloten den onafhankelij ken Kroatischen staat te erkennen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 21 April: op 5.26 onder 17.44. 25 April Nieuwe Maan. De S.S.- en Hoogere Polizei- führer maakt, naar het A.N.P. meldt, het volgende bekend: Het S.S.- en Polizeifeldgericht veroordeelde Meinhard Natt uit Arnhem wegens het -boden bezit van een wapen dood; De veroordeelde had van een politiebeambte in de badinrich ting het dienstpistool gestolen en dit doen verdwijnen. Hij erken de, de verordening van het op perbevel der weermacht gekend te hebben, volgens welke het onbevoegd bezit van wapenen met den dood bestraft wordt. Hij heeft ook de herhaalde waar schuwingen van den bevelheb ber der weermacht in Neder land in de pers en in openbaar aangeplakte bekendmakingen, met name zijn laatste waarschu wing, gekend, dat met de scherp ste straffen gerekend moest wor den en dat de rechtsinstanties de opdracht gekregen hadden, geen clementie meer te laten gelden. Het vonnis werd den 21sten April 1941 in den vroegen mor genstond met den kogel voltrok ken. CHURCHILL OVER DEN MILITAIREN TOESTAND. Berlijn, 22 April (D.N.B.) Naar Reuter meldt, heeft de Britsche mi nister-president Churchill vandaag in het Lagerhuis onder meer gezegd, dat het oogenblik nog niet gekomen is om een uitvoerige verklaring over den militairen toestand af te leggen. Hij gaf den afgevaardigden den raad op dit oogenblik van Eden nog geen verklaring over de resulta ten van diens reis naar het, Midden- Oosten te verlangen. Churchill zeide voorts, dat hij geen verklaring kon afleggen die thans van eenig nut zou kunnen zijn en meer zou kunnen be vatten dan hij eergisteren heeft me degedeeld en sindsdien door de bla den gemeld is. Ik beloof, aldus Churchill, dat, wanneer in den toestand een tijde lijke stilstand is gekomen, in het La gerhuis een uitvoerige verklaring zal worden pfgelegd over alles wat er tot op dat oogenblik gebeurd is. Ik moet openlijk toegeven, dat wij de grootste moeite gehad hebben om volledige berichten te krijgen over de moeilijke bewegingen van onze strijdkrachten in Griekenland. Deze bewegingen waren buitengewoon in gewikkeld en zijn met bijzondere handigheid ten uitvoer gelegd, doch zelfs de regeering ontvangt niet iederen dag volledige en nauwkeuri ge inlichtingen van de commandan ten, die bij deze troepenbewegingen betrokken zijn. Dit heeft overigens in geen enkel opzicht het verloop der operaties belemmerd. Ik heb er voor gezorgd, dat wij in het vervolg vollediger inlichtingen ontvangen. LORD HALIFAX CONFEREERT MET HULL. Washington, 22 April (D.N.B.) De Britsche ambassadeur, Lord Halifax, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan den minister van buitenland- sche zaken der Ver. Staten, Huil, om met hem, naar de Associated Press meldt den internationalen toestand te bespreken. In aansluiting daarop verklaarde lord Halifax aan de pers, dat de toestand voor de Engelsche scheepvaart, verder in verband met het Duitsche opdringen naar de Mid dellandsche zee en de bombarde menten op Engeland en andere ge bieden, kritiek is. Hij weigerde ech ter antwoord te gevên op de vraag, welk van deze punten hij het'meest kritiek achtte. Zie verder Buitenland pag 3, le bl.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1