1 AGENDA De samenvoeging van Bergen en Schoorl. WStremde***^ Iets over het ontstaan van de Langedijker veiling DE WIJZER, DIE NIET MEER DRAAIT. AMSTERDAM BEUR sKK«' f EERSTE BLAD Alkmaar, Woensdag. DE VOORJAARSVEEMARKT. Op de voorjaarsveemarkt werden heden een 700 runderen aangevoerd. De prijzen waren hoog. De weide- koeien golden 140300, de melk koeien 270550 en de pinken f 220310. De handel had in Friesland hoog ingekocht. Aan deze hooge prijzen komt nu eenmaal een grens en dit te meer, waar er op het land, tenge volge van het zeer schrale voorjaar, nog nagenoeg niets te eten staat. Voor onze veehouders, die in de stalperiode al met een gebrek aan krachtvoer hadden te kampen, is de slechte grasgroei wel een groote tegenvaller. De beesten hebben er behoefte aan om in de weide op ver haal te komen. BOOMEN ROOIEN ZONDER TOESTEMMING. Een tuinder alhier werd door de politie bekeurd wegens het zonder de vereische toestemming latenvellen van twee bij zijn woning staande boomen. ONTVREEMD RIJWIEL OPGESPOORD. Met medewerking van den rijwiel stalhouder B. alhier is de politie erin geslaagd een rijwiel op te' sporen, dat in October 1940 bij het Café „De Hengelaar" te Oudorp was ont vreemd. De dader van dezen diefstal, een zekere L. uit Waarland, heeft na aanvankelijke ontkenning een volle dige bekentenis afgelegd. ZONDER TEXTIELKAART. Tegen een woonwagenbewoonster uit Anna Paulowna, die bij een ma- nufacturier te Grootebroek een aan zienlijke hoeveelheid textielgoederen had gekocht zonder inlevering van punten, werd procesverbaal opge maakt terwijl de gekochte goederen in beslag werden genomen. De onvoorzichtige winkelier, die voor de levering dezer goederen circa 400 punten had behooren te ontvangen, liep eveneens een proces verbaal op. OPBRENGST COLLECTE WINTER HULP. De verleden week gehouden lijstcollecte voor Winterhulp heef'. 1609 opgebracht (den vorigen keer 1488). TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Gistermiddag ongeveer half drie is op den Kennemerstraatweg bij de Regulierslaan een vrachtauto van de fa. Koster tegen een boom gereden. De oorzaak was, dat de bestuurder van deze auto een te genligger eveneens een vracht auto die te ver uithaalde naar het midden van den weg, niet meer kon passeeren. De vrachtauto der fa. K. werd aan den bumper en de radiateur beschadigd. VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETEN SCHAPPEN. De practijkexamens in boekhou den en handelscorrespondentie en de examens voor hoofdcorrespondent (Fransch, Duitsch of Engelsch), af te nemen vanwege de Vereeniging van leeraren in de handelswetenschap pen, zullen worden gehouden 's avonds op 23 Juni, 24 Juni en 25 Juni a.s. in plm. 45 plaatsen van het land. De aanmelding sluit 30 Mei a.s. Het prospectus der examens is gratis verkrijgbaar bij het secreta riaat, Postbus 19, Hilversum, bij den administrateur, den heer H. Broe ders, Zocherstraat 66 te Amsterdam (W.) en bij den boekhandel. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt ver zocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter gemeente-secretarie, afd. bevolking: Adriaan Mesman, beroep timmer man, geboren te Amsterdam, 14 Sep tember 1914. FRAUDULEUS SLACHTEN. Tegen een inwoner van Oude- sluis is procesverbaal opgemaakt wegens het frauduleus slachten van varkens. Een voorraad var- kensvleesch werd in beslag geno men door de politie. Na informatie is gebleken, dat er bij het Departement van Binnen landsche Zaken te 's-Gravenhage niets bekend is van een samenvoe ging op 1 Mei a.s., welke samen voeging naar de Sch. Crt. mede deelde op dien datum zou plaats hebben. Intusschen zal er van die samen voeging te een of anderen tijd wel iets komen, gezien het feit, dat beide gemeenten oorspronkelijk daartegen geen bezwaren hebben ingebracht. Beide gemeenten heb ben daarmede integendeel nog hun instemming betuigd. Wij kregen sterk den indruk, dat dit geschied de omdat men in de meening ver keerde, dat onder het huidige re giem alles toch reeds in kannen en kruiken was en het daarom maar gewenscht oordeelde het mooi te vinden. Toen later bleek, dat met bezwaren ernstig rekening zou worden gehouden, aangezien Ged. Saten volstrekt geen bevor deraars waren van een geforceerde samenvoeging, wijzigden de mee ningen zich wel eenigszins. Wij vernemen thans, dat onmiddel lijk nadat door Ged. Staten advies was gevraagd, het Gemeentebestuur van Schoorl den wensch' had te ken nen gegeven, om met het college van burgemeester en wethouders te Ber gen eens van gedachten te wisselen, met betrekking tot het tijdig treffen van regelingen, die, wanneer de sa menvoeging eenm'aal een feit zou zijn, een juiste voortzetting der werkzaamheden in de nieuwe ge meente mogelijk zouden maken. Hoewel de indruk werd gevestigd, dat men deze zaken te Bergen nog geenszins urgent achtte, hebben B. en W. van Schoorl toch een zeer uit voerig voorstel aan hun ambtgenoo- ten in Bergen toegezonden, met ver zoek hieromtrent hun meening ken baar te maken. Dat het treffen van dergelijke re gelingen reeds bij voorbaat, van zeer groot bealng is, blijkt uit het feit, dat ook in andere gemeenten waar de samenvoeging binnenkort is te verwachten, o.a. in de Langedijker gemeenten, men deze zaak uitvoerig heeft geregeld. Niet aldus, vernamen wij te Schoorl, in de gemeente Bergen N.H. Het voorstel van Schoorl is blijkbaar nog steeds niet in behandeling geno men en op een rappeleerend schrij ven dat na eenige maanden werd gezonden, is ook geen antwoord ont vangen. Dat men, toen dit in Schoorl be kend werd, ging vermoeden, dat Schoorl in de nieuwe gemeente niet in tel zou zijn en dat behartiging van de Schoorlsche belangen bij het nieuwe bestuur niet in die mate te verwachten was als dat te Schoorl wel wenschelijk wordt geoordeeld, is begrijpelijk. Daarbij komt, dat de nieuwe raad samengesteld uit 13 leden, slechts vier leden uit het gedeelte Schoorl der nieuwe gemeente zal bevatten en daar krachtens de bepalingen der gemeentewet in de nieuwe gemeente slechts twee wethouders mogen wor den benoemd en de praktijk elders heeft bewezen, dat geen uitzonde ringen worden toegestaan, mag wor den aangenomen dat dè wethouders zullen worden gekozen uit het Ber ger gedeelte van den nieuwen raad. Het toch wel belangrijke gedeelte Schoorl van de' gemeente Bergen Schoorl zal dus geen vertegenwoor diger in het dagelijksch bestuur der nieuwe gemeente krijgen, hetgeen men te Schoorl uiteraard zeer be treurt. Men heeft deze aangelegenheid ook nog te Bergen besproken, maar ook te dezer zake achtte men eenig overleg voorshands overbodig. Toen men nu te Schoorl den in druk kreeg, dat het gemeentebestuur van Bergen meende dat hier niet sprake was van samenvoeging van twee gemeenten, maar dat Bergen Schoorl even zou annexeeren, heeft het gemeentebestuur zich ten slotte tot den Secretaris-Generaal van Bin nenlandsche Zaken gewend en ver zocht te bevorderen, dat in het be sluit tot samenvoeging zou worden bepaald, dat gedurende de loopende raadsperiode, een derde wethouder uit Schoorl zou worden aangewezen. Bij informatie is ons gebleken, dat het Departement niet zal afwijken van de algemeen geldende regelen en dat dus aan het verzoek tot het mogen benoemen van 'n derden wet houder geen gevolg wordt gegeven. In dit licht bezien is het te begrij pen, dat te Schoorl de benoeming van den burgemeester aldaar tot burgemeester van de nieuwe ge meente met blijdschap zou worden begroet, omdat hierdoor de mogelijk heid wordt geopend, dat de belan gen van Schoorl in de bestuurs organen van de nieuwe gemeente een goeden pleitbezorger hebben en het is ook denkbaar, dat men ten departemente door deze benoeming de belangen van Schoorl heeft willen behartigen. Het standpunt van Bergen. Wij hebben hiermede de onder een groot deel van de Schoorlaren heerschende meening weer gege ven. Wij willen niet beweren, dat er door het bestuur van Bergen geen fouten zijn gemaakt, doch kunnen met nadruk verzekeren, dat men in Bergen allerminst op het stand punt staat, dat Schoorl maar ge- annexceerd moet worden. Liever had men in Bergen gezien, dat bei de gemeenten zelfstandig waren gebleven, omdat men daar van oordeel is, dat de samenvoeging geen bezuiniging zal brengen. Dit standpunt kwam reeds tot uiting in het advies-ontwerp, dat B. en W. den raad 7 November 1940 voorstelden te richten tot Ged. Staten naar aanleiding van de door den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Het geheim vah dr. Eelgentreu (sens.); hoofdrollen Albrecht Schön- hals, Hans Söhnker en Gerda Mau- rus. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7 30 uur, hoofdnum mer Alles voor de firma (hum. Holl. film); hoofdrollen Johan Heesters, Johan Kaart, Adolf Bouwmeester en Cissy van Bennekcm. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Jeugd (rom.-dram.); hoofd rollen Kristina Söderbaum, Herman Braun, Wernei Hinz en Eugen Klöp- fer. Toegang boven 18 jaar. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Zentrale Rio (avonturen); hoofdrollen Leny Marenbach, Ca milla Horn, Ita Rina, Ivan Petro- vich, e.a. Toegang boven 18 jaar. Donderdagavond geen voor stelling. Woensdag 23 April. 7.30 uur, de Unie, alg. verg. gezins verpleging. 7.30 uur, ten hu'ze van fam. Stroink, Blockhovepark, ledenvergadering Kinderzorg. Donderdag 24 April. 7 uur, Harmonie, liederen-avond van Jo Vincent voor de Kamermu- ziekvereeniging. GESLAAGD. Mej. Th. E. Tennissen te Be verwijk is te Amsterdam geslaagd voor het examen apothekersassis tente. DE KINDEROPERETTE ,DROOME LOES". Zondagmiddag in 't Gulden Vlies. G. C. Pranger's zangklassen bren gen a.s. Zondagmiddag de operette Droome Loes voor het voetlicht. Deze leuke kinderoperette (muziek Pranger, tekst J. Schuitemaker) is zeer melodieus en boeiend van in houd. Een strijkorkest, bestaande uit leden van het Alkm. Salonorkest, verzorgt de muzikale begeleiding. Behalve van de operette kan men ook nog genieten van kinderkoor zang, zang en balletten en een con cert op twee vleugels. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. VREUGDE EN ARBEID. Dat waren de wooFden die in groote zilveren letters boven het too- neel prijkten in het Gulden Vlies, toen daar door het gezelschap Theo Bouwmeester totaal een 14-tal medewerkenden de specialiteiten— voortselling. „Met volle vaart de lente in" werd gegeven. Na een be groetingswoord door den heer Th. Schouten, voorzitter van den Alkm. Besturenbond, die zijn teleurstelling erover uitsprak, dat de zaal slechts half bezet was, ging het inderdaad „met volle vaart". En wat sterk op viel: er was geen enkel moment van inzinking. Het was een non-stop programma, zoowel na als vóór de pauze. Een geestige conferencier Paul Ostra die zich ook een goede zanger toonde, leidde de verschillende nummers in op een wijze die hem reeds terstpnd contact met de aanwezigen deed verkrijgen. In bonte rij volgden elkaar op: een excentrieke dansfenomeen; twee accordeon-virtuozen die zelfs samen speelden op één instrument, een vagebond-fietser, die wonderen ver richtte op één of twee wielen, hoog of laag; een Oostersche fakir, die o.a. brandend papier opat, daarna zijn mond volstopte met watten en dan weer rook, vuur en papier te voor schijn bracht; een schitterend dans paar en voorts nog niet te vergeten Barandini met zijn sprekende pop en de lucht-acrobaten. Al deze executanten gaven te za- men een indrukwekkend program ma, dat inderdaad een volle zaal had verdiend. Het applaus was niet van de lucht. Met instemming werd be groet het woord van dank, ten slotte door den heer Th. Schouten gespro ken. BROOD TE DUUR VERKOCHT. Maar het was ook heter. De Alkmaarsche rechtbank heeft gister twee bakkers uit Schoorl J. J. N. en S. de J., conform den eisch veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis, omdat zij het door hen gebakken brood éen cent duurder hadden verkocht dan de vastgestelde prijs. Hun verweer, dat zij een aanzienlijk betere kwa liteit brood leverden en dat de prijs voor Schoorl niet de normale prijs was, zooals die elders goid, werd dus door de rechtbank niet aanvaard. Zaken voorgestelde samenvoeging. Men zal zich herinneren dat de ge meentebesturen voor 15 November advies hierover moesten uitbrengen, en' dus slechts drie weken tijd kre gen om zich te beraden. Velen za gen hierin het geluid van een nieu wen tijd en leefden in de veronder stelling, dat de gewilde samenvoe goeging in Januari een feit zou worden. Wij zijn nu al weer een half jaar verder en kun nen slechts constateeren, dat ook in deze het Hollandsche spreek woord: „De brei wordt niet zoo heet gegeten als ze wordt opge diend" bewaarheid wordt. Uit het door B. en W. van Ber gen aan den raad voorgestelde ad vies blijkt ook, dat B. en W. een harmonische samenwerking wen- schen; dat ook zij het wenschelijk achten, dat in het college van B. en W. in den nieuwen gemeente raad naast de beide weth. van Ber gen, ook een wethouder van Schoorl wordt opgenomen; dat B. en W. als naam voor de nieuwe gemeente ook „BergenSchoorl" gewenscht hebben geoordeeld. Te vens, dat B. en W. vooral in 't belang der gemeente, als in het belang der ambtenaren zelf een degelijke regeling voor het personeel nood zakelijk oordeelden, opdat dit zoo veel mogelijk zijn-- functie in de nieuwe gemeente zal kunnen voort zetten. Hieruit blijkt toch wel voldoen de, dat men, wanneer de samen voeging tot stand komt, in Bergen allerminst Schoorl in een hoekje wil drukken. Dat men in Bergen liefst zag, dat beide gemeenten in samenwer king -zelfstandig naast elkander bleven voortbestaan, kan ook blij ken uit het adres, dat de V. V. V. Bergen aan den Secretaris-Gene raai en aan den commissaris der Provincie zond en dat als volgt luidt: „Met groote teleurstelling na men wij kennis van bijgaand be richt (het bericht over de samen voeging). Hoewel wij van oordeel zijn, dat samenvoeging van Bergen en Schoorl verhooging van uitga ven met zich zal brengen (de bevolking van Bergen vordert nu eenmaal krachtens het karakter van de plaats een andere verzor ging dan die van Schoorl) zijn wij ons wel bewust, dat de beslissing hierover bij andere instanties be rust. Mocht inderdaad het in aange haald bericht genoemde voorne men bestaan, dan veroorloven wij ons, Uwe Exellentie met aandrang te verzoeken, het daarheen te lei den, dat de burgemeester van Ber gen, Mr. H. D. A. van Reenen, voor Bergen behouden blijft. Het zal u bekend zijn, dat Bergen als vacantie-oord, door het stich ten van Bergen aan Zee in 1905 door zijn familie, groote beteeke- nis heeft verkregen. Deze familie deed veel om den bloei van de plaats te bevorderen. Als eigena resse van het duin- en boschgebied stelde ze deze gebieden als re creatie-oord voor het publiek toe gankelijk; verleende ze een welwil lende medewerking om de ge meente in 1930 het bezit van het 90 H.A. groote natuurreservaat te verzekeren; schonk ze aan de ge meente de gronden voor de' Open bare Uloschool, de Hertenkamp en het rijwielpad van Bergen naar Egmond aan den Hoef. De tegenwoordige burgemees ter, mr. H. D. A. van Reenen, volgde in 1923 zijn vader, die van 1885 burgemeester te Bergen was. op, en heeft steeds een open oog gehad voor hetgeen Bergen als vacantie-oord behoeft. Hoewei niet ontkend kan worden, dat het nieuwe in 1937 vastgestelde uit breidingsplan schadelijk was aan de particuliere belangen van de familie van Reenen als groot grondbezitster, bleef de burge meester bij de vaststelling daar van onpartijdig en liet hij zich uitsluitend leiden door hetgeen het algemeen belang van Bergen vorderde. Door de mobilisatie en het be trokken geraken van ons land in den oorlog maakte Bergen in 1940 een zeer slecht seizoen, ter wijl tengevolge van de bezetting door Duitsche militairen, ook voor 1941 een moeilijk seizoen te verwachten is. Met mr. van Reenen als hoofd der gemeente hopen wij, voor de toekomst de moeilijkheden te overwinnen. Hij is hier geboren en getogen,, kent de bevolking door en door en leeft met haar mede en steunde steeds onze ver eeniging die bijna 600 leden telt. in haar werk voor het vreemde lingenverkeer, de hoofdbron van bestaan in deze gemeente. Ofschoon thans het oude voor het nieuwe moet wijken, zijn wij toch overtuigd, dat u het oude dat goed is, niet zult willen ver nietigen. Mr. H. D. A. van Reenen staat nog in de kracht van zijn leven, wij zouden het daarom hoogelijk waardeeren wanneer u uw mede werking wilde verleenen hem voor Bergen te behouden". Met alle waardeering van de werkkracht van Baron van Fridagh zal men het in Schoorl, gezien het feit dat 'baron van Fridagh noc slechts twee jaar zijn ambt zai kunnen waarnemen, Bergen als groote gemeente niet kwalijk mo gen nemen, dat men daar prijs stelt op het behoud van burgemeester van Reenen. Wanneer de samenvoeging tot stand komt is het echter van groot belang, dat hier een harmo nische geboren wordt. Dit toch slechts kan de streek als gehee' ten goede komen. Wij kunnen on' overigens wel voorstellen, dat d" betrokken ambtenaren op een re" hng prijs stellen, doch willen er toch voor waarschuwen hun be langen niet uitsluitend als die van de gemeente te zien. ZATERDAGAVOND CONTACT MET SURINAME! Inderdaad zal het verbroken con tact met dit gewest Zaterdagavond voor eenige uren hersteld zijn. On getwijfeld is het Alkmaarsche pu bliek evenals wij hoogst erken telijk voor het goéde werk der plaatselijke af deeling van de ver eeniging „Oost en West". Deze vereeniging weet metterdaad de dreigend wordende verslapping der banden tusschen de verschillen de Rijksdeelen, niet slechts te voor komen, doch zelfs te verstevigen. Het zal dan ook het gezelschap Surinamers dat Zaterdagavond in het Gulden Vlies ons komt begroe ten niet aan belangstelling der Alkmaarsche bevolking ontbreken, terwijl de buitengewoon prettige cau seur mr. dr. van Haaren burge meester van Schiedam, eerder wdn. gouverneur te Paramaribo ons veel bijzonderheden over land en volk zal weten bij te brengen. Jong en oud zullen dan ook Zater dag naar het Gulden Vlies optrek ken ter kennismaking met de Kotto Missies, en daarmee bewijzend, dat de zinspreuk der vereeniging Oost en West „Oost en West en Nederland, slechts krachtig door het Rijksver band" volkomen begrepen wordt. VOOR DE ACHTTIENDE MAAL VEROORDEELD. Reeds 24 jaar „gezeten". Een recidivist uit Amsterdam, H. G. H„ thans te Alkmaar gede tineerd, is gister door de rechtbank alhier veroordeeld tot' 3 jaar ge vangenisstraf wegens het plegen van een paar inbraken te Hoog» woud. De eisch was 3 jaar en 6 58 SP De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS LMÉfi éÜÊÈimm^i8 SE PHILIPS „Sl.ftRLITA" LAMPEN VOLDOEN AAN ALLE EISCKEN, 0PQEN0MEN IN OE KEMA-VOORSCHRIFTEN EN STAAN 0N0EN VOORTDURENDE MARKTCONTROLE DER KEMA. maanden. Dit is reeds zijn 18e ver oordeeling. Hij bracht in verschil lende gevangenissen tot nu toe 24 jaren door. WIERINGERWAARD. Witte Kruis. - Op de vergade ring van de afd. van het Witte Kruis, onder leiding van den heer Hofstee, waren aanwezig 16 perso nen, w.o. 4 dames. De voorzitter deelde mede dat hij door 't bestuur is aangewezen als voorzitter en de heer Kalis als vice-voorzitter. De cursus E. H. B. O. is niet doorgegaan vanwege de moeilijk heden van verduistering en als ge brek aan vervoersmiddelen. Men zal met den dokter bespreken of 't misschien in den zomer zou kun nen gebeuren. De heer Sieswerda deelde na mens den schoolarts mede, dat er n. „Wat moet je voor die bloemkool hebben", vroeg in den prillen mor gen van den 29sten Juli 1887 een schipper aan den Langendijker tuin der D. Jongerling, die met een lading bloemkool bij de Bakkersbrug te Broek kwam meren. Jongerling, een bedachtzaam man, keek om zich heen, zag de begeerige gezichten van de Amsterdamsche schippers, en sprak een, historisch woord: „Wist ik den rechten man er maar voor". Waarop de heer J. Dirkmaat den knoop doorhakte, en zei: „Je moet ze veilen, dan krijg je, wat ze waard zijn". Zóó ontstond de Langendijker veiling; daar, aan de Bakkersbrug, klonk op den morgen van den 29sten Juli 1887 het eerste „mijn". Tot dusverre hadden de tuinders hun waren meegegeven aan de Amster damsche schippers, die van de' opbrengst hun onkosten mochten aftrek ken, en de rest aan de tuinders ter hand stelden. Een kwestie van goed vertrouwen! Het ligt niet op onzen weg, het wel en wee van de Langendijker veiling te beschrijven, maar het staat wel vast, dat het veilingsysteem, en daarna de stichting van de organisaties in deze streek, den stoot hebben gegeven tot den opbloei van geheel den Langendijk. Maar wie thans het veiling lokaal betreedt, en plaats neemt, in een der banken naast het vaarwater, behoeft den wijzer op het met kunstzinnige hand beschilderde bord niet in de ga ten te houden, want slechts bij hooge uitzondering glijdt hij nog langs de van cijfers voorzie ne rand. De geweldig groote havencomplexen alles gaat hier over water liggen groo- tendeels verlaten, onder de groote ligkappen, waar anders de boor devol geladen bootjes met kooi dobberen, ziet men hoogstens een enkele schuit met roode kool, het vaarwater in de vei- lingzaai zelf ligt vrijwel roerloos en de veilingmeester, de heer Pastoors, ziet geen kooltje langs zich trekken, hij rommelt slechts in een stapel briefjes, die vóór hem op de tafel zijn gelegd. En toch wordt er nog een fik- sche handel gedreven, toch blijft er niet één partij onverkocht. Dit alles vereischt uiteraard eenige nadere toelichting. Sedert enkele maanden is voor de kool een prijs vastgesteld, waaraan verder niet getornd kan worden. Voorts is de bepaling gemaakt, dat eerst de binnenlandsche handel kan koopen, en wel op grond van de hoe veelheden, die vorig jaar afgenomen werden; daarna komen de expor teurs aan de beurt, die eveneens naar gelang van hun omzet van het vorig jaar toegewezen krijgen. Het gaat nu zóó, dat in de ver schillende aangesloten plaatsen, in Koedijk, in St. Pancras, in Zuid- scharwoude, in Heerhugowaard en Hensbroek de tuinders met briefjes gaan naar den vertegenwoordiger van de veiling; op deze briefjes staat aangegeven, wat de verschillende tuinders dien dag aan de markt wil len brengen: bijvoorbeeld 2500 kg van 53, 6000 kg van 47, hetgeen be- teekent, dat deze tuinder 2500 kg kool heeft van 53 stuks in de 100 kg en 6000 kg van 47 stuks in de 100 kg. Al deze briefjes komen nu tesa- men bij cl-m veilingmeester, den heer Pestoor?, die op grond van dezen schriftelijken aanvoer de zaak over den handel verdeelt, en de rest aan den vertegenwoordiger der expor teurs opgeeft. De „druk-techniek". Alleen wanneer de handelaar een bepaalde partij niet wil aan vaarden hetgeen uit den aard der zaak niet vaak voorkomt wordt tot veiling overgegaan. „Hoe is dat nu mogelijk", vraagt de oplettende lezer, „er zijn toch vaste prijzen voor de kool, dus er kan toch niets geveild worden?" Inderdaad, de Deensche witte kool die thans vrijwel uitsluitend aan .ie markt komt, staat gefixeerd op 6.30, en hooger noch lager mag verkocht worden. Dit veilen wordt dus een kwestie van „druktechniek". Wanneer de wijzer het cijfer 63 heeft bereikt, mag er „gedrukt" worden, en wie dat nu het snelste doet, heeft de partij, want er kan slechts één lamp je tegelijk gaan gloeien. Natuurlijk zijn er ook lieden, die al beginnen te drukken als de wijzer op de 64 staat, maar wie dat doet, wiens lampje dus gaat gloeien op 64, krijgt twee kwartjes boete, of wordt verder van „drukken" uitgesloten. Er zijn inderdaad heel vaardige drukknop- artisten onder de Langendijker koo- pers, enkele van hen staan er om bekend, dat zij bijna altijd met den koop gaan strijken. Het is een kwes tie van een scherp oog en van een groote reactiesnelheid. Later op den dag of den volgen den dag worden de gekochte par tijen' afgeleverd bij de handelaren dan wel op het stationsemplacement, en vandaar dus, dat men des mor gens op de veiling vrijwel geen kool tje ziet. Natuurlijk heeft dit systeem het groote voordeel, dat de geheele aan voer ook inderdaad verkocht wordt, terwijl de binnenlandsche handel niets te kort komt, want eerst nadat de binnenlandsche handelaren hun aankoopen hebben gedaan, komt de export aan de beurt. Gelijk aan Boskoop, en het West- land, zoo beleeft ook de Langendijk thans weer een tijdperk van op bloei. De beroemde Langendijker .-.bewaarkool" gaat bij vele honderd duizenden de grens over, en niet anger behoeft de tuinder in het on gewisse te verkeeren over het lot van zijn productie; het doordraaiboek in het betaalkantoor is al verschei dene maanden gesloten gebleven, en laat ons hopen, voorgoed! EERSTE tSLA op 't oogenblik 3 zeer noodig naar moeten worden volgens ,'t bestuur zijn, indien de ook bijdragen in De rekening van meester was begon do van 232.67 er met een saldo van In het jaarverslaj degedeeld, dat er zijn afgeschreven toegetreden, zoodat leden zijn. Het deeling was volde zinnen waren div bruikleen afgegeven Opgemerkt werd niet altijd op tijd te zorgd. Dit zal worde De rondvraag lev waarna sluiting van ring volgde. Bad- en Direct daarop vo] gadering van de ba richting onder leid den voorzitter. De voorzitter dee badmeester voor zi bedankt, omdat hij trekking heeft gekre stuur wei'd gemach vacature te voorzien Door den zwemkri Noordholland was aa bestuur medewerkinj de schoolwedstrijden vorderen. Dit werd c sen nader toegelicht De rekening van meester gaf aan 1424.16, aan uitg. een nadeelig saldo Vc In het jaarverslag zegd, dat aan conti werd ontvangen. Hl eindresultaat is iets stig dan in 1939. De instructie van ter blijft ongewijzigd Het bestuursvoorsti ging der tarieven we Bij de rondvraag Jansen of 't bad ook kan worden gesteld den Kring wedstrijdei Geantwoord werd, da werking kan worden Gouden huwelijk. - dacht het echtpaar Klare zijn 50-jarig h dit heugelijk feest groote belangstelling, werd door pastoor J assistentie van de kape van der Voorn een plee gedragen. De heer Franken werkzaam geweest aan gen, eerst als commies OPGAVE AMSTERDAMSCHE Bykantoor Alkn van Dinsdag 22 Aj STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 II 3Nederl. 1938 3 Ned-lndië 1937 BANKINSTELLINGEN Amsterd Bank Hande' Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind Handelsbank IND. OND. BJNNENL. Alg. Kunstzijde Unie 1 Caïvé Delft Cert. NederL Ford,2 Lever Bros Phil. Gloeil. Gem. Bezit 2 IND. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Betbleh. Steel Cities Service General Motori Kennecott Copper North American Rayon. Republic Steel Standard Brands Steel comm. CULTUUR MAATSCH. I*. V. A. •Java Cultuur t Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden Pc-TROLEUM. Kon. Petr Phillips Oil Shell Union Tide Water rubbers. Amsterd Rubber Ueli Bat Rubber lessa Rubber 'nterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn iz iava-.Cl;ina-Japan |ijD j- Kon Ned Stoombooi 15 Scheepvaart Unie 18 tabakken. Heli Batavia iqj Oude Deli Senembah oo AMER. SPOORWEGEN. Atchison lopvka 21 Illinois Central J Southern Pacific Southern Railw. tC Union Pacific 74 p.® a VALUTAKOERSEN DE BANK, 23 APRU (Schriftelijke en tel.-ti Valuta's: New-York 1.88 3/16-1.88 9/ 0.11-30.17, Helsinki 3.81-3 holm 44.81-44.90, Zürich 4: Bankpapier: New-York 1.86*4-1.90 1/4 30.08-30.20, Stockholm - Zurich 43.59-43.75. 44 2. 25 12 25 3 .27 21 .13 •16 •13 12

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2